Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-07-13, 19:44
ilias ts Ο χρήστης ilias ts δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-07-2012
Περιοχή: kozani
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή Πόσες φυσαλίδες co2

Το ενυδρείο είναι 240 περίπου λίτρων. Υπάρχουν μέσα γύρω στα σαράντα guppies και από φυτά 10-15 ρίζες vallisneria, λίγη java moss, 1 anubias, 6 ρίζες stargrass και πέντε έξι ρίζες Egeria densa. Έχω κατασκευάσει ένα diy co2 system. Παρέχει 1 φυσαλίδα ανά ενάμιση δευτερόλεπτο. Πώς κρίνετε την όλη κατάσταση; Μπορεί για τα συγκεκριμένα φυτά να μην είναι απαραίτητη η προσθήκη co2, αλλά τουλάχιστον προσφέρω κάτι σ'αυτά; Μπορεί η προσθήκη αυτή να είναι επιβλαβής εντέλει για τα ψάρια;Ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία-βοήθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-07-13, 19:49
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Για τα ψάρια δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, τίποτα δε παθαίνουν, άλλωστε με τα DIY δεν έχουμε και καμία τρελή παραγωγή. Τα συγκεκριμένα φυτα δε χρειάζονται διοξείδιο όπως σωστά αν έφερες αλλα αυτο που τους παρέχεις καλο θα τους κάνει και όχι κακό, εμένα η moss φούντωσε σε χρόνο dt. Οι φυσσαλίδες σου καλές μου φαίνονται. Ας ακούσεις κι άλλες γνώμες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-07-13, 19:51
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

για τα λιτρα σου ειναι πολλη λιγο το diy ,δεν σου προσφερει κατι τα φυτα που εχεις βεβαια δεν εχουν τοσο μεγαλη αναγκη το co2. αν πας σε ποιο απαιτητικα τοτε θα χρειαστεις μπουκαλα φιλε μου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-07-13, 20:00
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
για τα λιτρα σου ειναι πολλη λιγο το diy ,δεν σου προσφερει κατι τα φυτα που εχεις βεβαια δεν εχουν τοσο μεγαλη αναγκη το co2. αν πας σε ποιο απαιτητικα τοτε θα χρειαστεις μπουκαλα φιλε μου.
Εχεις απόλυτο δίκιο. Μου διέφυγαν τα λίτρα. Σε αυτα τα λίτρα εγω θα έλεγα ότι δε κάνει τίποτα. Το DIY ειναι για το πολυ 110-120 λίτρα, μη πω και λιγότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-07-13, 20:20
ilias ts Ο χρήστης ilias ts δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-07-2012
Περιοχή: kozani
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Θα μπορούσα να προσθέσω και άλλη diy συσκευή;Μπορώ, δηλαδή να πετύχω κάποιο αποτέλεσμα; Για μπουκάλα δεν το πολυβλέπω, καθώς ο χώρος δεν είναι αρκετός και δεν μπορώ να κρύψω κάπου την μπουκάλα. Βέβαια, εύλογα έρχεται η απορία, πού θα χωρέσουν τόσα μπουκάλια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-07-13, 20:29
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Τα φυτά σου δε χρειάζονται co2 οπότε και δεύτερο μπουκάλι να βάλεις, διπλό κόπο θα κάνεις. Αν πάλι αποφασίσεις να βάλεις απαιτητικά φυτά, τότε με αυτα τα λίτρα το να πας σε μπουκάλα και ολοκληρωμένο σύστημα, ειναι μονόδρομος. Εχουμε τα ιδια φυτα και έχω κάποια περισσότερα αλλα κι εγω θα το κόψω το διοξείδιο. Τσάμπα κόπος και τσάμπα χώρο πιάνω στο ντουλάπι....είμαι στ 110 λίτρα (οριακά για διοξείδιο)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-07-13, 20:41
ilias ts Ο χρήστης ilias ts δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-07-2012
Περιοχή: kozani
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις σας. Αφού τα φυτά που, τώρα τουλάχιστον, υπάρχουν δεν έχουν τέτοιες απαιτήσεις, δεν υπάρχει λόγος για περαιτέρω κόπο και φασαρία.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-07-13, 21:25
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

εμενα η αποψη μου ειναι οτι κατι προσφερει το diy co2 στα 240 λιτρα και πολυ περισοτερο στα 110 που λεει ο φιλος παραπανω. στο δικο μου 200λιτρο με diy co2 εχω κατεβασει το πεχα στο 6,6 και τα φυτα βλεπω οτι κανουν pearling.
στο 100λιτρο παλι με diy co2 τα πραγματα πανε ακομα καλυτερα αφου καθε τρεις και λιγο κλαδευω αρκετη εγκερια, οι βαλλισνεριες εχουν τρελη αναπτυξη και πετανε πολλους δρομεις και οι κρυπτοκορινες εχουν γινει σαν μικροι θαμνοι.

εχουν εξαφανιστει και οι αλγες και στα δυο ενυδρεια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-07-13, 22:00
ilias ts Ο χρήστης ilias ts δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-07-2012
Περιοχή: kozani
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Πόσα μπουκάλια χρησιμοποιείς;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-07-13, 22:04
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

στο 200λιτρο εχω 2 μπουκαλια του 1,5 λιτρου και στο 100λιτρο ενα μπουκαλι.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-07-13, 22:13
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα η αποψη μου ειναι οτι κατι προσφερει το diy co2 στα 240 λιτρα και πολυ περισοτερο στα 110 που λεει ο φιλος παραπανω. στο δικο μου 200λιτρο με diy co2 εχω κατεβασει το πεχα στο 6,6 και τα φυτα βλεπω οτι κανουν pearling.
στο 100λιτρο παλι με diy co2 τα πραγματα πανε ακομα καλυτερα αφου καθε τρεις και λιγο κλαδευω αρκετη εγκερια, οι βαλλισνεριες εχουν τρελη αναπτυξη και πετανε πολλους δρομεις και οι κρυπτοκορινες εχουν γινει σαν μικροι θαμνοι.

εχουν εξαφανιστει και οι αλγες και στα δυο ενυδρεια.
Θα μπορούσες να μας πεις ακριβώς τη συνταγή (τουλάχιστον τις δόσεις των υλικών) γιατι εγω με το δικό μου δεν έμεινα και τόσο ευχαριστημένος. Χρησιμοποίησα 500 γρ. ζάχαρη, ενα κοφτό κουταλάκι του γλυκού μαγιά και ενα λίτρο νερο. Ανάμιξη υλικών με τη σειρά που πρέπει και στις ανάλογες θερμοκρασίες (28 βαθμών). Η μαγιά ειναι μήπως λίγη;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-07-13, 22:51
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

χοντρικα η ζαχαρη που βαζω ειναι 2 κουπες τσαγιου και 1/3 κουταλι του γλυκου μαγια. τη ζαχαρη και τη μαγια τα λιωνω πολυ καλα πριν κανω την αναμειξη.

το μειγμα που φτιαχνεις τελειωνει γρηγορα η δεν εχει καλη αποδοση?

η μαγια που βαζεις ειναι υπερβολικη.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-07-13, 23:07
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
χοντρικα η ζαχαρη που βαζω ειναι 2 κουπες τσαγιου και 1/3 κουταλι του γλυκου μαγια. τη ζαχαρη και τη μαγια τα λιωνω πολυ καλα πριν κανω την αναμειξη.

το μειγμα που φτιαχνεις τελειωνει γρηγορα η δεν εχει καλη αποδοση?

η μαγια που βαζεις ειναι υπερβολικη.
Την πρώτη φορά το πέτυχα καλα. Στο δεύτερο μείγμα ίσως έβαλα περισσότερη μαγια απο το κοφτό κουταλάκι που γράφω παραπάνω. Το εκανα και έφυγα για διακοπές ελπίζοντας ότι η ζύμωση θα ξεκινήσει κανονικά. Ποτέ δε ξεκίνησε. Δε ξεκίνησαν και οι φυσσαλίδες ούτε μετα απο μέρες. Το ενυδρειο γέμισε άλγες και απογοητεύτηκα λιγάκι. Λέω να το σταματήσω τελείως.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Red cherry με μονομάχο και δεν γεννούν! piranha friend Γαρίδες του γένους Neocaridina 53 09-03-13 12:51
Σε πόσες μέρες στώνει με μπόλι; aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 9 27-06-09 20:04
Πόσες φυσσαλίδες διοξειδίου χρειάζομαι? gfdimopo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 19-02-08 15:22
πόσες frontosa el00140 Tanganyika 5 07-03-04 02:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04722 seconds with 13 queries