Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 24-11-13, 14:27
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

ανέβασε κάποια photo από την γενιστρα , όπως επίσης τι kh έχεις και τι θερμοκρασία , το μπλε του μεθυλενίου είναι για να το βάλεις σε περίπτωση που τα πάρεις από τους γονείς που τα αερίζουν , το ποιο πιθανό είναι αυξημένο kh και υψηλή θερμοκρασία
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 24-11-13, 16:12
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

καλησπερα!! ΚΗ μετραω 6 και θερμοκρασια ειμαι στους 28....σκεφτικα να βαλω μπλε του μεθυλενιου στην γενιστρα σε περιπτωση που δεν αεριζοντε καλα απο τους γονεις τα αυγα η σε περιπτωση που οι γονεις δεν αφερουν τα χαλασμενα αυγα και γιαυτο πιανουν ολα fungus και χαλανε... απο οτι εχω διαβασει το μπλε του μεθυλενιου σχεδον μιδενιζει το fungus...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 24-11-13, 17:02
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Ωραίο ενυδρειο φίλος....αντε Κ σε μεγαλύτερο....
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 24-11-13, 17:16
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

ευχαριστω να εισαι καλα!!! απο το στομα σου και στου θεου το αυτι για μεγαλυτερο!!! αχαχαχαχ!~!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 24-11-13, 18:58
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

με τι test κάνεις μετρήσεις ?
Το μπλε του μεθυλενίου αν ρήξης μια σταγόνα μέσα στο ενυδρείο όντως δεν θα πιάσει fungus αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα και δεν χρειάζεται . Βλέπεις να έχει γονιμοποιηθεί κάποιο αυγό μετά από 2 μέρες η έχουν ασπρίσει όλα ?
p.s το φως το αφήνεις συνέχεια ανοιχτό η το κλείνεις ?
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 25-11-13, 16:17
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

εχω δει και ουρες μανολη... αλλα δεν επιβιωσαν αφου βγηκαν παρα πολυ λιγες αναμεσα στα χαλασμενα αυγα.... φωτοπεριοδο εχω κανονικα 12 ωρες.... δοκιμασα να την χαμιλωσω στις 9.... καμια διαφορα...

ΥΓ. εχθες το βραδυ γεννησαν παλι... σημερα μολις γυρισα απο την δουλεια το 90% των αυγων ειναι με fungus παλι....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 25-11-13, 18:04
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Το ότι είδες ουρές είναι το βασικό !!! μην βιάζεσαι για την γεννα δίσκων έτσι κιαλιος θέλει εμπειρία και βήματα σιγά σιγά για να την απόκτησης μέχρι την πρώτη αποτυχημένη γεννα στο τρίμηνο που τους χάνεις όλους συνήθως από αλλαγή ρουτίνας αν το ξαναπροσπαθήσεις τότε αρχίζεις και μαθαίνεις .

Λοιπόν από την στιγμή που έχεις δει ουρές και δε τα τρώνε από πριν είναι καλο σημάδι για το ζεύγος . Οι δίσκοι συνήθως θέλουν 1 βδομάδα για να ξαναγεννήσουν οποτε σε αυτόν τον κενό χρόνο σου δίνει την δυνατότητα κάθε φορα να βελτιώνεσαι ψάχνοντας ροτόντας e.t.c βασικό είναι τα νερά σου να είναι πεντακάθαρα εννοείτε ότι ότι μπαίνει εντός του ενυδρείου πρέπει να είναι απολυμασμένο για να μην έχουμε fungus e.t.c μια σταγόνα μπλε στην περίπτωση σου θα βοηθήσει για να πας παρακάτω για φωτισμό θα πρότεινα να μπει μόνιμα ένα φως led γενικότερα να μην έχει πολύ φωτισμό και όχι πάνω από τα αυγά μιας και το φως βοηθάει στην ανάπτυξη του fungus το οποιο θα μείνει ανοιχτό μέχρι να βγούν τελείως οι γονείς από μέσα όπου αυτό μπορεί να κράτηση 1-2 βδομάδες για τον έναν μπορεί και 1 μηνα και με τους 2 μπορεί και για παραπάνω ανάλογα το ζευγάρι μιας και υπάρχει πιθανότητα πάνω στην βδομάδα και στην προσπάθεια ποιος θα αναλάβει την κυριότητα τον μικρών να τα εξαφανίσουν
.Αν είσαι διαθετειμένος να ασχοληθείς με γέννα δίσκων να ξέρεις ότι και ένας να μείνει αξίζει η προσπάθεια στο τέλος αλλά θέλει υπομονή ,

Προτείνω να ανεβάσεις μια photo από την γενικότερα σου
να πάρεις ένα μπουκαλάκι μπλε του μεθυλενίου να υπάρχει όπως και ένα μπουκαλάκι ampitasol για απολύμανση χεριών που πρέπει να έχει ο κάθε ακουαριστας .

Τις γέννες τις κάνουν σε κώνο η σε κάποιο ξύλο ?

το συμπέρασμα του παραπάνω δηλαδή είναι ότι κάθε βδομάδα που δεν έχουν αυγά θα κάνεις ότι αλλαγές είναι να κάνεις και όχι κατά την διάρκεια που τα έχουν και τα αερίζουν ώστε να μην στρεσάρονται στο μεσοδιατιμα ταΐζουμε αρκετά και σημειώνουμε σε ένα χαρτί ποτε κάνανε τις γέννες ώστε να βρείς τον ρυθμό τους και να είσαι έτοιμος για την επόμενη όπου πριν την κάνουν τα νερά πρέπει να είναι πεντακάθαρα και δεν ταΐζουμε τίποτα για μια βδομάδα τουλάχιστον .

Όπως καταλαβαίνεις έχεις πολύ δρόμο ακόμα μπροστά σου οπότε αν είναι να συνεχίσεις με το εγχείρημα προετοιμάσου ψυχολογικά ...
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 25-11-13, 19:29
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

καλησπερα και παλι!!! μανωλη καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερων και τις απαντησεις!!! εχω εδω και κανενα 2μινο που το παλεβω με την γενηστρα... η γενηστρα ειναι μονο τζαμι τιποτα αλλο μεσα εκτος του κονου... τα ψαρια δωξα το θεο μου γεννανε συνεχεια.. συνιθος 1 η 2 μερες αφου χαθει η προηγουμενη γεννα... εχουν γενησει ετσι πανω απο 20-25 φορες εχω χασει το μετριμα πλεον... εχω δοκιμασει πολλα και διαφορα... δοκιμασα να χαμιλωσω θερμοκρασια,δοκιμασα να μαλακωσω κιαλο το νερο,δοκιμασα με λιγοτερα φωτα,δοκιμασα με ποιο πολλες αλλαγες νερου,δοκιμασα να βαλω αεραντλια κατω απο τα αυγα σε περιπτωση που δεν τα αεριζουν καλα οι γονεις και γιαυτο χαλανε κτλπ κτλπ.... ΔΕΝ επιασε τιποτα απο ολα αυτα.... τα ψαρια συνεχιζουν να γεννανε συνεχεια και συνεχεια να χανουν τις γεννες απο fungus... το κυριοτερο λαθος που κανω μαλλον ειναι οτι δεν εχω απολυμανει τιποτα γιατι δεν το θεωρισα σημαντικο.. (βασικα δεν ιθελα να προσθεσω οτιδιποτε ζουμια στο ενυδρειο και συνχρονος στα ψαρια μου δηλαδη....) πιστευεις οτι αν χρησιμοποιησω λιγο μπλε θα σωθει η κατασταση??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 25-11-13, 20:08
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

ναι δεν υπάρχει πρόβλημα για μια σταγόνα , τον κώνο θα τον βγάλεις έξω από το ενυδρείο θα τον απολυμάνεις τρίβοντας τον καλά όπως και όλο το ενυδρείο , απαραίτητο να σημειώνεις τις γέννες ποτε τις κάνανε θα σε βοηθήσει να βγάζεις συμεράσματα , ένα φως εγώ προτιμώ led μόνιμο ανοιχτό και πριν την γεννα η γιάλα να είναι γιάλα , εγώ προτιμώ στις γενιστρες μου να τρέχω κανονικά φίλτρο και στην εισαγωγή του βάζο κάποιο filterwool e.t.c για να μην ρουφήξει τα μικρά την έξοδο μπορείς να την έχεις με κάποιο spray bar η η ροή τις σωλήνας να είναι κάπου ώστε όταν θα βγούν ουρές και θα τις μαζεύουν οι γονείς να μην γίνονται πλυντήριο μια ροή περίπου 400 l/η είναι αρκετή για 100 λίτρα με 300 που το είχα δοκιμάσει είχα πρόβλημα με αμμωνία λόγο υπερβολικής μασάς , αυτό για να σου κάνει την ζωή εύκολη στο μετά μιας και το μεγάλωμα κρατάει 3 μήνες και μετά την βδομάδα που κολυμπάνε και βασικά στις 15 μέρες όπου αρχίζουν και τρώνε και τροφή θα χρειάζεσαι καθημερινά σκούπα , γενικότερα ότι μπαίνει και βγαίνει εντός του ενυδρείου πρέπει να είναι αποστειρωμένο .
η θερμοκρασία θα πρέπει να μην ξεπερνάει τους 30 γιατί εκεί το σπέρμα καίγεται προτιμώ τους 28 και το kh θα πρέπει να είναι χαμηλό ώστε να μην σκληραίνει το κέλυφος του αυγού και να μπορέσει να διείσδυση το σπέρμα , βασικό είναι όταν τους δεις να γεννάνε που κρατάει περίπου μια ώρα η διαδικασία να μην είσαι μπροστά στο ενυδρείο μιας και αποσπάς την προσοχή του αρσενικού όπου έχει 30 δευτερόλεπτα περιθώριο να αφήσει το σπέρμα στα αυγά για να γονιμοποιηθούνε όπως και γενικότερα καλο θα είναι να μην πηγαινοέρχεται κόσμος γιατί αποσυντονίζονται και στρεσάρονται , επειδή σου έχουν κάνει επανελημένες γενες αν σου έχουν αδυνατίσει θα πρότεινα να βγάλεις τον κώνο μέχρι να ετοιμάσεις το ενυδρείο σου και να τους ταΐσεις καλά πριν ξαναξεκινήσουν
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 25-11-13, 20:21
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

η γενιστρα ειναι οπως ακριβως περιγραφεις... ειναι 240 λιτρα (πολυ μεγαλη) αυτο ισως ειναι κακο για αργοτερα αλλα οχι απαραιτιτα... δεν χρησιμοποιω σπογκοφιλτρο... την δουλευω με ενα εξωτερικο γεματο siporax και το νερο μπαινει στο ενυδρειο με spray bar οπως περιγραφεις... στην εισαγωγη του εχω δεσει ενα πολυ λεπτο τουλι για να μην χωρανε τα μικρα και τα ρουφιξει και ετσι επειδη ειναι πολυ λεπτο μου μειωνει και την ροη.. το φιλτρο αποσυνδεεται τελειως καθε φορα που γεννανε σε περιπτωση μεγαλης ροης... επισης ξερω περιπου καθε ποτε γεννανε (ειναι λογικο με τοσες γεννες) η γενηστρα οταν γεννανε ειναι γιαλα οπως λες γιατι τις περισοτερες φορες γεννανε συνιθος μετα απο αλλαγη νερου οποτε ειναι φυσικο και επομενο η γενηστρα να ειναι στην καλυτερη της κατασταση... θερμοκρασια εχω 28 οπως ειπα και ποιο πανω.... αρα ολα ειναι οκ.. ποσο μπλε αντιστειχει σε ενα λιτρο?? δλδ ποσο μπλε/λιτρα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 25-11-13, 21:14
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

το φίλτρο μην το κλείνεις δεν υπάρχει λόγος μου έχουνε γεννήσει αρκετές φορες στο μεγάλο ενυδρείο διπλα από την έξοδο σε 1500η κυκλοφορητή και γονιμοποιηθήκανε με τις μεγάλες ροές έχουν πρόβλημα μετά όταν θα τα κυνηγάνε . αν είναι γιάλα και πιάνουν fungus άμεσος έχει πρόβλημα ο κώνος και θέλει όπως είπαμε καθάρισμα και να φροντίσεις να μην είσαι εκεί όταν γεννάνε είναι σημαντικό μέχρι να μάθουν το δεύτερο στάδιο δηλαδή να μετακινήσουν τις ουρές σε άλλο σημείο του κώνου προφανώς γενικός δεν πειράζεις τίποτα ούτε ταΐζεις μέχρι να αρχίσουν τα μικρά να τσιμπολογάνε από πάνω τους , μια σταγόνα είναι αρκετή και αυτήν θα την ρήξεις μετά την γεννα και η γιάλα όπως είπαμε γιάλα τζαμι
βασικό είναι και το μόνιμο φως αν μπορείς μια μικρή ταινία led και θα το κλείσεις όταν πλέον βγούν οι γονείς από το ενυδρείο αλλά μέχρι εκεί έχουμε πορεία ακόμα αν και είσαι πολύ κοντά για να τα καταφέρεις
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 25-11-13, 21:19
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

μονιμο φως εχω παντα ενα χαμιλο φωτιστικο εκτος ενυδρειου βεβαια που το εχω αναμεσα απο την γενηστρα και το μεγαλο για να βλεπουν το βραδυ οταν τα φωτα ειναι κλειστα για να μην τυχων τρομαξουν και χτυπισουν σε κανενα ξυλο... οποτε εχουμε και μονιμο φωτισμο... αυτο που μενει ειναι απολυμανση του κονου?? με το μεθυλενιο δεν γινεται απολυμανση?? απο οτι εμαθα ειναι αντισιπτικο κανει για απολυμανση διλαδη??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 25-11-13, 21:38
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

ξυλο ? ναι κάνει το μπλε για απολύμανση του κώνου εκτός ενυδρείου βέβαια προσοχή γιατί όπου πέσει βάφει
τα χέρια σου επίσης πρέπει να είναι πεντακάθαρα συνιστώ ambitasol μιας και δεν έχει καμία παρενέργεια σε συχνή χρήση και γενικός ότι πέφτει στο ενυδρείο φως θα το χρειαστείς εντός του ενυδρείου και όχι εκτός
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 25-11-13, 23:29
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

σε καμια ριζα εννοουσα και αναφερομουν στο μεγαλο οχι στην γενηστρα... αλλα φωτιζεται και η γενηστρα απο αυτο... το μεθυλενιο εχει καμια παρενεργια στα ψαρια???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 26-11-13, 12:46
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

oxi καμια
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 26-11-13, 16:05
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

ακουσα ομως οτι χαλαει την βιολογια του φιλτρου... ισχιει αυτο?? δηλαδη αν το βαλω στην γενηστρα θα εχω προβλημα?? επισης αν βαλω ποσο ποσοτητα θελει??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 26-11-13, 18:55
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

1 σταγόνα είπαμε θα ρήξεις μέσα στο ενυδρείο , η βιολογία με 1 σταγόνα δεν παθαίνει τίποτα ,
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 27-11-13, 16:30
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

μια σταγονα αρκει για να κανει δουλεια σε 250 λιτρα νερο??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 27-11-13, 19:10
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

pantelos μου θυμίζεις τα επεισόδια τις λάμψης που λέγανε τα ίδια πράγματα 15 φορές , ναι μια σταγόνα αρκεί και γιαυτο σου γράφω μια σταγόνα καθώς έχω δει ότι έχεις 250 λίτρα και με φίλτρο με μπόλικο βιολογικό όπως γραφεις και γιαυτο σου γράφω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με την βιολογία σου και 2 και 3 σταγόνες να ρήξεις αλλα δεν χρειάζεται με 1 θα είσαι ok ,
αν και σε ενυδρεία γενιστρες με δίσκους αν έχεις πεντακάθαρα νερά και σε σωστές τιμές δεν πιάνουν κανένα fungus τα αυγά και δεν χρειάζεται ούτε μπλε ούτε τίποτα άλλο
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 27-11-13, 20:10
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

εχω καταλαβει τι λες ρε μανωλιο αλλα εχω διαβασει οτι θελει τοσο μπλε του μεθυλενιου οσο να φτασει το νερο να γινει ενα ανοιχτο μπλε γιαυτο ρωταω και ξαναρωταω.... μου φανικε λιγη η δοση δηλαδη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 27-11-13, 20:18
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Αυτό που διάβασες δεν είναι σταγόνα μέσα στο ενυδρείο αλλα κλεισμένα τα αυγά σε διαφανες μπουκαλάκι e.t.c χωρίς να αερίζουν οι γονείς τα αυγά , και αυτό για να δεις αν είναι γόνιμοι οι γονείς σε περίπτωση που τα τρώνε , στην περίπτωση σου που έχεις δει ουρές δεν χρειάζεται να μπεις σε τέτοιες περιπέτειες
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 28-11-13, 16:15
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

ειναι ο μονος τροπος ομως για να δω τελικα τι θα γινει με το fungus... δεν θελω να χωρισω τους γονεις απο τα αυγα γιαυτο ρωταω αν γινετε να ριξω μεθυλενιο σε ολη την γενηστρα κανονικα.... γιαυτο ρωτισα και για την βιολογια και για παρενεργιες στα ψαρια... γινετε αυτο? η πρεπει να τα βαλω σε μπουκαλακι αναγκαστικα??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 28-11-13, 19:08
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

επεισόδιο 26765 α ρε φώσκολε που είσαι να μας ζηλέψεις

Γίνετε pantelo μια σταγόνα και το fungus θα γίνει αόρατο τα ψάρια δεν παθαίνουν τίποτα ! και άμα θες πιες και εσύ μια επίσης δεν θα πάθεις τίποτα εκτός ότι θα πιτσιλάς μπλε υγρά κάτι σαν να τρως μπατζαρια που πιτσιλάς κόκκινα
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 28-11-13, 21:08
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

επεισοδιο 874352374 αχαχαχαχ!!!! 1 σταγονα θελει στο μπουκαλακι ωρε μανωλιο.... μια σταγωνα θα βαλω και σε ολο το ενυδρειο?? θα με τρελανεις ωρε!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 29-11-13, 16:13
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

μια σταγόνα θέλει pantelo αρκεί ο φαρμακοποιός που θα σου δώσει το μπλε του μεθυλενίου να μην το έχει αραιωση , ότι σου γράφω είναι από προσωπική εμπειρία στα ενυδρεία μου .
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 29-11-13, 18:11
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

ωραια!! εχθες το βραδυ γεννησαν παλι!! επειδη δεν ειχα πηγα και πηρα σημερα ενα μπουκαλακι και εριξα μεσα... φυσικα δεν τα προλαβα ολα... τα μισα ειναι χαλασμενα ηδη.... τωρα θα δουμε πως θα παει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 02-12-13, 13:36
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

Update! Τα μισά αυγά όπως είπα ήταν ήδη χαλασμένα όταν έβαλα το μπλε οπότε χάλασαν και τα υπόλοιπα... Έκανα έναν πολύ καλό καθαρισμό της γένηστρας απόστηΡωσα και τον ΚΟνο με βραστό νερό και τώρα περιμένω την επόμενη γεννά...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 14-12-13, 22:01
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

καλησπερα και παλι!! με χαρα κανω ενα μικρο update με μερικες καινουργιες φωτογραφιες!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0076.jpg
Εμφανίσεις:  208
Μέγεθος:  42,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0072.jpg
Εμφανίσεις:  218
Μέγεθος:  41,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0071.jpg
Εμφανίσεις:  219
Μέγεθος:  40,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0070.jpg
Εμφανίσεις:  219
Μέγεθος:  37,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0065.jpg
Εμφανίσεις:  224
Μέγεθος:  45,7 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 22-12-13, 15:44
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

ενα μικρο update με ενα βιντεακι προχειρο που τραβιξα μολις!!

http://www.youtube.com/watch?v=ZR4eRqpmCxU
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 22-12-13, 15:53
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Να σου ζησουν τα μπεμπε...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιοτοπικο Βορειας Αμερικης. sarpijk Γλυκό νερό - Γενικά 6 25-11-13 19:49
450 λιτρα Ν. Αμερικης ιχθυοσυνθεση mmamatsis Αμαζόνιος και περίχωρα 9 19-12-12 09:34
Βιοτοπικo Νοτιου Αμερικης aquaworld Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 14 09-10-12 21:27
Ενυδρειο Νοτιου Αμερικης(Αμαζονιου) beat89 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 67 11-09-11 18:23
panos-alex/polis Νοτιου Αμερικης 400 Πάνος Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 69 14-04-09 20:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08443 seconds with 16 queries