Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-05-08, 09:18
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή Αλλαγή σχεδίου

Κατάλαβα απο οσα μου λένε για τις χελώνες πως θελουν περισσότερο χώρο απο 96λιτρα.Γι'αυτό αποφάσησα να φτιάξω ενα ενυδρείο μήκους 60 πλάτους 60 και ύψους 40.Γι'αυτό τώρα το ενυδρείο θα μείνει άδιο αφού δωθούν και οι χήρες.Τι ψάρια μου προτείνεται;Εγώ σκέφτομαι κάτι σε 10 καρδινάλιους 10 νέον,μερικές γαρίδες και 1 ζευγάρι κριμπενσις.Ή να φτιάξω ένα βιότοπο με neolamprologus multifasciatus.

Μου αρέσει περισσότερο η πρώτη λύση.Ευχαριστώ.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-05-08, 09:56
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Στο 96 λιτρο μπορείς να βάλεις ένα κοπάδι από ένα είδος τέτρα και όχι δύο και λόγω ιχθυοφόρτισης και επίσης επειδή θα μπλέκονται μεταξύ τους και δν νομίζω να σου αρέσει το αποτέλεσμα.Ένα ζευγάρι κριμπένσις μεε όλα αυτά θα μπορούσε να μπει αλλά στην αρχή ιδιέταιρα θα πρέπει να προσέχεις την συμπεριφορά του ως προς τα άλλα ψάρια του ενυδρείου.
Τις γαρίδες καλύτερα να τις αποφύγεις γιατί υπάρχει περίπτωση να γίνουν μεζεδάκι για κιχλίδες.
Φυτά θα έχει?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-05-08, 10:59
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Λέω να δέσω ανούμπιες σε ξύλο μοπάνι γιατί έχω ακούσει πως οι κυχλίδες ξεριζόνουν τα φυτεμένα.Για background να βάλω αφίσα,μαυρο χαρτόνι ή βράχο;Και υπενθυμίστε μου λίγο την προτεινόμενη σύνθεση.
-------------------------
To ενυδρείο λέω να το ξεστίσω τελείως.Θα βάλω να δουλέβουν και τα δυο φίλτρα μαζί και το αρχικό και σπόγγου και θα βγάλω το αρχικό γιατί πιάνει πολύ χώρο.Σκέφτομαι να βάλω ύπόστρομμα και να φιτέψω πλατύφυλλα φυτά.Σκέφτομαι να το κάνω σαν του RAVEN http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E5%ED%F3%E9%F2.

Αυτές οι ρίζες είναι μοπάνι;Ευχαριστώ.
-------------------------
Μπορώ να βάλω και trichogaster leeri?Ενα ζευγάρι και η συνθεση να είναι
2 κριμπενσις-2 περλ γκουράμι και 10 καρδινάλιοι.
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 17-05-08 στις 10:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-05-08, 11:37
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτές οι ρίζες είναι μοπάνι;Ευχαριστώ.
-------------------------
Μπορώ να βάλω και trichogaster leeri?Ενα ζευγάρι και η συνθεση να είναι
2 κριμπενσις-2 περλ γκουράμι και 10 καρδινάλιοι.
Όχι τα γκουράμι να τα αφήσεις καλύτερα.
10 καρδινάλιοι και ένα ζευγάρι κριμπένσις είναι αρκετά...
Πολύ ψιλόκοκκο χαλικάκι κρυψώνες από ξύλα και μη ασβεστολυθικές πέτρες και μερικά φυτά και είσαι μια χαρά...
Υπόστρωμα δεν χρειάζεται.

Βάλε εύκολα είδη φυτών.
Τα κριμπένσις σκάβουν...αλλά δεν ξεριζώνουν τα φυτά άμα έχουν φυτευτεί καλά και όχι ίσα ίσα μέσα στο χαλίκι,
Εξάλλου όσοι έχουν κριμπένσις τα έχουν σε πολύ φυτεμένα ενυδρεία.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-05-08, 11:41
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Πολλοί βάζουν και για κρυψόνες κάτι γλαστράκια.Πρέπει να βάλω ή στη θέση τους να βάλω μια καρύδα;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-05-08, 11:44
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Πήλινα γλαστράκια...καρύδες...
Μπορείς να βάλεις μία για να νιώθει ασφάλεια το ζεύγος και να έχει ένα δικό του χώρο αλλα έχουν αναφερθεί περιπτώσεις που δεν μπήκαν καθόλου στην καρύδα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-05-08, 12:43
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

οk thanks... Για background προτείνεις αφίσα ή μαύρο χαρτόνι;
-------------------------
νέο πρόβλημα.Επειδή έβγαλα απο την πρίζα το φίλτρο όταν έβγαζα τα τιγράκια τώρα που το ξανασύνδεσα δεν λειτουργεί καθόλου και δεν ανακυκλώνει το νερό.Έβαλα μόλις τώρα το άλλο φίλτρο και δουλέβει.Τώρα να κάνω μπόλι αν ναι πως και σε ποιο σπόγγο απο το καρφουρίσιο.Επείγη.
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 17-05-08 στις 12:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-05-08, 13:32
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Προτείνω ανεπιφύλακτα μαύρο χαρτόνι.Δίνει απίστευτο βάθος.
Επειδή δεν ξέρω τι φίλτρο έχει το ενυδρείο του carefour δεν μπορώ να σου απαντήσω.
Και εγω το έχω πάθει με το δικό μου...
Μήπως ο κάδος των υλικών δεν έχει νερό?
Προσπαθώ να μαντέψω...περίμενε για μία πιο σίγουρη απάντηση από κάποιον που έχει το ενυδρείο σαν το δικό σου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-05-08, 14:54
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Θα το γεμίσω μεχρι πάνω.Αν και το άλλο φίλτρο δουλεύει καλύτερα.
-------------------------
Λιγη βοήθεια γιατί ξεκολίσανε οι βεντύζες του φίλτρου και τώρα είναι ******.Γι'αυτό πάρτε τιςχήρες αλλιώς πρέπει να τις κρατήσω αφού δεν τις δέχεται ο πετ-σοπάς
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 17-05-08 στις 14:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-05-08, 15:21
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Το ενυδρείο τώρα τί έχει μέσα?
Επειδή σε βλέπω συνέχεια να αλλάζεις γνώμες όσο αναφορά συνθέσεις ψαριών γιατί δεν κρατάς τις χήρες και να μεγαλώσεις το κοπαδάκι τους?
Είναι ωραία ψάρια.
Από το να δίνεις και να αγοράζεις συνέχεια καλύτερα κάτσε να ασχοληθείς με αυτά που έχεις ήδη και όχι με άλλα....

Φιλικά Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-05-08, 16:33
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Γιατί δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα.Δεν τις αγόρασα εγώ αλλά ενας φίλος για δώρο.
-------------------------
Τώρα για τα φυτά.Πόσσα εκατοστά υπόστρομμα να βάλω και απο ποιο μαγαζί{Αιγλαεω-Χαιδάρι}να το πάρω;Να πάρω JBL;Και τι φυτά προτείνεται εσείς για αυτές τις ράτσες ψαριών;

υ.γ:Το JBL τι σχέση έχει με τον παλαιστή του wwe JOHN BRADSHAW LAYFIELD που τον φωνάζουν JBL;
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E4%F1%E5%DF%EF

μήπως να βάλω μόνο κριμπενσις για να μην φαγωθούν τα μικρά ή οι καρδινάλιοι/νεον δεν ενοχλούν τα νεογνά;
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 17-05-08 στις 16:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-05-08, 17:43
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε westie, κάνεις πολλές ερωτήσεις χωρίς ιδιαίτερο νόημα, λες και σ'έχει πιάσει μια σύγχιση, cool Τα πράγματα είναι απλά, το background είναι καθαρά και μόνο δική σου επιλογή, δοκίμασε μερικά και θα καταλλήξεις σε αυτό που σου αρέσει! Τώρα όσον αφορά τη σύνθεση των ψαριών, σε λίγο θα βάλεις και τις χελώνες μαζί με τα υπόλοιπα Δε χρειάζεται να βάλεις ένα σωρό κοπαδόψαρα διαφορετικού είδους, για τον απλούστατο λόγο του οτι δε θα έχεις όμορφο αποτέλεσμα, παραμόνο ένα ενυδρείο λες και έχει μπει στο μπλέντερ!

Η σύνθεσή σου πρέπει να είναι λυτή για να δεις τις πανέμορφες συμπεριφορές των ψαριών που θα επιλέξεις! Τα kribensis είναι ψάρια βυθού κυρίως, ένα ζευγάρι kribs μαζί με ένα είδος κοπαδόψαρων είναι ότι πρέπει, φρόντισε το κοπάδι να αποτελέιτε απο αφρόψαρα και γενικότερα ψάρια που κινούνται στα πάνω μέρη του ενυδρείου, για να μην έχεις πρόβλημα μεταξύ αυτών και των kribs, κυρίως κατα τη περίοδο του ζευγαρώματος. Διάβασε και αυτή τη συζήτηση που θα σε βοηθήσει να καταλλήξεις κάπου-> http://www.aquatek.gr/vb/showthread....563#post261563 ,μπορείς επίσης να βρεις σχετικές συζητήσεις με ένα απλό search και να πάρεις πολλές απαντήσεις μέσα σε λίγα λεπτά!

Φυτά βάλε άφοβα όσα θέλεις, τα kribs δεν είναι ψάρια που καταστρέφουν τα φυτά, καλό είναι να βάλεις αρκετά αφού τα kribensis λατρεύουν τις πυκνοφυτεμμένες περιοχές, μιας και έχουν χώρους για να κρύβονται και να χαλαρώνουν. Επίσης περισσότερα φυτά = λιγότερες επιθέσεις μεταξύ των ψαριών! Η java moss είναι ένα πολύ εύκολο και κατάλληλο φυτό, μιας και αποτελεί φοβερές κρυψώνες και πηγές τροφής για τα μωρά των kribensis και όχι μόνο. Καλό είναι να μη το πλακώσεις μόνο στα πλατύφυλλα αλλά και σε άλλα φυτά γρήγορης ανάπτυξης με περισσότερες διακλαδώσεις κλπ ώστε να καλύπτουν όμορφα το χώρο!

Αν και εφόσον τα παραπάνω λάβουν μέρος, δεν έχεις πρόβλημα για τις γαρίδες και μπορείς να βάλεις άφοβα, φτάνει να είναι στο τελικό τους στάδιο ανάπτυξης, ορίστε άλλο ένα θέμα που θα σε βοηθήσει-> http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F1%DF%E4%E5%F2

3-5 εκκατοστά υπόστρωμμα είναι καλά, κάντο να κατηφορίζει απο το πίσω μέρος προς τα εμπρός για να δίνει λίγο βάθος στο ενυδρείο, τώρα η ερώτηση για την επιλογή μαγαζιού για να αγοράσεις υπόστρωμμα, με συγχωρείς αλλα... δεν είναι ερώτηση!

Ελπίζω να σε κάλυψα,
φιλικά πάντα...
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-05-08, 18:24
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Εδώ ένα σχέδιο.Απο οτι βλέπετε σε μία φωνία θα υπάρχει ένα κενό με λίγο χαλίκι και χωρίς υπόστρομμα για να κρύβονται οι γαρίδες οταν θα είναι μικρές.Σκέφτομαι για γαρίδες cherry ή κάτι μπλε που έχει το pet boom.Μπορείτε να μου πείτε μεγάλα και εύκολα φυτά να βάλω και να μην χρηάζονται τίποτα ιδιαίτερο αφού δεν έχω σκοπό να αλλάξω λάμπα.Σκέφτομαι να βάλω γρασίδι και στο βραχάκι και στην πετρούλα.Τώρα όμως το πρόβλημα θα είναι το καλοκαίρι που θα λείπω 2 μήνες.Πως θα γίννται οι αλλαγές αφού θα είμαι μακριά {Πύλος} και ποιος θα ρίχνει τα λιπάσματα.Έχω όμως και ευτυχώς αυτόματη ταίστρα.Παιδιά ξεχασα να πω πως δίνεται και ενας πλέκο 6-7 εκατοστά.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ενυδρείο ααα.jpg
Εμφανίσεις:  267
Μέγεθος:  53,8 KB  
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-05-08, 18:54
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ ένα σχέδιο.Απο οτι βλέπετε σε μία φωνία θα υπάρχει ένα κενό με λίγο χαλίκι και χωρίς υπόστρομμα για να κρύβονται οι γαρίδες οταν θα είναι μικρές.Σκέφτομαι για γαρίδες cherry ή κάτι μπλε που έχει το pet boom.Μπορείτε να μου πείτε μεγάλα και εύκολα φυτά να βάλω και να μην χρηάζονται τίποτα ιδιαίτερο αφού δεν έχω σκοπό να αλλάξω λάμπα.Σκέφτομαι να βάλω γρασίδι και στο βραχάκι και στην πετρούλα.Τώρα όμως το πρόβλημα θα είναι το καλοκαίρι που θα λείπω 2 μήνες.Πως θα γίννται οι αλλαγές αφού θα είμαι μακριά {Πύλος} και ποιος θα ρίχνει τα λιπάσματα.Έχω όμως και ευτυχώς αυτόματη ταίστρα.Παιδιά ξεχασα να πω πως δίνεται και ενας πλέκο 6-7 εκατοστά.
Λοιπόν έχουμε και λέμε.
Red cherry shrimps να μην βάλεις επειδή είναι από τα μικρότερα είδη γαριδών και θα γίνουν μεζές για τα κριμπς.
Συνήθως τέτοιες γαρίδες μπαίνουν σε ενυδρεία μόνο για αυτές.
Όταν λέμε στα προηγούμενα ποστ γαρίδες εννούμε τις γαρίδες αμάνο...caridina japonica
Το γρασιδάκι δεν νομίζω να σου πιάσει γιατι ο φωτισμός σου είναι ανεπαρκής.
Μερικά εύκολα φυτά γρήγορης ανάπτυξης που κυρίως θα τρέφονται από το φύλλωμα και όχι από τις ρίζες θα ήταν η πιο κατάλληλη επιλογή για να μην χρειαστείς και υποστρωμα.
¶μα βάλεις εύκολα φυτά λυπάσματα δεν θα χρειαστεις.
Αν η υχθιοφόρτιση είναι χαμηλή και το φίλτρο σου έχει καλό βιολογικό υλικό με μία γενναία αλλαγή νερού πριν φύγεις δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

Αυτά από εμένα και καλή συνέχεια.

Φιλική συμβουλή...το στήσιμο του ενυδρείου σου άστο για μετά τις εξετάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-05-08, 19:01
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Απο τα ποιο ρεαλιστικά σχέδια που έχω δει... Η ερώτηση που κάνεις για τις αλλαγές είναι απο μόνη της απάντηση, απλά δε θα γίνονται αλλαγές! Και όσον αφορά τις γαρίδες cherry ξέχασέ το να τις βάλεις μαζί με τα kribs, εκτός αν θέλεις να τα ταίσεις ζωντανή τροφή! Για αυτές τις μπλε που λες δε γνωρίζω, αλλά αν έχουν ίδιο μέγεθος με τις cherry ξέχασέ το και γι'αυτές!

Τώρα ποιός ο λόγος να φτιάχνεις σπηλιές που δε θα χρησιμοποιήσουν ποτέ οι γαρίδες για κρυψώνα, απ'τη στιγμή που μπορείς να αγοράσεις ενήλικες γαρίδες αμάνο και τελείωσε το θέμα!?

Απ'την άλλη λες πως θέλεις φυτά χαμηλών απαιτήσεων και ρωτάς ποιος θα ρίχνει τα λιπάσματα, ποια λιπάσματα? Και τι απάντηση περιμένεις να πάρεις απ'τη στιγμή που υπάρχει ολόκληρη κατηγορία με ολόκληρες λίστες και ότι άλλο χρειάζεται κανείς για να φυτέψει ενα ενυδρείο με φυτά χαμηλών απαιτήσεων...
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-05-08, 19:06
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Στο γειτονικό πετ-σοπ έχει κάτι γαρίδες 5-6εκ.Αμάνο δεν έχω δει πουθενά.Αν δεν τις θέλει κάποιος ας μου τις δώσει με ένα χρηματικό ποσό των 10ευρώ.Τώρα γκαπάκια δεν μπολώ να βάλω καθόλου;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-05-08, 19:12
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο γειτονικό πετ-σοπ έχει κάτι γαρίδες 5-6εκ.Αμάνο δεν έχω δει πουθενά.Αν δεν τις θέλει κάποιος ας μου τις δώσει με ένα χρηματικό ποσό των 10ευρώ.Τώρα γκαπάκια δεν μπολώ να βάλω καθόλου;
Αν θες να το κάνεις αχταρμά όπως είπε και ο Δημήτρης από κάτω ναι μπορείς να βάλεις
Καλύτερα θα ήταν να μην βάλεις...
Όσο πιο λίγα είδη έχει ένα ενυδρείο τόσο το καλύτερο.
Με βάση αυτό το site www.petshrimp.com μπορείς να ανγνωρίσεις το είδος των γαριδών που είδες?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-05-08, 19:25
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Το στήσιμο θα το αρχίσω μετά τις εξετάσεις γιατί αν αρχίσω τώρα και θα γράψω σ**** αλλά θα κάνω σ**** το ενυδρείο.Οπότε γκαπάκια δεν βάζω.Τα ήθελα για να πετύχω σύγουρα αναπαραγωγή αλλά δεν μου χρειάζονται.Λάμπες ξέρει κανείς πώς αλλάζουμε σε καρφουρινό ενυδρείο;Χωρίς πατέντες.Τι λάμπα να βάλω πόσα volt και ποσο θα κοστίσει;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-05-08, 21:23
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείτε να μου πείτε μεγάλα και εύκολα φυτά να βάλω και να μην χρηάζονται τίποτα ιδιαίτερο αφού δεν έχω σκοπό να αλλάξω λάμπα.


Θα αποφασίσεις τελικά τι θέλεις να κάνεις και να μας ρωτήσεις πάνω σ'αυτό?
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-05-08, 10:10
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Πλατύφυλλα φυτά λάμπα και αν θα χρειαστεί να αρχίσω το στρώσιμο απο την αρχή.Συγνώμη αλλά είμαι ποιο χαμηλά απο αρχάριος.
Μπορείτε να μου προτείνετε λάμπα για ενυδρείο καρφούρ;Απο εδω για να πάω να πάρω: http://www.petboom.gr/products.php?cid=179
Σκέφτομαι ακόμα να πάρω αυγά αρτέμιας http://www.petboom.gr/show_prod.php?id=578
Αλλά τι λίπασμα να πάρω;
Ευχαριστώ.
-------------------------
Τελικά το φίλτρο δουλέβει αλλά το πρόβλημα είναι πως οι βεντούζες έχουν ξεκολίσει και το φίλτρο κινείτε.Τα δουλέβω και τα δυο φίλτρα με πολύ καλό αποτέλεσμα.Δυστυχώς όμως δεν βρίσκω πιαστράκι με βεντούζες για τον θερμοστατη που θα τον κρατήσω μαζί με το μικρό φιλτράκι και απο του χρονου που θα πάω στο δωμάτιο που θα αφήσει άδιο ο μεγάλος μου αδελφός και θα έχω μεγαλύτερη άνεση χώρου θα πάρω ένα εξωτερικό.
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 18-05-08 στις 10:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-05-08, 12:22
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Insufficient information please give us more info
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-05-08, 12:27
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Η πρωηγούμενη έκδοση καρφουρίσιον ενυδρείων είχε τα φίλτρα με βεντούζες ενώ τώρα είναι με σιλιόνη.Εγώ εχω την προηγούμενη έκδοση με τις βεντούζες.Ξεκόλισαν και τωρα το φίλτρο σχεδόν περιπλανιέται.Το φίλτρο θα βγει και θα μπει ένα φιλτράκι σπόγγου 600lt/ωρα.Ο θερμοστάτης όμως είναι ενσωματωμένος στο φίλτρο αν και βγένει αλλά δεν έχει στήριγμα και βεντούζες για να τον κολίσω χωρίς το φίλτρο στο ενυδρείο.Αυτά.Για την λάμπα σκέφτομαι να βάλω μια sera daylight 15w ή 18w.Το πρόβλημα είναι πώς θα αφερέσω την παλιά και απο που ανοίγειτο καπάκι.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-05-08, 13:36
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Τι μήκος είναι η λάμπα που έχει το ενυδρείο σου τώρα?
Εγώ όσο είχα μόνο μία λάμπα στο ενυδρείο είχα sera daylight.Με κάλυπτε χρωματικά και τα φυτα πήγαιναν αρκετά καλά.
Και αν βάλεις φυτά χαμηλών απαιτήσεων θα είσαι μια χαρούλα.
Στην αρχη θα αντιμετωπίσεις μερικά προβληματάκια με καφέ άλγη αλλά σιγά σιγά θα φύγει.

Πολύ εύκολα μπαίνει και δεύτερη λάμπα...
Κάνε μια αναζήτηση και θα βρείς πολλά.
Υπάρχουν βεντουζες με πιαστράκια για θερμοστάτες συνηθως όλα τα πετ έχουν.
Η ροή που μας λές 600lt/h είναι οκ για τα 96 λίτρα που έχεις αλλά έχει και σημασία και η χωρητικότητα του κάδου...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-05-08, 13:52
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Είναι 60εκατοστά η λάμπα.Τώρα το φίλτρο είναι μικρό δες φώτο












Το ενυδρείο είναι άσχημη κατάσταση μετά το ξεβεντουζάρισμα.Η πετρα κρατάει το μεγάλο το φίλτρο για να μην κόβει βόλτες.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00964.jpg
Εμφανίσεις:  592
Μέγεθος:  63,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00966.jpg
Εμφανίσεις:  232
Μέγεθος:  71,1 KB  
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-05-08, 14:02
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι 60εκατοστά η λάμπα.Τώρα το φίλτρο είναι μικρό δες φώτο


Το ενυδρείο είναι άσχημη κατάσταση μετά το ξεβεντουζάρισμα.Η πετρα κρατάει το μεγάλο το φίλτρο για να μην κόβει βόλτες.
60cm => 18 watt σε Τ8
Δηλαδή γύρω 0,2w/lt
Eίναι πολύ λίγο για αληθινά φυτά,μερικά εύκολα είδη θα μπορύν να μπουν αλλά θα αντιμετωπίσεις προβλήματα στην ανάπτυξη στο φύλλωμα στο χρώμα κ.ο.κ....
Είναι όντως πολύ μικρό το άλλο φίλτρο...
Δεν έχει χώρο για υλικά.Ένα τέτοιο το χρησιμοποιώ στα μικρα ενυδρεία μου (<20 λίτρα).Δεν θα σε καλύψει με την καμία.


Με μια πρόχειρη αναζήτηση για λάμπα για το ενυδρείο σου βρήκ αυτα...ψάξε και εσύ και θα βρείς πολλά πράγματα σίγουρα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F1%F6%EF%F5%F1
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....336#post119336
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-05-08, 17:25
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

http://www.petboom.gr/show_prod.php?id=596 Αυτήτη λάμπα σκέφτομαι.
Δεν μπρώ να βάλω λάμπα περισσότερων w ?
Τώρα για φιλτρο πρέπει να κρατήσω το παλιό αλλά και το μικρό για καλύτερη φίλτρανση μέχρι να πάρω εξωτερικό;
-------------------------
Kανείς;
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 18-05-08 στις 17:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-05-08, 18:14
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

-Tο καπακι σου ανοιγει απο πανω.Εχει στο πανω μερος απο το καπακι σου ενα προσθετο κοματι (70χ25 περιπου) που αν το "παιδεψεις" γυρω-γυρω με ενα λεπτο κατσαβιδακι θα "ξεκουμπωσει" και θα αποκαλυφθει ο ανακλαστηρας!
-Ξεβιδωνεις τις 4 βιδες και τον αφαιρεις και.....εισαι φατσα-καρτα με την λαμπα σου!
-Εχει θεσεις για δυο λαμπες αλλα για να προσθεσεις δευτερη πρεπει να αλλαξεις το μπαλλαστ και με μια μικρη διαφορα στη συνδεσμολογια (απαιτειται καποιες γνωσεις-αν δε το κατεχεις βαλε καποιον που ξερει απ'αυτα) εχεις 36watt στα 80λιτρα καθαρα....

Υπ'οψιν ανα δε ξερεις απο ηλ/κα μην το κανεις,καθως και οτι κανουμε το κανουμε με την μπριζα εκτος..
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-05-08, 19:56
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Θα το κάνει ο πατέρας για όλες τις ενυδρειακές δουλειές!
Θα βάλω αυτή http://www.petboom.gr/show_prod.php?id=596 .
Να βάλω δυο ή και με μία μπορώ να φυτάψω καλά φυτά.Ευχαριστώ.
-------------------------
Tώρα το καλοκαίρι θα αντέξουν τις ζέστες τα ψάρια;Να βάλω εναν ανεμηστήρα απλό;
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 18-05-08 στις 19:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-05-08, 20:01
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Κάνε ένα search στα θέματα του φόρουμ και θα καταλάβεις αν πρέπει ή όχι.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-05-08, 07:56
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Λοιπόν θα βάλω Ludwigia repens και Ceratophyllum demersum για πίσω.
Για το κέντρο θα βάλω http://www.tropica.com/default.asp .
Και το αγαπημένο μου http://www.tropica.com/default.asp .
Μερικές ανούμπιες δεμένες σε ξύλα μοπάνι κατα προτήμηση αυτές:
http://www.tropica.com/default.asp.
Αυτά τα φυτά απο οτι διάβασα δεν χρειάζονται πολυ φως παρα μονο λίγο λίπασμα αλλά βηθούν κι'όλας την βιολογία του φίλτρου αφου αποροφουν νιτρικά.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγή νερου;; Zisis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 19-09-06 18:16
Αλλαγή υποστρώματος anasios Γλυκό νερό - Γενικά 4 01-10-05 20:15
Αλλαγή ονόματος Gandalf72 Greek Aquarist's Boards 3 25-03-05 02:07
Αλλαγή υλικού Μάγγος Θωμάς Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 18 04-02-05 22:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10942 seconds with 14 queries