Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-09-10, 09:15   #1
ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ, ΝΕΑ ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ (?)
bantourakis
Member
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 52

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
bantourakis Ο χρήστης bantourakis δεν είναι συνδεδεμένος 08-09-10, 09:15
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημερα παιδια. Χτες το βραδυ εστησα το ενυδρειο μου. Τακτοποιησα την διακοσμηση, το γεμισα με νερο και εβαλα σε λειτουργια φιλτρο, θερμοστατη και αεραντλια. Εχω καποιες ερωτησεις ομως επι του θεματος και θα ηθελα οι πιο εμπειροι να μου πουν την γνωμη τους.

1) το ενυδρειο το πηρα μεταχειρισμενο απο εναν τυπο. Το δοκιμασα ως προς την αντοχη και μην τυχον υπαρχει διαρροη... Διαρροη δεν υπαρχει αλλα πως μπορω να σιγουρευτω οτι το ενυδρειο θα αντεξει και για ποσο καιρο? ( εχω βαλει το ενυδρειο στο δωματιο μου το οποιο εχει παρκε ) Τι μπορω να κανω?

2) Το νερο ειναι θολο. Παιζει ρολο που εχω λευκη χαλαζιακη αμμο 0-0,8mm στο ενυδρειο μου? Παιζει ρολο που εριξα αντιχλωριο και βακτηρια?Τι μπορω να κανω?

3) Πηρα μετρησεις και τα αποτελεσματα εδειξαν οτι δεν εχω αμμωνια στο ενυδρειο μου. Μετα απο ποσο καιρο μπορω να εισαγω ψαρια στο ενυδρειο μου?

4)Εχει σχηματιστει στην επιφανεια λιγος "αφρος" που υποθετω πρεπει να ειναι απο την αμμο. Ειναι βλαβερο για ψαρια, ενυδρειο? Πρεπει να το βγαλω και αν ναι, πως?

Συγγνωμη που σας επρηξα και ευχαριστω πολυ για την υπομονη σας που διαβασατε τις αποριες μου.

Περιμενω απαντησεις.Δεχομαι και π.μ.
__________________
Θοδωρής - Νίκαια
Εμφανίσεις: 2353
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-10, 09:22
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

την επλυνες την αμμο??? η θολουρα μαλλον ειναι απ τα ''βακτηρια'' κανε αλαγη νερου να φυγουν τα ''βακτηρια'' τα οποια σε καμια περιπτωση δεν στρωνουν το φιλτρο γιατι δεν ειναι ζωντανα και ριχνε καθε μερα λιγη τροφη για ενα μηνα (μεχρι να δημιουργηθουν βακτηρια) ή βαλε μια αγγελια για μπολι.. αν και οταν βαλεις μπολι μπορεις να εισαγεις ψαρια αμεσως...
-------------------------
τηλεμαχε μαζι τα γραφαμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos_samos : 08-09-10 στις 09:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-10, 09:24
bantourakis Ο χρήστης bantourakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos_samos Εμφάνιση μηνυμάτων
την επλυνες την αμμο??? η θολουρα μαλλον ειναι απ τα ''βακτηρια'' κανε αλαγη νερου να φυγουν τα ''βακτηρια'' τα οποια σε καμια περιπτωση δεν στρωνουν το φιλτρο γιατι δεν ειναι ζωντανα και ριχνε καθε μερα λιγη τροφη για ενα μηνα (μεχρι να δημιουργηθουν βακτηρια) ή βαλε μια αγγελια για μπολι.. αν και οταν βαλεις μπολι μπορεις να εισαγεις ψαρια αμεσως...
-------------------------
τηλεμαχε μαζι τα γραφαμε
Τα βακτηρια μου τα δωσανε στο πετ σιτυ και μου ειπανε οτι κανουν αυτην την δουλεια... δεν μπορω να κανω αλλαγη νερου παλι
__________________
Θοδωρής - Νίκαια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-09-10, 09:27
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

και εμενα ετσι μου ειχαν πει πεταξε τα βακτηρια δεν κανουν τιποτα.. μονο κακο στην τσεπη σου... και βαλε μια αγγελια για μπολι...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-09-10, 09:27
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

1) Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο; Αν τυχόν και πάθει κάτι, το διορθώνεις με ενυδρειακή σιλικόνη 100% καθαρή όχι αντιμουχλική... Δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα καθώς στο gab προσέχουμε τα πάρε-δώσε...
2) Την άμμο έπρεπε να την πλύνεις πολύ καλά πρίν. Έβαλες ειδικό χώμα για τα φυτά; Τί αντιχλώριο βάζεις; Γιατί έβαλες βακτήρια; Έχουμε πει πως ο μόνος τρόπος για να στρωθεί γρήγορα ένα φίλτρο είναι να το μπολιάσουμε γι' αυτό άνοιξε αγγελία για μπόλι. Η θολούρα μπορεί να είναι από το υπόστρωμα, το βυθό. Όλα τα νεόστητα ενυδρεία το παθαίνουν. Μπορεί να είναι και από τα ζουμιά που έριξες.
3) Αμμωνία πού να τη βρείς; Πρέπει να ρίχνεις τροφή για ψάρια για να ξεκινήσει το στρώσιμο... Διάβασε τα αντίστοιχα άρθρα.
4) Από την άμμο είναι... Αφαίρεσέ το με μεγαλούτσικη αλλαγή νερού.
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-09-10, 09:28
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

απο οτι ξερω υπαρχουν χομπιστες στην περιοχη σου θα βρεις μπολι σιγουρα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-09-10, 09:30
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Η θολουρα ειναι απο την αμμο και το νερο επειδη ειναι καινουργιο.Αφρο πιστευω πως ειναι ακαθαρσιες τις αμμου.Επισης δεν εχεις αμμωνια επειδη ειναι καινουργιο το ενυδρειο και δεν εχεις τροφη>ψαρια>ακαθαρσιες>αμμωνια.Το πιο σοφο που εχεις να κανεις ειναι να μπολιασεις το φιλτρο σου και να περιμενεις ριχνοντας λιγη τροφη να αναπτυχθουν τα βακτηρια στο φιλτρο σου.Μολις μετρησεις αμμωνια μηδεν νο2 μηδεν και νο3 πανω απο 10/20 τοτε μπορεις να ριξεις ψαρι απροβληματιστα.Δηλαδη υπολογισε κανα 3αρι εβδομαδες να στρωσει καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-09-10, 09:34
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

αμα το μπολιασεις και απο την επομενη μερα μπορεις να εισαγεις ενα ενα τα ψαρακια....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-09-10, 09:36
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Αμα δεν αναπτυξει το φιλτρο ΔΙΚΙΑ του αποικια παιζεις 50/50.Το μπολιασμα απλα επιταχυνει την διαδικασια κατα πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-09-10, 09:41
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kokos125 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμα δεν αναπτυξει το φιλτρο ΔΙΚΙΑ του αποικια παιζεις 50/50.Το μπολιασμα απλα επιταχυνει την διαδικασια κατα πολυ.
Κουβέντα να κάνουμε, με το μπόλιασμα ένα φίλτρο μπορεί να υποστηρίξει μια βαθμηδόν αυξανόμενη ιχθυοφόρτιση και στο κάτω κάτω έχει και τεστάκια για αμμωνία, οπότε μπορεί απλά τις πρώτες μέρες να κάνει μερικές αλλαγές αν χρειαστεί. Προφανώς και δεν έχεις άδικο για την απόλυτη ασφάλεια, αλλά ίσως να είναι υπερβολή.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-09-10, 09:43
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Κι εγώ συστήνω να περιμένουμε να έχουμε βιολογία στα 3/4 του υλικού του φίλτρου... Καλλιό γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε...
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-09-10, 09:46
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

αμα βαλει μπολικο μπολι τοτε νομιζω δεν θα εχει προβλημα.. εγω οταν μπολιασα επεσε η ροη στο μισο...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-09-10, 09:47
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ συστήνω να περιμένουμε να έχουμε βιολογία στα 3/4 του υλικού του φίλτρου
Αυτό πώς θα το μετρήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-09-10, 09:52
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Πού κολλάει αυτό; Απλά παίρνει στρωμένο βιολογικό υλικό που να καλύπτει τα 1/4-2/4 του φίλτρου ρίχνει τροφή και σε 4-5 μέρες βάζει τα ψάρια...

Δεν το μετράς αλλά είχα διαβάσει πως χρειάζεται μία εβδομάδα για να στρωθεί τελείως ένα μπολιασμένο φίλτρο (σε ένα άρθρο) οπότε αν αναμένει 4-5 μέρες μια χαρά...
-------------------------
Χρυσόψαρα θα έχει το ενυδρείο ή όχι;
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τηλέμαχος : 08-09-10 στις 09:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-09-10, 09:56
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δε θα διαφωνήσω με κανέναν, απλά λέω να μην κάνουμε τα πράγματα πιο πολύπλοκα από ότι είναι. Προφανώς και δε θα μπουν όλα τα ψάρια μαζί μετά από μπόλιασμα, προφανώς και μπορεί να μην πιάσει το μπόλι (δύσκολο αλλά μπορεί), προφανώς και είναι καλύτερα να περιμένει λίγο και ακόμα καλύτερο να περιμένει πολύ. Μπορώ να πω ότι θα ήταν ακόμα καλύτερο να περιμένει και 2-3 μήνες να έχουν πιάσει βιολογία και όλες οι επιφάνειες στο ενυδρείο. Απλά θεωρώ ότι είναι περιττό, εφόσον τηρηθούν κάποιες προϋποθέσεις.

Βασικά πες και τα λίτρα σου και τι ψάρια θα βάλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-09-10, 10:14
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos_samos Εμφάνιση μηνυμάτων
αμα βαλει μπολικο μπολι τοτε νομιζω δεν θα εχει προβλημα.. εγω οταν μπολιασα επεσε η ροη στο μισο...
Μηπως μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις;
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-09-10, 10:36
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Προφανως θα στομοσε το φιλτρο απο τ βακτηρια.Εγω για ασφαλεια περιμενω κανα δυο τρεις εβδομαδες αφου μπολιασω.Ο καθενας εχει τον τροπο του.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-09-10, 11:03
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παιδιά, τα πράγματα είναι απλά. Το μπόλιασμα μπορεί όντως να υποστηρίξει ψάρι/ψάρια (ελεγχόμενο αριθμό, βαθμιαία), αναλόγως είδους και μεγέθους. Όλα αυτά βέβαια πρέπει να γίνουν αφού είμαστε σε θέση να μεριμνούμε για λίγο διάστημα στις πικνές αναλύσεις του νερού μας και σε απαραίτητες αλλαγές νερού.

Από την στιγμή που προχωρήσουμε με μπόλι, η τροφή δεν μπορεί με κανένα τρόπο να θρέψει τις εστίες βακτηριδίων, γιατί για να γίνει τροφή πρέπει να ξεκινήσει η αποσύνθεση της, πράγμα που απαιτεί κάποιο χρόνο, κάποιες μέρες για να γίνει ανιχνέυσημη. Αντιθέτως, οι εκκρύσεις των ψαριών παράγουν άμεσα αμμωνία. Οι εστίες αυξάνονται ή ελαχιστοποιούνται αναλόγως της ποσότητας της αμμωνίας και των νιτρωδών στο νερό. ¶ρα όταν δεν υπάρχουν για κάποιες μέρες...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-09-10, 12:07
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε θα διαφωνήσω με κανέναν, απλά λέω να μην κάνουμε τα πράγματα πιο πολύπλοκα από ότι είναι. Προφανώς και δε θα μπουν όλα τα ψάρια μαζί μετά από μπόλιασμα, προφανώς και μπορεί να μην πιάσει το μπόλι (δύσκολο αλλά μπορεί), προφανώς και είναι καλύτερα να περιμένει λίγο και ακόμα καλύτερο να περιμένει πολύ. Μπορώ να πω ότι θα ήταν ακόμα καλύτερο να περιμένει και 2-3 μήνες να έχουν πιάσει βιολογία και όλες οι επιφάνειες στο ενυδρείο. Απλά θεωρώ ότι είναι περιττό, εφόσον τηρηθούν κάποιες προϋποθέσεις.

Βασικά πες και τα λίτρα σου και τι ψάρια θα βάλεις.
\\\



σωστος
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-09-10, 12:24
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

αν μπορεισ να ερθεις την κυριακη το απογευματακι απο το κερατσινι, θα εχεις δωρο μια σακουλα μπολι!!!!!! και απο δευτερα θα μπορεις να παρεις και να βαλεις μεσα ψαρακια!!!
στειλε μου πμ να ξερω!!!


υ.γ. διπλα ειμαστε, κανε 4 μερες υπομονη και ολα θα γινουνε σωστα!!!
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05797 seconds with 12 queries