Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-04-12, 08:50  
αμμωνια κατα το στρωσιμο
Vangelis21
Banned
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος 16-04-12, 08:50
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας,

στρωνω εδω και 3 μερες ενα ενυδρειο στο οποιο χρησιμοποιησα μπολι απο το αλλο μου ενυδρειο που τρεχει. και λεω στρωνω ακομα γιατι για καποιο λογο μετραω αμμωνια (0.25-0.50).

το θεμα ειναι οτι τα νιτρωδη μου ειναι μηδενικα και μετραω 10 νιτρικα.

μπορει να μου πει καποιος που ξερει τι θα ηταν το σωστο να κανω απο δω και περα?
Εμφανίσεις: 6570
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 17-04-12, 16:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδια μα δεν με προσεχετε και δε θα βγαλουμε ακρη. αφου ΗΔΗ εχω νιτρικα. ΕΧΩ νιτρικα, ΕΧΩ νιτρικα, ΕΧΩ νιτρικα, ΕΧΩ νιτρικα

δε την χρειαζομαι την αμωνια ωστε να ανεβουν τα νιτρωδη ωστε να ανεβουν τα νιτρικα.

ΕΧΩ νιτρικα
Βαγγελη θελεις διαβασμα. Αλλο σου λεει.

Δεν εχει σημασια αν εχεις νιτρικα ενω ακομα δε μηδενιζει φυσικολογικα η αμμωνια. (θα εξηγησω σε παρακατω ποστ)

Επιπλεον αν δεν υπαρχει αμμωνια να οξειδωνεται, (πχ αν δεν υπαρχουν ψαρια και συνεπως ρυποι) θα σταματησεις να εχεις νιτρικα και θα εχεις παλι αμμωνια και νιτρωδη, γιατι μιλαμε για κυκλο.
Αν σταματησεις το κυκλο με εξαφανιση της αμμωνιας (χωρις να συνεχιζεις παρεχεις ρυπους για αμμωνικοποιηση), θα σταματησει η ροη της παραγωγης ντιρωδων και στη συνεχεια νιτρικων και θα μεινεις με τα νιτρικα που ειχε το ηνερο οσο λειτουργουσε η βιολογια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 17-04-12, 16:10
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Για μένα τα πράγματα είναι απλά. Έβαλες πάρα πολλή τροφή και δεν μπόρεσε να την αντιμετωπίσει το μπόλι. Αν συνυπολογίσεις ότι η αμμωνία σε μεγάλη συγκέντρωση δεν είναι απλά θέμα χρόνου το να αντιμετωπιστεί από τα βακτήρια, αλλά είναι τοξική και για τα ίδια, έχεις την απάντησή σου.

Βάζεις μπόλι μαζί με ποσότητα τροφής ανάλογη των ψαριών που θα τάιζες και βλέπεις τις μετρήσεις σου.

Η εμφάνιση νιτρικών από μόνη της δεν είναι δείκτης στρωσίματος. Απλά σημαίνει ότι υπάρχει ένας αριθμός βακτηρίων που μετατρέπουν τα ΝΟ2 σε ΝΟ3, όχι ότι υπάρχει ο απαραίτητος πληθυσμός. Εκτός αυτού έβαλες και νερό από το άλλο σου ενυδρείο, οπότε μπήκαν και έτσι νιτρικά.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 17-04-12, 16:18
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Τα νιτρικα μειωνονται, μεγαλωνουν η μενουν σταθερα;
Ποσα νιτρικα εχει το αλλο ενυδρειο;
Φυτα εχεις;
Κανενα καινουριο υποστρωμα;
Θερμοκρασια;
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-04-12, 16:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχει σημασια αν εχεις νιτρικα ενω ακομα δε μηδενιζει φυσικολογικα η αμμωνια.
Σαν αναλυση αυτου, συμπληρωνω:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
στρωνω εδω και 3 μερες ενα ενυδρειο....
για καποιο λογο μετραω αμμωνια (0.25-0.50).
το θεμα ειναι οτι τα νιτρωδη μου ειναι μηδενικα και μετραω 10 νιτρικα.
Η εμφανιση νιτρικων στις μετρησεις, με παραλληλη εμφανιση μηδενικων νιτρωδων αλλα με υπαρξη μετρήσιμης αμμωνιας, μπορει να οφειλεται σε ετεροτροφικη νιτροποιηση (απο ετεροτροφα βακτηρια και μυκητες οπως εγραψα πιο πανω)
(Αμφισβητειται απο πολλους επιστημονες η αποκλειστικη συμμετοχη αυτοτροφων οργανισμων στη νιτροποιηση).
Εγραψες οτι και πολλους μυκητες ειχες απο την τροφη και εβαζες και βακτηρια εμποριου (που μπορει τα συγκεκριμενα να ειναι ετεροτροφα).

Αυτα (τα ετεροτροφα βακτηρια) μαζι με τους μηκητες (νιτροποιητικους), νιτρικοποιουν (δλδ παραγουν ΝΟ3) χωρις να χρειαζεται να γινεται αμμωνικοποιηση (οργανικο αζωτο που γινεται ΝΗ3/ΝΗ4) και νιτρωδοποιηση (ΝΗ3/4 που οξειδωνεται σε ΝΟ2), και να λειτουργει δλδ κανονικα ο κυκλος του αζωτου.

Συμπερασμα?
Μπορει να γινει αμεση νιτροποιηση οργανικου αζωτου, με αποκλεισμο των χημειοαυτοτροφων βακτηριων απο τη διεργασια της νιτροποιησης.
Αυτη τη στιγμη που μετραγες αμμωνια και καθολου νιτρωδη, ενω υπηρχουν νιτρικα, μπορει να σημαινει λοιπον οτι ο κυκλος του αζωτου (με νιτροποιητικα αυτοτροφα βακτηρια) δεν λειτουργουσε ή βρισκοταν μαλλον στην αρχη (οπως κανονικα σε ενα νεοστημενο ενυδρειο) και με ετεροτροφη νιτροποιηση εχεις καποια νιτρικα στις μετρησεις σου.
Ο αποκλεισμος αυτος ,μπορει να σημαινει επηρεασμος του στρωσιμοτος, δλδ μικρη εως τεραστια μειωση του ρυθμου του.


Η αποψη μου ειναι οτι α) κατι εχει παει στραβα στο μπολιασμα αλλα και στις ενεργειες μετα, και το ενυδρειο ειναι στην αρχη (απο στρωσιμο), ή β) εχει επηρεαστει (η βιολογια) αρκετα απο την ετεροτροφη νιτροποιηση, αλλα θα επανερθει σε κανονικο ρυθμο καποια στιγμη, ή γ) δεν εχουμε για διαφορους λογους, σωστα αποτελεσματα μετρησεων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-04-12, 17:13
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

παιδια οσο τα λετε επιστημονικα δεν μπορω να καταλαβω και πολλα. οτι εγινε ετσι κι αλλιως ως τωρα εγινε. Σε λιγα λεπτα ερχομαι με νεες μετρησεις να δουμε που βρισκομαστε και πως προχωραμε.

και λιγα λογια για το ενυδρειο...

120 μεικτα λιτρα - 112 καθαρα
εσωτερικο φιλτρο bluewave 05
χαλαζιακη αμμος
5 πετρες μεσα μερικες καλυμενες με τσιμεντο
πλατη φτιαγμενη απο φελιζολ καλυμενη με τσιμεντο
2 πλαστικα φυτα
-------------------------
ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 = 10
αμμωνια = 0 (ειναι και τα τεστ της ΑΠΙ σκατοχρωματισμενα)

χλωριο = 0
ΠεΧα = 7.2
GH = 16
KH = 6

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 17-04-12 στις 17:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 17-04-12, 17:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια οσο τα λετε επιστημονικα δεν μπορω να καταλαβω και πολλα
τοτε αρκεσου στο παρακατω (και βαλε ψαρια οταν γινεται φυσιολογικα και οχι με σχεδον ολικη αλλαγη νερου)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα στρωμενο ενυδρειο εχει
αμμωνια = 0
ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 > 0
πρεπει να ισχυουν και τα 3 τα παραπανω ομως!
και μη λες αυτο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδια μα δεν με προσεχετε και δε θα βγαλουμε ακρη. αφου ΗΔΗ εχω νιτρικα. ΕΧΩ νιτρικα, ΕΧΩ νιτρικα, ΕΧΩ νιτρικα, ΕΧΩ νιτρικα
ενω εχεις ηδη πει αυτο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
μετραω αμμωνια (0.25-0.50).
το θεμα ειναι οτι τα νιτρωδη μου ειναι μηδενικα και μετραω 10 νιτρικα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
αμμωνια μετραω με υγρο της ΑΠΙ τα οποια αν και δεν λενε ημ ληξης μαλλον ειναι οκ γιατι μολις τα πηρα. παντως σε νερο βρυσης που τα δοκιμασα και στο αλλο μου ενυδρειο δειχνουν 0 αμμωνια οποτε καλα πανε
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 = 10
αμμωνια = 0 (ειναι και τα τεστ της ΑΠΙ σκατοχρωματισμενα)

χλωριο = 0
ΠεΧα = 7.2
GH = 16
KH = 6
Τα APi δεν γραφουν ημερομηνια ληξης, γραφουν ομως ημερομηνια παραγωγης και συγκεκριμενη διαρκεια απο εκεινη την ημερα.
Ημερομηνία λήξης των τεστ της APi.
Το οτι τα πηρες τωρα δεν παιζει ρολο (μπορει να τα ειχαν ηδη κανα 5αρι χρονια στο καταστημα), οπως και οτι μετρας στο αλλο ενυδρειο και στη βρυση μηδεν, αφου μπορει να μη δειχνουν με ακριβεια οταν ληξουν και οχι τελειως λαθος.
Πχ το μηδεν να το δειχνει μηδεν, το 1 να το δειχνει μηδεν και το 5 να το δειχνει 1.

ΝΟ2 και ΝΟ3 με τι μετρας?
-------------------------
Το μπουκαλακι το κρατας με φοντο το ασπρο του χαρτιου με τα χρωματα και τα συγκρινεις διπλα διπλα, και σε καλα φωτισμενο με ασπρο φως, χωρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 17-04-12 στις 17:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 17-04-12, 17:27
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ωραια, οποτε τα τεστ αμμωνιας ειναι 2 ετων και εχουν ακομα ενα ετος οπως καταλαβα

τα αλλα τα μετραω αναγκαστικα με στικακια της τετρα
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 17-04-12, 18:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια, οποτε τα τεστ αμμωνιας ειναι 2 ετων και εχουν ακομα ενα ετος οπως καταλαβα

τα αλλα τα μετραω αναγκαστικα με στικακια της τετρα
Για το πρωτο τεστ (αν το κανεις οπως εγραψα πιο πανω) εχω μια εμπιστοσυνη 95% για την ακριβεια στη μετρηση που δειχνει.

Για το δευτερο τεστ ενα 50%, αν ειναι φρεσκοανοιγμενο και δεν εχει παρει για πολυ καιρο αερα κλπ. (και φυσικα γινεται συμφωνα με τις οδηγιες του).

Aυτα νομιζω πρεπει να εχεις
http://theaquariumwiki.com/Tetra_Test_6in1

Usage
You simply dip the stick into the water and swirl it about for 5 seconds, remove and shake off excess water and wait for approximately 60 seconds and compare colours on stick to side of tube.

Date Stamp
This items uses chemicals and has a finite shelf life. The metal tube when bought in 2008-08-29 had a sealed date stamp of 2010-06 which is almost 2 years.
Once the seal on the tube is broken the strips will remain effective for 5–6 months if the strips are kept in the tube at room temperature and away from direct sunlight. Less if kept at around 25-30°C (77-86°F)

Useful points
-The test strip has 3 protective bands between the groups of pads to prevent water drips from one pad contaminating the lower ones as you remove it from the water. So best to give the strip a flip of the wrist to quickly remove excess water.
-Keep the strips in the tube with the top on and away from the sun and they'll last longer. While these Nessler type kits are not super-accurate, they will lose their effectiveness over time and you don't want a seemingly good reading of 25 mg/l of nitrate to be in reality 100+mg/l!
-You'll be better able to judge the colour on the pads if you let sunlight fall on the readings. Indoor lighting may make it harder to read subtle differences
-Look for indications that the stick is past its usable state: The NO3 or NO2 squares turn yellow when dipped into water. These read false low levels of nitrate or nitrite when old. You can't trust them. See above for lifetime period once opened.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 17-04-12, 18:23
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ναι αυτο εχω και τα κανω συμφωνα με τις οδηγιες. τωρα που μετραω σωστες μετρησεις (δηλαδη ο νιτρωδη και αμμωνια και 10 νιτρικα) ποτε θα μπορω να ειμαι σιγουρος οτι ειμαι ετοιμος?

και ισχυει οτι δεν πρεπει να βαλω ολα τα ψαρακια μεσα με τη μια και πρεπει να βαζω λιγα ανα βδομαδα?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 17-04-12, 18:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι αυτο εχω και τα κανω συμφωνα με τις οδηγιες. τωρα που μετραω σωστες μετρησεις (δηλαδη ο νιτρωδη και αμμωνια και 10 νιτρικα) ποτε θα μπορω να ειμαι σιγουρος οτι ειμαι ετοιμος?

και ισχυει οτι δεν πρεπει να βαλω ολα τα ψαρακια μεσα με τη μια και πρεπει να βαζω λιγα ανα βδομαδα?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
τοτε αρκεσου στο παρακατω (και βαλε ψαρια οταν γινεται φυσιολογικα και οχι με σχεδον ολικη αλλαγη νερου)
1. Οι τιμες που εχεις ειναι απο σχεδον ολικη αλλαγη νερου, οχι απο λειτουργια του κυκλου του αζωτου
Θα ελεγα να συνεχισεις να ταιζεις (σε αποχη) για 2-3 μερες και να εχεις μηδενικα ΝΗ3 ΝΟ2 και πανω απο μηδεν ΝΟ3, για σιγουρευτεις.

2. Αυτο που ισχυει σιγουρα ειναι οτι μπορεις να βαλεις οσα ψαρια μπορει να καλυψει η ηδη υπαρχουσα βιολογια.

Ενας τροπος για ασφαλη εισαγωγη ειναι να βαζεις λιγοτερα απο οσα πιστευεις οτι μπορει να καλύψει η βιολογια.
Δλδ λιγα λιγα, οπως διαβασες.
Ετσι οταν αναπτυσεται πληρως η βιολογια για να καλυπτει τα πρωτα ψαρια, ειναι ετοιμο για να μπουν τα λιγα επομενα, κ.ο.κ.

Ενας μπακαλιστικος τροπος "μετρησης" της βιολογιας, ειναι να μπορει να μηδενιζει αμεσα την αμμωνια και τα νιτρωδη απο την εισαγωγη στο ενυδρειο της διπλασιας τροφης (σε αποχη) που θα ετρωγαν τα ψαρια που υπολογιζει να βαλει καποιος για αρχη.
Η μετρηση πρεπει να επαναλαμβανεται για μερικες φορες επι 24 ωρες, αφου η αμμωνικοποιηση των ρυπων της τροφης μπορει να αργησει και 24 ωρες, και να εχει ψευδες αποτελεσμα η αμεση μετρηση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 17-04-12 στις 18:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 17-04-12, 18:38
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ναι αυτο ρωτησα, ισως οι μετρησεις ΤΩΡΑ να ειναι απο την αλλαγη νερου. ΠΟΤΕ θα ειμαι σιγουρος οτι ειναι επειδη ειναι οκ το ενυδρειο? αν περασει ποσος χρονος κι εχω ακομα αυτες τις μετρησεις?
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 17-04-12, 18:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
....Θα ελεγα να συνεχισεις να ταιζεις (σε αποχη) για 2-3 μερες και να εχεις μηδενικα ΝΗ3 ΝΟ2 και πανω απο μηδεν ΝΟ3, για σιγουρευτεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 17-04-12, 18:56
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Πάνε αγόρασε από κάποιο φαρμακείο καθαρό διάλυμα αμμωνίας 10%, 1-2 ευρώ έχει..

Γιατί με την τροφή ούτε να υπολογίσεις πόσο "αμμωνία" ρίχνεις μπορείς, αλλά ούτε ξέρεις μετά από πόσες ώρες διασπάτε..

Με την καθαρή αμμωνία ρίχνεις 30 σταγόνες, και μετά από μια ώρα μετράς και βλέπεις 4 ppm( στο δικό μου τόσο βγήκε, στα 100 λτ, στο κάθε ενυδρείο θέλει διαφορετικές αναλογίες)
Το ενυδρείο σου θα είναι στρωμένο όταν βάζεις 4 ppm αμμωνία και σε 24 ώρες είναι 0. Μετά περιμένεις να πέσουν τα νιτρώδη πάλι στο 0, λογικά τα νιτρικά σου θα έχουν φτάσει πάνω από το όριο των test.. τότε κάνεις 80-90% αλλαγή νερού και βάζεις το 20-30% των ψαριών* που θα έβαζες συνολικά.

*όχι των ψαριών σαν τεμάχια, αλλά σαν ρυπογόνους οργανισμούς. (δλδ δε θα βάλεις 3 χρυσόψαρα, και μετά από ένα μήνα, 3 γκάπυ.. δεν παράγουν ίδιους ρύπους..)




Όλα τα άλλα που γράφουμε δυο σελίδες τώρα είναι περίσσια.. εκτός της επιστημονικής πλευράς που είναι σημαντικά, τα επιπλέον έχουν χιλιοειπωθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 17-04-12, 18:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
και λιγα λογια για το ενυδρειο...

120 μεικτα λιτρα - 112 καθαρα
εσωτερικο φιλτρο bluewave 05
χαλαζιακη αμμος
5 πετρες μεσα μερικες καλυμενες με τσιμεντο
πλατη φτιαγμενη απο φελιζολ καλυμενη με τσιμεντο
2 πλαστικα φυτα
Καλο ειναι να μας πει καποιος με πειρα σε αυτα, αν ειναι ΟΚ η εισαγωγη τσιμεντου χωρις καποια επεξεργασια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 17-04-12, 19:02
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ευχαριστω Κεν. Δελτα συμφωνεις να το κανω ετσι η οχι?

και τι γινεται αν ριξω εγω την αμμωνια σημερα και σε 24 ωρες ειναι ακομα εκει?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλο ειναι να μας πει καποιος με πειρα σε αυτα, αν ειναι ΟΚ η εισαγωγη τσιμεντου χωρις καποια επεξεργασια.
ειναι πολυ συνηθισμενη πρακτικη και επηρεαζει μονο το pH

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 17-04-12 στις 19:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 17-04-12, 19:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν εχω εμπειρια και αποψη περι φαρμακευτικης αμμωνιας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 17-04-12, 19:12
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ρίχνεις αμμωνία, μετράς την άλλη μέρα, αν έχει μηδενιστεί μετράς τα νιτρώδη, αν έχουν μηδενιστεί και λογικά έχουν αυξηθεί τα νιτρικά είσαι έτοιμος.

Αν δεν έχει μηδενιστεί η αμμωνία αλλά έχει μειωθεί συμπληρώνεις μέχρι την αρχική ποσότητα (το να βάλεις παραπάνω δεν επιταχύνει, αντίθετα δημιουργεί πρόβλημα-εγώ θα την κρατούσα στο 2) και ξαναμετράς την άλλη μέρα.

Αν μείνει ως έχει τότε το μπόλι δεν έπιασε.


Σε γενικές γραμμές είναι το ίδιο με την τροφή. Και μέχρι να βάλεις ψάρια πρέπει να συντηρείς τα βακτήρια με το φαγητό τους είτε είναι αμμωνία καθαρή είτε είναι τροφή που θα μετατραπεί σε αμμωνία.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 17-04-12, 19:14
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Με φαρμακευτικη αμμωνια εστρωσα το φιλτρο του δισκοενυδρειου οποτε εχω δει οτι πρακτικα δουλευει μια χαρα!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 17-04-12, 19:37
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

για τα ετοιμα σκευασματα στρωσιματος τι λετε?
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 17-04-12, 19:42
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Έχεις δικό σου μπόλι και θα πάρεις ζουμί; Και ξένο να ήταν το μπόλι πάλι καλύτερο είναι.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 17-04-12, 19:48
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

αφου με το μπολι δε μου βγηκε! τι να κανω ο ανθρωπος! να στρωσω προσπαθω! αν ενδιαφερεται κανεις να ερθει να πιουμε καφεδακι και να μπολιασουμε μαζι ας μου το πει!
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 17-04-12, 19:51
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Εγώ λέω να αφήσεις και το μπόλι και τα έτοιμα ζουμιά..

Μιας και θέλεις να κάνεις δοκιμές για να μάθεις ( γιατί έχεις χάσει πολλά μαθήματα στο θέμα στρώσιμο) λέω να το κάνεις από την αρχή με αμμωνία για να δεις πως δουλεύει το όλο σύστημα.

Ένα έτοιμο στρωμένο ενυδρείο με την μέθοδο της φαρμακευτικής αμμωνίας, πρέπει να μηδενίζει 3-4 ppm αμμωνία μέσα σε 24 ώρες.. (για τα νιτρώδη δεν έχω χρονομετρήσει αλλά πρέπει να θέλει παραπάνω ώρες..)
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 17-04-12, 21:03
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι εγω, ο πετσοπας, με νερο του ενυδρειου
Για αυτο μια διευκρινηση.....πως δλδ σου επλυνε τα υλικα?Τα πηγες εσυ εκει ή ηρθε αυτος σε σενα?Τον ειδες οταν το εκανε?
Νομιζω οτι το μπολι σου ηταν "αδυναμο"....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KenJiNx Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ λέω να αφήσεις και το μπόλι και τα έτοιμα ζουμιά..

Μιας και θέλεις να κάνεις δοκιμές για να μάθεις ( γιατί έχεις χάσει πολλά μαθήματα στο θέμα στρώσιμο) λέω να το κάνεις από την αρχή με αμμωνία για να δεις πως δουλεύει το όλο σύστημα.
Γιατι να παει Αθηνα μεσω Γερμανιας?Το αν μπορει να μπολιασει (σωστα ομως) ειναι και γρηγορο και αξιοπιστο ως προς το αποτελεσμα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maikl : 17-04-12 στις 21:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 18-04-12, 18:24
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ναι μπροστα ημουν. τα επλυνε σε εναν δικο του κουβα με νερο απο το ενυδρειο μου. στο σπιτι μου ολα αυτα.

το οτι το μπολι ισως να ηταν αδυναμο ειναι πολυ πιθανο μιας και το ενυδρειο απο το οποιο το πηρα ναι μεν εχει αριστες μετρησεις αλλα λειτουργει σωστα ενα μηνα μονο. δεν ξερω αν παιζει ρολο.

τι εννοω. λειτουργουσε για τουλαχιστον ενα χρονο πριν αλλα δεν ειχε μεσα ψαρια, παρα μονο ενα νεκρο κι ενα SAE. Η συντηρηση απο τον πετσοπα εγινε πριν ενα μηνα περιπου
-------------------------
ακομα μετραω 0 νιτρωδη και 10 νιτρικα και 0 αμμωνια. δεν βαζω βεβαια τροφη κτλ μεσα γιατι δεν εχω αποφασισει τι θα κανω αλλα με τετοιες μετρησεις εγω νομιζω ειμαστε οκ.

τι λετε κι εσεις που ξερετε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 18-04-12 στις 18:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 18-04-12, 19:14
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Βαγγελη πιστευω οτι δεν εχει γινει κατι ... με τη πρακτικη που ακολουθησες ακομα και να ειχε πιασει το μπολι το αφήνεις να πεθανει απο την πεινα!

Ακου τι θα κανουμε ... θα περασεις να σου δωσω μπολι να βαλεις και στο παλιο και στο καινουργιο ενυδρειο ... Να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 23-04-12, 13:16
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

γιωργο τι εννοεις δεν εχει γινει κατι?

το ενυδρειο ειχε στρωθει (συμφωνα με μετρησεις). τα ψαρακια εχουν μπει μεσα εδω και 4 μερες. προχτες μετρησα λιγα νιτρωδη (κατωτατη μετρηση) και σημερα ειμαστε μια χαρα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
στρωσιμο με αμμωνια! Dimi Γλυκό νερό - Γενικά 25 23-02-13 23:28
Answer για στρωσιμο με αμμωνια sefis Γλυκό νερό - Γενικά 4 01-05-11 13:18
Στρωσιμο με αμμωνια water_turtle_lover Αρχάριοι γλυκού νερού 8 23-02-10 21:53
Στρωσιμο Με αμμωνια (help) gkampanis Αρχάριοι γλυκού νερού 3 02-06-09 13:15
Στρωσιμο με αμμωνια sam Αρχάριοι γλυκού νερού 3 19-11-07 12:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09638 seconds with 15 queries