Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-04-14, 00:05
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

καθε φορα που το ανοιγεις με τα φωτα περιμενεις 15 λεπτα? και το βραδυ που το κλεινεις η αργοτερα με την ηλεκτρομαγνητικη δεν εχει φοβο για *μπαμ* και κατι αλλο , επιδη ειναι απο χημικη αντιδραση η παραγωγη του co2 το εχεις ψαξει εαν μπορει να παραγει και αλλα αερια οχι και τοσο αθωα για τα ψαρια?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 24-04-14, 17:34
Το avatar του χρήστη kris_athws
kris_athws Ο χρήστης kris_athws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2014
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Απο οτι διαβασα η χρηση co2 καλο ειναι να γίνετε με το που ανοιγουν τα φωτα.
15 λεπτα περιμενω για να αρχισουν να βγαινουν μπουρμπουλιθρες και να ρυθμισω σωστα την ροη. Δεν βγαζει με την μια co2. Η μεθοδος μαγιας και αυτη ειναι μια χημικη αντιδραση. Δεν γνωριζω τωρα αν η μεθοδος με το ξινο βγαλει αλλα αερια βλαβερα για τα ζωντανα. Απλα παιρνω το ρισκο να δοκιμασω και θα σου πω. Τωρα το μπαμ στο προηγουμενο μήνυμα μου δεν ηταν τιποτα,τα γυαλινα εξαρτηματακια ειναι για co2 με χρηση μπουκαλας διαβασα και οχι diy,απλα δεν λειτουργησαν σωστα. Τελος για την ηλεκτρομαγνητικη θα δουμε αγνωστο τι θα γινει και αν λειτουργησει. Γενικα οτι δοκιμαζω ειμαι σπιτι ολη την ωρα εκεινη και υπαρχει αερισμος κοντα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 24-04-14, 18:42
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

δηλαδή κάθε μερα οταν ανάβουν τα φώτα πρέπει να εισαι εκεί να ρυθμίζεις το co2?

-Η μαγιά με την ζάχαρη δεν ειναι ''μηχανική'' χημική αντίδραση... η μαγιά ειναι βακτήρια, ζωντανά πλασματάκια που τρώνε την ζάχαρη και παράγουν co2
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 25-04-14, 20:12
natso Ο χρήστης natso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2014
Περιοχή: Φλωρινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παιδια καλησπερα. Θελω να ρωτησω εσας που χρησιμοποιησατε το συστημα αλλα καιμπουκαλα co2. Το συστημα το βρηκα http://www.banggood.com/Aquarium-Pla...-p-922396.html στα 11 περιπου ευρω και με δεδομενο οτι τα υλικα (Ξυδι και σοδα) ειναι παμφθηνα δεν συμφερει 1000 φορες περισσοτερο απο την μπουκαλα. Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-04-14, 00:12
Το avatar του χρήστη kris_athws
kris_athws Ο χρήστης kris_athws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2014
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδή κάθε μερα οταν ανάβουν τα φώτα πρέπει να εισαι εκεί να ρυθμίζεις το co2?

-Η μαγιά με την ζάχαρη δεν ειναι ''μηχανική'' χημική αντίδραση... η μαγιά ειναι βακτήρια, ζωντανά πλασματάκια που τρώνε την ζάχαρη και παράγουν co2


Ναι μανωλη καθε φορα ρυθμιζω και ειμαι εκει να ανοιξω φωτα. Πηρα και χρονοδιακοπτη αλλα περιμενω την ηλεκτρομαγνητικη να δω τι θα κανω.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-04-14, 00:24
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

οκ! οταν θα κλεινουν τα φωτα θα κλεινει η ηλεκτρομαγνητικη την παροχη διοξειδιου, στα μπουκαλια δεν θα συνεχιζετε η παραγωγη διοξειδιου? δεν εχει φοβο για μπαμ?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-04-14, 08:46
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kris_athws Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι μανωλη καθε φορα ρυθμιζω και ειμαι εκει να ανοιξω φωτα. Πηρα και χρονοδιακοπτη αλλα περιμενω την ηλεκτρομαγνητικη να δω τι θα κανω.
Ώπα, άλλο είχα καταλάβει. Είχα καταλάβει ότι δεν είναι απαραίτητη η φυσική παρουσία για την καλή λειτουργία αυτού του τρόπου παραγωγής CO2. Γιατί κάθε φορά πρέπει να ρυθμίζεις το CO2; Μια φορά να την ρυθμίσεις δεν φτάνει; Πρέπει να ρυθμίζεις κάθε ημέρα;
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-04-14, 14:14
Το avatar του χρήστη kris_athws
kris_athws Ο χρήστης kris_athws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2014
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Δηλωνω αρχαριος παιδια,δν γνωριζω πολλα πραγματα. Πρωτο μου ενυδρειο ειναι και δεν ειχα ποτε καμοια επαφη με το hobby.

Οταν δν εχεις ζωντανα μεσα στο ενυδρειο ρυθμιζεις μια φορα και η παροχη ειναι σταθερη μεχρι να τελειωσει το μειγμα.
Οταν εχεις ομως ζωντανα η υπερδοσολογια θα τα σκοτωσει.
Λαμπες και διοξείδιο θα πανε μαζι (χρονος λειτουργίας,εγω ετσι αποφάσισα και προσπαθω να καταλαβω ποσες πρεπει να ειναι οι σωστες φυσαλιδες)
Οποτε κανω ξανα μετρησεις ωστε με ασφαλεια να βαλω τα ψαρακια μου μεσα.
Τωρα επειδη ειναι αρχη το εκανα ενα overboost το ενυδρειο με λιπασμα και διοξείδιο και φωτα. Αλγες ουτε μια.
Δεν γνωριζω με την μαγια αν εσεις το εχετε ανοιχτο ολη την ωρα αλλα σε αυτην την μεθοδο τα ορια τα ξεπερνω πολυ ευκολα,οποτε το κλεινω.Ενδεικτικά ο drop ckecker κιτρινίζει γρηγορα.Φυσικα βλεπω και την αναλογια κΗ ρΗ.
Κανω ακομα την ερευνα μου για την ηλεκτρομαγνητικη δν ξερω για τις πιεσεις που θα δημιουργηθουν,ουτε πως που θα μπει κτλ. (ασχετος)
Ας περιμενουμε λιγο ακομα,και θα σας πω αν αξιζει. Παντως κλεινω ενα μηνα και ολα πανε καλα,αναπτυξη κτλπ.Σιγουρα βοηθησαν και αλλες παραμετροι.
Αναμενουμε νεα απο Γαλλια που το ξεκινησε το θεμα και ειναι πιο εμπειρος.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-04-14, 23:29
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kris_athws Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν εχεις ομως ζωντανα η υπερδοσολογια θα τα σκοτωσει.
Δεν ειναι ακριβες αυτο ... η ελλειψη οξυγονου μπορει να σκοτωσει τα ζωντανα! Πολυ CO2 και πολυ οξυγονο ειναι το ιδανικο (για τα φυτα και για τα ψαρια αντιστοιχα) οι συγκεντρωσεις οξυγονου και διοξειδιου δεν ειναι αντιστροφως αναλογες!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 28-04-14, 23:38
Το avatar του χρήστη kris_athws
kris_athws Ο χρήστης kris_athws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2014
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Δηλαδη αν με την χρηση του πινακα ΡΗ ΚΗ και το διαβασμα drop checker καταληγω σε σωστες τιμες μπορω με καλη οξυγόνωση να μηδενίσω το ενδεχομενο απωλειας?

Μια καλη οξυγόνωση γινετε με αεραντλια? με την ροη του φιλτρου? με sprey bar? (ενα κρεμαστο φιλτρο εχω και υπαρχει ροη σε ολη την επιφανεια 85λιτρα αλλα νομιζω δεν θα ειναι αρκετο)
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 28-04-14, 23:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Με πολυ καλη ροη στην επιφανεια του νερου θα υπαρχει επαρκες οξυγονο! Δε χρειαζεται αεραντλια!
Κοιτα το 2ο βημα εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 28-04-14, 23:56
Το avatar του χρήστη kris_athws
kris_athws Ο χρήστης kris_athws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2014
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Πολυ ωραια,ευχαριστω!
Μολις σημερα το μεσημέρι παράγγειλα ενα μικρο wave maker,κατι με ενοχλούσε και ειπα οτι θα χρειαστεί,παλι καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 29-04-14, 17:20
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Για αρχάριος τα πας super! μόνο για αρχάριος δεν κάνεις..

Δεν ήξερα οτι το έχεις χωρίς ψάρια.
Το οτι δεν έχεις άλγη δεν είναι σημάδι του καλού ποιοτικού co2..
Αν είχες ψάρια=άζωτο θα ήταν αλλιώς απο θέμα άλγη..
Τα φυτά τα έχεις χωρίς προσθήκη κάποιου σκευάσματος με ΝΟ3?
Κάνεις κάτι άλλο? π.χ στρώνεις φίλτρο με αμμωνία κ.λ.π...?
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 29-04-14, 23:51
Το avatar του χρήστη kris_athws
kris_athws Ο χρήστης kris_athws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2014
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ,θα μαθω σιγα σιγα.. Ολα καλα ας μεινουμε επι της ουσιας.
Το co2 λειτουργει,ζωντανα δεν υπαρχουν,οξυγόνωση θα επιτευχθεί.

14 μερες κρατησε το μειγμα ξινο-σοδα,περιπου 8 ωρες την ημερα,καποιες λιγο λιγοτερο λιγο περισσότερο. 2-3 φ το δευτερολεπτο περιπου. Πιεση δεν εχασε καθολου. Τα φυτακια πρασινα μεγαλωνουν σιγα σιγα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 02-05-14, 17:59
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Γεια σας και απο εμενα,
Ειχα παει διακοπες Ελλαδα, πριν φυγω εκανα τη συνηθες συντηρηση και εβαλα 3 Red cherry και 1 amano, το co2 ειχε τελειωσει το οποιο μου κρατησε ακριβως 20 μερες με 1 φυσαλλιδα το δευτερολεπτο.
Σε 40 μερες το ενυδρειακι 30λιτρο εχει γινει ζουγκλα.

Με το που επεστρεψα μετα απο 11 μερες βρηκα την ηλεκτρομαγνητικη στο γραμματοκιβωτιο, 5 μωρα red cherry, καμμια 20αρια σαλλιγγαρια και αρκετη καφε αλγη στα τζαμια....λογικο ε?

Την ηλεκτρομαγνητικη την εβαλα κιολας ,πριν 2 μερες και δουλευει μια χαρα χωρις να ρυθμιζω παντελως τιποτα, με το χρονοδιακοπτη κλεινουν φωτα και παροχη Co2 και ολα μια χαρα.

Οσο για το αν παραγει η συγκεκριμενη χημικη αντιδραση κατι κακο για τα ζωντανα στο ενυδρειο, απο οτι εχω διαβασει οχι και απο προσωπικη εμπειρια αυτες τις μερες με τα ζωντανα που εχω μεσα δε νομιζω.
Σε αλλα φορουμ παλι λενε για αυτο αλλα κανεις δεν εχει αντιμετωπισει προβλημα, βεβαια καποιοι "επιστημονες" λενε τα δικα τους χωρις να εχουν την εμπειρια, δηλαδη χωρις να το εχουν δοκιμασει οι ιδιοι....τελος παντων.

Εγω μεχρι στιγμης δεν εχω το παραμικρο προβλημα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ! οταν θα κλεινουν τα φωτα θα κλεινει η ηλεκτρομαγνητικη την παροχη διοξειδιου, στα μπουκαλια δεν θα συνεχιζετε η παραγωγη διοξειδιου? δεν εχει φοβο για μπαμ?
Το ιδιο πραμα ειναι.....τι το κλεινεις εσυ τι η ηλεκτρομαγνητικη.
Μπαμ δεν κανει ΠΟΤΕ!!!και ειμαι σιγουρος.
Εχω γραψει πιο πριν τις αντοχες των μπουκαλιων των Αμερικανικων μαυρων ζουμιων.....μην κανω και διαφημηση...και οχι μονο γενικα των αναψυκτικων 1,5 -2 λιτρων.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kris_athws Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ανοιγω μαζι με τα φωτα,περιμενεις 15 λεπτα και μετα co2.
........σε εμενα τουλαχιστον με το που ανοιξει ο χρονοδιακοπτης ,τα φωτα και την ηλεκτρομαγνητικη ,θελω περιπου 3 λεπτα μεχρι να βγουνε οι φυσαλιδες, ειναι περιπου 1,5 μετρο απο το μπουκαλι μεχρι το διαχυτηρα.

Εσενα γιατι κανει τοση ωρα?

Οταν σου ερθει και η ηλεκτρομαγνητικη θα τη προσθεσεις (κοβεις το σωληνακι δλδ) αναμεσα στη βελονοειδη και στην αντεπιστροφη βαλβιδα και μετα δε θα χρειαζετε να ρυθμιζεις τη βελονοειδη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ispyii : 02-05-14 στις 17:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 02-05-14, 18:01
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Πρώτα από όλα ευχαριστούμε για την ενημέρωση αυτού του εναλλακτικού τρόπου παραγωγής CO2 που ήταν άγνωστος σε εμάς.
Θα ήθελα να μας εξηγήσεις τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί, τον τρόπο δηλαδή που 'τραβά' από το ένα μπουκάλι αυτόματα το ξύδι ( ; ) και το ρίχνει στο διάλυμα σόδας (ή γίνεται το αντίστροφο ; ) χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση.
Έχεις γράψει ότι είναι πολύ σταθερό στην παραγωγή CO2 και ότι η πίεση δεν υπερβαίνει κάποιο όριο, οπότε δεν υπάρχει κίνδυνος έκρηξης. Αυτό από που προκύπτει;
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 02-05-14, 18:15
Το avatar του χρήστη kris_athws
kris_athws Ο χρήστης kris_athws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2014
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Δν ξερω γιατι κανει τοση ωρα,μετα παει κανονικα,οσο το ρυθμιζω τοσο παιρνω + - (κανενα προβλημα παντως,το λαστιχο ειναι διπλασιο σε μενα,το εχω σε ενα 85λιτρο,και ειναι σχετικα ψηλα). Απο μερα σε μερα περιμενω και την ηλεκτρομαγνητικη να το φτιαξω και αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 03-05-14, 02:56
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτα από όλα ευχαριστούμε για την ενημέρωση αυτού του εναλλακτικού τρόπου παραγωγής CO2 που ήταν άγνωστος σε εμάς.
Θα ήθελα να μας εξηγήσεις τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί, τον τρόπο δηλαδή που 'τραβά' από το ένα μπουκάλι αυτόματα το ξύδι ( ; ) και το ρίχνει στο διάλυμα σόδας (ή γίνεται το αντίστροφο ; ) χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση.
Έχεις γράψει ότι είναι πολύ σταθερό στην παραγωγή CO2 και ότι η πίεση δεν υπερβαίνει κάποιο όριο, οπότε δεν υπάρχει κίνδυνος έκρηξης. Αυτό από που προκύπτει;
Να'σε καλα, χαρα μου ειναι!
Το ξυδι η το κιτρικο οξυ με το νερο πηγαινει στο αλλο μπουκαλι με το σοδονερο.
Εγω προσωπικα δεν κανω τιποτα, μονο στην αρχη πιεζω το μπουκαλι με το κιτρικο οξυ οπου πεφτει στη σοδα και ετσι ανεβαινει η πιεση, οταν τη φτασω 1 με 1,5 bar απλα σταματαω και ρυθμιζω τη βελονοειδη και τερμα.Τις υπολοιπες μερες μεχρι και να τελειωσει το υγρο δεν κανω κατι, μονο του τραβαει το κιτρικο οξυ και το περναει στο σοδονερο, λογικα οπως το βλεπω και το εχω παρατηρησει οταν παει να πεσει η πιεση στο μπουκαλι με τη σοδα αυτοματος τραβαει λιγο απο το αλλο μπουκαλι με το κιτρικο οξυ, ετσι παραμενει η πιεση σταθερη.

Αυτη ειναι η δευτερη φορα που το κανω και δε το παρατηρω και πολυ, το παρατηρω αλλα οχι οπως την πρωτη φορα που το δοκιμαζα-παρατηρουσα-χρησημοποιουσα.Ολες και τις 20 ημερες η πιεση που δειχνει το μανομετρο δεν ειχε κουνηθει, παραμενε παντοτε η ιδια.
Οταν το ανοιγα πριν παω για δουλεια και μετα που επεστρεφα χρονομετρουσα μεχρι και τις φυσαλιδες....μη με πειτε υποχονδριο απλα το δοκιμαζα!

Τωρα για την περιπτωση της εκρηξης....εχω διαβασει σε 2 διαφορετικα φορουμ που το χρησιμοποιουν και δεν εχουν αναφερει ποτε τετοιο προβλημα.
Σε προηγουμενο μνμ μου αναφερω σχετικα με τα μπουκαλια τις πιεσεις που αντεχουν.
Η τριτη μερα σημερα της δευτερης φορας που το χρησημοποιω και η πιεση παραμενει οπως ηταν τα πρωτα λεπτα που ρυθμισα τη πιεση.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 03-05-14, 21:48
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Και πάλι σε ευχαριστούμε, φαίνεται πολύ καλό!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 14-12-14, 00:09
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Καλησπερα και απο εμενα,
Εδω και 3 ημερες χρησιμοποιώ το σσυγκεκριμένο τρόπο παραγωγής co2 και ενω ξεκινησα το setup συμφωνα με οδηγιες στο youtube και ολα οσα γραψατε εδω παρατηρησα οτι η πιεση του ανεβαινει συνεχεια (μεχρι 3 το αφησα) και μετα εκανα εκτονωση απο τη βαλβιδα,ενω το κιτρικο οξυ τελειωσε σε μια ημερα(γεμισε το Bμπουκάλι με την σοδα,φανταζομαι οτι ειχα αυξημενη πιεση εξ αρχης( κοντα στο 2)
Εκανα παλι αλλο μιγμα,σημερα τρεχει 2 η μερα σαφως καλλυτερα απο την πρωη προσπαθεια(εκλεισα τη βελονοειδη ακριβως στο 1 Kgr αλλα παλι βλεπω την πιεση να ανεβαινει εφτασε παλι σχεδον 3 και το κιτρικο να λιγοστευει παλι(οχι τοσο γρηγορα τωρα).Τι κανω λαθος και ανεβαινει η πιεση και αδειαζει σχετικα γρηγορα το κιτρικο; Αναλογιες που χρησιμοποιησα 200γρ κιτρικο με 600ml νερο και 200 γρ σοδα με 200ml νερο.kris athws και ispyii ειστε πλεον εμπειροι με το θεμα θα εκτομουσα την βοηθεια σας.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 14-12-14, 02:32
Το avatar του χρήστη kris_athws
kris_athws Ο χρήστης kris_athws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2014
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

1, κανε ελεγχο στα σωληνάκια οτι ειναι ολα καλα
2, ποτε μην το ανοιγοκλεινεις το συστηματακι,
ρυθμισε το μια φορα και αστο να τρεχει (ανοιξε-κλεισε ξεχνα το θα χανεις πιεση κ υλικο)

ΠΙΕΣΗ ΚΤΛΠ δν ξερω τι λες,μετα απο λιγο καιρο εσπασε το μανομετρο μου.
Εν συντομια,πιεζεις ΚΙΤΡΟ ανακατεύετε με σοδα ανοιγοκλεινεις βελονοειδή μια δυο φορες και παραλληλα ασκείς πιεση. Οταν τα μπουκαλάκια γινουν σκληρα (εσυ θα πας με το μανομετρο σου) ρυθμισε το με την βελονοειδή. Αστο να τρεξει λιγο εκτος ενυδρείου και βαλε ανεπιστροφη βαλβιδα.

Σε ενα μικρο φυτεμενο θα δωσει αυτο το παραπανω ++ αλλα δεν ειναι ολα ροδινα,μπουκώνει,πετρωνουν τα σωληνάκια,κ θα ειναι παντα ανοιχτο.Μπουκαλα να ηρεμησεις οποτε ειναι εφικτο.

Επισης οταν το ρυθμίσεις και το τοποθετήσεις βαλε μια σακουλιτσα πανω απο τα μπουκαλια να τα καλυπτει. Μηπως λεμε μηπως και εχεις εκτόνωση να μην γινει συντριβάνι με κολλώδεις υλικο σε περίμετρο 3 μετρων και καθαρίζεις καμιά βδομάδα τοιχους και επιπλα.


αλλα στα 11 λιτρα για μενα κανει
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20141214_025707.jpg
Εμφανίσεις:  420
Μέγεθος:  72,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 14-12-14, 10:27
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις πληροφοριεςΟταν τελειωσει το μιγμα θα το ρυθμισω παλι στο 1kgr και θα το αφησω στην ησυχια του ενω σκεφτομαι να μην βαλω ηλεκτρομαγνητικη(εσεις που βαλατε την χρησιμοποιείτε ακομη και αν ναι με ποια αποτελεσματα αφου θα πρεπει να τρεχει συνεχεια ,αλλα χρονοδιακοπτη στην αεραντλια.Θα δοκιμασω να αλλαξω και το difuser (ειχε ηδη βουλωσει το κεραμικο του οσο χρησιμοποιησα μαγια-ζαχαρη)το ξεβουλωσα με νερο-χλωρινη αλλα ουτως η αλλως το κεραμικο του δεν σπαει καλα την φυσαλιδα.Πανω σε αυτο εχετε καμια προταση;Ημουν αναμεσα στο πολλαπλης χρησης (3 σε1) που ειναι difuser,counter και βαλβιδα ανεπιστροφης η στο atomic difuser που κουμπωνει στην εξαγωγη του εξωτερικου φιλτρου(eheim 2213 εχω)και διαχέεται μεσω spraybar.Αναφερω το difuser γιατι ισως εχει σχεση με το ολο συστηματακι γιατι τελικα η πιεση εκτονώνεται μεσω του difuser στο ενυδρειο και να επηρεαζει(αυξηση πιεσης μανομετρου)
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 14-12-14, 20:17
Το avatar του χρήστη kris_athws
kris_athws Ο χρήστης kris_athws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2014
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Σου προτεινω να μην βαλεις ηλεκτρομαγνητικη,κ μ αρεσει η ιδεα σου με την αεραντλια..
Το diffuser μην το αλλαξεις αλλα μια φορα την βδομαδα ξέπλενε το με ζεστο νερο.Aν παρεις diffuser αλλο ισως η πιεση δεν αρκει.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 14-12-14, 21:39
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Συμφωνώ για το diffuser!!

Όταν πιέζεις το μπουκαλι με το κιτρικό, μην βιαστείς πολύ!! Κούνα και λίγο το μπουκάλι με την σόδα να είσαι σίγουρος οτι έχει ολοκληρωθεί η αντίδραση με την ποσότητα που έχεις ρίξει μέσα!! Το έπαθα κι εγώ αυτό που λες αλλά όχι στην αρχή αλλά κάπου στο μέσο της διάρκειας του μίγματος..
Καθώς είχε πέσει λίγο η πίεση πίσεσα λίγο το μπουκάλι με το κιτρικό, αλλά δν είδα και κάτι να γίνεται και συνέχισα να πιέζω.. μέχρι που όταν αρχισε η αντίδραση ΔΕΝ σταμάταγε...
Έφτασε στο 5 η πίεση γρήγορα!!
Επειδή αν άνοιγα την στρόφιγγα θα συνέχιζε λόγω φυσικής να χύνεται κιτρικό στην σόδα ώστε να υπάρχει η ίδια πίεση, έβαλα σε πλάγια θέση την μπουκάλα του κιτρικού, ώστε να ρουφάει αέρα και όχι κιτρικό, μέχρι να κατέβει η πίεση, αλλά μετά, καθώς ανέβαινε επικίνδυνα η πίεση, έκλεισα την στόφιγγα, και ξεβίδωσα ελαφρά το καπάκι από το κιτρικό, ώστε να εκτονωθεί η πίεση άμεσα.. Και μετά συνέχισε τη λειτουργία του μέχρι το τέλος κανονικά!!

Συμπέρασμα: Όσο μπαίνει το κιτρικό στη σόδα, το διάλυμα μετά την αντίδραση γίνεται πιο αραιό (δύσκολα διαλύεται η σόδα από μόνη της χωρίς ανακίνηση, θερμασνη κλπ..), ή τουλάχιστον όταν πέσει νέα ποσότητα κιτρικού οξέως αργεί να αντιδράσει μέχρι να "φτάσει" διαλυόμενο στο νερό την σόδα στο κάτω μέρος, καθώς η σόδα διαλύεται ελάχιστα στο νερό!!

Στην δεύτερη απόπειρα που έκανα, έβαλα την σόδα σκέτη χωρίς νερό, και το κιτρικο το διάλυσα στη μισή ποσότητα νερού!! Έτσι ώστε και η αντίδραση να είναι πιο άμεση και να μην χρειάζεται να κουνάω την μπουκάλα με τη σόδα κάθε 5-6 μέρες!!

Στην τρίτη απόπειρα που έκανα, έβαλα 1 κιλό σόδα χωρίς νερό και ένα κιλό κιτρικό οξύ διαλυμένο σε 600ml νερού..
Έχω 2 μήνες και έχει τελειώσει το μισό κιτρικο μόνο... (μικρό ενυδρείο, 1 φυσαλίδα τα 1,5-2 δευτερόλεπτα περίπου)

Επίσης σόδα και κιτρικό μην πάρετε από super market, αλλά από μαγαζια με βότανα κλπ..
1 κιλό σόδα 80λεπτά
1 κιλό κιτρικό οξύ 2 ευρώ

Τέλος να πω οτι έχει σημασία η φορά που θα βάλετε την στρόφιγγα και αν βάλετε σωληνοειδή όπως έχω εγώ, να την βάλετε μετά την στρόφιγγα, καθώς αν τη βάλετε πριν, θα περνάει το CO2 αέρας Ή τουλάχιστον η σωληνοειδής μου δεν ήταν και πολύ καλής ποιότητας!! ¶λλο να προσπαθεί να κόψει το αέριο σε μέγιστη πίεση από την μπουκάλα και άλλο μετά την μείωση της στρόφιγγας..

Τέλος τέλος, αυτό το πέτρωμα στα σωληνάκια, το έχει πάθει κανείς? Και αν ναι μετά από πόσο χρονικό διάστημα περίπου?
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 15-12-14, 00:29
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Θα το στρώσω που θα πάει,άπλα νόμιζα ότι το έφτιαχνες και έτρεχε χωρίς διακυμάνσεις στην πίεση και στην ποσότητα κιτρικού.Σίγουρα όχι από σούπερ μάρκετ αλλα και από κατάστημα με ξηρούς καρπούς-μπαχαρικά που πήρα δεν ήταν και πολύ φτηνό 6ευρω/κιλο το κιτρικο και 2 ευρω/κιλο η σόδα αλλά την επόμενη αγορά θα την κάνω απο κατάστημα πρώτων υλών ζαχαροπλαστικης που βρήκα στην θεσσαλονικη (σιγουρα θα ειναι ποιο φθηνα απλα δεν ρωτησα ακομη)Οι τιμες αυτες που αναφερεις ειναι πολυ καλες αξιζει το ψάξιμο!Επισης αυτό που διαπίστωσα και ο ίδιος, χθες το βράδυ που έκλεισα την βαλβίδα για να σταματήσω την διοχετευση co2 στο ενυδρείο και την άνοιξα σήμερα αμεσως άρχισε να τραβάει μεγάλη ποσότητα κιτρικού με αποτέλεσμα να μειωθεί αισθητά.Οποτε δεν το ξανακλεινω όπως μου προτείνατε κιολας.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 15-12-14, 13:27
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Θα το πετύχεις, δεν υπάρχει θέμα, εμένα 2 μήνες τώρα, μόνο μια φορά κούνησα την μπουκάλα με τη σόδα, τίποτα άλλο!! και έχω και ηλεκτρομαγνητική που το κλείνει το βράδυ, χωρίς πρόβλημα κανένα!!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 17-12-14, 19:03
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Καλησπέρα
Και άλλη απόπειρα ανεπιτυχής.Έκανα το μείγμα κανονικά όπως ξέρουμε και το αφησα στην ησυχια του.Μετα απο 24 ωρες σημερα δηλαδη που γυρισα η πιεση ειχε παει στο 4 παρα κατι,ειχε σταματησει απο μονο του την παροχη co2 στο ενυδρειο(υπηρχε στην μπουκαλα Β της σοδας co2).Το υλικο -κιτρικο οξυ παλι εχει μειωθει σημαντικα .Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει ενω κανω τα παντα οπως εσεις και εχω και πολλα βιντεο στο youtube Τα σωληνακια φαινονται ενταξει αλλωστε ειναι καινουρια (ουτε βδομαδα) το μονο που ψιλιαζομαι ειναι το difusser οπως εγραψα και σε προηγουμενο θεμα.Βαζω φωτογραφιες των μπουκαλιων που φαινεται η διαφορα -μείωση στο κιτρικο οξυ μεσα σε 24 ωρες.Το μαυρο σημαδι στο μπυκαλι απο αριστερα δειχνει την διαφορα σταθμης.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  πρωτη ημερα.jpg
Εμφανίσεις:  391
Μέγεθος:  35,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  δευτερη μερα.jpg
Εμφανίσεις:  422
Μέγεθος:  44,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 17-12-14, 20:44
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

γιατι εχεις βαλει τα σωληνακια μεχρι κατω-κατω στο μειγμα?
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 17-12-14, 20:51
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Συμφωνα με την αναλογια 200ml νερο και 200 γρ σοδα η σταθμη του σοδονερου καλυπτει το σωληνακι(το σωληνακι ειναι μεσα στο μιγμα)αν εννοεις αυτο.Το σκεφτηκα και εγω αλλα η δοσολογια ειναι στανταρ το μπουκαλι 2lt στανταρ,το συστηματακι μου ηρθε του κουτιου στανταρ και υπεθεσα οτι ετσι θα ειναι!
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 17-12-14, 20:59
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

δεν ξερω πως λειτουργει αυτο το μειγμα, αλλα με το κλασικο μαγια-ζαχαρη, τα σωληνακια πρεπει να ειναι πανω απο τη σταθμη του μειγματος. εγω, και οι υπολοιποι φανταζομαι, τα σωληνακια τα αφηνω το πολυ να προεξεχουν 1-2 ποντους απο την τρυπα που κανουμε στο καπακι.

μου φαινεται λιγο παραξενο να διοχετευεται το αεριο στο σωληνακι με το σωληνακι μεσα στο μειγμα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΤΡΟΠΟΣ ΨΥΞΗΣ Stivv27 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 27-05-13 14:50
υπαρχει τροπος? ignatios1993 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 32 01-10-12 23:10
Help...Α.Ο και τροπος συνδεσης ! Roussaks Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 29-09-10 19:53
υπαρχει τροπος? agge Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 18 18-10-08 23:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,26399 seconds with 14 queries