Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-09-10, 17:34   #1
Απορια για στρωσιμο νερου
 
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai
Member
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος 09-09-10, 17:34
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπερα σας!

Θελω να ρωτησω κατι για το στρωσιμο νερου. ειναι το δευτερο ενιδρειακι που στηνω αλλα για το στρωσιμο δοκιμασα κατι που δεν εκανα στο πρωτο. το διαβασα σε ενα θεμα εδω στο φορουμ. για να επιταχυνω την αναπτυξη αμμωνιας εβαλα μεσα σε ενα τουλι λιγη τροφη σημερα (μπορει και να μην ειναι και τοση λιγη για τα λυτρα του ενυδρειου). Το θεμα ειναι οτι μετα απο μερικες ωριτσες το νερο ελαφρως θολωσε και εχει πρασινισει ελαφρια! επισης βγαινει μια εντονη μυρουδια απο το νερο. σε τι ωφελειται? εβαλα μηπως πολυ τροφη η ειναι φυσιολογικο?

το ενιδρειο είναι 15λιτρα και εχω χαλικακι με ταμπλετες λιπασμα και 4 ριζες Valisneria
__________________
Εμφανίσεις: 3008
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-09-10, 17:56
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Γιατι δεν το μπολιαζεις απο το αλλο σου ενυδρειο να τελειωνεις;(και δεν στρωνουμε το νερο αλλα το φιλτρο)
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-09-10, 18:23
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι δεν το μπολιαζεις απο το αλλο σου ενυδρειο να τελειωνεις;(και δεν στρωνουμε το νερο αλλα το φιλτρο)
τα υλικα του φιλτρου του αλλου ενιδρειου δεν χωρανε στο φιλτρο του μικρου! μα αν ηταν θα το εκανα απο την αρχη. Τι να βαλω στο μικρο? ισα που χωρανε 4 "μακαρονια" η 3 substrap! και αν βαλω αυτα θα πρεπει να βγαλω το δικο του σφουγαρι γιατι δεν χωρανε οποτε δεν εχει νοημα. απο οτι βλεπω μαλλον πρεπει να βγαλω την τροφη, εβαλα πολυ. μυριζει πολυ εντονα και αν κατσεις πολυ ωρα κοντα στο ενιδρειο σε τσουζουν τα ματια. πρεπει να εχει εκτινατηει η αμμωνια στα υψη μαλλον. ο δεικτης αμμωνιας που εχω εσωτερικα της seachem λεει 0.05 ppm προς το παρον.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-09-10, 18:28
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Βαλε απλα λιγο σφουγγαρι απο το στρωμενο...
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-09-10, 18:34
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε απλα λιγο σφουγγαρι απο το στρωμενο...
Δηλαδη προτεινεις να βγάλω την τροφη και να το κανω ετσι? να βαλω λιγο σφουγγάρι πανω απο το αλλο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-09-10, 18:53
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Αν χωραει δυο σφουγγαρια ναι,αλλιως βαλε μονο ενα σφουγγαρι που θα παρεις απο το στρωμενο φιλτρο.Η αλλαγη νερου επιβαλεται τωρα...
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-09-10, 18:54
babis100nx Ο χρήστης babis100nx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη προτεινεις να βγάλω την τροφη και να το κανω ετσι? να βαλω λιγο σφουγγάρι πανω απο το αλλο?
Αν και ειμαι και γω καινουριος το στρωσιμο το εκανα και γω με μπολι.....εγω το εκανα με τον εξης τροπο πηρα απο το ενυδρειο του φιλου μου νερο απο το ενυδρειο του και το εβαλα σε ενα μπολ.... μεσα στο μπολ εστυψα το φιλτρο του 3-4 φορες ετσι ωστε να παρω την υγιηη βρωμα επειτα πηγα σπιτι κατευθειαν και εριξα την βρωμα μεσα στο ενυδρειο μου και η αμμωνια την επομενη μερα επεσε κατακορυφα.......απλα θα σου προτεινα εαν το νερο του ενυδρειου σου ειναι χαλια απο την τροφη που εριξες να εκανεσ μια μεγαλη αλλαγη νερου και υστερα να εβαζεσ το μπολι απο το αλλο σου ενυδρειο(γνωμη μου δεν ξερω,εγω αυτο θα εκανα στην θεση σου).......καλη συνεχεια και υπομονη
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-09-10, 19:04
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από babis100nx Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και ειμαι και γω καινουριος το στρωσιμο το εκανα και γω με μπολι.....εγω το εκανα με τον εξης τροπο πηρα απο το ενυδρειο του φιλου μου νερο απο το ενυδρειο του και το εβαλα σε ενα μπολ.... μεσα στο μπολ εστυψα το φιλτρο του 3-4 φορες ετσι ωστε να παρω την υγιηη βρωμα επειτα πηγα σπιτι κατευθειαν και εριξα την βρωμα μεσα στο ενυδρειο μου και η αμμωνια την επομενη μερα επεσε κατακορυφα.......απλα θα σου προτεινα εαν το νερο του ενυδρειου σου ειναι χαλια απο την τροφη που εριξες να εκανεσ μια μεγαλη αλλαγη νερου και υστερα να εβαζεσ το μπολι απο το αλλο σου ενυδρειο(γνωμη μου δεν ξερω,εγω αυτο θα εκανα στην θεση σου).......καλη συνεχεια και υπομονη
Δεν το καταλαβα αυτο που εκανες! δηλαδη πηρες νερο απο τον φιλο σου και εστιψες το δικο σου σφουκαρι μεσα στο νερο? και πηρες την βιολογια ετσι απλα? ανα εινα ετσι να ριξω νερο μεσα κατευθειαν στο ενυδρειο εφοσον αδειασω το μισο νερο.

Η να παρω απο το μεγαλο ενιδρειο όπου εχω 2 σφουγγαρια και να ριξω το ενα μεσα στο ενιδρειο. Αλλα θα πιασει βιολογια ετσι?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-09-10, 19:09
babis100nx Ο χρήστης babis100nx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή μπολι

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το καταλαβα αυτο που εκανες! δηλαδη πηρες νερο απο τον φιλο σου και εστιψες το δικο σου σφουκαρι μεσα στο νερο? και πηρες την βιολογια ετσι απλα? ανα εινα ετσι να ριξω νερο μεσα κατευθειαν στο ενυδρειο εφοσον αδειασω το μισο νερο.

Η να παρω απο το μεγαλο ενιδρειο όπου εχω 2 σφουγγαρια και να ριξω το ενα μεσα στο ενιδρειο. Αλλα θα πιασει βιολογια ετσι?
οχι καταλαβες λαθος....πηρα ενα μπολακι απο το σπιτι μου και πηγα εβαλα νερο απο το ενυδρειο του(γιατι δεν πρεπει να βαλεισ νερο βρυσης) υστερα μεσα στο μπολακι εστειψα το φιλτρο το δικο του απο το στρωμενο ενυδρειο του........και υστερα εριξα το νερο που ειχα μεσα στο μπολακι (το βρωμικο καθως ειχα στηψει το φιλτρο του)μεσα στο ενυδρειο μου και αυτο ηταν ολο...αν δεν καταλαβες παλι πεσ μου να στο εηγησω η οτι αλλη απορρια εχεισ και μπορω να στην λυσω πεσ μου μην ντρεπεσε..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-09-10, 19:14
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από babis100nx Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι καταλαβες λαθος....πηρα ενα μπολακι απο το σπιτι μου και πηγα εβαλα νερο απο το ενυδρειο του(γιατι δεν πρεπει να βαλεισ νερο βρυσης) υστερα μεσα στο μπολακι εστειψα το φιλτρο το δικο του απο το στρωμενο ενυδρειο του........και υστερα εριξα το νερο που ειχα μεσα στο μπολακι (το βρωμικο καθως ειχα στηψει το φιλτρο του)μεσα στο ενυδρειο μου και αυτο ηταν ολο...αν δεν καταλαβες παλι πεσ μου να στο εηγησω η οτι αλλη απορρια εχεισ και μπορω να στην λυσω πεσ μου μην ντρεπεσε..
ναι τορα μου φαινεται λογικο. μπερδευτικα τι σφουγγαρι εστιψεσ μονο! Αν ειχες αποτελεσμα θα το κανω. με συμφερει. Αν και τωρα που το σκεφτομαι και επρεπε να το κανω νωριτερα για να κερδισω χρονο, θα μπορουσα να βαλω και το φιλτρο μεσα στο εξωτερικο για λιγο καιρο και να αποκτησει βιολογια και υστερα να το βαλω στο μικρο ενιδρειο! Μ...ια μου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-09-10, 19:18
babis100nx Ο χρήστης babis100nx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι τορα μου φαινεται λογικο. μπερδευτικα τι σφουγγαρι εστιψεσ μονο! Αν ειχες αποτελεσμα θα το κανω. με συμφερει. Αν και τωρα που το σκεφτομαι και επρεπε να το κανω νωριτερα για να κερδισω χρονο, θα μπορουσα να βαλω και το φιλτρο μεσα στο εξωτερικο για λιγο καιρο και να αποκτησει βιολογια και υστερα να το βαλω στο μικρο ενιδρειο! Μ...ια μου
καντο ετσι και θα δεις την επομενη μερα και ολας τα αποτελεσματα εγω ειχα για να μετρισω αμμωνια κατι στικακια τιν πρωτη μερα ηταν σχεδον στο toxic την επομενη μερα το απογευμα βαζω το μπολι απο το ενυδρειο του παιδιου,και την επομενη μερα το μεσημερακι η αμμωνια μου ειχε εξαφανιστει συμφωνα με το στικακι παντα ειχα παει στο safe.....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-09-10, 19:06
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από babis100nx Εμφάνιση μηνυμάτων
καντο ετσι και θα δεις την επομενη μερα και ολας τα αποτελεσματα εγω ειχα για να μετρισω αμμωνια κατι στικακια τιν πρωτη μερα ηταν σχεδον στο toxic την επομενη μερα το απογευμα βαζω το μπολι απο το ενυδρειο του παιδιου,και την επομενη μερα το μεσημερακι η αμμωνια μου ειχε εξαφανιστει συμφωνα με το στικακι παντα ειχα παει στο safe.....
το θεμα ειναι οτι μου τελειωσαν τα τεστ μου και προκειται να παρω απο την αλλη εβδομαδα, αλλα εχω τον δεικτη της seachem που ειναι μεσα στο ενιδρειο συνεχεια αλλα απλα ειναι πολυ αργος στισ μεταβολες της αμμωνιας και δεν ξερω τι τιμη εχει την στιγμη που μετραω. και το κανω στα τυφλα τωρα! ευχαριστω πάντως. θα το δοκιμασω αυτο!!
-------------------------
Φιλε μου babis100nx το εκανα οπως ειπες εφοσον πρωτα εκανα 2 αλλαγες 50%. η μυρωδια εχει ελλατωθει αρκετα. Να ριξω και βακτηρια ή να το αφησω οπως εχει?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Geovai : 10-09-10 στις 19:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-09-10, 21:16
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εδω μπορεις να λυσεις και πιθανον αλλες αποριες σου οσον αφορα το μπολιασμα.. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορια για εξατμιση νερου Geovai Αρχάριοι γλυκού νερού 7 08-08-10 13:04
στρωσιμο νερου ilias13 Αρχάριοι γλυκού νερού 28 09-04-10 11:48
απορια για στρωσιμο???? douran_p Αρχάριοι γλυκού νερού 6 15-10-09 02:19
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΝΕΡΟΥ! john922 Γλυκό νερό - Γενικά 1 25-02-09 15:07
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΝΕΡΟΥ ΣΕ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ che1976 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 17 23-04-07 14:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05325 seconds with 13 queries