Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-02-07, 10:42
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή Μεταφέρω ψάρια και φυτά από 50λιτρο, σε 100λιτρο

Γειά σας.
Επιτέλους αγόρασα 100λιτρο ενυδρείο. Τώρα θέλω να μεταφέρω ψάρια και φυτά από το 50λιτρο στο 100λιτρο.
Επειδή δεν υπάρχει χώρος στο σπίτι και για τα 2 ενυδρεία (για να στείσω και το μεγάλο να στρώνει, και μετά να μεταφέρω τα ψάρια,) σκεύτηκα το εξής: να βάλω το νέο φίλτρο να δουλεύει μαζί με το παλιό στο 50λιτρο (ρυθμίζοντας την ροή ) για να εμβολιαστεί.
Αφού γίνει αυτό, τότε να μεταφέρω ψάρια, φυτά,χαλίκι αλλά και το νερό του 50λιτρου στο 100λιτρο. Εννοείται ότι θα βάλω κάτι ακόμα για διακόσμηση και περισότερα φυτά (έχω μόνο 5).
Με το αρχάριο μυαλουδάκι μου πιστεύω πως έτσι θα γλιτώσω τον χρόνο στρωσίματος.
Ακόμα θέλω να ρωτήσω για το υπόσρωμα για τα φυτά. Από παλιά, είχα αποφασίσει από μόνη μου να βάλω τα φυτά μου σε χώμα. Οι "ειδικοί" όμως με φοβέριζαν με ασθένεις προερχόμενες από το χώμα. Εγώ πείσμωσα και αφού δεν είχα πλέον ψάρια (τα έχασα όλα από τις "σωστές" συμβουλές τους) αποφάσισα να τα φυτέψω σε γλαστράκια. Τα φύτεψα σε χώμα από τις γλάστρες της βεράντας και τα σκέπασα με το χαλίκι του ενυδρείου για να μην έρχετε το χώμα σε άμεση επαφή με το νερό. τα φυτά μεγάλωσαν με πολύ φυσιολογικό ρυθμό. Αργότερα έβαλα και ψάρια και τώρα μετά από 2 μήνες που έχω τα ψάρια όλα δείχνουν μια χαρά.
Για να αγοράσω έτοιμο υπόστρωμα για το νέο ενυδρείο το αποκλείω. Έχω τους λόγους μου. Διάβασα αρκετά για χώμα στο φόρουμ και από αυτά που διαπίστωσα με τα γλαστράκια μου, πιστεύω πως θα ήταν σωστό να βάλω από το ίδιο χώμα για υπόστωμα στον πάτο του ενυδρείου ή πάλι σε γλαστράκια. Κι αυτό γιατί σε περίπτωση που θα χρειαστεί κάποτε να ξεσηκώσω το ενυδρείο να γίνει πιό εύκολα και πιο ανώδυνα για τα φυτά.
Ποιά η γνώμη σας; Μήπως γίνομαι υπερβολική;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-02-07, 11:24
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Αντί να βάλεις τα δύο φίλτρα να δουλέυουν ταυτόχρονα θα μπορούσες να μεταφέρεις όλα τα υλικά φιλτραρίσματος του 50λιτρου στο φίλτρο του 100λιτρου και θα είσαι ok.Επίσης μετέφερε και αρκετό ή και όλο το νερό του 50λιτρου στο 100λιτρο και συμπλήρωσε με αποχλωριωμένο νερό βρύσης.Για μεγαλύτερη ευκολία,γέμισε μέχρι τη μέση το 100λιτρο με νερό βρύσης,βάλε και αντιχλώριο και τον θερμοστάτη να δουλέυει και μόλις έρθει στη σωστή θερμοκρασία βάζεις όλο το νερό του παλιού μαζί με τα όλα τα υλικά φιλτραρίσματος ,μεταφέρεις και τα ψάρια και μεταφέρεις και τα όλα τα άλλα πράγματα του παλιού που θα βάλεις στο καινούργιο ενυδρείο.
Σχετικά με τα φυτά,δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τις μεταφυτέυσεις όπως αντιμετωπίζουν τα φυτά ξηράς....Βρίσκονται συνέχεις μέσα στο νερό και επομένως δεν ενοχλούνται ιδιαίτερα αμα κοπούν και κάποιες ρίζες
Επίσης με το χώμα είναι πιο δύσκολη η μεταφύτευση γιατί οι ρίζες δεν βγαίνουν εύκολα από αυτό ενώ με υπόστρωμα για ενυδρεία βγαίνουν πολύ εύκολα και με λίγη προσοχή μπορείς να μην κόψεις ούε μια
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-02-07, 12:23
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντί να βάλεις τα δύο φίλτρα να δουλέυουν ταυτόχρονα θα μπορούσες να μεταφέρεις όλα τα υλικά φιλτραρίσματος του 50λιτρου στο φίλτρο του 100λιτρου και θα είσαι ok.Επίσης μετέφερε και αρκετό ή και όλο το νερό του 50λιτρου στο 100λιτρο και συμπλήρωσε με αποχλωριωμένο νερό βρύσης.Για μεγαλύτερη ευκολία,γέμισε μέχρι τη μέση το 100λιτρο με νερό βρύσης,βάλε και αντιχλώριο και τον θερμοστάτη να δουλέυει και μόλις έρθει στη σωστή θερμοκρασία βάζεις όλο το νερό του παλιού μαζί με τα όλα τα υλικά φιλτραρίσματος ,μεταφέρεις και τα ψάρια και μεταφέρεις και τα όλα τα άλλα πράγματα του παλιού που θα βάλεις στο καινούργιο ενυδρείο.
Λέω να βάλω νερό με σωστή θερμοκρασία από το ηλιακό και να μην περιμένω. Ο πολύ περιορισμένος χώρος στο σπίτι απαιτεί γρήγορες κινήσεις.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G.
Σχετικά με τα φυτά,δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τις μεταφυτέυσεις όπως αντιμετωπίζουν τα φυτά ξηράς....Βρίσκονται συνέχεις μέσα στο νερό και επομένως δεν ενοχλούνται ιδιαίτερα αμα κοπούν και κάποιες ρίζες
Επίσης με το χώμα είναι πιο δύσκολη η μεταφύτευση γιατί οι ρίζες δεν βγαίνουν εύκολα από αυτό ενώ με υπόστρωμα για ενυδρεία βγαίνουν πολύ εύκολα και με λίγη προσοχή μπορείς να μην κόψεις ούε μια
Για τα γλαστράκια τι γνώμη έχεις. Εγώ κόλησα εκεί.
Δεν τα καταφέρνω με την "απάντηση με παράθεση" και τα έκανα σαλάτα.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liolios : 03-02-07 στις 23:41
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-02-07, 12:31
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τα γλαστράκια δεν είναι όμορφα εμφανισιακά...Και δεν επάρχει και λόγος δηλαδή να φυτέψεις τα φυτά σε γλαστράκια...Αν είχες έναν κήπο,θα φύτευες τα φυτά σε γλαστράκια ή κατεθύαν σε αυτόν;

Υ.Γ.:Στην παράθεση βάζεις [quote=''Kostas G.''] ως αρχικό...Το τελικό το έβαλες σωστό
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-02-07, 13:12
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Και μήπως να μετέφερες τα δύο χρυσόψαρα στο άδειο πλέον 50λιτρό σου; Η λίμνη που αναφέρω σε άλλο ποστ είναι λίγο πιο μακρινό σαν πλάνο ε;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-02-07, 13:32
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα γλαστράκια δεν είναι όμορφα εμφανισιακά...Και δεν επάρχει και λόγος δηλαδή να φυτέψεις τα φυτά σε γλαστράκια...Αν είχες έναν κήπο,θα φύτευες τα φυτά σε γλαστράκια ή κατεθύαν σε αυτόν;
Με ισοπέδωσες!!! Κανένας μέχρι σήμερα δεν κατάφερε τόσο απλά και λογικά να μου αλλάξει γνώμη!!! Έχω κήπο και μάλιστα πολύ μεγάλο, αφού σκεύτομαι για 2 λιμνούλες!!! Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Τώρα μένει να αρχίσω έρευνα για το τι φυτά θα βάλω. Απ' ότι διάβασα μέχρι τώρα δεν ταιριάζουν κι όλα μεταξύ τους.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Blanch Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μήπως να μετέφερες τα δύο χρυσόψαρα στο άδειο πλέον 50λιτρό σου; Η λίμνη που αναφέρω σε άλλο ποστ είναι λίγο πιο μακρινό σαν πλάνο ε;
Καλή μου δεν υπάρχει χώρος στο σπίτι. στο άλλο ποστ σου απάντησα. Σ' ευχαριστώ πολύ.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 03-02-07 στις 15:06
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-02-07, 10:11
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Επιτέλους η αλλαγή έγινε.
χθές το απόγευμα αναστάτωσα το μικρό μας σπίτι, τράβηξα καναπέδες και τραπέζια και άδειασα το περιεχόμενο του 50λιτρου σε λεκάνες και κουβάδες και βάλαμε το 100λιτρο.

Όλοι βοήθησαν και χάρηκαν (τους κόλησα κι αυτούς )ακόμα και η παστροθοδώρα μας, η μαμά μου, βρήκε (ακόμα) μια ευκαιρία για βαθύ καθάρισμα. Ο πατέρας μου κάθε τόσο φώναζε πως είναι ευκαιρία να τηγανίσουμε τα ψαράκια, για να πειράξει τα εγγόνια του, κι εγώ να φωνάζω στα παιδιά: μακριά από τον κουβά με τα ψάρια, τα τρομάζετε. Σκέτο πανηγύρι!!!!!!!

Και τώρα να σοβαρευτώ. Στην αρχή έβαλα για υπόστρωμα χώμα από μια παλιά άδεια γλάστρα, από την μέση και προς τα πίσω, πάχος 4 cm περίπου. Ακούμπησα επάνω τα φυτά (vallisneria amerikana ή sriralis, nomaphila siamensis και 2 άλλα πλατύφυλλα που δεν τα ξέρω) και σκέπασα τις ρίζες με χαλίκι απλό (ο χαλαζίας μου ήρθε λίγο ακριβός για την τσέπη μου). Τα φυτά elodea densa και cabomba aquatica δεν έχουν ρίζες.

Έβαλα και το υπόλοιπο χαλίκι και στο σημείο που δεν υπάρχει χώμα από κάτω, (από την μέση και μπροστά) φύτεψα τα φυτά με κονδύλους (cryptocorine balansae και cryptocorine wendtii green). 2 ανούμπιες τις έδεσα με μπετονιά σε ξύλο και το έβαλα ανάμεσα στα άλλα φυτά. Το vesicularia sr. christmas το έβαλα πάνω σε ένα κομμάτι φλοιού καρύδας μαζί με το πλέγμα του.

Γέμισα με το νερό του παλιού ενυδρείου και συπλήρωσα με νερό βρύσης, που δυστυχώς δεν έβαλα αντιχλώριο γιατί την τελευταία στιγμή διαπίστωσα ότι δεν είχα. Δεν γέμισα όμως τελείως και θα συμπληρώσω σήμερα με τον σωστό τρόπο.

Περίμενα να ξεθολώσει το νερό και έβαλα τα ψάρια, τα οποία είχαν χάσει σχεδόν τα χρώματά τους!!!!! Πολύ γρήγορα όμως επανήλθαν, με πιό εντυπωσιακά γρήγορη αλλαγή του τίγρη (τιγράκι).
έδειχναν πολύ χαρούμενα μόνο που το μπλέ γκουράμι άρχισε ξανά στο κυνηγητό το πορτοκαλί γκουράμι.

Ποιά η γνώμη σας για τις ενέργειές μου; Υπόσχομαι φωτό σχετικά σύντομα.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-02-07, 10:46
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Ελπίζω το χαλίκι που έβαλες πάνω από το χώμα που χρησιμοποίησες για υπόστρωμα να είχε αρκετό πάχος (6-7 εκ.) καθώς επίσης και οως έχεις διαβάσει για την επεξεργασία που χρειάζεται το χώμα αυτό όταν το προορίζουμε για υπόστρωμα ενυδρείου.
Το ότι συμπλήρωσες με νερό βρύσης χωρίς αντιχλώριο και έβαλες τα ψάρια μέσα, φαντάζομαι ότι το ξέρεις και εσύ, δεν ήταν και πολύ συνετό. Γρήγορα στο πετ σοπ για αντιχλώριο!

Edit: Ελπίζω το χαλίκι που έβαλες στη δεξαμενή σου, να είναι ουδέτερο. Στην αντίθετη περίπτωση θα έχεις περιορισμούς στα ψάρια που θα εισάγεις!
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liolios : 16-02-07 στις 10:54
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-02-07, 12:26
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liolios Εμφάνιση μηνυμάτων
...έχεις διαβάσει για την επεξεργασία που χρειάζεται το χώμα αυτό όταν το προορίζουμε για υπόστρωμα ενυδρείου...
Ενω νόμιζα πως διάβασα αρκετά για το υπόστρωμα, αυτό που μου λες δεν το είδα να το διαβάσω. οπότε ...όχι δεν έκανα προετοιμασία υποστρώματος Είμαι για .Τελικά όσο και να διαβάζεις δεν φτάνει.
Το μόνο ενθαρηντικό σ' αυτή την γκάφα είναι ότι είχα ξαναχρησημοποιήσει από το ίδιο χώμα στα "γλαστράκια" που είχα τα φυτά μέσα στο ενυδρείο και δεν φάνηκε καμιά επιπλοκή.
Μόνο μην μου πείς το ξαναστήσω με νέο υπόστρωμα. θα με διώξουν από το σπίτι.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liolios Εμφάνιση μηνυμάτων
...Edit: Ελπίζω το χαλίκι που έβαλες στη δεξαμενή σου, να είναι ουδέτερο. Στην αντίθετη περίπτωση θα έχεις περιορισμούς στα ψάρια που θα εισάγεις!
Δεν ξέρω αν είναι ουδέτερο, το αγόρασα με 5 ευρώ το 5κιλο. Ο χαλαζίας έχει 8 ευρώ το 5κιλo.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-02-07, 09:20
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή Να βάλω κι άλλα ψάρια;

Καλημέρα σας.
Ακόμα ψάχνω να βρω τι προεργασία θέλει το χώμα πριν μπει στο ενυδρείο, αλλά δεν μπόρεσα. Μήπως μπορώ να έχω μια βοήθεια; Όταν μου είπες Liolios, για την προετοιμασία περίμενα να δω και την καταστροφή. Ακόμα όμως ησηχία. Τι μπορεί να συμβεί;

Θα ήθελα ακόμα να βάλω κι άλλα ψάρια (δλδ ο γιός μου το θέλει ). Τώρα έχουμε :
1 πορτοκαλί γκουράμι
1 μπλέ γκουράμι
1 ασημένιο καρχαρία
1 τιγράκι
1 διάφανο ψαράκι, ζαλατίνα, όπως μου την είπε ένας "ειδικότατος", ίσως να εννοούσε ζελατίνα.
Θα θέλαμε να βάλουμε ακόμα 1 ασημένιο καρχαρία και 1 τιγράκι. Μπορούμε;
Τα λίτρα του ενυδρείου είναι 100.
Σας ευχαριστώ πολύ!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-02-07, 10:10
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

"καρχαριακι" θα ελεγα οχι. Γινεται πολυ μεγαλο για τα λιτρα σου.
Θα ελεγα να αυξησεις τον πληθυσμο στα τιγράκια, ωστε να κυνηγιουνται μεταξυ τους. Με ενα ακομα θα πεφτει ξυλο.
Η "ζελατινα" ειναι και αυτό κοπαδοψαρο και θελει 5-6 για να ξεθαρεψει και να μην κρυβεται συνεχως..

Τα γκουραμια οσο ειναι μικρα χωρανε... Μεσοπροθεσμα ομως ισως οχι, αν δεν φαγωθουν μεταξυ τους...

Οσο για το χωμα, αν δεν ειναι καλά "χωνεμένο" θα αρχισει να βγάζει παρα πολλα θρεπτικά με αποτελεσμα να εχεις αλγη με το τσουβαλι..
Μετά το μήνα θα μας πεις..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-02-07, 11:58
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Εγω θα επανέλθω λίγο στο θέμα με τα γλαστράκια - μια που τώρα είδα το όλο θέμα - και να πω ότι υπάρχουν γλαστράκια κεραμικά με όχι το κλασικό σχήμα αλλα σε απομίμηση πέτρας!! Τα έχω βρει στο Praktiker - υποθέτω ότι θα υπάρχουν και αλλού- και εγω έχω χρησιμοποιήσει δύο από αυτά στο ενυδρείο μου σαν καταφύγιο - κρυψώνα για τα ψάρια. Αν δεν πλησιάσεις κοντά νομίζεις ότι είναι πέτρες... Είναι πολύ πιο ελαφριά από πέτρες δεν καταλαμβάνουν όγκο νερού αφού είναι κούφια και από ότι φαίνεται τα ψάρια μου τα έχουν λατρέψει.

Τώρα που θα ξαναστήσω το ενυδρείο μου θα βάλω περισσότερα τέτοια γλαστράκια ώστε να δείχνουν σαν βράχοι με φυτά... Και αν κάτι δεν πάει καλά βγαίνουν άμεσα...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-03-07, 15:55
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Καλησπέρα!
Έχουν περάσει 15 μέρες περίπου από την μεταφορά του 50λτ. στο 100λτ. Έχω δει πάνω στο christmas ένα γκρίζο χνούδι, ίσα που φαίνεται. Είναι μόνο σε μερικά φυλλαράκια και μόνο προς μια πλευρά σαν να το χτένισες. Λέτε να άρχισε κι όλας;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
...Οσο για το χωμα, αν δεν ειναι καλά "χωνεμένο" θα αρχισει να βγάζει παρα πολλα θρεπτικά με αποτελεσμα να εχεις αλγη με το τσουβαλι.....
Έχετε να προτείνετε κάτι για την περίπτωση αυτή ("φρέσκο" χώμα), ή να κάνω όλα τα κλασικά για την αντιμετώπηση της άλγης; Έχω διαβάσει πολλά στα πάμπολλα ποστς για την αντιμετώπηση της άλγης, αλλά όπως διαπίστωσα πάντα υπάρχει κάτι σημαντικό που σου ξεφεύγει.
Αααχχ, αθάνατο ποντιακό στοιχείο.
Ευχαριστώ!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-03-07, 08:52
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Μια απαντησούλα και για μένα;;;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-03-07, 12:34
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Είπα να παρουσιάσω εδώ το ενυδρείο μου, μια και δεν έχω καλές φωτό και στοιχεία από μετρήσεις κτλ.
1η: Όπως ήταν το 50 λτ., με το αντιαισθητικό γλαστράκι να φαίνεται γιατί έφυγε το χαλίκι από γύρω του.
2η: Το ίδιο ενυδρείο με τα φυτά (πρόχειρα αφημένα) που αγοράσαμε για το 100 λτ. Μ΄αυτή την πυκνότητα τα γκουράμι σταμάτησαν να σκοτώνονται.
3η: Με τέτοια αναστάτωση κατά την αλλαγή... γι΄αυτό δεν ήθελα να βγάλω το χώμα που έβαλα για υπόστρωμα.
4η: Ξέρω θα μου πείτε για την αφήσα, την ψεύτικη πέτρα και το γεφυράκι, αλλά δίνω λόγο και στα παιδιά μου για την διακόσμηση, οπότε δείτε το και λίγο σαν το ενυδρείο ενός 10χρονου.
5η: Αλλαγή θέσης του ξύλου με τις ανούμπιες. Με την αλλαγή αυτή ο Τίτο (μπλε γκουράμι) σταμάτησε να κυνηγάει τον Πλήνιο (πορτοκαλί γκουράμι). Τώρα σαν σύνορο έχουν την βαλισνέρια.
...αυτά...
ο λόγος δικός σας
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα028.jpg
Εμφανίσεις:  252
Μέγεθος:  98,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα007.jpg
Εμφανίσεις:  243
Μέγεθος:  98,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα001.jpg
Εμφανίσεις:  253
Μέγεθος:  134,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα013.jpg
Εμφανίσεις:  257
Μέγεθος:  134,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα018.jpg
Εμφανίσεις:  262
Μέγεθος:  129,0 KB  
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-03-07, 21:24
Το avatar του χρήστη Foxyfreak
Foxyfreak Ο χρήστης Foxyfreak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: Zεφύρι
Μηνύματα: 26
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Foxyfreak Send a message via Skype™ to Foxyfreak
Προεπιλογή

Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ το ενυδρείο σου. Ο κάθε ένας από εμάς φτιάχνει τον δικό του ξεχωριστό κόσμο. Καλό είναι να βλέπουν και τα παιδιά και να συμμετέχουν για να μαθαίνουν. Στην πορεία αν πραγματικά το αγαπάνε το ενυδρείο τους θα καταλάβουν πως μπορούν να βάλουν διαφορετικά διακοσμητικά. Μακάρι να είχαμε όλοι μας τέτοια ενυδρεία σαν παιδάκια.
__________________
All you need is love !
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-03-07, 21:48
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

μπράβο, μπράβο! πολύ ωραίο στις 2 τελευταίες φωτογραφίες! θα σου πουν σίγουρα για το γεφυράκι αλλά αν σ'αρέσει εσένα δεν πέφτει λόγος σε κανέναν
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-03-07, 16:05
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Πάρα πολύ όμορφο, μπράβο σου.
ΥΓ το γεφυράκι........καταλαβαίνεις......ξουτ
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-03-07, 16:15
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Πολύ όμορφο για αρχή.
Με μαύρο ματ χαρτόνι στο πίσω μέρος θα δείξει περισσότερο.


Καλή συνέχεια,
Caverman
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-03-07, 10:17
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ! χαίρομαι που έκανα καλή δουλειά. τώρα πήρα θάρος για ακόμα καλύτερη, όσων αφορούν την ποιότητα ζωής των ψαριών. Το γεφυράκι το θεωρώ κι εγώ αντιαισθητικό, αλλά...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
... Ξέρω θα μου πείτε για την αφήσα, την ψεύτικη πέτρα και το γεφυράκι, αλλά δίνω λόγο και στα παιδιά μου για την διακόσμηση, οπότε δείτε το και λίγο σαν το ενυδρείο ενός 10χρονου.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-03-07, 10:31
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ! χαίρομαι που έκανα καλή δουλειά. τώρα πήρα θάρος για ακόμα καλύτερη, όσων αφορούν την ποιότητα ζωής των ψαριών. Το γεφυράκι το θεωρώ κι εγώ αντιαισθητικό, αλλά...
Μπορείς κάλλιστα στη θέση του, να βάλεις ένα ξύλο ανάλογης διαμόρφωσης. Πίστεψέ με θα δείξει πολύ καλύτερο
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-03-07, 10:46
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Να με συγχωρείτε που επεμβαίνω αλλά τα βάλατε με το γεφυράκι αμα εχεις παιδιά πρέπει να σεβσε την γνωμη τους έστω και αν δεν σου αρέσει έτσι θα μάθουν και αυτά να σέβονται την δική σου και των άλλων και πάλι με συγχωρείται για την επεμβαση αλλα εχω παιδια και καταλαβαίνω και απο την στιγμή που ειπε τον λόγο ύπαρξης της γέφυρας δεν καταλαβαίνω την επιμονή
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-03-07, 13:38
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να με συγχωρείτε που επεμβαίνω αλλά τα βάλατε με το γεφυράκι αμα εχεις παιδιά πρέπει να σεβσε την γνωμη τους έστω και αν δεν σου αρέσει έτσι θα μάθουν και αυτά να σέβονται την δική σου και των άλλων και πάλι με συγχωρείται για την επεμβαση αλλα εχω παιδια και καταλαβαίνω και απο την στιγμή που ειπε τον λόγο ύπαρξης της γέφυρας δεν καταλαβαίνω την επιμονή
Δεν προσπαθούμε να επιβάλουμε την γνώμη μας, αλλά ανταλλάζουμε γνώμες για τος πώς να κάνουμε τα ενυδρεία να φαίνονται καλύτερα κ.τ.λ

Αν θέλει ας μην βγάλει την γέφυρα, αλλά να ξέρει ότι χωρίς αυτή θα δείχνει πιο όμορφο το ενυδρείο και πιό φυσικό
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-03-07, 14:03
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Carebean pirate Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν προσπαθούμε να επιβάλουμε την γνώμη μας, αλλά ανταλλάζουμε γνώμες για τος πώς να κάνουμε τα ενυδρεία να φαίνονται καλύτερα κ.τ.λ

Αν θέλει ας μην βγάλει την γέφυρα, αλλά να ξέρει ότι χωρίς αυτή θα δείχνει πιο όμορφο το ενυδρείο και πιό φυσικό
Δεν διαφώνησα με τα παραπάνω η διαφωνία είναι οτι αφου δόθηκε εξήγηση για την ύπαρξη της γέφυρας γιατί η επιμονή ίσως να φταίει και η εβαισθησια μου με τα παιδιά;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-03-07, 14:24
Το avatar του χρήστη Foxyfreak
Foxyfreak Ο χρήστης Foxyfreak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: Zεφύρι
Μηνύματα: 26
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Foxyfreak Send a message via Skype™ to Foxyfreak
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν διαφώνησα με τα παραπάνω η διαφωνία είναι οτι αφου δόθηκε εξήγηση για την ύπαρξη της γέφυρας γιατί η επιμονή ίσως να φταίει και η εβαισθησια μου με τα παιδιά;
Συμφωνώ μαζί σου. Εξ άλλου όχι μόνο η μαμά μαθαίνει αλλά και τα παιδιά. Πρέπει λοιπόν να υπάρχει και το παιδικό στοιχείο. Αργότερα θα αλ λάξει και αυτό.
__________________
All you need is love !
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-03-07, 16:51
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου.Μπραβο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να με συγχωρείτε που επεμβαίνω αλλά τα βάλατε με το γεφυράκι αμα εχεις παιδιά πρέπει να σεβσε την γνωμη τους έστω και αν δεν σου αρέσει έτσι θα μάθουν και αυτά να σέβονται την δική σου και των άλλων και πάλι με συγχωρείται για την επεμβαση αλλα εχω παιδια και καταλαβαίνω και απο την στιγμή που ειπε τον λόγο ύπαρξης της γέφυρας δεν καταλαβαίνω την επιμονή
Συμφωνω απολυτως...
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-03-07, 11:13
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

χαλαρά η ζωή ειναι ωραία ... χαλαρά
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτό από φυτά και πιράνχα.... Husky_Jim ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής 30 06-09-06 12:58
Ψάρια από το internet????????? Meliteas Mη Reefsafe 6 04-09-06 14:54
Τα ψάρια μου τρώνε τα φυτά! akis07 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 04-04-05 00:14
Διάφορες ερωτήσεις (υπόστρωμα,φυτά,ψάρια,κλπ) x-nos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 48 27-02-04 02:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09643 seconds with 14 queries