Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-05-04, 18:01
GC Ο χρήστης GC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-05-2004
Περιοχή: Pagrati Athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Μετά την εξάτμιση ποσότητας νερού

Μετά την εξάτμιση ποσότητας νερού τώρα στις ζέστες.... επιτρέπετε η συμπλήρωση του?
η πρέπει να γίνει η κλασσική αλλαγή νερού
__________________
George
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-05-04, 18:30
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Εάν αναπληρώνεις μόνο την ποσότητα νερού που εξατμίζεται, το ενυδρείο σου θα καταλήξει θαλασσινό, όπως είπε και κάποιος άλλος στο Board σε παρόμοια ερώτηση.

Θα πρέπει να κάνεις αλλαγές νερού και όχι μόνο να συμπληρώνεις...

Προσπάθισε να διαβάζεις παραπλήσια post για να μην πληθωρίζουμε το Board με επαναλαμβανόμενες απορίες.

Δες εδώ

http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=2057
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=2132
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-05-04, 18:35
GC Ο χρήστης GC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-05-2004
Περιοχή: Pagrati Athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Σευχαριστώ Filippa...
__________________
George
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-05-04, 18:40
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Να πω εδω οτι πρωτα συμπληρωνουμε το νερο που λειπει και μετα κανουμε την αλλαγη νερου κανονικα .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-05-04, 18:41
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Και φυσικά η αλλαγές νερού πρέπει να είναι μεγαλύτερες και συχνότερες λόγο της εξάτμισης..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-05-04, 18:54
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: Μετά την εξάτμιση ποσότητας νερού

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ghatzisavvidis
Μετά την εξάτμιση ποσότητας νερού τώρα στις ζέστες.... επιτρέπετε η συμπλήρωση του?
η πρέπει να γίνει η κλασσική αλλαγή νερού
H συμπλήρωση γίνεται υποχρεωτικά. Πρέπει μόνο να προσέξεις οι βασικές παράμετροι του νερού σου (ph, θερμοκρασία) να είναι ανάλογες με το νερό που ήδη έχεις στο ενυδρείο. Ουσιαστικά στο γλυκό νερό η συμπλήρωση και η αλλαγή δεν έχουν καμία διαφορά.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-05-04, 19:04
GC Ο χρήστης GC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-05-2004
Περιοχή: Pagrati Athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

niktso
Απο ότι έχω καταλάβει καλύτερα να αλαχθεί το 40% του συνόλου παρά ένα μικρό κομμάτι εξατμισμένου νερού
__________________
George
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-05-04, 19:07
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή Re: Μετά την εξάτμιση ποσότητας νερού

[quote="niktso Ουσιαστικά στο γλυκό νερό η συμπλήρωση και η αλλαγή δεν έχουν καμία διαφορά.[/quote]

καποια περρισοτερη επεξηγηση σε αυτο που αναφερεις παραπανω γινεται??

διοτι απο οσο γνωριζω κατα την εξατμιση του νερου παραμενουν στο ενυδρειο ολα τα αλατα κτλ και αμα συμπληρωνουμε μονο σε καποια στιγμη θα καταληξουμε σε θαλασινο.

εκτος αν θελεις να μας οδηγησεις εκει νικο .......
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-05-04, 21:06
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Το ιδανικό θα ήταν πριν από την αλλαγή νερού να αναπληρώνεται το νερό που εξατμίστηκε με απιονισμένο νερό ούτως ώστε να μην αλλάζουν καθόλου οι παράμετροι του νερού, αφού αυτό που εξατμίζεται είναι καθαρό νερό, απιονισμένο δηλαδή. Αν για κάθε X λίτρα νερού που εξατμίζονται προσθέτουμε νερό από το δίκτυο ύδρευσης τότε αργά ή γρήγορα (αναλόγως της σκληρότητας του νερού του δικτύου) θα γίνει αυτό που είπαν και οι προλαλήσαντες... δηλαδή θάλασσα.
Τώρα επειδή για να προσθέτεις απιονισμένο νερό πρέπει να έχεις ή RO ή ρητίνες doubleded (που δεν είναι και ο κοινός ενυδρειακός εξοπλισμός) ή να κουβαλάς νερό από το σούπερμάρκετ, μια εναλλακτική λύση είναι αυτό που είπε ο niktso δηλαδή να γίνεται αλλαγή νερού και όχι να αναπληρώνουμε απλά το νερό που εξατμίστηκε με νερό βρύσης. Βέβαια πάλι θα αυξάνει η σκληρότητα του νερού αλλά με πολύ πιο αργούς ρυθμούς.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-05-04, 15:28
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: Μετά την εξάτμιση ποσότητας νερού

[quote=koulio]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από "niktso Ουσιαστικά στο γλυκό νερό η συμπλήρωση και η αλλαγή δεν έχουν καμία διαφορά.[/quote

καποια περρισοτερη επεξηγηση σε αυτο που αναφερεις παραπανω γινεται??

διοτι απο οσο γνωριζω κατα την εξατμιση του νερου παραμενουν στο ενυδρειο ολα τα αλατα κτλ και αμα συμπληρωνουμε μονο σε καποια στιγμη θα καταληξουμε σε θαλασινο.

εκτος αν θελεις να μας οδηγησεις εκει νικο .......
Λίγη ψυχραιμία.Ο άνθρωπος δεν έχει ro. Να αγοράσει απιονισμένο το θεωρώ υπερβολή και αμφίβολο αφού τελικά δεν μπορεί να ξέρει πιο νερό είναι σωστά απιονισμένο και πιο όχι. Ακόμη και έτσι όμως θα συμβούλευα προσθήκη buffer στο απιονισμένο για να έρθει στα ίσα του και να μην ρισκάρει αυξομειώσεις στο ph. Καταλήγω λοιπόν ότι αλλαγή και προσθήκη είναι το ίδιο πράγμα.
Τώρα το σχόλιο για θαλασινό το παίρνω ως ευσεβείς πόθους.
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-05-04, 17:21
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή Re: Μετά την εξάτμιση ποσότητας νερού

[quote="niktso Καταλήγω λοιπόν ότι αλλαγή και προσθήκη είναι το ίδιο πράγμα. Νίκος[/quote]

δηλαδη για να καταλαβαινομαστε τι εννοεις

τι να κανω αλλαγη νερου
τι να συμπληρωνω το νερο που εξατμιζεται

ειναι μια απο τα ιδια
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-05-04, 17:42
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Το θέμα δεν είναι τόσο απλό.
Είναι γνωστό ότι σε ένα ενυδρείο γλυκού νερού, το νερό που εξατμίζεται είναι καθαρό νερό ενώ τα άλατα (και όχι μόνο) της ποσότητας εξατμισμένου νερού παραμένουν στο ενυδρείο. Οπότε απλώς συμπληρώνοντας από την βρύση, εκτός από επιπλέον-φρέσκο νερό, προσθέτουμε και τα επιπλέον άλατα που περιέχει αυτό αυξάνοντας έτσι την σκληρότητα (και όχι μόνο) του νερού στο ενυδρείο. Ο μόνος τρόπος να μην επηρεάσουμε την ποιότητα νερού του ενυδρείου είναι πρώτα να συμπληρώσουμε με καθαρό νερό (απιονισμένο, R/O, χρήση ρητινων κλπ) και μετά να εκτελέσουμε την αλλαγή νερού.
Αυτό που λέει ο Νίκος (aka nkitso) είναι ότι αν απλώς κάνουμε αλλαγή νερού σε ενυδρείο που έχει μια ποσότητα x εξατμισμένου νερού, στην ουσία τι γίνεται; Αφαιρούμε επιπλέον μια ποσότητα y νερού και προσθέτουμε μια ποσότητα z=x+y φρέσκου βρυσάτου νερού. Δηλαδή πάλι αναβάζουμε την σκληρότητα (και όχι μόνο) του νερού του ενυδρείου αφου ουσιαστικά προσθέσαμε (νερό+άλατα και όχι μόνο) όσο αφαιρέσαμε κατά την αλλαγή νερού (δηλαδή x) και σημπληρώσαμε όσο καθαρό νερό είχε εξατμιστεί (y) αλλά μαζί με αυτό προσθέσαμε και τα άλατα του νερού βρύσης.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-05-04, 17:55
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ακόμη και έτσι όμως θα συμβούλευα προσθήκη buffer στο απιονισμένο για να έρθει στα ίσα του και να μην ρισκάρει αυξομειώσεις στο ph.
Νικολα για ξαναδεστο αυτο που εγραψες. Buffer στο απιονισμενο νερο? Αφου βρε νικο καθαρο νερο εξατμιστικε? Γιατο να μην προσθετεις καθαρο νερο να εισαι ΟΚ και παλι και μετα κανε οσες αλλαγες νερου θελεις!
Εαν προσθετεις buffer αλλαζεις(αυξανεις) τις σκληροτητες του νερου στο ενυδρειο που δεν εχεις λογο να το κανεις.
Εκτος και αν δεν καταλαβα εγω καλα οποτε να το ξαναδουμε
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-05-04, 18:01
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

ναι αλλα οπως το γραφει ο νικος δεινει την εντυπωση οτι ειτε κανουμε αλλαγη νερου ειτε συμπληρωσουμε ειναι το ιδιο πραγμα

οποτε καποιος που μπορει να μην το κατανοησει σωστα να πει οτι αφου
συμπληρωνω νερο=αλλαγη νερου=ειμαι μια χαρα
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-05-04, 18:20
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Το θέμα δεν είναι τόσο απλό.
Αυτό που λέει ο Νίκος (aka nkitso) είναι ότι αν απλώς κάνουμε αλλαγή νερού σε ενυδρείο που έχει μια ποσότητα x εξατμισμένου νερού, στην ουσία τι γίνεται; Αφαιρούμε επιπλέον μια ποσότητα y νερού και προσθέτουμε μια ποσότητα z=x+y φρέσκου βρυσάτου νερού. Δηλαδή πάλι αναβάζουμε την σκληρότητα (και όχι μόνο) του νερού του ενυδρείου αφου ουσιαστικά προσθέσαμε (νερό+άλατα και όχι μόνο) όσο αφαιρέσαμε κατά την αλλαγή νερού (δηλαδή x) και σημπληρώσαμε όσο καθαρό νερό είχε εξατμιστεί (y) αλλά μαζί με αυτό προσθέσαμε και τα άλατα του νερού βρύσης.
Γιώργο συμφωνώ όπως και Γιάννη συμφωνώ. Όπως έχω πει και σε προηγούμενο topic η χρήση "καθαρού" νερού είναι απόλυτη. Το νερό της βρύσης που έχω εγώ και που έχει ο Γιώργος δεν έχει την ίδια σύσταση. Το απιονισμένο που αγοράζω από το Βασιλόπουλο και αυτό από το Βερόπουλο δεν είναι το ίδιο. Και - κατά μέσο όρο - δεν πλησιάζει καν τη ποιότητα της RO. O ιδανικός τρόπος για αναπλήρωση νερού είναι RO + DI , προσθήκη buffer, εξισορόπηση θερμοκρασίας, παραμονή μία ημέρα σε κουβά με κυκλοφορία για να ενεργήσει το buffer και ρίξιμο στο ενυδρείο. Αυτό είναι το ιδανικό. Ας δούμε όμως και το πραγματικό. Πόσοι έχετε εκεί έξω RO; Και σωστό RO είναι και DI. Δηλαδή ξεγύμνωμα του νερού από τα πάντα. OK αυτό είναι το Ι Δ Α Ν Ι Κ Ο .
Από εκεί και πέρα εγώ μέχρι πριν από λίγα χρόνια δεν ήξερα καν τι σημαίνει βιολογικό, RO, phosprate κ.λ.π. Όμως είχα ενυδρεία για αρκετά χρόνια και τα ψαράκια μου ζούσαν με το νερό της βρυσούλας μου. Σε φάση προβλήματος με τους δίσκους έκανα αλλαγή νερού σε χρόνο dt και φυσικά δεν πρόλαβα να το περάσω από επεξεργασία και έριξα σκέτο βρυσάτο.
Νομίζω ότι πρέπει ειδικά για τους καινούργιους να περιγράφουμε το ιδανικό αλλά και το αναγκαίο. Η κλίμακα ανάμεσα στα δύο είναι σε μερικές περιπτώσεις τεράστια και πρέπει να κάνουμε τους νέους συναδέλφους να μην πελαγώσουν. Ναι πρέπει να φροντίσουμε για όσο το δυνατό καλύτερες συνθήκες για τα ψάρια μας. Συμφωνώ απόλυτα και νομίζω ότι από άποψη αυτή καταβάλω προσπάθειες για να το επιτύχω. Όμως δεν μου αρέσει και να βγαίνω στους νέους συναδέλφους. Ποιός από εμάς όταν ξεκίνησε είχε σωστό εξοπλισμό; Ας τους δείξουμε - αλλά σιγά και με μέτρο για να μην πανικοβληθούν - ότι μπορεί να γίνει και κάτι καλύτερο. Ας πάμε χαλαρά.

Νίκος
Υ.Γ. Sorry για την έκταση. Γιώργο, μήπως πρέπει να βγουν μερικα άρθρα (επειδή έχεις και συγγραφική φλέβα μέσα σου) που να ορίζουμε τη βάση και το μέγιστο σε κάποια πράγματα;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-05-04, 23:59
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

O
Παράθεση:
ιδανικός τρόπος για αναπλήρωση νερού είναι RO + DI , προσθήκη buffer, εξισορόπηση θερμοκρασίας, παραμονή μία ημέρα σε κουβά με κυκλοφορία για να ενεργήσει το buffer και ρίξιμο στο ενυδρείο
.

Τα λες πολυ καλα βρε νικολα αλλα γιατι να βαλεις buffer στο νερο που εχεις για συμπλήρωμα που εχει προκύψει απο εξατμιση. Καθαρο νερο χανεις φιλε μου, με καθαρο νερο συμπληρωσε το.


Υ.Γ. Η πατεντα του φιλτρου που μου προτεινες ειναι τελεια. Γλυτωσα λεφτα φιλε μου.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-05-04, 00:37
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Τα λες πολυ καλα βρε νικολα αλλα γιατι να βαλεις buffer στο νερο που εχεις για συμπλήρωμα που εχει προκύψει απο εξατμιση. Καθαρο νερο χανεις φιλε μου, με καθαρο νερο συμπληρωσε το.
Υ.Γ. Η πατεντα του φιλτρου που μου προτεινες ειναι τελεια. Γλυτωσα λεφτα φιλε μου.
Γιατί Γιάννη εσύ έχεις ένα ενυδρείο 600 λίτρα που δεν σε νιάζει η αυξομείωση του ph που θα προξενήσει ο κουβάς. Του μάγκα όμως που είναι 80 λίτρα (και αν) ο μισός κουβάς, ειδικά αν περνάει ευαίσθητο ψάρι από κάτω θα το σκίσει. Και η συνέπεια είναι ασθένειες και απώλειες.
Προσωπικά η ρουτίνα που χρησιμοποιώ είναι συγκεκριμένη, διαθέσιμη σε pm ακόμη και τα προιόντα που χρσιμοποιώ (δεν κάνω διαφήμιση εκτός από το Eheim uber alles).
Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι ο νέος συνάδελφος αφού - δυστυχώς - δεν έμαθε πριν αγοράσει (και εγώ το ίδιο έκανα αλλά ήμουν 11) ας μάθει μία χοντρή, άκομψη, περιττή αλλά ασφαλή ρουτίνα και σιγά σιγά ας του δείξουμε από το χεράκι, να μην χαθεί, τι μπορεί να κάνει. Αλλά μην δίνουμε κατευνθύσεις που αποτελούν χρόνια εμπειρίας και που ο άλλος προσπαθεί να καταλάβει.
Μην ξεχνάμε ότι ο λόγος ύπαρξης μας εδώ είναι μεταφορά γνώσεων. Αλλά πρέπει να γίνεται με μέτρο. Πώς θα σου φαινόταν εσένα που ξόδεψες 400 € και έστησες ενυδρείο να βγει ο άλλος και να σου λέει ξέρεις πρέπει να δώσεις άλλα τόσα για να είναι σωστό; αν είσαι στο budget σου λες δε ****αι έχασα τα λεφτά μου, πετάω το ενυδρείο και ξέχνα τον.
Όχι αφού τα κατάφερα εγώ χωρίς μαραφέτια τόσα χρόνια με το χατζιλίκι μου μπορεί να τα καταφέρει και αυτός. Μετά αφού μπει σε αυτό τον υπέροχο κόσμο, ας πληροφορηθεί και μετά ας πάρει τις αποφάσεις του.
Καληνύχτα σας.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-05-04, 11:27
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Θέλω να μάθω ποιός με λογόκρινε.
Καλά έκανε
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-05-04, 11:32
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Του μάγκα όμως που είναι 80 λίτρα (και αν) ο μισός κουβάς, ειδικά αν περνάει ευαίσθητο ψάρι από κάτω θα το σκίσει
To ξαναλεω. Εξατμιζεται ΚΑΘΑΡΟ νερο και εσυ συμπληρωνεις με ΚΑΘΑΡΟ νερο + BUFFER. Αν το κανεις αυτο(την ιδια ρουτινα οπως λες και εσυ) 40 φορες τοτε πας για πολυυυυ σκληρο νερό. Και αν οπως λες και εσυ εχεις ευαισθητο ψαρι π.χ. apistogramma boreli τοτε το νερο σου θα μετατραπει σε ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ.
Μηπως κατι αλλο θες να μας πεις και δεν το καταλαβα καλα ρε νικο?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-05-04, 12:41
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niktso
Μην ξεχνάμε ότι ο λόγος ύπαρξης μας εδώ είναι μεταφορά γνώσεων. Αλλά πρέπει να γίνεται με μέτρο. Πώς θα σου φαινόταν εσένα που ξόδεψες 400 € και έστησες ενυδρείο να βγει ο άλλος και να σου λέει ξέρεις πρέπει να δώσεις άλλα τόσα για να είναι σωστό; αν είσαι στο budget σου λες δε ****αι έχασα τα λεφτά μου, πετάω το ενυδρείο και ξέχνα τον.
Όχι αφού τα κατάφερα εγώ χωρίς μαραφέτια τόσα χρόνια με το χατζιλίκι μου μπορεί να τα καταφέρει και αυτός. Μετά αφού μπει σε αυτό τον υπέροχο κόσμο, ας πληροφορηθεί και μετά ας πάρει τις αποφάσεις του.
Καληνύχτα σας.
Τα ποιο σωστα λογια που εχω δει εδω και καιρο. Παρα πολυ σωστο και επικαιρο. Οντως καποιες φορες καπου χανουμε το μετρο και καλο ειναι να εχουμε υποψην μας οτι υπαρχουν και αλλες λυσεις περα απο το "τελειο".

Τα σεβη μου.

Τωρα για το buffer οντως ειναι λιγο οξυμωρο. Ισως δεν εχω πιασει ακομα το πνευμα του ποιητη, αλλα η δικη μου γνωμη ειναι στον κουβα μας να υπαρχει μια μικρη τρομπα με ενα στενο σχετικα σωληνακη και να γινεται σχετικα αργα η προσθεση νερου σε ενα σημειο με πολυ ροη. Μην ξεχναμε πως και στην φυση υπαρχουν βροχες, υπαρχουν σημεια που οι χειμαρος εισερχεται μεσα στο ποταμι , λιμνη , θαλλασα και κατα καποιο τροπο τα ψαρια εχουν καποιο τροπο να αντιμετωπιζουν αυτο το γεγονος. Εγω π.χ. στα αφρικανακια μου σαν προσθεση οταν κανω μια και ειναι λιγη βαζω απλο νερο βρυσης χωρις αντιχλωρια κτλ. Προσοχη μιλαμε για το 1 με 2% και οχι 20 με 30% ετσι? Και το βαζω σχετικα αποτομα. Κανενα προβλημα.

Γιαννη το buffer δεν ανεβαζει ολικη σκληροτητα. Ανεβαζει την προσωρινη η αλλιως ανθρακικη και κατα συνεπεια το ph. Δεν σκληραινει το νερο. Π.χ. στο θαλλασινο που εχει σκληροτητα σε μοναδες gh απο 1300 εως 1500,περιπου το kh ειναι γυρω στο 6 με 7... που στις περιφημες αφρικανικες λιμνες εχουμε απο 10 (Victoria) εως 25 (Tanganyika). Δεν ειναι λοιπον αξιοπεριεργο που το ph το κραταω πολυ ποιο ευκολα ψιλα στα αφρικανακια μου, απο το θαλλασινο που κραταω με κυνηγι στα ισια του.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-05-04, 20:09
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Οταν το νερο που εχουμε προστεσει Buffer για να ερθει το ph στα ιδια επιπεδα μα αυτο του εδρειου που αυτο με την σειρα του εχει αυξηθει η γενικη και ανθρακικη σκληροτητα λογο εξατμισης δε θα την αυξησουμε και αλλο ?
Οτι ειπε ο Diskos με καλυπτει
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-05-04, 00:33
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Obelix
Οταν το νερο που εχουμε προστεσει Buffer για να ερθει το ph στα ιδια επιπεδα μα αυτο του εδρειου που αυτο με την σειρα του εχει αυξηθει η γενικη και ανθρακικη σκληροτητα λογο εξατμισης δε θα την αυξησουμε και αλλο ?
Οτι ειπε ο Diskos με καλυπτει
το buffer αυξάνει ανθρακική σκληρότητα. Η ανθρακική σκληρότητα στο νερό δεν διατηρείται σταθερή. Με αυτή τη λογική το νερό που εξατμίζεται και αυτό που αναπληρώνεται από τη βρύση δεν είναι το ίδιο αφού πάλι τα μέταλλα παραμένουν στο νερό. Η όλη λογική είναι να μάθει ο καινούργιος στο χόμπυ να ακολουθεί μία ρουτίνα μέχρι να είναι σε θέση να κατανοεί τι συμβαίνει στο ενυδρείο του. Με δεδομένο ότι ο καινούργιος έχει μικρό ενυδρείο λέω να ακολουθεί αυτή τη τακτική ώστε να μην έχει αυξομειώσεις στο Ph. αν διαφωνείται καλά κάνετε. Εγώ δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-05-04, 14:36
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Για να συμπληρωσω και εγω τα δικα μου για το τι συμβαινει οταν βαζουμε νερακι για προσθεση. Το καλοσκεφτηκα λιγο και ειδα οτι εντελως περιεργος η προσθεση buffer δεν ειναι και τοσο τρελο.

Οσοι απο εμας εχουμε ηλεκτρονικο phμετρο ειμαστε σε θεση να δουμε πως πεφτει το ph μας οταν εχουμε αργησει να κανουμε την τακτικη αλλαγη νερου μας...Το νερο σιγα σιγα οξυδωνεται (ετσι νομιζω λεγεται αυτη η διαδικασια) και πεφτει το ph,πεφτει γενικα η ανθρακικη σκληροτητα. Οποτε λιγο buffer απλα θα το εφερνε στα ισια του. Ακραιο αλλα λογικο και σιγουρα οχι για αυτους που δεν το μετρανε το νερο ΤΑΚΤΙΚΟΤΑΤΑ!!

Επισης μπορειτε να πειτε πως ειναι λιγο extreme να γινει αυτο, σωστο, αλλα ειναι λογικο να βαζουμε νερο και να μας νοιαζει ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΛΑΤΑ??
Τα νιτρικα π.χ. που μενουν μεσα και σιγα σιγα αυξανονται δεν μετρανε? Να προσθεσω πως το νερο της βρυσης δεν εχει μονο αλατα. Εχει νιτρικα , φωσφωρικα αλλα και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις!

Οσο για το buffer πιστευω πως ειναι καλυτερα να μπαινει (ΕΑΝ...) σε ενυδρεια μαλακου νερου παρα σε σκληρο. Σε μαλακο νερο λογο χαμηλης ανθρακικης σκληροτητας, ειναι λιγο περιεργα.

Δεν λεω καποια συγκεκριμενη προταση,ετσι? Απλα αναφερω καποιους προβληματισμους. Οσα σχολια καλως να ελθουν.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08234 seconds with 12 queries