Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-09-13, 21:25
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Red face Χρυσόψαρα και Υποξία.

Μετά από προσωπική έρευνα η οποία προέκυψε και ξεκίνησε από προσωπικές παρατηρήσεις, άρα και δυστυχώς θανάτους ψαριών και συγκεκριμένα χρυσόψαρων, δυστυχώς δε κατέληξα κάπου συγκεκριμένα, μα ούτε έβγαλα σαφή συμπεράσματα, μάλιστα μου δημιουργήθηκαν κάποια ερωτήματα που εύχομαι να μου απαντήσει κάποιος.
Και για να καταλάβετε, ας εξηγήσω.
Καιρό πριν είχα αναφέρει ότι 2 χρυσόψαρα που είχα στη μικρη λιμνούλα μου, είχαν γεννήσει. Από τις γέννες (διότι δε πρέπει να ήταν μόνο μία, μιας και υπήρχαν πολλών μεγεθών ψαράκια), διαπίστωνα δυστυχώς συχνά, ότι πολλά από τα ψάρια τα οποία είχα μεγαλώσει και είχαν φτάσει περι τους 2-3 πόντους, ψοφούσαν "ανεξήγητα"!
Το ανεξήγητα, σαφώς με εισαγωγικά, αφού με το συνοστισμό που προκλήθηκε "απότομα" ήταν φυσιολογικό. Μετά από αρκετό καιρό και μετά από χάρισμα σε Pet shops, χομπίστες, διαπίστωσα ότι δεν είχα πια θανάτους.
Λόγο κακοτεχνίας της λιμνούλας, τα ψάρια που απέμειναν (περίπου 4-5 μαζί με τον ένα γονέα), μετακόμοισαν για να ξεχειμωνιάσουν στο 300άρι ενυδρείο μου. Το καλοκαίρι που μόλις πέρασε φιλοξενήθηκαν στο περί 160lt-200lt diy ενυδρείο που βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο, δε λιάζεται άμεσα, δεν έχει καπάκι, λειτουργεί μία αντλία οξυγόνου, με 2 φίλτρα (δε θυμάμαι μάρκα, αλλά είναι εσωτερικά για ενυδρεία μέχρι τα λίτρα πάνω κάτω του ενυδρείου) και γενικά λειτουργεί ως "γλαστρολίμνη".
Ναι μεν είναι τα λίτρα περιοριστικά, αλλά οι μετρήσεις έδειχναν εντάξει και ο σκοπός ήταν τα ψάρια να ξαναβρούν το δρόμο τους στη λιμνούλα.
Δυστυχώς όμως πριν συμβεί αυτό, 3 από τα ψάρια καθόντουσαν στο βυθό νωθρά, χωρίς όρεξη για τροφή, με αποτέλεσμα το θάνατο τους εντός λίγων ημερών.
Τυχαία, έβλεπα στο u tube ένα documentary για την εκτροφή χρυσόψαρων στη Κίνα. (http://www.youtube.com/watch?v=ifeJNMKgoeM)
Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι οι εκτροφείς, σηκωνόντουσαν άγρια μεσάνυχτα για να ελέγξουν αν τα χρυσόψαρα αντιμετωπίζουν πρόβλημα υποξίας..!(Μιλάμε για τεράστιες λίμνες!) Αναρωτήθηκα τελικά, αν έχασα τα χρυσόψαρα μου από το ίδιο πρόβλημα, που να σας αναφέρω δεν ήταν τεράστια σε μέγεθος!
Συνοστισμός=Υποξία=Θάνατος. Ωραία. Σωστά.
Όμως, γνωρίζω πως στο πιο κρύο νερό, το οξυγόνο είναι πιο "πλούσιο" σε σχέση με το ζεστό/τροπικό.
Να δικαιολογήσω το ότι ήταν καλοκαίρι..; Ναι, αλλά τα υπόλοιπα τροπικά ψάρια ή και κρύου νερού, γιατι δεν αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα (τόσο εύκολα εννοώ)..;! Όλοι έχουμε δεί δυστυχώς 60λιτρο ενυδρείο με 20 ψάρια να "ζουν" (υπάρχουν θα ήταν καλύτερη λέξη!) μέσα σε αυτό και μάλιστα αρκετό καιρό πριν αποδημήσουν εις Κύριο!
Μετά από όλη αυτή τη μακρηγορία η οποία είμαι σίγουρος ότι σας κούρασε, η ερώτηση μου είναι η εξής: "Είναι τα χρυσόψαρα πιο ευαίσθητα στην υποξία, ή τα συμπεράσματα μου και η υποψίες μου είναι λανθασμένες;!"
Και αν ναι (είναι δηλαδή), γιατί;!

Φιλικά!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-09-13, 07:39
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τα ενηλικα ψαρια ΞΕΡΟΥΝ οτι θα βρουν οξυγονο κοντα στην επιφανεια, γιαυτο και σε οποιαδηποτε περιπτωση ελλειψης οξυγονου, τα βλεπουμε να ανεβαινουν στην επιφανεια. (κατι που κανουν τυπικα τα χρυσοψαρα στις απαραδεκτες γυαλες..)

Για την περιπτωση σου, θα ελεγα το stress για να τα πιασεις απο τη λιμνη,+ η αλλαγη συνθηκων και ο σχετικος συνωστισμος πρεπει να επαιξε περισσοτερο ρολο.
Εχει παρατηρηθει πολλες φορές, οτι σε συνθηκες συνωστισμου εμφανιζονται ανεξηγητες ασθενειες που αποδεκατιζουν το πληθυσμο.
Απο αυτο και μονο, oi breeders ειναι μονιμως στην "τσιτα" για οτιδηποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-09-13, 08:14
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Καταρχάς τα χρυσόψαρα έχουν μεγαλύτερη ανάγκη σε οξυγόνο απο ότι τα τροπικά.Τις νυχτερινές ώρες υπάρχει ενίσχυση του διοξειδίου και μείωση οξυγόνου.Για αυτό και τις νυκτερινες ώρες μπορούμε να διαπιστώσουμε ασφαλέστερα(παρατηρωντας τα αν ανεβαίνουν ή όχι συχνά στην επιφάνεια) αν το υπάρχον οξυγόνο είναι σε ικανοποιητικό ποσοστό.Και έτσι να λάβουμε τα κατάλληλα μέτρα.

Γενικότερα, νομίζω πως η πιο ισχυρή άμυνα για αποφυγή προβλημάτων στα χρυσόψαρα είναι οι συχνές αλλαγές νερού.-
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 07-09-13 στις 09:59
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-09-13, 20:19
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

"Καταρχάς τα χρυσόψαρα έχουν μεγαλύτερη ανάγκη σε οξυγόνο απο ότι τα τροπικά."
Aχα!! Αρα φιλε Σωκρατη τι ειναι αυτο που κανει τα χρυσοψαρα να εχουν περισσοτερο αναγκη σε οξυγονο? Μηπως επειδη ειναι κατ'εξοχην ψαρια κρυου νερου, αρα συνηθισμενα σε περισσοτερο οξυγονο?!
Επισης παρατηρω πως τις νυχτες, οπως και το χειμωνα σε παγωμενες λιμνες, τα χρυσοψαρα κοιμουνται ή στη 2η περιπτωση μενουν σε χαμηλοτερα στρωματα υδατος για να προστατευθουν απο το κρυο. Αρα οξυγονο λαμβανουν παλι ελαχιστα κατα τη διαρκεια της νυχτας! Μηπως τελικα παιζει σημασια μονο η θερμοκρασια?
(Παιδες ευχαριστω για τις απαντησεις!)
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-09-13, 09:40
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως τελικα παιζει σημασια μονο η θερμοκρασια?
Όχι.Σημασία έχει και η έκταση της επιφάνειας.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
110 λτ χρυσόψαρα bouldoza Ενυδρεία με χρυσόψαρα 3 22-06-10 20:01
Χρυσόψαρα garfield Χρυσόψαρα 42 18-02-10 21:18
Χρυσόψαρα! nikkkolas Αρχάριοι γλυκού νερού 8 31-08-08 21:19
χρυσόψαρα ή τι; garfield Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 14 17-04-07 12:00
Στρώσιμο με χρυσόψαρα, για...χρυσόψαρα! soulmate Χρυσόψαρα 1 26-05-03 23:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04351 seconds with 13 queries