Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Κιχλίδες Κ. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-01-03, 23:32
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή Μanaguense and Citrinelum.....

Managuense και Citrinelum σε ενυδρείο με Ημιάγριες κιχλίδες south american όπως jack dempsey, texas, severums, convicts, nicaraguens's,salvini's θα τα πάνε καλά?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-01-03, 00:21
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Δεν συμφωνώ στην συνύπαρξη όλων των ψαριών που αναφέρεις. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Όλα εξαρτώνται από το "χαρακτήρα" και "προσωπικότητα" του κάθε ψαριού.

Πάντως η μείξη που αναφέρεις είναι πολύ ριψοκίνδυνη. Δύσκολο να πετύχει εκτός αν μιλάμε για ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΛΙΤΡΑ!!!
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-01-03, 00:26
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Συγκεκριμένα για 1500 λίτρα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-01-03, 03:07
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Ενα ζευγάρι (!! αντε βρέστο !!) από το καθένα να βάλεις, το ενυδρείο είναι ήδη μικρό - ΠΟΛΥ μικρό.

Επιπλέον τα μισά απο αυτά που αναφέρεις είναι Central American και όχι South. Οπότε τίθεται ΚΑΙ θέμα επικοινωνίας ψαριών, ΚΑΙ θέμα χημείας νερού.

Τώρα το τι περιμένεις εσύ ότι θα κάνει ένα ενήλικο αρσενικό P. Managuensis (40+ εκατοστά) όταν θελήσει να ζευγαρώσει και κάποιο από τα υπόλοιπα βρεθεί γύρω στο μέτρο από το pit του είναι άλλο θέμα. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία - μετά από τα ψάρια σου εννοώ. Και, φυσικά, το pit του μπορεί να αποφασίσει να το κάνει στο μέσον του ενυδρείου οπότε που θα πάνε τα άλλα ;

Ενα θηλυκό P.managuensis μεγέθους 25 εκατοστών σε ενυδρείο των 360 λίτρων που έχει ένα μικρότερο αρσενικό μόνον, έκοψε φέτες έναν Glycopterichthys gibbiceps μέσα σε 10 δευτερόλεπτα επειδή τόμησε να ακουμπήσει το ξύλο που ήταν μπροστά από την φωλιά του και μετά τον κοπάναγε στο τζάμι για να τον αποτελειώσει - χωρίς να έχει μικρά ή να είναι έτοιμη να ζευγαρώσει. Μετά από 3 μήνες, ακόμη δεν έχουν ξαναγίνει τελείως τα πτερύγια και η ουρά του γατόψαρου. Λέει κάτι αυτό ;;

Οπωσδήποτε μετράει η προσωπικότητα του κάθε ψαριού όπως είπε και ο Giorgos αλλά εδώ πας γυρεύοντας για το πρόβλημα. Αλλα ψάρια δεν υπάρχουν ;; Η έστω λιγότερα ψάρια ;; Η έστω από την ίδια περιοχή ΚΑΙ λιγώτερα ;;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-01-03, 13:30
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

πήρα γνώμες και μάλλον τα παραπάνω δε θα τα βάλω μέσα...γιατί τόσο το κιτρινέλουμ όσο και το μαναγκουενς γίνονται 30+εκ και θα είναι πολυ μεγαλυτερα απο τα άλλα που κυμαίνονται στα 20εκ άν έχετε καμία γνώμη για το τι ψάρια απο τα παραπάνω να συνδιάσω ή αν έχετε κάποιο που να μπορώ να βάλω και δεν το έχω στη λίστα πείτε μου σας παρακαλώ!
ευχαριστώ για τη βοήθεια προκαταβολικά!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-01-03, 20:32
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Θα υποθέσω ότι το ενυδρείο θα είναι κάτι παραπάνω από 2,5 μέτρα μήκος και 70 cm πλάτος.

Αν είναι έτσι έχουμε... (πάλι υποθέτω... ότι θα έχεις ζευγάρια του κάθε είδους)

Αν σκέφτεσαι να κρατήσεις C. nigrofasciatum, πρόσεχε γιατί δεν θα σταματάνε το ζευγάρωμα...

P. managuense + P. citrinellum (το οποίο είναι το πιο επιθετικό από τα ψάρια που αναφέρεις... και πολύ περισσότερο από το managuense) + P. octafasciatum ή C. nigrofasciatum ή P. nicaraguense ή P. salvini ... άντε και ένα μεγάλο gibbiceps και τίποτε άλλο. Όλες οι παραπάνω κιχλίδες είναι Κεντρικής Αμερικής με ίδες συνθήκες, διατροφικές συνθήκες και βιότοπο.

ή

P. managuense ή P. citrinellum + P. octafasciatum + P. nicaraguense + C. nigrofasciatum.

ή

C. nigrofasciatum + P. octafasciatum + P. nicaraguense + P. salvini.

Τέλος πάντων. Υπάρχουν κι άλλοι συνδυασμοί αλλά πάντα με μεγάλο ρίσκο.

ΥΓ. Τα severum δεν θα αντέξουν με τα υπόλοιπα και είναι της Νότιας Αμερικής όπως και το C. cyanoguttatum (Texas cichlid).
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-01-03, 21:49
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

χεχε μου φένεται δεν έχεις δει σεβερουμ να αμύνεται πόσο μάλλον να είναι ζευγάρι )) τα είχα σε ενυδρείο με πολύ ποιο άγριο ψάρι απο τα προ αναφερθήσα

Υ.Γ Tilapia Buttikoferi
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-01-03, 00:17
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Σίγουρα δεν εχεις δει ζευγάρι P. citrinellum να αμύνεται όταν έχει μωρά ή αυγά. Για να καταλάβεις, το δύσκολο είναι να καταφέρεις κατά τη διάρκεια του ζευγαρώματος να μη σκοτώσει ο αρσενικός τη θηλυκιά του. Γι'αυτό προτιμάται να χρησιμοποιείται χώρισμα στο ενυδρείο για το ζευγάρωμα τους και μια επίπεδη πέτρα στην μεριά της θηλυκιάς για να τοποθετήσει τα αυγά. Οπότε σκέψου τι γίνεται όταν υπάρχουν κι άλλα ψάρια μαζί τους...

Απλώς θέλω να σου πω ότι ένα ζευγάρι severum δεν πρόκειται να καταφέρει να ανταγωνιστεί τα άλλα ζευγάρια. Έχει δύο βασικά μειωνεκτήματα σε σχέση με τα υπόλοιπα είδη που αναφέρεις... είναι πιο μικρά και είναι πολύ πιο αργά. Άσε που είναι Νοτιοαμερικάνικα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-01-03, 00:48
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Άκου έχω δει Tilapia Buttikoferi να κάνει lock τα σαγόνια του με κιτρινελουμ αρσενικό ενήλικο..
το αποτέλεσμα?
Το Τιλάπια ξερίζωσε τα χείλια του κιτρινέλουμ....
Επίσης στανταρ θα έχω την αγαπημένη μου αμερικάνικη κιχλίδα..ΤΕΞΑΣ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-01-03, 01:25
Entreri1221 Ο χρήστης Entreri1221 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Ασχετο τα δυο setup των ονειρων μου στα 1500
AMAZON
1 yellow tiger oscar
4 wild severums
1 jurupari
2 geophagus braziliensis
1 pimelodus pictus
1 panaque nigrolineatus
1 bayancistrus golden nugget
MALAWI HAPS
1m-2fm dimiodiochromis compresiceps
2 cyrtocara moori
2 nimbochromis fuscotaeniatus
1 champsochromis caurelus
2 protomelas taeniolatus
2 synodontis angelicus

Just dreaming...
__________________
Dimidiochromis compressiceps is the best compression in this world even from the MP3 - Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-01-03, 15:32
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Όταν λες αγρια σεβερουμ εννοείς αυτά με τις 3-4 μεγάλες βούλες πάνω στο σώμα τους που είναι χρυσοπράσινα?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-01-03, 21:19
Entreri1221 Ο χρήστης Entreri1221 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Αυτο ενοω. http://greekaquarium.gr/abyssos/homegr.html
__________________
Dimidiochromis compressiceps is the best compression in this world even from the MP3 - Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-01-03, 23:23
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Είσαι σίγουρος? εγώ το μόνο που δεν είδα ήταν σεβέρουμ....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-01-03, 14:34
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παιδιά αν βάλω τα παραπάνω ζευγάρια που ανέφερα και ένα κιτρινελουμ ή μαναγκουενς ή και τα δύο μαζί! αλλα μονά! όχι σε ζευγάρια (εννοείτε ότι τα ψάρια θα τα αγοράσω όλα μαζί και σε jouvenile stage) να είναι καλύτερα? ένα παιδί που ξέρω έχει ένα κιτρινελουμ μαζί με άλλα μικρότερα ψάρια και δε τα πειράζει...
Επίσης ποιος είναι ο ποιο άγριος απο τους γεωφάγους? ο braziliensis ή ο Surinamensis??...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-01-03, 14:45
Entreri1221 Ο χρήστης Entreri1221 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Καπου υπαρχει και ενα σεβερουμ στην σελιδα.
Οσο για τους γεωφαγους IMO ειναι και τα δυο ηρεμα ειδη και δεν θα ταιριαζαν με τιποτα με τα central american.
__________________
Dimidiochromis compressiceps is the best compression in this world even from the MP3 - Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-01-03, 15:21
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Άν και είχα βάλει και τους δύο παλιότερα με επιτυχία δεν πολυσκέφτομαι να τους συμπεριλάβω στο καινούριο μου ενυδρείο!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-01-03, 18:35
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Blade
Παιδιά αν βάλω τα παραπάνω ζευγάρια που ανέφερα και ένα κιτρινελουμ ή μαναγκουενς ή και τα δύο μαζί! αλλα μονά! όχι σε ζευγάρια (εννοείτε ότι τα ψάρια θα τα αγοράσω όλα μαζί και σε jouvenile stage) να είναι καλύτερα? ένα παιδί που ξέρω έχει ένα κιτρινελουμ μαζί με άλλα μικρότερα ψάρια και δε τα πειράζει...
Αν το κάνεις αυτό θα έχεις σίγουρα πολύ σοβαρά προβλήματα! Πρώτα απ'όλα τα ψάρια δεν θα έχουν χώρο για να κάνουν establish their territories με αποτέλεσμα να έχεις δυνατές μάχες που θα φτάσουν κάποια στιγμή ακόμη και στο θάνατο... όχι τόσο όταν είναι μικρά όσο όταν αρχίσουν και περνούν στην ενήληκη φάση (γύρω στα 15 cm)! Αν βάλεις όλα αυτά που αναφέρεις πιο πάνω μαζί, ακόμη και χωρίς τα citrinellum και managuensis θα είσαι υπερφορτωμένος! Σκέψου να βάλεις και αυτούς τους κυνηγούς! Άσε το τι έχει να γίνει όταν αρχίσουν να ζευγαρώνουν τα έξι διαφορετικά είδη που θέλεις (πάλι πλυν τα citrinellum και managuensis).
Παραπάνω σου είχα προτείνει μερικές συνθέσεις.

Το citrinellum του φίλου σου είναι μάλλον ακόμα μικρό ή έχει συνηθήσει τα υπόλοιπα ψάρια ή είναι στο χαρακτήρα του να είναι πιο ήρεμο (που συμβαίνει σπανίως). Και τα citrinellum αλλά και τα managuensis όταν είναι μικρά είναι τελείως διαφορετικά από όταν είναι ενήλικα (το ίδιο και για το octafaciatum [Jack Dempsey]). Όσο μεγαλώνουν τόσο πιο "κακά" γίνονται... συνήθως μόλις φτάσουν τα 15-20 cm.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-01-03, 18:54
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

to citrinelum του φίλου μου είναι 10-12 εκ άλλα έχει και ένα άλλο ενυδρείο 600λτ που έχει μέσα 8 flowerhorn 5 Midas και ένα salvini ένα synspilum και τα πάνω άψογα θα έλεγα πως συμπεριφέρονται λές και βλέπεις community tank..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-01-03, 23:40
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

A. citrinellum 10 εκατοστών είναι ακόμα μικρό και πολύ ντροπαλό και φοβιτσιάρικο. Θα το δεις σε λίγους μήνες που θα ξεθαρέψει.

Ο φίλος σου έχει πάρα πολλά ψάρια για 600 λίτρα! Να φανταστείς εγώ έχω 800 λίτρα και το 1/4 των ψαριών!!! Δεν είπες πόσο μικρά (ή μεγάλα) είναι όλα αυτά τα ψάρια και συμπεριφέρονται τόσο ήσυχα. Υποθέτω μικρά ακόμη γιατί μόλις μεγαλώσουν και τα δουν σκούρα... άστο! Δεν θέλω να σκέφτομαι τι έχει να γίνει!
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-01-03, 16:24
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

αχ ναι παρέληψα να αναφέρω το μέγεθος τους...είναι γύρω στα 15-18 εκ...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-01-03, 18:14
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Κάτσε βρε Blade γιατί θα μας τρελλάνεις. Ο ένας φίλος σου έχει 25+ εκατοστά clown loach το οποίο είναι οριακά απίθανο (δεν λέω ότι δεν είναι δυνατόν, αλλά θα καταλάβεις γιατί στο λέω παρακάτω). Φέρνεις δε το απίθανο να συμβεί σαν βάση υπολογισμού μεγέθους του εν λόγω ψαριού - και επιμένεις. Ο άλλος φίλος σου έχει 8 flowerhorn (άλλος σοβαρός χομπύστας αυτός) μαζί με άλλα τρακόσια ψάρια σε 600 λίτρα και μας το φέρνεις αυτό σαν παράδειγμα προς μίμηση γιατί όλα πανε καλά. Σε άλλο post αναφέρει ένα μέλος κάποιο είδος Synodontis το οποίο ΔΕΝ πρέπει να μπαίνει με rift lake cichlids και απαντάς γυρνώντας το αρνητικό σε καταφατικό. Πριν μιά δυό μέρες μιλάς για το Jewel cichlid και μας μπερδεύεις όλους. Σε άλλο posting, μας βάζεις να σου πούμε την γνώμη μας για το φίλτρο του ενυδρείου σου και αφού φάμε τον χρόνο μας, γυρνάς και λες "θα κάνω αυτό που θέλω γιατί ο φίλος μου ξέρει καλύτερα". Σήμερα πάλι αναφέρεσαι στα SAE σαν άχρηστα πλάσματα την στιγμή που άλλο μέλος αναφέρει ότι του έκαναν δουλειά. Εν πάση περιπτώσει αποφάσισε. Κάπου και κουράζεις και μπερδεύεις τους άλλους. Δεν παίρνει κανένα βραβείο όποιος πει τα περισσότερα εδώ μέσα. Μίλησε για ψάρια που έχεις κρατήσει, μοιράσου τις εμπειρίες που έχεις αποκτήσει αλλά μην εκφέρεις γνώμη για το κάθε τι. Υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που καίγονται να βρουν σωστές και ακριβείς πληροφορίες. Δεν ξέρεις, μην απαντάς.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-01-03, 19:41
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polleni
Κάτσε βρε Blade γιατί θα μας τρελλάνεις. Ο ένας φίλος σου έχει 25+ εκατοστά clown loach το οποίο είναι οριακά απίθανο (δεν λέω ότι δεν είναι δυνατόν, αλλά θα καταλάβεις γιατί στο λέω παρακάτω). Φέρνεις δε το απίθανο να συμβεί σαν βάση υπολογισμού μεγέθους του εν λόγω ψαριού - και επιμένεις. Ο άλλος φίλος σου έχει 8 flowerhorn (άλλος σοβαρός χομπύστας αυτός) μαζί με άλλα τρακόσια ψάρια σε 600 λίτρα και μας το φέρνεις αυτό σαν παράδειγμα προς μίμηση γιατί όλα πανε καλά. Σε άλλο post αναφέρει ένα μέλος κάποιο είδος Synodontis το οποίο ΔΕΝ πρέπει να μπαίνει με rift lake cichlids και απαντάς γυρνώντας το αρνητικό σε καταφατικό. Πριν μιά δυό μέρες μιλάς για το Jewel cichlid και μας μπερδεύεις όλους. Σε άλλο posting, μας βάζεις να σου πούμε την γνώμη μας για το φίλτρο του ενυδρείου σου και αφού φάμε τον χρόνο μας, γυρνάς και λες "θα κάνω αυτό που θέλω γιατί ο φίλος μου ξέρει καλύτερα". Σήμερα πάλι αναφέρεσαι στα SAE σαν άχρηστα πλάσματα την στιγμή που άλλο μέλος αναφέρει ότι του έκαναν δουλειά. Εν πάση περιπτώσει αποφάσισε. Κάπου και κουράζεις και μπερδεύεις τους άλλους. Δεν παίρνει κανένα βραβείο όποιος πει τα περισσότερα εδώ μέσα. Μίλησε για ψάρια που έχεις κρατήσει, μοιράσου τις εμπειρίες που έχεις αποκτήσει αλλά μην εκφέρεις γνώμη για το κάθε τι. Υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που καίγονται να βρουν σωστές και ακριβείς πληροφορίες. Δεν ξέρεις, μην απαντάς.
Τί μου θυμίζουν όλα αυτά?........ τέλος πάντων.....
ΚΑΝΕΝΑΣ φίλος μου δεν είχε κλόουν 25εκ ΤΟ ΕΙΔΑ σε κΑφΕτΕριΑ...
Όταν θές να την πείς σε κάποιον κάντο με άλλο τρόπο σε παρακαλώ! Και ναι είναι προς μίμηση να έχει κάποιος ΤΟΣΑ ψαρια και να ειναι τελείως ειρινικά λες και βλέπεις community tank!!!
Τώρα αυτό που είπες για το synodontis επανέλαβε το γιατί ούτε εσύ μάλλον δε το κατάλαβες...make your self clear
Όσο για τα jewel τι λάθος έκανα? είπα ότι όπως και τα kribensis μπορούν να μπούν σε ίδιο ενυδρείο με american cichlids...όσο για το SAE είναι η γνώμη μου και η εμπειρία μου ότι είναι άχρηστα και ενοχλητικά ψάρια καθώς όσο είναι μικρά ναι μεν δουλεύουν αλλά μόλις μεγαλώσουν λίγο γίνονται τελείως τεμπέλικα και παρενοχλούν και τα tank mates τους...αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-01-03, 20:48
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τι σου θυμιζουν Blade? Αυτα που λεγαμε προ καιρου. Πολλα, ΠΟΛΛΑ ποστς ανευ ουσιας, και λαθος πληροφοριες, και αντι-χομπιστικα παραδειγματα. Ξαναλεω, ευγενικα, ηρεμησε λιγο, διασταυρωνε τις πληροφοριες σου, και μην μιλας αμα δεν ξερεις.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-01-03, 20:54
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Sorry αλλά θα σχολιάσω... μόνο το περί "ενυδρείο προς μίμηση". Πως είναι δυνατόν να είναι προς μίμηση; Μιλάμε για ενυδρείο 170 cm μήκος; 50-60 cm πλάτος; Ας πάρουμε τα 8 Flowerhorn. Αυτά γίνονται 50+ cm! 8 Χ 50 = 4 m! Άσε τα υπόλοιπα που γίνονται τέρατα!!! Που θα χωρέσουν όλα εκεί μέσα; Επιμένω να έχετε τα μάτια σας ανοιχτά γιατί σε λίγο "all hell will break loose" που λένε κάποιοι ξένοι!

Πρόσεχε καλά αυτά που λες και που δίνεις για συμβουλές!
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-01-03, 21:07
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Eϊναι προς μίμηση μόνο επειδή καταφέρνει και τα κρατάει τόσο ήρεμα και ειρινικά! μόνο για αυτό! στο κάτω κάτω την γνώμη μου λέω ρε παιδιά! ηρεμία!!! προς θεού! εγώ δε σκοπεύω να το κάνω..
α και κάτι άλλο...γιωργο πως ξέρεις οτι το flowerhorn γίνεται 50+cm? αφου τα ψάρια που χρησιμοποιήθηκαν για να δημιουργηθεί είναι trimaculatum:35cm(maximum) Citrinelum:30cm (maximum)? εγώ ήξερα οτι απο τον υβριδισμό κρατάνε τα μεγέθη και τα χρώματα των ψαριών που διασταυρώνονται...
Δεν είναι inbreeding για να γίνει μεγαλύτερο ή μικρότερο..(σωστά?)
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-01-03, 02:36
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Φαίνεται ότι μερικοί όχι μόνον δεν καταλαβαίνουν αλλά το θέλουνε και λιανά. Οκ λοιπόν, πάμε.

Για το SAE πετάς μία κοτσάνα και χρειάζεται να σε ρωτήσουμε τι εννοείς, να δεις φωτογραφία για να καταλάβεις ότι την είπες. Κοινώς χάσαμε τον χρόνο μας μερικοί επειδή απλά πέταξες κάτι, χωρίς να έχεις ιδέα για τι μιλάς.

Η λογική ότι του "κάθησε" του φίλου σου το απαράδεκτο ενυδρείο και για αυτό αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση είναι επιεικώς παιδαριώδης, και εδώ είπαμε να είμαστε σοβαροί. Και όχι δεν μπορείς να λες την γνώμη σου έτσι στο αβασάνιστο όταν προσπαθούμε να πούμε σε διάφορα παιδιά που προσπαθούνε εδώ μέσα την σωστή αναλογία όγκου / ψαριών. Η την λές την γνώμη σου αφού σε τρώει, λέγοντας "εγώ βέβαια δεν θα το έκανα έτσι" - στο ίδιο μήνυμα, όχι 10 μηνύματα παρακάτω. Οταν λες "παράδειγμα προς μίμηση" εννοείται ότι το ασπάζεσαι, ελληνικά μιλάμε.

Οσον αφορά το flowerhorn από την μία καλά κάνει ο φίλος σου και το έχει και από την άλλη "τι περίμενες νάχει αυτός πούχει και καρχαρία". Κάπου κάτι δεν πάει καλά, έτσι δεν είναι ;;

Οσον αφορά το inbreeding, έχεις ιδέα για τι μιλάς ; Εχεις ασκοληθεί με την γενετική με hypergenes, selective activation κ.λ.π. Εχεις ακούσει για recessive genes ;; Σου απαντώ εγώ : Ούτε κατά διάννοια. Λοιπόν γιατί αμφισβητείς το ότι όντως γίνεται μεγαλύτερο ; Και, έτσι για να αποκομίσεις και κάτι, δεν λέγεται inbreeding αυτό στο οποίο αναφέρεσαι, λέγεται selective (in)breeding.

Οσον αφορά το από που προέρχεται το flowerhorn, ξέρεις κάτι που εμείς αγνοούμε ; Οχι. Συνεπώς πως ξέρεις ότι δεν υπάρχουν και γονίδια P.dovii εκεί μέσα ;

Τέλος δεν σου κάνει εντύπωση που υπάρχει μία κοινή αίσθηση περί αμφισβήτησης της ακρίβειας των όσων λές ; Εχουν γίνει δεκάδες παρακλήσεις, κάνε και εσύ κάτι. Όμολογώ ότι σπανίως διάβαζα το τι έλεγες και σήμερα αναγκάστηκα να το κάνω σε μεγάλο βαθμό. Αν θες, καταλαβαίνεις, αν όχι, κάνε ό,τι νομίζεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07295 seconds with 12 queries