Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-10-14, 09:06   #1
υγρα τεστ jbl
 
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi
Member
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος 11-10-14, 09:06
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

εχω τα υγρα τεστ της jbl και ξεκηνησα να στρωσω με αμμωνια ενα μικρο ενυδριακη που εχω. κανω αρχικα μετρησεις να δω που βρησκομαι και μετα ριχνω μια μικρη ποσοτητα αμμωνιας.περειμενω και μετα απο καμια ωρα κανω το NH4 και δεν μου δειχνει τιποτα.προσθετω λιγο ακομα ξαναδοκημαζω τιποτα παλι. ερηξα λιγο ακομα και παλι τιποτα. στο τελος αρχησε να μυριζει αμμωνια το ενυδριο.
τα τεστ δεν εχουν ληξεικαι δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει.τα κανω ακριβως οπως λενε οι οδηγεις αλλα τιποτα.
καθε βοηθεια δεκτη μηπως και βγαλω καμια ακρη.
Εμφανίσεις: 7906
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-10-14, 09:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tkougi Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω τα υγρα τεστ της jbl και ξεκηνησα να στρωσω με αμμωνια ενα μικρο ενυδριακη που εχω. κανω αρχικα μετρησεις να δω που βρησκομαι και μετα ριχνω μια μικρη ποσοτητα αμμωνιας.περειμενω και μετα απο καμια ωρα κανω το NH4 και δεν μου δειχνει τιποτα.προσθετω λιγο ακομα ξαναδοκημαζω τιποτα παλι. ερηξα λιγο ακομα και παλι τιποτα. στο τελος αρχησε να μυριζει αμμωνια το ενυδριο.
τα τεστ δεν εχουν ληξεικαι δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει.τα κανω ακριβως οπως λενε οι οδηγεις αλλα τιποτα.
καθε βοηθεια δεκτη μηπως και βγαλω καμια ακρη.
Κάνε μια δοκιμή με ΑΖΑΧ για τα τζάμια ή με 1ml αμμωνία σε 1 λίτρο νερό, πρέπει να σου δείξει πως έχει αμμωνία στο θεό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-10-14, 09:47
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

τακη το εκανα και ισα που μου εδειξε στο 0,4... ποιο θεο? στον πατο ηταν τι μπορει να φταιει? το τεστ ειναι πακετακι με ολο το σετ που ειχα παρει και ληγει σε 2 χρονια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-10-14, 09:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tkougi Εμφάνιση μηνυμάτων
τακη το εκανα και ισα που μου εδειξε στο 0,4... ποιο θεο? στον πατο ηταν τι μπορει να φταιει? το τεστ ειναι πακετακι με ολο το σετ που ειχα παρει και ληγει σε 2 χρονια.
Με αμμωνία το έκανες ή με ΑΖΑΧ ; Μήπως η αμμωνία είναι ξεθυμασμένη ; Την έχεις καιρό ;
-------------------------
0,4 ή 4 ; Εχει το τεστ jbl και κάτω από το 1 ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 11-10-14 στις 09:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-10-14, 10:02
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

με αμμωνια το εκανα και ναι την εχω καιρο αλλ εχει βρωμυσει ο τοπος αμμωνια οποτε δεν νομιζω να ξεθυμανε. η διαβαθμηση στο ΝΗ4 ειναι 0,05-0,1-0,4-0,6-1-1,5-3-5
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-10-14, 10:09
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Έπαθα κατι παρόμοιο με τεστ no3 sera
Ενώ λήγει το τεστ σε 1 χρόνο μαλλον λόγω κακής αποθήκευσης χάλασε ( τα είχα στο μπαλκόνι σε ενα κουτί τα βαράγε ο ήλιος η βροχή )
Μου έβγαζε no3 μηδενικά έβαλα σε 5 ml νερο 4 σταγόνες seachem nitrogen μέτρησα και πάλι μηδέν μου έδειχνε. Δεν έχεις κάποιον να σου μετρήσει να συγκρίνεις;κανά πετ σοπ;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-10-14, 10:12
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

το θεμα ειναι οτι τα ειχα σε ντουλαπι σε εσωτερικο χωρο ..δεν μπορω να καταλαβω.. δεν εχω καποιον να συγκρινω και απο πετ σοπ απο δευτερα μαλλον γιατι δεν προλαβαινω σημερα .. τι να πω μονο αυτο βρηκε να χαλασει?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-10-14, 10:23
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Μπορει όπως σου είπε και ο Τάκης να ειναι ξεθυμασμένη η αμμωνία
και η μυρωδιά να μην έχει να λεει.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-10-14, 10:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δοκίμασε και με ΑΖΑΧ για τζάμια,


αν δεν δείξει και με αυτό φταίνε τα τεστ, αν δείξει αμμωνία φταίει η αμμωνία,

βάλτο σκετο χωρίς νερό, να δείξη άπειρη αμμωνία
-------------------------
Στη χειρότερη δεν πας να πάρεις ενα μπουκαλάκι αμμωνία τώρα που προλαβαίνεις και είναι ανοιχτα τα φαρμακεία ακόμα ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 11-10-14 στις 10:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-10-14, 12:02
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δοκίμασε και με ΑΖΑΧ για τζάμια,


αν δεν δείξει και με αυτό φταίνε τα τεστ, αν δείξει αμμωνία φταίει η αμμωνία,

βάλτο σκετο χωρίς νερό, να δείξη άπειρη αμμωνία
-------------------------
Στη χειρότερη δεν πας να πάρεις ενα μπουκαλάκι αμμωνία τώρα που προλαβαίνεις και είναι ανοιχτα τα φαρμακεία ακόμα ;
Καλημέρα φίλε μου,αν θέλεις με ακούς,τα υγρά τεστ της JBL μάπα, τα καλύτερα είναι τα API κι αν τα βρίσκεις ακριβά πάρε τα sera. Γενικά μην εμπιστεύεσαι τα Pet City γιατί εκτός του ότι είναι οι ακριβότεροι απΆ όλους πουλάνε ότι συμφέρει την εταιρεία. Ήμουν μπροστά που πελάτης είπε ότι έχει πρόβλημα με το ενυδρείο του που ήταν 200λίτρων αλλά συνέχεια ψοφάνε τα ψάρια που βάζει και ο εργαζόμενος στα ενυδρεία που είναι ιχθυολόγος του έδωσε ένα μικρό μπουκαλάκι της sera και του έλεγε να μετράεισταγόνες ,αν είναι ποτέ δυνατό!!!!Ενώ είχε το Prime 100ml που αλλού το έχουν 5¤ στην τιμή των 10¤ αλλά εκτός από αντιχλώριο καταπολεμά και την αμμωνία και είναι το οικονομικότερο αφού ένα καπάκι αντιστοιχεί σε 200 λίτρα,σκέψου την συσκευασία των 500ml που κάνει - όχι στο Pet City - 16¤ και σου αποχλωροποεί 20.000 λίτρα.Μακρυά από Biotopol και όλα τα προϊόντα JBL στο Pet City,τα φίλτρα τα βρίσκεις και αλλού πολύ φθηνότερα.Εγώ που σου τα λέω έχω αφήσει χιλιάδες ευρώ εκεί για να τα μάθω,προσέξτε μην την πατήσετε εσείς.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-10-14, 19:04
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει όπως σου είπε και ο Τάκης να ειναι ξεθυμασμένη η αμμωνία
και η μυρωδιά να μην έχει να λεει.
ασ ελπισω οτι ειναι αυτο που λες και απλα να μενει η μυρωδια μονο, θα παω να παρω καινουρια να δοκιμασω και ο θεος βοηθος

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα φίλε μου,αν θέλεις με ακούς,τα υγρά τεστ της JBL μάπα, τα καλύτερα είναι τα API κι αν τα βρίσκεις ακριβά πάρε τα sera. Γενικά μην εμπιστεύεσαι τα Pet City γιατί εκτός του ότι είναι οι ακριβότεροι απΆ όλους πουλάνε ότι συμφέρει την εταιρεία. Ήμουν μπροστά που πελάτης είπε ότι έχει πρόβλημα με το ενυδρείο του που ήταν 200λίτρων αλλά συνέχεια ψοφάνε τα ψάρια που βάζει και ο εργαζόμενος στα ενυδρεία που είναι ιχθυολόγος του έδωσε ένα μικρό μπουκαλάκι της sera και του έλεγε να μετράεισταγόνες ,αν είναι ποτέ δυνατό!!!!Ενώ είχε το Prime 100ml που αλλού το έχουν 5¤ στην τιμή των 10¤ αλλά εκτός από αντιχλώριο καταπολεμά και την αμμωνία και είναι το οικονομικότερο αφού ένα καπάκι αντιστοιχεί σε 200 λίτρα,σκέψου την συσκευασία των 500ml που κάνει - όχι στο Pet City - 16¤ και σου αποχλωροποεί 20.000 λίτρα.Μακρυά από Biotopol και όλα τα προϊόντα JBL στο Pet City,τα φίλτρα τα βρίσκεις και αλλού πολύ φθηνότερα.Εγώ που σου τα λέω έχω αφήσει χιλιάδες ευρώ εκεί για να τα μάθω,προσέξτε μην την πατήσετε εσείς.

καλα 'η κακα τα jbl τωρα τα εχω αγορασει και και κοστισαν αρκετα γιατι ειναι ολοκληρο το βαλητσακι οποτε θα τα κρατησω. τωρα για αλλη φορα θα το εχω στα υποψην
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δοκίμασε και με ΑΖΑΧ για τζάμια,


αν δεν δείξει και με αυτό φταίνε τα τεστ, αν δείξει αμμωνία φταίει η αμμωνία,

βάλτο σκετο χωρίς νερό, να δείξη άπειρη αμμωνία
-------------------------
Στη χειρότερη δεν πας να πάρεις ενα μπουκαλάκι αμμωνία τώρα που προλαβαίνεις και είναι ανοιχτα τα φαρμακεία ακόμα ;

το εκανα μονο με αζαξ και ολα καλα.. το αζαξ δεν εχει καθολου αμμωνια . μου το εβγαλε 0
περα απο την πλακα το τεστ μαλλον ειναι χαλασμενο δυστιχος.
τωρα μαλλον θα αλλαξω το ποιο μεγαλο μεροσ του νερου να φυγει η μυρωδια της αμμωνιας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tkougi : 11-10-14 στις 19:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-10-14, 19:06
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Ποτέ το πήρες το τεστ; Μπας και μπορείς να το πας πίσω.
Τα υπόλοιπα τεστ ειναι εντάξει;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-10-14, 19:09
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

εχω 2-3 μηνες που το πηρα αλλα απο εξωτερικο e-shop.οποτε μαλλον δυσκολο η επιστροφη .αν και θα στειλω μαιλ αλλα δεν περιμενω και πολλα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-10-14, 19:12
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Να στείλεις φιλε γιατι άμα ειναι και κανένα άλλο χαλασμένο ειναι καλό το ποσό
Εγω ενα gh και ενα φώσφορο θελω και το σκέφτομαι
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-10-14, 19:38
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

αν βγει ολο αχρηστο το ποσο παει στα 45 αν οχι αναλογα τι αλλο ειναι χαλασμενο. λιγα δεν ειναι αλλα να σου πω την αλληθεια δεν περιμενς και πολλα. το μαιλ ηδη εχει φυγει και περιμενω
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-10-14, 20:48
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα φίλε μου,αν θέλεις με ακούς,τα υγρά τεστ της JBL μάπα, τα καλύτερα είναι τα API
σε μένα πάντως μου βγήκε ανάποδα. παρόλο που είχα πάρει το Master Kit της API τα τεστ των νίτρΐκων κ της αμμωνίας μου έβγαζαν κάτι περίεργα αποτελέσματα. μου ήταν κ λίγο δύσκολη η ανάγνωση των χρωματικών ενδείξεων τους. ενώ με τα υγρα τεστ της JBL για νίτρΐκά κ αμμωνία, ησύχασα. δεν ξέρω ισως να έτυχε σε μένα μόνο κάτι τέτοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-10-14, 21:00
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

τα χρωμματα μια χαρα ειναι και αρκετα ευδιακριτα.με αυτο δεν υπαρχει θεμα..αμα εδειχνε και σωστα η αμμωνια μια χαρα θα ηταν
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-10-14, 22:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα φίλε μου,αν θέλεις με ακούς,τα υγρά τεστ της JBL μάπα
Μην τον ακους.
Απο τα τεστ με τη μεγαλυτερη ακριβεια στις μετρησεις τα jbl.
Εχεις πεσει στην περιπτωση αν δεν μετρανε σωστα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-10-14, 23:24
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην τον ακους.
Απο τα τεστ με τη μεγαλυτερη ακριβεια στις μετρησεις τα jbl.
Εχεις πεσει στην περιπτωση αν δεν μετρανε σωστα.
αν κρινω απο την διαφαθμηση που εχουν εχεις δικιο και εγω καλα ειχα διαβασει γενικα...μαλλον ειμαι γκαντεμης
-------------------------
λοιπον επειδη μυριζε πολυ αμμωνια το ενυδριο και μου την ειχε δωσει αδειασα γυρο στο 70-80% του νερου για να φυγει η μυρωδια.
και λεω δεν κανω δοκιμη τα τεστ να δω ποιο δουλευει και ποιο οχι?
ξεκηνησα με το ph kh no2 no3 και λεω δεν ξανακανω μια και το nh4.
αρχιζω και στο τελοσ οταν το αφησα ειχε αυτο το πρασινοκατι χρωμμα που ειχε καθε φορα,ε λαω μια απο τα ιδια και το αφηνω στην ακρη.μετα απο 15 λεπτα παω να το δω και πεταχτηκα πανω. ειχε γινει μπλε.περνω το χαρτακι με τα χρωμματα αλλα λογο περιεργου φωτισμου ειναι ή 3 ή 5 (μαλλον 5)αμμωνια.
η μονη διαφορα απο τις αλλες μετρησεις ηταν η αλλαγη του νερου που εκανα, αλλα επειδη εβαλα απο τη βρυση επεσε και η θερμοκρασια απο 33 στους 26 περιπου.
ααα και η αλλη διαφορα ειναι οτι κουνουσα το μπουκαλακι σε καθε διαφορετικη σταγονα που εβαζα (τις αλλες φορες μονο στο τελοσ το κουνουσα,ενιαμεσα μονο μια ανακηνηση εκανα)
τι να εκανε τη διαφορα η θερμοκρασια ,το κουνημα ή μηπως ηταν τοσο πολυ η αμμωνια μεσα που δε εδειχε τιποτα σαν να μην εχει?
θα δοκιμασω παλι και αυριο να δω τι θα μου δειξει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tkougi : 11-10-14 στις 23:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-10-14, 23:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η σωστη ενδειξη παντως, παιρνεται ακριβως στο χρονο που αναγραφεται στις οδηγιες και οχι μετα απο 15 λεπτα. (και φυσικα και με τις υπολοιπες οδηγιες, περι κουνηματος κλπ)
Πριν και μετα απο αυτο το δεδομενο χρονο, η μετρηση ειναι λαθος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-10-14, 23:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ωπα, είχε 33 βαθμούς το νερό όταν έριχνες αμμωνία ; Πολύ φοβάμαι πως μόλις έριχνες την αμμωνία σε τόσο ζεστό νερό εξατμιζότανε, η αμμωνία είναι πολύ πτητική, και για αυτό μύριζε το σπίτι, άσε που νομίζω πως σε τόσο ψηλές θερμοκρασίες δεν θα είχες πιο γρήγορα βιολογία, θεωρώ πως 27-28 θα είσαι μια χαρά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-10-14, 23:48
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η σωστη ενδειξη παντως, παιρνεται ακριβως στο χρονο που αναγραφεται στις οδηγιες και οχι μετα απο 15 λεπτα. (και φυσικα και με τις υπολοιπες οδηγιες, περι κουνηματος κλπ)
Πριν και μετα απο αυτο το δεδομενο χρονο, η μετρηση ειναι λαθος.
ο χρονος που αναγραφετε ειναι τα 15 λεπτα για το αποτελεσμα,οσο για το κουνημα ελεγε μονο στο τελος μετα απο την προσθηκη των σταγονων και απο τα τρια μπουκαλακια


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωπα, είχε 33 βαθμούς το νερό όταν έριχνες αμμωνία ; Πολύ φοβάμαι πως μόλις έριχνες την αμμωνία σε τόσο ζεστό νερό εξατμιζότανε, η αμμωνία είναι πολύ πτητική, και για αυτό μύριζε το σπίτι, άσε που νομίζω πως σε τόσο ψηλές θερμοκρασίες δεν θα είχες πιο γρήγορα βιολογία, θεωρώ πως 27-28 θα είσαι μια χαρά
καπου διαβασα οτι με θερμοκρασια32-35 αναπτησετε ποιο γρηγορα η βιολογια γιαυτο και το πηγα τοσο,θα το κατεβασω αν ειναι στους 28.
την αμμωνια την ειχα ριξει αρχικα σε κρυο νερο πριν λειτουργησει ο θερμαντηρας οταν συμπληρωσα βεβαια ηταν ηδη ζεστο.αλλα αν ειναι οπως λες και εξατμηστηκε και μετα απο τις αλλαγες νερου που εκανα δεν ξαναεβαλα αμμωνια καθολου οποτε λογικα θα ειχε μεινει ελαχιστη εως καθολου, ομως τοτε δουλεψε το τεστ.θα δοκημασω ξανα τεστ αυριο , χαμηλωνω τη θερμοκρασια και βλεπουμε
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-10-14, 00:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η ιδανικη θερμοκρασια για τη βιολογια ειναι 28-30C
Απεφυγε τις αποτομες μεταβολες, τοσο στη θερμοκρασια, οσο και στο pH. (και το pH επηρεζεται και απο την ποσοτητα της αμμωνιας).
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-10-14, 14:41
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

συνεχιζοντας το στρωσιμο και εχοντας κατεβασει τη θερμοκρασια στους 29 σημερα παρα τηρισα κατι φυσαλιδες πανω στην επιφανια του νερου. ειναι φυσιολογικο κοματι του στρωσιματος ή κατι εγινε λαθος? μηπως να το αδειασω και ξανα απο την αρχη?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20141013_150418.jpg
Εμφανίσεις:  197
Μέγεθος:  55,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-10-14, 17:34
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα φίλε μου,αν θέλεις με ακούς,τα υγρά τεστ της JBL μάπα, τα καλύτερα είναι τα API κι αν τα βρίσκεις ακριβά πάρε τα sera. Γενικά μην εμπιστεύεσαι τα Pet City γιατί εκτός του ότι είναι οι ακριβότεροι απΆ όλους πουλάνε ότι συμφέρει την εταιρεία. Ήμουν μπροστά που πελάτης είπε ότι έχει πρόβλημα με το ενυδρείο του που ήταν 200λίτρων αλλά συνέχεια ψοφάνε τα ψάρια που βάζει και ο εργαζόμενος στα ενυδρεία που είναι ιχθυολόγος του έδωσε ένα μικρό μπουκαλάκι της sera και του έλεγε να μετράεισταγόνες ,αν είναι ποτέ δυνατό!!!!Ενώ είχε το Prime 100ml που αλλού το έχουν 5¤ στην τιμή των 10¤ αλλά εκτός από αντιχλώριο καταπολεμά και την αμμωνία και είναι το οικονομικότερο αφού ένα καπάκι αντιστοιχεί σε 200 λίτρα,σκέψου την συσκευασία των 500ml που κάνει - όχι στο Pet City - 16¤ και σου αποχλωροποεί 20.000 λίτρα.Μακρυά από Biotopol και όλα τα προϊόντα JBL στο Pet City,τα φίλτρα τα βρίσκεις και αλλού πολύ φθηνότερα.Εγώ που σου τα λέω έχω αφήσει χιλιάδες ευρώ εκεί για να τα μάθω,προσέξτε μην την πατήσετε εσείς.

Πέτρο... αυτό είναι ανακριβέστατο... και η JBL διαθέτει καλά προ'ι'όντα, κατά την δική μου άποψη.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
σε μένα πάντως μου βγήκε ανάποδα. παρόλο που είχα πάρει το Master Kit της API τα τεστ των νίτρΐκων κ της αμμωνίας μου έβγαζαν κάτι περίεργα αποτελέσματα. μου ήταν κ λίγο δύσκολη η ανάγνωση των χρωματικών ενδείξεων τους. ενώ με τα υγρα τεστ της JBL για νίτρΐκά κ αμμωνία, ησύχασα. δεν ξέρω ισως να έτυχε σε μένα μόνο κάτι τέτοιο.
ΔΕΝ έτυχε Γιάννη.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην τον ακους.
Απο τα τεστ με τη μεγαλυτερη ακριβεια στις μετρησεις τα jbl.
Εχεις πεσει στην περιπτωση αν δεν μετρανε σωστα.
Συμφωνώ με τον Σπύρο.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 13-10-14 στις 17:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-10-14, 18:07
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέτρο... αυτό είναι ανακριβέστατο... και η JBL διαθέτει καλά προ'ι'όντα, κατά την δική μου άποψη.-
-------------------------


ΔΕΝ έτυχε Γιάννη.-
-------------------------


Συμφωνώ με τον Σπύρο.-

δεν θα διαφωνισω καθολου και χωρις να εχω καμια τρελη πειρα μια χαρα μου φενονται. μαλλον ερμηνεψα διαφορετικα τις οδηγειες,..

αυτο με τις μπουρμπουλιθρες το βλεπεις φυσιολογικο?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-10-14, 18:38
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Βλέπω την επιφάνεια του νερού... ακίνητη σαν να έχει παγώσει λίμνη... ΔΕΝ υπάρχει αρκετή κυκλοφορία;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-10-14, 18:45
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλέπω την επιφάνεια του νερού... ακίνητη σαν να έχει παγώσει λίμνη... ΔΕΝ υπάρχει αρκετή κυκλοφορία;

ναι εχει αρκετη κυκλοφορεια και το φιλτρο κανει αρκετη αναταραξη απλα η φωτογραφια ειναι απο την αντιθετη γωνια για να μπορεσω να δειξω τις φουσκες.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-10-14, 18:55
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Λυπάμαι αλλά ΔΕΝ είμαι σε θέση να καταλάβω τι ακριβώς είναι αυτό... εγώ έχει τύχει να δω κάτι παρόμοιο σε κάποιες περιπτώσεις, που έριξα μεγαλύτερες δόσεις αντιχλώριο.
ΔΕΝ έχω κάνει και ποτέ... στρώσιμο με αμμωνία.-
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-10-14, 19:09
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

ναι παιζει να ειναι και αυτο στην τελευταια προσθηκη νερου εβαλα παραπανω γιατι μου ξεφυγε... δεν ειναι επικυνδινο ετσι? θα φυγει συντομα? βασικα εχω και φιλτρο στην παροχη νερου και δεν ξερω αν επρεπε να βαλω καν.. απλα εβαλα μιας και το ειχα.. ελπιζω να μην ηταν λαθος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
υγρα τεστ api peristerigeo Γλυκό νερό - Γενικά 4 15-01-11 21:18
προταση για υγρα τεστ ilias13 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 08-09-10 18:56
Υγρα Τεστ της API ? fotis80 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 05-02-10 08:57
υγρα τεστ????? harris samos Αρχάριοι γλυκού νερού 4 27-07-09 18:37
ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ ANXRI Γλυκό νερό - Γενικά 2 20-03-09 22:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09803 seconds with 14 queries