Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-14, 14:44
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή Eξελιξη Καφες Αλγης Σε Πρασινη?

Καλησπερα,εχω καφε αλγη στο τσαμι,αλλα νομιζω εξελισετε σε πρασινη?η δεν βλεπω καλα?Τι κανω σε αυτη τη περιπτωση?Δεν ειναι παρα πολυ αλλα το προλαβανεις καλυτερο του θεραπευειν

PH-7,5
GH-9
KH-7
NO2-0
NO3- αναμεσα 5 και 0
nh3-nh4 0
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-02-14, 15:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ποσο καιρο δουλευει το ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-02-14, 15:36
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

3 μηνες
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-02-14, 15:41
Το avatar του χρήστη Eliccaios
Eliccaios Ο χρήστης Eliccaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 246
Send a message via Skype™ to Eliccaios
Προεπιλογή

Απο φωτισμο τι εχεις ..?
__________________
ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!.....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-02-14, 15:50
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

2*28 τ5 και μια ταινια Led 14w
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-02-14, 15:55
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Συμπληρωσε αυτη τη φορμα για να δουμε λεπτομερειες. Ουτε τα λιτρα του ενυδρειου δε μας ειπες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-02-14, 16:13
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα:
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.):
125λ
Χρονος λειτουργιας:3μηνες
Υποστρωμα και ποιο:αμμο
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων):

2*28w και μια Led ταινια 14w 8ώρες
Φωτοπεριοδος:8ωρες
Παροχη CO2:Οχι
Χρηση excel:Οχι
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε:Κανενα
Ταμπλετες λιπανσης:
Οχι
Προγραμμα λιπανσης:Οχι
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %):εβδομαδα 25-30%
Θερμοκρασια:27
Μετρησεις:
PH-7,5 GH-9
KH-7
NO2-0
NO3- αναμεσα 5 και 0
nh3-nh4 0
Φιλτρανση:Κυκλοφορία νερού: 1450 λίτρα/ώρα.
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων):
κοπαδι cory Κοπαδι black tetra Ειδη φυτων:
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10):

3 echinodorus grandiflorus , 5 hygrophilia diformis 2 cabomba Περιγραφη αλγης:Καφε και ισως σε καποια σημεια αρχιζει πρασινιζει,αχνα ομως φαινετε
Ποτε εμφανιστηκε:1 εβδομαδα
Αλλα σχολια:
Ειναι καφε αλγη αλλα σε καποια σημεια αρχιζει πρασινιζει λιγο αχνα..Ετσι νομιζω στις φωτο δεν φαινετε αυτο,δεν μπορει να το τραβηξει ...ΜΟΝΟ ΣΕ ΤΖΑΜΙ ....

https://imagizer.imageshack.us/v2/64...0/593/sjkm.jpg
https://imagizer.imageshack.us/v2/64...0/163/2sc8.jpg

Στην τελευταια εικονα την εχω κατακουρεψη την τοματια :P

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-03-14, 19:19
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

να ρωτησω κατι επειδη εχω ακομα αλγη και μαλλον φταιει ο φωτισμος..οι λαμπες μου ειναι Juwel High-Lite Day 28 W T5 kelvin 9000 ,59cm...Μαλλον τα 9000Κ ειναι πολλα,ποια ειναι τα σωστα Κελβιν?επισεις μπορω να βάλω λαμπες με περισσοτερα w σε αυτο το φωτιστικο ?Ποια ειναι τα σωστα kelvin για φυτεμένω?Απο μάρκες ποιες προτίνεται?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-03-14, 22:49
Το avatar του χρήστη Eliccaios
Eliccaios Ο χρήστης Eliccaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 246
Send a message via Skype™ to Eliccaios
Προεπιλογή

Δεν το λεω σιγουρα αλλα 9000κ ειναι πολλα νομιζο αμα δεν κανω λαθος μια 6400 η 7000κ θα ητανε καλα δεν το λεω με σιγουρια ας ακουσεις και αλλες γνωμες τον παιδιών...

Μεχρι να βρουμε το προβλημα κανε λιγο περισοτερο απο την κανονικη αλαγει νερου..
__________________
ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!.....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-03-14, 15:46
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
να ρωτησω κατι επειδη εχω ακομα αλγη και μαλλον φταιει ο φωτισμος..οι λαμπες μου ειναι Juwel High-Lite Day 28 W T5 kelvin 9000 ,59cm...Μαλλον τα 9000Κ ειναι πολλα,ποια ειναι τα σωστα Κελβιν?επισεις μπορω να βάλω λαμπες με περισσοτερα w σε αυτο το φωτιστικο ?Ποια ειναι τα σωστα kelvin για φυτεμένω?Απο μάρκες ποιες προτίνεται?
Αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να έχεις το Rio 125 της Juwel.. ¶ρα το φωτιστικό σου παίρνει αποκλειστικά 2 λάμπες των 28 watt 59cm και μόνο αυτές!

Πρώτη μου πρόταση είναι να βγάλεις άμεσα την High-Lite Day (μάπα το καρπούζι, μόνο τις άλγες ευνοεί και τίποτε άλλο, δοκιμασμένο από προσωπική μου εμπειρεία) και να την αντικαταστήσεις με την High-Lite Nature ή την High-Lite Colour της ίδιας εταιρείας (δεν είναι και οι καλύτερες λάμπες για φυτά αλλά δυστυχώς δεν έχεις και αρκετές επιλογές και σε καλύπτουν έστω στο θέμα φάσματος και kelvin).
Εναλλακτικά, και μόνο αν θα βάλεις στο ενυδρείο σου εκτός από εύκολα φυτά και κάποια που θέλουν παραπάνω απαιτήσεις, μπορείς η 1 λάμπα από τις 2 να είναι αυτή (Sylvania Grolux) αλλά όχι και οι δύο να είναι ίδιες της Grolux!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-03-14, 08:01
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εναλλακτικά, και μόνο αν θα βάλεις στο ενυδρείο σου εκτός από εύκολα φυτά και κάποια που θέλουν παραπάνω απαιτήσεις, μπορείς η 1 λάμπα από τις 2 να είναι αυτή (Sylvania Grolux) αλλά όχι και οι δύο να είναι ίδιες της Grolux!
ευχαριστω για την απαντηση...αλλα το μηκος πρεπει να ειναι 59εκ αυτη ειναι 60.4εκ..γιατι οχι κ οι 2 grolux??
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-03-14, 08:37
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Ν
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω για την απαντηση...αλλα το μηκος πρεπει να ειναι 59εκ αυτη ειναι 60.4εκ..γιατι οχι κ οι 2 grolux??
Μάλλον ίδιο μήκος έχουν, απλά στη μία μετράνε και τους ακροδέκτες, ενώ στην άλλη όχι.
Η grolux έχει φάσμα ειδικό για τα φυτά αλλά 'περίεργο' για τον άνθρωπο. Είναι ροζ-μωβ και έχει ελάχιστα από το πράσινο βασικό χρώμα. Αυτό έχει σαν συνέπεια τα χρώματα του ενυδρείου να φαίνονται λίγο περίεργα. Αλλά αν αυτό δεν σε πειράζει (εμένα μου αρέσει μάλιστα ) το να χρησιμοποιήσεις μόνο grolux μόνο καλό μπορεί να κάνει στα φυτά και να περιορίσει τις άλγες.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-03-14, 13:28
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

στο οχι 2 αλλα μια??για πιο λογο αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-03-14, 15:15
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω για την απαντηση...αλλα το μηκος πρεπει να ειναι 59εκ αυτη ειναι 60.4εκ..γιατι οχι κ οι 2 grolux??
Ξέχασα να στην πω αυτή τη λεπτομέρεια για το μήκος, με κάλυψε ο φίλος plin

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο οχι 2 αλλα μια??για πιο λογο αυτο?
Γιατί απλούσατα με συνολική ισχύ της κάθε λάμπας Grolux στα 8.500 Kelvin ή κι εγώ δεν ξέρω πόσα ακριβώς Lumen, θα έχεις υψηλότατο φάσμα φωτός (και συγχρόνως όχι το πλήρες φάσμα που παρέχουν οι λευκές λάμπες των 4.000 ή 6.500) σε σημείο που δε θα μπορούν να το εκμεταλλευτούν εξ' ολοκλήρου τα φυτά σου με αποτέλεσμα να βλέπεις "περίεργες" συμπεριφορές σε αυτά και ταυτόχρονη ανάπτυξη αρκετών δύσκολων άλγεων όπως BGA (Κυανοβακτήριο)..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-03-14, 15:23
Το avatar του χρήστη vaggstef
vaggstef Ο χρήστης vaggstef δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-09-2011
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

ίσως σου το προτείνει από θέμα αισθητικής χρωμάτων,εγώ προσωπικά μόνο grolux εχω
__________________
Πωλούνται Red cherry Riccia fluitans
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-03-14, 15:32
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaggstef Εμφάνιση μηνυμάτων
ίσως σου το προτείνει από θέμα αισθητικής χρωμάτων,εγώ προσωπικά μόνο grolux εχω
Όχι καμία σχέση! εξάλλου το χρωματικό και αισθητικό θέμα είναι προσωπικό γούστο του καθενός.
Φυσικά και μπορείς να έχεις μόνο Grolux, αλλά αν έχεις 1 λάμπα
Για 2 λάμπες και παραπάνω αποκλειστικά και μόνο Grolux (δεν εννοώ συνδυασμό πχ 2 Grolux με 2 λευκού φωτός) αργά ή γρήγορα θα υπάρξουνε προβλήματα σαν κι αυτά που προανέφερα (δοκιμασμένο)...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-03-14, 17:38
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι καμία σχέση! εξάλλου το χρωματικό και αισθητικό θέμα είναι προσωπικό γούστο του καθενός.
Φυσικά και μπορείς να έχεις μόνο Grolux, αλλά αν έχεις 1 λάμπα
Για 2 λάμπες και παραπάνω αποκλειστικά και μόνο Grolux (δεν εννοώ συνδυασμό πχ 2 Grolux με 2 λευκού φωτός) αργά ή γρήγορα θα υπάρξουνε προβλήματα σαν κι αυτά που προανέφερα (δοκιμασμένο)...
Μπορείς να μοιραστείς μαζί μας την εμπειρία σου, που έδειξε ότι η grolux ευνοεί το κυανο;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-03-14, 19:15
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να μοιραστείς μαζί μας την εμπειρία σου, που έδειξε ότι η grolux ευνοεί το κυανο;
Στους πρώτους μήνες που έτρεχε το ενυδρείο μου με το παραμικρό που μπλοκάρανε ή επιβραδύνανε την ανάπτυξή τους τα φυτά, οι άλγες - και επαναλαμβάνω οι δύσκολες άλγες - καραδοκούσανε. Μετά από μια 4ήμερη συσκότιση για καταπολέμηση του κυανοβακτηρίου το οποίο ευτυχώς το πέτυχα στην πολύ αρχή του, δυσκολεύτηκα αρκετά να βρω τις ισορροπίες τότε αλλά και πάλι το αποτέλεσμα δεν ήτανε το καλύτερο διότι λόγω της έντασης φωτός της συγκεκριμένης λάμπας τα φυτά δεν αναπτύσσονταν σε ύψος παρά μόνο οριζόντια σε πλάτος. Βέβαια η παρουσία 2 Grolux ευνοούσε τα πιο απαιτητικά κόκκινα φυτά αλλά δε θα το αναλύσω εδώ διότι πάμε αλλού τη συζήτηση...
Μπορείς εύκολα να τσεκάρεις για του λόγου το αληθές τις φωτογραφίες από την παρουσίαση του "The Secret Cave" και να παρατηρήσεις τι ανάπτυξη είχανε τα φυτά με 2 λάμπες Grolux και τι άλλαξε στη συνέχεια με τη μία λάμπα να είναι λευκού φωτός.

Πιο συγκεκριμένα αυτό είναι το spectrum της Sylvania Grolux δίπλα-δίπλα με της Sylvania Aquastar. Όπως μπορεί εύκολα να διακρίνει κάποιος κι ας μην έχει εξειδικευμένες γνώσεις, η Grolux (αριστερό χρωμοδιάγραμμα) είναι κατασκευασμένη αποκλειστικά και μόνο για μια συγκεκριμένη χρήση: να παρέχει κόκκινες και μπλε κορυφές στο φάσμα φωτός της για να ενισχυθούν έτσι τα πιο απαιτητικά είδη φυτών και η φωτοσύνθεσή τους. Βέβαια υπό την προϋπόθεση ότι έχουμε και τουλάχιστον μία ακόμα λάμπα πλήρους φάσματος για να καλύπτουμε έτσι και ολόκληρο το φάσμα της φωτοσύνθεσης.
Τα φυτά αρέσκονται περισσότερο στις κόκκινες κορυφές του φάσματος αλλά χρειάζονται παράλληλα και τις μπλε σε αντίθεση με τις άλγες για τις οποίες τα μπλε φάσμα είναι βούτυρο στο ψωμί τους.
Σε ένα σωστό φυτεμένο ενυδρείο για να έχουμε ανάπτυξη και ευημερία των φυτών μας πρέπει να τους παρέχουμε όλο το απαραίτητο φάσμα που χρειάζονται - με έμφαση στις κόκκινες κορυφές κυρίως όταν έχουμε στη φυτοσύνθεσή μας και πιο απαιτητικά φυτά - όλα αυτά όμως ταυτόχρονα με παροχή διοξειδίου και ένα πλήρες πρόγραμμα λίπανσης.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-03-14, 20:21
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά από μια 4ήμερη συσκότιση για καταπολέμηση του κυανοβακτηρίου το οποίο ευτυχώς το πέτυχα στην πολύ αρχή του, δυσκολεύτηκα αρκετά να βρω τις ισορροπίες τότε αλλά και πάλι το αποτέλεσμα δεν ήτανε το καλύτερο διότι λόγω της έντασης φωτός της συγκεκριμένης λάμπας τα φυτά δεν αναπτύσσονταν σε ύψος παρά μόνο οριζόντια σε πλάτος. …. η Grolux (αριστερό χρωμοδιάγραμμα) είναι κατασκευασμένη αποκλειστικά και μόνο για μια συγκεκριμένη χρήση: να παρέχει κόκκινες και μπλε κορυφές στο φάσμα φωτός της για να ενισχυθούν έτσι τα πιο απαιτητικά είδη φυτών και η φωτοσύνθεσή τους. Βέβαια υπό την προϋπόθεση ότι έχουμε και τουλάχιστον μία ακόμα λάμπα πλήρους φάσματος για να καλύπτουμε έτσι και ολόκληρο το φάσμα της φωτοσύνθεσης.
Πολύ ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου. Αλλά έχω και άλλη εξήγηση για το τι συνέβη. Θεωρώ ότι βρήκες την ισορροπία του ενυδρείου σου απλά μειώνοντας τον διαθέσιμο για τα φυτά φωτισμό, κάτι που θα μπορούσες να επιτύχεις επίσης αυξάνοντας την λίπανση και το CO2.

Επίσης, επέτρεψέ μου να παρατηρήσω ότι, σύμφωνα με το επίσημο τεχνικό φυλλάδιο της Sylvania εδώ, η Gro-lux σχεδιάστηκε για την οικονομικότερα δυνατή ανάπτυξη των φυτών υπό τεχνικό φως για τα απλά (χαμηλών απαιτήσεων) φυτά (όχι τα υδρόβια μόνο). Συγκεκριμένα γράφει ότι:
«For low energy plants standard grolux (αυτή που όλοι ξέρουμε σαν grolux) provide the right balance of wavelengths. However, high –energy plants seem to require more light in the far-red portion of the spectrum, and grow better if half of the lamps are standard gro-lux and half are wide-spectrum (εδώ προτείνει τη δικιά του λύση της grow lux ευρείας ζώνης που δεν είναι διαθέσιμη, αλλά επίσης αναφέρει και τις πυρακτώσεως που δεν είναι λύση για το ενυδρείο).»
Το κακό είναι ότι ελάχιστες λάμπες φθορισμού είναι ΅πλήρους φάσματοςΆ, η aquastar, μάλιστα, που παρέθεσες δεν εκπέμπει καθόλου στο βαθύ κόκκινο.

Για το κυανοβακτηρίδιο έχω να παρατηρήσω ότι αυτό εδώ άλλα λέει. Επίσης, ισχύει γενικά ο εξής κανόνας:
Αν η λάμπα εκπέμπει κάποιο φάσμα μη αξιοποιήσιμο από τα φυτά τότε είναι πιθανότερο να το εκμεταλλευτούν οι άλγες. Δηλαδή: Οι περισσότερες άλγες - όχι όλες όμως -, επειδή είναι φωτοσυνθετικοί οργανισμοί, χρησιμοποιούν σχεδόν το ίδιο χρωματικό φάσμα με αυτό που χρησιμοποιούν τα φυτά. Αυτές οι άλγες προφανώς και θα ευνοηθούν από την gro-lux διότι αυτή εκπέμπει το κατάλληλο για τα φυτά φάσμα, αλλά μόνο ώσπου να πάρουν τα φυτά εμπρός και τις αντιμετωπίσουν. Φυσικά, αν μειώσεις τον φωτισμό η άλγη περιορίζεται, και αυτό έκανες επίσης αλλάζοντας την gro-lux με άλλη λάμπα. Περιόρισες τον ωφέλιμο για φυτά φωτισμό, όχι περιορίζοντας την ισχύ σε W αλλά τα PAR.
Αν, βέβαια, κάποια άλγη χρειάζεται φάσμα διαφορετικό από αυτό των φυτών, τότε η gro-lux είναι προφανώς ιδανική για την αντιμετώπισή της.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
με συνολική ισχύ της κάθε λάμπας Grolux στα 8.500 Kelvin ή κι εγώ δεν ξέρω πόσα ακριβώς Lumen, θα έχεις υψηλότατο φάσμα φωτός (και συγχρόνως όχι το πλήρες φάσμα που παρέχουν οι λευκές λάμπες των 4.000 ή 6.500) σε σημείο που δε θα μπορούν να το εκμεταλλευτούν εξ' ολοκλήρου τα φυτά σου με αποτέλεσμα να βλέπεις "περίεργες" συμπεριφορές σε αυτά και ταυτόχρονη ανάπτυξη αρκετών δύσκολων άλγεων.
Τέλος, μην μπερδεύουμε τη θερμοκρασία χρώματος με το χρωματικό φάσμα και τελικά με τα PAR, το πόσο διαθέσιμο είναι για τα φυτά το φάσμα του φωτός δηλαδή. Και ειδικά για τις φθορισμού στις οποίες το φως δημιουργείται με ιονισμό, οπότε δεν εκπέμπουν φως σε ευρύ φάσμα όπως 'μελανά σώματα' (οι πυρακτώσεως, αλογόνου κλπ) που ακτινοβολούν από την θερμότητα. Κατά συνέπεια, δεν έχουν κανονική θερμοκρασία χρώματος (σε αυτά δεν έχει νόημα καν ο όρος) αλλά αντίστοιχη.
Τί σημαίνει αυτό; Ότι φθορισμού της ίδιας θερμοκρασίας χρώματος μπορεί να έχουν εντελώς διαφορετικό φάσμα εκπομπής! ¶ρα, το να επιλέγουμε με βάση τη θερμοκρασία χρώματος δεν είναι και πολύ χρήσιμο. Μόνο αν δούμε και το διάγραμμα εκπομπής φάσματος μπορούμε να κρίνουμε. Για περισσότερα εδώ. Κατά τη γνώμη μου η θερμοκρασία χρώματος για τους λαμπτήρες φθορισμού είναι ένας παραπειστικός τεχνικός όρος και αντί να μας διευκολύνει μας μπερδεύει.

Συγνώμη για το κουραστικό post και για το off topic!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-03-14, 04:45
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
........................................
Χρησιμότατα, πολύ αναλυτικά, μέχρι και επιστημονικά θα τα χαρακτήριζα τα άρθρα και τις πληροφορίες που παρέθεσες απλώς κατά την ταπεινή μου άποψη τα πράγματα θα πρέπει να είναι πιο απλά και κατανοητά στον μέσο ενυδρειόφιλο, όπως και είναι απλά δηλαδή, στο κάτω-κάτω χομπίστες είμαστε και μας ενδιαφέρει απλώς να διατηρούμε ένα ενυδρείο κατάλληλο, φυσικό και φιλικό για εμάς και τα ψάρια μας και συγχρόνως ένα κομμάτι φύσης που να αποτελεί στολίδι εντός του σπιτιού μας .

Φυσικά και η κρίση μας βάσει Kelvin, Lumen ή το ευρέως διαδεδομένο Watt/L δεν είναι τόσο αντικειμενική και ακριβής, είναι όμως ένας μπούσουλας ή αν το θες ένας απλός χαρακτηρισμός για να προσδιορίσουμε στο περίπου τι φωτισμό διαθέτουμε στο ενυδρείο μας, έτσι ώστε να το καταλάβει ο άλλος καλύτερα.

Για να είμαι ειλικρινής επειδή πάντα ήμουνα σκράπας στα μαθηματικά, τη φυσική, τη χημεία και είμαι περισσότερο της θεωρητικής και πρακτικής κατεύθυνσης, συνοπτικά περί του θέματος Grolux:
- Η Grolux ενδεικνυται όχι μόνο για την ανάπτυξη ενυδρειακών φυτών αλλά γενικότερα φυτών (πολύ σημαντικό που το ανέφερες καθώς εγώ παρέλειψα να το πω θεωρώντας το εκτός θέματος).
- Θεωρείται μια αξιοπρεπής σε αντιστοιχία ποιότητας τιμής λάμπα τεχνητού φωτός ιδανική να αναδείξει την ομορφιά και να ενθαρρύνει την ομαλή ανάπτυξη των φυτών.
- Σαφώς και μπορεί να πορευθεί χωρίς προβλήματα και άλγες ένα φυτεμένο ενυδρείο αποκλειστικά και μόνο υπό φωτισμό Grolux ...αλλά:
1ον) δεν προτείνεται για τον μέσο αρχάριο χομπίστα ο οποίος δεν έχει έστω κάποια βασική εμπειρία γύρω από τα ενυδρειακά φυτά, για να είναι σε θέση να διαχειριστεί με το σωστό τρόπο τα φυτά του, τη λίπανση, την παροχή διοξειδίου, κ.ο.κ. αλλά κυρίως για να μπορέσει να επέμβει σε περιπτώσεις έξαρσης άλγεων.
2ον) από τη στιγμή που η βάση για ένα σωστό και φυσικό ενυδρείο είναι η όσο το δυνατόν πιο πιστή αναπαράσταση του φυσικού βιοτόπου, πως είναι δυνατόν αυτό να επιτευχθεί αν "βάψουμε" τον "ήλιο" ροζ και δεν παρέχουμε το πλήρες φάσμα που προσφέρει το φυσικό φως, όχι μόνο στα φυτά και τα ψάρια μας αλλά και γενικά στο μικρό μας οικοσύστημα?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-03-14, 12:23
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

για να καταλαβω το συνολικο μου φασμα πρεπει να ειναι 4500 ή 6500 K? ή της καθε λαμπας,?εγω θελω να εχω λοιπον μεγαλο φωτισμο στο καταλληλο φασμα,δεν γινετε αυτο?Δηλαδη να εχω 2x28W στο καταλληλο φασμα...αν ναι ποιες να επιλεξω,το rio125 εχω
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-03-14, 12:40
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
για να καταλαβω το συνολικο μου φασμα πρεπει να ειναι 4500 ή 6500 K? ή της καθε λαμπας,?εγω θελω να εχω λοιπον μεγαλο φωτισμο στο καταλληλο φασμα,δεν γινετε αυτο?Δηλαδη να εχω 2x28W στο καταλληλο φασμα...αν ναι ποιες να επιλεξω,το rio125 εχω
Δε μπορείς να έχεις περισσότερο φωτισμό από αυτόν που υποστηρίζει το φωτιστικό σου, δηλαδή θα έχεις αποκλειστικά 2 x 28 watt.
Τα watt της λάμπας, ο τύπος της και το μήκος είναι στάνταρ, πχ στα 59cm δεν υπάρχει λάμπα με 40 ή 54 watt..

Όσον αφορά τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά σου είπα τη γνώμη μου στο ποστ #10
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-03-14, 15:04
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Επειδή υπάρχει μια σύγχυση σχετικά με τους βαθμούς kelvin σας παραθέτω τα λινκ από επώνυμες εταιρίες που κατασκευάζουν λάμπες για τα φυτεμένα ενυδρεία. Σε όλες τις περιπτώσεις οι βαθμοί kelvin είναι διαφορετικοί
http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0
https://www.sera.de/gr/sera-produktw...-color-t5.html
http://usa.hagen.com/Aquatic/Lightin...nt-Bulbs/A1614
http://www.juwel-aquarium.de/en/Prod...T5-438-mm.html
Να σας πω από προσωπική πήρα ότι στο ίδιο ενυδρείο κατά καιρούς έχω χρησιμοποιήσει σε συνδυασμό με κοινές λάμπες 865 και τους τρείς παραπάνω τύπους λαμπών, χωρίς να έχω διαπιστώσει καμία διαφορά στα φυτά μου.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-03-14, 18:38
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να έχεις το Rio 125 της Juwel.. ¶ρα το φωτιστικό σου παίρνει αποκλειστικά 2 λάμπες των 28 watt 59cm και μόνο αυτές!

Πρώτη μου πρόταση είναι να βγάλεις άμεσα την High-Lite Day (μάπα το καρπούζι, μόνο τις άλγες ευνοεί και τίποτε άλλο, δοκιμασμένο από προσωπική μου εμπειρεία) και να την αντικαταστήσεις με την High-Lite Nature ή την High-Lite Colour της ίδιας εταιρείας (δεν είναι και οι καλύτερες λάμπες για φυτά αλλά δυστυχώς δεν έχεις και αρκετές επιλογές και σε καλύπτουν έστω στο θέμα φάσματος και kelvin).
Εναλλακτικά, και μόνο αν θα βάλεις στο ενυδρείο σου εκτός από εύκολα φυτά και κάποια που θέλουν παραπάνω απαιτήσεις, μπορείς η 1 λάμπα από τις 2 να είναι αυτή (Sylvania Grolux) αλλά όχι και οι δύο να είναι ίδιες της Grolux!
Δηλαδη αν καταλαβα καλαμου λες να βαλω μια High-Lite Nature ή την High-Lite Colour και μια Sylvania Grolux ..Σωστα?

Kαι κατι ακομα εαν στο υπαρχν ενυδρειο,δεν ειχα φυτα μεσα μονο ψαρια πες,,με τον ιδιο φωτισμο βεβαια,θα ειχα αλγες?δηλαδη μονο αμμο και ψαρια...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-03-14, 20:31
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη αν καταλαβα καλαμου λες να βαλω μια High-Lite Nature ή την High-Lite Colour και μια Sylvania Grolux ..Σωστα?

Kαι κατι ακομα εαν στο υπαρχν ενυδρειο,δεν ειχα φυτα μεσα μονο ψαρια πες,,με τον ιδιο φωτισμο βεβαια,θα ειχα αλγες?δηλαδη μονο αμμο και ψαρια...
Σου πρότεινα να βάλεις μία Grolux ΑΝ δε βάλεις μόνο εύκολα φυτά ή στην περίπτωση που το πας για φουλ φυτεμένο.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση πάντως να προσέξεις πόσες ώρες θα ορίσεις τη φωτοπερίοδό σου..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-03-14, 22:15
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

OΠοτε μου λες να εχω μια μονο λαμπα στο ενυδρειο μου?

Kαι κατι ακομα εαν στο υπαρχον ενυδρειο,δεν ειχα φυτα μεσα μονο ψαρια πες,,με τον ιδιο φωτισμο βεβαια,θα ειχα αλγες?δηλαδη μονο αμμο και ψαρια...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-03-14, 02:09
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
OΠοτε μου λες να εχω μια μονο λαμπα στο ενυδρειο μου?

Kαι κατι ακομα εαν στο υπαρχον ενυδρειο,δεν ειχα φυτα μεσα μονο ψαρια πες,,με τον ιδιο φωτισμο βεβαια,θα ειχα αλγες?δηλαδη μονο αμμο και ψαρια...
2 λάμπες έχει το ενυδρείο σου βρε Σταύρο, αν πας για φυτεμένο τη μία εννοώ να τη βάλεις Grolux

Για την περίπτωση μόνο με άμμο, πέτρες και ψάρια μπορείς να εφαρμόσεις ό,τι κάνουνε και στα αφρικάνικα: μικρή φωτοπερίοδο 5-6 ώρες και όσο το δυνατόν λιγότερα κέλβιν στις λάμπες..
Φυσικά και χωρίς φυτά θα έχεις περισσότερες πιθανότητες για άλγες..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-03-14, 09:13
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
2 λάμπες έχει το ενυδρείο σου βρε Σταύρο, αν πας για φυτεμένο τη μία εννοώ να τη βάλεις Grolux

Για την περίπτωση μόνο με άμμο, πέτρες και ψάρια μπορείς να εφαρμόσεις ό,τι κάνουνε και στα αφρικάνικα: μικρή φωτοπερίοδο 5-6 ώρες και όσο το δυνατόν λιγότερα κέλβιν στις λάμπες..
Φυσικά και χωρίς φυτά θα έχεις περισσότερες πιθανότητες για άλγες..
Oποτε αφου θα εχω 2 λαμπες παλι 28W αυτο που ειπα στο post #24 (που μου το προτεινες) μια της juwel απο της δυο (nature ή colour) και μια grolux που μου προτεινες....

Δηλαδη προτινεις μια να ειναι η juwel colour ή Nature και η αλλη sylvania gro-lux f28w t5....??
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-03-14, 15:01
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Οποτε καταλληγω στην sylvania gro-lux f28w t5 και λεω να παρω 2 για το ενυδρειο μου,αλλα επειδη δεν εχει εδω τετοιες και σαν τελευταια λυση εχω να παρω αυτες (παραγγελια),υπαρχει κατι σε osram ή philips t5 59εκατοστα στα 28w ???Kαι αν ναι ειναι καταλληλες στο να μην εχω αλγες και στην διατηρησει φυτων στο ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-03-14, 17:43
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0 ποσα kelvin ειναι?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10405 seconds with 13 queries