Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-01-09, 00:31   #1
Αλλαγη Βυθου
 
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas
Member
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος 11-01-09, 00:31
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας....
Εκανα νεο post γιατι θα ξεφευγα τελειως απο το τελευταιο μου.
Το προβλημα μου ειναι πως λογο λάθους έβαλα στο ενυδρειο μου ασβεστολιθικο χαλικι το οποιο φιλοξενει μονο σκαλαρια.
Την εβδομαδα που ερχεται θα το αλλάξω με αμμο.μου εδωσε καποιες οδηγιες ο xontros για την αλλαγη και τον ευχαριστω.Ειχα στο μυαλο μου κατι βιοτοπικο και λεω εφοσον θα αλλαξω την αμμο να μπω στην διαδικασια να κανω κατι ποιο ολοκληρωμένο και να βάλω μεσα και φυτα μονο Νοτιου αμερικης.Βρηκα κατι στο internet http://www.freshwateraquariumplants....pe/amazon.html
Οσων αφορα τα φυτα.Το ερωτημα μου ειναι θα καταφερω να κρατησω καποια φυτα που θελουν περισσοτερη εμπειρια?την οποια εγω δεν διαθετω?
Και μια αλλη ερωτηση θα μπορεσω να βρω σκαλαρια στην αγρια μορφη τους?η εστω στην ποιο καθαρη τους μορφη?Γιατι τωρα αυτα που εχω ειναι 2 Marble,2 Koi,1 Black και 1 white.
Εμφανίσεις: 3652
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-01-09, 02:25
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μερικα απο τα φυτα που αναφερονται στο link ειναι αρκετα απαιτητικα και πανε καλα με τουλαχιστον μετριο φωτισμο 0.5-0.7 watt ανα λιτρο και με παροχη CO2. Δεν θα ελεγα ομως οτι πρεπει να δειλιασεις και να μην τα βαλεις !
Κανενας δεν ηξερε απο την κοιλια της μανας του, ολοι μαθαμε στην πορεια.
Θα εχεις ασφαλως και την βοηθεια ολων μας, οποτε ξεκινα τις ερωτησεις
Δες, διαβασε και κανε εναν καταλογο με τα φυτα απο Αμαζονιο που θελεις.Λαβε υποψιν το τελικο μεγεθος των εχινοδωρων και προσπαθησε να φανταστεις την θεση του καθε φυτου στο ενυδρειο. Επειτα μην βιαστεις να τα αγορασεις...ζητησε τα απο τα μελη του forum. Εγω θα σου προσφερω μερικα κλαδεματα Heteranthera zosterifolia (stargrass), καποιος αλλος μπορει να εχει Εχινοδωρους να σου χαρισει κλπ.
Οσο για τα Σκαλαρια ειμαι προσωπικα κατα της αγορας αγριων ψαριων (αν μπορεσεις κιολας να βρεις). Ψαξε για ατομα αναπαραγωγης με οσο το δυνατον φυσικα χρωματα. Αυτο βεβαια δεν εγγυαται οτι αν κανεις αναπαραγωγη δεν θα βγαλουν απογονους πολυχρωμους.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-09, 02:50
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστω.Θα ψαξω λιγο καλυτερα για φυτα Ν.Αμερικης γιατι ειχα την εντυπωση πως δεν υπάρχει ποικιλια αλλα τελικα ολο και κατι νεο ανακαλυπτω.Θα κοιταξω ξανα τα φυτα που προτεινει το link γιατι ειδα μετα απο μια αναζητηση στο internet οτι το Lilaeopsis novae zelaniae δεν ειναι απο Ν.Α.
Θα ανανεωσω το post με εναν καταλογο οταν τελιωσω το aquascaping που εχω στο μυαλο μου.

Οσον αφορα τα σκαλαρια,θεωρω αδυνατο να βρω αγρια σκαλαρια,απλα θελω να ειναι λιγο ποιο "κοντα στη αγρια μορφη τους".Ελπιζω πως θα βρω γιατι σε 2 pet shop που πηγα ολα ηταν μαυρα,ασπρα,Veil ,marble και Κοι.
Οχι πως εχω προβλημα με τα δικα μου αλλα μετα απο μια εβδομαδα καταλαβα πως μου αρεσει η ομοιομορφια στο ενυδρειο και αν δεν βρω θα διαλεξω τι θα κρατησω ,θα δωσω τα υπολοιπα με σκοπο να μπουν μεσα μονο οτι ειναι ιδιο με αυτο που θα μεινει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-01-09, 02:56
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Novaezelandiae= Νεα Ζηλανδια ...λογικο Αν θες να μεινεις μεσα στην αυστηρη εννοια του βιοτοπικου θα πρεπει να διαλεξεις φυτα απο την περιοχη οπου ζουν τα Σκαλαρια.Χρηση τυρφης, μαλακο νερο σε συνδυασμο με πολλες μεγαλες ριζες και ξυλα. Αν παλι θες να χαλαρωσεις λιγο τα ορια τοτε κανε απλως μια επιλογη με φυτα Ν.Αμερικης.
---------------------------------
Τι μεγεθος θα εχει το ενυδρειο; Τα Σκαλαρια λατρευουν τα ψηλα λεπτοφυλλα φυτα οπως τις Valisneries.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-01-09, 03:17
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Θα προσπαθησω να κανω οτι μπορω καλυτερο για εναν βιοτοπο και ελπιζω να βρω μονο φυτα αμαζονιου.Τυρφη εχω στο 2ο εξωτερικο που αγορασα μονο γιαυτον το λογο.Στο προγραμμα ειναι μια Α/Ο,ξύλα εχω αγορασει αρκετα απο το pet shop που αγορασα το ενυδρειο,αλλα δεν ξερω τι ειναι.εχω σκοπο να αγορασω αρκετα ακομα.ελπιζω να μην βγει ασχημη μια εικονα με πολλα ξυλα.Παντος εμενα μου αρεσει πολυ μια τετοια εικονα.
-------------------------
Το ενυδρειο ειναι 120*42*64 αλλα υπολογιζω το καθαρο υψος περιπου 50-52 εκατοστα αν αφαιρεσω το χαλικι και το καπακι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thgparas : 11-01-09 στις 03:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-01-09, 03:31
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Καλη επιτυχια σου ευχομαι ! Θα γινει πολυ ωραιο ετσι που το σκεφτεσαι και δεν σου κρυβω οτι θα ηθελα κι εγω ενα τετοιο ενυδρειο με σκαλαρια
Προχωρα το και ο,τι απορια η βοηθεια με τα φυτα η το aquascape θελησεις ,εδω ειμαστε.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-01-09, 11:27
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστω πολυ,ελπιζω ολα να πανε καλα....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-01-09, 14:01
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thgparas Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα προσπαθησω να κανω οτι μπορω καλυτερο για εναν βιοτοπο και ελπιζω να βρω μονο φυτα αμαζονιου.
Έχει πολύ ενδιαφέρον το ψάξιμο για ένα βιότοπο..

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν ό,τι βρεις τα κάνεις ένα ωραίο θεματάκι, στο οποίο να προσθέσει και όποιος άλλος έχει σχετικές πληροφορίες, να τα έχουμε και μαζεμένα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-01-09, 17:10
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Θα κρατήσω οτι πληροφορία βρω,ελπιζω ολα να πανε καλα και να φτιξω μια καλη λιστα.Χτες διαβασα σε ενα βιβλιο που εχω πως στα σκαλαρια αρεσει να κολυμπουν σε ψιλα φυτα και εδινε παραδειγμα τις διαφορες ποικιλιες της vallisneria.Σαν εναλακτικη για κατι βιοτοπικο εγραφε για το "ξιφος του αμαζονιου" αυτο να υποθεσω ειναι καποιο ειδος εχινοδορου?η καλυτερα να μην "υποθεσω"????
Ειμαι ακομα στην αναζητηση φυτων.
Τελικα ειναι πολυ ενδιαφερον η αναζητηση για ενα βιοτοπικο.

Θελω να ρωτησω κατι εκτος θεματος....
Εκτοσ απο τις αφρικανες ποια αλλα ψαρια χρειαζονται τοσο σκληρο νερο ετσι οστε να υπαρχει το ασβεστολιθικο χαλικι εφοσον οι αφρικανες θελουν μονο αμμο?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-01-09, 17:28
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thgparas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτοσ απο τις αφρικανες ποια αλλα ψαρια χρειαζονται τοσο σκληρο νερο ετσι οστε να υπαρχει το ασβεστολιθικο χαλικι εφοσον οι αφρικανες θελουν μονο αμμο?
Tα ζωοτόκα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-01-09, 18:36
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thgparas Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα κρατήσω οτι πληροφορία βρω,ελπιζω ολα να πανε καλα και να φτιξω μια καλη λιστα.Χτες διαβασα σε ενα βιβλιο που εχω πως στα σκαλαρια αρεσει να κολυμπουν σε ψιλα φυτα και εδινε παραδειγμα τις διαφορες ποικιλιες της vallisneria.Σαν εναλακτικη για κατι βιοτοπικο εγραφε για το "ξιφος του αμαζονιου" αυτο να υποθεσω ειναι καποιο ειδος εχινοδορου?η καλυτερα να μην "υποθεσω"????
Ειμαι ακομα στην αναζητηση φυτων.
Τελικα ειναι πολυ ενδιαφερον η αναζητηση για ενα βιοτοπικο.
Συμφωνώ απόλυτα! Ακόμη κι αν "ξεφύγεις" λιγάκι από το "απόλυτο βιοτοπικό" (π.χ. βάζοντας φυτά της ευρύτερης περιοχής, ή κοσμοπολίτικα), έχει την ομορφιά του το όλο ψάξιμο..

Για να βρεις τις "καταγωγές" φυτών, ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.aquaticplantcentral.com/f...c/plantfinder/
http://www.plantgeek.net/plantguide_cat.php?category=6
http://www.tropica.com/plant_print.asp

Ενώ για βιοτόπους μπορείς να κοιτάξεις εδώ:
http://fish.mongabay.com/biotope.htm
http://www.aquapress-bleher.com/inde...d=15&Itemid=64
http://www.mikofish.com

..και προφανώς: www.google.gr
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-01-09, 23:22
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Μετα απο μια αναζητηση στο internet βρηκα αρκετα φυτα απο N.Αμερική.Το θεμα ειναι πως δεν δινουν περισσοτερες πληροφοριες και λογο του οτι ο αμαζονιος καλυπτει μια πολυ μεγάλη περιοχη οι πληροφοριες που βρηκα να ταιριαζουν περισσοτερο με αυτο που ψαχνω ειναι φυτα που βρισκονται στην Βραζιλια.Βεβαια δεν σταματο να ψαχνω αλλα αυτο ειναι οτι ποιο κοντινοτερο βρηκα.
Εχω βρει καποια φυτα που νομιζω δεν χρειαζεται περισσοτερο διευκρινιση οτι ειναι Αμαζονιου.οπως αρκετα (εως πολλα!!!) εχινοδορων.

Μπορει ενα φυτο να εχει κοινη ονομασια Amazon sword η Echinodorus amazonicus και να μην ειναι Αμαζονιου????
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-01-09, 23:38
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Η όλη επιλογή εξαρτάται από το πόσο αυστηρά όρια θέλεις να θέσεις.. Π.χ. σε κάποιες περιοχές δεν υπάρχουν καθόλου φυτά, παρά μόνο λευκή άμμος, κλαδιά/ξύλα, μαύρο νερό, και πεσμένα φύλλα.. Αν θες να είσαι ακριβής, θα πρέπει να πάρεις μια φωτογραφία του βυθού της περιοχής, και να προσπαθήσεις να πετύχεις κάτι παρόμοιο..

Μπορείς όμως να ξεφύγεις από την αυστηρή προσομοίωση, και να βάλεις π.χ. κάποιο φυτό.. Που και αισθητικά μπορεί να σου αρέσει, και θα βοηθάει και στην καλύτερη ισορροπία του ενυδρείου (έλεγχος νιτρικών, εμπλουτισμός με οξυγόνο, κ.τ.λ.).. Εκεί, αν δε θες να ξεφύγεις πάρα πολύ, μπορείς να διαλέξεις κάποιο φυτό από την ευρύτερη γεωγραφικά περιοχή, π.χ. από την ίδια ήπειρο.. (κάτι αντίστοιχο έχω κάνει τώρα εγώ..)

Αντίστοιχα και με τους συγκατοίκους..

Όσο για τους εχινόδωρους, τα περισσότερα είδη είναι επιλεκτικές διασταυρώσεις (αυτό που η tropica αναφέρει ως cultivar).. Έτσι ώστε να βγαίνουνε διαφορετικά χρώματα, σχήματα και μεγέθη..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-01-09, 15:46
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Οσο για τους συγκατοικους ελπιζω να μην αλλαξω την συνθεση που εχω στο μυαλο μου.Μονο σκαλαρια και το πολυ-πολυ 3-4 Redtail Catfish(πλακα κανω!!!).Εκτοσ απο τα σκαλαρια τωρα που θα βάλω αμμο μπορει να βάλω και 1-2 ancistrus.Οταν ξεκινησα το στησιμο μου ειχαν πει και για cory αλλα αυτο μου περασε σαν σκεψη,τιποτε αλλο.

Λεω να μην βιαστω με τα φυτα.Θα παω να αγορασω την αμμο,να γινει η αλλαγη και μετα βλεπουμε.θα στησω τα ξυλα θα κανω μια παρουσιαση μονο και μονο να μου πειτε την γνωμη σας για το στησιμο και σιγα σιγα να το ολοκληρωσω και με φυτα.
-------------------------
Το ενα εξωτερικο εχει μονο τυρφη οποτε το νερο ειναι ηδη καπως σκουρο,οχι βεβαια οπως το Black water αλλα εχει παρει χρωμα.
-------------------------
Γεια σας,Σημερα θα παω να αγορασω αμμο.Λεω να παρω λευκη,θελω την γνωμη σας.Εχω διαβασει καποια post και οι αποψεις ειναι δυφορουμενες.Θα φτασουν 30 κιλα με βαση οτι το ενυδρειο ειναι 120*42?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thgparas : 13-01-09 στις 15:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-01-09, 17:49
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Κάπου τόσα πρέπει να χρειάζεσαι..

Μπορείς να βάλεις άσπρη άμμο, ναι.. Εξάλλου, δε θα φαίνεται παντού η άμμος.. Αν πας για βιοτοπικό, θα έχεις ξύλα, ξερά φύλλα κάτω, κ.τ.λ.. Αν και εγώ προσωπικά δε θα έπαιρνα ολόλευκη για αισθητικούς λόγους.. Μπορεί να ξεφεύγει λίγο βιοτοπικά, αλλά θα προτιμούσα κάποιο πιο "σπασμένο" χρώμα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-01-09, 00:02
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

τζαμπα ο κοπος!Μια ωρα δρομος για το ποιο κοντινο pet shop και τελικα δεν αγορασα τιποτε.Πηγα ειπα στον υπευθυνο του pet shop πως καπου καναμε λαθος και μου εδωσε ασβεστολιθικο χαλικι και μου ειπε οτι εγω κανω λαθος και το χαλικι ειναι ουδετερο.Πως οτι εχει στο καταστημα δεν ειναι ασβεστολιθικο.
Τελικα το περιεργο ηταν οτι ενω μιλουσαμε και προσπαθουσε να με πεισει οτι ειμαι εντελως λαθος και να κρατησω το χαλικι,οταν τελικα του αποκαλυψα οτι εγω ειχα παει με σκοπο να αλλαξω ολο το βυθο αλλαξε αποψη και μου προτεινε να βάλω λαβα που ειναι ποιο ουδετερη και να μην βάλω αμμο γιατι θα μπουκωσει το φιλτρο.Βεβαια μετα απο αυτην την σταση αλλαξα και εγω και η απαντηση μου στην προταση για λαβα(μου το ειπε αρκετες φορες!!!) ηταν καθετη.

Θα κανω μια ερωτηση που θεωρω δεδομενη την απαντηση της,αλλα ανθρωποι ειμαστε και ισως κανω λαθος.Οταν κανουμε το τεστ με το aquaforte αν αφρισει το χαλικι ειναι ασβεστολιθικο η οχι?

Και για να μην λεμε μονο τα ασχημα της υποθεσης,αμεσως μετα πηγα σε ενα αλλο pet shop και το παλικαρι που δουλευε εκει ηταν πολυ ενταξει απενατι μου.
Του ζητησα αμμο μη ασβεστολιθικη και πριν μου πουλησει οτιδηποτε με ρωτησε για το ενυδρειο, τι ψαρια εχω μεσα,αν βάλω φυτα και τι φυτα κοκ.
Οταν του ειπα για φυτα μου προτεινε να βάλω υποστρωμα και ενα χαλικι αρκετα ψιλο γιατι με την αμμο ισως εχω προβλημα με τα φυτα (Δεν ειναι σταθερα,εχω προβλημα καθαρισμου αν περασει καποιο υποστρωμα στην επιφανεια κοκ).Παρολα αυτα μου ειπε πως η επιλογη ειναι δικη μου και αν θελω αμμο θα μου δωσει αμμο.Ετσι δεν αγορασα τιποτε μεχρι να αποφασισω.

Ελπιζω να μην σας κουρασα!!!!!!
-------------------------
Α! κατι που ξεχασα.
Μπορει να μπει μονο αμμος η χρειαζεται και υποστρωμα για τα φυτα?
Και αν μπει σκετη αμμος τι προβληματα μπορει να εχω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thgparas : 14-01-09 στις 00:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-01-09, 00:14
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αφου πλυνεις το χαλικι και το στεγνωσεις τοτε ριχνεις ακουαφορτε για να εισαι σιγουρος οτι αν αντιδρασει θα αντιδρασει μονο με το χαλικι και οχι με κατι αλλο που υπαρχει ισως πανω στην επιφανεια του χαλικιου...αν αφρισει τοτε ναι ειναι ασβεστολιθικο...

οσο για την αμμο...τη χρησιμοποιω καιρο σε φυτεμενα ενυδρεια χωρις προβλημα...αλλα ειναι χοντρη αμμος (οικοδομικη)..προτεινεται να μη βαλεις πολυ λεπτη σαν πουδρα αμμο γιατι δεν επιτρεπει τον αερισμο των ριζων..

οποτε χονδρη αμμος η ψιλο χαλικι ειναι οτι πρεπει για τα φυτα...υποστρωμα χρειαζεσαι αν βαλεις φυτα που τρεφονται απο τις ριζες..οπως κρυπτοκορινες, εχινοδωροι κ.α....αλλα και παλι μπορεις να το αποφυγεις και να ενισχυσεις τις ριζες τετοιων φυτων με ταμπλετες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-01-09, 00:30
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
αν αφρισει τοτε ναι ειναι ασβεστολιθικο..
Σ'ευχαριστω...Γιατι παραλιγο απόψε να με κανουν να πιστεψω πως "η γη ειναι τετραγωνη".
-------------------------
Οσο για τα φυτα θα χρειαστω υποστρωμα γιατι εχω σκοπο να βάλω πολλες παραλλαγες εχινοδορου.
Το χαλικι που μου προταθηκε ηταν αρκετα ψιλο και οταν το ειδα και σε ενα ηδη στημενο ενυδρειο φαινοταν αρκετα φυσικο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thgparas : 14-01-09 στις 00:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-01-09, 01:03
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

να κανεις μετρησεις συχνα στην αρχη γιατι οι εχινοδωροι μεγαλωνουν αργα και δε ξερω αν προλαβαινουν να αφομοιωνουν συστατικα που θα ελευθερωνει ισως το υποστρωμα και στην υδατινη στηλη...

θα προτεινα να αναφερεις ποια φυτα θελεις να βαλεις και να ακουσεις κι αλλες γνωμες για τη χρηση υποστρωματος...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-01-09, 14:39
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thgparas Εμφάνιση μηνυμάτων
Α! κατι που ξεχασα.
Μπορει να μπει μονο αμμος η χρειαζεται και υποστρωμα για τα φυτα?
Και αν μπει σκετη αμμος τι προβληματα μπορει να εχω?
Εγώ δε θα την πρότεινα τη χρήση υποστρώματος.. Είναι πολύ χρήσιμο αν θέλεις να φτιάξεις ένα φουλ φυτεμένο.. Αν όμως ο προσανατολισμός σου είναι περισσότερο "βιοτοπικός", με λίγα φυτά όπως εχινόδωροι κ.τ.λ., καλύτερα να προτιμήσεις την ενίσχυσή τους με ταμπλέτες στις ρίζες.. Για δύο λόγους.. Αφενός, γιατί αν δεν βάλεις αρκετά φυτά, μεταξύ αυτών και γρήγορης ανάπτυξης, θα απελευθερώνονται αρκετά συστατικά του υποστρώματος στη στήλη νερού, τα οποία δε θα καταναλώνονται και θα οδηγήσουν σε ανάπτυξη άλγεων.. Και αφεταίρου, γιατί είναι αρκετά πιθανό (βλέποντας από άλλα παρόμοια παραδείγματα, όπως π.χ. του ΧρήστουΠ) να σου τη "βιδώσει" κάποια στιγμή στο μέλλον και να θελήσεις να κάνεις πιο "αυστηρά" βιοτοπικό το στήσιμο, βγάζοντας όλα, ή τα περισσότερα, ή, έστω, αρκετά φυτά από μέσα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-01-09, 16:00
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ως προς τα ψαρια θα σου ελεγα να κοιταξεις προς την κατηγορια των περουβιανων σκαλαριων που αναφερονται αλλιως και ως fake altums...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-01-09, 18:51
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Ως προς τα ψαρια θα σου ελεγα να κοιταξεις προς την κατηγορια των περουβιανων σκαλαριων που αναφερονται αλλιως και ως fake altums...
Λες για τα Pterophyllum Altum η κανω λαθος?Το σκεφτηκα και εγω αλλα δεν ξερω ποσο ευκολα θα τα βρω....
Οσο για τα φυτα δεν ξερω ακομα πως θα γινει.Ελπιζω η ιδεα για βιοτοπικο να μην αλλαξει καποια στιγμη και θελω να φυτεψω φου και δεν μπορω.
Θα το αφησω ακομα λιγο να το σκεφτω με την αμμο....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-01-09, 15:27
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Altum αληθινα μονο wild caught και αυτο με επιφυλαξη...
Τα περουβιανα σκαλαρια ειναι οτι πιο καθαρο μπορει να βρεθει αυτη τη στιγμη (οπως φαινεται στις αναπαραγωγες, που βγαινουν ολα τα ψαρια παρομοια...)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
σκουπα βυθου! neki1986 Γλυκό νερό - Γενικά 7 16-05-08 13:24
φίλτρο βυθου? zogris Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 02-04-07 00:02
φιλτρο βυθου panos84 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 12-07-05 22:32
Σκουπα βυθου... targas21 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 18-01-05 16:32
ΣΚΟΥΠΑ ΒΥΘΟΥ-ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ANTONIS STAVRINOS Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 13-04-04 02:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07919 seconds with 15 queries