Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-12-07, 12:52
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikitasp Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλαζουν λοιπον τα πραγματα...ξεκινα να σκεφτεσαι πως θα προσθεσεις ακομα μια λαμπα....και ανεβασε το φωτισμο στις 11- 12 ωρες με βημα μια ωρα καθε εβδομαδα.
δεν γινεται να ανεβασει τον φωτισμο σε 11-12 ωρες τωρα αφου ακομα δεν εχει co2 και δεν χρησημοποιει λιπασνση.πρεπει πρωτα να βρει μια ισοροπια
φιλε gfdimopo διαβασε πρωτα εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8327.η λιπανση δεν ειναι μονο καλιο και το flourish.θα χρειαστεις υγρα τεστ και co2.(οπως ειπαν και πριν μπορεις να χρησημοποιησεις στην αρχη το seachem excel για co2).ψαξε λιγο στο φορουμ υπαρχουν παρα πολλα πραγματα να διαβασεις που θα σε βοηθησουν πολυ.δες και αυτοhttp://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8483
ΥΓ.μπορεις να αντικαταστησεις την μια λαμπα σου με μια αλλη καταλληλη για φυτα(sylvania grolux ειναι αρκετα φθηνη και θα βοηθησει)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-12-07, 13:12
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Οι λάμπες μου δεν κάνουν?

απο τι μου είχαν πει κάνουν για φυτά και γράφει και η juwel τα εξής στο site:

Daylight: High-Lite® Day tube creates a cool and bright light with a colour temperature of 9000 Kelvin. It enhances natural colours and plant growth.
For Freshwater we recommend following combinations: Day + Nature or Day + Colour.
Nature: High-Lite® Nature tube creates a warm and natural light with a colour temperature of 4100 Kelvin . It enhances natural colours and plant growth.
For Freshwater we recommend following combinations: Nature + Day.

Απο βδομάδα θα πάρω μια μπουκάλα όπως το κόβω...

και θέλω να προσθέσω μία ακόμη λάμπα (οταν πάρω το CO2...)

έτσι θα έχω 1xNature , 1xDaylight και θα αγοράσω μία Trocal T5 Special Plant της Dennerle για φυτά αποκλειστικά που είναι ίδια με αυτές που έχει το Rio σε μέγεθος και watt... και θα έχω 3x28=84 Watt στα 100 λίτρα που είναι τα καθαρά



Επίσης αυτό το υπόστρωμα που έβαλα δεν έχει τπτ απο θρεπτικά στοιχεία...? πρέπει να προσθέτω όλα αυτά τα πρωτεύοντα και δευτερεύοντα για να είμαι ντάξει?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-12-07, 14:10
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

ο φωτισμος ειναι αρκετα λιγος για να αντιμετωπισει προβλημα.με τον συγκεκριμενο φωτισμο και με diy co2 μπορει να κανει θαυματα στα λιτρα του, αλλα θα τον κουρασει να φτιαχνει καθε τρεις και λιγο μειγμα.
οντως το μειγμα σου gfdimopo επρεπε να βγαζει περισσοτερες φυσαλιδες, σε τι θερμοκρασια ειναι ο χωρος που το φιλοξενει?
οι λαμπες κανουν για φυτα απλα το φωτιστικο σου δεχεται μονο λαμπες της juwel. το excel για μενα ειναι πεταμενα λεφτα μιας και τα φυτα δυσκολευονται παρα πολυ στην αφομειωση του ανθρακα με τη μορφη που υπαρχει στο excel μεχρι και στο σαιτ της seachem λεει πως δεν αντικαθιστα το co2.η λιπανση σιγουρα δεν ειναι μονο floyrish και καλιο αλλα αυτα ειναι τα βασικοτερα για να ξεκινησει αρχικα με μικρες ποσοτητες και στη συνεχεια θα βρει την ισσοροπια. διαβασε πληροφοριες για τα φυτα σου να δεις κυριως απο τρεφωνται ριζες φυλλα ή και απο τα δυο, και αφου δεν εχεις υποστρωμα για φυτα ενισχυσε τα φυτα που τρεφονται απο τις ριζες με ταμπλετες. εν συνεχεια για την καλη αναπτυξη των φυτων πρεπει να ελεγχεις με τεστ τις συγκεντρωσεις φωσφορικων και νιτρικων στο νερο για τα φωσφορικα μια τιμη στο 1mg/l ειναι καλη ενω για τα νιτρικα 10-15.να ξερεις πως στις περισσοτερες των περιπτωσεων το ενα στοιχειο βοηθα στην καταναλωση του αλλου.πχ αν δεν υπαρχουν φωσφορικα τα φυτα δεν μπορουν να καταναλωσουν τα νιτρικα, ετσι καταλαβαινεις πως η λιπανση ειναι αρκετα περιπλοκο θεμα το οποιο εφοσον αρχισε να ασχολησε καποια στιγμη θα το μαθεις θες δεν θες ξεκινα μια αναζητηση στο νετ για το τι κανει το καθε προιον, συμβουλες λιπανσης, συπτωματα ελλειψης θρεπτικων στοιχειων και μην πανικοβαλεσαι. η σκληροτητα σου η ανθρακικη ειναι μια χαρα εγω τα εχω σε kh 1 και τα πανε μια χαρα.σημντικο ρολο παιζει η ολικη σκληροτητα οι οποια αν μηδενιστει τα φυτα θα πασχουν απο ελλειψη ασβεστιου και μαγνησιου. ολα αυτα ειναι ενα τιποτα μπροστα στο κεφαλαιο λιπανση, οχι περιληψη δεν θα το ελεγα αλλα ουτε μια ιδεα.παντως μη σου φαινεται δυσκολο, κανεις δεν ξεκινησε γνωριζοντας ολα στην πορεια θα δεις οτι ειναι πιο ευκολα απο οτι φαινεται, καλη συνεχει και καθε επιτυχια με τον υποβρυχιο κηπο σου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-12-07, 14:28
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Διοξείδιο μπορεί να μην έχω καλό προς το παρόν.... Υπόστρωμα όμως έχω (της Dennerle....!)

To μίγμα το έχω στο δωμάτιο μου που έχει θέρμανση...


Με το πιστολάκι λίγο που το έβαλα έβγαζε σαν τρελό...αρα θέλει πιο πολύ θερμοκρασία...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-12-07, 14:32
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης αυτό το υπόστρωμα που έβαλα δεν έχει τπτ απο θρεπτικά στοιχεία...? πρέπει να προσθέτω όλα αυτά τα πρωτεύοντα και δευτερεύοντα για να είμαι ντάξει?
τι εννοεις εδω γιατι δεν καταλαβα σωστα μαλλον
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-12-07, 14:55
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Οτι έχω υπόστρωμα...και λόγικα όλα αυτά τα συστατικα που πρέπει να ρίχνω δεν θα πρεπε να τα περναν τα φυτά απο αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-12-07, 17:26
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

δεν ειναι απαραιτητο, καποια φυτα τρεφονται απο τις ριζες και αλλα απο τα φυλλα. χαρακτηριστικο παραδειγμα οι ανουμπιες οι οποιες εχουν ριζες κατα κυριο λογο για να συγκρατουνται σε ενα σημειο.αλλοπαραδειγμα η java moss η οποια δεν εχει καθολου ριζες, καταλαβαινεις λδοιπον πως η λιπανση στη στηλη του νερου ειναι εξισου σημαντικη με τη λιπανση του υποστρωματος...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-12-07, 19:21
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας....


Το Nutrafin CO2 με το αερόθερμο που το έβαλα...εβγαζε σαν τρελό μία φυσσαλίδα αν 2 δευτερόλεπτα...αλλα πώς θα γίνει να βγάζει χώρις το αερόθερμο? Μόλις σταματάω τοn ζεστό αέρα σταματάει να βγάζει CO2...

Μήπως να το βγάλω και να το ανακατέψω? μπας και πάρει μπρος? μήπως δεν ήταν καλά τα υλικά της Nutrafin? τα φακελάκια έγγραφαν 10/2006?
Τώρα ημερομηνία λήξης ήταν ? η παραγωγής?

Απάντηση κανείς? να το αλλάξω και να βάλω ζάχαρη με μαγιά?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-12-07, 11:21
Το avatar του χρήστη giorgosp
giorgosp Ο χρήστης giorgosp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2007
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή

Υπάρχει θερμομονωτικό (armaflex) που βάζουν στις σωλήνες του καλοριφέρ και τον κλιματιστικών.Αν το έβαζες στο μπουκάλι ίσως έκανε δουλειά
__________________
Φιλικά Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι ψάρια... πείτε μου την γνώμη σας!!! Elanir Αρχάριοι γλυκού νερού 6 23-08-07 16:05
gourami και φυτά... τα νεύρα μου!! Ritsa Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 28-05-07 21:48
παιδια για δοστε μου τα φωτα σας στο τι επαθε και των εχασα muthos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 02-05-07 17:24
Κάποιος μου κόβει τα φυτά μου !!! CASPER Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 16-09-06 13:20
Βοήθεια πείτε μια μάρκα τροφής για τα 2 Τροφεους μου Vegeta Tanganyika 5 18-07-04 18:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05326 seconds with 14 queries