Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-04-03, 01:03
psarobone Ο χρήστης psarobone δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2003
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Rena Filstar xP2

Σκεφτομαι να ενισχίσω τη φίλτρανση στο 100άρι μου προσθέτωντας ένα φίλτρο ακόμα και θα ήθελα τη γνώμη σας για το rena filstar xP2.
Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει eheim το οποίο ήταν πολύ αξιόπιστο, συμβαίνει το ίδιο και με τα rena?
(αργότερα το φίλτρο αυτό θα χρησιμοποιηθέι στο μεγαλύτερο ενυδρείο, όταν το πάρω με το καλο...)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-04-03, 01:37
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Τα Rena δεν ειναι καθολου ασχημα φιλτρα και το συγκεκριμενο για το οποιο ρωτας εχει δουλεψει στα ενυδρεια μας μια χαρα, αλλα σιγουρα δεν ειναι Eheim! Αν ψαχνεις κατι που να πλησιαζει αρκετα την ποιοτητα της Eheim εγω θα σου συνιστουσα να ριξεις μια ματια στα Fluval! Ειμαστε κυριολεκτικα ξετρελαμενοι με αυτα τα φιλτρα και ειναι και λιγο φτηνοτερα απο τα αντιστοιχα της Eheim!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-04-03, 14:46
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Τα Fluval είναι όντως πιο φτηνά από τα ΕΗΕΙΜ στην Ελληνική αγορά (όπου οι τιμές παραείναι τσιμπημένες). Τα πράγματα είναι διαφορετικά όμως στην αγορά τους από το internet. Εκτός από το ότι δεν βρίσκεις Fluval στο διαδίκτυο... τις λίγες φορές που τα πέτυχα ήταν πιο ακριβά από τα ΕΗΕΙΜ σε άλλα γνωστά sites.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-04-03, 17:17
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

H αξιοπιστία των fluval είναι συναγωνίσιμη με την αντίστοιχη των eheim αλλά όχι και η εργονομία.Το λάστιχο στεγανοποίησης των πρώτων είναι πραγματικός μπελάς ενώ αντίθετα τα δεύτερα είναι πανεύκολα στη χρήση τους.Επίσης η αποκοπή των σωλήνων για το καθάρισμα στα 103 ,203 είναι χρονοβόρα και πολύπλοκη.Το 303 που χρησιμοποιώ εγώ είναι αρκετά πιο εύχρηστο και δυνατό.Εάν καταλήξεις σε fluval να προτιμήσεις τη σειρά 203,303κ.τ.λ. και όχι 204,304.....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-04-03, 11:09
psarobone Ο χρήστης psarobone δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2003
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Αυτό που με εντυπωσίασε με τα rena xP είναι το ότι έχουν σχετικά μεγαλύτερο κάδο και ισχυρότερη αντλία με περισσότερα lt/h(απο τα αντίστοιχα eheim), αλλά δεν είχα κάποια πληροφορία όσον αφορά την αξιοπιστία τους γι αυτό και ρώτησα.

τώρα όσον αφοrρά τα fluval (chris) είχα την εντύπωση ότι η καινούργια σειρά 204,304..ήταν καλύτερη λόγω εργονομίας.
δεν ισχύει αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-04-03, 23:24
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

OXI
Μάλιστα 2 καταστηματάρχες φίλοι μου, μου εκμυστηρεύτηκαν ότι προσπαθούν να τα ξεφορτωθούν σε κανένα άσχετο Ετσι ακριβώς είπαν.Αν και οι περισσότεροι εδώ είναι λάτρεις των eheim εγώ σου συστήνω ανεπιφύλακτα και τα 303 ,403.Υπάρχουν στο board αρκετοί φίλοι που έχουν φίλτρα και των 2 εταιρειών απροβλημάτιστα για αρκετά χρόνια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-04-03, 00:28
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

psarobone,έχε κατα νου οτι η RENA σαν ποιότητα έχει ημερομηνία λήξεως.Εχω χρησιμοποιήσει εσωτερικά φίλτρα μέχρι τα δύο χρόνια -όμως μέχρι εκεί!!Εγώ θα εμπιστευόμουν μόνο ΕΗΙΕΜ,ειδικά αν βάλεις τίποτα ακριβά ψάρια Για βιολογία σκέψου το SIPORAX της SERA που κάνει και απονιτροποίηση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-04-03, 01:09
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Μα δεν έχουν περάσει καλά καλα δυο χρόνια από την ημερομηνία που έβγαλε τα xp σου χάλασαν και όλας Τάσο?
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-04-03, 11:22
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Εγω εχω ενα χρονο που δουλευω το xp3 και δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ προβλημα. Ο koulio που εχει το xp2 ειναι και αυτος ευχαριστημενος.
Ανταλακτικα(αχρειαστα να ειναι)μπορεις να βρεις.
Η αποψη μου ειναι να επαρκει το φιλτρο σου στην φιλτρανση του ενυδρειου σου , απο εκει και περα ολα την ιδια δουλεια κανουν.
Και τωρα πλεον και οι 3 εταιριες(+κανα δυο ακομα που δεν γνωριζω ατομα να τα εχουν δοκιμασει) τεχνολογικα εχουν καλα μηχανηματα χωρις προβληματα.
Οποτε φτανουμε στο οικονομικο , οποιο ειναι ποιο "κοντα" στην τσεπη σου παρτο και αν ειναι δυνατον ποιο μεγαλο απο οτι χρειαζετε το ενυδρειο σου.
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-04-03, 16:54
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Παύλο, μου την είπες,αλλά εγώ εννοούσα γενικά την εταιρία.Τα εσωτερικά τα FILSTAR έχω χρησιμοποιήσει
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-04-03, 21:33
vsavvas Ο χρήστης vsavvas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΑΝΟΙΞΗ - ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Έχω το xp3 από τα χριστούγεννα. Νο problem what so ever. Δεν έχω όμως και άλλη εμπειρία για σύγκριση.
__________________
Still trying http://vagsav.tripod.com/aquaria.htm
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-04-03, 01:47
psarobone Ο χρήστης psarobone δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2003
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-04-03, 12:17
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Εγω παιδια εχω το ΧΡ3 εδω και 2 μηνες και δεν ειμαι οσο ευχαριστημενος θα ηθελα.Κανει λιγο θορυβο(αλλα ακουγεται οταν εχει ησυχια) και δεν εχει την δυνατη κυκλοφορια που λεει πως εχει.Οχι πως καποιο canister εχει την ονομαστικη κυκλοφορια αλλα τωρα 1350 λιτρα ανα ωρα και το prime 30 να του ριχνει για πλακα....
Ασε που τα αλλα canister που εχω ειναι το EHEIM Pro2,HYDOR,Prime 30 και FLUVAL 304 EINAI και ποιο ησυχα και ποιο δυνατα...Το EHEIM ειναι κορυφη μακραν...σε ολα του!
Το Fluval σταθερο αλλα εαν εχεις και μηχανικο μεσα(υαλοβαμβακα) λογο κυκλοφοριας νερου που στενεβει σε καποια σημεια μπουκωνει σχετικα γρηγορα και ριχνει την ροη αρκετα,αν και το ανοιξε κλεισε και ξαναξεκινα ειναι παιχνιδι.
Το Prime το οποιο ειναι απλα ενα γρηγορο,αξιοπιστο και αθορυβο canister που απλα εναι λιγο περιεργο στο ανοιξε κλεισε γιατι γεμιζει ο τοπος νερα και θες μια μεγαλη πετσετα απο κατω του για αποφυγη υγρων stories...
Το ΧΡ3 ειναι ευκολο στη συντηρηση του αλλα δεν ειναι Eheim με τιποτα...
Πιστευω να μην σας κουρασα.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04453 seconds with 12 queries