Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-01-06, 12:13
dracula7 Ο χρήστης dracula7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή νεο ενυδρεια και χαζη ερωτηση...

τελικα με αργα και σταθερα βηματα τουσ τελευταιους 2 μηνες ξεκινησα και εγω το δικο μου ενυδρειο.






αναλυτικη παρουσιαση θα κανω σε καποιο επομενο ποστ.σε γενικες γραμμες πηρα 25 κιλα περιπου βραχο ,ενα σκιμερ μεταχειρισμενο και για αρχη εβαλα μονο βιολογικο φιλτρο(θα ηθελα να μου πειτε αν το χημικο θεωρειται απαραιτητο).

η χαζη ερωτηση που ακολουθει ειανι η εξης.εχω παρει καποια σαλιγκαρια για τον καθαρισμο του ενυδρειου που κατα καιρους τα βρισκω γυρισμενα αναποδα.οταν λοιπον τα βρισκω αναποδα να τα γυριζω η οχι???????εχουν την δυναοτητα να γυρισουν απο μονα τους και ειναι επιτηδες αναποδα η εχουν βρεθει στην θεση αυτη καταλαθος.τα σαλιγκαρια μου ειναι καποια με κοκκινα ποδια,καποια μεγαλυτερα με μπλε ποδια και καποια μικροτερα που μαλλον δεν εχουν ποδια(συγνωμη αλλα δεν ξερω τις ονομασιες.)


υ.γ μηπως μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να γραψω για να φαινονται οι φωτο στο ποστ???τi γραφω λαθος???
__________________
160 litra koinoniko
140 με κηχλιδες αφρικης
και αναμενεται ενα reef 160 λιτρα...
KAI ΜΕΝΩ ΣΕ ΔΥΑΡΙ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 18-01-06 στις 21:16
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-01-06, 16:10
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dracula7
...αναλυτικη παρουσιαση θα κανω σε καποιο επομενο ποστ.σε γενικες γραμμες πηρα 25 κιλα περιπου βραχο ,ενα σκιμερ μεταχειρισμενο και για αρχη εβαλα μονο βιολογικο φιλτρο(θα ηθελα να μου πειτε αν το χημικο θεωρειται απαραιτητο).
Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου (καθαρα), ποσο φορτωμενο ειναι και πιο σκιμμερ ειναι αυτο που εχεις?

Απαραιτητο μπορει να μην ειναι το χημικο (υπο προυποθεσεις) αλλα καλο ειναι να το εχεις καθως βοηθαει το skimmer σου και σε μια περιπτωση αναποδιας εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να μην παθεις (μεγαλη) ζημια.
π.χ. εχεις μια Sinularia η οποια αποφασιζει πως κινδυνευει απο καποιο κοντινο της κοραλλι και αρχιζει να βγαζει διαφορα χημικα δηλητιρια. Αν δεν εχεις χημικο φιλτρο με ενεργο ανθρακα (και αντιφωσφορο συνηθως) τοτε οι πιθανοτητες να ανταπεξελθει το skimmer σου ειναι μικρες. Εκτος κι αν εχεις κανα θηριο σκιμμερ 2 μετρα και δεν μας το λες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dracula7
...εχω παρει καποια σαλιγκαρια για τον καθαρισμο του ενυδρειου που κατα καιρους τα βρισκω γυρισμενα αναποδα.οταν λοιπον τα βρισκω αναποδα να τα γυριζω η οχι???????εχουν την δυναοτητα να γυρισουν απο μονα τους και ειναι επιτηδες αναποδα η εχουν βρεθει στην θεση αυτη καταλαθος.τα σαλιγκαρια μου ειναι καποια με κοκκινα ποδια,καποια μεγαλυτερα με μπλε ποδια και καποια μικροτερα που μαλλον δεν εχουν ποδια(συγνωμη αλλα δεν ξερω τις ονομασιες.)

Φιλε τα σαλιγκαρια δεν εχουν ποδια...μηπως ειναι ερημιτες (
καβουρακια)? γιατι μονο τετοια εχω δει με μπλε και κοκκινα ποδια.

Παντως απ'οσο ξερω υπαρχουν τα σαλιγκαρια Astrea τα οποια οντως δεν μπορουν να γυρισουν οταν πεφτουν αναποδα αλλα σε καμια περιπτωση δεν εχουν ποδια.

Δεν πειραζει με τις ονομασιες αλλα αν σου πουλησανε ερημιτες για σαλιγκαρια τοτε καλο ειναι να πιασεις να διαβασεις λιγο και να μαθεις τι ειναι τα ζωντανα που εχεις μεσα στο ενυδρειο σου.

__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πλατανοφυλλα σε ενυδρεια soza Γλυκό νερό - Γενικά 1 22-12-05 02:21
Μια ισως χαζη ερωτηση...!!! bas_754 Γλυκό νερό - Γενικά 1 05-05-05 21:36
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 20-11-03 14:13
Ick medication newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 07-10-03 23:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03929 seconds with 13 queries