Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-11-13, 14:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή Στησιμο/ξεστησιμο ενυδρειων σε συντομο χρονικο διαστημα.

Με αφορμη ενα σχολιο του συνχομπιστα Nospanos σε αλλο θεμα, θα ηθελα την αποψη σας σχετικα με το στησιμο/ξεστησιμο ενυδρειων σε συντομο χρονικο διαστημα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κρίμα πάντως ..(που το ξεστηνεις) αλλά θα μου πεις ότι αν δε συμβαίνει κι αυτό θα βαριόμασταν συνεχώς το ίδιο και το ίδιο και δε θα αλλαζαμε παραστάσεις! Το χόμπι μας χρειάζεται και αλλαγές που και που
Προσωπικα με εχει βασανισει και με βασανιζει αυτο το θεμα, καθε φορα που θελω να αλλαξω κατι στα ενυδρεια μου. (ευτυχως οχι συχνα, εχω κρατησει αρκετα ειδη για ολο το προσδοκιμο της ζωης τους)
Γιατι το χομπι δεν ειναι μονο στησιμο ενυδρειων και θεαμα, ειναι και διατηρηση καποιων ειδων.
Αυτα ζουν απο καποια λιγα χρονια εως παρα πολλα.
Αν ξεστηνουμε συχνα τα ενυδρεια, δεν προλαβαινουμε ουτε παρατηρησεις χρησιμες για το χομπι να κανουμε (αφου θελουν καποιο χρονο, εως μαλλον ολο το προσδοκιμο της ζωης του ζωου, για να ειναι αξιοπιστες), αλλα αφηνουμε και τα ζωα μας στην τυχη τους, αν δεν ειμαστε σιγουροι που θα συνεχισουν την ζωη τους.
Δεν ειναι σαν να αλλαζουμε σκυλο επειδη βαρεθηκαμε να βλεπουμε τις βουλες του και θελουμε αλλο σχεδιο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-11-13, 14:40
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Με το να στηνεις να ξεστηνεις παει να πει
-χερια μεσα στο ενυδρειο
-μεκατινηση των ψαριων απο το ενυδρειο καπου αλλου
-μεγαλες αλλαγες νερου αρα αλλαγες και στις παραμετρους του νερου!
Δεν πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο για τα ψαρια που εχουμε στα ενυδρεια μας.
Μου χει τυχει απο τα αλλαγη σε ενυδρειο ζευγαρι δισκων εκει που γεννουσαν σαν κουνελια να μην ξαναγεννησουν ποτε!
Σαν αλλαγες καλο θα ηταν να καναμε μονο οταν αναγκη δηλαδη να αλλαξουμε διαρθημηση στο ενυδρειο ωστε να μπορει να οριοθετηθει απο ζευγαρια ψαριων διαφορετικα ωστε να μειωθει η επιθετικοτητα ή γιατι εχουμε προσθεσει καποιο ειδος καινουργιο στο ενυδρειο και χρειαζετε πχ παραπανω κρυψωνες ή παραπανω χορο στον βυθο κλπ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-11-13, 14:42
Το avatar του χρήστη kapngage
kapngage Ο χρήστης kapngage δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2013
Περιοχή: Αθηνα(Αγια Βαρβάρα - Αιγάλαιο)
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Και εμένα με προβλημάτιζε αυτό το θέμα , αλλά η λύση που είχα ήταν όσο μπορώ να φτιάχνω και αλλά ενυδρια ,όπου έχουνε καταντήσει στην οικογένεια μου να έχουμε 5 ενυδρια , το μόνο που δεν έχω κάνει ειναι να πάω σε αφρικανικα και θαλασσινά
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-11-13, 14:42
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σπυρο πολυ ωραιο θεμα.
το εχω σκεφτει κιεγω παρα πολλες φορες,γιατι λογω της καταστασης(ταξιδια κλπ)δεν εχω προλαβει να "χαρω" τα ψαρια μου οσο και οπως θαθελα.

κιεγω πιστευω πως ιδανικα,οι αλλαγες σε ψαροσυνθεση η το πληρες ξεστησιμο και στησιμο του ενυδρειου θα πρεπει να γινεται οταν τα ψαρια πεθανουνε λογω ηλικιας.

αλλα φυσικα και σε εκτακτες περιπτωσεις με καταστροφικες ασθενειες που αποδεκατιζουν ολο,η πολυ μεγαλο μερος του πληθυσμου του ενυδρειου κλπ.

θα ηθελα να φτασω σε ενα σημειο (γενικα στη ζωη μου)που να μπορω να στησω ενα ενυδρειο και να το κρατησω με τα ιδια ψαρια μεχρι να τα χασω λογω ηλικιας.

τα υπολοιπα ειναι και λιγο θεμα προσεγγισης.

σιγουρα για τα ψαρια δεν ειναι καλο να αλλαζουν χερια ετσι γρηγορα(ειδικα οταν δεν ξερουμε που πανε).

απτην αλλη,δε μπορω να πω οτι εχω αντιρηση για καποιον που το παιρνει σοβαρα το "αθλημα", αλλα θελει να ασχοληθει με πολλα ειδη και να τους παρεχει οτι πρεπει για να τα παρατηρησει σωστα.δεν ειναι ευκολο να εχουν ολοι πολλαπλα ενυδρεια.

τωρα το ποσο σωστα θα τα παρατηρησει σε ενα χρονο(για παραδειγμα)ειναι αλλο θεμα.σιγουρα μεγαλυτερο διαστημα θα δωσει πιο σωστα συμπερασματα.

για τις υπολοιπες περιπτωσεις οπου το ενυδρειο ξεστηνεται συντομα λογω "βαρεμαρας"ειναι κιαυτο αλλο θεμα νομιζω.
επεσα κιεγω σαυτη τη λουμπα οταν ξεκινησα,και αλλαζα ψαρια καθε τρεις και λιγο μεχρι να αποφασισω τι με ενδιαφερει.
πιστευω οτι ειναι λαθος να γινεται.αυτη η τακτικη δεν προσφερει κατι ιδιαιτερο σε οποιον το κανει,εκτος ισως απο λιγο παραπανω πρακτικη εμπειρια σε καποια πραγματα,αλλα σε τελικη αναλυση ειναι εις βαρος των ψαριων.


αυτο ομως εχει να κανει και με το ποσο γρηγορα θα κατασταλαξει καποιος στο ποια ψαρια τον ενδιαφερουνε.ποσο εχει ψαξει,ποσο εχει διαβασει κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-11-13, 14:44
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

μη ξεχνάμε ότι αναφερόμαστε σε χομπι, δηλαδή κάτι που κάνουμε για να μας ξεκουράζει και να μας κάνει να ξεχνάμε τα προβληματα της καθημερινότητας. οπότε θεωρώ ότι τα πάντα εξαρτώνται από το χομπίστα και τους λόγους που το ξεκίνησε.
αν πχ κάποιος είναι υπερδραστήριος ή βαριέται εύκολα και τον γεμίζει το να στήνει και να ξεστήνει κάθε εξάμηνο το ενυδρείο (όταν παρέχει φυσικα τις σωστές συνθήκες) τι να του πω εγώ...
όσο για τα ψαράκια καλό θα είναι να το ψάχνουμε λίγο για το που θα τα δώσουμε και αν μπορούμε να αποφεύγουμε να τα επιστρέφουμε σε πετ σοπ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-11-13, 15:01
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.618
Προεπιλογή

Εγω προσωπικα κοιταω τι ψαρια θελω,τι αναγκες εχουν για να κανω το στησιμο και δεν ξανα αλλαζω τιποτα.θα αλλαξω κατι μονο αμα τα μεταφερω σε μεγαλυτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-11-13, 15:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω προσωπικα κοιταω τι ψαρια θελω,τι αναγκες εχουν για να κανω το στησιμο και δεν ξανα αλλαζω τιποτα.θα αλλαξω κατι μονο αμα τα μεταφερω σε μεγαλυτερο.
Εισαι ΘΕΟΣ.

Κι εγω αυτο εκανα για τα χρυσοψαρα μου, αλλα αναγκάστηκα να αδειασω το μεγαλο μου ενυδρειο για να τα μεταφερω εκει.
Ευτυχως επειδη το δουλεψα με υπομονη για πολυ καιρο το σχεδιο του αδειασματος (σχεδον δυο χρονια το σκεφτομουν και ενα χρονο εκανα να το αδειασω), περιμενα να βρω οσο καλυτερες περιπτωσεις "αναδοχων γονεων" για τα ψαρια που ηταν εκει, και να μην πανε οπου να'ναι.
Ηταν ομως βασανιστικη και μονο η ιδεα του σχεδιου, εκτος της διαδικασιας.

Επιπλεον ενα ακομα μειονεκτημα, ειναι οτι ειναι μονο 4 χρονων τα ψαρια κι αν καταφερω να τα κρατησω για ολο το προσδοκιμο της ζωης του, δεν θα καταφερω ... μαλλον ...να ειμαι μπροστα για το δω
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-11-13, 15:32
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

6 χρονια το ιδιο ενυδρειο.. 6 χρονια τα ιδια ψαρια...

Αν το χω βαρεθει? Καποιες μερες, παρα πολυ... αλλα κατι μεσα μου μου λεει καθε φορα " ειναι τα ψαρια σου"
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-11-13, 15:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
6 χρονια το ιδιο ενυδρειο.. 6 χρονια τα ιδια ψαρια...

Αν το χω βαρεθει? Καποιες μερες, παρα πολυ... αλλα κατι μεσα μου μου λεει καθε φορα " ειναι τα ψαρια σου"
Μπραβο ρε Αμαλια.
Ισως να το δουμε το ενυδρειο οπως και το σπιτι μας.
Δλδ τι κανουμε οταν θελουμε να κανουμε μια ανανεωση στο χωρο μας?
Παρομοια να κανουμε μια ανανεωση στο χωρο των κατοικιδιων μας.
Να αλλαξουμε προσεκτικα ενα διακοσμητικο, κανενα ξυλο παλιο, κανενα φυτο φρεσκο κλπ, να παρουμε κανενα καινουριο γκατζεκακι (πχ μια εσπρεσιερα ) ή ανανεωση εξοπλισμου.

Σιγουρα θα αλλαζω βυθο καθε μερικα χρονια για να μη γινει εστια προβληματων απο μια στιγμη και μετα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-11-13, 16:56
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.618
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισαι ΘΕΟΣ.

Κι εγω αυτο εκανα για τα χρυσοψαρα μου, αλλα αναγκάστηκα να αδειασω το μεγαλο μου ενυδρειο για να τα μεταφερω εκει.
Ευτυχως επειδη το δουλεψα με υπομονη για πολυ καιρο το σχεδιο του αδειασματος (σχεδον δυο χρονια το σκεφτομουν και ενα χρονο εκανα να το αδειασω), περιμενα να βρω οσο καλυτερες περιπτωσεις "αναδοχων γονεων" για τα ψαρια που ηταν εκει, και να μην πανε οπου να'ναι.
Ηταν ομως βασανιστικη και μονο η ιδεα του σχεδιου, εκτος της διαδικασιας.

Επιπλεον ενα ακομα μειονεκτημα, ειναι οτι ειναι μονο 4 χρονων τα ψαρια κι αν καταφερω να τα κρατησω για ολο το προσδοκιμο της ζωης του, δεν θα καταφερω ... μαλλον ...να ειμαι μπροστα για το δω
Σ'ευχαριστω Σπυρο να'σαι καλα.Και εγω εχω στο προγραμμα το 120αρι που εχω στο σαλονι θα γινει ενα 400αρι η 500αρι και θα μου παρει πολυ καιρο να το στησω σωστα χωρις να μετανιωσω για κατι.Γιατι μεχρι εκει θα φτασω σε λιτρα και θα το κρατησω ετσι στημενο για χρονια(θελω να ελπιζω)!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διαστημα φωτισμου ? rakita Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 18 01-12-12 18:20
Το χρονικο της καταστροφης...... Pritanis Δίσκοι 59 08-12-05 17:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05336 seconds with 13 queries