Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 11-08-08, 23:08   #1
Περί τύρφης ο λόγος...!
 
Το avatar του χρήστη makis206
makis206
Support Team
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος 11-08-08, 23:08
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Θέλω να κατεβάσω λίγο την τιμή του pH στο κοινωνικό φυτεμένο μου (125άρι), ενώ θέλω να κρατήσω σταθερές τις τιμές του KH που είναι 7 και GH που είναι 11. Τα ψαράκια μου είναι neon tetras και θέλω να πάω το pH στα 6,8 απ'τα 7,2 έως 7,4 όπως μου το δίνει το υγρό τεστ της ΑΡΙ.

Η λύση της τύρφης είναι η καταλληλότερη ; Να προτιμήσω τη χρήση του απιονισμένου νερού ή μήπως εγκατάσταση συσκευής Α/Ο (η οποία είναι σχεδόν ακατόρθωτο να βάλω αυτή τη στιγμή);

Γενικά τι παίζεται με την τύρφη ; Τοποθετείται μέσα στο φίλτρο ; Να προτιμήσω το εσωτερικό ή το εξωτερικό φίλτρο αν τελικά η θέση της ανήκει εκεί μέσα ; Πόση περίπου χρειάζεται για να φτάσω στα επιθυμητά επίπεδα την τιμή του pH σε 115 λίτρα νερού ;

Έχω κι άλλες ερωτήσεις

Χρειάζεται αντικατάσταση μετά από κάποιο διάστημα ; Συμπλήρωση ; Καθάρισμα όπως τα φίλτρα ας πούμε ; Δεν έχω δει καν πως είναι γι'αυτό ρωτάω τόσα πολλά...!

Ξέρω πως θα χρειαστεί κάλτσα ή κάτι παρόμοιο για να την βάλω μέσα, ελπίζω να μπαίνει και στο γνωστό διχτάκι της sera (το κουμπωματάκι με το ελατήριο το βγάζω και απλά δένω το κορδονάκι εννοείται ).

Ξανατονίζω το ότι θέλω να κρατήσω τις τιμές του KH και του GH στα ίδια επίπεδα οπότε δώστε ιδιαίτερη βάση σε αυτό όσοι μου κάνετε τη -μεγάλη ομολογουμένως- χάρη να με βγάλετε απ'το σκοτάδι !

Σας ζάλισα και το ξέρω, το ψάχνω όμως εδώ και αρκετές στο GAB και δεν βρήκα κάτι που να δίνει απαντήσεις σε όλα αυτά τα ερωτήματα.!

Ευχαριστώ
Εμφανίσεις: 3888
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY κύβος 25x25x25 xontros DIY . Φτιάχτο μόνος σου 33 30-06-08 18:43
περί riccia fluitans ο λόγος Βαγγέλης (Dearangelo) Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 19-10-07 06:12
Περί διοξειδίου ο λόγος! panosaat Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 05-05-07 21:44
Περί τροφής ο λόγος stel Αρχάριοι γλυκού νερού 11 29-06-05 20:17
ιοντοανταλακτικές ιδιότητες της τύρφης..... tasos Γλυκό νερό - Γενικά 2 31-07-04 22:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04071 seconds with 14 queries