Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-09-12, 20:37
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.mchportal.com/fishkeeping...chemistry.html

"Take the example of a hobbyist making a water change using tap water with a pH of 6.5. Additives (chemicals) are subsequently added to the water to bring the pH back up to 8.5 for the African cichlids in the tank. In such a case it is well possible to find some of the fish dead next day. Why?

The fish were accustomed to a certain H+concentration. Then, suddenly, they are facing new water coming in their tank, which only contains one hundredth of the normal H+. This is a shock by itself, a very serious shock. While in stress, the fish try to adapt to the new situation when suddenly something is added in the water which creates a new solution with 100 times more H+. No organism can adapt to this sort of fluctuations!! "
καλή και χρυσή η βιβλιογραφία αλλά πολλές φορές είναι καλύτερο να μιλάμε βάση της εμπειρίας μας και όχι βάση της σύντομης αναζήτησης στο google.
και για να συνοψίσω φίλε μου, τέτοιου είδους μεταβολές είτε απότομες είτε πιο ήπιες έχουν γίνει αρκετές φορές στα ενυδρεία μου.
οι λόγοι διάφοροι.
αντίστοιχα έχουν γίνει παλαιότερα και στου Χάρη το ενυδρείο.

δεν λέω πως η παρέμβασή σου για την αλλαγή του Ph δεν είναι βάσιμη ή πως δεν ισχύει αλλά όπως σου είπα και πιο πάνω βλέπεις άλλα πράγματα μετά από τριβή με το θέμα.
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-09-12, 20:48
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ok,παω πασο.το "συντομη αναζητηση στο Google" το αφηνω ασχολιαστο εφοσον η εμπειρια σου ξεπερνα τη βιβλιογραφια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-09-12, 20:58
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

φίλε μου μάλλον δεν έδωσες βάση στην τελευταία μου πρόταση
όπως και να έχει δεν υπάρχει κανένας λόγος αντιπαράθεσης. ο κάθε ένας πράττει όπως αυτός νομίζει και γνωρίζει.
θα δεις στην πορεία και εσύ πως πολλά πράγματα είναι διαφορετικά στην πράξη από ότι στην όποια βιβλιογραφία.
οπότε μην βιάζεσαι να εναντιωθείς και να πυροβολήσεις.
και αυτή τη στιγμή μιλάω τελείως φιλικά χωρίς ίχνος ειρωνείας παρά το ειρωνικό σου σχόλιο.

και επειδή οι διαμάχες μπορεί να μην έχουν τελειωμό, υπάρχει κάποια πρόταση για το πρόβλημα ??
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-09-12, 21:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

φιλε μου ουτε εγω εχω διαθεση αντιπαραθεσης,στο κατω κατω δε γνωριζομαστεουτε ξερω την εμπειρια σου που μπορει πραγματι να ειναι μεγαλη και πολυτιμη.αλλα οταν σε ενα θεμα υπαρχει συγκεκριμενη ξεκαθαρη σχετικη απαντηση απτη βιβλιογραφια δεν πεταμε τη βιβλιογραφια απτο παραθυρο για χαρη της εμπειριας.αυτο εννοω με το ειρωνικο σχολιο παραπανω.
θαραπεια εγω προσωπικα δεν μπορω να προτεινω,το εγραψα και παραπανω,και ειδικα χωρις καθαρες φωτογραφιες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-10-12, 21:00
Το avatar του χρήστη Xapns
Xapns Ο χρήστης Xapns δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Τελικά φάνηκε ότι ήταν βακτηριακή μόλυνση,
αν και δεν πρόλαβα τα δύο ψάρια που ψόφησαν,
το τρίτο με τις πληγές έχει γίνει σχεδόν καλά.
Οι πληγές έχουν σχεδόν επουλωθεί (κάτι μικρά σημάδια έχουν μείνει)
είναι αρκετά κινητικό σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες και σήμερα έφαγε κιόλας!
Τα υπόλοιπα ψάρια δείχνουν να είναι καλά,
έχουν επανέλθει τα χρώματα τους και δεν έχουν κάποιο σημάδι πάνω τους.
__________________
Και Τώρα; !!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-10-12, 22:01
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Ευχάριστα νέα ότι ξεπέρασαν τη μόλυνση, αλλά κρίμα για τα 2 που έχασες.. Μακάρι να μη σου ξανατύχει κάτι τέτοιο..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-10-12, 22:23
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αραγε να ναι συμπτωση οτι κι εγω πριν καποια χρονια εχασα ενα ψαρι απο "βακτηριακη μολυνση" (οπως περιγραφεις, σα σπυρι ηταν) οταν πηγα -απο ηληθιοτητα- να ανεβασω το ph (που μου ειχε "ξεφυγει" στο 4.5, -βασικα το ph μια χαρα ηταν εγω ψιλοχεστηκα με τους αστικους μυθους περι ph crash- και το ψαρακι ηταν κατι παραπανω απο μια χαρα) στο 6+ ?
Κι εγω ειχα κανει θεραπεια με esha2000 και εμενα κατι περιεργο ειχε συμβει εκεινο το διαστημα με τη βιολογια, παρολο που δεν ανεβασα αποτομα...



Συμπερασμα, αν κρατας το ph χαμηλο αστο εκει που ειναι και μην το πειραζεις, τα ψαρια που ετσι κι αλλιως ζουν σε τετοιες συνθηκες και στη φυση το εκτιμανε. Τα ph crash που φοβομαστε δε συμβαινουν αν δε συντρεχουν σοβαροι λογοι, οσο για τη βιολογια, οφανως ειναι αλλα ειδη βακτηριων που δουλευουν στο 4ρι κι αλλα στο 6ρι με αποτελεσμα οταν γινει η μεταβολη ακομα και σταδιακα το ενυδρειο να βρεθει σε κατασταση να ειναι αστρωτο.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-10-12, 23:01
Το avatar του χρήστη Xapns
Xapns Ο χρήστης Xapns δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Δηλαδή το 4pH είναι καλό για τα σκαλάρια;
Γιατί με τις αλλαγές με σκέτη όσμωση εκεί θα πάει πάλι...
__________________
Και Τώρα; !!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκαλάρια Kleis98 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 13-12-11 17:10
Πρόβλημα με σκαλάρια Nodas.K Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 27-06-10 19:14
Σκαλάρια StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 2 19-12-08 23:13
σκαλάρια chris129 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 17-04-07 22:22
Σκαλάρια????? santzos ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 12 08-01-07 18:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04782 seconds with 15 queries