Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 29-05-10, 15:50
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εγω νομιζω οτι το διαβαζε και μη γραφεις ειναι λαθος και ξερετε γιατι γιατι και εγω ειχα απαντησει σε ενα θεμα παλιοτερα που δεν ημουν σιγουρος εκεινει τη στηγμη το φορουμ ειχε πανω απο 200 ατομα δεν ειχε απαντισει κανεις για ωρες ετσι απαντισα εγω και απαντισα λαθος αμεσος μπηκαν 2-3 και μου λενε τη του λες του παιδιου που ηταν αυτα τα ατομα πριν απαντισω ???? γιατι δεν απαντησαν και μπηκαν μονο και μονο να μου την πουν αφου το ηξεραν /??
εγω ομως εμαθα απο το λαθος μου και ειπα και ευχαριστω που εμαθα κατι

συμφωνο απολιτα με τον πανο το γιωργο και τον αλεξανδρο γιατι αμα κανουμε μια αναζητηση στα ποστ τον αρχαριον απο τα 2000 + μελοι απανταμε 10 αντε 15 οι αλλοι 1985 που ειναι ?
διαβαζουν και δε γραφουν η περιμενουν στησ αγγελιες σα τα ορνια μονο να βγει κατι καλο η για να πουλισουν μονο
συγνωμη για την εκφραση (ορνια ) αλλα αυτη η εικονα μου ηρθε στο μυαλο
βγενετε και φωναζετε γιατι καπιοι μιλουν αποτομα εγω το ξεκινισα αυτο και θελω να σας πω το εξης μπορει να τα χονω ναι το κανω αλλα οχι για να χωρισο κατι με καποιον αλλα αν μου διχνει οτι δε θελει να καταλαβει ετσι γραφω τι να κανω δεν εχω μαθει να χαιδευω αυτια οτι ειναι να πω θα το πω στα ισα ισως και χωρις να το σκεφτω ο γραπτοσ λογος ειναι πολυ παρεξηγησημος αμα ημασταν απο κοντα μπορει να τα ελεγα τα ιδια και χειροτερα και να μην πειραζε κανεναν γιατι απλα βλεπεις τον αλλον οτι ακομα και στην αγανακτηση του ακομα και μπινελικια να σου ριχνει να δεισ οτι θελει να σε βοιθησει

δεν θα ηταν ποιο ευκολο να κατσο στα αυγα μου και να κανω αυτο που κανουν πολλοι απλα να αγνοουν?

και κατι ακομα ασ βγει καποιος και να πει ξερεις κατι εκανα ενα ποστ και με εκραξες χωρις να μου απαντησεις και να με βοιθησεις

λιπον αφειστε τους mod στην ακρη και τα παλικαρια εχουν βοιθησει πολυ και οχι μονο με ποστ και απαντησεις οποιος καταλαβε καταλαβε
και ασ ερθουμε στο πραγματικο θεμα που λεγετε harris samos και τα χωνει τι κανουμε ?/?/ βγαλτε μια αποφαση και αν θελεται απλα δε θα ξανα γραψω η να αποχωρισω χωρις μπαν μονος μου ...
απλα στεναχωριεμαι που τρωω πολλεσ ωρεσ στο φορουμ και μερικοι απο σας αντι να πουνε ενα μπραβο (απο μεσα τους οχι να το γραψουν) που βοιθαω με βαζετε στη μπουκα συνεχεια .
δε πηραζει καλη καρδια .....
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 29-05-10, 16:21
Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ. Ο χρήστης Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω νομιζω οτι το διαβαζε και μη γραφεις ειναι λαθος και ξερετε γιατι γιατι και εγω ειχα απαντησει σε ενα θεμα παλιοτερα που δεν ημουν σιγουρος εκεινει τη στηγμη το φορουμ ειχε πανω απο 200 ατομα δεν ειχε απαντισει κανεις για ωρες ετσι απαντισα εγω και απαντισα λαθος αμεσος μπηκαν 2-3 και μου λενε τη του λες του παιδιου που ηταν αυτα τα ατομα πριν απαντισω ???? γιατι δεν απαντησαν και μπηκαν μονο και μονο να μου την πουν αφου το ηξεραν /??
εγω ομως εμαθα απο το λαθος μου και ειπα και ευχαριστω που εμαθα κατι

συμφωνο απολιτα με τον πανο το γιωργο και τον αλεξανδρο γιατι αμα κανουμε μια αναζητηση στα ποστ τον αρχαριον απο τα 2000 + μελοι απανταμε 10 αντε 15 οι αλλοι 1985 που ειναι ?
διαβαζουν και δε γραφουν η περιμενουν στησ αγγελιες σα τα ορνια μονο να βγει κατι καλο η για να πουλισουν μονο
συγνωμη για την εκφραση (ορνια ) αλλα αυτη η εικονα μου ηρθε στο μυαλο
βγενετε και φωναζετε γιατι καπιοι μιλουν αποτομα εγω το ξεκινισα αυτο και θελω να σας πω το εξης μπορει να τα χονω ναι το κανω αλλα οχι για να χωρισο κατι με καποιον αλλα αν μου διχνει οτι δε θελει να καταλαβει ετσι γραφω τι να κανω δεν εχω μαθει να χαιδευω αυτια οτι ειναι να πω θα το πω στα ισα ισως και χωρις να το σκεφτω ο γραπτοσ λογος ειναι πολυ παρεξηγησημος αμα ημασταν απο κοντα μπορει να τα ελεγα τα ιδια και χειροτερα και να μην πειραζε κανεναν γιατι απλα βλεπεις τον αλλον οτι ακομα και στην αγανακτηση του ακομα και μπινελικια να σου ριχνει να δεισ οτι θελει να σε βοιθησει

δεν θα ηταν ποιο ευκολο να κατσο στα αυγα μου και να κανω αυτο που κανουν πολλοι απλα να αγνοουν?

και κατι ακομα ασ βγει καποιος και να πει ξερεις κατι εκανα ενα ποστ και με εκραξες χωρις να μου απαντησεις και να με βοιθησεις

λιπον αφειστε τους mod στην ακρη και τα παλικαρια εχουν βοιθησει πολυ και οχι μονο με ποστ και απαντησεις οποιος καταλαβε καταλαβε
και ασ ερθουμε στο πραγματικο θεμα που λεγετε harris samos και τα χωνει τι κανουμε ?/?/ βγαλτε μια αποφαση και αν θελεται απλα δε θα ξανα γραψω η να αποχωρισω χωρις μπαν μονος μου ...
απλα στεναχωριεμαι που τρωω πολλεσ ωρεσ στο φορουμ και μερικοι απο σας αντι να πουνε ενα μπραβο (απο μεσα τους οχι να το γραψουν) που βοιθαω με βαζετε στη μπουκα συνεχεια .
δε πηραζει καλη καρδια .....
Χαρη εισαι καλο παιδι και εχουμε μιλησει πολλες φορες στο τηλ οντως ο γραπτος λογος ειναι πολλες φορες παρεξηγησημος αλλα επειδη σε ξερω εισαι ντομπρο παλικαρη και χρυση καρδια για αυτο να γραφεις, αλλα σε πιο ηπιο τονο γιατι οπως καταλαβαινεις και ο ιδιος καμια φορα σε παρεξηγουν αν μιλουσαν μαζι σου απο το τηλ θα καταλαβαιναν οτι εισαι καλοπροαιρετος.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 29-05-10, 16:30
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ηρεμησε ωρε Χαρη ... οντως σε παρεξηγουν πολλοι αλλα σε ξερω και προσωπικα και μια χαρα εισαι ... μερικες φορες εισαι λιγο αποτομος αλλα οχι αγενης!! Και εσυ προσπαθεις να βοηθησεις και ολοι!!
Ο καθενας εχει το τροπο του ... αυτος ειναι ο δικος σου ... δε θα βγει ουτε κανενα ban ουτε καμια αποφαση! Απλα αν δεις τα πραγματα να ξεφευγουν πατα φρενο (μην απαντας) και ασε να το χειριστουν πιο ηρεμοι (και εγω ξεφευγω καμια φορα ... )...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 29-05-10, 17:04
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Φίλε Χάρη διάβασα με μεγάλη προσοχή τα όσα έγραψες, Έχεις δίκιο να πληγώνεσαι για τις διαγραφές των κειμένων σου.
¶ποψή μου είναι ότι αυτό το φόρουμ και το κάθε φόρουμ είναι για ανταλλαγή απόψεων με σκοπό την μάθηση πάνω στο αντικείμενο, φυσικά οι απόψεις μας να μην είναι (επιθετικές, υβριστικές), και ότι δίποτε άλλο που θα θίγει και θα προσβάλει τον συνομιλητή μας.
Μια διαγραφή κειμένου που δεν περιέχει τις παραπάνω λέξεις, είναι πέρα για πέρα άδικη και δεν πρέπει να γίνεται.
Όλοι οι ακουαρίστες έχουμε τον ίδιο σκοπό, την αγάπη για τα ψάρια, άλλοι γνωρίζουμε περισσότερα άλλοι λιγότερα κανένας μας δεν τα ξέρει όλα ούτε θεωρώ σωστό ότι πρέπει να νομίζουμε ότι τα ξέρουμε όλα, αυτούς εγώ τους λέω ξερόλες, όλοι ξεκινήσαμε με λάθη και μάθαμε από αυτά (αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις) και την τελειότητα δεν την έχει φτάσει κανένας μας (όσο θα ζούμε θα μαθαίνουμε) γνώμη μου είναι ότι όλες οι απόψεις των φίλων πρέπει να είναι σεβαστές και να μην διαγράφονται είτε λάθος είναι είτε σωστές, εξάλλου σε ένα ποστ δεν συνομιλούν μόνο δύο άτομα συνομιλούν πολλοί και ο καθένας από τους αναγνώστες παίρνει γενική άποψη δεν πρέπει να την επιβάλουμε σε κάποιον να την κάνει ντε και καλά γιατί έτσι τον αποθαρρύνουμε με τον τρόπο μας. Πολλοί καινούργιοι ακουαρίστες φοβούνται να κάνουν παρουσίαση φοβούμενοι την επίθεση που θα δεχτούν.
Συνοψίζοντας είναι λάθος από τους διαχειριστές του φόρουμ οι διαγραφές κειμένων, θεωρείται μεγάλη προσβολή.
Πρέπει να λέμε την γνώμη μας χωρίς αυτή να δέχεται επίθεση.
Το λάθος των καινούριων να διορθώνεται από τους έμπειρους με κόσμιο τρόπο (απλή αναφορά του σωστού και όχι επιβολή).
Και να σεβόμαστε την προσωπικότητα του άλλου είτε ξέρει είτε δεν ξέρει, όλοι είμαστε το ίδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 29-05-10, 17:15
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

μαλλον καποιου αλλου το κειμενο διαβασες δε παραπονεθηκα γιατι σβησανε κατι δικο μου
παραπονιεμε γιατι ειμαι στην μπουκα συνεχεια και ο λογος ειναι ο τροποσ που γραφω
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 29-05-10, 17:26
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Παλικάρια ηρεμείστε, υπάρχει το τραγούδι που λέει "σ όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε" !
Το λέω και το εννοώ, είναι λογικό να υπάρχουν τέτοιες αντιθέσεις σ ένα φόρουμ με τόσα άτομα. Και στην πραγματικότητα τα ίδια γίνονται. Χάρη δε γίνεται να σε καταλαβαίνουν όλοι, αλλά και τι έγινε; Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
Συμφωνώ με αρκετά από αυτά που γράφτηκαν και κυρίως με αυτό που ειπώθηκε σχετικά με το ότι θίγεται το "εγώ" του καθενός, πάντα από εκεί ξεκινάνε όλα.
Απλά ρε παιδιά όταν σας λέει κάποιος μια αντίθετη άποψη, μην προσπαθείτε ενστικτωδώς να αποδείξετε ότι εσείς έχετε δίκιο, αλλά ανοίξτε ενστικτωδώς τα αυτιά σας μήπως γνωρίζει κάτι άλλο ο άλλος και επωφεληθείτε!
Α και ξέρετε τι άλλο πιστεύω ότι φταίει; Είστε πολλοί άντρες μαζεμένοι εδώ μέσα, πρέπει να αυξηθούν οι γυναίκες!
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 29-05-10, 17:42
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλλον καποιου αλλου το κειμενο διαβασες δε παραπονεθηκα γιατι σβησανε κατι δικο μου
παραπονιεμε γιατι ειμαι στην μπουκα συνεχεια και ο λογος ειναι ο τροποσ που γραφω
Δεν αναφέρομαι σε σένα αναφέρομαι στον drbig
αυτουνού το κείμενο διάβασα
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 29-05-10, 17:49
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas Εμφάνιση μηνυμάτων
pano σ αυτο εχεις δικιο,απλα απο συνηθεια ισως ολοι περιμενουμε απο τους πλεον εμπειρους να απαντουν σε τετοια θεματα,ισως γιατι πιστευουμε οτι θα απαντησουν καλυτερα..
αυτη ειναι λαθος προσεγγιση...σε απλα πραγματα...μπορουν...και θελουμε και πρεπει να απαντουν οσοι γνωριζουν. αν εντοπιστει ενα λαθος το διορθωνουμε. αν περιμενουμε αυτους που ξερουν τα περισσοτερα θα σου πω οτι αφενος κανεις δε τα ξερει ολα και αφετερου παυει στην ουσια να υφισταται φορουμ...και γινεται "3 ευρω/15 δευτερα".
Οσον αφορα τα υπολοιπα επειδη νιωθω οτι παιρνεις κ εσυ μια αμυντικη σταση και σταση συμπαραταξης με τους υπολοιπους μοντ που ισως σβηνουν απαντησεις κατα το δοκουν,η απαντουν αποτομα, πραγματικα δεν νομιζω οτι κανεις αναφεροταν σε σενα!δεν εχει σημασια σε ποιον συγκεκριμενα γινεται αναφορα....παιρνω αμυντικη σταση οταν λενε "κι εσεις τα ιδια κανατε"..γιατι δε το κρυβω..το διατυμπανιζω οτι εκανα τα ιδια. και εγω και πολλοι αλλοι....
παιρνω αμυντικη σταση γιατι προτεινουν "πιο κομψους τροπους οταν απαντατε" στο φορουμ οταν καποιοι απο αυτους δεν μπαινουν καν στον κοπο να απαντησουν.
παιρνω αμυντικη σταση γιατι οπως ειπε και ο Αλεξανδρος...πολλοι εχουν δικιο αλλα αλλοι τοσοι βγηκαν να πουν τον νταλκα τους (οπως λεει και ο στεφανος) γιατι καποιος..καπου...δεν του αρεσε μια απαντηση. ατομα που σε λιγο καιρο δε θα μπαινουν καν στο φορουμ (οχι επειδη ενοχληθηκαν) αλλα επειδη "τους περασε"...
παιρνω αμυντικη σταση...γιατι παντα τα κινητρα ειναι καλοπροαιρετα...και ξερω οτι κανενα μηνυμα δε σβηνεται επειδη "δε μας συμφερει"...αν ηταν ετσι θα σβηνονταν και καποια απο το παρον ποστ.
παιρνω αμυντικη σταση ...οταν κρινουμε τοσο ευκολα...τον οποιονδηποτε..


αν το δεις πιο αποστασιοποιημενα σιγουρα θα βρεις καποιο δικιο στα οσα γραφτηκαν εδω.. σαφως και υπαρχει ενα δικιο...αλλα το βλεπω στους λιγοτερους απο οσους εγραψαν εδω κατα την ταπεινη μου γνωμη...Στο επιμαχο ποστ μαλιστα δες οτι μεχρι και το bokosta εκνευρισαν καποια πραγματα, που ειναι ο πιο ηρεμος κ γλυκομιλητος εδω μεσα!δεν μπορει κατι λαθος θα γινεται λοιπον,χωρις να σημαινει οτι πρεπει καποιος να αλλαξει σταση ο καθενας φερεται οπως νομιζει!γνωμες λεμε
θυμαμαι στο σχολειο εναν καθηγητη που οταν ρωτουσαμε "δε μπορω να το κανω και ετσι??", αυτος απαντουσε "εγω πρεπει να σου μαθω τον σωστο τροπο...εσυ μετα κανε το οπως θελεις." δε το ακουσατε κι εσεις αυτο?? καπως ετσι φαινεται ο "δογματισμος" καποιων εμπειρων σε εναν αρχαριο...
επισης θελω με πικρα να τονισω τα 4 χρονια που ειμαι εδω...οτι πολλοι βγηκαν και πηραν θεση ..και αντιταχθηκαν...και προτειναν....και κατηγορησαν...και...λακισαν.
για ολους αυτους λοιπον τους περαστικους που ειπαν, ειπαν, ειπαν και μετα εξαφανιστηκαν (χωρις κανεις να τους "θιξει") εχω να πω...οσοι νιωθουν αδικημενοι απο σβησμενα μηνυμα...προσβεβλημμενοι...οτι το φορουμ απαντα αποτομα....ΑΣ ΕΙΝΑΙ εδω και καποιο καιρο μετα....να εχουν αποδειξει οτι αγαπουν το χομπυ..οτι εκτιμησαν τη βοηθεια που πηραν απο το φορουμ...και εχουν προσφερει (ειτε με ενα κλαδεμα..ειτε με ενα αρθρο...ειτε απλα με το να ειναι ενεργα μελη και να απαντουν στους αρχαριους) και μετα δε θα παιρνω αμυντικη σταση στα λεγομενα τους ..θα ζητω και συγνωμη.
αλλα πολλοι αποσους εγραψαν σε μερικους μηνες δε θα ειναι εδω...και οχι επειδη εγινε καποια αδικια εις βαρος τους...απλα γιατι τους "εφυγε".."μοδα ηταν και περασε"...."μας τελειωσε"...
και πιστεψτε με ειναι πολυ κουραστικο να πρεπει να αντιμετωπιζεις και να απαντας και να ξανααπαντας σε αυτους που λιγο καιρο μετα θα εχουν ξεχασει και το user name τους. και αυτο το ζησαμε πολλες φορες και θα το ζησουμε ακομη...
λυπαμαι αλλα ομολογω οτι αλλη βαρυτητα θα εχουν τα λογια καποιου ενεργου μελους οταν λεει τη γνωμη του σε θεματα του φορουμ..και αλλη τα λογια ενος περαστικου. τουλαχιστον σε μενα. το κακο ειναι οτι δεν ξερεις ποιος βγηκε για να φανει για λιγο ..και ποιος θα μεινει γιατι καλοπαοαιρετα θα προβληματιστει...γιατι του απαντησαν ετσι αραγε..γιατι του εσβησαν καποιο μηνυμα...

και μαρια
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Α και ξέρετε τι άλλο πιστεύω ότι φταίει; Είστε πολλοί άντρες μαζεμένοι εδώ μέσα, πρέπει να αυξηθούν οι γυναίκες!
συμφωνουμε οτι πρεπει να αυξηθουν λιγο οι γυναικες εδω....κολλα τη λοξα των ενυδρειων και στις φιλες σου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 29-05-10, 18:17
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο σκοπός μου είναι να θίξω καταστάσεις. Όχι πρόσωπα. Τώρα ξέρεις τι λένε. Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται, κι όποιος έχει τη σφίγγα σφίγγεται!

Αν προσωποποιήσω τις καταστάσεις θα έχω αποτύχει σ' αυτό που θέλω να πετύχω.
Λυπάμαι πραγματικά που αυτο που έγραψα στην αρχή του post μου αγνοήθηκε. Δεν ήταν ποτε σκοπός μου να ξεκατινιάσουμε τον harris_samos η να θιχτούν οι μοντεράτορες που ουδέποτε μου προξένησαν πρόβλημα.

Δεν με πείραξε στο ελάχιστο εμενα που σβήστηκαν τα ποστ μου, αν και άλλους τους πέιραξε, και αυτο γιατι είχα απο την αρχή παρει backup και θα το ξαναέγραφα.

Διαφωνώ καθέτως με το "Σ' οποιον αρέσουμε για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε" Η Δημητρα Γαλάνη το τραγουδησε με άλλο νοημα και για άλλες καταστάσεις.

Επαναλαμβάνομαι αλλά ξαναλέω,


Ξαναθυμίζω οτι το Θέμα μου ήταν ουσιαστικά τετράπτυχο, με
  • το θέμα του τρόπου έκφρασης
  • το θέμα της προσπαθεις επιβολής των "σωστων" στους άλλους
  • το θέμα του σεβασμου στον κόπο αλλά και τα χρήματα του άλλου
  • το θέμα του πόσο το "σωστο" είναι όντως με τα στανταρ της φύσης και όχι ανθρώπινα
Δυστυχώς αναλώθηκε το Thread ολο στο Θεμα του τρόπου έκφρασης, με ελάχιστες και ως μηδαμηνες αναφορές στα υπολοιπα θέματα.

Αυτο συμβαίνει γιατί μάλλον το θέμα είναι μειζον.

Βέβαια ακούστηκαν όμορφα πράγματα και εύστοχα απο ανθρώπους σχετικά με θέματα που μένουν αναπάντητα που για μένα είναι εκτός θέματος και αποτελούν θέματα άλλης συζήτησης.

Παρακαλώ μην αισθάνεστε την αναγκη να απολογηθείτε, παρα να σκεφτείτε. Το Θεμα το δημηούργησα για να προβληματιστείτε και απο εσωτερικές σκέψεις και ουσιαστικό διάλογο να φτασουμε όλοι μας σε καλύτερα αποτελέσματα.

Σαφώς και ποτε δεν ήθελα να δημιουρήσω 2 στρατόπεδα με τους "χίπηδες" στη μέση (all you need is love, make love not war etc). Καταλαβαίνω όμως γιατι δημιουργήθηκαν. Τώρα όμως που φτάνουμε? όταν και τα 200-300 (ή όσα είναι τελοσπάντων) ενεργα μέλη πουν το κοντό, το μακρύ και το μεσαιο τους, που θα εχουμε καταλήξει????
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 29-05-10, 18:45
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αναφέρομαι σε σένα αναφέρομαι στον drbig
αυτουνού το κείμενο διάβασα
χαρης εγω χαρης ο drdig μπερδευτικα σορρυ
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 29-05-10, 18:48
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Πάνο οι απαντήσεις που σου υποσχέθηκα!!!
Ζητώ και πάλι συγνμη αλλά με τα παιδιά δεν υπάρχει ωράριο!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΔΙΝΑ να ειχα βρει το φορουμ νωριτερα…να ειχα καποιον –καποιους να με συμβουλευουν..εστω και αν μου ελεγαν να παρω 62 τεστ (όπως ειπες χαριτωμενα Χαρη). εστω «δογματικα» και ας υπερισχυε ο εγωισμος μου.αν ειχα φυγει… οταν θα εχανα τα πρωτα ψαρια θα καταλαβαινα ότι οι συμβουλες ηταν σωστες και θα ξαναγυρνουσα..και δε θα εκανα τα ιδια λαθη ξανα και ξανα….
οταν εισαι μικρος….η απογοητευση είναι πολύ μεγαλη…και το οικονομικο ακομη πιο μεγαλο θεμα.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Αν γνώριζα το φορουμ πιο νωρις πιθανόν να είχα ήδη φιαξει αυτά που ήθελα και να να μην είχα αυτην την τρύπα στην τσέπη μου. Δεν μπορώ να τονίζω αρκετα (και το έχω και και σε άλλα ποστ) το πόσο ευγνώμων είμαι για GAB
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν λοιπον μου εδιναν τοτε καποιοι τις συμβουλες τους….νομιζω πως θα ανοιγα τα ματια και τα αυτια μου διαπλατα….να μαθω ….να δεχθω γνωσεις…όχι «στειρες» κι «απολυταρχικες»…θα τις φιλτραριζα φυσικα με το δικο μου πρισμα….αλλα θα σεβομουν την εμπειρια και τη γνωση καποιων ατομων…που βρεθηκαν εκει που ηθελα να φτασω πολύ πριν από μενα.(ΑΝ φτασω ποτε στο στοχο μου).
Και με βαση αυτό απαντω στους νεοτερους γιατι κι εγω ακομη νεος ειμαι. Θα του πω τι πρεπει να κανει…ισως όχι σε 3 σελιδες εξηγωντας το κάθε τι αναλυτικα (γιατι είναι αδυνατο λογω χρονου αλλα και γιατι όπως επισημανε καποιος είναι 1000ειπωμενα)…αλλα θα φυτεψω το σπορο που αν τον ποτισει μεσα στο μυαλο του και ψαξει..θα βρεις τις απαντησεις..
Δε θελω να πει «μα αυτό δε μου το ειπαν». Προτιμω να πει… «μου το ειπαν μα δεν τους ακουσα». Εστω και αν ακομη μετα η φραση συνεχιζει «…και ειχαν αδικο».
Θίγεις πολλά εδω και αναφέρεις λέξεις που δεν ανέφερα. Όπως Εμπειρία και γνώση. Τυγχάνει να βλέπω ακριβώς το αντίθετο σε πολλά μέλη , που όμως διαιωνίζουν το τροπάρι που καναν copy-paste απο άλλους.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
απο την ιστορια μου πιο πανω βλεπει κανεις οτι τα ιδια και χειροτερα καναμε...γιαυτο και θελουμε να βοηθαμε..ολοι οι πιο εμπειροι πρεπει να βοηθανε…..πολλοι όμως δε το κανουν. εσκεμμενα εχω αφησει ΑΜΕΤΡΗΤΑ ποστ σε βασικες ερωτησεις που μπορει ο κάθε ενας που εχει λιγο καιρο στο φορουμ να απαντησει…αλλα κανεις δεν απαντησε. Αν ανατρεξεις σε πολλα θεματα σε ποστ αρχαριων σε απλες ερωτησεις δε δινονται απαντησεις καμια φορα για 1-2 μερες….και καπου εκει πολλες φορες εγω και αλλοι μοντς «αναγκαστηκαμε» να απαντησουμε γιατι το θεμα εμεινε μετεωρο.
Κι εδώ θίγεις πολλά πάλι, για τον απλό λόγο... Οι σόφρωνες δεν θέλουν να πάρουν μια ζωή στα ΄χερια τους! Προτιμούν να το κάνει ο top poster του GAB! Οι υπόλοιποι απλα βαριούνται ή βλέπουν τα θέματα που τους απασχολούν. Καποιοι σανκι εμένα απλα είναι διστακτικοι λόγω της μικρής τους πείρας.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Που είναι λοιπον η βοηθεια από τα αλλα μελη?? Φυσικα και οι μοντς είναι για να συντονιζουν τα θεματα και όχι να τα απαντουν. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29698 ) Εκτος από μοντς όμως ειμαστε και μελη και απανταμε για να βοηθησουμε…..και νομιζω πως εκτος από 1-2 ατομα που θεωρω «αποτομα»…κανεις μα κανεις δεν απαντησε ΠΟΤΕ αγενως σε αρχαριο. ¶λλο οι συμβουλες του τυπου «πρεπει να δωσεις αυτά τα ψαρια ή να κανεις το ταδε, να αγορασεις τεστ »…αυτό δεν είναι αγενεια…είναι απλα μια συντομη συμβουλη ισως βιαστικη λογω ελλειψης χρονου. Όχι όμως αγενεια. Και οσο για τους «αποτομους» του φορουμ….εε..αποτομους εχει και στην ευρυτερη κοινωνια…ειμαστε διαφορετικοι εδώ ολοι…αλλα και ο «αποτομος» να βοηθησει θελει..απλα το κανει πιο ακομψα.
Υπάρχει ένα πρόβλημα. Οι πότομαι μάλλον είναι πάνω απο 2, και στην κοινωνία αν ενας 15χρονος μαθητής έβλεπε εναν 40χρονο επιχειρηματία μάλλον δεν θα τολμούσε να του την βγει. Στο φορουμ κρύβονται πολλά πισω απο τα αβαταρ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαλλου δε μπορει το 100% του φορουμ να συμπαθει ο ενας τον άλλο και να είναι ολοι αγαπημενοι. Θα υπαρξουν και εχθρες και καυγαδες και όλα οσα υπαρχουν σε κάθε μικρη κοινωνια. Αυτό που πρεπει να καταλαβουμε είναι πως μας ενωνει κατι κοινο…οποτε πρεπει να κραταμε κατά το δυνατον ένα καλο επιπεδο.
Η κοινωνία του φορουμ είναι ιδιάζουσα και όχι αντιπρωσωπευτική λόγω του παραπάνω σχολίου μου. Συμφωνω πρέπει να στεκόμαστε σ' αυτα που μας ενώνουν, που μάλλον είναι η αγαπη μας για τον ΠΑΟΚ!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα άλλο μου παραπονο είναι ο εγωισμος μας και η ταση μας .. «να παρω ..να παρω…να παρω»….να δωσω??? Τι είναι αυτό??
Όταν βλεπω αγγελιες να ζητουν μπολι στην αθηνα…και να μην υπαρχει απαντηση για μερες…θλιβομαι οσο τιποτα. Που? στην αθηνα…ή τη θεσσαλονικη που επρεπε να γεμιζουν σελιδες με «δοτες». Αλλα σου λεει ο άλλος…να χασω το χρονο μου?? Να πρεπει να κανονισω συναντηση?? Ωχ αδερφε μου…εξαλλου υπαρχει ο γιωργος. Ένα ατομο εχει καλυψει με μπολι ολη την αθηνα…
Συμφωνω και επαυξάνω. Με καλυπτεις 100%
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τοτε γιατι ζηταμε ευγενεια από τους αλλους?? Όταν δεν προσπαθουμε ολοι μας να παμε πιο ψηλα το χομπυ και να βοηθησουμε?? Πως θα κρινεις τη συμπεριφορα των αλλων όταν ο άλλος εχει προσφερει (ΠΡΟΣΟΧΗ..οχι «γνωριζει».. «προσφερει») πολλα περισοτερα από εσενα?
Συμφωνω και πάλι. Και πάλι όμως κάποιος θα μπορούσε να πει οτι η συνεισφορά είναι υποκειμενική. ΠΧ δεν μπορεί να μετρηθει με τον αριθμό τοων ποστ. Αλλά καταλαβαίνω το νοημα των λεξεων σου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγουρα πολλοι θα εχουν αναρωτηθει για ποιο λογο πουλαω. οι παλιοι εζησαν τις μερες που χαριζα ότι ειχα να δωσω. Και εννοω τα παντα. Ψαρια ..εξοπλισμο…σακουλες με φυτα….απο κλαδεματα δε το συζητω καν. Ωσπου αρχισα να βλεπω (ειδικα πριν εμφανιστουν μερικοι καλοθελητες τωρα) πως ειμαστε ελαχιστοι που το κανουν αυτό.μετρημενοι στα δαχτυλα του ενός χεριου. Που πηγαν τα κιλα των φυτων που χαριστηκαν?? Οι σακουλες των κλαδεματων?? Κανεις δεν αλλαζει συνθεση και να χαριζει τα ψαρακια του?? Δεν κλαδευουν οι αλλοι?? Τοσος κοσμος εχει φυτεμενα…
Μαζι με μενα υπηρξαν και αλλοι όπως ο στρατηγος μας που χαρισε απιστευτες ποσοτητες φυτων και όχι μονο…ο αλεξανδρος…ο γιωργος…και καποιοι ακομη (συγνωμη που κανω αναφορα στα ονοματα σας χωρις να ρωτησω αλλα μαλλον δε θα εχετε αντιρρηση-ενημερωστε με διαφορετικα). Και παλι ανακυκλωνονταν οι ιδιοι και ιδιοι. Όταν αρχισαν να υπαρχουν και παραπονα… «γιατι σε μενα εδωσες τοσα και στον άλλο τοσα»…ή περιμεναν την επομενη φουρνια γιατι σε θεωρουσαν δεδομενο….αρχισε το πραγμα να γινεται ενοχλητικο εκτος από απογοητευτικο. Καπου εκει πολλοι το γυρισαν στην πωληση…και αναμεσα σε αυτους και εγω…φυσικα πωληση που να συμφερει τον αγοραστη (συμβολικες τιμες) για ζωντανα σε πολύ καλυτερη κατασταση από αυτή των πετ….
Ειτε το πιστευετε ειτε όχι….και με αλλους που εχω συζητησει..ακομη νιωθουν-νιωθουμε ασχημα που πουλαμε αντι να χαριζουμε…αλλα προσωπικα εχω υποσχεθει στον εαυτο μου να μη το ξανακανω παρα για φιλους…αν και πολλες φορες αθετηται η υποσχεση αυτή.
Συμφωνω με την πώληση ζωντανών, φυτών και υλικών διαφωνώ με των κλαδεμάτων. Οταν κάποιος δαπανάει χρονο και χρήμα γιατί να μην μπορεί να πάρει ένα ποσοστό απο αυτά πισω? Οταν χαρίζεις κάτι μπορεί να μην εκτιμηθει.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ηθελα λοιπον εδώ…πριν αρχισουμε να κρινουμε τον κάθε αποτομο ή δογματικο στο φορουμ να αναλογιστουμε όχι τι εχει κανει αυτος…αλλα τι εχουμε κανει εμεις. Ζηταμε από το φορουμ καλη συμπεριφορα..ευγενεια… κατανοηση…«με το μαλακο βρε αδερφε »….εμεις το καναμε όμως?? Βοηθησαμε τους αρχαριους οσο μπορουσαμε? Απαντησαμε στα τοσα θεματε με τιτλο «heeellp!!!» ?? η τα προσπερασαμε και μπηκαμε μονο για τα ποστ που μας ενδιαφερουν?…. Χαρισαμε?? Συμβουλεψαμε?? Χαρηκαμε με τη χαρα του αλλου?? Αν η απαντηση είναι όχι…δεν είναι κακο. Ανθρωπινο είναι..αλλα δε σου δινει το δικαιωμα να κρινεις τοσο ευκολα και αγογγυστα τους αλλους που το κανουν.
Αν η απάντηση είναι ναι έχουμε δικάιωμα να έχουμε παράπονα?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αν θελετε και τις αποψεις μου περι ζωοφιλιας..
Θα απαντησω όπως σου απαντησα Χαρη στο ποστ εκεινο που σβηστηκε…φυσικα σβηστηκε και η δικη μου απαντηση…αλλα δε με ενοχλησε…(μη με ρωτησεις γιατι δε ξερω να σου απαντησω…θεμα χαρακτηρα)
Φυσικα και είναι εγωιστικο το χομπυ μας οσον αφορα τις ζωες των ψαριων….υπαρχει και η προοπτικη ότι ο κοσμος και τα παιδια…μεσα από τα ενυδρεια γνωριζουν τα ψαρια και τις αναγκες τους και ευαισθητοποιουνται πολλες φορες σε οικολογικα θεματα ψαχνοντας λιγο παραπανω. Γινονται γνωστα τα ειδη και οι κινδυνοι που τα απειλουν στη φυση. Αλλα η αιχμαλωσια των ψαριων αυτή κάθʼ αυτη είναι για μενα εγωιστικη πραξη.
Μπορεις όμως να κανεις λιγο στην ακρη τον εγωισμο σου (ισως όχι τοσο ακρη ώστε να πας στον αμαζονιο να ελευθερωσεις τα ψαρια σου) και να αγορασεις ένα μεγαλυτερο ενυδρειο..εστω κι αν κοστιζει…να παρεις μια αντιστροφη οσμωση εστω και αν είναι ακριβη και δε θελεις να τη βλεπεις στο μπανιο σου. Να εχεις μια ποικιλια από τροφες εστω κι αν πιανουν χωρο στην καταψυξη σου. Δεν είναι το ιδιο να κρατας ένα σκαλαρι σε 50 λιτρα με φλεικς κάθε μερα και νερο βρυσης…..απο το να το εχεις ζευγαρωμενο σε 200 λιτρα με μαλακο νερο και κατεψυγμενες-ζωντανες τροφες. Και όμως και στις 2 περιπτωσεις είναι φυλακισμενο. Αλλα..μιλωντας όμως για λιτρα και μεγεθη…..εκανα μια παρομοισωση…
«Δε μου αρεσει η φυλακη…αλλα αν με φυλακιζαν…θα προτιμουσα αντι για ένα σκοτεινο-υπογειο κελι 2 επι 2 με κάθε μερα χυλο..να με φυλακιζαν στο χιλτον με 20 μοντελα και τον προσωπικο μου σεφ.»
Πιστευω καταλαβαινεις τη διαφορα και την προτροπη των εμπειροτερων για πιο «σωστα στημενα» ενυδρεια…στο «χομπυ της σκλαβιας των ψαριων».

υ.γ. τονιζω οτι δεν αναφερομαι προσωπικα σε κανεναν!
Στο απάντησα ήδη αλλά θεωρώ την παρομίωση υπερβολική Πανο μου. Γιατί κανένα ενυδρείο δεν είναι Χιλτον.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 29-05-10, 18:57
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

παντος αυτο που ειπα το εννοω μπορω να φυγω

το ιδιο εγινε και τοτε με την αγγελια του πεδιου που του ειπα ποιο καλα που τα δινεις οταν ειδα ενα χρυσοψαρο με 2 σκαλαρια και αλλα που δε θυμαμαι

οι mod κανουν τη δουλεια τους γιαυτο τουσ εχουμε για να σβηνουν να συντονιζουν αμα δεν τουσ ειχαμε θα γινοτανε μπαχαλο και δικα μου ποστ σβηστηκαν δε βγηκα να πω γιατι καταλαβα γιατι

και στο κατω κατω δεν εγραψα τιποτα που να μην ειναι σωστο
οτι μερικοι κανουν τους μαστερ και λενε σε εναν αρχαριο μεσο πμ τη να κανει και μια χαρα ειναι τα λιτρα σου
και ποιανοντε αμα ο γιωργος η ο καθε γιωργος εχει δισκουσ σε 200 λιτρα ειναι αλλου παπα ευαγγελιο και αυτο πραγματικα με τσαντιζει

αφου τα ξερει καλυτερα γιατι δε μασ λεει τη συνταγη να μη δινουμε λευτα για να αγοραζουμε γιαλες εγω εχω 300 καθαρα να βαλω αλλους 6 μεσα ??? πειτε μου οχι μεσο πμ εδω δημοσια

και δε μπορω να καταλαβω αφου εγω ειμαι η αφορμη και η αιτια γιατι μπλεκετε τουσ mod ??????
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 29-05-10, 19:04
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
παντος αυτο που ειπα το εννοω μπορω να φυγω

το ιδιο εγινε και τοτε με την αγγελια του πεδιου που του ειπα ποιο καλα που τα δινεις οταν ειδα ενα χρυσοψαρο με 2 σκαλαρια και αλλα που δε θυμαμαι

οι mod κανουν τη δουλεια τους γιαυτο τουσ εχουμε για να σβηνουν να συντονιζουν αμα δεν τουσ ειχαμε θα γινοτανε μπαχαλο και δικα μου ποστ σβηστηκαν δε βγηκα να πω γιατι καταλαβα γιατι

και στο κατω κατω δεν εγραψα τιποτα που να μην ειναι σωστο
οτι μερικοι κανουν τους μαστερ και λενε σε εναν αρχαριο μεσο πμ τη να κανει και μια χαρα ειναι τα λιτρα σου
και ποιανοντε αμα ο γιωργος η ο καθε γιωργος εχει δισκουσ σε 200 λιτρα ειναι αλλου παπα ευαγγελιο και αυτο πραγματικα με τσαντιζει

αφου τα ξερει καλυτερα γιατι δε μασ λεει τη συνταγη να μη δινουμε λευτα για να αγοραζουμε γιαλες εγω εχω 300 καθαρα να βαλω αλλους 6 μεσα ??? πειτε μου οχι μεσο πμ εδω δημοσια

και δε μπορω να καταλαβω αφου εγω ειμαι η αφορμη και η αιτια γιατι μπλεκετε τουσ mod ??????
Χάρη θα στο πω ευγενικά. Ξεκόλα δεν είσαι η αιτία. Δεν είπε κανένας να φύγεις (που να πας, εξω βρέχει!). Και κανενας δεν εμπλεξε τους μοντ (εκτος απο τον alex ομολογουμενως!) Να πω την αλήθεια μάλλον μόνοι τους μπλέχτηκαν! καλά κάνανε!
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 29-05-10, 19:16
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων

Θίγεις πολλά εδω και αναφέρεις λέξεις που δεν ανέφερα. Όπως Εμπειρία και γνώση. Τυγχάνει να βλέπω ακριβώς το αντίθετο σε πολλά μέλη , που όμως διαιωνίζουν το τροπάρι που καναν copy-paste απο άλλους.

Κι εδώ θίγεις πολλά πάλι, για τον απλό λόγο... Οι σόφρωνες δεν θέλουν να πάρουν μια ζωή στα ΄χερια τους! Προτιμούν να το κάνει ο top poster του GAB! Καποιοι σανκι εμένα απλα είναι διστακτικοι λόγω της μικρής τους πείρας.
+ 1000
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο οι απαντήσεις που σου υποσχέθηκα!!!


Συμφωνω με την πώληση ζωντανών, φυτών και υλικών διαφωνώ με των κλαδεμάτων. Οταν κάποιος δαπανάει χρονο και χρήμα γιατί να μην μπορεί να πάρει ένα ποσοστό απο αυτά πισω? Οταν χαρίζεις κάτι μπορεί να μην εκτιμηθει.
εγω παντως χαρισα ολα τα ψαρια μου αν και ο πανος μαλλον με θεωρει περαστικο!!αλλοι παντως μονιμοι κ ενεργοι πουλησαν τα ψαρια τους σε αξια οσο το βαρος τους σε χρυσο!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων

Συμφωνω πρέπει να στεκόμαστε σ' αυτα που μας ενώνουν, που μάλλον είναι η αγαπη μας για τον ΠΑΟΚ!!!

+2000!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris vas : 29-05-10 στις 19:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 29-05-10, 19:21
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Όλα έχουν ήδη ειπωθεί. Πραγματικά πιστεύω ότι ο λόγος που έγιναν όλα αυτά είναι ο εγωισμός μας, όπως ήδη γράφτηκε. Όμως τον εγωισμό μας κάτι τον τσίγκλησε. Προφανώς και άλλοι είναι πιο ευαίσθητοι και άλλοι πιο σκληροί. Η μόνη λύση σε όλα τα προβλήματα διαπροσωπικών σχέσεων (και όχι μόνο σε αυτές) είναι το μέτρο. Όχι μόνο σε ένα forum, αλλά σε όλες τις πλευρές της ζωής μας.

Ναι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που βοηθάνε και πολύ μάλιστα. ΟΛΟΙ όσοι μπορούν να προσφέρουν είναι απαραίτητοι. Αν φεύγουν ένας ένας έχουμε αποτύχει.

Ο γραπτός λόγος παρεξηγείται και για αυτό καλό είναι όλοι μας να προσέχουμε τι λέμε μέχρι να μάθουμε τον άλλο, εάν θέλουμε να τον μάθουμε. Αν αποθαρρύνουμε κάποιον με τον τρόπο μας δεν τον έχουμε βοηθήσει, τον έχουμε διώξει. Αν τον διώξουμε έχουμε αποτύχει.

Αν πραγματικά κάποιος θέλει γνώμη πρέπει να είναι έτοιμος να ακούσει και πολλά που δε θα του αρέσουν.

Κανείς δε δικαιούται να επιβάλλει στον άλλο τίποτα, άμα θέλει να ακούσει ακούει.

Ναι υπάρχουν δογματικές ή καλύτερα αυστηρές απόψεις, αλλά όσοι εμμένουν σε αυτές χωρίς διαπραγμάτευση υποχρεούνται να τις δικαιολογούν. Αν κάποιος αμφισβητεί χωρίς γνώση του αντικειμένου δεν προσφέρει κάτι ούτε στο διάλογο ούτε στον εαυτό του.

Οι κανόνες διαμορφώνουν μια στέρεα βάση για να στηριχθεί και να εξελιχθεί η γνώση. ¶μα δεν ξέρεις τον κανόνα και τις παραμέτρους του δεν ξέρεις πώς να κινηθείς γύρω του. Για αυτό δεν είναι εύκολο σε ένα νέο στο χώρο να ξεκινάς με τις εξαιρέσεις. Λες τον κανόνα μέχρι να μαλλιάσει η γλώσσα σου και όταν τον καταλάβει ο άλλος θα είναι σε θέση από μόνος του να καταλάβει πώς μπορεί να κινηθεί και να ρωτήσει το «παραπάνω».

Πολλοί νέοι βιάζονται να τα μάθουν όλα χωρίς κόπο, κάτι που δε γίνεται.

Πολλοί ξέρουν αλλά φοβούνται το λάθος και την κατακραυγή και δε μιλάνε.

Πολλοί απαντάνε χωρίς να ξέρουν, μόνο και μόνο για να μιλήσουν.

Πολλοί έχουν δεχτεί κριτική, η οποία αν είναι δριμεία οδηγεί και σε ξεσπάσματα.

Πολλοί βαριούνται να ασχοληθούν με τον άλλο, παρά μόνο με όσα τους αφορούν.

Προφανώς και οι συντονιστές παίρνουν αμυντική στάση, από τη στιγμή που είναι οι πρώτοι αποδέκτες της κακής κριτικής σε κάθε αναποδιά.

Προφανώς και οι συντονιστές κουράζονται πολύ περισσότερο από τους υπόλοιπους για να βοηθήσουν σε ό,τι μπορούν.

Προφανώς και οι συντονιστές πρέπει να κάνουν ένα τσιγάρο πριν απαντήσουν θυμωμένα γιατί θα ξεκινήσουν θύελα.

Προφανώς ΚΑΙ οι συντονιστές δικαιούνται να έχουν κακές στιγμές.

Το κέρδος στην τσέπη κάποιου που συμβουλεύει είναι μηδενικό.

Η δική μου εμπειρία από το forum δεν ξεκίνησε πολύ όμορφα. Στο πρώτο νήμα που άνοιξα με τις απορίες μου με παρέπεμψαν σε άλλο forum, ορθώς από άποψη γενικής γνώσης, αλλά με κάποια εξειδικευμένα μου ερωτήματα να παραμένουν αναπάντητα. Το δεύτερο νήμα μου ακόμα περιμένει την πρώτη του απάντηση. Εγώ όμως διάβασα σαν το σκυλί και πέτυχα αυτό που ήθελα και πολλά περισσότερα, απλά χρειάστηκε υπομονή. Μπορεί να γενικεύω μια προσωπική εμπειρία, αλλά όποιος θέλει να μάθει θα τα καταφέρει και όποιος θέλει να ασχοληθεί επιφανειακά ίσως πετύχει με τον δύσκολο τρόπο, αλλά πολύ πιθανό να αποτύχει και δε φταίνε για όλα οι άλλοι.

Το ζουμί της κουβέντας για μένα είναι όλοι να προσπαθούμε με όρεξη για το καλύτερο με σεβασμό στους υπολοίπους και αλληλεγγύη στις δύσκολες στιγμές. (Και ας ακούγεται μελό)

Επίσης, καλό είναι να μη συνεχίζουμε όλοι να γράφουμε μέχρι να πετύχουμε το post της απόλυτης αλήθειας που όλοι θα αναγνωρίσουν ως τέλειο και να είμαστε γαμάτοι. Παρεξηγήσεις συμβαίνουν παντού, όπως και εκτροπές. ¶μα είναι να χαλιόμαστε και να υπολειτουργεί ολόκληρο το forum κάθε φορά ζήτω που καήκαμε!

Και για να το ελαφρύνω λίγο, αυτό το post γράφτηκε για τρεις λόγους. ΠρώτΆ απΆ όλα δεν άντεχα άλλο να μην πω τη χαζομάρα μου, επιπλέον δεν είχε εμφανιστεί ακόμα κάποιος που να κάνει το ρεζουμέ (όπως σε όλες τις διαμάχες στα fora) και τέλος για να πετύχω το post της απόλυτης αλήθειας!
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 29-05-10, 19:25
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα έχουν ήδη ειπωθεί. Πραγματικά πιστεύω ότι ο λόγος που έγιναν όλα αυτά είναι ο εγωισμός μας, όπως ήδη γράφτηκε. Όμως τον εγωισμό μας κάτι τον τσίγκλησε. Προφανώς και άλλοι είναι πιο ευαίσθητοι και άλλοι πιο σκληροί. Η μόνη λύση σε όλα τα προβλήματα διαπροσωπικών σχέσεων (και όχι μόνο σε αυτές) είναι το μέτρο. Όχι μόνο σε ένα forum, αλλά σε όλες τις πλευρές της ζωής μας.

Ναι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που βοηθάνε και πολύ μάλιστα. ΟΛΟΙ όσοι μπορούν να προσφέρουν είναι απαραίτητοι. Αν φεύγουν ένας ένας έχουμε αποτύχει.

Ο γραπτός λόγος παρεξηγείται και για αυτό καλό είναι όλοι μας να προσέχουμε τι λέμε μέχρι να μάθουμε τον άλλο, εάν θέλουμε να τον μάθουμε. Αν αποθαρρύνουμε κάποιον με τον τρόπο μας δεν τον έχουμε βοηθήσει, τον έχουμε διώξει. Αν τον διώξουμε έχουμε αποτύχει.

Αν πραγματικά κάποιος θέλει γνώμη πρέπει να είναι έτοιμος να ακούσει και πολλά που δε θα του αρέσουν.

Κανείς δε δικαιούται να επιβάλλει στον άλλο τίποτα, άμα θέλει να ακούσει ακούει.

Ναι υπάρχουν δογματικές ή καλύτερα αυστηρές απόψεις, αλλά όσοι εμμένουν σε αυτές χωρίς διαπραγμάτευση υποχρεούνται να τις δικαιολογούν. Αν κάποιος αμφισβητεί χωρίς γνώση του αντικειμένου δεν προσφέρει κάτι ούτε στο διάλογο ούτε στον εαυτό του.

Οι κανόνες διαμορφώνουν μια στέρεα βάση για να στηριχθεί και να εξελιχθεί η γνώση. ¶μα δεν ξέρεις τον κανόνα και τις παραμέτρους του δεν ξέρεις πώς να κινηθείς γύρω του. Για αυτό δεν είναι εύκολο σε ένα νέο στο χώρο να ξεκινάς με τις εξαιρέσεις. Λες τον κανόνα μέχρι να μαλλιάσει η γλώσσα σου και όταν τον καταλάβει ο άλλος θα είναι σε θέση από μόνος του να καταλάβει πώς μπορεί να κινηθεί και να ρωτήσει το «παραπάνω».

Πολλοί νέοι βιάζονται να τα μάθουν όλα χωρίς κόπο, κάτι που δε γίνεται.

Πολλοί ξέρουν αλλά φοβούνται το λάθος και την κατακραυγή και δε μιλάνε.

Πολλοί απαντάνε χωρίς να ξέρουν, μόνο και μόνο για να μιλήσουν.

Πολλοί έχουν δεχτεί κριτική, η οποία αν είναι δριμεία οδηγεί και σε ξεσπάσματα.

Πολλοί βαριούνται να ασχοληθούν με τον άλλο, παρά μόνο με όσα τους αφορούν.

Προφανώς και οι συντονιστές παίρνουν αμυντική στάση, από τη στιγμή που είναι οι πρώτοι αποδέκτες της κακής κριτικής σε κάθε αναποδιά.

Προφανώς και οι συντονιστές κουράζονται πολύ περισσότερο από τους υπόλοιπους για να βοηθήσουν σε ό,τι μπορούν.

Προφανώς και οι συντονιστές πρέπει να κάνουν ένα τσιγάρο πριν απαντήσουν θυμωμένα γιατί θα ξεκινήσουν θύελα.

Προφανώς ΚΑΙ οι συντονιστές δικαιούνται να έχουν κακές στιγμές.

Το κέρδος στην τσέπη κάποιου που συμβουλεύει είναι μηδενικό.

Η δική μου εμπειρία από το forum δεν ξεκίνησε πολύ όμορφα. Στο πρώτο νήμα που άνοιξα με τις απορίες μου με παρέπεμψαν σε άλλο forum, ορθώς από άποψη γενικής γνώσης, αλλά με κάποια εξειδικευμένα μου ερωτήματα να παραμένουν αναπάντητα. Το δεύτερο νήμα μου ακόμα περιμένει την πρώτη του απάντηση. Εγώ όμως διάβασα σαν το σκυλί και πέτυχα αυτό που ήθελα και πολλά περισσότερα, απλά χρειάστηκε υπομονή. Μπορεί να γενικεύω μια προσωπική εμπειρία, αλλά όποιος θέλει να μάθει θα τα καταφέρει και όποιος θέλει να ασχοληθεί επιφανειακά ίσως πετύχει με τον δύσκολο τρόπο, αλλά πολύ πιθανό να αποτύχει και δε φταίνε για όλα οι άλλοι.

Το ζουμί της κουβέντας για μένα είναι όλοι να προσπαθούμε με όρεξη για το καλύτερο με σεβασμό στους υπολοίπους και αλληλεγγύη στις δύσκολες στιγμές. (Και ας ακούγεται μελό)

Επίσης, καλό είναι να μη συνεχίζουμε όλοι να γράφουμε μέχρι να πετύχουμε το post της απόλυτης αλήθειας που όλοι θα αναγνωρίσουν ως τέλειο και να είμαστε γαμάτοι. Παρεξηγήσεις συμβαίνουν παντού, όπως και εκτροπές. ¶μα είναι να χαλιόμαστε και να υπολειτουργεί ολόκληρο το forum κάθε φορά ζήτω που καήκαμε!

Και για να το ελαφρύνω λίγο, αυτό το post γράφτηκε για τρεις λόγους. ΠρώτΆ απΆ όλα δεν άντεχα άλλο να μην πω τη χαζομάρα μου, επιπλέον δεν είχε εμφανιστεί ακόμα κάποιος που να κάνει το ρεζουμέ (όπως σε όλες τις διαμάχες στα fora) και τέλος για να πετύχω το post της απόλυτης αλήθειας!
Νομίζω οτι σε πρόλαβα όσον αφορά το Post της απόλυτης αλήθειας! κατα τα άλλα πανέμορφο! Μηπως κρυβεις εναν drbig μέσα σου?
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 29-05-10, 19:30
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω οτι σε πρόλαβα όσον αφορά το Post της απόλυτης αλήθειας! κατα τα άλλα πανέμορφο!
Φτουουουουου! Αλητεία! Ζητώ επανεξέταση!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως κρυβεις εναν drbig μέσα σου?
Πρέπει να είμαστε πολλοί!
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 29-05-10, 19:42
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν θελετε λοιπον κατι να αλλαξει, ξεκινηστε απο τον ιδιο σας τον εαυτο και την επομενη φορα που θα τυχει να συμβουλεψετε κατι σε καποιο νεο μελος που ζηταει την γνωμη σας, προσπαθηστε να δειτε το πραγμα λιγο και απο την δικη του σκοπια και οχι μονο απο την δικη σας. Ισως ετσι απαντησετε με λιγο περισσοτερη κατανοηση.
Αυτό είναι η απάντηση προς όλους και σε όλα!Μόνο έτσι θα πάει μπροστά το hobby μας και η ζωή μας!
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 29-05-10, 20:32
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παντως χαρισα ολα τα ψαρια μου αν και ο πανος μαλλον με θεωρει περαστικο!!αλλοι παντως μονιμοι κ ενεργοι πουλησαν τα ψαρια τους σε αξια οσο το βαρος τους σε χρυσο!
δημητρη να σε παρακαλεσω να μη το προσωποποιησεις γιατι διευκρινιζω οτι "πιαστηκα" απο το ποστ σου για να απαντησω....σε καμια περιπτωση η απαντηση μου δεν ειναι προσωπικη προς εσενα. δε ξερω αν εισαι περαστικος και δεν ξερω αν αυριο θα ειμαι εγω εδω..η αν θα υπαρχει φορουμ...αν και πραγματικα θα ημουν πολυ ευτυχης αν γνωριζα ποιοι μπαινουν για να περνουν τον καιρο τους και ποιοι εχουν παρει το θεμα πιο ζεστα....γιατι -ρατσιστικα ή οχι- διαφορετικα θα αντιμετωπισω τον καθενα.
ενεργο μελος δε σημαινει για μενα πολλα ποστ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 29-05-10, 20:52
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

οκ αν δεν αναφεροσουν σ εμενα το παιρνω πισω,απλα το γραψες στο ποστ μου...anyway δεν νομιζω οτι ενδιαφερει κ κανεναν ουτως η αλλως,αν πιστευα οτι ενδιεφερε θα απαντουσα και τι θεωρω εγω ενεργο μελος κι αν ειμαι η οχι..τεσπα αν το παρεξηγησα γραψε λαθος.
σιγουρα αν τα λεγαμε απο κοντα ολοι θα συνενοουμασταν καλυτερα
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 29-05-10, 21:11
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Βρε παιδιά, μας έχουν βάλει οι Χάρηδες (drbig και harris samos) να "σκοτωνόμαστε", δεν τους διαγράφουμε από
το φόρουμ αυτούς και όποιον άλλον τον λένε Χάρη, Χαρίλαο, Χαράλαμπο και Χαρίδημο, να ησυχάσουμε?
ΧΑΡΗΣ = ΒΑΝ
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 29-05-10, 21:24
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εμενα καντεμε 2 γιατι με λενε και χαρη και χαριλαο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 30-05-10, 00:37
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Εγώ σαν ο Μοναδικός Ελληνας βαφτισμένος Χάρης, (ετσι είμαι στην ταυτότητα, στο διαβατήριο κτλ κτλ) Έχω το δικαώμα να ζητήσω μια τελευταία ...χάρη? Να υποχρεωθει ο Bokostas να επιστρέψει όλα οσα δεν προλάβαμε απο τις μικρές αγγελίες!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 30-05-10, 00:42
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

φορτηγακι εχω εγω για να τα μεταφερουμε......
(εαν τελικα τα δωσει που δεν νομιζω :ρ)
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 30-05-10, 13:53
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ σαν ο Μοναδικός Ελληνας βαφτισμένος Χάρης, (ετσι είμαι στην ταυτότητα, στο διαβατήριο κτλ κτλ) Έχω το δικαώμα να ζητήσω μια τελευταία ...χάρη? Να υποχρεωθει ο Bokostas να επιστρέψει όλα οσα δεν προλάβαμε απο τις μικρές αγγελίες!!!!
Τα δίνω όλα, αρκεί να δεχθεί ο Χάρης να μην πάρει τίποτε...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
φορτηγακι εχω εγω για να τα μεταφερουμε......
(εαν τελικα τα δωσει που δεν νομιζω :ρ)
Το φορτηγάκι σου είναι μικρό Γιάννη, θέλει τριαξονικό...
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 30-05-10, 16:49
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Group GAB Θεσσαλονιικη. Χέζουμε τα post σας!!! Τζάμπα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 30-05-10, 20:28
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Χάρη αν εννοείς ότι εγώ "έχεσα" το ποστ σου, (που αυτό εννοείς), έχεις δίκιο και σου ζητώ ειλικρινά συγνώμη.
Το έκανα όμως ενσυνείδητα και επίτηδες, για να ελαφρύνει λίγο το κλίμα που τελευταία είχε παρα-βαρύνει.
Παρακαλώ λοιπόν κάποιον μοντ να διαγράψει την ανόητη παρέμβασή μου (και τις εξίσου άσχετες απαντήσεις)
για να μπορέσουμε να ξαναβγάλουμε ανεπηρέαστοι τα μαχαίρια και να συνεχίσουμε τη "φιλική" συζήτηση.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 30-05-10, 22:50
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Εδω δε σβηστηκαν δημοσιευσεις οταν εγιναν επι προσωπικου, λες να διαγραφουν τα χαριτωμενα που αποφορτιζουν το κλιμα;
Επι τη ευκαιρια, βαζω κι αλλο ενα φορτηγακι εγω για βοηθεια!!!
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 31-05-10, 00:23
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Group GAB Θεσσαλονιικη
να μια καλη ιδεα!βαλ το μπροστα χαρη και ακολουθουμε...
αλλωστε αν δεις και τις απαντησεις στο πολυ εποικοδομητικο θεμα που ξεκινησες,υπαρχει ενας διχασμος αθηνας-θεσσαλονικης(με μερικες ακριτικες παρεμβασεις!)...
-------------------------
φυσικα πλακα κανω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris vas : 31-05-10 στις 00:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 31-05-10, 02:22
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Χάρη αν εννοείς ότι εγώ "έχεσα" το ποστ σου, (που αυτό εννοείς), έχεις δίκιο και σου ζητώ ειλικρινά συγνώμη.
Το έκανα όμως ενσυνείδητα και επίτηδες, για να ελαφρύνει λίγο το κλίμα που τελευταία είχε παρα-βαρύνει.
Παρακαλώ λοιπόν κάποιον μοντ να διαγράψει την ανόητη παρέμβασή μου (και τις εξίσου άσχετες απαντήσεις)
για να μπορέσουμε να ξαναβγάλουμε ανεπηρέαστοι τα μαχαίρια και να συνεχίσουμε τη "φιλική" συζήτηση.
Εγω το έγραψα σαν αγγελία/διαφήμιση οχι σαν παρατήρηση. Συμφωνω και με τον Γιωργο, σιγα μη σβησουμε αυτα τα ποστ. Τα τσεκουρια του πολέμου θα ξεθαφτουν την κατάληλη ώρα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Όταν θέλει η φύση Κόφινας Δίσκοι 3 24-03-08 18:35
Πετρες απο την φύση??? zak Γλυκό νερό - Γενικά 20 14-03-08 23:37
Φύση και ενυδρείο Juan Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 12 02-11-05 10:10
Φυτά απο τη φύση + παράσιτα newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 24-12-02 21:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15137 seconds with 14 queries