Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-01-05, 19:02
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή Φτιάχνω ενυδρείο για κιχλίδες malawi.Για βοηθείστε.....

Λοιπόν οπως έγραφα σε άλλη κατηγορία, είχα παλιότερα (πριν 6-7 χρόνια) ενα ενυδρείο των 300 λίτρων το οποίο για διαφόρους λόγους παράτησα.

Επ' αφορμής ενος δώρου που μου έγινε και που δεν εχω ακόμα παραλάβει (ενα RIO 400, 400 λίτρα, http://www.aquacare.co.uk/shop/enter...msRio_400.html) αποφάσισα να ξαναρχίσω.Και θέλω να ξεκινήσω σωστά.

Μετά απο μια πρώτη μελέτη τις τελευταίες 2-3 ημέρες, νομίζω οτι θέλω να φτιάξω ενα ενυδρείο για κιχλίδες malawi.Προφανώς θα χρειαστώ βοήθεια απο σας, οπότε προσπαθείστε να μην αγανακτήσετε εαν σας πρήξω λίγο ή οι ερωτήσεις φανούν αφελείς και αστείες.

Ηδη εχω πρoμηθευτεί τα περισσότερα τεστ για νερο ήτοι (ΝΟ2/ΝΟ3, ΝΗ3/ΝΗ4, ΚΗ, GH, PH, Aquasafe, Nitrivec - βακτηρίδια για στρώσιμο νερού).

1.Τι θα χρειαστώ απο πλευράς εξοπλισμού (τουλάχιστον για αρχή), πέρα απο αυτά που περιέχονται ήδη στο πακέτο του ενυδρείου ?

2.Απο το διάβασμα που έχω ρίξει, εχω καταλάβει οτι για τα ενυδρεία malawi απαιτείται ενα βραχώδες "σκηνικό" ως επι το πλείστον.Επίσης χρειάζεται σκληρό νερό, οπότε μπορούμε κάλιστα να βάλουμε πέτρες, άμμο και χαλίκια απο την θάλασσα (με τον κατάλληλο καθαρισμό βέβαια).Σωστά ?
Είναι προτιμότερο να μπεί περισσότερο χαλίκι ή άμμος ? Φαντάζομαι οτι εξαρτάται και απο το τι ψάρια θα μπούνε βέβαια.

Επειδή σκέφτομαι να βάλω και 2-3 φυτά, οχι για τα ψάρια μιας και τα συγκεκριμένα δεν το χρειάζονται, αλλά για να σπάει λίγο η μονοτονία της πέτρας, θα μπορούσατε να μου πείτε αν χρειάζεται κάποια ειδική μέριμνα (π.χ. ειδικό υπόστρωμα, κλπ) για τόσο λίγα φυτά ? Και τι φυτά θα μπορούσανε να μπούνε που να είναι ανθεκτικά και συμπαθή στην όψη ?

3.Γενικότερα υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θα έπρεπε να προσέξω αρχίζοντας ενα ενυδρείο για κιχλίδες malawi ?

4.Θα μπορούσατε να προτείνετε κάποια σύνθεση ψαριών για αυτο το μέγεθος ενυδρείου ? (1.51x51x62 - MxΠxY) ?

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-01-05, 19:50
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Παράθεση:
1.Τι θα χρειαστώ απο πλευράς εξοπλισμού (τουλάχιστον για αρχή), πέρα απο αυτά που περιέχονται ήδη στο πακέτο του ενυδρείου ?

φιλτρο που να σου γυριζει το νερο 4-6 φορες την ωρα.
θερμοστατη.


2.Απο το διάβασμα που έχω ρίξει, εχω καταλάβει οτι για τα ενυδρεία malawi απαιτείται ενα βραχώδες "σκηνικό" ως επι το πλείστον.Επίσης χρειάζεται σκληρό νερό, οπότε μπορούμε κάλιστα να βάλουμε πέτρες, άμμο και χαλίκια απο την θάλασσα (με τον κατάλληλο καθαρισμό βέβαια).Σωστά ?
Είναι προτιμότερο να μπεί περισσότερο χαλίκι ή άμμος ? Φαντάζομαι οτι εξαρτάται και απο το τι ψάρια θα μπούνε βέβαια.

χαλικι οχι,μονο αμμο και αυτη θαλασσης και καλα πλυμενη.
μπορεις ανετα να βαλεις απο θαλασσα οτι πετρα θες,αρκει ναναι καλα πλυμενη και αποστειρωμενη τροπον τινα...


Επειδή σκέφτομαι να βάλω και 2-3 φυτά, οχι για τα ψάρια μιας και τα συγκεκριμένα δεν το χρειάζονται, αλλά για να σπάει λίγο η μονοτονία της πέτρας, θα μπορούσατε να μου πείτε αν χρειάζεται κάποια ειδική μέριμνα (π.χ. ειδικό υπόστρωμα, κλπ) για τόσο λίγα φυτά ? Και τι φυτά θα μπορούσανε να μπούνε που να είναι ανθεκτικά και συμπαθή στην όψη ?

anubia ( ολα τα ειδη )_
crinum than.
valisneria gig.


3.Γενικότερα υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θα έπρεπε να προσέξω αρχίζοντας ενα ενυδρείο για κιχλίδες malawi ?


παααρα πολλες κρυψωνες ,πετρες μικρες και μεγαλες δηλαδη που να μπορουν να κρυβονται.
επισης να βαλεις μονο mbuna η haps .oxi kai ta 2.


.
αυτα για αρχη.... [/quote]
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-01-05, 20:47
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.

Λες οτι χρειάζομαι φίλτρο και θερμοστάτη.Εκτός αν κάνω κάποιο λάθος, στο πακέτο περιλαμβάνεται το φίλτρο jumbo 1000 λίτρων/ώρα καθώς και θερμοστάτης 300 watt.

Eννοείς οτι χρειάζομαι και άλλα εκτος απο αυτά ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-01-05, 22:14
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

αποψη μου , οτι θες ενα εξ.φιλτρο 2000λ/ωρα.
θερμοστατη δε θες αν εχεις.
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-05, 01:29
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Το ενυδρειο σου ετσι οπως το υπολογιζω θα εχει καθαρα γυρω στα 350-400 λιτρα νερου το πολυ, οποτε το φιλτρο που εχεις ναι μεν κανει αλλα ειναι οριακο δε Τα 2000 λιτ./ωρα που σου προτεινει ο Θοδωρης τα βρισκω υπερβολικα (οχι οτι θα σου κανουν κακο, καθε αλλο μαλιστα) αλλα καλυπτεσαι μια χαρα με ενα φιλτρο που θα φιλτραρει το νερο 3-4 φορες την ωρα, οποτε ενα φιλτρο με 1.400 εως 1.500 λιτρα την ωρα θα κανει τελεια δουλεια και θα σου δωσει και την δυνατοτητα να ψιλοστοκαρεις και λιγο παραπανω το ενυδρειο σου με εμψυχο υλικο πραγμα που συνιστατε ειδικα οταν εχουμε να κανουμε με Αφρικανικες Κιχλιδες και ειδικοτερα mbuna προκειμενου να αποφυγουμε τους πολλους τσαμπουκαδες και να τους κρατησουμε σε υποφερτα επιπεδα για το συνολο των ψαριων Εγω δεν ειμαι καθετα αντιθετος στην συνυπαρξη mbuna και haps στο ιδο ενυδρειο, αρκει 1ον) να εχει προηγηθει καλη μελετη (υπαρχουν καποια σχετικα αρθρα στο Internet του Ad Konings αν ψαξεις λιγακι), 2ον) να εχουμε ενυδρειο απο 150 εκ. μηκος και πανω και 3ον) να γινει σωστη οριοθετηση των χωρων μεσα σε αυτο (δηλαδη χωρος με πετρες και πολλες κρυψωνες για τα mbuna και ανοιχτος χωρος πανω απο τον αμμωδη βυθο για τα haps) Προσεξε θα χρειαστει μελετη και μια μικρη ερευνα για το καθε ειδος που θα επιλεξεις να βαλεις στο ενυδρειο σου προκειμενου να εισαι σιγουρος για την συμβατοτητα των ειδων που θα επιλεξεις και να αποφυγης καθε πιθανοτητα υβριδισμου Αυτα τα λιγα και γενικα απο εμενα και εδω ειαμστε παλι αν χρειαστεις κατι ακομη πιο συγκεκριμενο Α και κατι τελευταιο... ο αριθμος των ψαριων που μπορεις να βαλεις στο ενυδρειο σου εξαρταται και απο το αν θα βαλεια μονο mbuna ή μονο haps ή και τα δυο Καλη αρχη και θα δεις που τελικα τιποτα δεν ειναι δυσκολο
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03914 seconds with 12 queries