Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-03-11, 13:37
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή tetra ex 1200

Σε ενα τετρα εχ 1200 μου εχει σπασει το κουμπι που υπαρχει στη κεφαλη για να βγαζει τον αερα.Μηπως γνωριζει κανεις αν μπορω να ρω ανταλακτικο?Αν οχι το κουμπι ολο το συστημα εξαερωσης.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-03-11, 13:42
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Για τη τρομπα μιλας?
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-03-11, 13:45
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τη τρομπα μιλας?
ναι για την τρομπα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-03-11, 13:55
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Χλωμο....δες εδω
http://www.tetra-service.net/tetra/g...stellnr=145559
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-03-11, 14:02
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Κριμα για ενα πλαστικο κουμπι παει ολο το φιλτρο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-03-11, 14:13
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

http://cgi.ebay.co.uk/TETRATEC-EX120...item2eb38eca18
Δε ξερω αν θα σε ενδιεφερε....(44,50 ευρω στο σπιτι σου)
Αλλιως με τα ιδια λεφτα παρε Κινεζο(για να προλαβω μερικους....)
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-09-11, 14:17
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Αν εχει καποιος κανενα τερατεξ εχ 1200 που ειναι χαλασμενο η πουλαει ενδιαφερομαι.Χρειαζομαι το κουμπι που εχει στην κεφαλη για τον αερα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-09-11, 21:03
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Επειδη δεν βρισκω καποιο αλλο κουμπι απο χαλασμενο φιλτρο και επειδη δεν υπαρχει σαν ανταλακτικο απο την τετρα το κουμπι της τρομπας του φιλτρου και παει σετ ολη η κεφαλη 100ευρω λεω να καταργησω το κουμπι με σιλικονη.
Στο καινουργιο μου φιλτρο (παλι το ιδιο πηρα τετραεχ1200)δεν μου χρειαστηκε καθολου το κουμπι με το που το βαζω στην πριζα στελνει νερο.Τι λετε θα πετυχει η ενγχειρηση?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-09-11, 21:06
Το avatar του χρήστη rawnerve
rawnerve Ο χρήστης rawnerve δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2010
Περιοχή: δραμα-καβαλα
Μηνύματα: 524
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην rawnerve
Προεπιλογή

δοκημασε το εγω πηστευω να δουλεψειμονο να μην χάνει απο εκει!αν εχει πιεση δεν θα αντεξη η σιλικονιεγω εχω τα 700 κ δεν την δουλευω την τρομπα αν ο καδος εχει νερο!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-09-11, 21:13
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rawnerve Εμφάνιση μηνυμάτων
δοκημασε το εγω πηστευω να δουλεψειμονο να μην χάνει απο εκει!αν εχει πιεση δεν θα αντεξη η σιλικονιεγω εχω τα 700 κ δεν την δουλευω την τρομπα αν ο καδος εχει νερο!!
Δεν νομιζω να εχει πιεση μονο ροη εχει εκει.Λεω εγω τωρα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-09-11, 21:36
Το avatar του χρήστη rawnerve
rawnerve Ο χρήστης rawnerve δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2010
Περιοχή: δραμα-καβαλα
Μηνύματα: 524
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην rawnerve
Προεπιλογή

χμμμμ....η δοκιμή θα μας πείσειμηπως θα ηταν καλυτερα με καμια κολα δυο συστατικων http://www.stereotiki.gr/store/index...roduct_id=2269 ??
απο οτι ξερω κανει για θαλασσηνα κολανε τα κοραλια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-09-11, 21:41
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

επειδη εχω 2 EX700 και ειχα ανοιξει στο ενα την κεφαλη πηστευω θα βρεις τον τροπο αν το λυσεις ( δεν ειναι τιποτα) να απομονωσεις το κουμπι.
Απο τι θυμαμαι εχει ενα ελατηριο απο κατω , καπου εχει μια τρυπουλα για να τραβαει τον αερα καπου , εεεε βρες την και κλειστην η με σιλικονη η με κολα εποξη 2 στοιχειων.
(χχχμμμ με τετοια κολα επειδη ειναι πανίσχυρη για κοιτα μην επισκευασεις το κουμπι)
Μπορεις μετα να δουλεψεις το φιλτρο χωρης κουμπι , και αν θες να γεμηζεις τον καδο μετα απο καθαρισμα κλεινεις τα 2 βανακια , βαζεις τον ταχυσυνδεσμο στο φιλτρο και ανοιγεις πρωτα το βανακι εξοδου (out) και μετα του εισοδου (ιn) και θα δεις απο το spay bar μπουρμπουληθρες και θα γεμησει το φιλτρο. (φιλτρο οχι στην πριζα)
(oχι αναποδα γιατι αν ανοιξεις του εισοδου πρωτα θα σου αδειασει η σωληνα αναρωφησης νερου)
Αν ποτε , μια στο τοσο καθαρισεις λαστιχα εεε τοτε μεθοδος στοματος και ρουφιγμα για γεμησμα.
Εγω και αν το ειχα το μπουτον ποτε δεν το χρησιμοποιησα , μετα απο καθαρισμα ετσι το γεμηζα .

λογικα αυτο θες , αλλα ο πωλητης το στελνει μονο UK , http://www.ebay.co.uk/itm/TETRATEC-E...#ht_973wt_1016
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-09-11, 21:53
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη εχω 2 EX700 και ειχα ανοιξει στο ενα την κεφαλη πηστευω θα βρεις τον τροπο αν το λυσεις ( δεν ειναι τιποτα) να απομονωσεις το κουμπι.
Απο τι θυμαμαι εχει ενα ελατηριο απο κατω , καπου εχει μια τρυπουλα για να τραβαει τον αερα καπου , εεεε βρες την και κλειστην η με σιλικονη η με κολα εποξη 2 στοιχειων.
(χχχμμμ με τετοια κολα επειδη ειναι πανίσχυρη για κοιτα μην επισκευασεις το κουμπι)
Μπορεις μετα να δουλεψεις το φιλτρο χωρης κουμπι , και αν θες να γεμηζεις τον καδο μετα απο καθαρισμα κλεινεις τα 2 βανακια , βαζεις τον ταχυσυνδεσμο στο φιλτρο και ανοιγεις πρωτα το βανακι εξοδου (out) και μετα του εισοδου (ιn) και θα δεις απο το spay bar μπουρμπουληθρες και θα γεμησει το φιλτρο. (φιλτρο οχι στην πριζα)
(oχι αναποδα γιατι αν ανοιξεις του εισοδου πρωτα θα σου αδειασει η σωληνα αναρωφησης νερου)
Αν ποτε , μια στο τοσο καθαρισεις λαστιχα εεε τοτε μεθοδος στοματος και ρουφιγμα για γεμησμα.
Εγω και αν το ειχα το μπουτον ποτε δεν το χρησιμοποιησα , μετα απο καθαρισμα ετσι το γεμηζα .
Εγω οταν ειναι να το καθαρισω(μια στο εξαμηνο)Βγαζω μπριζα,κλεινω βανακια οποτε μενει το νερο στους σωληνες.Μετα αφου το καθαρισω γεμιζω τον καδο νερο και κλεινω την κεφαλη συνδεω και ολα εχουν νερο μεσα οποτε οταν βαζω την μπριζα στελνει κατευθειαν νερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-09-11, 22:00
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skamanakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω οταν ειναι να το καθαρισω(μια στο εξαμηνο)Βγαζω μπριζα,κλεινω βανακια οποτε μενει το νερο στους σωληνες.Μετα αφου το καθαρισω γεμιζω τον καδο νερο και κλεινω την κεφαλη συνδεω και ολα εχουν νερο μεσα οποτε οταν βαζω την μπριζα στελνει κατευθειαν νερο.
ναι ... , για να βγαλεις το ταχυσυνδεσμο δεν κληνεις βανακια πρωτα γιατι δεν βγαινει (λογο κενου αερος κολαει).
Βεβαι η ασφαλεια του ταχυσυνδεσμου ειναι και βανα , δεν τρεχει νερο ας εχεις ανοιχτα τα βανακια.
Οποτε μετα τα κλεινεις και μπορεις να συνδεσεις τον ταχυσυνδεσμο με κλειστα βανακια , εεεε δεν υπαρχει λογος να γεμησεις νερο το φιλτρο , εφοσον βαλεις τον ταχυσυνδεσμο και ανοιξεις τα βανακια (πρωτα out μετα in) και να ειναι και το spray bar μεσα στο νερο του ενυδρειου το φιλτρο θα γεμησει μονο του , εεε μετα βαλε λιγο νερακι στο ενυδρειο

(μια στο εξαμηνο)
Οντος μου εχουν κανει μεγαλη εντυπωση αυτο τα EX , και γω πολλους μηνες ακαθαριστα και η ροη στο full σε σχεση με αλλα φιλτρα που χα δουλεψει και μετα απο 3 με 4 βδομαδες επεφτε η ροη !
Πως το καταφερνουν αυτο τα EX δεν μπορω να καταλαβω, ειναι απιστευτα φιλτρα και ανεξαρτητος μπουτον που σου σπασε μην το αλλαξεις με κανενα αλλο !!
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-09-11, 22:34
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

γιατι αφου υπαρχη ανταλαχτικο μπουτον, να θελεις ολοκληρη κεφαλη?αραγε μονο εδω παντα στην χωρα μας γινονται ολα αυτα τα θαυματα?

οσοι εχουν κανη πισω στα συγκεκριμενα φιλτρα ειναι αυτη η διαροη με τον μπουτον η την φλαντζα του.αλλος ειπε οτι υπηρχε ελατωματικη σειρα.προσφατα ειδα οτι βγηκε tetra ex700 new. με την ενδειξη new.δηλαδη πες οτι παθενη βλαβη και εισαι και εκτος εγγυηση τι κανεις αγοραζεις κεφαλη?σε αναγκαζουν με το ετσι θελω να πας σε καινουργιο φιλτρο.απαραδεχτο αυτο.ενω ο καδος τους οι σωληνες τους ειναι κορυφη.το πλαστικο βανακι σαφεστατα ανωτερο απο αλλων εταιριων.για ενα μπουτον τετοια μανουρα?
ας μας πουν φιλοι με τετρα τι ξερουν παραπανω γιαυτο το προβλημα εαν το συναντισαν.

πανο εαν το φτιαξεις αναμενο νεα σου.δεν αγορασα ακομη και με περνη να σε περιμενω.φτιαξτω καλα ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-09-11, 22:57
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

επειδη και στα 2 ΕΧ700 αντιμετωπισα το προβλημα διαροης , δακρυζε το φιλτρο απο τα πλαινα.
Καταρχην για το προβλημα αυτο δεν εχει καμια μα καμια σχεση ουτε η φλατζα ουτε η κεφαλη.
Με το ανοιξε - κλεισε του μπουτον του ταχυσυνδεσμου μπορει να κοπουν καπια μικρα o-ring που εχει μεσα με αποτελεσμα να εχει διαροη ο ταχυσυνδεσμος και να πλημυριζει μεσα η κεφαλη και να εχει διαροη και πολλοι πηστευουν οτι ειναι η φλατζα η η κεφαλη προβληματικη., ειναι παρα πολυ ευκολο να τον ανοιξεις τον ταχυσυνδεσμο και να αντικαταστησεις τα o-ring.
Ετσι εκανα και γω , ειχε κοπει ενα μικρουλι O-ring μεσα , βρηκα με 20λεπτα απο μαγαζι και το αλλαξα , ολα μετα ΟΚ.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-09-11, 23:54
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

λαστιχακια ειναι αυτα τα o-ring?
εγω ειμαι ετοιμος για αγορα αυτου του φιλτρου αλλα πες περισσοτερα να μαθω.εχω δει τα θεματα σου σχετικα με το φιλτρο αυτο και αλλες διαφορες με καποια αλλα φιλτρα αλλων εταιριων.εχω και εγω αλλη εταιρια οχι τοσο ακριβω φιλτρο και εχουν και αυτα τα δικα τους χαζα τα οποια βγαινουν μετα απο 1,5 χρονια.ο πανος μου εχει πει οτι το συγκεκριμενο ειναι κορυφη.το βρισκω και σε καλη τιμη θα ελεγα και με λιγο παζαρακι ακομη πιστεβω οτι θα το παρω αλλα ειμαι ακομη δισταχτικος σε αυτου του ιδους διαροες που εχουν ακουστη για αυτην την σειρα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-09-11, 00:07
Το avatar του χρήστη akis7
akis7 Ο χρήστης akis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

εγω φιλε εχω το ex600.δεν εχω χρησιμοποιησει καποιο αλλο φιλτρο αλλα ειμαι πληρως ευχαριστημενος!2 μηνες βεβαια το δουλευω περιπου και ολα ειναι καλα.
αυτα που περιλαμβανει,ολα τα χαρακτηριστικα του σε αυτη την τιμη για μενα πιστευω οτι ηταν η καλυτερη επιλογη.(τα κινεζακια τα βγαζω στην απ'εξω)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-09-11, 00:16
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

δεν θαχεις προβλημα με το φιλτρο , ειναι κορυφη .
και αν μια στις 100 δεις διαροη απο το πλαι , μην ανυσηχεις δεν ειναι τιποτε αλλο απο αυτο που ειπα , ειναι παρα παρα πολυ ευκολο να ανοιξεις τον ταχυσυνδεσμο και να δεις ενα μικρουλι oring κομενο , το αντικαθιστας , βαζει και λιγο βαζελινι να μην ξεραθει ποτε και ολα ΟΚ.
Γενικος οπου βλεπεται oring στα φιλτρα βαλτε αφοβα βαζελινι , εχω κρατησει σε αριστη κατασταση ετσι φιλτρα χρονια.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-09-11, 00:39
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

και εαν λεμε αν χαλασει αυτο το μπουτον του νερου που στελνει,σαν του φιλου μας του πανου τι κανουμε τοτε?εχει και εκει λαστιχακι? επειδη πειρα σε μαγαζη και ειπε οτι δεν αλαζετε και παει σετ με την κεφαλη,και αυτο το ειπαν απο την ιδια εταιρια και βλεποντας εδω το ling του φιλου μας οτι το πουλανε και σκετο αλλα οχι στην χωρα μας.... ε δεν ειναι κουφο? ο πανος αγορασε καινουργιο τοτε γιατι θα του ψοφουσαν τα ψαρια αμεσως.εαν εχεις ενα φιλτρο σε ενα ενυδρειο και γινη αυτο? πας αγοραζεις παλη καινουργιο?και φαισωνεσε το αλλο για ανταλαχτικα?
-------------------------
με ποιο μοντελο της eheim, μπορουμε να πουμε οτι συγκρινουμε το μοντελο αυτο της tetra ex1200? και τιμη και δυναμη και λιτρα σε καδο και ποιοτητα πλαστικων?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gemen : 23-09-11 στις 00:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-09-11, 11:39
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Πηρα αυτη την κολα http://www.durostick.gr/index.php?pa...uemart&lang=el
και αυριο λεω να κανω την ενχειρηση
Στις οδηγιες λεει οτι στεγανοποιη καλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-09-11, 12:45
nectarios Ο χρήστης nectarios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: moschato
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

και εγώ πηρα μεταχειρισμένο το ex1200, με χαλασμένο το μπουτον (κολλημένο μέσα) και κανω οτι ειπατε παραπανω να το βάλω μπρος.

Εχω ομως μικρή διαροη απο τα πλάγια και δεν μπορώ να καταλάβω αν ειναι το ταχύδεσμος η δεν το εχω κλείσει καλά. Δείχνει να εχει 1χλ περιθώριο η κεφαλο στον κάδο.

Στο ταχύδεσμο δεν βλέπω να εχει νερο ειναι στεγνο, δεν ξέρω εσωτερικά τι γίνεται στην κεφαλι που αναφέρεται. Λες να ειναι τα O-ring μεσα οπως του φίλου.

Τι πρεπει να ελέγξω. Γεμίσει 1/10 ενος κουβα την ημέρα, αν και νομίζω τωρα εχει σταματήσει λίγο μετα από 24 ωρες που το εβαλα ξανα στην λειτουργία.

Τωρα στρώνω το ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-09-11, 12:53
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nectarios Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγώ πηρα μεταχειρισμένο το ex1200, με χαλασμένο το μπουτον (κολλημένο μέσα) και κανω οτι ειπατε παραπανω να το βάλω μπρος.

Εχω ομως μικρή διαροη απο τα πλάγια και δεν μπορώ να καταλάβω αν ειναι το ταχύδεσμος η δεν το εχω κλείσει καλά. Δείχνει να εχει 1χλ περιθώριο η κεφαλο στον κάδο.

Στο ταχύδεσμο δεν βλέπω να εχει νερο ειναι στεγνο, δεν ξέρω εσωτερικά τι γίνεται στην κεφαλι που αναφέρεται. Λες να ειναι τα O-ring μεσα οπως του φίλου.

Τι πρεπει να ελέγξω. Γεμίσει 1/10 ενος κουβα την ημέρα, αν και νομίζω τωρα εχει σταματήσει λίγο μετα από 24 ωρες που το εβαλα ξανα στην λειτουργία.

Τωρα στρώνω το ενυδρείο
Γεια σου Νεκταριε.Αφου το πηρες μεταχειρισμενο αλλαξε τη φλαντζα του καδου και τις φλαντζες απο τον ταχυσυνδεσμο και θα εισαι οκ.Δεν ειναι ακριβα.Ξεβιδωνοντας την κεφαλη εχεις προσβαση στο κουμπι και μαλλον θα μπορεσεις να το ξεκολησεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-09-11, 13:04
nectarios Ο χρήστης nectarios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: moschato
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skamanakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Νεκταριε.Αφου το πηρες μεταχειρισμενο αλλαξε τη φλαντζα του καδου και τις φλαντζες απο τον ταχυσυνδεσμο και θα εισαι οκ.Δεν ειναι ακριβα.Ξεβιδωνοντας την κεφαλη εχεις προσβαση στο κουμπι και μαλλον θα μπορεσεις να το ξεκολησεις.
ευχαριστώ πολυ. που μπορώ να παρω καινούριες φλάτζες και ξεβίδωσα της 4 βίδες της κεφαλής αλλα δεν μπορούσα να το ανοιξα μέσα, το φοβήθηκα και λίγο μην το σπάσω. καμία ιδέα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-09-11, 13:17
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nectarios Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ πολυ. που μπορώ να παρω καινούριες φλάτζες και ξεβίδωσα της 4 βίδες της κεφαλής αλλα δεν μπορούσα να το ανοιξα μέσα, το φοβήθηκα και λίγο μην το σπάσω. καμία ιδέα
Σε καποιο μεγαλο πετσοπ που πουλαει προιοντα της τετρα θα βρεις σιγουρα φλαντζες και απο το ebay.Εχει εκτος απο τις 4 βιδες αλλες 2 βιδες.Ψαξτο λιγο και θα τις δεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-09-11, 01:19
nectarios Ο χρήστης nectarios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: moschato
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skamanakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καποιο μεγαλο πετσοπ που πουλαει προιοντα της τετρα θα βρεις σιγουρα φλαντζες και απο το ebay.Εχει εκτος απο τις 4 βιδες αλλες 2 βιδες.Ψαξτο λιγο και θα τις δεις.
οκ ευχαριστώ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skamanakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καποιο μεγαλο πετσοπ που πουλαει προιοντα της τετρα θα βρεις σιγουρα φλαντζες και απο το ebay.Εχει εκτος απο τις 4 βιδες αλλες 2 βιδες.Ψαξτο λιγο και θα τις δεις.
ξερουμε σε ποια μεγαλα pet shop πουλάνε τετρα και πιθανον να εχουν ανταλακτικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nectarios : 25-09-11 στις 01:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διαρροή σε φιλτρο tetra ex 1200 polis2006 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 35 13-11-10 20:53
Skimmer Prizm Pro red sea 1200 lt Γιώργος Κ Φίλτρανση 13 13-04-09 20:57
EΝΥΔΡΕΙΟ ELITE EF-1200 m3expert Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 27-03-09 13:16
Κυκλοφορητής MAXI JET MP-1200 mmbuna Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 03-02-05 00:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08373 seconds with 13 queries