Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-10-09, 22:34
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή Αναγνωρίσεις - Χώσιμο

Το θέμα έχει ως εξής:

Ένας καλός φίλος, εξαιτίας του οποίου ασχολήθηκα με το χόμπι, έχει ένα ενυδρείο 250-280 λίτρα περίπου, με αφρικάνες όπως πάντα μου έλεγε...
Απο την πρώτη στιγμή που άρχισα να καταλαβαίνω 2-3 βασικά πράγματα σχετικά με το αντικείμενο, τον βρήκα "φάουλ"... τι φάουλ, πέναλτυ και κόκκινη στο καπάκι... Τέλος πάντων, έχει στο ενυδρείο του 4-5 διαφορετικά είδη (το μόνο που αναγνωρίζω είναι το Labidochromis) και εννοείται όπως κάθε νέος στο αντικείμενο, έχει και ένα πλέκο (γλύφτη καλέ!) τερατάκι...
Το ενυδρείο λοιπόν τρέχει ένα χρόνο. Το βίντεο παρακάτω είναι το ενυδρείο του, για το οποίο μου ζήτησε αν μπορώ να βρω τι ψάρια είναι και τις συνθήκες που χρειάζεται το καθένα. Για αρχή του είπα οτι πρέπει να τα βγάλει σχεδόν όλα, να το ξαναστήσει σωστά... Μεταξύ μας, δεν νομίζω οτι θα αλλάξει κάτι σημαντικά προς το καλύτερο, όμως αξίζει να κάνω μια προσπάθεια μήπως αλλάξει μυαλά...
Επίσης του είπα οτι όλα τα σχόλια σας εδώ θα τα εκτυπώσω και θα του τα δώσω για να καταλάβει πόσο λάθος είναι... Γιατί βλέπετε εγώ είμαι "ψάρακας" και δεν μπορεί σε 2 μήνες να ξέρω περισσότερα απο αυτόν ή τον πετσοπά... Οπότε χώστε ανοιχτά και θα του τα "τρίψω στη μούρη" !!

http://www.youtube.com/watch?v=LpxgTmPfO0I

Μερικές πληροφορίες:
Θερμοκρασία (σχεδόν όλο το καλοκαίρι):30+ (του τα τάιζα 5 μέρες που έλειπε)
Δεν έχει κάνει ποτέ μετρήσεις! (τουλάχιστον αγόρασε τα τεστ τώρα αλλά ακόμη τίποτα...)
Έχει χάσει στη διάρκεια του χρόνου 5 ψάρια (φυσιολογικό το λέει εκείνος...)
Απο τη μία θέλει γέννες, απο την άλλη ψάχνει άλλο ένα απο αυτο το μεγάλο που έχει και δεν ξέρω τι έιναι...

Δεν λέω άλλες απόψεις του, αρκετά ξενερώνω και μόνος μου...

Αναγνωρίστε αλλά πάνω απ' όλα.... ΧΩΣΤΕ!!!!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-10-09, 08:54
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Το ενα ειναι αυτο(λογω μεγεθους) : Geophagus brasiliensis
το αλλο ειναι αυτο : Cryptoheros nigrofasciatus

To μαυρο δεν το βγαζω... κατι για peacock απο malawi μου κανει(απο τα χειλια) αλλα .....
Γνωμη μου ανεβαζει την θερμοκρασια 70 βαθμους ακομα , ριχνει κρεμυδακι και πατατουλες και λιγο σελινο τα φυνει να βρασουν κανα 3ωρο και εχει μια ωραια ψαροσουπα!!!
Περα απο την πλακα , εχει ωραια γυαλα ,αλλα μια η ψαροσουπα , μια τα πλαστικα φυτα μια και το χαλικι της οικοδομης οχι κοκκινη αποβολη για 3 αγωνιστηκες θελει και προστιμο 10.000ε ... καλα ποιος ειναι ο Σισσε...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-10-09, 16:13
Το avatar του χρήστη kokbeast
kokbeast Ο χρήστης kokbeast δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Τα 2 μεγάλα μαύρα ψάρια παίζει να είναι κάποιο είδος Tilapia. Είδα και 3 H. lifalily. To αστείο είναι πως αυτά όντως είναι αφρικάνικα (εκτός από το nigrofasciatum και τον pleco). Βέβαια το ενυδρείο δεν είναι σε καμμία περίπτωση εντάξει. Καλύτερα να πείσεις τον φίλο σου να γίνει μέλος της παρέας και να μάθει όπως όλοι μας το σωστό τρόπο, διαβάζοντας και πωτώντας τους εμπειρότερους
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-10-09, 17:06
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.387
Προεπιλογή

Πολλά και τεράστια ψάρια για 280(μικτά?)λίτρα.
Τρείς διαφορετικοί βιότοποι.
Τα Labidochromis caeruleus sp."yellow" είναι απο Malawi,τα Λιφαλι ποταμίσια Αφρικής,τα υπόλοιπα κιχλίδες Αμερικής(τα σκουρόχρωμα είναι πιθανότατα Herichtys carpintis(Texas-εμπορική ονομασία)αν και δεν ξέρω καλά τ' αμερικανάκια.
Τα ψάρια ήδη βαριανασαίνουν απο το ζόρι.Πλαστικά φυτά,ακατάλληλη άμμος.

Κάτι πρέπει να κάνει ο φίλος,είναι κρίμα για τα ψαράκια,αλλά κι εκείνος θα χαρεί περισσότερο ένα σωστά στημένο ενυδρείο.
-------------------------
Εκτός κι αν θέλει ψαρόσουπα οπότε θα συμβούλευα να ανεβάσει λίγο ακόμη την θερμοκρασία,σέλινο,καροτάκι,πατατούλα και λεμονάκι στο τέλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 20-10-09 στις 17:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-10-09, 17:57
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εγω δε συμφωνω με τη σουπα
εγω κακαβια με πλαστικα δε τρωω
οντως ειναι κριμα για ενα τετειο ενυδρειο απο τα λιγα που ξερω δε κολλανε τα ψαρια
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-10-09, 11:17
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τα μεγαλα μαυρα ειναι Paratilapia sp. - που τα βρηκε ο φιλος σου?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-10-09, 12:02
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα μεγαλα μαυρα ειναι Paratilapia sp. - που τα βρηκε ο φιλος σου?
δηλαδη Τολι τι ακριβως ειναι ??? Εγω ειδα liffalili , labidohromis ,και cryptoheros nigrofasciatus και εναν πλεκο κοινος το ενυδρειο ειναι αχταρμα τουρλου τουρλου δηλαδη.τωρα η διακοσμηση του ειναι καθαρα πετσοπαδικη παλι καλα που δεν εχει φωτακια μεσα.....
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-10-09, 15:24
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα μεγαλα μαυρα ειναι Paratilapia sp. - που τα βρηκε ο φιλος σου?
Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω άμεσα, θα ρωτήσω όμως και θα σου πω ακριβώς. Σίγουρα πάντως όλα είναι αγορασμένα απο πετσοπ στο Ηράκλειο σύμφωνα με τα λεγόμενα του. Ξεκίνησε με μερικά (ίσως να ήταν κι αυτά...) απο ένα μαγαζί και τα υπόλοιπα είπε του τα έκαναν δώρο κάποιοι γνωστοί του.
-------------------------
Μίλησα μαζί του τηλεφωνικά μόλις πριν απο λίγο... Το συγκεκριμένο ψάρι του το πήραν όντως απο μαγαζί απο το Ηράκλειο, μου είπε και ποιο συγκεκριμένα, το ξέρω το μαγαζί.
Το θέμα είναι οτι αν είναι όντως αυτό το ψάρι, είναι αμαρτία... γιατι διάβασα στο νετ οτι είναι υπο εξαφάνιση... και ο συγκεκριμένος σκοπεύει αν βρει, να πάρει κι' άλλα...
Φανταστείτε οτι απο τότε που άρχισα να τον πιέζω να κάνει κάτι, άρχισε να με αποφεύγει (!) και να αλλάζει κουβέντα. Θα κάνω οτι μπορώ αλλά... χλωμό να αλλάξει κάτι...
__________________
_

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη persival : 24-10-09 στις 15:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-10-09, 09:42
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Βρε Persival , αφου εσυ δεν ξερεις !!!
Αυτος ειναι ο ειδιμων , ο γνωστης , ο ενας και μοναδικος και οι Πετσοπαδες οι πιστοι και αλανθαστοι συμβουλοι του!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-11-09, 16:50
Το avatar του χρήστη Dias
Dias Ο χρήστης Dias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2008
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

Kριμα αρχικα για τα ζωντανα,και μετα γι'αυτον,γιατι με τη σωστη διακοσμηση αλλα και την επιλογη καταλληλων ψαριων,τα λιτρα επαρκουν για να στησει κατι πολυ πολυ ομορφο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
1-2 αναγνωρίσεις chrisx Malawi 4 24-12-07 09:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05589 seconds with 15 queries