Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-12-08, 02:35  
μερικα προβληματα
 
Το avatar του χρήστη demka27
demka27
Member
Εγγραφή: 10-12-2008
Περιοχή: ξανθη
Μηνύματα: 160

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
demka27 Ο χρήστης demka27 δεν είναι συνδεδεμένος 10-12-08, 02:35
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καταρχήν καλός σας βρήκα μιας κ που είναι η πρώτη επαφή μου.
το πρόβλημα μου είναι στο νερό που τελευταία διακρίνω να αιωρούνται κάτι σαν σωματίδια κ κάποια από τα ψαράκια μου να κινούντες συνέχεια στον πυθμένα(τετρα νέον)παρόλο που έχω κάνει την καθιερωμένη αλλαγή του νερού συνεχίζουν να αιωρούνται,να κάνω μια μεγάλη αλλαγή?εσείς τι λετε?

μετρήσεις νερού απο στικακια
ph=7,2
kh=6
ch=7
no2=0
no3=50
δουλεύει συνολικά 4 μίνες,δε έχω φυτεμένα.
το νερό που τοποθετώ ειναι απο το βουνό(πηγή)έχει πολύ καλές μετρήσεις σε σχέσει με της βρίσεις.
περιμένω απαντήσεις-συμβουλές.
Εμφανίσεις: 6371
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 14-12-08, 23:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μπορεις να κανεις χρηση απιονισμενου οπως και νερου απο αντιστροφη οσμωση....κανε μια αναζητηση...εχουν γραφτει πολλα πανω σε αυτο το θεμα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-12-08, 14:54
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Επιλέγεις τι σε συμφέρει και πράττεις αναλόγως.. Εγώ π.χ. για την ώρα χρησιμοποιώ συνδυασμό νερού βρύσης με απιονισμένο από τα Lidl (όπως και αρκετοί άλλοι, χωρίς κανένα πρόβλημα), γύρω στα 0.65euro τα 4 λίτρα.. Υποθέτω ότι μόλις βαρεθώ το κουβάλημα θα το γυρίσω κι εγώ σε A/O..

Όπως και να'χει όμως, αν θελήσεις να "παίξεις" με τις παραμέτρους του νερού σου, θα πρέπει να το κάνεις βασιζόμενος σε ακριβείς μετρήσεις.. κοινώς, να πάρεις υγρά τεστ..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 16-12-08, 01:05
Το avatar του χρήστη demka27
demka27 Ο χρήστης demka27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2008
Περιοχή: ξανθη
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιλέγεις τι σε συμφέρει και πράττεις αναλόγως.. Εγώ π.χ. για την ώρα χρησιμοποιώ συνδυασμό νερού βρύσης με απιονισμένο από τα Lidl (όπως και αρκετοί άλλοι, χωρίς κανένα πρόβλημα), γύρω στα 0.65euro τα 4 λίτρα.. Υποθέτω ότι μόλις βαρεθώ το κουβάλημα θα το γυρίσω κι εγώ σε A/O..

Όπως και να'χει όμως, αν θελήσεις να "παίξεις" με τις παραμέτρους του νερού σου, θα πρέπει να το κάνεις βασιζόμενος σε ακριβείς μετρήσεις.. κοινώς, να πάρεις υγρά τεστ..

ακριβός αυτό μου είπε κ ο προμηθευτής μου,να βάλω αφιονισμένο απο το lidl,μήπως επιδι ειναι μαλακό υπάρχει περίπτωση να μεταβάλετε εύκολα?λέω να το κάνω έτσι κ εγω,αφού θα μπει νερό βρύσης θα βάλω κ αντιχλοριο σωστά?η δεν χρειαζετε?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 16-12-08, 01:12
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

επιφοβο θα ειναι το νερο σου αν κανεις χρηση μονο απιονισμενου....εφοσον θα κανεις αναλογια απιονισμενου-βρυσης (και αν δεν εχεις διοξειδιο ) οι τιμες σου θα ειναι σταθερες...

φυσικα θα τσεκαρεις να μην εχεις τιποτα ασβεστολιθικο στο ενυδρειο σου...

στο δοχειο που προετοιμαζεις νερο..βαλε το ποσοστο νερου του δικτυου και ριξε αντιχλωριο για τα λιτρα αυτα...προσθετοντας απιονισμενο δε χρειαζεται επιπλεον αντιχλωριο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 16-12-08, 02:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
επιφοβο θα ειναι το νερο σου αν κανεις χρηση μονο απιονισμενου...
Διαφωνω, αν το νερο της βρυσης δεν εχει σταθερες τιμες (που δεν εχει), ειναι ασταθες το αποτελεσμα της μιξης και ειμαστε αναγκασμενοι να μετραμε παντα.
Το 100% απιονισμενο ειναι σταθερο στις μετρησεις του και πιο ευκολο να το κανουμε οτι θελουμε με ηλεκτρολυτες και σοδα χωρις να το μετραμε καθε φορα, παρα μονο το tds.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 16-12-08, 11:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demka27 Εμφάνιση μηνυμάτων
,μήπως επιδι ειναι μαλακό υπάρχει περίπτωση να μεταβάλετε εύκολα?
σπυρο συμφωνα με το παραπανω μιλαει προφανως για ευκολη μεταβολη συνθηκων ΕΝΤΟΣ ενυδρειου...δηλαδη αυξομειωσεις πεχα και οτι συνεπαγεται το πολυ μαλακο νερο...γιαυτο και τονισα οτι το απιονισμενο απο μονο του ειναι πολυ ασταθες σε συνδυασμο με διοξειδιο....

σαφως και το δικτυο παιζει...και πριν κανει τη μιξη θα πρεπει να ξερει τι τιμη εχει το δικτυο ωστε με αναλογα λιτρα απιονισμενο να πετυχει τις σκληροτητες που θελει...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demka27 Εμφάνιση μηνυμάτων
ο προμηθευτής μου μου είπε οτι μπορώ να βάλω μέσα στο νερό βρίσεις κ λιγο απιονισμενο για να κατεβάσει την σκληρότητα κ το ph..εσεις τι λετε?
σε συναρτηση με αυτο παντα.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 16-12-08, 16:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καταλαβα που το πας, αλλα επειδη τα γραπτα μενουν και για να μην υπαρξει καποια παρερμηνεια στο μελλον, διευκρινιζουμε.

To 100% απιονισμενο ειναι και παλι πιο ασφαλες και πιο σταθερο μεσα στο ενυδρειο και για φυτεμενο με διοξειδιο.
Αρκει να ανεβασει με λιγη σοδα το kH στο 2-3.
Μια φορα μετραει, μετα ξερει ποση ποσοτητα σοδας χρειαζεται και οταν εχει δεδομενη την τιμη του kH στο νερο της ΑΟ μηδενικη, απλα προσθετει καθε φορα την ιδια ποσοτητα σοδας για να ανεβαζει την kH εκει που θελει χωρις να μετραει καθε φορα. (φυσικα και τους αναλογους ηλεκτρολυτες για την gH και ιχνοστοιχεια)
Ειναι σαν να κανει reset στις τιμες του νερου και να τις φτιαχνει ακριβως εκει που θελει.
Αυτα αν θελει να ειναι ακριβης στις συνθηκες του νερου.

Αν θελει να μιξαρει στο περιπου τοτε μιξη βρυσης με απιονισμενο θα ειναι πιο οικονομικη απο ολες τις αποψεις.
Δεν βαζει ηλεκτρολυτες και τοσα ιχνοστοιχεια, και η πιο σημαντικη "οικονομια" δεν "πεταει" διπλο νερο απο την ΑΟ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προβληματα Θεοδωρος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 24-06-07 22:27
το ενυδρειο πως ηταν πως εγινε και μερικα ψαρακια manolo Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 13 13-04-07 12:18
Μερικα ισως χρησιμα site για σερφαρισμα Discus Δίσκοι 1 01-02-06 16:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04334 seconds with 13 queries