Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-10-04, 10:58
Το avatar του χρήστη iliovas
iliovas Ο χρήστης iliovas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΠΕΥΚΗ
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή pseudotropheus demasoni - iodotropheus sprengerae

Ετοιμάζομαι να μεταφέρω

5 pseudotropheus demasoni και 5 iodotropheus sprengerae
(που ίσως γίνουν και περισσότερα)

από δύο μικρότερα ενυδρεία όπου μεγάλωναν έως τώρα σε ένα μεγαλύτερο 300 lt καθαρό όγκο νερού.

Υπάρχει όμως και η σκέψη να χωρίσω το ενυδρείο στη μέση και να ζει το κάθε είδος χωριστά στα 150 lt.

Εάν κάποιος έχει τεκμηριωμένη γνώμη τι από τα δύο θα ήταν καλύτερο θα ήθελα να τον ακούσω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-10-04, 16:34
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Αναλογα τι εχεις σκοπο να κανεις Περιπτωση να προκυψουν υβριδια απο την συνυπαρξη των δυο αυτων ειδων στο ιδιο ενυδρειο δεν υπαρχει Οποτε αν θες να εχεις ενα ομορφο ενυδρειο τα βαζεις μαζι και μενει και χωρος για επιπλεον ειδη Αν ομως σκοπος σου ειναι να βγαλεις γεννες με τις μικροτερες παντα απωλειες, τοτε χωριζεις το ενυδρειο και βαζεις το καθε ειδος μονο του Μονο που θα χρειαστεις ακομη περισσοτερα Ps. demasoni αν θες να φτιαξεις ενα breeding group στο οποιο δεν θα βγαζεις νεκρα ψαρια καθε 10-15 μερες... μιλαω εκ πειρας στο συγκεκριμενο θεμα Ελπιζω να σε καλυψα
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-10-04, 20:14
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

βασιλη πιο τεκμηριωμενη δεν γινεται !!

σε ενα ενυδρειο εχω τα μεν σε ενα αλλο τα δε !! το ξερεις ....

τα ιωδια ειναι δυσκοιλια - τουλαχιστον τα ΚΑΘΑΡΑ - στην αναπαραγωγη παρουσια τριτων γιατι... ντρεπονται.

τα αλλα τα ...κοπροσκυλα ,οσο ομορφα ειναι τοσο κερατοψαρα ειναι. αγρια ,αντιστροφως αναλογα με το μεγεθος τους,και οπως πολυ σωστα προανεφερε ο βαζελακος ,κατω απο μια 10αδα,δυσκολα θα δεις απογονους.Τα αρσενικα ειναι τοσο τσαμπουκαδες που σε χρονο μηδεν αφανιζουν οποιον δε γουσταρουν . !!!
ασε που θες και κανα νταμαρι πετρες μεσα να κρυβονται τα μη κυριαρχα αρσενικα και τα κοριτσια του γκρουπ !!
κεντρικη ιδεα !!
τα ιωδια ειναι απο τα πιο ηρεμα και ησυχα mbuna, ενω τα demasoni-α ειναι οι δολοφονοι με τα μπλε !!!

θες και αλλα ??????????????????????

ΧΩΡΙΣΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ...ξερεις εσυ !!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-10-04, 08:49
Το avatar του χρήστη iliovas
iliovas Ο χρήστης iliovas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΠΕΥΚΗ
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Μετά και τις απαντήσεις των διακεκριμένων βαζελογαύρων του board τελικά θα προχωρήσω σε αυτό που και εγώ θεωρούσα σαν πιο σωστή ιδέα να χωρίσω το ενυδρείο στη μέση.

Όσο για τα 5 demasoni που έχω, το καλό είναι ότι ζουν μαζί τους τελευταίους 6 μήνες χωρίς πρόβλημα. Τα δύσκολα θα αρχίσουν όταν θα θελήσω να προσθέσω κι άλλα demasoni στο ίδιο ενυδρείο.

Η ερώτηση τώρα είναι πόσα demasoni χωράνε στα 150 lt και πόσα από αυτά τελικά θα επιζήσουν ?
Τα ψάρια (και αυτά που έχω και αυτά που θα πάρω) θα μπουν ταυτόχρονα στο καινούργιο ενυδρείο. Θα ήθελα να μείνω με τουλάχιστον 10 ψάρια χωρίς να ξαναμπώ στον κίνδυνο να προσθέσω ψάρια αργότερα. Το ενυδρείο θα είναι φυσικά κατάλληλα στημένο για να τα φιλοξενήσει.

Ο στόχος μου βέβαια είναι να μην χάσω ούτε ένα ψάρι γι αυτό και σκέφτομαι να πάρω 8 νεά + 5 που έχω = 13 φίλε Στέφανε


ή μήπως τελικά να πάρω 7 φίλε Θοδωρή

εκτός βέβαια από τις γνωστές θύρες 13 και 7 μπορούν να συννετάχουν κι άλλες ομάδες στο quiz

περιμένω νέα σας προπονηταράδες μου ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-10-04, 09:45
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

21 ειναι πολλα ε?
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-10-04, 16:48
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Καλο το 13 που προτεινεις αλλα θα ηταν πολλα ψαρια για τα 150 λιτρα Ειδικα για το συγκεκριμενο ειδος το οποιο σε τσαμπουκα το κατατασω πολυ κοντα στο επιπεδο των Tropheus sp. απο Tanganyika Ναι τοσο αγρια μπορουν να γινουν Γιατι δεν χωριζεις το ενυδρειο σου σε ενα 200αρι για τα Ps.demasoni και ενα 100αρι για τα Iod.sprengerae Κατ αυτον τον τροπο θα μπορουσες να στοκαρεις περισσοτερα Ps.demasoni (γυρω στα 15 ψαρια) και παραλληλα θα αυξανες κατακορυφα τις οποιες πιθανοτητες επιτυχιας του breeding group που θες να φτιαξεις Παντως να θυμασαι οτι το συγκεκριμενο ειδος ανηκει στα extremely aggresive και οτι θα πρεπει να αντιμετοπιζεται παντα ως τετοιο Φαντασου οτι οταν πρωτο ξεκινησαμε με τον Ναθαν, θελωντα ς να φτιαξουμε και ενα δευτερο γκρουπ του ειδους (μιας και το πρωτο πηγαινε μια χαρα) αποφασισαμε να κρατησουμε δυο γεννες μας (16 συνολικα ψαρακια) και να τα βαλουμε να μεγαλωσουν μαζι σε ενα ενυδρειο Καποια στιγμη αποφασισαμε να τα βαλουμε απο το 200αρι που τα ειχαμε σε ενα 300αρι για να προσθεσουμε και αλλα 5 ατομα Εγινε και αυτο και για τους επομενους 6 μηνες ολα ηταν μια χαρα και ολα μεγαλωναν αρμονικα μαζι Οταν κλεισαμε πλεον τον πρωτο χρονο ξεχωρισε καθαρα ενας τσαμπουκας (αρχηγος ή κυριαρχο αρσενικο αν προτιμας) ο οποιος εξαφανισε 8 ψαρια μεσα σε κατι λιγοτερο απο δυο εβδομαδες και μεχρι να βγει ο μηνας του εμεινε μονος του με αλλες 4 θηλυκες Βεβαια μετα καλμαρε και ξεκινησε την παραγωγη Αλλα μεχρι να φτασει εκει ξεπαστρεψε μια ντουζινα ψαρια και κατι Σε πληρη αντιθεση με αυτο το αλλο γκρουπ που ειχε φτιαχτει απο αλλα ψαρια δεν εδειξε ποτε την ιδια συμπεριφορα Στα γραφω ολα αυτα για να εχεις μια μικρη ιδεα γιατι επιμενω να ξεκινησεις με οσο το δυνατον περισσοτερα ψαρια
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-10-04, 23:52
Το avatar του χρήστη iliovas
iliovas Ο χρήστης iliovas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΠΕΥΚΗ
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Στέφανε την ίδια ιδέα για άνισο χωρισμό του ενυδρείου την έχω σκεφτεί κι εγώ (ευχαριστώ πάντως που το ανέφερες).

Το πιθανότερο ίσως είναι τελικά να αφιερώσω ολόκληρο το ενυδρείο στα demasoni και να γίνει ένα display tank χωρίς χωρίσματα και με περισσότερα μέλη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-10-04, 11:52
Το avatar του χρήστη inser
inser Ο χρήστης inser δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2004
Περιοχή: Agia paraskevi
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Πολυ σωστη αποφαση βασιλη! Το ενυδρειο που θα το βαλεις σαλονι?
__________________
madagascar cichlids 1000l
paratilapia andapa + paretroplus menarambo
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-10-04, 19:31
Το avatar του χρήστη iliovas
iliovas Ο χρήστης iliovas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΠΕΥΚΗ
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

ναι, αρκεί να πίσω το άλλο μου μισό ότι ο διθέσιος καναπές είναι άχρηστος και να τον πετάξουμε !!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04443 seconds with 12 queries