Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 06-08-11, 01:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή




Ταιστρα δεν βαζουμε χωρις να λειτουργησει υπο επιβλεψη για αρκετες μερες, και χωρις καινουρια μπαταρια πριν φυγουμε.
Το ιδιο και η ψυξη πρεπει να ειναι ελεγμενη. Η πτωση της σταθμης απο την εξατμιση ειναι επικινδυνη ιδιως αν μεινουν εκτος νερου αντλτες φιλτρων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 06-08-11, 13:43
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων



Ταιστρα δεν βαζουμε χωρις να λειτουργησει υπο επιβλεψη για αρκετες μερες, και χωρις καινουρια μπαταρια πριν φυγουμε.
Το ιδιο και η ψυξη πρεπει να ειναι ελεγμενη. Η πτωση της σταθμης απο την εξατμιση ειναι επικινδυνη ιδιως αν μεινουν εκτος νερου αντλτες φιλτρων.
Σε ευχαριστω. Την ταιστρα θα την δοκιμασω απο αυριο να την δω στην πραξη μιας και φευγω σε κανα 10ημερο και ετσι θα εχω καποιο χρονο να την ελεγξω. Σιγουρα ενα ακομα θεμα που εχω στο μυαλο μου ειναι η εξατμιση οπως λες και εσυ. Συνηθως εχω μια πτωση της σταθμης του μισου εκατοστου καθε 2 μερες. Οποτε χοντρικα ας πουμε 1-1,5 εκατοστο καθε 3 μερες για να ειμαστε σιγουροι για τα μετρα προληψης. Θα ερθει φιλικο προσωπο μονο για μια φορα και θα φτιαξει νερο με αντιχλωριο σε κανατα 2 λιτρων που εχω και φτιαχνω και εγω εκει το νερο για να συμπληρωνω την εξατμιση. Η κανατα απο καινουρια που την πηρα, την πηρα για αυτο το σκοπο και δεν εχει χρησιμοποιηθει αλλου ποτε, για αλλη χρηση κλπ. Το να μεινει η αντλια του φιλτου εκτος νερου μεσα στο διαστημα που θα λειπω ειναι μαλλον απιθανο διοτι το φιλτρο μου ειναι κρεμαστο, η εισαγωγη της αντλιας του ειναι αρκετα βαθια. Αυτο που με απασχολει ειναι πως το φιλτρο μου, μιας και κρεμαστο, ριχνει το νερο σαν συντριβανι απο 2 μεριες. Αν η σταθμη πεσει πιο κατω απο εκει, τοτε το νερο θα πεφτει απο εκει και θα παφλαζει στην επιφανεια του νερου του ενυδρειου που θα ειναι πιο κατω κατι που ισως να πεταξει και καμια σταγονα απο εξω απο το ενυδρειο και κατι που ισως να στρεσαρει τα ψαρακια (αυτος ο θορυβως ας πουμε). Βεβαια για να φτασει να γινει αυτο, πρεπει παλι η σταθμη να κατεβει σχετικα αρκετα, οχι οπως την αντλια αλλα 5 εκατοστα ας πουμε. Γιαυτο θα βαλω και ατομο να ερθει μια φορα (την 4η μερα πχ.) να φτιαξει μια κανατα νερο και να προσθεσει οσο χρειαζεται.

Θα μπορουσα να εχω και εγω ετοιμη την κανατα με το νερο ετοιμο με αντιχλωριο απο οταν φυγω αλλα χωρις να χαλασει και το ατομο που θα ερθει να κανει την συμπληρωση να μην ασχοληθει με το να φτιαξει και το νερο? Με ενα μικρο φιλτρο ας πουμε που εχω να βαλω μεσα με ενα σφουγγαρι?

Οταν λες η ψυξη να ειναι ελεγμενη? Να τα βαλω δηλαδη απο Δευτερα τα ανεμιστηρακια να δουλευουν ωστε να δω αν ριχνουν την θερμοκρασια περισσοτερο απο οσο πρεπει με αυτο το προγραμμα ή αν δεν εχουν αποδοση και η θερμοκρασια ανεβαινει? Παντως οπως λεω και πιο πανω, περισσοτερο απο 27,5 δεν εχω ανεβασει χωρις ανεμιστηρα και χωρις aricodition στο χωρο. Σε περιπτωση που ειναι οκ με τα ανεμιστηρακια αυτα, να βαλω πριν φυγω και τον θερμοστατη στην μπριζα (μιας και τον εχω εκτος λογω καλοκαιριου) σε περιπτωση που καταφερουν και ριξουν τη θερμοκρασια κατω απο 24 ας πουμε και να τον ρυθμισω στους 24-25?
-------------------------
Up!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 06-08-11 στις 13:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 06-08-11, 14:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αναπληρωση της εξατμισης γινεται με ιδιο νερο και αυτο δεν ειναι βρυσης δυστυχως. Αν αναπληρωνεις με βρυσης να αναμενεις ανοδο σκληροτητων.
Εκτος κι αν εχεις κατι που ισορροπει τη σκληροτητα στο ενυδρειο τραβωντας αλατα. Πχ σωστο αριθμο applesnails.
Το νερο δεν πρεπει να μενει ακινητο. Μια αεραντλια φτανει, ή ενα φιλτρακι.
Αν το νερο ειναι απο ΑΟ ή απιονισμενο, δεν χρειαζεται τιποτα παρα μονο καλα κλειστο δοχειο.

Με την ψυξη χωρις ελεγκτη, μια λυση αναγκης ειναι ο θερμαντηρας ρυθμισμενος σε ενα κατωτατο οριο ασφαλειας, αλλα θα σου κανει περισσοτερη εξατμιση και φυσικα καταναλωση ρευματος.
Θελει μια επιτηρηση κι αυτο πριν φυγεις.
Φυσικα την αλλαγη των καιρικων θερμοκρασιων οσο θα λειπεις, δεν μπορεις να την ελεγξεις.

Καλο ειναι καποιος που εχει κλειστο καπακι, να ελλατωσει σταδιακα τη φωτοπεριοδο σε 3-4 ωρες μονο, για να γλυτωσει ανοδο θερμοκρασιας αλλα και γενικοτερα να πεσουν οι ρυθμοι-μεταβολισμος του ενυδρειου (φυτα και ψαρια).
Δεν θα χρειαστει ιδια λιπανση για οποιον λιπαινει, ουτε και κλαδεμα.
Τα ψαρια μπορεις να τα ταιζεις πιο αραια, πχ ενα ταισμα καθε 2-3 μερες μονο για συντηρηση.
Θα βρεις το ευδρειο σε καλυτερη κατασταση απο οταν το αφησες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 06-08-11, 14:27
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναπληρωση της εξατμισης γινεται με ιδιο νερο και αυτο δεν ειναι βρυσης δυστυχως. Αν αναπληρωνεις με βρυσης να αναμενεις ανοδο σκληροτητων. Παντα στην κανατα φταχνω νερο και συμπληρωνω για αυτο που εξατμιζεται στο ενυδρειο. Τι εννοεις οταν λες να ειναι απο το ιδιο νερο? Εγω βαζω βρυσης με αντιχλωριο, το αφηνω καποιες ωρες με αεραντλια και μετα το ριχνω στο ενυδρειο. Απο σκληροτητες εχω GH: 7d και KH: 6d.
Εκτος κι αν εχεις κατι που ισορροπει τη σκληροτητα στο ενυδρειο τραβωντας αλατα. Πχ σωστο αριθμο applesnails. Εχω αρκετα physa και καποια αλλα λαθρεπιβατες. Μπορει να κανουν κατι και αυτα ε?
Το νερο δεν πρεπει να μενει ακινητο. Μια αεραντλια φτανει, ή ενα φιλτρακι.
Αν το νερο ειναι απο ΑΟ ή απιονισμενο, δεν χρειαζεται τιποτα παρα μονο καλα κλειστο δοχειο. Δεν εχω Α/0

Με την ψυξη χωρις ελεγκτη, μια λυση αναγκης ειναι ο θερμαντηρας ρυθμισμενος σε ενα κατωτατο οριο ασφαλειας, αλλα θα σου κανει περισσοτερη εξατμιση και φυσικα καταναλωση ρευματος.
Θελει μια επιτηρηση κι αυτο πριν φυγεις. Ναι, θα εχω το νου μου. Καλα δεν θα ειναι δηλαδη ρυθμισμενος στους 24? Το οτι θα καιει ρευμα δεν με πειραζει.

Καλο ειναι καποιος που εχει κλειστο καπακι, να ελλατωσει σταδιακα τη φωτοπεριοδο σε 3-4 ωρες μονο, για να γλυτωσει ανοδο θερμοκρασιας αλλα και γενικοτερα να πεσουν οι ρυθμοι-μεταβολισμος του ενυδρειου (φυτα και ψαρια). Εμενα ειναι ανοιχτο το ενυδρειο γι'αυτο ειπα να εχω τα ανεμιστηρακια το 8ωρο αυτο που ειναι και η λαμπα αναμενη.
Δεν θα χρειαστει ιδια λιπανση για οποιον λιπαινει, ουτε και κλαδεμα.
Τα ψαρια μπορεις να τα ταιζεις πιο αραια, πχ ενα ταισμα καθε 2-3 μερες μονο για συντηρηση. Σκεφτηκα να το κανω ετσι αλλα αυτα που ειναι λιγο πιο μικρα και ειναι χαμηλα θα προλαβουν να φανε μιας και ολα θα ειναι πεινασμενα και λογικο τα μεγαλυτερα να κανουν σαν τρελα και να μην αφησουν τα υπολοιπα να φανε? Βεβαια ολο και κατι θα πεσει και πιο κατω φανταζομαι.
Θα βρεις το ευδρειο σε καλυτερη κατασταση απο οταν το αφησες.
Για να δουμε....
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 06-08-11, 14:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
1. Παντα στην κανατα φταχνω νερο και συμπληρωνω για αυτο που εξατμιζεται στο ενυδρειο. Τι εννοεις οταν λες να ειναι απο το ιδιο νερο? Εγω βαζω βρυσης με αντιχλωριο, το αφηνω καποιες ωρες με αεραντλια και μετα το ριχνω στο ενυδρειο. Απο σκληροτητες εχω GH: 7d και KH: 6d.

2. Εχω αρκετα physa και καποια αλλα λαθρεπιβατες.
Μπορει να κανουν κατι και αυτα ε?

3. Εμενα ειναι ανοιχτο το ενυδρειο γι'αυτο ειπα να εχω τα ανεμιστηρακια το 8ωρο αυτο που ειναι και η λαμπα αναμενη.
1. Το σιγουρο ειναι οτι το νερο που εξατμιζεται ειναι σκετο H2O χωρις τιποτα μεσα του. Φευγει και αφηνει πισω του ολα τα αλατα του (ασβεστιο, μαγνησιο που ειναι οι παραγοντες που καθοριζουν την σκληροτητα του νερου) αλλα και τους ρυπογονους παραγοντες (νιτρικα φωσφορικα κλπ).
Οπως καταλαβαινεις με μια ποσοτητα 1 γραμμαριου ΝΟ3 σε 100 λιτρα θα μετραγες 1συγκεντρωση 10ppm, ενω αν υποθεσουμε οτι θα εξατμιστει το μισο νερο θα μετρας 20ppm με το 1 γρ παλι NO3.
Το ιδιο θα γινεται και με τις σκληροτητα. Αν ειναι 5ppm η GH σε 100 λιτρα και εξατμιστουν τα 50, τοτε θα μετρησεις 10ppm.
Αν αναπληρωσεις με νερο απο ΑΟ που εχει μηδενικο ασβεστιο κλπ (ειναι δλδ ιδιο με της εξατμσης), θα αραιωσεις τα αλατα και θα ξαναγινουν 5ppm.
Αν αναπληρωσεις ομως με βρυσης που εχει 5gh θα πας τη GH συνολο στα 7.5 ppm στα 100 λιτρα νερο.
Την επομενη που θα ξαναγινει αυτο, θα μεγαλωσει κι αλλο η ψαλιδα.

2. Αναλογα τον πληθυσμο τους. Εκ πειρας για να κανουν κατι στις σκληροτητες αυτα τα σαλιγκαρια θα πρεπει να ειναι τοσο πολλα που θα εχεις αλλα προβληματα απο τις σκληροτητες.

3. Δεν θα κανεις τιποτα πιστευω με ασφαλεια ετσι.
Η θερμοκρασια σε ενα χωρο παιζει καθολο το 24ωρο και οχι μονο κατα τη φωτοπεριοδο. Εσυ δε που εχεις ανοιχτο ενυδρειο, δεν παιζει και τοσο ρολο.
Πρεπει να παρατηρησεις ποιες ωρες ανεβαινει η θερμοκρασια στο χωρο σου και με ενα ψηφιακο χρονοδιακοπτη να αναβοσβηνεις τα ανεμιστηρια περιοδικα.
Ειχα παλια δοκιμασει με πιο καλα αποτελεσματα (αλλα οχι απολυτα σωστα, γιατι αλλαζε και ο καιρος με τις μερες) ψηφιακο χρονοδιακοπτη απο πρακτικερ που ειχε 10 προγραμματα. (οικονομικος σχετικα, καμια 8-9 ευρω)
Το προγραμματιζα να αναβει καθε 2-3 ωρες για καμποση ωρα, με περισσοτερη διαρκεια τις μεσημεριανες ωρες και λιγοτερη το βραδι.
Εχεις τεραστια σημασια η θερμοκρασια να μην κανει σκαμπανεβασματα και βουτιες.
Μεχρι 1-2 βαθμους μεσα στη μερα ειναι ανεκτα.
Καποια ψαρια ειναι πιο ευαισθητα σε αυτες τις αλλαγες καποια πιο ανεκτικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 06-08-11, 15:02
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Το σιγουρο ειναι οτι το νερο που εξατμιζεται ειναι σκετο H2O χωρις τιποτα μεσα του. Φευγει και αφηνει πισω του ολα τα αλατα του (ασβεστιο, μαγνησιο που ειναι οι παραγοντες που καθοριζουν την σκληροτητα του νερου) αλλα και τους ρυπογονους παραγοντες (νιτρικα φωσφορικα κλπ).
Οπως καταλαβαινεις μια συγκεντρωση 1 γραμμαριου ΝΟ3 σε 100 λιτρα θα μετραγες 10ppm, ενω αν υποθεσουμε οτι θα εξατμιστει το μισο νερο θα μετρας 20ppm με το 1 γρ παλι NO3.
Το ιδιο θα γινεται και με τις σκληροτητα. Αν ειναι 5ppm η GH σε 100 λιτρα και εξατμιστουν τα 50, τοτε θα μετρησεις 10ppm.
Αν αναπληρωσεις με νερο απο ΑΟ που εχει μηδενικο ασβεστιο κλπ (ειναι δλδ ιδιο με της εξατμσης), θα αραιωσεις τα αλατα και θα ξαναγινουν 5ppm.
Αν αναπληρωσεις ομως με βρυσης που εχει 5gh θα πας στο 15 στα 100 λιτρα νερο.
Την επομενη που θα ξαναγινει αυτο, θα μεγαλωσει κι αλλο η ψαλιδα.

2. Αναλογα τον πληθυσμο τους. Εκ πειρας για να κανουν κατι στις σκληροτητες αυτα τα σαλιγκαρια θα πρεπει να ειναι τοσο πολλα που θα εχεις αλλα προβληματα απο τις σκληροτητες.

3. Δεν θα κανεις τιποτα πιστευω με ασφαλεια ετσι.
Η θερμοκρασια σε ενα χωρο παιζει καθολο το 24ωρο και οχι μονο κατα τη φωτοπεριοδο. Εσυ δε που εχεις ανοιχτο ενυδρειο, δεν παιζει και τοσο ρολο.
Πρεπει να παρατηρησεις ποιες ωρες ανεβαινει η θερμοκρασια στο χωρο σου και με ενα ψηφιακο χρονοδιακοπτη να αναβοσβηνεις τα ανεμιστηρια περιοδικα.
Ειχα παλια δοκιμασει με πιο καλα αποτελεσματα (αλλα οχι απολυτα σωστα, γιατι αλλαζε και ο καιρος με τις μερες) ψηφιακο χρονοδιακοπτη απο πρακτικερ που ειχε 10 προγραμματα. (οικονομικος σχετικα, καμια 8-9 ευρω)
Το προγραμματιζα να αναβει καθε 2-3 ωρες για καμποση ωρα, με περισσοτερη διαρκεια τις μεσημεριανες ωρες και λιγοτερη το βραδι.
Εχεις τεραστια σημασια η θερμοκρασια να μην κανει σκαμπανεβασματα και βουτιες.
Μεχρι 1-2 βαθμους μεσα στη μερα ειναι ανεκτα.
Καποια ψαρια ειναι πιο ευαισθητα σε αυτες τις αλλαγες καποια πιο ανεκτικα.
A καταλαβα. Πως θα μπορουσα ομως να κανω συμπληρωση του εξατμιζομενου νερου? Μονο με Α/Ο θα γινοταν σωστα?
Θα κανω και μια αλλαγη νερου 40-50% την προηγουμενη μερα απο αυτη που φευγω.

Η θερμοκρασια ανεβαινει απο τις 12:00 - 13:00 το μεσημερακι και μετα μεχρι τους 27 συνηθως, σπανια παραπανω. Θα τους βαλω απο τοτε να αναβουν ενα 40λεπτο την ωρα και βλεπω πως θα παει. Ναι εχω χρονοδιακοπτη τετοιο και στο φως, ηλεκτρονικο με 10 προγραμματα. Τετοιο θα βαλω και στα ανεμιστηρακια.

Η θερμοκρασια δεν μου εχει μεγαλα σκαπανεβασματα. Θελω να ειμαι 25,5 - 26,5 και οταν βλεπω 27 ή 27,5 ανηγω ανεμιστηρα να παει παλι 26,5 - 25,5 βαθμους. Αρα 1-2 βαθμους εχει σκαμπανεβασμα η θερμοκρασια.
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 06-08-11, 15:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. A καταλαβα. Πως θα μπορουσα ομως να κανω συμπληρωση του εξατμιζομενου νερου? Μονο με Α/Ο θα γινοταν σωστα?
Θα κανω και μια αλλαγη νερου 40-50% την προηγουμενη μερα απο αυτη που φευγω.

2. Η θερμοκρασια ανεβαινει απο τις 12:00 - 13:00 το μεσημερακι και μετα μεχρι τους 27 συνηθως, σπανια παραπανω. Θα τους βαλω απο τοτε να αναβουν ενα 40λεπτο την ωρα και βλεπω πως θα παει. Ναι εχω χρονοδιακοπτη τετοιο και στο φως, ηλεκτρονικο με 10 προγραμματα. Τετοιο θα βαλω και στα ανεμιστηρακια.
Η θερμοκρασια δεν μου εχει μεγαλα σκαπανεβασματα. Θελω να ειμαι 25,5 - 26,5 και οταν βλεπω 27 ή 27,5 ανηγω ανεμιστηρα να παει παλι 26,5 - 25,5 βαθμους. Αρα 1-2 βαθμους εχει σκαμπανεβασμα η θερμοκρασια.
1. Με ΑΟ ειναι η καλυτερη μεθοδος.
Να σου πω την αληθεια, η εξατμιση ηταν ο λογος που πηρα την πρωτη μου ΑΟ.
Μεχρι τοτε εκανα αναπληρωση με απιονισμενο απο σουπερμαρκετ αλλα εκτος οτι ηταν στο συνολο πιο ακριβη μεθοδος (εκανα αποσβεση της ΑΟ σε 3 μηνες), ηταν και αμφιβολη αφου ακομα και τελειο να ειναι το νερο κατα την συσκευασια του, δεν ξερω σε τι συνθηκες αποθηκευουν και το μεταφερουν. Εχω δει παλετες με απιονισμενο να μενει ωρες στον ηλιο εξω απο καταστηματα.
Φυσικα κερδισα και το γεγονος οτι μπορεσα να μαλακωσω το νερο για τα ψαρια μου, κανωντας μιξη με της βρυσης.
Οι συχνες ή/και αλλαγες κανουν ενα ειδος reset στις σκληροτητες αλλα θελουν μεγαλη προσοχη και σωστη προετοιμασια, για να μη προκαλεσουν με τις αποτομες μεταβολες, καποιου ειδος σοκ (θερμικο, πεχα κλπ)


2. Πολυ το βλεπω το 40λεπτο καθε ωρα, δεν εχει τοση ζεστη οπως λες.
Δεν θα σε φτασουν και τα προγραμματα.
Ξεκινα με 1 ωρα ανα τριωρο, με ρυθμιση μικροτερη για το βραδι πχ μισαωρο καθε 3 ωρες.
Φυσικα παιζει ρολο και η δυναμη των ανεμιστηρων σου. Δεν ξερω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 06-08-11, 15:37
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Με ΑΟ ειναι η καλυτερη μεθοδος.
Να σου πω την αληθεια, η εξατμιση ηταν ο λογος που πηρα την πρωτη μου ΑΟ.
Μεχρι τοτε εκανα αναπληρωση με απιονισμενο απο σουπερμαρκετ αλλα εκτος οτι ηταν στο συνολο πιο ακριβη μεθοδος (εκανα αποσβεση της ΑΟ σε 3 μηνες), ηταν και αμφιβολη αφου ακομα και τελειο να ειναι το νερο κατα την συσκευασια του, δεν ξερω σε τι συνθηκες αποθηκευουν και το μεταφερουν. Εχω δει παλετες με απιονισμενο να μενει ωρες στον ηλιο εξω απο καταστηματα.
Φυσικα κερδισα και το γεγονος οτι μπορεσα να μαλακωσω το νερο για τα ψαρια μου, κανωντας μιξη με της βρυσης.
Οι συχνες ή/και αλλαγες κανουν ενα ειδος reset στις σκληροτητες αλλα θελουν μεγαλη προσοχη και σωστη προετοιμασια, για να μη προκαλεσουν με τις αποτομες μεταβολες, καποιου ειδος σοκ (θερμικο, πεχα κλπ)


2. Πολυ το βλεπω το 40λεπτο καθε ωρα, δεν εχει τοση ζεστη οπως λες.
Δεν θα σε φτασουν και τα προγραμματα.
Ξεκινα με 1 ωρα ανα τριωρο, με ρυθμιση μικροτερη για το βραδι πχ μισαωρο καθε 3 ωρες.
Φυσικα παιζει ρολο και η δυναμη των ανεμιστηρων σου. Δεν ξερω.
Ναι, δεν ειναι και οτι πιο δυνατο αυτα τα ανεμιστηρακια. Οντως δεν εχει τοση ζεστη απλα το ελεγα μονο και μονο επειδη τοτε θα ειναι αναμενο και το φως. Το βραδυ εχει πιο δροσια. Θ σκεφτω πως θα το κανω. Ισως να δω και οπως λες ανα τριωρο μια ωρα και βλεπω πως θα παει.

Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 10-08-11, 17:11
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ενα ακομη βιντεακι σημερινο με κοντινα στα ψαρακια.....

http://www.youtube.com/watch?v=SCvgF4uoeZE

επιλεξτε 720p.
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 11-08-11, 01:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στο Κάβο Μαλιά το εχεις στησει το ενυδρειο και φυσαει ετσι??
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 11-08-11, 02:02
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Βασικα για να μην λεω ψεματα, διακοπες πηγαινω στο βιντεο αυτο και ειμαι στο καραβι στο καταστρωμα με το ενυδρειο και φυσαει.....


Οχι απλα εκεινη την ωρα δουλευε και ο ανεμιστηρας απο το πλαί.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 11-08-11 στις 02:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 12-08-11, 15:56
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Τελικα θα ερχεται καποιος στο σπιτι και θα ταιζει και θα συμπληρωσει νερο οταν χρειαστει οσο θα λειπω. Να ρωτησω κατι λοιπον. Η κανατα που θα φτιαξει το νερο για να συμπληρωσει, ειναι 1,5 λιτρο. Το seachem prime λεει στα 4 λιτρα 2 σταγονες, αρα στα 2 λιτρα χοντρικα της κανατας 1 σταγονα? Μου φαινεται πολυ λιγο. Ετσι ειναι ομως ε?
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 12-08-11, 15:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ετσι ειναι.
Με βρυσης θα αναπληρωνεις ε?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 12-08-11, 18:48
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι ειναι.
Με βρυσης θα αναπληρωνεις ε?
Ναι, με νερο βρυσης αναπληρωνω οπως ειχαμε πει. Ηξερα οτι οταν εξατμιζεται το νερο δεν φευγουν μαζι νο3 κλπ, αλλα δεν ηξερα οτι βαζοντας νερο βρυσης αυξανονται οι σκληροτητες οπως μου ειπες και πιο πανω. Δεν θα ηθελα να μπλεξω τον ανθρωπο που θα ερθει με το να παρω απιονισμενο και να βαλει απο αυτο μεσα στη κανατα και να το φτιαξει με αντιχλωριο, που αν δεν κανω λαθος δεν χρειαζεται να ''ετοιμαστει'' το απιονισμενο ετσι?

Σκληροτητες εχω gh - kh: 7d και 6d αντιστοιχα και τις αναπληρωσεις τις κανω με νερο βρυσης.

Ακομα και στις αλλαγες νερου θα πρεπει να κανουμε με απιονισμενο ή με αντιστροφη οσμωση? Ή εκει μιας και βγαζεις μια ποσοτητα νερου και βαζεις μια ιση με αυτη που εβγαλες ειναι οκ?
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 12-08-11, 18:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Ναι, με νερο βρυσης αναπληρωνω οπως ειχαμε πει. Ηξερα οτι οταν εξατμιζεται το νερο δεν φευγουν μαζι νο3 κλπ, αλλα δεν ηξερα οτι βαζοντας νερο βρυσης αυξανονται οι σκληροτητες οπως μου ειπες και πιο πανω. Δεν θα ηθελα να μπλεξω τον ανθρωπο που θα ερθει με το να παρω απιονισμενο και να βαλει απο αυτο μεσα στη κανατα
2. και να το φτιαξει με αντιχλωριο, που αν δεν κανω λαθος δεν χρειαζεται να ''ετοιμαστει'' το απιονισμενο ετσι?
3. Ακομα και στις αλλαγες νερου θα πρεπει να κανουμε με απιονισμενο ή με αντιστροφη οσμωση? Ή εκει μιας και βγαζεις μια ποσοτητα νερου και βαζεις μια ιση με αυτη που εβγαλες ειναι οκ?
1. Ναι δεν τρεχει τιποτα για λιγο καιρο. Μετα το διορθωνεις αν θελεις.
2. Το απιονισμενο κανονικα δεν χρειαζεται ουτε αντιχλωριο, αλλα αν θελεις μπορεις να βαζεις.
3. Στις αλλαγες νερου οτι νερο βγαινει πρεπει να μπαινει απο θεμα gh kh ph θερμοκρασια. ΟΚ οχι και ακριβως, αλλα αναλογα το ποσο πιο μεγαλο ποσοστο αλλαγης γινεται, τοσο πιο ομοιο πρεπει να ειναι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 12-08-11, 19:02
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
3. Στις αλλαγες νερου οτι νερο βγαινει πρεπει να μπαινει απο θεμα gh kh ph θερμοκρασια. ΟΚ οχι και ακριβως, αλλα αναλογα το ποσο πιο μεγαλο ποσοστο αλλαγης γινεται, τοσο πιο ομοιο πρεπει να ειναι.
Αρα με βαση αυτο, πρεπει να μπαινει με το νερο της βρυσης? Μπορει να μην εχει τις ιδιες παραμετρους σε gh-kh αλλα να εχει μετατραπει σε αυτες τις τιμες το νερο στο ενυδρειο. Πχ στη βρυση μπορει να εχω gh 14d.

Σε ευχαρστω και για τις παντα αμεσες και πολυτιμες απαντησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 12-08-11, 19:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Αρα με βαση αυτο, πρεπει να μπαινει με το νερο της βρυσης?

2. Μπορει να μην εχει τις ιδιες παραμετρους σε gh-kh αλλα να εχει μετατραπει σε αυτες τις τιμες το νερο στο ενυδρειο. Πχ στη βρυση μπορει να εχω gh 14d
1. Τι να μπαινει με το νερο της βρυσης? Γινεσαι συγκεκριμενος.

2. Συμβαινει να γινεται αυτο, ειτε εκουσια ειτε οχι.
Εκουσια γινεται οταν εχεις κατεβασει στο ενυδρειο τις σκληροτητες με ΑΟ ή απιονισμενο, ή τις εχεις ανεβασει με αλατια κλπ, οποτε συνεχιζεις και "φτιαχνεις" παρομοιως το νερο πριν το βαλεις στο ενυδρειο.
Ακουσια γινεται οταν "μονο του" το ενυδρειο αλλαζει τις παραμετρους. Δλδ εχουμε βαλει (χωρις να το ξερουμε) ζωντανα ή διακοσμητικα (σε οχι ασημαντες ποσοστητες) που αλλαζουν τις παραμετρους.
Ζωντανα οπως σαλιγκαριαα, διακοσμητικα οπως πετρες, χαλικι κλπ
Τοτε λοιπον, αν θελουμε να κρατησουμε αυτες τις τιμες φτιαχνουμε και το νερο της αλλαγης ιδιο.
Αν δεν επιθυμουμε τις τιμες αυτες βγαζουμε τους παραγοντες που αλλαζουν τις τιμες και διορθωνουμε σταδιακα τις τιμες αναλογα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 12-08-11, 19:19
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμβαινει να γινεται αυτο, ειτε εκουσια ειτε οχι.
Εκουσια γινεται οταν εχεις κατεβασει στο ενυδρειο τις σκληροτητες με ΑΟ ή απιονισμενο, ή τις εχεις ανεβασει με αλατια κλπ, οποτε συνεχιζεις και "φτιαχνεις" παρομοιως το νερο πριν το βαλεις στι ενυδρειο.
Ακουσια γινεται οταν "μονο του" το ενυδρειο αλλαζει τις παραμετρους. Δλδ εχουμε βαλει (χωρις να το ξερουμε) ζωντανα ή διακοσμητικα (σε οχι ασημαντες ποσοστητες) που αλλαζουν τις παραμετρους.
Ζωντανα οπως σαλιγκαριαα, διακοσμητικα οπως πετρες, χαλικι κλπ
Τοτε λοιπον, αν θελουμε να κρατησουμε αυτες τις τιμες φτιαχνουμε και το νερο της αλλαγης ιδιο.
Αν δεν επιθυμουμε τις τιμες αυτες βγαζουμε τους παραγοντες που αλλαζουν τις τιμες και διορθωνουμε σταδιακα τις τιμες αναλογα.
Σε εμενα δηλαδη μπορει να εχουν παιξει και ρολο τα σαλιγκαρια, το υποστρωμα ακομα και η πετρα που αν και 3 κιλα την πληρωσα 18 ευρω ως οτι δεν επηρεαζει το νερο και ειναι ουδετερη, αλλα ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος αν δεν εχεις κανει τεστ με ακουαφορτε κλπ ε?

Το πιο σωστο θα ειναι να μετρησω και τις σκληροτητες απο το νερο της βρυσης να δω. Παντως θυμαμαι, στις αρχες το ενυδρειο και κοντα στο τελος του στρωσηματος ειχα gh 14.

Oταν ειπα πιο πανω: Τι να μπαινει με το νερο βρυσης? Εννοουσα οτι με νερο βρυσης θα πρεπει να γινεται η αλλαγη, ωστε οτι νερο βγαινει να μπαινει, αλλα μιλοντας και λεγοντας αυτα περι σκληροτητες, καταλαβα οτι μπορει αλλο νερο να εχεις στο ενυδρειο και αλλο στο νερο βρυσης, οπως ph μπορει να εχεις στη βρυση ph 7,5 αλλα να εχεις ψαρια για οξυνο νερο και να πρεπει να φτιαξεις το νερο πρωτα, να του ριξεις το ph και μετα να κανεις την αλλαγη.
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 23-08-11, 22:42
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Καλησπερα. Μολις γυρισα απο τις διακοπες μου. Μπηκα στο σπιτι και το πρωτο πραγμα ηταν να δω το ενυδρειο και ευτυχως ολα καλα. Τα ψαρακια μεγαλωσαν κι'αλλο, αμμωνια: 0, no3: 5. Αυριο θα κανω μια μικρη αλλαγη νερου. Τελικα χρειαστηκε 2 φορες να συμπληρωθει νερο που εξατμιστηκε (2 φορες απο 1,5 λιτρο) και απο ταισμα ειχαν μια φορα τη μερα, για τις 9 μερες που ελειπα απο κανονικη δοση.

Καλο χειμωνα απο εμενα σε ολους....
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 23-08-11, 22:58
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

ωραιος ο ψαραμπαμπας. ευγετς!
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 24-08-11, 16:59
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

67η μερα των γονων και ενα βιντεακι σημερινο να τρωνε. Και ενα κοντινο πλανο στην κρυπτοκορινα που τα παει περιφημα....(να εισαι καλα mpoumpoula).

http://www.youtube.com/watch?v=45vTOW-8qIw
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 06-09-11, 13:26
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Θα ηταν σωστο να πλυνω και να κοψω ενα μικρο κομματι αγγουριου και να το βαλω στο ενυδρειο να φανε τα zebra danio?

up!!
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 08-09-11, 15:41
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Μολις εδωσα στα ψαρακια μου αυτη την κατεψυγμενη τροφη που ειχα παρει και εδινα που και που στους γονεις τους, ως εναλλακτικη και για να εχουν πιο πλουσιο γευμα περαν απο κατι κοκους που ειχα για μικρα τροπικα ψαρια:

http://www.neonfishfood.com/index.ph...alog&catalog=6

Aναρπαστη την κανανε. Ελπιζω να εκανα καλα που τους εριξα τετοια τροφη. Τα ψαρακια ειναι 2,5 μηνων. Δεν ειχα εκκολαψει αρτεμια οσο ηταν μικρα και τωρα τους εδωσα αυτη που απο οτι λεει εχει γονο γαριδας και αρτεμια που απο οτι ειχαμε πει σε αλλο ποστ, αυτη θα ειναι ενηλικη αρτεμια. Σωστα? Παντως πριν κανα μηνα - εναμιση που τους ειχα ριξει ελαχιστη να δω, δεν την εφαγε κανενα....

Οσο για το αγγουρακι που ρωτησα πιο πανω, τι λετε?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
zebra danio linos21 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 02-09-10 22:59
μονομαχος με zebra danio poppy Bettas 7 29-08-10 11:22
¶ρρωστο Zebra Danio gmanes Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 28-05-09 11:34
glofish?zebra danio τονυ Γλυκό νερό - Γενικά 1 17-08-07 13:43
Γέννα zebra danio gwgw Αρχάριοι γλυκού νερού 16 20-09-06 11:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09754 seconds with 13 queries