Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Κιχλίδες Κ. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-04-06, 12:52
George1961
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Επιτέλους ψάρια...και τι ΨΑΡΙΑ!!!

Μετά απο 45 ημέρες στρώσιμο και άλλο ένα μήνα τάϊσμα με αμμωνία για συντήρηση,επιτέλους χθές πήρε ζωή και κίνηση το καινούριο 120άρι χάρι
στην δωρεά του Γιώργου Πεταλά ενός καταπληκτικού ζευγαριού herotilapia multispinoza που το περίμενα πώς και πώς.
Γιώργο και δημόσια ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, είναι πράγματι αξιολάτρευτα!!!
Στέλνω φωτό για να δείτε το καινούριο τους σπίτι και κάποια συμπληρωματικά στοιχεία - παραμέτρους για επιπλέον ενημέρωση και παρατηρήσεις για βελτίωση.Θέλω να τους προσφέρω το καλύτερο δυνατό.
ph:7.3 - gh:9 - kh:6 - NH3/4:0 - NO2:0 - NO3:10
Φυτά
vallisneria americana - echinodorous grandiflorus - echinodorous ozelot - bacopa carolianiana - anubia nana - anubia petit.
Λίπανση μόνο ταμπλέτες seachem στις ρίζες και φωτισμός 2 Χ 20 watt (10.000 K) σε 85 λίτρα νερό.
Διακόσμηση ρίζες mopani και πέτρες ουδέτερες, υπόστρωμα χαλαζιακό χαλικάκι ψιλό 2mm.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  new-3.jpg
Εμφανίσεις:  846
Μέγεθος:  103,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-04-06, 13:45
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Αυτό μάλιστα πολύ ωραίο !
Μπράβο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-04-06, 14:38
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Κρίνοντας από το νέο περιβάλλον που βρίσκονται τώρα τα Herotilapάκια, είμαι πλέον σίγουρος ότι έκανα πολύ καλή κίνησή αφού επιβεβαιώνεις (με την φωτογραφία που παρέθεσες) ότι βρίσκονται σε πολύ καλά χέρια!
Μπράβο Γιώργο!!!

ΥΓ. Έχε τα μάτια σου "ανοιχτά" στην αριστερή γωνία όπου έχεις τοποθετήσει εκείνη την επίπεδη πέτρα. Σαν να μου είπαν χθες ότι είναι "έτοιμα".

Να και μια αναμνηστική φωτογραφία που έχω στην αγαπημένη τους πέτρα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Hmulti1.jpg
Εμφανίσεις:  684
Μέγεθος:  79,8 KB  
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-04-06, 15:25
George1961
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

φίλοι μου, δέν υπάρχει τίποτα ουσιαστικότερο,για μας τους αρχάριους ,από την επιβεβαίωση των εμπειροτέρων όχι για το καλό αποτέλεσμα,αλλά για τον σωστό δρόμο που ακολουθούμε στις άγνωστες ,αλλά τόσο συναρπαστικές διαδρομές αυτής της τόσο δημιουργικής ενασχόλησης .
Σας ευχαριστώ ειλικρινά και για τα όσα μου έχετε μάθει και γιατί μου δώσατε την ευκαιρία να γνωρίσω,μέσα απο το χόμπυ τόσο αξιόλογα άτομα.
Γιώργο τα ψαράκια εγκλιματίστηκαν μάλλον γρήγορα.Εφαγαν μία ώρα μετά την είσοδό τους ,ταμπλέτα άλγης ,κόβουν βόλτες εξερευνόντας το περιβάλλον, όταν δεν κινήται κάποιος κοντά στο ενυδρείο και δοκιμάζουν τά φύλλα της bacopa αλλά μάλλον δέν τους αρέσουν (ακόμη).Η πέτρα που λές φοβάμαι οτι είναι πολύ μπροστά για γέννα έτσι που τα βλέπω να τρομοκρατούνται εύκολα και μάλλον σκέπτομαι να την μεταφέρω πίσω, φέρνοντας την ρίζα πιό μπροστά για να έχουν περισσότερη ηρεμία.
Πάσα συμβουλή δεκτή.
φιλικά Γιώργος.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-04-06, 15:32
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Γιώργο, σίγουρα θα νοιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια αν μετακινήσεις την πέτρα προς τα πίσα τοποθετώνοντας ταυτόχρονα κάτι (όπως τη ρίζα που λες) μπροστά της. Μην ανησυχείς τόσο. Πρόκεται για open substrate spawners που γεννούν σε ανοιχτά σημεία του περιβάλλοντός τους (σε λείες επιφάνειες - συνήθως πέτρες).

Π.χ. Στην φωτογραφία, η πέτρα δεν έχει κάλυψη από άλλα αντικείμενα του ενυδρείου παρά μόνο μια ρίζα που περνάει από το κατώτερο μέρος της πέτρας. Στην πέτρα αυτή γεννούσαν συνέχεια και ανενόχλητα (αν παρατηρήσεις θα διαπιστώσεις ότι στην φωτό προστατεύουν τα αυγά τους).
Σου το λέω αυτό επειδή στο ενυδρείο που τα είχα υπήρχαν κι άλλα σημεία που προσέφεραν περισσότερη "ασφάλεια" (όπως την σκεφτόμαστε εμείς όμως) που ποτέ δεν προτιμήθηκαν.

Με λίγη υπομονή θα σου δείξουν τα ίδια τι ακριβώς προτιμούν.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-04-06, 15:46
George1961
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Ο.Κ η όποια αλλαγή μπορεί να περιμένει και να γίνει καθ΄υπόδειξη των αρχόντων του μικρού βασιλείου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-04-06, 16:26
Το avatar του χρήστη cbr929
cbr929 Ο χρήστης cbr929 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή

Μπράβο, όμορφο ενευδρείο και όμορφα ψαράκια. Βλέπω έχεις και άλλο είδος μαζί τους? Τι είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-04-06, 22:23
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο στήσιμο. Μπράβο Γιώργο
Γιατί δεν το γεμίζεις μέχρι επάνω με νερό; Έχεις κάποιο λόγο;
Κρατάω μια αμφιβολία για την bacopa. Πάντως ή θα θα την ευχαριστιέσαι εσύ βλέποντάς την ή τα herotilapia τρώγοντάς την
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-04-06, 22:26
George1961
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Είναι ένα κοπαδάκι (5) Glowlite Tetra (Hemigrammus erythrozonus) που μεγάλωνε στο ενυδρείο με τα ζοωτόκα.Επίσης σκέπτομαι και για ένα κοπαδάκι 4-5 corydoras,μάλλον panda, στο άμμεσο μέλλον αλλά γι' αυτό θα χρειαστώ ξανά τα φώτα σας.
Πάνο , έχω πρόβλημα μεγάλης εξάτμισης λόγω υψηλής θερμοκρασίας στο καπάκι και θέλω να βρώ χρόνο να βγάλω σε εξωτερικό κουτί τα ballast.Ετσι κρατάω λιγο χαμηλότερα την στάθμη για λιγότερη εξάτμιση και καλύτερο αερισμό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη George1961 : 30-04-06 στις 22:33
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-05-06, 10:16
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Από γατόψαρα θα σου πρότεινα κάποια άλλα είδη εκτός των corydoras sp. που να είναι πιο Κεντροαμερικάνικα και να μπορούν να αντέξουν το ενδεχόμενο κυνηγητό των γονέων herotilapia όταν θα είναι σε φάση αναπαραγωγής και μεγαλώματος των μικρών. Τώρα για το τι είδη μπορείς να βάλεις κοιτάζω και σου λέω αργότερα ή σου λέει ο "ειδικός" Γιώργος Πεταλάς!
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-05-06, 12:02
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Εγω απο τη φουρνια του Γιωργου εχω παρει ηδη δυο γεννες και τα μικρα μεγαλωνουν στη γεννηστρα τους..... Τα ψαρακια ειναι απαιχτα απλα οταν γεννουν δεν σηκωνουν μυγα στο σπαθι τους και καλο ειναι να το λαβεις υποψη σου για την επιλογη των αλλων ψαριων.... Επισης ξεχνα τα μικρα και τρυφερα φυτα..... Θα τα ξηλωσουν παραυτα.......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-05-06, 17:57
George1961
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Έχω ενημερωθεί σχετικά για το τι συμβαίνει κατά την διάρκεια της γέννας και ειλικρινά προβληματίζομαι για την παρέα που θα πρέπει να επιλέξω.Θα χρειαστώ τις συμβουλές σας οπωσδήποτε.
Όσο για τα φυτά έχω την υπομονή και το πείσμα να δοκιμάσω αρκετά ώστε να δώ τι θα αντέξει ως το τέλος.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-05-06, 19:06
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Aποψη μου ειναι μιας που εισαι και νεος στο χομπι να αφησεις μονο το ζευγαρι στο ενυδρειο.....Πολυ συντομα θα γεννησουν και θα νιωσεις τη χαρα να δεις τα ψαρακια να μεγαλωνουν ευτυχισμενα..... Μετα απο κανα τριμηνο αφου θα εχεις δωσει τα μικρα σου και θα εχεις στρωσει ιδανικα το ενυδρειο σκεψου να αλλαξεις τη συνθεση..... Αλλα αφου τωρα εχεις την ευκαιρια καντο μια ιδανικη γεννηστρα..... Δεν θα το μετανιωσεις.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-05-06, 21:02
George1961
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

>pritanis
όλα είναι υπό συζήτηση και μέσα από αυτή προσδοκώ την γνώση.Σίγουρα δεν τρελαίνομαι στην ιδέα να στήσω κοινωνικό ενυδρείο με rainbow σαν κεντρικά ψάρια,απλά επιδιόκω μιά λειτουργική σύνθεση ψαριών για την ομαλή λειτουργία του ενυδρείου.όπως π.χ. όττος για την άλγη και γατόψαρα για τα απομεινάρια της τροφής (καταραμένα νιτρικά).Επειδή όμως δεν βιάζομαι ακούω γνώμες και βλέπουμε.
Γιώργο σου ανεβάζω τις φωτο με το τραύμα του αρσενικού και σ' ευχαριστώ για την υπομονή σου.
φιλικά Γιώργος Π.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMGA0103.JPG
Εμφανίσεις:  646
Μέγεθος:  247,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMGA0104.JPG
Εμφανίσεις:  601
Μέγεθος:  228,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMGA0105.JPG
Εμφανίσεις:  639
Μέγεθος:  211,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-05-06, 22:55
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Γιώργο, μην ανησυχείς για το τραύμα. Σε 2-3 μέρες το πολύ θα έχει επουλωθεί. Όπως είπαμε και στο τηλέφωνο, σε λίγο καιρό θα συνηθίσεις να βλέπεις τέτοια τραύματα αφού αποφάσισες να ασχοληθείς με κιχλίδες της κεντρικής αμερικής.

Όσον αφορά τα γατόψαρα, σου προτείνω ανεπιφύλακτα τα Pimelodus pictus τα οποία είναι και από τα αγαπημένα μου. Είναι πολύ κινητικά, όμορφα και ήρεμα ψάρια που δεν πρόκειται να ενοχλήσουν τα H. multispinosa. Βέβαια δεν μπορώ να πω το ίδιο για τα glowlight...
Σπάνια ξεπερνούν τα 12 εκατοστά.
Το μόνο αρνητικό του είναι ότι υπάρχει πιθανότητα να φάει κάποια από τα νεογέννητα H. multispinosa.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-05-06, 17:41
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Με ολο το θαρρος Γιωργο μου το πικτους πολυ πιθανα να φαει τα νεογεννητα.... Εμενα τα γκαπι τα ειχε ταραξει......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-05-06, 18:35
George1961
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Γιώργο κι εγώ όπου έψαξα για το pictus αναφέρουν ότι οι νυχτερινές βόλτες του έχουν θύματα.Εξ αλλου ούτε αυτό είναι κεντροαμερικάνικο, απλά κοντινό (Κολομβία) και με διάφορες αναφορές σε απαιτούμενες συνθήκες (π.χ. αλλού ΡΗ όξινο έως 6,8 και αλλού από 6.0 έως 8.0 ) και μάλιστα με μεγάλες απαιτήσεις σε λίτρα.Έχει δοκιμαστεί σε ενυδρείο με νεογέννητα???
Τελικά όντως δεν υπάρχει γατόψαρο μικρού μεγέθους καθαρά κεντρικής Αμερικής ή κάνω λάθος???
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-05-06, 23:22
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Μα βρε Νικόλα, το γράφω καθαρά νομίζω.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Το μόνο αρνητικό του είναι ότι υπάρχει πιθανότητα να φάει κάποια από τα νεογέννητα H. multispinosa.
@George1961
Ακριβώς έτσι είναι. Πράγματι προέρχεται από τη Νότια Αμερική αλλά είναι πολύ κοντά στην Κεντρική (όπως παρατήρησες). Επίσης, σχεδόν όλα (για να μην πω όλα) τα γατόψαρα της κεντρικής αμερική (π.χ. κάποια είδη Arius) είναι κυνηγοί και φτάνουν τεράστια τελικά μεγέθη.
Σου πρότεινα λοιπόν τα P. pitus λαμβάνοντας υπόψην τα δύο παραπάνω.
Δυστυχώς, δεν το έχω δοκιμάσει σε ενυδρείο με νεογέννητες κιχλίδες οπότε δεν ξέρω το πραγματικό αποτέλεσμα. Αν όμως καταλήξεις στο pictus, θα σου έλεγα να άφηνες ένα φως νυκτός αναμένο για τους γονείς H. multispinosa. Μην ξεχνάς ότι είναι ικανότατοι γονείς!
Τονίζω ότι είχα τα συγκεκριμένα γατόψαρα στο παρελθόν για κάμποσα χρόνια και μπορώ να επιβεβαιώσω ότι είναι αρκετά ήρεμα (δεν ενοχλούν άλλα ψάρια) και ότι δεν προκάλεσαν ποτέ προβλήματα στα ενυδρεία που τα είχα. Φυσικά δεν θα έλεγαν όχι σε ένα δελεαστικό, εύκολο γευματάκι...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George1961
Τελικά όντως δεν υπάρχει γατόψαρο μικρού μεγέθους καθαρά κεντρικής Αμερικής ή κάνω λάθος???
Εδώ ίσως μπορούσε να μας δώσει τα φώτα του ο συνμοδεράτορας Kostas G.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-05-06, 10:18
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τα P. pictus οπως και τα περισσοτερα γατοψαρα θα εκαναν το παν για να φανε λιγα αυγα αλλου ψαριου.Λαμβανοντας υποψη αυτο και το γεγονος οτι πρεπει να εχεις τουλαχιστον 4 μαζι σε ενα ενυδρειο,ειναι σχεδον σιγουρο οτι δεν θα μενει ουτε ενα αυγο μετα την πρωτη νυχτα του ζευγαρωματος...
Οσον αφορα το αν υπαρχουν μικρα γατοψαρα που να ζουν στην ιδια περιοχη με τα multispinosa,φυσικα και υπαρχουν!Σχεδον ολα ομως ειναι απιθανο να τα βρεις σε καποιο καταστημα στην Ελλαδα και επομενως ειτε θα πρεπει να τα παραγγειλεις σε καποιο μαγαζι ειτε να τα παρεις απο online καταστημα.
Μερικα απο τα κεντροαμερικανικα γατοψαρα που ερχονται απο την ιδια περιοχη με τις κιχλιδες σου ειναι:
Imparfinis lineatus:Προερχεται απο την Costa Rica και γινεται 7,6 εκατοστα.
Pimelodella chagresi:Εχει ευρεια κατανομη που περιλαμβανει και την Costa Rica και γινεται 10 εκατοστα.Το συγκεκριμενο ειδος εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να το βρεις απο οποιοδηποτε αλλο γατοψαρο αναφερω.
Trichomycterus striatus:Εχει ευρεια κατανομη που περιλαμβανει και την osta Rica και γινεται 8,4 εκατοστα.
Rineloricaria uracantha:Εχει ευρεια κατανομη στην κεντρικη Αμερικη που περιλαμβανει και Costa Rica.Τρεφεται με αλγη και γινεται 16,5 εκατοστα.
Ολα απο αυτα ειναι πιθανον να φανε τα αυγα που θα γεννηθουν.Τα μικρα ομως δεν τα φοβαμαι και τοσο και γιατι οπως ειπε ο Giorgos, ειναι ικανοτατοι γονεις αλλα και γιατι τα μικρα ειναι πολλα και διασκορπιζονται στον κινδυνο ή και κρυβονται κοντα στους γονεις.Τα αυγα ομως δεν κινουνται και ειναι συγκεντρωμενα ολα σε ενα μερος οποτε ενα γατοψαρο μπορει ευκολα να φαει πολλα μαζι.Βεβαια,εχοντας τα πολυ καλα ταισμενα κατα την περιοδο της γεννας και μεχρι να μεγαλοσουν λιγο τα μικρα,ελαχιστοποιουνται οι πιθανοτητες να φαγωθουν τα αυγα ή τα μικρα.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-05-06, 14:35
George1961
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

>Kostas G.
Φίλε και γείτονα Κώστα είσαι σκέτη εγκυκλοπαίδια.
Σ’ευχαριστώ για την ανταπόκριση ,αν και δεν σου κρύβω ότι με προβλημάτισες αρκετά. Μάλλον απορρίπτεται η ιδέα για τα συγκεκριμένα γατόψαρα ,μιας και δεν θέλω να προβληματίσω τις herotilapia καθόλου.Αν μου υποσχεθείτε ότι δεν θα με κράξετε πολύ, λέω να επιστρέψω στην αρχική μου σκέψη για 3-4 corydoras panda ή sterbai και 2 όττος.
Εξάλλου δυστυχώς ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος για να βουτήξω σε τόσο βαθειά και εξειδικευμένα νερά. Βοηθάτε χριστιανοί...τι προτείνετε!!!!

>Giorgos.
Γιώργο η κότα … εεε..ο αρσενικός πάει μια χαρά με το τραύμα του.Είχες απόλυτο δίκιο τσάμπα ανησύχησα.Και για να σε φτιάξω λίγο, σήμερα το πρωϊ πήρε το κομματάκι της ταμπλέτας από το χέρι μου κοντεύοντας να πηδήξει έξω με την φόρα που είχε πάρει.Ζηλεύεις ???
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-05-06, 21:54
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
να άφηνες ένα φως νυκτός αναμένο για τους γονείς H. multispinosa.
Επίσης, η παραπάνω κίνηση θα τα βοηθούσε πολύ κατά την περίοδο που προστατεύουν αυγά.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George1961
Ζηλεύεις ???
Από το χέρι σου;;; Με φόρα;;;
ΌΧΙ... δεν ζηλεύω καθόλου!!!
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-05-06, 19:52
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Εγω θα σου προτεινα,μια και απο οτι καταλαβα θα προτιμουσες τα ψαρια σου να μοιραζονται τον ιδιο βιοτοπο,το Rineloricaria uracantha αν μπορεις και εισαι διατεθειμενος να ψαξεις να το βρεις.Αυτος ο pleco οπως εγραψα και προηγουμενος τρωει και αλγη,δεν υπαρχει περιπτωση να ενοχλησει τα multispinosa ουτε και τα μικρα τους και επισης υπαρχουν αρκετες πιθανοτητες να μην φαγωθουν τα αυγα καθως προτιμα να μην μπλεκει με επιθετικα ψαρια και δεν κολυμπα γρηγορα οπως τα αλλα γατοψαρα που ανεφερα αλλα αντιθετα προτιμα να προχωρα με τη βοηθεια του στοματος του.
Οσο για τα οτος που λες να βαλεις πιστευω πως ειναι πολυ ριψοκινδυνο μια και οι κιχλιδες αυτες ειναι και μεγαλουτσικες και γινονται αρκετα επιθετικες κατα την αναπαραγωγη.Επισης τα Corydoras δεν μπορουν την επιθετικοτητα και γινονται ευπαθη σε ασθενειες.Ο συνδυασμος αυτος που λες θα μπορουσε να πετυχει μονο σε μια μεγαλη δεξαμενη γυρω στα 1,5-2 μετρα μια και εκει τα ηρεμα αυτα ψαρια θα μπορουσαν να αποφευγουν την συναντηση με τις κιχλιδες.Επισης αυτος ο συνδυασμος θα ηταν ενταξη αν δεν σκοπευες να πετυχεις αναπαραγωγη με αυτες τις κιχλιδες μια και τοτε ειναι ηρεμες.
Υπο τις υπαρχουσες περιστασεις ομως πιστευω πως αυτος ο συνδυασμος δεν ειναι καλος.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-05-06, 12:25
George1961
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλε Κώστα σ’ευχαριστώ πολύ .
Η απόφασή μου,για την πρώτη γέννα τουλάχιστον, είναι να μείνουν τα herotilapia εντελώς μόνα τους , για να τα απολαύσω όσο το δυνατόν περισσότερο.Εξ άλλου τα λίγα λίτρα μου περιορίζουν τις επιλογές και ο περιορισμένος χρόνος την δυνατότητα να ψάξω βαθύτερα το θέμα προς το παρόν.Μια και είμαστε γείτονες όμως ,και είναι σχετικά εύκολο ,αν θέλεις ,μπορούμε να πιούμε κανα ποτό κάποιο βραδάκι σπίτι μου (υστερόβουλα το προτείνω για να σε ξεζουμίσω…)
Και πάλι σ’ευχαριστώ πολύ
Φιλικά Γιώργος
Υ.Γ. Η πρόσκληση ισχύει για όλα τα γνωστά παιδιά,Γιώργο Πεταλά – Πάνο – Αποστόλη που κολλήσαμε λίγο πιο γρήγορα απ΄ ότι θα συμβεί είμαι βέβαιος και με τους/τις υπόλοιπους/ες.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-05-06, 13:26
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Σωστη η επιλογη σου για τις πρωτες γεννες..... Ειναι πολυ ενδιαφερον θεαμα και θα το απολαυσεις...... Οταν τα ψαρια σου μαυρισουν αρχισε να ψαχνεις αυγα!!!! Για 2-3 μερες αφοτου σκασουν τα αυγα , τα μικρα δεν κολυμπανε και ειναι μια παλομενη μαζα στο βυθο..... Οι γονεις τα μεταφερουν συνεχεια σε κρυψωνες μεχρι τη μερα που θα δεις ενα συννεφο να κολυμπα γυρω απο τους γονεις...... Τα ψαρακια ειναι αρκετα μεγαλα και ευκολα στη τροφη..... Καλα τριμμενο φυλλαρακι, αρτεμιες αν εισαι μερακλης ακομα και σκουληκι γκρινταλ ειναι οτι πρεπει για να τα μεγαλωσεις...... Σε ενυδρειο με αλλα ψαρια ειναι πολυ μικρο το ποσοστο επιβιωσης μετα τη βδομαδα και πολυ μεγαλο το στρες για τους γονεις που τρεχουν να τα υπερασπιστουν σε ολο το ενυδρειο......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-05-06, 14:19
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ευχαριστως να τα πουμε καποια στιγμη.
Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου για αναπαραγωγη των multispinosa!!!
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Gavros vs Cichlids newfish Malawi 0 23-12-02 19:04
Αρσενικο ή θηλυκο newfish Malawi 0 23-12-02 17:31
ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 23-12-02 16:15
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ??? newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 23-12-02 14:27
Συλλογή και Διατήρηση ειδών σαν κατοικίδια Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 11-12-02 04:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12065 seconds with 16 queries