Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-12-09, 01:01
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή να το αλλαξω??

Καλησπερα!στο καινουριο μου ενυδρειο(1,5 μηνα 55λιτρα) εχω ενα εσωτερικο φιλτρο(aquael 400L/h) οπου το σφουγγαρι δεν περιβαλλεται απο πλαστικο οπως ειδα σε αλλα φιλτρα.
Αποτελεσμα αυτου ειναι, τωρα που εβαλα φυτα να "στουμπωνει" και να χρειαζεται καθαρισμα το σφουγγαρι καθε 2 μερες...
Εχει κανεις να μου προτεινει κατι?
εχω σκοπο καποια στιγμη να παρω εξωτερικο αλλα προς το παρον εχω δωσει αρκετα λεφτα και πρεπει να περιμενω λιγο
επισης η τιμη που μου ειπαν στο καταστημα για εξωτερικο ειναι γυρω στα 100 ευρω δεν ειναι πολλα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-12-09, 01:13
Το avatar του χρήστη froleon
froleon Ο χρήστης froleon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Αν έχεις καμιά φωτογραφία από το φίλτρο δείξε μας για να καταλάβουμε τι ακριβώς εννοείς "δεν περιβάλετε από πλαστικό.!!
Αλλά αν κατάλαβα καλά μαζεύει διάφορα το σφουγγάρι. Μπορείς να τα απομακρύνεις χειροκίνητα στην αρχή. Δεν πιστεύω ότι θα στουμπώνει συνέχεια. Τώρα στην αρχή μόνο που έβαλες φυτά και μάλλον έχεις λίγη βρώμα παραπάνω.
Τώρα όσον αφορά το εξωτερικό φίλτρο τα 100 ευρώ μπορεί να είναι πολλά αλλά μπορεί και να είναι λίγα. Πες μου την μάρκα και το μοντέλο που σου είπανε και τα λίτρα/ώρα για να σου πώ αν είναι ακριβό.

Λεωνίδας
-------------------------
ΙΜΟ δεν χρειάζεσαι εξωτερικό φίλτρο για τα λίτρα σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη froleon : 06-12-09 στις 01:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-12-09, 01:27
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

για 55 λιτρα πολλα του ειπανε
με 100 ευρο περνεις το 2217 της eheim και ειναι και αστερι και για ενυδρειο 300 + λιτρα
αν και δε πιστευω σε 50 λιτρα να βγενει εξωτερικο
-------------------------
http://www.petcumulus.gr/index.asp δες εδω τωρα το ειδα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 06-12-09 στις 01:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-12-09, 03:53
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Εξωτερικά φίλτρα για το ενυδρείο σου υπάρχουν πολλά και μάλιστα από 20 μέχρι 50 ευρώ:

Κρεμαστό για ενυδρείο μέχρι 130 λίτρα: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1442

Το 2211 για ενυδρείο μέχρι 150 λίτρα: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1256

Εξωτερικό για ενυδρείο μέχρι 100 λίτρα: http://www.aquaristic.net/shop.php/s...arathon%20300/


Όπως υπάρχουν και πολλά εσωτερικά, που θα κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά από αυτό που έχεις τώρα:

για ενυδρείο μέχρι 130 λίτρα: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1893

για ενυδρείο μέχρι 60 λίτρα: http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...QWRnc6dYaF1gCA

για ενυδρείο μέχρι 100 λίτρα: http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...QWRnc6dYaF1gCA

Υπάρχουν και φθηνότερα, μόνο να προσέξεις να γυρνάει 200-300 λίτρα την ώρα και να έχει εκτός από σφουγγαράκι
και χώρο για βιολογικό υλικό ("μακαρόνι" siporax, "στραγάλια" substrat, κλπ), ή να συνδυάσεις 2 μικρά φίλτρα,
κρατώντας το δικό σου και προσθέτωντας 1 ακόμη φθηνό, για οικονομία και μεγαλύτερη σιγουριά.
Με λίγα λόγια, η γνώμη μου είναι να προσθέσεις ένα από τα παραπάνω, πληρώνοντας από 20 έως 50 ευρώ
και να μην ξαναπατήσεις στο μαγαζί που προσπάθησε να σου πάρει 100 ευρώ για ένα φιλτράκι για 55άρι ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-12-09, 10:12
peterv Ο χρήστης peterv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-08-2009
Περιοχή: Αθήνα Περιστέρι
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων

για ενυδρείο μέχρι 130 λίτρα: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1893
Αυτό έβαλα και εγώ σε ανάλογο ενυδρείο (60λίτρων).

Το παλιό μου φίλτρο (480lt/h) που είχε ένα δοχείο με μικρές τρύπες και μέσα του το μπλέ σφουγγάρι, αναγκαζόμουν κάθε 15 μέρες να ξεβγάζω το σφουγγάρι (με το νερό του ενυδρείου πάντα) με συνέπειες να μειώνω την βιολογία του σφουγγαριού (Ταίζω και πολύ!!) . Το αποτέλεσμα μακροπρόθεσμα περισσότερο βρώμικο ενυδρείο με αυξομειώσεις στην βιολογία του σε κάθε καθαρισμό.

Το παραπάνω νέο μου φίλτρο είναι πιο δυνατό φτάνει μέχρι 580 lt/h (δεν θέλω να το κάνω πλυντήριο το ενυδρείο) με διακοπτακι μειώνεις την ροή του νερού όσο θέλεις . Επίσης στην θέση που έχει για το μπλέ σφουγγαράκι έβαλα substrac Pro. Ενώ από κάτω έχει άλλες δύο θέσεις ανεξάρτητες με άσπρο σφουγγάρι που πιάνει και αυτό βιολογία αλλά και βρωμιές.

Δουλεύει πολύ καλά με τα άσπρα σφουγγάρια να τραβούν την πολύ βρώμα και να καθαρίζονται εύκολα και ανεξάρτητα, μια το ένα μια το άλλο χωρίς να πειράζω το δοχείο με το βιολογικό υλικό. Ετσι πάντα μένει βιολογία στο ενυδρείο χωρίς να την μειώνω δραματικά με το καθάρισμα όπως έκανα παλιά.

Αποτέλεσμα : καθαρότερο ενυδρείο με πιο σταθερές τιμές στο νερό.

Έχω την αίσθηση βέβαια ότι ένα εξωτερικό φίλτρο θα ήταν ακόμα πιο καλό με πιθανόν πιο πολλές δυνατότητες, αλλά σε εμένα δεν μπορούσε να μπει λόγο χώρου. Οπότε αναγκαστικά επέλεξα την λύση εσωτερικού φίλτρου.

Ελπίζω να βοήθησα .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-12-09, 01:18
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

αρα καλα καταλαβα οτι κατι δεν πηγαινε καλα με το δικο μου
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες βοηθησαν πολυ!
μαλλον θα καταληξω σε εσωτερικο λογω χωρου και αφου οπως λετε αρκει για τα λιτρα μου..
-------------------------
[QUOTE=bokostas;394126] να συνδυάσεις 2 μικρά φίλτρα,
κρατώντας το δικό σου και προσθέτωντας 1 ακόμη φθηνό, για οικονομία και μεγαλύτερη σιγουριά.

αν βαλω 2 πρεπει να τα τοποθετησω με καποιο συγκεκριμενο τροπο?να ειναι στην ιδια πλευρα φανταζομαι ε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris vas : 07-12-09 στις 01:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-12-09, 09:41
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
να συνδυάσεις 2 μικρά φίλτρα,
κρατώντας το δικό σου και προσθέτωντας 1 ακόμη φθηνό, για οικονομία και μεγαλύτερη σιγουριά.
αν βαλω 2 πρεπει να τα τοποθετησω με καποιο συγκεκριμενο τροπο?να ειναι στην ιδια πλευρα φανταζομαι ε?
'Οχι, δεν υπάρχει συνταγή για την τοποθέτηση, όπως σε βολέψει στο χώρο και στο μάτι. Εγώ προτιμώ να τα βάζω στις 2 πίσω γωνίες, έτσι υπάρχει
καλύτερη κυκλοφορία και δεν μένουν "νεκρά" σημεία που να μαζεύεται βρώμα, υπολείματα τροφής ή σάπια φύλλα, αρκεί να κάνουν καλή ανατάραξη
της επιφάνειας (για οξυγόνωση) και να μην τα καθαρίζεις ποτέ ταυτόχρονα, αλλά εναλάξ, πχ ανα δεκαπενθήμερο κι άλλο φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-12-09, 15:50
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Πω πω Bokostάκη μου, μες στο μυαλό μου είσαι.
Έτσι είχα και εγώ τα 2 εσωτερικά μου και με την ίδια λογική τα καθάριζα.
Συμφωνώ απόλυτα και δεν θα το έγραφα καλύτερα από εσένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-12-09, 16:52
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ Χαλβαδούκο, τιμή μου να ταυτίζονται οι απόψεις μας.
¶ντε λοιπόν Μήτσο, αφού συμφωνούμε, όρμα για 1 ακόμη εσωτερικό
και μην δώσεις πάνω από 25-30 ευρώ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-12-09, 00:05
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

thnx!!!tha paw ayrio kiolas
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-12-09, 13:42
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

προσωπικα θα εβαζα αυτο

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1443

με 23 Ε


το κρεμαστο ειναι αλλη φαση, και φθηνοτερο και καλυτερο γιατι δεν παιδευεσαι ποτε το εχεις μπροστα σου καιει λιγοτερα βατ και ειναι στη μιση τιμη. Επισης το γεμιζεις με οτι υλικο θες πολυ ευκολα.

Μη βαλεις το μικροτερο για ενα χαμπουργκερ διαφορα . Αυτο ειναι καλο για τα λιτρα σου και ας λεει για 200.
Εγω λειτουργουσα 70αρι με το 2215 που κανει για 200 λιτρα και πηγενε σουπερ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ειναι καιρος για να αλλαξω λαμπες ;; george Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-09-05 07:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13919 seconds with 15 queries