Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-01-13, 12:57
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή Λευκός μονομάχος

Χθες είδα στο πετ σιτι στην τατοιου (νεα ευθραια) έναν καταλευκο μονομαχο...!!!!
Δεν ξέρω πόσο σπάνιο είναι αυτο το χρώμα, αλλα ξεχώριζε!!!

Η τιμή του: απ ότι μου είπαν, περίπου 50 ευρώ!
Αν το ποστ αποτελεί διαφήμιση και πρέπει να διαγραφεί....κανένα πρόβλημα

Μου έκανε εντύπωση σαν ψάρι. Οποιος είναι κοντά κι αν δεν τον έχουν πουλήσει, μπορει να παει να του ρίξει μια ματιά
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-01-13, 13:00
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

αμα ηταν χρυσος ποσο θα ειχε δηλαδη χαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-13, 13:16
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

μπορει να ηταν σε αλπικη μορφη.
φανταζομαι θα ταν πανεμορφος αλλα και τα 50 ευρω
πολλα ρε παιδι μου.
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-13, 13:17
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορει να ηταν σε αλπικη μορφη.
φανταζομαι θα ταν πανεμορφος αλλα και τα 50 ευρω
πολλα ρε παιδι μου.
Γείτονα...είναι άλλο να το λέω άλλο να το βλέπεις!!!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-13, 13:30
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά εγώ πήρα ολόλευκη μονομαχίνα 2,5 ευρώ από το πετ σοπ της γειτονιάς που έχει τα γκάπι στα 3 ευρώ.... Νομίζω ότι 50 ευρώ για ένα μονομάχο είναι ληστεία.... Δεν ξέρω αν ήταν σπάνιο είδος ή σπάνιος χρωματισμός, αλλά για πες μας, απλή απορία είναι, όχι κριτική: Σε τι ενυδρείο κρατούσε το pet city αυτό το τόσο σπάνιο ψάρι?
Αν το είχε σε ποτηράκι ή (καινούρια μόδα) σε θυριδούλα για post-it τότε μάλλον πήγαιναν να σε πιάσουν κορόιδο (χωρίς παρεξήγηση)... Επίσης τι πάει να πει γύρω στα 50 ευρώ... Το pet city είναι super market , δεν έχουν τιμές "γύρω", σου ζητάνε και το μονόλεπτο συνήθως...

Δε λέω ότι ενδεχομένως το ψάρι δεν τα άξιζε ή κάτι άλλο, αλλά γενικά είμαι πολύ επιφυλακτικός πια με το συγκεκριμένο μαγαζί και τις τιμές του...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-01-13, 13:32
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά εγώ πήρα ολόλευκη μονομαχίνα 2,5 ευρώ από το πετ σοπ της γειτονιάς που έχει τα γκάπι στα 3 ευρώ.... Νομίζω ότι 50 ευρώ για ένα μονομάχο είναι ληστεία.... Δεν ξέρω αν ήταν σπάνιο είδος ή σπάνιος χρωματισμός, αλλά για πες μας, απλή απορία είναι, όχι κριτική: Σε τι ενυδρείο κρατούσε το pet city αυτό το τόσο σπάνιο ψάρι?
Αν το είχε σε ποτηράκι ή (καινούρια μόδα) σε θυριδούλα για post-it τότε μάλλον πήγαιναν να σε πιάσουν κορόιδο (χωρίς παρεξήγηση)... Επίσης τι πάει να πει γύρω στα 50 ευρώ... Το pet city είναι super market , δεν έχουν τιμές "γύρω", σου ζητάνε και το μονόλεπτο συνήθως...

Δε λέω ότι ενδεχομένως το ψάρι δεν τα άξιζε ή κάτι άλλο, αλλά γενικά είμαι πολύ επιφυλακτικός πια με το συγκεκριμένο μαγαζί και τις τιμές του...

ολοσωστος +1
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-01-13, 13:33
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο που το ρωτάς
Λοιπόν το ενυδρειο ήταν 30λιτρο με φιλτρο και θερμοστατη!!!!

Αρχοντας για τα δεδομένα των 'υπολοιπων'!!!!

Το 'γύρω' υποθέτω ότι μου το είπαν επειδή ο υπάλληλος δεν κοίταξε τον κατάλογο αλλα μου είπε αυτο που θυμοταν
Ασχετο : αλλα δεν είχα σκοπό να τον αγοράσω για πολλούς λόγους...όχι μόνο οικονομικούς
Αν όντως το ψάρι είναι σπάνιο, δεν ταιριάζει σε αρχαριο

Οι υπόλοιποι μονομάχοι κοστίζουν απο 2,5 εώς 3,5 ευρω
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-01-13, 13:35
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Που εχει πετ σοπ με ψαρια στου ζωγραφου και τρεχω ολη την ωρα στο χολαργο και τους δινω τα λεφτα μου......
δεν πιστευω να λες αυτο πανω στην ουλοφ παλμε....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-01-13, 13:35
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

εχουμε δει τοσα κουλα με τις τιμες τους και τα τοσα υβριδια που εχουν που γιαυτο στο λεει ο ιμμορταλ .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-01-13, 13:54
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmasn Εμφάνιση μηνυμάτων
Που εχει πετ σοπ με ψαρια στου ζωγραφου και τρεχω ολη την ωρα στο χολαργο και τους δινω τα λεφτα μου......
δεν πιστευω να λες αυτο πανω στην ουλοφ παλμε....
ναι αυτό λέω, δυστυχώς έχει άθλιες συνθήκες αλλά τι να έκανα που μου την είχε τη μονομαχίνα παρέα με τα pangasius στα 30 λίτρα?

Γενικά δεν πηγαίνω εκεί, εκτός και αν υπάρχει πολύ έκτακτη ανάγκη (έχω ψωνίσει από εκεί σωληνάκι αεραντλίας και μεζεδάκια για το σκύλο+ τη μονομαχίνα), απλά όταν μπαίνω σε ένα petshop πάντα κοιτάζω τα ενυδρεία... Και δε μπορούσα να την αφήσω εκεί...

Γενικά στην περιοχή μας είναι άθλια τα petshops. Το πιο κοντινό με σχετικά καλές συνθήκες είναι ο Ωκεανός στη Βουλιαγμένης... Μετά πας για αλλού... Εγώ προσωπικά live stock (έχω βέβαια καιρό να πάρω) ψωνίζω από εκεί και από το water inn... Αν κάποιος άλλος ξέρει κανένα κοντά στη γειτονιά μας που είναι καλό σε ποιότητα ας το πει. Εγώ δεν έχω βρει


Παράθεση:
Έχεις δίκιο που το ρωτάς
Λοιπόν το ενυδρειο ήταν 30λιτρο με φιλτρο και θερμοστατη!!!!

Αρχοντας για τα δεδομένα των 'υπολοιπων'!!!!
Μια χαρά την έβγαζε.... Πάλι καλά... Αλλά και πάλι πολλά λεφτά...
Γενικά πλέον είμαι υποψιασμένος... Και όχι μόνο με αυτούς, με όλους...

Απλά ενδεικτικά κοίτα αυτό το θέμα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-01-13, 13:56
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι αυτό λέω, δυστυχώς έχει άθλιες συνθήκες αλλά τι να έκανα που μου την είχε τη μονομαχίνα παρέα με τα pangasius στα 30 λίτρα?

Γενικά δεν πηγαίνω εκεί, εκτός και αν υπάρχει πολύ έκτακτη ανάγκη (έχω ψωνίσει από εκεί σωληνάκι αεραντλίας και μεζεδάκια για το σκύλο+ τη μονομαχίνα), απλά όταν μπαίνω σε ένα petshop πάντα κοιτάζω τα ενυδρεία... Και δε μπορούσα να την αφήσω εκεί...

Γενικά στην περιοχή μας είναι άθλια τα petshops. Το πιο κοντινό με σχετικά καλές συνθήκες είναι ο Ωκεανός στη Βουλιαγμένης... Μετά πας για αλλού... Εγώ προσωπικά live stock (έχω βέβαια καιρό να πάρω) ψωνίζω από εκεί και από το water inn... Αν κάποιος άλλος ξέρει κανένα κοντά στη γειτονιά μας που είναι καλό σε ποιότητα ας το πει. Εγώ δεν έχω βρει




Μια χαρά την έβγαζε.... Πάλι καλά... Αλλά και πάλι πολλά λεφτά...
Γενικά πλέον είμαι υποψιασμένος... Και όχι μόνο με αυτούς, με όλους...

Απλά ενδεικτικά κοίτα αυτό το θέμα
Συμφωνώ
Αλλα και μόνο το γεγονός ότι τον είχαν σε 30λιτρο, τελείως μόνο του δείχνει κάτι
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-01-13, 14:16
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

πολλα λεφτα μου φαινονται για ψαρι που ειναι μαλλον προιον επιλεκτικης αναπαραγωγης.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-01-13, 14:25
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Μαζί σου, απλά δεν τους εμπιστεύομαι εκτός και αν μπορώ να το διαπιστώσω μόνος μου με κάποιο τρόπο ότι όντως αυτό που λένε (περί σπανιότητας) ισχύει... Σε άπειρες περιπτώσεις τους έχω "πιάσει":
α. Να λένε ψέματα εις γνώση τους (θεωρώ) για να πουλήσουν το "ακριβό κομμάτι"
β. Να μην ξέρουν μια πληροφορία που τους ζητάνε και να κατεβάζουν από το μυαλό τους ΑΡΚΟΥΔΕΣ για να μη φανούν αδιάβαστοι
γ. Να σπρώχνουν αυτά που δεν πωλούνται εύκολα με εντυπωσιακά "κόλπα" , όπως καλή ώρα με τις σωστές συνθήκες για το μονομάχο

Ενδεικτικά αναφέρω:
α.Δες τις τιμές που έχουν στα σκαλάρια. Θα παρατηρήσεις ότι έχουν βγάλει και δικές τους κατηγορίες και υποτάξεις που δεν αναφέρονται πουθενά ως υποείδη και τα μοσχοπουλάνε.
β. Προσπάθησαν να μου πουλήσουν Giant Ramshorn snail για Apple και ορκιζόντουσαν ότι είναι αλγοφάγο και δεν πειράζει τα φυτά καθόλου. Χρειάστηκε να ρωτήσει άλλο συνάδελφο αφού της είπα ότι αυτό δεν είναι apple και προς τιμή της μόλις το κατάλαβε ζήτησε συγνώμη.
Για το γ δε θα βάλω παράδειγμα. Μπορείς να δεις μόνος σου ότι ακολουθούν τακτικές super market με "προβολές" (σε περίπτωση που δεν έχεις δουλέψει ράφια, οι προβολές είναι αυτά που έχουν ένα stand με προϊόντα μιας μόνο εταιρίας τοποθετημένα εντυπωσιακά για να τραβάνε το μάτι. Εκεί συνήθως η εντολή του προϊσταμένου είναι να μπουν τα προϊόντα με κοντινή ημερομηνία λήξης μιας που από εκεί φεύγουν ευκολότερα από ότι στο ράφι τους)....

Επίσης προ κάποιων μηνών, είχε φέρει γαρίδες "orange fire" και όταν είχα πάει να πάρω (είχε ρίξει σύρμα εδώ ο klipitiklopos) πήγε να μου δώσει ένα μεξικάνικο cray fish το οποίο έκανε 7 ευρώ για γαρίδα!

Δεν έχω τίποτα με το μαγαζί, αλλά γενικά καλό είναι να υποστηρίζουμε τους πιο μικρούς εμπόρους οι οποίοι προσπαθούν να δώσουν και σωστές (όσο είναι δυνατό) συνθήκες στα ζωντανά τους...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-01-13, 14:28
Το avatar του χρήστη Stefs
Stefs Ο χρήστης Stefs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή

πολα ειναι 50 ευρω για μονομαχο λευκο κιολας
__________________
Ζωότοκα Λατρεία
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-01-13, 14:31
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Προτιμω να επικεντρωθω στην ομορφιά του συγκεκριμένου μονομάχους αρκεί βέβαια να μην είναι προϊόν...επιλεκτικης μεθόδου!

Οσο για τα πετ σοπ, λίγοι είναι αυτοί που αγαπάνε αυτο που κάνουν κι ακόμη λιγότεροι αυτοί που γνωρίζουν αυτο που κάνουν
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-01-13, 14:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γραψε "white betta" στο search εδω http://www.aquabid.com/

Κοιτα πχ http://www.aquabid.com/cgi-bin/aucti...sct&1358675402
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-01-13, 14:31
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

φαντασου τον μεσα στο black water με χαμηλο φωτισμο κερατοφυλο πανω και σκουρο χαλικι.......η μηπως το παρακανα;;;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-01-13, 14:51
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmasn Εμφάνιση μηνυμάτων
φαντασου τον μεσα στο black water με χαμηλο φωτισμο κερατοφυλο πανω και σκουρο χαλικι.......η μηπως το παρακανα;;;
καθολου!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-01-13, 15:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το παρακανες.
Και οι δισκοι σε σκουρα νερα ζουν στη φυση, αλλα καποιες επιλεκτικες αναπαραγωγες του με συγκεκριμενα χρωματα, αν τα βαλεις καποιος σε σκουρο νερο, δεν θα βλεπει τα χρωματα και τις ανταυγιες τους, για τα οποια εκτραφηκαν και για τα οποιο τα αγορασε.
(Οχι πως με ενδιαφερουν τα ψαρια αυτα, αλλα λεμε, για καποιον που αγοραζει αυτα τα ψαρια για το χρωμα τους, οπως εδω μιλαμε για τον ασπρο μονομαχο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-01-13, 17:24
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παρακανες.
Και οι δισκοι σε σκουρα νερα ζουν στη φυση, αλλα καποιες επιλεκτικες αναπαραγωγες του με συγκεκριμενα χρωματα, αν τα βαλεις καποιος σε σκουρο νερο, δεν θα βλεπει τα χρωματα και τις ανταυγιες τους, για τα οποια εκτραφηκαν και για τα οποιο τα αγορασε.
(Οχι πως με ενδιαφερουν τα ψαρια αυτα, αλλα λεμε, για καποιον που αγοραζει αυτα τα ψαρια για το χρωμα τους, οπως εδω μιλαμε για τον ασπρο μονομαχο)
Επειδή είμαι "ασχετος" από μονομάχους...παρόλο που τον δικό μας τον λατρεύουμε οικογενειακώς και προσπαθούμε για το καλύτερο ... οι λευκοί μονομάχοι προέρχονται από επιλεκτική αναπαραγωγή?

Εννοώ, πως είναι δεδομένο πως δεν είναι γονιδιακό το θέμα?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-01-13, 17:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εννοεις αλμπινο?
Θα ειχε κοκκινη ιριδα στο ματι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-01-13, 17:38
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Σε ενα ξενο φορουμ διαβασα οτι ειναι σπανιοι και πολυ ακριβοι, ενας μαλιστα ελεγε πανω απο 200 δολαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-01-13, 17:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Επιλεκτικη αναπαραγωγη

Αλμπινο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-01-13, 17:39
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοεις αλμπινο?
Θα ειχε κοκκινη ιριδα στο ματι
Αυτό εννοούσα! Με κάλυψες απόλυτα Σπύρο
Κόκκινη ίριδα δεν νομίζω να παρατηρησα στον συγκεκριμένο μονομάχο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-01-13, 20:32
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

πανεμορφο ψαρι!!!
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-01-13, 21:12
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Φανταστικος ειναι μακαρι να εβρισκα εναν τετοιο στην Ροδο.. Απο οτι ειδα κ εγω σε ξενο site ειναι οντως ακριβως τον ειχα δει περιπου 85 δολαρια..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-01-13, 22:03
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Α ειναι crown tail? πανεμορφοι ειναι. Ειδα στο αζορες στη θεσσαλονικη εναν crown tail καταμαυρο και αλλους με δεν ξερω και εγω ποσα χρωματα μπλεκοκκινοπρασινο και εκανε νομιζω 15 και 10 ευρω αντιστοιχα. Στο τσαφ ημουν να στησω μονομαχιερα μονο και μονο επειδη τον ειδα...τωρα 50 ευρω μου φαινονται υπερβολη. :/
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-01-13, 22:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ δε θα σταθω στη σπανιοτητα των αλμπινο η στις επιλεκτικες αναπαραγωγες και σε αλλες μπουρδες ανευ ουσιας και νοηματος...
ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα ζωντανα πλασματα ειναι σπανια. Για την ακριβεια το καθε ενα ειναι μοναδικο.
Αν ο μονομαχος σε ειδε και σου "μιλησε" επρεπε να τον παρεις. Αν οχι τοτε αστον για καποιον αλλο, πολυ απλα.
Θελω να πιστευω πως καποιος που ασχολειται με ζωντανα πλασματα το κανει γιατι τα αγαπαει κι οχι γιατι τα βλεπει ως σπανιες ηλιθιοτητες και δεκανικια της ματαιοδοξιας του.
Τωρα οσον αφορα τις συνθηκες και την τιμη, θα ειχα να πω ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΠΡΑΒΟ στο εν λογο μαγαζι αν ακολουθουσε ιδιες τακτικες και στους υπολοιπους μονομαχους, τους "μη σπανιους" γιατι το ελαχιστο που αξιζει ενα τετοιο ψαρι ειναι τουλαχιστο ενας τετοιος χωρος και μια τετοια τιμη, και θα ηταν τελειο να ακολουθησουν και οι υπολοιποι (ονειρα θερινης νυκτος βεβαια αλλα τεσπα)...

Θα μου πεις τωρα "καλα ρε φιλε θα αγοραζες εσυ αυτους τους μονομαχους του 50ρικου" ?
Η απαντηση ειναι καθετα ΝΑΙ, και οχι μονο αλλα θα του εκανα και τζαμπα διαφημηση επειδη αγοραζοντας ενα ψαρι σε σωστες συνθηκες οπως και να χει ειναι διαφορετικο απο το να το αγορασεις απο σφηνοποτηρα... Ολοκληρη καμπανια θα τους εκανα ωστε να εχει πωλησεις και να τα δουν οι υπολοιποι και να κοπανανε την κεφαλα τους στον τοιχο...
Αλλα βεβαια δεν περιμενω απο σουπερ μαρκετ να ξεκινησει κατι τετοιο...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-01-13, 20:16
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Επειδή υπάρχουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται για τα γονίδια που σχετίζονται με τα χρώματα στους μονομάχους, υπάρχουν 4 κύριες μορφές "άσπρων":

1. Τα albino, όπου έχουμε απουσία κάθε είδους χρωστικής σε όλο το σώμα και όπως είπε ο Σπύρος έχουν κόκκινη ίριδα στο μάτι. Μάλιστα αν δεν υπάρχουν ειδικές συνθήκες χαμηλού φωτισμού από την εκκόλαψη, κατά πάσα πιθανότητα είναι τυφλά. Είναι κατά κοινή ομολογία πάρα πολύ σπάνια...
2. Τα cellophane, που ουσιαστικά είναι επίσης άχρωμα με διαφανή πτερύγια αλλά με κανονικά μάτια.
3. Τα pastel white, όπου έχουμε έλλειψη σκούρας και κόκκινης χρωστικής αλλά υπάρχει μία στοιβάδα πολύ ανοιχτού steel blue χρώματος και μία ελαφριά ιριδίζουσα επικάλυψη (μπλε ή πράσινη)
4. Τα opaque white, με ουσιαστική διαφορά από τα pastel την πιο έντονη έκφραση ενός γονιδίου που οδηγεί σε πίο "αδιαφανή" εμφάνιση [thick opaque or powdery appearence]).

Περσσότερο διάβασμα εδώ (γενικά για χρώματα):
http://www.bettas-jimsonnier.com/genetics4.htm
http://bettysplendens.com/articles/p...articleid=1639
http://www.bettaterritory.nl/BT-AABcolorgenetics.htm
και εδώ (για διαφορές μεταξύ opaque και pastel):
http://bettysplendens.com/articles/p...?articleid=897

Τώρα για την τιμή, αν το ψάρι δεν είναι halfmoon (ή halfmoon plakat), είναι μάλλον υπερβολική (και για HM υπερβολική είναι, έχω γνωστή μου Ολλανδέζα που ασχολείται με τα whites γενικά και έχω δει ζευγάρια opaque HM και HMPK να πωλούνται για 12-15 euro) Εκτός και αν είναι albino :Ο

Το αν θα έπρεπε γενικά οι μονομάχοι και κατ επέκταση και τα υπόλοιπα ψάρια και τα άλλα ζωντανά, να έχουν καλύτερες συνθήκες διαβίωσης δεν το συζητάω καν. Τώρα το αν η τιμή θα έκανε αυτούς που δεν τα υπολογίζουν, να τα προσέχουν περισσότερο δεν είμαι 100% σίγουρος και είναι άλλη συζήτηση πιστεύω...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-01-13, 20:23
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή υπάρχουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται για τα γονίδια που σχετίζονται με τα χρώματα στους μονομάχους, υπάρχουν 4 κύριες μορφές "άσπρων":

1. Τα albino, όπου έχουμε απουσία κάθε είδους χρωστικής σε όλο το σώμα και όπως είπε ο Σπύρος έχουν κόκκινη ίριδα στο μάτι. Μάλιστα αν δεν υπάρχουν ειδικές συνθήκες χαμηλού φωτισμού από την εκκόλαψη, κατά πάσα πιθανότητα είναι τυφλά. Είναι κατά κοινή ομολογία πάρα πολύ σπάνια...
2. Τα cellophane, που ουσιαστικά είναι επίσης άχρωμα με διαφανή πτερύγια αλλά με κανονικά μάτια.
3. Τα pastel white, όπου έχουμε έλλειψη σκούρας και κόκκινης χρωστικής αλλά υπάρχει μία στοιβάδα πολύ ανοιχτού steel blue χρώματος και μία ελαφριά ιριδίζουσα επικάλυψη (μπλε ή πράσινη)
4. Τα opaque white, με ουσιαστική διαφορά από τα pastel την πιο έντονη έκφραση ενός γονιδίου που οδηγεί σε πίο "αδιαφανή" εμφάνιση [thick opaque or powdery appearence]).

Περσσότερο διάβασμα εδώ (γενικά για χρώματα):
http://www.bettas-jimsonnier.com/genetics4.htm
http://bettysplendens.com/articles/p...articleid=1639
http://www.bettaterritory.nl/BT-AABcolorgenetics.htm
και εδώ (για διαφορές μεταξύ opaque και pastel):
http://bettysplendens.com/articles/p...?articleid=897

Τώρα για την τιμή, αν το ψάρι δεν είναι halfmoon (ή halfmoon plakat), είναι μάλλον υπερβολική (και για HM υπερβολική είναι, έχω γνωστή μου Ολλανδέζα που ασχολείται με τα whites γενικά και έχω δει ζευγάρια opaque HM και HMPK να πωλούνται για 12-15 euro) Εκτός και αν είναι albino :Ο

Το αν θα έπρεπε γενικά οι μονομάχοι και κατ επέκταση και τα υπόλοιπα ψάρια και τα άλλα ζωντανά, να έχουν καλύτερες συνθήκες διαβίωσης δεν το συζητάω καν. Τώρα το αν η τιμή θα έκανε αυτούς που δεν τα υπολογίζουν, να τα προσέχουν περισσότερο δεν είμαι 100% σίγουρος και είναι άλλη συζήτηση πιστεύω...
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!!!

Σχετικά με το ψάρι που είδα, δεν ήταν halfmoon και σίγουρα δεν ήταν αλμπινο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Matt - Λευκός Ελβετικός Ποιμενικός GiannisA ¶λλα ζώα 13 31-07-11 12:54
Πλάτυ με ένα μάτι άσπρο και κλειστό και λευκές κηλίδες GERR Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 22-02-08 20:09
Λευκός λεπτός υμένας στην επιφάνεια του νερού lucy Γλυκό νερό - Γενικά 9 12-12-07 11:35
λευκές γραμμές στα πτερύγια ramirezi stat Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 27-04-07 19:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18939 seconds with 15 queries