Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-11-11, 09:26  
Τι έχουν τα cory και ψοφούν;;;;
 
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1
Member
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος 08-11-11, 09:26
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Μετά από το στήσιμο του νέου ενυδρείου μου 110 λίτρων (για το οποίο οφείλω μια παρουσίαση και θα την κάνω άμεσα μόλις έρθουν κάποια φυτάκια ακόμα) έβαλα και 4 νέα cory Bronze για να κάνουν παρέα στο ένα που είχα για 1,5 χρόνο περίπου. Μαζί υπάρχουν ένα ζευγάρι σκαλάρια (τα έχω τουλάχιστον 2 χρόνια) και κάμποσα γκάπυ και ένας πλέκο.
Το ενυδρείο τρέχει 4 μήνες. Έχουν μηδενίσει Αμμωνία και νιτρώδη (σίγουρα) και τα νιτρικά είναι στο 20 (περίπου, δεν έχω φασματογράφο στα μάτια!!! ) και PH 7,6 - 7,8 (περίπου).
3 ξύλα μοπάνι, λίγες ανούμπιες και Xmas moss. Αυτά εν συντομία.
Όλο αυτό το διάστημα έχω χάσει 2 γκάπυ.
Αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα το 1/5 περίπου.

Τις τελευταίες τρεις εβδομάδες έχασα 3 κόρυ χωρίς να δείχνουν σημάδια αρρώστιας (άποψή μου). Το μόνο που παρατήρησα ήταν μια αλλαγή συμπεριφοράς, σαν να κολυμπούσαν περισότερο παρά να σκάβουν το βυθό και δεν έδειχναν τόσο κινητικά και αυτό για 1-2 ημέρες μόνο. Επίσης έδειξαν κάτι σαν ανήσυχο ή παράξενο κολύμπι, δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω. Ελάχιστα δείγματα, αλλά ίσως να βοηθά και αυτό στο να καταλάβετε την κατάσταση. Τα υπόλοιπα ψάρια είναι μια χαρά.
Εμφανίσεις: 6657
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 20-11-11, 23:16
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Σκούπα κάνω μια φορά την εβδομάδα, κατά κύριο λόγο στο αριστερό κομμάτι, όπου μαζεύονται και οι περισσότερες ακαθαρσίες. Εκεί τις σπώχνει η έξοδος του φίλτρου και πιστεύω ότι μαζεύω τα περισσότερα με τις αλλαγές νερού. Πλέον αλλάζω περίπου 40 λίτρα νερό την εβδομάδα.
Κάποιες φορές γυρίζω την έξοδο του φίλτου προς τα αριστερά και κάτω για 10 λεπτά, για να σπρώχνει το ρεύμα τις ακαθαρσίες προς το φίλτρο.
Προσέχω πάντα να μην ανακατεύω το βυθό γιατί κάπου έχετε πει ότι μπορεί να ανεβει η αμμωνία.
Έχω φυτέψει μόνο τις τρεις Balancea στο κέντρο και πίσω, σπρώχνωντας απλά τη ρίζα τους στο βυθό. Τα υπόλοιπα φυτά είναι δεμένα.
Μια δύο φορές κούνησα τα ξύλα (πολύ προσεκτικά), τα οποία κάθονται και δεν είναι χωμένα στο βυθό.
Τα φυτά είναι αγορασμένα από το ebay (aquamagic).

Σήμερα το κόρυ φαίνεται πιο ζωηρό και πιο... φυσιολογικό. Κόβει βόλτες και σκάβει το βυθό. Μήπως αυτός τελικά είναι ο δολοφόνος;;;
-------------------------
Αν είναι κυανοβακτήριο τι κάνω;
Αν είναι μύκητες τι κάνω;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratri1 : 20-11-11 στις 23:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 21-11-11, 00:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratri1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είναι κυανοβακτήριο τι κάνω;
Αν είναι μύκητες τι κάνω;
Αν δεν ειμαστε σιγουροι δεν κανουμε τιποτα προς το παρον παρα μονο παρακαλαμε να ηταν το τελευταιο κρουσμα ή να μπορεσουμε να κανουμε διαγνωση της πιθανης ασθενειας και ευρεση της αιτιας των θανατων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 23-11-11, 13:52
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Το κόρυ εξακολουθεί να δείχνει ζωηρό και πολύ πιο καλά τις τελευταίες ημέρες. Ψάχνει το βυθό και ζουζουνίζει τριγύρω!!! Μάλλον είναι η μοίρα μου να έχω μόνο ένα κόρυ στο ενυδρείο μου.

Και τώρα η απορία: Κάνοντας σκούπα, μπορώ να σηκώνω λίγη άμμο, για να αερίζω - καθαρίζω λίγο την επάνω - επάνω επιφάνεια του βυθού;
Δηλαδή τι εννοώ. Όταν κάνω σκούπα την κρατάω λίγο πιο πάνω από το βυθό έτσι ώστε να μην μου σηκώνει καθόλου άμμο. Σε περίπτωση που σηκωθεί λιγη άμμος, επειδή είναι βαρύτερη από τις άλλες ακαθαρσίες, απλά στροβιλίζεται στην είσοδο της σκούπας και ξαναπέφτει κάτω και δεν βγαίνει στο λάστιχο. Μιλάμε για κόκκους και όχι για κάποια ποσότητα.
Μήπως θα έπρεπε να το επιδιώκω αυτό αντί να το αποφεύγω, για να γίνεται πιο καλός καθαρισμός του βυθού; Σκέφτομαι για μια ανατάραξη των πρώτων 1-2 χιλιοστών του βυθού. Ή απαγορεύεται οποιαδήποτε ανατάραξη;

Σκέφτομαι να πάρω έναν κυκλοφορητή για καλύτερη κυκλοφορία στο βυθό, όπως αυτόν: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2179
Μήπως είναι μεγάλος για τα 110 καθαρά λίτρα μου; Κάπου διάβασα για κούρεμα της φτερωτής αν διώχνει πολύ νερό. Πως γίνεται αυτό το κούρεμα;
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 28-11-11, 21:48
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Κάποια άποψη;;;
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-11-11, 00:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με ψαλιδακι κοβεις ελαχιστα τις ακρες της φτερωτης σαν να κοβεις νυχι, μεχρι να πετυχεις τη ροη που θελεις. (ισως και λιγο μεγαλυτερη, αφου μπορει να πεσει λιγο η ροη αργοτερα)
Δοκιμασε πρωτα ομως τοποθετηση σε διαφορες θεσεις και κατευθυνσεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 29-11-11, 01:52
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χρησιμοποιω τον ιδιο κυκλοφορητη,ειναι καπως δυνατος αλλα αν τον στησεις σωστα ωστε να σκαει η ροη στα τζαμια η "διαθλαση"(δε μουρχεται η σωστη λεξη τωρα) που θα κανει το νερο ειναι αρκετη για ναχεις το αποτελεσμα που θες.

οπως σου ειπε ο delta,δοκιμασε με διαφορα στησιματα σε διαφορες θεσεις πρωτα πριν κοψεις γιατι κιεγω σκεφτομουν να κοψω τη φτερωτη αλλα τελικα δε χρειαστηκε.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 29-11-11, 16:41
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

OK παιδιά. Θα τον πάρω και θα δοκιμάσω πρώτα χωρίς μοντίφες. Και βλέπουμε. Δεν ξέρω αν φταίει η κυκλοφορία στο βυθό για το πρόβλημά μου, αλλά πρέπει να το ρυθμίσω κι αυτό.
Φαντάζομαι ότι το ρεύμα που θα δημιουργεί ο κυκλοφορητής θα πρέπει να είναι ανεκτό από τα ψάρια και να μην τα διώχνει.

Για τη σκούπα τι λέτε; Πρέπει να σηκώνει λίγη άμμο ή δεν πρέπει; Δεν βρίσκω κάποια παρόμοια απάντηση στα τόπικ που διαβάζω.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 29-11-11, 22:16
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κοιταξε για τη σκουπα εφοσον γινεται προσεκτικα σχετικα, χωρις πολυ ανακατωσουρα δεν πιστευω οτι θαχεις προβλημα.εγω δεν ειχα οποτε εβαζα σκουπα και ειχα κανει μετρησεις πριν και μετα τη σκουπα.
αν οι συνθηκες στο ενυδρειο ειναι σωστες στρωμενο φιλτρο,δυνατη βιολογια,χωρις αναεροβιες περιοχες στο βυθο για τυχων παγιδευμενα αερια κλπ, αν σηκωθει λιγη αμμωνια νομιζω οτι θαναι σε αμελητεα ποσοτητα και την τακτοποιει το φιλτρο αμεσως. μπορει να κανω και λαθος,αλλα πιστευω πως υπο νορμαλ συνθηκες δεν εχεις προβλημα με τη σκουπα.

αρκει να μην κανεις πολυ ανακατωσουρα που ετσι κιαλλιως δεν το θες για να μη στρεσαρεις τα ψαρια.περιμενε ομως να σου απαντησει και κανεις αλλος σαυτο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Aυγά cory...Ή trelemis Γατόψαρα Ν. Αμερικής 18 29-09-11 11:55
TI CORY? stelios_ant Γατόψαρα Ν. Αμερικής 8 24-03-10 13:59
Δημοσκόπηση για cory sofianos7 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 35 14-06-08 11:00
Cory & Fry a$wto$ Γατόψαρα Ν. Αμερικής 5 15-11-04 22:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04688 seconds with 13 queries