Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-04-14, 16:04   #1
Εξάτμιση αναπλήρωση νερού αποριές..
 
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr
Senior Member
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος 25-04-14, 16:04
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας και πάλι.. Επειδή ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί το καπάκι του ενυδρείου και λόγω του στωσίματος δουλεύει στους 30 βαθμούς εχω αρκετή εξάτμιση.. Όταν αναπληρώνω το νερό (με νερό βρύσης) η λογική μου λέει ότι θα αυξάνεται το ph,gh ισχυεί κάτι τετοιό(είχε πάρει και το μάτι μου κάπου οτι συμβαίνει αυτό αλλα δεν καλο θυμάμαι)? Επειδή το νερό είναι απο βρύση προσθέτω ανάλογη ποσότητα αντιχλωρίου, το αντιχλώριο φεύγει?? και αν ναι, πόσο διαστημα παίρνει (γτ συμπληρώνω περιπου 1 με 1.5 λιτρο νερου καθε μέρα).. επειδή έχω το prime μην τυχον μου καθυστερησει το στρώσιμο γιατι όπως γράφει δεσμευει και αμμωνία..
Εμφανίσεις: 3777
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-04-14, 16:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ScorpionGr Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας και πάλι.. Επειδή ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί το καπάκι του ενυδρείου και λόγω του στωσίματος δουλεύει στους 30 βαθμούς εχω αρκετή εξάτμιση.. Όταν αναπληρώνω το νερό (με νερό βρύσης) η λογική μου λέει ότι θα αυξάνεται το ph,gh ισχυεί κάτι τετοιό(είχε πάρει και το μάτι μου κάπου οτι συμβαίνει αυτό αλλα δεν καλο θυμάμαι)? Επειδή το νερό είναι απο βρύση προσθέτω ανάλογη ποσότητα αντιχλωρίου, το αντιχλώριο φεύγει?? και αν ναι, πόσο διαστημα παίρνει (γτ συμπληρώνω περιπου 1 με 1.5 λιτρο νερου καθε μέρα).. επειδή έχω το prime μην τυχον μου καθυστερησει το στρώσιμο γιατι όπως γράφει δεσμευει και αμμωνία..
Μη φοβάσαι για το prime, δεν δεσμεύει για την ακρίβεια την αμμωνία, την μετατρέπει σε αμμώνιο που είναι λιγότερο επικίνδυνο αλλά καταναλώνεται από τα βακτήρια και συμμετέχει ενεργά στη δημιουργία της βιολογίας
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-04-14, 17:49
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Με την εξατμιση, οντως ανεβαινουν οι σκληροτητες. Λιγες περισσοτερες πληροφοριες, θα βρεις και σε αυτο το αρθρο. Καλο ειναι να σκεφτεσαι και απο τωρα το καλοκαιρι, γιατι δεν αργει

Για τη χρηση του prime, σου απαντησε ηδη ο Τακης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-04-14, 18:39
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

Εχω stc και το καπακι θα παρει 4 80αρακια ανεμιστηρια.. ευτυχως που παρήγγειλα και α/ο νωρίτερα..
__________________
--------Θ ά ν ο ς---------
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-04-14, 18:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μια χαρα εισαι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-04-14, 18:47
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα εισαι!
3 μηνες εχω πεθάνει στο διαβασμα εδω στο φορουμ..
__________________
--------Θ ά ν ο ς---------
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-04-14, 18:56
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ScorpionGr Εμφάνιση μηνυμάτων
3 μηνες εχω πεθάνει στο διαβασμα εδω στο φορουμ..
και που να δεις στο μεταπτυχιακό τι διάβασμα θέλει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-04-14, 21:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το νερο που εξατμιζεται αφηνει ολα του τα συστατικα (αλατα κλπ) μεσα στο ενυδρειο και ετσι ειναι σκετο H2O.
Αναπληρωνοντας με νερο βρυσης προσθετεις και αλατα (αφου τα εχει).
Αυτο εχει σαν αποτελεσμα την σταδιακη αυξηση της GH, KH και εμμεσα και pH.
Αν αναπληρωνεις με νερο απο ΑΟ που δεν εχει αλατα (ειναι σκετο H2O κι αυτο) εχεις ισορροπια.
Αν δεν εχουμε ΑΟ και αναπληρωνουμε με βρυσης, το μονο που μπορει να επαναφερει καπως τις σκληροτητες, ειναι η μεγαλη αλλαγη νερου.
Αυτα γενικα ομως χρειαζονται μεγαλη προσοχη, γιατι οι αποτομες αλλαγες σε θερμοκρασια pH GH KH ειναι μεχρι και θανατηφορες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-04-14, 20:15
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

το αντιχλώριο φευγει καποια στιγμη? η μονο με αλλαγη νερου? εχει αφρους στην επιφανεια και καπου εχω διαβασει στο φορουμ οτι μπορει να φταιει και το πολυ αντιχλωριο!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-04-14, 22:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι, το prime που ξερω τουλαχιστον, εξαφανιζεται σε 24 ωρες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-04-14, 22:24
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Δεν μπορει να εξαφανιζεται πληρως.
Ακομα και αν το αρχικο αποχλωριωτικο διασπαται και μερος του διαφευγει με αερια μορφη (συνηθως SO2) ωστοσο παραμενουν ως καταλοιπα οι ενωσεις του Na.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-07-14, 19:03
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

είναι αποδεκτή η λύση της αναπλήρωσης του νερού σε αφρικανικό ενυδρείο μόνο με το νερό της βρύσης? η χρειάζεται και εκεί νερό από α/ο? μιας κ σκοπός σε αφρικανικό ενυδρείο είναι να διατηρείτε η σκληρότητα σε υψηλά επίπεδα. μην ανοίγω νέο θέμα για αυτό κ ρωτώ εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-07-14, 19:26
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Στο δικο μου αφρικανικο συμπληρωνω νερο βρυσης το καλοκαιρι τις περισσοτερες φορες. Καποιο προβλημα δεν παρατηρησα με τις κιχλιδες, να πω την αληθεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-07-14, 19:47
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

τις περισσότερες φορές? άρα τις υπόλοιπες με νερό από α\ο ε? για όλο το καλοκαίρι, γίνεται μόνο με το νερό της βρύσης? με τις αλλαγές νερού περίπου 30% κανονικά κάθε βδομάδα φυσικά
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-07-14, 19:55
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Aπλα γιατι στα αλλα ενυδρεια συμπληρωνω με νερο α/ο, υπαρχει παντα ολο το καλοκαιρι. Μερικες φορες βαζω και απο αυτο στις κιχλιδες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-07-14, 22:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
είναι αποδεκτή η λύση της αναπλήρωσης του νερού σε αφρικανικό ενυδρείο μόνο με το νερό της βρύσης? η χρειάζεται και εκεί νερό από α/ο? μιας κ σκοπός σε αφρικανικό ενυδρείο είναι να διατηρείτε η σκληρότητα σε υψηλά επίπεδα. μην ανοίγω νέο θέμα για αυτό κ ρωτώ εδώ
Η αναπληρωση με νερο βρυσης μπορει να γινει σε πολλα ειδη ενυδρειων και οχι μονο αφρικανικα.
Το ειδος του νερου της αναπληρωσης εξαρταται βασικα απο τις σκληροτητες που υπαρχουν στο νερο εκεινη τη στιγμη σε σχεση με τις σκληροτητες που μπορουν να ζουν ιδανικα τα ψαρια μας.

Θα σου πω μερικα ακραια παραδειγματα.
Αν σε ενα ενυδρειο Αφρικης οι σκληροτητες ειναι στο ανωτατο οριο και αναπληρωνεις με νερο βρυσης, οι τιμες θα ξεφυγουν.
Αν ειναι στη μεση ή προς τα κατω, δεν θα συμβει τιποτα τραγικο αν ανεβουν λιγο ακομα.
Αντιθετα σε ενα ενυδρειο Αμαζονιου, αν οι σκληροτητες ειναι χαμηλα και ταυτοχρονα υπαρχουν μεσα και αρκετα σαλιγκαρια για τα λιτρα του ενυδρειου (πχ καποιος ξεχασε αυγα απο aplle-snails και γεμισε το ενυδρειο σαλιγκαρια - παθων και μαθων) που κατεβαζουν κι αλλο τις σκληροτητες, η αναπληρωση με νερο βρυσης θα ειναι σωτηρια.

Κατι σημαντικο επισης ειναι οτι ακομα κι οταν αναπληρωνουμε σωστα με το νερο που πρεπει ( αναλογα το ενυδρειο μας), πρεπει να μην αφηνουμε την εξατμιση να βγαζει τοσο νερο απο το ενυδρειο που να αλλαζει σημαντικα τις τιμες των σκληροτητων και να περιμενουμε με την αναπληρωση να τις επαναφερουμε στη σωστη τιμη.
Κι αυτο δεν πρεπει να γινεται, επειδη οι μεταβολες των παραμετρων (ιδιως οι αποτομες) ειναι οτι χειροτερο για ολα τα ζωντανα και τη βιολογια.
Γιαυτο (οταν δεν υπαρχει αυτοματη αναπληρωση) πρεπει να αναπληρωνουμε συχνα και να μη περιμενουμε να κατεβει η σταθμη πολυ.

ΥΓ γιαυτους που δεν εχουν τη δυνατοτητα να αναπληρωνουν με νερο απο ΑΩ και αναπληρωνοντας με νερο βρυσης ανεβαινουν οι τιμες των σκληροτητων, μια προχειρη λυση για να μη ξεφυγουν πολυ οι τμες, ειναι να κανουν καθε τοσο (οχι να περιμενουν να φτασουν στα ακρα οι τιμες) μια μεγαλυτερη αλλαγη νερου (αργα αργα) για να γινεται ενα μικρο reset στις τιμες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-07-14, 22:55
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

κατατοπιστικότατος σπύρο θανκς
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναπλήρωση με απιονισμένο νερό μετά απο εξάτμιση το καλοκαίρι. chrisvari Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 5 14-04-13 22:26
Αυτόματη αναπλήρωση νερού stathis200 Λοιπός εξοπλισμός 58 16-06-08 20:41
σχετικά με εξάτμιση νερού Ritsa Γλυκό νερό - Γενικά 5 22-09-07 10:04
Μετά την εξάτμιση ποσότητας νερού GC Γλυκό νερό - Γενικά 22 29-05-04 14:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05598 seconds with 13 queries