Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-05-08, 21:57
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Μυκητας θα ειναι .
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 20-05-08, 14:47
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Ηρθε ο σουπερ θερμοστατης! Εκανα μια στηριξη απο το πλαισιο του καπακιου με ενα καλωδιο και εγινε μια χαρα. Ειναι ο HYDOR 200w και πηγε 40 ευρω το μαλλi.

Κατα τη γνωμη μου εκτος οτι κρυβεις τον θερμοστατη απο το ενυδρειο ειναι πιο σωστη λυση λογω οτι δεν εχεις τον κινδυνο να σπασει το γυαλι, να σου μεινει εκτος νερου σε μια αλλαγη και επισης χτυπα ξυλο να σου διαρρευσει ρευμα στο ενυδρειο.




Εκανα και ενα μινι πειραματακι, επειδη εχω βγαλει ηδη 2 εβδομαδες στρωσιμο με αμμωνια και δεν εχω δει ακομα αναπτυξη απο τα βακτηρια (ειμαι ακομα στα 4 ml), εριξα safe start της TETRA για να δω αν θα εχω ολα αυτα τα καλα αποτελεσματα που εχουν δει ολοι οσοι το δοκιμασαν. Αναμεινατε....

Διοξειδιο και φωτισμος εκτος απροοπτου θα ειναι ετοιμα αυριο και ολας . Οποτε τελος της εβδομαδας θα εχουμε τις πρωτες φωτο με φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 20-05-08, 16:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ετσι κι αλλιως σε 1-2 εβδομαδες το πολυ θα ησουν ετοιμος με την αμμωνια.
Τωρα αν στο ιδιο διαστημα στρωσει και παλι, δεν θα ξερεις σιγουρα αν βοηθησε το ζουμακι.
Εγω παντως νομιζω οτι βοηθανε και τα ζουμακια τετοιου τυπου.
Αλλα για το "πειραμα" το λεω.
Κατα τα αλλα καλα εκανες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-05-08, 20:55
agge Ο χρήστης agge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ξυλα αυτα που βλεπεις +1 κομματι που δεν εβαλα πηγανε 30 ευρω μονο .

Πετρες δεν μπορω να βρω στη Πατρα στην αποχρωση που τις θελω. 1-2 πολυ μικρα κομματακια θελω να βαλω στο σημειο που εχω φτιαξει κενο χωρο.

Δεν θελω να βαλω ανουμπιες κλπ. στους κορμους γιατι το σχεδιο μου ειναι να κρυψω μονο τις ριζες στο γρασιδι. Απο εκει και περα θελω να φαινονται οι κορμοι γιατι εχουν τρομερη ομορφια. Μολις ολοκληρωθει θα βλεπεις μονο το πανω μερος των κλαριων αναμεσα στα φυτα και θα ειναι πολυ ωραιο εφε.

Για το ψαρι εχω σκασει δεν ξερω τι να βαλω, σιγουρα θελω κατι με προσωπικοτητα και που θα του αρεσει να κρυβεται στην πυκνη βλαστηση. Killifish - dwarf puffer - badis !!! Βεβαια αντε βρεστα και ετοιμοπαραδοτα την ωρα που τα θες . Παντως για βυθο εχω κολλησει με κουλι.
-------------------------
Εντωμεταξυ ενας κορμος εχει βγαλει ενα ασπρο χνουδακι. Αυτο δεν μου εχει ξανατυχει. Ξερει κανεις τιποτα για αυτο?

επειδη ειχα και εγω κουλι..μου ειπαν οτι ειναι "ψαρια" για υφαλμυρο νερο και σε γλυκο μπορουν με καλες συνθηκες να ζησουν μεχρι 2 χρονια...ειναι κοπαδοψαρα και απο δικη μου περα συνηθως κυκλοφορουν οταν τα φωτα ειναι κλειστα..επισης ξερω οτι τους αρεσει να χονωνται μεσα στην αμμο..ωραια ψαρια.. καλη συνεχεια..
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 20-05-08, 21:01
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Ειχα κουλι παλια και ξερω οτι οταν το ενυδρειο ηταν πολυ φυτεμενο δεν φοβοντουσαν να ξεμυτιζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 21-05-08, 22:24
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Το καπακι τελειωμενο! Αυριο οι φωτο κομπλε με το κυκλωμα.



Η βελονοειδης που πηρα για το συστημα CO2 καθως το μανομετρο που πηρα ειναι χωρις .




Δευτερα θα ειναι φουλ λειτουργησιμο το CO2 , αυριο τα φωτα. Παρασκευη περιμενω φυτακια.... ΦΥΓΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 21-05-08, 22:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

To controler του φωτισμου πολυ "προχωρημενο" το βλεπω (στην πρωτη φωτο).

Σοβαρα τωρα, τους ανακλαστηρες θα τους κανεις συστημα "γλαρο" ?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 21-05-08, 23:00
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Οχι και ουτε το ξερω το συστημα, απλα κοιταξα να δω πως θα πανε πιο ωραια και απλωμενα στο περιορισμενο χωρο. Υπ'οψιν τα καπακια θα παραμεινουνε λειτουργησιμα .
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 21-05-08, 23:02
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Ομορφα προχωραει.θα βγει σωστο ενυδρειο μιας κ βλεπω απο υπομονη διαθετεις!Προσεξα ομως οτι οι ανακλαστηρες εχουν πιασει ολο το καπακι...ανεμιστηρακια που θα μπουν?πλησιαζει κ καλοκαιρι....
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 21-05-08, 23:04
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

θα δουμε πως θα προχωρησει απο ζεστη, ολα τα καλοκαιρια την ειχα γλιτωσει χωρις ανεμηστηρακια. Στην αναγκη βγαζω μια λαμπα εχουμε αλλα 73w.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 21-05-08, 23:09
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

πες οτι εχεις καθαρα 47~50 εκ υψος...Οι λαμπες Τ5 με ανακλαστηρες...Ισως αν δεν θελεις να βαλεις γρασιδακια δυσκολα μπροστα μπροστα να εβγαζες τη πρωτη λαμπα...στη τελικη μη βαλεις glossostigma κ βαλε echinodorus tenellus.Μια χαρα ειναι και αυτο.Αφαιρωντας την αμμο εχεις καθαρα γυρω στα 100 λιτρα..Μετα με 0.75βαττ/λιτρο εισαι πιστευω πολυ καλα
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 21-05-08, 23:13
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Δεν παω για γλοσοστιγμα, τα φυτα που κοιταω ειναι ευκολης εως μεσαιας δυσκολιας. Θελω να εχω πολυ πλουσια βλαστηση αλλα οχι απαραιτητα δυσκολα φυτα .
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 30-05-08, 16:47
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

ΕΣΤΡΩΣΕ !!!!

Αμμωνια 0 . Nitrite 2mg/l , Nitrate 15mg/l

Ταισα λιγο τα βακτηριδια με αμμωνια να μην πεινανε σημερα, γιατι ψαρια δεν βλεπω να βρισκω ακομα . Επισης εχουν προστεθει τα φυτα σε γλαστρακια ακομα και προστεθηκαν τα "λιπαντικα" τους. Το CO2 δουλευει θαυμα και θα σας δειξω τη δικια μου πατεντα στη διαχυση . Μεσα στο Σαββατοκυριακο θα φυτευτουνε ολα. Αναμεινατε για φωτο.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 30-05-08, 19:09
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

τελικά έκανες τη διάχυση που έλεγες???με ενδιαφέρει άμεσα να μάθω.θέλω φωτό....όπωσδήποτε.....ΤΩΡΑ....τελείωνε,ακόμη κάθεσαι?
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 30-05-08, 19:19
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Δεν μπορω τωρα ειμαι στη δουλεια μετα γυμναστηριο . Αυριο θα δεις. Ναι συνδεσα το σωληνα του CO2 με της EHEIM και δουλευει θαυμασια. Απλα τον συνδεσα κατω απο την επιφανεια του νερου ( λιγοτερο απο 1 εκ.) για να μην τραβαει αερα και με αποτελεσμα να μην φαινεται καν ο σωληνας. Αμα δεν βαριεμαι ισως κατσω και τον κολλησω εξω απο το ενυδρειο με σιλικονη οπου παλι πιστευω θα εχω τα ιδια αποτελεσματα. Το φιλτρο μου 2213 δεν αντιμετωπιζει προβληματα να μαζευει πολυ αεριο, βεβαια το εχω γεματο siporax για να περναει πιο ελευθερα ο αερας. Ισως με σφουγγαρι να αντιμετωπιζα προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 30-05-08, 20:11
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

εγώ δεν έχω πρόβλημα,κάθε μισό λεπτό ακούω και ένα τσούφ,που είναι ο αέρας που είναι μαζεμένοσ και εκτονώνεται...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 31-05-08, 19:36
Το avatar του χρήστη sofianos7
sofianos7 Ο χρήστης sofianos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2007
Περιοχή: ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Μηνύματα: 311
Προεπιλογή

¶ντε ρε θεόφιλε. Δώσε θέαμα στο λαό.
__________________
Μάκης - Μεσολόγγι
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 31-05-08, 20:03
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Εντος ολιγων λεπτων .
-------------------------






Μολις πριν λιγο εκανα μια τεραστια αλλαγη νερου και φυτεψα τα φυτα και δεν εχουν συνελθει ακομα. Τα ειχα μεσα στα γλαστρακια καμμια εβδομαδα (ελλειψη χρονου γαρ). Οπως το κοιταω θελω αλλη διαρυθμιση στις κρυπτοκορινες σιγουρα, και η hygrophila ειναι πολυ μικρη ποσοτητα για να τη βαλω αναμεσα στα κλαδια.

Οσον αφορα τα τεχνικα εδω ειμαι με 2χ24 βατ μεχρι τη Δευτερα που θα βαλω τα αλλα 2. Η εισαγωγη της ΕΗΕΙΜ θα κοπει εως 2 ποντους κατω απο την επιφανεια. και το σωληνακι του CO2 θα μπει τρυπητο οπως και εδω στη φωτο περιπου 1 ποντο κατω απο την επιφανεια η και λιγο παραπανω για να μην βαζει αερα. Οπως βλεπετε η εξαγωγη κρυφτηκε τελειως .

Πρεπει να βαλω ψαρακια συντομα μεσα για να αρχισει και το λιπασμα.... σκεφτομαι να βαλω 6 τιγρακια μεσα που ειναι το αγαπημενο μου κοπαδιαρικο ψαρακι και μετα βλεπουμε. Μαλλον ενα Παραδεισιο αν το βρω σε σουπερ χρωματισμο. Σιγουρα θα μπουνε ενα μεγαλο κοπαδακι κουλι δευτερα πρωι πρωι. Περιμενω προτασεις και ιδεες για τα φυτα γιατι θελουμε κανα 5 - 7 γλαστρακια ακομα σιγουρα .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη theofilos : 31-05-08 στις 20:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 01-06-08, 04:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ωραιο γινεται.
Φαινεται απο τωρα οτι θα ειναι σουπερ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιμενω προτασεις και ιδεες για τα φυτα γιατι θελουμε κανα 5 - 7 γλαστρακια ακομα σιγουρα .
Για φυτα τωρα πρεπει να ξερω και τι εχεις στο μυαλο σου σαν θεαμα.
Τι εικονα φανταζεσαι δλδ.
Απο φυτα εμενα μ'αρεσουν πολυ απο τα ευκολα:
HYDROCOTYLE LEUCOCEPHALA
LIMNOPHILA SESSILIFLORA
LUDWIGIA REPENS
και απο τα πιο δυσκολα:
POGOSTEMON STELLATUS
και το ομορφοτερο και δυσκολο που αν δεν εχεις CO2 και χαμηλα νιτρικα δεν το "βλεπεις" ROTALA MACRANDRA.
Επισης θα εβαζα στα κλαδια αφου εχω δει τρελλη ομορφια οταν "επιασε" και αρχιζε να μεγαλωνει μια moss, συγκεκριμενα τη Spiky Moss - Taxiphyllum sp.

Καλο ειναι ομως να μη παρειςακομα πολλα ειδη φυτων αλλα 2-3 και να φτιαξεις "δασακια"

Καλη συνεχεια, ωραια το πας
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 01-06-08 στις 04:55 Αιτία: διευκρινιση
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 03-06-08, 01:25
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ! αυριο θα δειξω φωτο στη πατεντα που εκανα στον σωληνα εισαγωγης του ενυδρειου. Τον εκοψα πολυ κοντο και εκανα τρυπα στη πισω μερια του για να μπει μεσα το σωληνακι του διοξειδιου. Το αποτελεσμα ειναι οτι ο σωληνας κρυφτηκε εντελως. Τωρα θα πειραματιστω λιγο στο ποσο κοντο μπορω να τον κοψω γιατι αν κοπει παρα πολυ θα αρχισει να ρουφαει αερα.


Το ενυδρειο εχει στρωσει εντελως. Αμμωνια 0 Nitrite 0 Nitrate 5 και παρολο που ταιζα αμμωνια καθε μερα αυτο το ΠΣΚΔ. Θελω ψαρακια ! Α! μπαινουνε και αλλα φυτα αυριο. Συντομα με φωτο .
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 03-06-08, 06:52
Το avatar του χρήστη Kisifer
Kisifer Ο χρήστης Kisifer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2008
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο γίνεται Τέο. ¶ντε να μπουν και τα ψαράκια...να αρχίσεις να το χαίρεσαι.

Ξενοφών.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 03-06-08, 21:27
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή



Να μια φωτο απο το πλαι. Οπως βλεπετε το σωληνακι του CO2 εχει μπει απο την πισω μερια του σωληνα εισοδου, με συνεπεια οταν το βλεπουμε το ενυδρειο απο την οψη να μην φαινεται καν το σωληνακι. Οσο για το υψος με λιγο πειραματισμο μπορω να το κοψω αρκετα πιο πανω εως 2 ποντους κατω απο την επιφανεια πιστευω.
-------------------------
Μπηκαν τα ψαρια . 6 τιγρακια 6 κουλι 1 παραδεισιο. Και 3 γλαστρακια απο ludwigia glandulosa perennis! Φωτο απο αυριο .
-------------------------




Δυστυχως δεν πολυφαινονται γιατι χανονται μεσα στα φυτα αλλα αυτο ειναι το ποθητο αποτελεσμα για εμενα .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη theofilos : 03-06-08 στις 21:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 03-06-08, 21:35
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Χίλια ΜΠΡΑΒΟ!!! Κατά την ταπεινή μου άποψη άψογο!!! Μία τέλεια ζούγκλα να κάθεσαι να τη χαζεύεις ώρες να φροντίζεις τα φυτά σου και να παρέχεις χαρά στα ψαράκια σου!!! Χαρά στην υπομονή σου που έστησες ένα τέτοιο ενυδρείο με τον εξοπλισμό πραγματικά άφαντο!!! Συγχαρητήρια και πάλι!!!
Υ.Γ. Περιμένουμε φωτο μόλις αναπτυχθούν κι άλλο τα φυτά και βγουν και μερικές άλγες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 03-06-08, 21:40
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ . Αλγες εχουνε βγει ολες ηδη . Απλα δεν βλεπω καποια να γινεται επικινδυνη ακομα για να παρω δραστικα μετρα.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 03-06-08, 21:50
Το avatar του χρήστη lag
lag Ο χρήστης lag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2007
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

μπράβο !! πολλή ωραίο.
τα φυτάκια που έχεις βάλει μπροστά τα μικρά που έιναι σκορπισμένα πώς λέγονται?
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 03-06-08, 21:51
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Αν λες αυτα αριστερα ειναι Pogostomon Helferi. Δεξια υποθετω echinodorus tenellus.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 03-06-08, 21:54
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω πολυ . Αλγες εχουνε βγει ολες ηδη . Απλα δεν βλεπω καποια να γινεται επικινδυνη ακομα για να παρω δραστικα μετρα.
¶λγες εννοώ αυτές τις ''ωραίες'' τις πράσσινες που δημιουργούν ένα υπέροχο χαλί στην άμμο και στην ρίζα... Μόνο σε μένα αρέσουν? Γιατί να τις αντιμετωπίσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 03-06-08, 21:54
Το avatar του χρήστη lag
lag Ο χρήστης lag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2007
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

λέω γι αυτά που είναι σαν μικρές βαλισνέριες με τα λεπτα φύλλα..
έχουν πολλές απαιτήσεις?(έυκολα η δύσκολα)

thanks για την άμεση απάντηση
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 03-06-08, 21:58
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Δεν ειχε γλαστρακι αλλα πιστευω ειναι εχινοδορος τενελους γιατι ειχα παλια και ειναι παρομοιο. Θεωρειται απο τα ευκολα φυτα. Βασικα σκεψου το σαν γρασιδι απλα το αραιο φυτεψα για να απλωθει δεν θελω να φαινεται χαλικι καθολου να νιωθουν τα κουλι πιο πριβε .

Nashty νομιζα οτι ελεγες τα διαφορα αλλα ειδη αλγης. Οι κορμοι εχουνε ηδη γινει πρασινη απο την αλγη και νομιζω οτι ισως να κανανε και pearling σημερα? Δεν ξερω αν γινεται αυτο .
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 04-06-08, 02:01
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

ωραίος ο μάστορηηηηηης το σωληνάκι του CO2 δλδ είναι εμβολημένο στην είσοδο του φίλτρου σου???μέσα στο ενυδρείο???εκείνο το γυαλάκι τί είναι?διαχυτήρας δεν είναι???κάτι άλλο,για φόντο έχεις μαύρο χαρτόνι αν δεν απατώμαι???υπέροχο aquascape,χίλια μπράβο.καλή αρχή!σου εύχομαι να βρείς τα ψαράκια που θέλεις εύκολα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεο ενυδρειο ANEMOS Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 15 03-01-08 18:55
Το 120λ. ενυδρειο μου AXEL Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 17 06-07-07 14:46
νεο ενυδρειο petros Bettas 1 27-04-06 12:14
ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ tropheus Θαλασσινό νερό - Γενικά 22 19-07-04 18:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08683 seconds with 14 queries