Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-05-13, 19:52
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

πολυ ομορφο.μου αρεσει και το σημειο που το εχεις και το ντυσιμο που του εκανες.μπραβο
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-05-13, 21:07
Το avatar του χρήστη Thodoris_
Thodoris_ Ο χρήστης Thodoris_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2012
Περιοχή: Λευκωσια
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Το πες και το κανες!!Μπραβο μια χαρα παει!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-05-13, 21:48
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καταρχην,ευχαριστω

@μαρια καποια απο τα φυτα που εβαλες μου αρεσουνε.θα παω ομως κ μεχρι την εκθεση στην κιφησια αυριο κ θα δω τι θα βρω.θελω να βαλω παπυρο στη γωνια δεξια(εκει που κανει γωνια κ ο τοιχος)εκει ειναι το βαθυ της λιμνης κ δυστυχως ειναι κ το σημειο με τη μονιμη σκια.ιδανικα θαθελα η ρηχη πλευρα(που ειναι αριστερα τωρα)να κατσει σαυτη τη γωνια για να κανει το ψαρι φωλια εκει,αλλα οσο κ να προσπαθησα δεν βολευε να μπει ετσι η λιμνη.παντως σαυτη τη γωνια θελω να βαλω παπυρο,και ισως αριστερα στα πιο ρηχα να μπει ψευτομπαμπου και φτερη.

μεσα στο βυθο θα μπει java fern και οτι αλλο μπορεσω να βρω που να ψιλοταιριαζει.οπως και ξυλα και φυλλα.στην επιφανεια πιστια αν δε βρω κατι αλλο και στη μπροστινη μερια θα ψαξω να βρω κατι σε βουρλο η ακορο η κατι τετοιο.δεν εχω καταληξει ακομη κ δεν τα ξερω κ τα φυτα.αν δεν τα δω δε μπορω να κρινω.παντως θα πρεπει να τα βρω μεγαλα γιατι για να φυτεψω κ να φυτρωσουνε φετος,χλωμο το βλεπωασε που θελω να τελειωσω κιολας να μαζεψω το χαλι που εχω κανει στη βεραντα

@andros δεν μου ακουγεται πολυ δυσκολο αυτο που περιγραφεις,αλλα θα προτιμουσα η ζαρντινιερα να κατσει στον τοιχο αν γινεται,αντι να φτιαξω βαση γιατι ετσι θα μεινει αυτο το κενο αριστερα ωστε να φτανει οποιος θελει τη βρυση κλπ χωρις νανησυχω οτι θα γινει κατι.εκτος αυτου,αν μπει στον τοιχο και μπει κιαλλη μια ζαρντινιερα διπλα με φυτα θα βοηθησει να κρυφτει ο τοιχος.το μονο που με προβληματιζει με την κατασκευη (ισως κ αδικα)ειναι ο ηχος του νερου για το διπλανο διαμερισμα.αλλα αυτο αν δεν φτιαχτει να το δοκιμασω δεν θα ξερω...

@thodoris εσενα δε σε φτανω τον κ..λο μου να χτυπαω.εισαι πολυ μπροστα καλιτεχνικα

@andros την υπερχειληση πως θα την κανω;οταν μπορεσεις πεσμουκ κανα σχεδιακι αν εχουμε θα βοηθουσε βεβαια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-13, 22:09
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Μα γι'αυτο τον λογο ρε Γιωργο μου εγω ειπα να γινει μια βαση με σκοπο η ζαρντινιερα να ειναι κοντα στην επιφανεια της λιμνουλας για να αποφυγουμε τον ηχο και τα νυκτερινα τρεχαματα στην τουαλετα

Οταν λες να κατσει στον τοιχο?? Εννοεις στο περβαζι??
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-05-13, 22:13
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το περβαζι παραειναι ψηλα.νιαγαρας θα ακουγεταιαλλα μιλαω για τον τοιχο ειτε στα δεξια ειτε ευθεια οπως βλεπεις τη φωτο.αν κατσει δεξια πισω απτο ξυλο που φαινεται δηλαδη, ακομα καλυτερα γιατι πιστευω θα κρυφτει πιο ευκολα η κατασκευη αλλα ισως δεν βολευει το ψαρι αν αποφασισει να συχναζει εκει.
λες να γινεται ετσι;ειτε κρεμαστη δηλαδη η ζαρντινιερα ειτε με βασουλα βιδωμενη σε εναν απτους δυο τοιχους.στο υψος που ειπες απτη λιμνη,10-15 ποντους.να γλυτωσουμε κ τις μακριες σωληνες

@chocolatepuma ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-05-13, 22:34
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
το περβαζι παραειναι ψηλα.νιαγαρας θα ακουγεταιαλλα μιλαω για τον τοιχο ειτε στα δεξια ειτε ευθεια οπως βλεπεις τη φωτο.αν κατσει δεξια ακομα καλυτερα γιατι πιστευω θα κρυφτει πιο ευκολα η κατασκευη αλλα ισως δεν βολευει το ψαρι αν αποφασισει να συχναζει εκει.
λες να γινεται ετσι;ειτε κρεμαστη δηλαδη η ζαρντινιερα ειτε με βασουλα βιδωμενη σε εναν απτους δυο τοιχους.στο υψος που ειπες απτη λιμνη,10-15 ποντους.να γλυτωσουμε κ τις μακριες σωληνες
Αψογος!! Στο κεντρο και με βασουλα...εκτος αν θελεις να βαλουμε και μια στον δεξι τοιχο και να ενωσουμε και τις δυο η μια μαλιστα μονο με φυτα..

Το νερο θα επιστρεφει στην λιμνη απο την κεντρικη ζαρντινιερα.

Προσεξε!! Δεν κανω πλακα!!
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-05-13, 22:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν μπουνε δυο ζαρντινιερες ακομα καλυτερα,γιατι θα μου κλεισουνε πολλα κενα στον τοιχο που δε θα χρειαζεται να τα καλυψω αλλιως,κ θα κανουνε και σκιααυτο θαναι το ιδανικο.στην υλοποιηση τωρα δεν ξερω τι θα παιχτει, γιατι δεν ειμαι σιγουρος ακομα πως θα γινει ολο αυτο,αλλα αφου το λες εσυ...

πως θα ενωθουνε οι δυο ζαρντινιερες;με σωληνα υποθετω,αλλα το νερο που θα τραβαει η αντλια απτη λιμνη που θα το στελνει;πρωτα στη μια με τα φυτα κ μετα στην αλλη με την ελαφροπετρα;

και αυτη που θαχει τα φυτα πως θα ταχει;μεσα σε τι θα τα φυτεψω;προφανως οχι σε χωμα,αφου θαναι μερος της φιλτρανσης...

τωρα μπορει να ειναι χαζες ερωτησεις αυτες αλλα πραγματικα δεν εχω ιδεα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-05-13, 22:10
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Πολύ καλή κατασκευή!!!

Και σιγουρα θα γίνει ακόμη πιο όμορφη...στο μέλλον!
(Και δεν μοιάζει καθόλου με αποτέλεσμα "πρωτάρη"!!!)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06629 seconds with 14 queries