Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 03-01-15, 01:03   #1
Αλλαγη βυθού
Τσουπρακάκος παναγιώ
Member
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Νεα σμυρνη
Μηνύματα: 188

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Τσουπρακάκος παναγιώ Ο χρήστης Τσουπρακάκος παναγιώ δεν είναι συνδεδεμένος 03-01-15, 01:03
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημερα και καλη χρονιά σε όλους!
Θέλω να αλλάξω την μπεζ αμμο που έχω σε μαύρη καθώς πιστεύω θα αναδείξει τα χρώματα του μονομάχου μου και των φυτών μου(ενυδρείο 35 λιτρα καθαρά)
Μετά απο την αναζήτηση στο φορουμ κατάλαβα πως μάλλον πρέπει να βγουνε ολα απο μέσα .Ευτυχώς εχω το μικρό 15 λιτρο που ξεκίνησα οπότε νομίζω πως πρέπει να βάλω το ψάρι ,νερό απο το ενυδρείο ,φιλτρο και θερμαντήρα μέσα μέχρι να τελειώσω και ουσιαστικά θα εχω κάνει μια μεγάλη αλλαγη.
Αυτό που με απασχολεί οτι έχω εναν εχινόδορο (bleheri) ο οποίος έχει απλώσει ρίζες κυριολεκτικά σε όλο το ενυδρείο.Τι μπορώ να κάνω με αυτό ?Γενικά είναι σωστή η διαδικασία που περιγράφω ?Ευχαριστώ για την βοήθεια .
Εμφανίσεις: 2474
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-15, 03:50
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Προσπάθησε να σωσεις όσο γίνετε περισσότερο απο την βιολογία που εχεις.βάλε να δουλεύει το 15λιτρο με το φίλτρο του 35λιτρου και τον θερμαντήρα και μην προσπαθησεις να μεταφέρεις και το παλίο σου υπόστρωμα γιατί θα γίνει χαλασμός Κυρίου απο τις αμμωνιες και μιας και θα φιλοξενηθεί ο μονομάχος δεν είναι οτι καλύτερο. Το φυτο,αν προσπαθησεις να αποκολλησεις πόλυ πολύ προσεκτικά τις ρίζες του πιστεύω θα τα καταφέρεις μια χάρα.Τις καθαριζεις απο τα κολλημενα χαλικια και ειναι οκ.Το καλυτερο απ'ολα είναι να μεταφέρεις το ψάρι σου σε ενα άλλο στρωμένο και καθαρό ενυδρείο ώστε και εκείνο να είναι καλά και εσυ να εργαστεις με την ησυχία σου.
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-01-15, 08:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου , βγάλε το ψάρι και τουλάχιστον το μισό νερό και φυλαξε το.
Μετα τα βγάζεις ολλα, αφου το ψαρι δεν θα είναι μέσα μη φοβασαι. Βάζεις τη καινούρια άμμο, βάζεις το παλιο νερό , φυτεύεις τα φυτά, στον εχινόδωρο κόβεις τις πολλές ρίζες, είναι καλύτερα. Οσο κάνεις αυτες τις εργασίες έχεις το φίλτρο κλειστό για να μη ρουφήξει τα σκουπιδακια που θα σηκωθούν. Πρεπει να δωσεις προσοχή στις θερμοκρασίες του νερου για να μη χρειαστεις προσαρμογη του ψαριου αλλά ουτε και να στεσσαριστεί λόγω διαφορας θερμοκρασίας. Μετα θα παρακολουθεις το ενυδρειο για καμια εβδομάδα γιατι μπορει να σηκώσεις αμμωνία ή νιτρωδη, επειδή ο βυθος κραταει σημαντική βιολογια και θα τη χάσεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-15, 14:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μαζι με το βυθο δεν αλλαζεις και το ενυδρειο με λιγο μεγαλυτερο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-01-15, 22:40
Τσουπρακάκος παναγιώ Ο χρήστης Τσουπρακάκος παναγιώ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Νεα σμυρνη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Σπύρο χρόνια πολλά,μες το μυαλό μου είναι συνέχεια αλλά λόγω περιορισμένου χώρου και συζύγου που θεωρεί οτι τα ψάρια ειναι μονο για πλακί ,πρέπει να πάω σε diy και δεν το παίρνω απόφαση να το ζητήσω....ειμαι και λιγο στενεμένος οικονομικά λογω ανεργίας οπότε πάω με οτι εχω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-15, 04:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Λαθος μου.
Τωρα ειδα οτι τον εχεις σε 35 καθαρα. Μια χαρα ειναι.
Νομιζα ηταν στο 15λιτρο.
Τον βαζεις στο μικρο, με νερο απο το μεγαλυτερο, μαζι και το φιλτρο και κανεις ησυχα τη δουλεια σου.
Φυλαξε αν μπορεις το 60% του νερου για να το ξεναγεμισεις.
Το υπολοιπο βαλε φρεσκο σαν να κανεις αλλαγη 40% (ιδιες θερμοκρασιες παντα ολα τα νερα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-01-15, 11:13
Τσουπρακάκος παναγιώ Ο χρήστης Τσουπρακάκος παναγιώ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Νεα σμυρνη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Σας Ευχαριστώ όλους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πάχος βυθού σε γαριδοενυδρειο. el.stel Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 16 31-01-19 20:01
DIY ταμπλέτες βυθού HowHigh Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 21 17-02-14 22:27
Στρώσιμο Βυθού! Malawi Lover Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 17 28-09-12 11:52
Aνακάτεμα βυθού mitsos1975 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 23-12-10 02:48
Σκούπισμα του βυθού Nik25 Αρχάριοι γλυκού νερού 12 24-05-06 01:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03805 seconds with 13 queries