Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 22-05-13, 10:16
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρα να πάρεις ταμπλέτες για τα φυτά καλυτερα να πάρεις ενα σακι flourite και να τον βάλεις εκει οπου θα φυτέψεις...
Κοιταξε πως ειχα ξεκινησει το ενυδρειο μου 180 λιτρα ειναι .. χωρις μπουκάλα co2 , 1 σακουλι υποστρωμα flourite αναμιγμένο με 5 σακια χαλικι ,λαμπες αν θυμαμαι 2 χ 30 watt sylvania πρεπει να ειχε λιγο λιπασμα και diy co2, 3 μπουκάλια του νερου και ευκολα φυτάκια..
Οι λάμπες δεν παιζουν κανένα ρόλο, απλα τα par... εγω πλέον χρησιμοποιω σε ολα μου τα ενυδρεια απλες osram..
Προσπάθησε να διαβάζεις το φυτό τι χρειάζεται.. αν το καταφέρεις αυτο θα ξερεις τι να βάλεις στο ενυδρείο..
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43791
Αυτο μεχρι ενα σημειο πηγαινε καλά μετα εμφανιστηκε black beard algae και πηρα μπουκαλα co2 γιατι δεν πηγαινε άλλο..
Ειναι ταλαιπωρία το diy co2 και στα τοσα λιτρα θα δεις μικρες διαφορες..
Ψαξε για μεταχειρισμένο μανομετρο και πηγαινε παρε - νοικιασε μια μπουκάλα , και ας το εχεις χαμηλών απαιιτησεων , μετα μπορεις να παιξεις με φωτισμο και λιπάσματα.
Το co2 μια φορά θα το παρεις , και το γεμισμα αν ειναι 5 κιλη θα σου κραταει και 4 μηνες...
Φιλε και εγω απο νησι ειμαι και καταλαβαινω τι λες...
εχω δωσει και εγω πεταμένα λεφτα απο τις αγορες εδω, πλέον απο Αθήνα η Θεσσαλονικη.
φιλε μου πρωτα απο ολα θελω να σου πω οτι το ενυδρειο σου ειναι καταπληκτικο!απο εκει και περα πρεπει να δω μεχρι τι μπορω να παρω και οχι αυτο που θελω να παρω! πρεπει να παω συμφωνα με την τσεπη μου γιατι ειδη εχουμε ξεφυγει!!γιαυτο κιολας θελω ενα χαμηλων απαιτησεων ενυδρειο με παρα πολυ ευκολα φυτα!στην πορεα βλεπουμε!!ευχαριστω παντος που μπηκε στον κοπο να βοηθησεις!!
παρεπιπτοντος βρηκα και το χοντρο χαλικι που εχω ριξει σαν συμπληρωμα πανω απο το ψιλο! ειναι αυτο http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=2509
ειναι καπως χοντρουτσικο εε??
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 22-05-13, 14:35
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Δημήτρη μου δυστυχώς αυτό το χαλίκι είναι ΠΟΛΥ χοντρό. Δύσκολα θα ριζώσουν φυτά σε αυτό ή σε οτιδήποτε βρίσκεται από κάτω του γι' αυτό το λόγο.

Η ιδέα του nicpapa είναι πολύ καλή. Αν δεν θέλεις να ξεστήνεις και να αδειάζεις υποστρώματα, αφαίρεσε τοπικά εκεί που θα φυτέψεις και αντικατάστησε με 2-3 εκ flourite υπόστρωμα και κάλυψέ το με 2-3 εκ ψιλό χαλίκι μόνο και μόνο για να μην εκτίθεται το flourite στο νερό και ενθαρρύνει τις άλγες. Η Seachem πάντως λέει ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σαν βασικό πυθμένα χωρίς να το καλύψεις.

Το ξέρω θέλει λίγο δουλίτσα αλλά είναι κρίμα να χάσεις τα φυτάκια.

Για CO2 το Excel κάνει θαύματα σε μικρές ποσότητες (για τα λίτρα σου υπολόγισε περίπου 10ml την πρώτη μέρα ΜΕΤΑ την αλλαγή νερού και 2ml κάθε επόμενη ημέρα. Την ημέρα της αλλαγής δεν ρίχνεις τίποτα μέσα).

Ξεκίνα με αυτά και μετά βλέπουμε.
Για τις λάμπες σου έχω στείλει πμ.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-05-13, 14:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εχεις ζωντανα στο ενυδρειο αυτη τη στιγμη? Γιατι το excel σε κανονικη δοσολογια με ασπονδυλα, ξεχασε το καλυτερα. Επισης, να ξερεις οτι μπορει να καψει φυτα οπως κερατοφυλλο, egeria densa, ισως και την cabomba (με επιφυλαξη).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-05-13, 16:28
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

το ξεστημα μαλον δεν θα το γλιτωσουμε αλλα οχι για τωρα!θα κοιταξω να αλλαξω τις λαμπες σαν πρωτη κινηση και αργοτερα θα ερθουν και τα υπολοιπα!ενω θελω να χρησιμοποιησω υποστρωμα θα χρειαστω πολυ και τα οικονομικα δεν ειναι και στην καλυτερη κατασταση!αν το ξεστησω αργοτερα που θα το ξεστησω αν συνεχισει ετσι θα του αλλαξω ολο το χαλικι και πιστευω οτι θα χρειαστω γυρω στα 30 -35 λιτρα!λεω να βαλω αυτο http://www.petsupermarket.gr/3734/%C...%BA%CE%B9.html και να χρησημοποιω ποτε ποτε καμια ταμπλετιτσα!!σαν χαλικι πως το βλεπετε?εχει και λιγο χοντροτερο αλλα δεν ξερω!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-05-13, 16:37
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

αφού υπάρχει μεγάλη ποσότητα ψιλού υποστρώματος, αν γίνει προσεκτική φύτευση βαθειά και στερεωθούν δεν θα σηκώνονται τα φυτά.
κι εγώ στην αρχή ωσπου να "πιάσουν" είχα θέματα. πήρα βοτσαλάκια ενυδρειακά, έδενα με κλωστή προσεκτικά το φυτό και το έχωνα με το βότσαλο στην φύτευση. η κλωστή σαπίζει με τον καιρό δεν υπάρχει πρόβλημα. υπάρχουν και ειδικά πλαστικά ενυδρειακά τσιμπιδάκια αλλά εγώ βολεύτηκα μ αυτό τον τρόπο και επίσης στην αρχή γύρω από το φυτό δημιουργούσα ένα κύκλο ασφαλείας με τα μοπάνι να μην πλησιάζουν τα ψάρια. μια ταμπλέττα πλησίον όχι κολλητά της ρίζας για λίπανση είνα πιστεύω αρκετή για εύκολα φυτά. όχι υγρό λίπασμα σε κάθε αλλαγή είναι πολύ. μια φορά το μήνα είναι η γνώμη μου
τα υποστρώματα και το co2 είναι για πολύ ειδικών απαιτήσεων φυτεύσεις δεν νομίζω οτι είναι αυτό το ζητούμενο του φίλου μας αλλά να στερεώσει σωστά τα φυτά του τώρα στην αρχή. κάνε μια μεγάλη αλλαγή και όταν είνα χαμηλά η στάθμη, βάλε το χέρι σου δεν γίνεται με την τσιμπίδα. αν φοβάσαι για τα ψάρια βάλε ιατρικά γάντια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-05-13, 17:34
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Μαρια το χαλικι θελω να το αλλαξω αργοτερα γιατι το εχω μπερδεμενο και δεν ειναι και στη σωστη ποσοτητα!αργησα να σας γνωρισω εδω στο φορουμ και οι πετσοπαδες εκαναν τα μαγικα τους (βοηθησα βεβαια και εγω)!η camboba που καταφερα και την σταθεροποιησα στο βυθο και ειναι ακινητη εδω και 15 μερες τα παγαινει περιφημα!αναπτυσετε γρηγορα μπορω να πω και εχω κλαδεψει και 2 φορες και παμε για τριτη!!πως τα καταφερα....πηρα 5-6 stems στο χερι μου τα εκανα ματσακι και τα τυλιξα με υαλοβαμβακα και εδεσα με κλωστη για να μην ξετυλιχτει!τα σκαλαρια βαρεθηκαν απο το τραβα τραβα (σου λεει δεν μπορουμε να την βγαλουμε) και την αφησαν ησυχη!το ιδιο δοκιμασα και πριν απο 4 ημερες με μερικα stems απο Hygrophyla polysperma και περιμενω να δω αποτελεσματα!καθε συμβουλη σας ειναι ευπροσδεκτη και χρησιμη!ενα απο τα μεγαλα προβληματα που εχω ειναι οτι απο τα πολλα τσιμπηματα δεν εχουν αφησει φυλλο για φυλλο και αυτα που εχουν ειναι μισα και κακομοιρικα!αυτα δεν ειναι ψαρια...γιδες ειναι.!!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-05-13, 17:52
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

ναι αυτό ήταν λάθος με την διαφορετική άμμο. προσπάθησε με τον τρόπο σου, το θέμα είναι στο σωστό φύτεμα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-07-13, 18:58
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

σημερα αναβαθμισα το φωτισμο! 1 growlux και μια απλη daylight των 30w η καθεμια! δυστυχώς δεν πιασανε ολα τα φυτα!αυτα που εχουν πιασει και αναπτύσσονται σχετικα γρηγορα ειναι οι Cryptocorine Wendtii Brown και 2 ειδη Echinodorus και η Limnophila Sessiliflora και η cabomba caroliniana!!εχω καποια stem plants τα οποια εχουν δωσει υψος αλλα εχουν χασει τα κατω φυλλα τους!δηλαδη αν το φυτο ειναι 30 ποντους εχει τα φυλλα του στους τελευταιους 10 ποντους!αυτα τι μπορω να τα κανω?σκευτηκα να κρατησω το πανω κλαδεμα (αυτο με τα φυλαρακια) και να ξεριζωσω το υπολοιπο και να το πεταξω!υπαρχει περιπτωση να πεταξουν καινουργια φυλαρακια τωρα που αναβαθμισα τον φωτισμο?
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 16-07-13, 11:42
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

παιδια σκεφτομαι να προσθεσω και αλλο φωτισμο στο ενυδρειο γιατι μαλλον τα 0,3 wat/lit ειναι λιγα!με αλλη μια λαμπα των 30w θα φτασω τα 0,5 wat/lit και πιστευω να ειμαι καλα!τι να του βαλω?απλη daylight η growlux?εχω σκεφτει και την λεντοταινια γιατι τι καπακι δεν μου δινει και πολυ χωρο!τι προτείνετε?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 16-07-13, 14:34
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Δημήτρη καλημέρα,

Με την λεντοταινία μην ασχοληθείς, τουλάχιστον όχι για ανάπτυξη φυτών. Είναι καλή μόνο για το εφφέ. Θα σου πρότεινα άλλη μία grolux. Καλύτερη για τα φυτά και δεν τυφλώνει και τα ψαράκια σου όπως η Daylight.

Αυτό που είπες με τα ψηλόλιγνα φυτά, κάντο. Ξερίζωσε το γυμνό στέλεχος και ξαναφύτεψε το πάνω τμήμα. Το έκανα και εγώ πριν ένα μήνα και το αποτέλεσμα ήταν τέλειο. Ασε που θεριέυουν αμέσως και έχω βαρεθεί να κλαδεύω.

Από διοξείδιο πώς πας? Αν ανεβάσεις το φωτισμό θα το χρειαστείς σχεδόν σίγουρα και τότε να δεις ανάπτυξη. Δεν θα τα προλαβαίνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 16-07-13, 15:51
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

δεν θα ηθελα να μπω στην διαδικασια να χρησιμοποιησω co2!απλα βλεποντας τα φυτα νομιζω οτι δεν επαρκει ο φωτισμος!αυτα που τα πανε καλα ειναι τα Cryptocorine Wendtii Brown Echinodorus 'Kleiner Bar' cabomba caroliniana! τα υπολοιπα τα εχω σχεδον χασει! μεγαλωνουν αλλα χανουν πολλα απο τα κατω φυλλα τους!τα παρακατω φυτα εχουν σχεδον εξαφανιστει! Hygrophila Difformis, Hygrophila Polysperma 'Sunset',, LimnophilaSessiliflora και εχει μεινει λιγο απο την Ludwigia Repens Rubin!διαλεξα νομιζω ευκολα φυτα για να μην χρησιμοποιησω C02
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 31-10-13, 14:15
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

ηρθε η ωρα να ξανα-αναβαθμισω τον φωτισμο γιατι απο οτι βλεπω δεν ειναι επαρκεις και θελω την βοηθεια σας! χοντρικα να πω οτι με 2 τ8 30W λαμπες (μια sylvania grovlux και μια daylight)εχω 0.3W ανα λιτρο!οι επιλογες μου ειναι 3 λογο του ιδιαιτερου καπακιου του ενυδρειου μου που σε καμια περιπτωση δεν θελω να χαλασω!
πρωτη επιλογη:προσθετω μια ακομα τ8 στα 25W αναμεσα απο τις αλλες δυο!, 0,45W στο λιτρο

δευτερη επιλογη:αντικαθιστω τις 2 τ8 30W με 2 τ5 45W, 0,45W στο λιτρο

τριτη επιλογη:αντικαθιστω τις 2 τ8 30W με 2 τ5 45W και προσθετω στη μεση αλλη μια τ8 35W, 0,62W στο λιτρο

στις λαμπες θα προστεθουν ανακλαστηρες που τωρα δεν υπαρχουν!

απο λιπασματα εχω φτιαξει ενα δικο μου εβδομαδιαιο προγραμμα που εχει!Δευτερα:2,5 ml potasium Τεταρτη 1ml flourish Παρασκευη 4ml discus trace και Σαββατο 2,5ml potasium!τα λιπασματα ειναι ολα της seachem!που και που προσθετω μεσα στο χαλικακι κοκους λατεριτη!πως το βλεπετε?
τον φωτισμο θελω να τον αναβαθμισω διοτι φυτα οπως Hygrophila Polysperma hydrophila difformis οσα και να εχω βαλει παραμενουν καχιεκτικα και με στριμενα φυλλα και στο τελος εξαφανιζονται!co2 δεν θελω να βαλω γιατι ανεβαινει το κοστος αρκετα!λιγο excell θα βοηθουσε λετε?
γενικα δεν εχω καλη αναπτηξη των φυτων μου! τα φυτα που εχω τωρα μεσα ειναι!Cryptocorine Wendtii Brown XL, Echinodorus 'Kleiner Bar', Vallisneria, Microsorum pteropus, Hygrophila Polysperma Rosanervig ,cabomba caroliniana.
μονο τα δυο πρωτα εχουν καλη αναπτηξη!
καθε βοηθεια θα την εκτιμουσα!
ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 31-10-13, 21:30
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Γνωμη μου ειναι οτι εκτος απο την cabomba caroliniana (ισως και της rosanervig), τα υπολοιπα φυτα δεν χρειαζονται και ιδιαιτερα δυνατο φωτισμο. Αλλα μια αναβαθμιση να πας κοντα στο 0.5w/λιτρο, σιγουρα θα ηταν καλη.

Αν ειναι ευκολο αναλογα με την πατεντα που σκεφτεσαι να κανεις, θα εβαζα τις Τ5 για μεγαλυτερη αποδοση και με προοπτικη για επιπλεον λαμπα, αν αυτο χρειαστει στο μελλον. Αλλα για να χρειαστει, νομιζω πως πρεπει να κανεις αυτο που δεν θελεις να ακουσεις, δηλαδη να προχωρησεις σε μπουκαλα CO2. Αυτο ειναι που θα δωσει ωθηση στα φυτα σου, φυσικα με ταυτοχρονη αναβαθμιση φωτισμου και οχι η αναβαθμιση του φωτισμου μονη της. Η αλλη λυση, ειναι μη απαιτητικα φυτα, πολλα απο τα οποια ηδη εχεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 31-10-13, 21:50
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωμη μου ειναι οτι εκτος απο την cabomba caroliniana (ισως και της rosanervig), τα υπολοιπα φυτα δεν χρειαζονται και ιδιαιτερα δυνατο φωτισμο. Αλλα μια αναβαθμιση να πας κοντα στο 0.5w/λιτρο, σιγουρα θα ηταν καλη.

Αν ειναι ευκολο αναλογα με την πατεντα που σκεφτεσαι να κανεις, θα εβαζα τις Τ5 για μεγαλυτερη αποδοση και με προοπτικη για επιπλεον λαμπα, αν αυτο χρειαστει στο μελλον. Αλλα για να χρειαστει, νομιζω πως πρεπει να κανεις αυτο που δεν θελεις να ακουσεις, δηλαδη να προχωρησεις σε μπουκαλα CO2. Αυτο ειναι που θα δωσει ωθηση στα φυτα σου, φυσικα με ταυτοχρονη αναβαθμιση φωτισμου και οχι η αναβαθμιση του φωτισμου μονη της. Η αλλη λυση, ειναι μη απαιτητικα φυτα, πολλα απο τα οποια ηδη εχεις.
προς τα εκει κλεινω και εγω!το προβλημα με την μπουκαλα που δεν θελω ειναι οτι δεν βρισκω να την γεμισω εδω στην λημνο και οσους ρωτησα με κοιταγαν στα ματια σαν να τους μιλαγα κινεζικα!οσο για τον φωτισμο εχω 2 θεματακια να λυσω!πρωτον δεν βρισκω μπαλαστ 2 επι 45W παρα μονο 2 επι 49W που θελω να πιστευω οτι δεν θα εχω προβλημα!και το δευτερο και πιο σημαντικο ειναι η λαμπα!στις διαστασεις που ειναι τα ακροφυσια τωρα με τις τ8 (τα οποια θα αλαξω για να βαλω τ5)βρισκω μονο αυτην http://igna.gr/index.php/component/v...etail?Itemid=0
day light απλη δεν βρισκω πουθενα! βρισκω κατι οσραμ και φιλιπς οι οποιες ειναι πανω απο 1100 mm!μετα πρεπει να παω σε καθαρα ενυδρειακες της juwel και καποιων αλλων ενυδρειακων εταιριων οι οποιες ειναι πανακριβες και θελω να τις αποφυγω!ξερει καποιος που μπορω να βρω απλες??
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 31-10-13, 22:03
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ναι, υπαρχει θεμα με τα μετρα της juwel. Αν δεν βρεις με τηλεφωνα σε ηλεκτρολογικα, δυσκολα να αποφυγεις τις οντως ακριβες ενυδρειακες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 31-10-13, 22:23
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

την δοσολογια στα λιπασματα πως την βλεπεις?στην αρχη νομιζα οτι τα φυτα μου ειχαν ελλειψη απο λιπασματα καθως στην αρχη εριχνα μονο το flourish αλλα παλι στα ιδια ειμαι!γιαυτο θελω να αλλαξω τον φωτισμο!εχω την εντυπωση οτι δεν χρειαζοντε τοσα πολλα!μπορει να τα θελουν ολα αλλα σε λιγοτερες δοσολογιες!το νερο που βαζω ειναι 100% απο Α/Ο!αν καταληξω εντελη στη λυση της juel ποια λαμπα λες να προτιμησω?
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 31-10-13, 22:56
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Απλα σκεψου οτι το νοημα ειναι να μπορουν τα φυτα να απορροφησουν τα λιπασματα. Αν παρεχεις φουλ λιπανση και τα φυτα δεν φωτοσυνθετουν εντονα, δεν κανεις τιποτα. Δυνατος φωτισμος-CO2-λιπανση ειναι η μαγικη συνταγη για εντονη φωτοσυνθεση. Αν κατι μεινει πισω, τα φυτα δεν αναπτυσσονται οπως πρεπει. Η αλλη περιπτωση, ειναι μετριος φωτισμος-καθολου CO2-ελαχιστη λιπανση.

Αν η αλλη ειναι grolux, νομιζω καλυτερα να παρεις τη nature, παρα τη daylight.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 31-10-13, 23:15
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα σκεψου οτι το νοημα ειναι να μπορουν τα φυτα να απορροφησουν τα λιπασματα. Αν παρεχεις φουλ λιπανση και τα φυτα δεν φωτοσυνθετουν εντονα, δεν κανεις τιποτα. Δυνατος φωτισμος-CO2-λιπανση ειναι η μαγικη συνταγη για εντονη φωτοσυνθεση. Αν κατι μεινει πισω, τα φυτα δεν αναπτυσσονται οπως πρεπει. Η αλλη περιπτωση, ειναι μετριος φωτισμος-καθολου CO2-ελαχιστη λιπανση.

Αν η αλλη ειναι grolux, νομιζω καλυτερα να παρεις τη nature, παρα τη daylight.

http://www.aquaclubdesign.com/juwel-...-895-mm-1.html

http://www.aquaclubdesign.com/juwel-...-895-mm-1.html

http://www.aquaclubdesign.com/juwel-...-895-mm-1.html


την δευτερη εννοεις??εχει ομως λιγα κελβιν!η τριτη φενεται καλυτερη εχει
6800 κελβιν!τα εχω παιξει τελειως!!εχουν και κατι τιμες....
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 31-10-13, 23:27
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τη δευτερη λεω, σκεπτομενος οτι θα βαλεις και τη grolux που εχει 8.500Κ και αρκετο χρωμα, ωστε η δευτερη να ηρεμισει λιγο το φωτισμο. Η τριτη ειναι ροζ, μαζι με grolux θα το κανεις disco το ενυδρειο

Χωρις grolux, παιζεις με τριτη και πρωτη καλυτερα.

Για τις τιμες, θα συμφωνησω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 31-10-13, 23:39
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

τις βρηκα και εδω αρκετα πιο φθηνες

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1244

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1230

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1224

απο την εμπειρια σου να χρησημοποιησω την grow lux της sylvania η να βαλω τον συνδιασμο που μου ειπες της juwel? πο-πο θα με χωρισει στο τελος!
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 01-11-13, 06:24
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τις εριξε παρα πολυ, οντως, δεν το ειχα δει.

Η grolux για μενα ειναι η καλυτερη λαμπα αναπτυξης φυτων με διαφορα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 01-11-13, 14:08
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

δεν βρισκω πουθενα ballast 2 επι 45W οποτε μαλλον θα παω σε εχτρα λυση! αντικατασταση των λαμπτηρων με τ5 39W και προσθηκη ακομα μιας τ5 24W στην μεση απο τις αλλες δυο!πειραζει που θα ειναι αρκετα πιο μικρη απο τις αλλες 2?θα φτανει το φως στις ακρες? δηλαδη ακομα ενα μπαλαστ!τι συνδυασμο λαμπτηρων να βαλω τωρα με 3 λαμπες??
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 01-11-13, 14:19
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Εγω παλι στο rio 125 εχω τη gro μαζι με την day της juwel και ισοροπει το χρωμα κοντα στην επιφανεια κανει λιγο <<blacklight>>, την color σιγουρα με τιποτα την nature την φοβαμαι λιγο να σου πω ειναι αρκετα αδυναμη στα ματια παντα για να καλυψει την gro αισθηση μου παντα
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 01-11-13, 14:29
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoui Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παλι στο rio 125 εχω τη gro μαζι με την day της juwel και ισοροπει το χρωμα κοντα στην επιφανεια κανει λιγο <<blacklight>>, την color σιγουρα με τιποτα την nature την φοβαμαι λιγο να σου πω ειναι αρκετα αδυναμη στα ματια παντα για να καλυψει την gro αισθηση μου παντα
στα ποσα βατ τις εχεις τις λαμπες?
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 01-11-13, 14:32
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

2x28 watt εβαλα τη sylvania να τη δοκιμασω γιατι τα 20¤ της juwel τα βρισκω τραγικα και δεν το μετανοιωσα μου φαινεται πολυ καλυτερη και οταν αλλαξω την day θα παω στη sylvania aquastar να κανω μια δοκιμη
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 01-11-13, 16:33
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν εχεις δοκιμασεις συνδυασμο grolux με day της juwel και ειναι ενταξει, τοτε μια χαρα. Τη nature την προτεινα για να γινει πιο ηρεμο το τοπιο, σκεπτομενος τα χρωματα τις grolux και day (τις οποιες εχω, αλλα δεν δουλεψαν ποτε μαζι), τα οποια ειναι εντονα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 01-11-13, 16:37
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εχεις δοκιμασεις συνδυασμο grolux με day της juwel και ειναι ενταξει, τοτε μια χαρα. Τη nature την προτεινα για να γινει πιο ηρεμο το τοπιο, σκεπτομενος τα χρωματα τις grolux και day (τις οποιες εχω, αλλα δεν δουλεψαν ποτε μαζι), τα οποια ειναι εντονα.

και για συνδιασμο 3 λαμπτηρων οπως γραφω παραπανω εχεις κατι να προτείνεις?σε απλες αυτην τη φορα!
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 01-11-13, 17:12
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οτι σου καθεται καλυτερα στο ματι να βαλεις. Μπορεις να βαλεις 2 grolux και μια day, για παραδειγμα. Ή το αντιστροφο. Μερικες φορες αν δεν δοκιμασεις, δεν ξερεις ποιο ειναι το χρωμα που σου αρεσει τελικα στο ενυδρειο. Για τα φυτα και οι δυο συνδυασμοι μια χαρα μου φαινονται.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 01-11-13, 17:25
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

ποιο πολυ με νοιαζει για τα φυτα αλλα αφου δεν εχει σημασια ο συνδιασμος θα κοιταξω και το αποτελεσμα!μακαρι να βρω το μπαλαστ που ψαχνω για να μην μπω σε μεγαλες περιπετειες!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συμβουλες scooby14 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 20-05-10 02:16
diy 45-30-30 συμβουλες mao DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 16-09-09 04:13
Συμβουλες ggeos Malawi 6 09-04-08 22:46
συμβουλεσ για κοι thu vu Αρχάριοι γλυκού νερού 4 21-03-08 16:49
συμβουλες vanilla Αρχάριοι γλυκού νερού 12 08-05-07 13:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09049 seconds with 13 queries