Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-02-11, 01:29   #1
ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΤΡΩΣΕΙ?
gdimit
Member
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 33

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
gdimit Ο χρήστης gdimit δεν είναι συνδεδεμένος 28-02-11, 01:29
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 113Χ28Χ28 ΕΔΩ ΚΑΙ 20 ΜΕΡΕΣ. ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΕΤΣΟΠ ΚΑΙ ΠΗΡΑ 2 ΦΥΤΑ ΧΑΛΙΚΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ ΜΕ ΒΑΚΤΗΡΙΑ. ΕΒΑΛΑ 40ml ΒΑΚΤΗΡΙΑ, ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΤΡΕΧΩ ΜΕ ΕΝΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ EHEIM 2213. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΜΕΡΕΣ ΕΒΑΛΑ 2 ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ ΚΑΙ 3 ΠΛΑΤΥ ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΕΤΣΟΠΑΣ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΦΟΘ Η ΑΜΩΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ (0) ΕΒΑΛΑ ΑΛΛΑ 3 ΠΛΑΤΥ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΡΑΡΧΑΡΙΑΚΙ ΑΦΟΥ ΕΚΑΝ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΠΛΥΣΙΜΟ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ΣΕ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ. ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ......ΕΧΕΙ ΣΤΡΩΣΕΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΟΚ?
Εμφανίσεις: 1643
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-02-11, 01:36
Franx Ο χρήστης Franx δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Το αν έχει στρώσει θα το καταλάβεις από τις μετρήσεις με υγρά τεστ : NH3 και NO2 και αυτά θα πρέπει να δείξουν φυσικά 0 !!! Επίσης πρέπει να ξανακοιτάξεις την ψαροσύνθεσή σου !!!

Ps: Μην γράφεις με κεφαλαία είναι σαν να φωνάζεις
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-02-11, 09:50
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Ο φιλος εχει δικιο ως προς πως θα καταλαβεις αν εστρωσε.τωρα εχω την εντυπωση οτι δεν εχει στρωσει κ θα ταλαιπωριθουν τα ψαρακια κ ισως ναχεις και απωλειες.κανε συνεχεις μετρησεις κ αν δεις οτι ανεβαινουν τα νιτρικα θα σημαινει οτι ξεκινησε ο κυκλος του αζωτου.καλο ειναι να βαλεις αγγελια απο απο υγειες ενυδρειο να παρεις μπολι.
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-02-11, 10:18
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Το στρώσημο του φίλτρου είναι καλύτερα γνωστό στους κύκλους των ενυδρειόφιλων ως κύκλος του αζώτου. Πρέπει να διαβάσεις και να κατανοήσεις το υπόμνημα αυτό ώστε να καταλάβεις και τη σημαντικότητα του στο ενυδρείο μας. Η καλύτερη απόδειξη ότι το φίλτρο σου "δουλεύει" σωστά είναι η άνοδος των νιτρικών (ΝΟ3) με σταδιακή πτώση και μηδενισμό των ΝΗ3 και ΝΟ2. Από την στιγμή που θα στρώσει, το μόνο που θα μετράς είναι νιτρικά.

Είναι πλέον βέβαιο ότι το φίλτρο σου δεν είναι στρωμένο (σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα) και σίγουρα η επιλογή των ψαριών σου δεν είναι σωστή. Θα σου συνιστούσα να πας στην κατηγορία των αρχαρίων και να "ξεκοκκαλίσεις" κάθε υπόμνημα που απευθύνεται στους αρχάριους ακουαρίστες. Θα δεις ότι θα σε βοηθήσει να αναπτύξεις ένα όμορφο και υγειή μίνι βιότοπο.

Όταν δεν καταλάβεις κάτι μπορείς να ρωτήσεις ελεύθερα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-02-11, 10:56
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

τα αγγελοψαρα νομιζω θελουν μαλακο νερο με ph 6-7.5 ενω τα πλατυ θελουν σκληροτερο 7-8.θα ελεγα οτι δεν πολυταιριαζουν οι συνθηκες που απαιτουν τα ειδη αυτα.χωρις να ειμαι απολυτος...ισως με ph γυρω στο 7 να ειναι οκ.αμα θελεις το ψαχνεις κιολας.δεν εχω αγγελοψαρα αλλα συνηθως συναντονται σε ενυδρεια με μαλακο νερο. επισης μεγαλωνουν πολυ (15 εκατοστα) και θελουν μεγαλο και ψηλο ενυδρειο λογω του σχηματος τους.για το καρχαριακι δεν εχω ιδεα.
κανονικα το στρωσιμο πρεπει να γινεται χωρις ψαρια για να μην ταλαιπωρουνται/πεθαινουν απο την αμμωνια κλπ αλλα δυστυχως τα μαγαζια προτεινουν στρωσιμο με ψαρια.ετσι την πατησα κι εγω αλλα ημουν επιφυλακτικος στον ρυθμο ιχθυοφορτισης που μου προτειναν, τα εβαζα λιγα λιγα σταδιακα και δεν αντιμετωπισα προβληματα, προσθετοντας βακτηρια βεβαια στην αρχη και σε καθε προσθηκη ψαριων και κανοντας συνεχεια τεστ (καθε 3-4 μερες) για να ξερω που βρισκομαι.σε καποια φαση μου ανεβηκε λιγο η αμμωνια οταν προσθεσα κι αλλα ψαρια αλλα οχι σε επιπεδα επικινδυνα και ευτυχως επεσε σχετικα γρηγορα.
εγω θα πηγαινα τα αγγελοψαρα πισω, θα αφηνα τα πλατυ μεσα, θα αγοραζα τεστ να ελεγχω τις παραμετρους του νερου και αν μου ανεβαζε αμμωνια θα εκανα μια μερικη αλλαγη νερου και θα προσθετα βακτηρια.το μπολι λενε χρησιμευει πολυ και επιταχυνει τον κυκλο του αζωτου...αν μπορεις να παρεις απο καποιον που εχει στρωμενο ενυδρειο.εγω δεν ειχα καποιον να μου δωσει και δεν το εχω δοκιμασει.
υπαρχουν πολλα ωραια ψαρια αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε αν οι συνθηκες του ενυδρειου δεν ειναι καταλληλες...κι εγω αλλα ηθελα κι αλλα εχω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δεν λεει να στρωσει.Μου κανει ναζια? Dimitrisss123 Αρχάριοι γλυκού νερού 36 22-02-10 12:58
Πως μπορω να καταλαβω αν το guppy μου ειναι εγκυος??? ΑΡΧΑΡΙΟΣ ob-la-di Ζωοτόκα 8 22-04-07 22:16
Πως μπορω να καταλαβω αν το molly μου ειναι εγκυος??? ΑΡΧΑΡΙΟΣ ob-la-di Ζωοτόκα 1 22-04-07 14:44
ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ AHTRAM Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 01-10-04 17:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03729 seconds with 15 queries