Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-01-05, 00:07
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή "Ροντέ" η όχι ???

Με αφορμή κάποια posts που διάβασα περί "ρονταρισμένων" τζαμιών και επειδή δεν μπόρεσα να βγάλω κάποιο συμπέρασμα... ερωτώ :

Εχουμε το σχήμα της φωτό όπου δυο τζάμια κολλούνται με σιλικόνη.
Με γκρι εχω τα τζαμια, με κόκκινο τη σιλικόνη.
Ας πούμε οτι τα τζάμια έχουν πάχος 10mm.

Στην περίπτωση που τα τζάμια δεν είναι "ροντέ" (αριστερά) κατά την κόλληση έχουμε ένα λεπτό στρώμα σιλικόνης 10mm.

Στην περίπτωση που τα τζάμια είναι "ροντέ" (δεξιά - και ας πούμε οτι το ροντάρισμα "τρώει" ένα χιλιοστό από κάθε πλευρά), έχουμε ένα λεπτό στρώμα σιλικόνης 8mm και 1 χιλιοστό σε κάθε πλευρά - στην οποία "συγκεντρώνεται" ένα πιο παχύ στρώμα σιλικόνης.

Για ποιό λόγο η δεύτερη περίπτωση είναι πιο "ασταθής" από την πρώτη?

Η άποψη "αν τα τζάμια είναι ρονταρισμένα μειώνεται η <<επιφάνεια επαφής>> των τζαμιών, οπότε και η ισχύς της κόλλησης", δεν ισχύει, ως προς το πρώτο μέρος. Η επιφάνεια είναι η ίδια ακριβώς, το πάχος της σιλικόνης αλλάζει (στις άκρες).

Αυτή η "γεωμετρική ανωμαλία" των ρονταρισμένων τζαμιών παίζει τόσο μεγάλο ρόλο που να μειώνει την "αξιοπιστία" της κόλλησης ?

Λόγω της φύσης της σιλικόνης, και από προσωπική εμπειρία, ξέρω οτι όσο πιο "παχιά" είναι, είναι τόσο πιο ελαστική. Αλλά... υπάρχει ο αντίλογος "επειδή <<μπαίνει>> στις άκρες της κόλλησης περισσότερη σιλικόνη, στεγανοποιείται καλύτερα η κόλληση χωρίς ουσιαστικές διαφορές στην <<σταθερότητα>> της κόλλησης".

Τελικά "τι παίζεται" ???

Πως γίνεται η συντριπτική πλειοψηφία των "εμπορικών" ενυδρείων (αυτών που είδα εγώ τουλάχιστον) να είναι φτιαγμένα με ρονταρισμένα τζάμια, ενώ η "γραμμή" που δίνεται από αρκετούς σε αυτό (και όχι μόνο) το board να είναι τα μη ρονταρισμένα τζάμια ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-01-05, 00:26
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

εχουμε τσακωθει με τους τζαμαδες και το λεμε για σπασιμο !!!



εσυ τι λες το λεμε χωρις λογο ?????????
αν το τζαμι ειναι 10αρι ++ φυσικα δεν ειναι μεγαλο προβλημα,,
αν ειναι πιο λεπτο , εσυ τι λες ειναι το ιδιο μετα?

η νομιζεις οτι φτιαχνουν ολοι ενυδρεια 2μετρα με 10αρια και 12αρια??
παμε παρακατω.
εχεις την εντυπωση οτι τα εργαστασια τα φτιαχνουν οπως τα φτιαχνουμε εμεις?????
αυτο λοιπον που < παιζεται > ειναι το οτι τα ριχνουν σε καλουπι και δεν τους φευγει χιλιοστο στο κολλημα.πολυτελεια που εμεις δυστυχως δεν εχουμε.
εξαλλου το οτι το λενε ολοι οσοι εχουν πιασει τζαμι και το κολλησαν, ειναι τυχαιο λες???


μπορω να γραφω καμια ωρα...αλλα πιστευω αυτα ειναι αρκετα.
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-01-05, 00:35
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Εγώ είμαι υπέρ των ρονταρισμένων τζαμιών για τους λόγους που αναφέρεις και από πλευράς αισθητικής.
Από συζήτηση που είχα παλιότερα μου είπαν ότι κυρίως στα μεγάλα πάχη τζαμιών πχ 12mm και άνω προτιμούν τα ρονταρισμένα για να μην δημιουργηθεί κάποιο ραγισματάκι κατά την τοποθέτηση, αν κοντράρει η γωνία του πλαϊνού τζαμιού με το τζάμι της βάση.
θα πάω και λίγο πιό πέρα την συζήτηση όσον αφορά το πρεσσάρισμα των τζαμιών με το εξής.
Στις κατασκευές μεγάλων ενυδρείων βάζουν σύρματα-εμπόδια ανάμεσα στα τζάμια για να μην εφαρμόσουν τα τζάμια από το βάρος τους, έτσι ώστε να μείνει μεγαλύτερο κενό ανάμεσα στα τζάμια και να δεχτεί μεγαλύτερη ποσότητα σιλικόνης.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-01-05, 00:55
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

εχω φτιαξει πριν χρονια ενυδρειο με 6αρι τζαμι και κολλημενο ετσι ομως στο σκιτσο.
Δεν ειχε κανενα προβλημα για πολλα χρονια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-01-05, 01:37
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Θεωρητικά το ροντάρισμα των τζαμιών λειτουργεί όπως οι "φρέζες" στις σιδερένιες διατομές σε μεταλλικές κατασκευές. Δημιουργείται ισχυρότερη συγκόλληση μεγαλύτερης διείσδυσης. Προσωπικά είμαι υπέρ των ρονταρισμένων τζαμιών.
Γενικά όταν κολλάμε δύο επιφάνειες, αυτές δεν πρέπει να έρχονται σε επαφή. Πρέπει δηλαδή να αφήνουμε κάποια χάρη ώστε να "πιάσει" η ρίζα της συγκόλλησης.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-01-05, 03:16
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Επειδή με βασανίζει μια μικρή επιφεκίτιδα το σχέδιο δεν ειναι οτι τελειοτερο.
Sorrrrry που δεν θα συμφωνήσω μαζί σας.
Αλλo το σχεδιο που εβγαλε ο φίλος κώστας και άλλο αυτό που ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
Ο λόγος είναι οτι στο σχέδιο του κώστα δείχνει να έχει μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής απότι ειναι στην πραγματικότητα. (8 mm)
Αυτό που έκανε ο κώστας στο σχέδιο γίνεται και με γυαλόχαρτο.
Δεν μιλάω στο περίπου γιατί έχω το ρονταρισμένο δίπλα μου.
Το ροντέ γίνεται υπο γωνία.
Ανάλογα λοιπόν με την γωνία και το βάθος η επιφάνεια του τζαμιού μειώνεται αισθητά. (5,2 mm)
Οσοι λοιπόν έχεται ρονταρισμένα τζάμια μετρήστε τα τώρα.
Επιφανεια επαφής χωρίς ροντε 10 mm
Επιφάνεια επαφής με ροντέ 5,2 mm
Ειναι το ίδιο?
Αν για οποιοδήποτε λόγο,(αστοχία στο κόψιμο) η βάση του τζαμιού ξεφύγει 1 mm (3η εικόνα τότε) η επιφάνεια επαφής μειώνεται ακομα ποιο πολύ.(3,4 mm)
Δηλαδή κάνει νυχάκι.
Εγώ είμαι υπέρ του γυαλόχαρτου και κατά του ροντέ
Γαύρε δεν εισαι μόνος

ΥΓ.
Αν το τζάμι μας αντι για 10 mm ήταν εργοστασιακό >=8 τότε θα περίσσευε μια τρίχα για κόλλημα.
Γιαυτό υπάρχουν τα καλουπια όπως ανέφερε ο γαύρος.
Εμείς δεν έχουμε καλουπια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-01-05, 04:13
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Καλά εσύ Γιάννη ξέφυγες τελείως.
Αν μιλάγαμε για την οριζόντια επιφάνεια και μόνο θα είχες δίκιο.
Έλα όμως που μεσολαβεί η σιλικόνη.
Αν ήταν όπως τα έλεγες, τότε όντως θα ίσχυε αν βάζαμε σιλικόνη μόνο στην οριζόντια επιφάνεια, όμως η σιλικόνη πάει και στο ροντάρισμα.
Κάτι έγραψα παραπάνω για εσκεμένες, μεγαλύτερες αποστάσεις ανάμεσα στα τζάμια, για ρίξτου μία ματιά.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-01-05, 12:25
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Θεωρητικά το ροντάρισμα των τζαμιών λειτουργεί όπως οι "φρέζες" στις σιδερένιες διατομές σε μεταλλικές κατασκευές. Δημιουργείται ισχυρότερη συγκόλληση μεγαλύτερης διείσδυσης. Προσωπικά είμαι υπέρ των ρονταρισμένων τζαμιών.
Γενικά όταν κολλάμε δύο επιφάνειες, αυτές δεν πρέπει να έρχονται σε επαφή. Πρέπει δηλαδή να αφήνουμε κάποια χάρη ώστε να "πιάσει" η ρίζα της συγκόλλησης.
σιγα μην βαλουμε κ/δοκους στα ενυδρεια !!!!

το εικονακι γεωργιε ειναι για σενα τωρα....
η συγκριση ηταν τελειως .....( ΤΟ ΕΙΚΟΝΑΚΙ ΡΕ ΓΜΤ ).... μαπα!!!

αν συγκρινεις τη σιλικονη πουναι λαστιχο με το μεταλλο της ηλεκτροσυγκολλησης η της οξυγονοκολλησης που γινετε ενα σωμα με το σιδερο , θες εικονακι !!!

και φυσικα περι ρονταρισματος δεν εχω τπτ να πω, ταπε ο γιαννης πριν, τα ξαναπαμε να μην τα ξαναλεμε !!!

απλα καποιος που κοβει το ματι του ας δει την ρονταρισμενη επιφανεια του τζαμιου και θα καταλαβει.....
σχεδον η μιση φευγει !!
ας πουν οι ειδημονες παρα κατω πως ...ταχουν κολλησει !! ( και να πω παλι οτι μιλαμε για τζαμια κατω απο 10 χιλ. )

και κατι ακομη !!
απο τη θεωρια περι του πως γινεται, μεχρι την πραξη, το να το κάνεις δηλαδη, απεχει απο δω ως την ιαπωνια!!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-01-05, 13:10
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
απλα καποιος που κοβει το ματι του ας δει την ρονταρισμενη επιφανεια του τζαμιου και θα καταλαβει.....
σχεδον η μιση φευγει !!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
όντως θα ίσχυε αν βάζαμε σιλικόνη μόνο στην οριζόντια επιφάνεια, όμως η σιλικόνη πάει και στο ροντάρισμα.
Κάτι έγραψα παραπάνω για εσκεμένες, μεγαλύτερες αποστάσεις ανάμεσα στα τζάμια, για ρίξτου μία ματιά.
τίποτα παραπάνω, και για να μην τα ξαναλέμε που λέει και ο Γαύρος, ξαναδιαβάστετο από την αρχή το ποστ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-01-05, 14:43
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Μια τεχνικη διευκρινιση για το ιστορικο του πραγματος, τα καλουπια που λετε λεγονται "Καλιμπρες" και η δουλεια τους ειναι να κρατουν τα μερη που ειναι να κολληθουν στη σωστη διασταση,καθετοτητα κλπ.
Τα χρησιμοποιουν στην μαζικη παραγωγη για αυξηση της παραγωγικοτητας.

Αν θελατε ας πουμε να κανετε και εσεις 10 ιδια ενυδρεια τοτε μια καλιμπρα θα σας εξοικονομουσε τεραστιο χρονο.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-01-05, 17:40
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αυτό που λες εδώ Θεόδωρε:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
και κατι ακομη !!
απο τη θεωρια περι του πως γινεται, μεχρι την πραξη, το να το κάνεις δηλαδη, απεχει απο δω ως την ιαπωνια!!!
Δεν έχει καμία σχέση με αυτό:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
απλα καποιος που κοβει το ματι του ας δει την ρονταρισμενη επιφανεια του τζαμιου και θα καταλαβει.....
σχεδον η μιση φευγει !!
Δηλαδή για να καταλάβω... με το μάτι το πας;
Πρακτικά τώρα, το ρονταρισμένο τζάμι έχει μεγαλύτερη επιφάνεια συγκόλλησης απ'ότι το μη τροχισμένο. Μην κοιτάς μόνο την κάθετη επιφάνεια (μη τροχισμένη) ενός ρονταρισμένου τζαμιού. Όπως λέει και ο Γιώργος (halvas), η σιλικόνη πιάνει και στις ρονταρισμένες επιφάνειες, αυξάνοντας έτσι και την συνολική επιφάνεια συγκόλλησης.

Έχω κολλήσει πολλά ενυδρεία (θυμήσου τις συζητήσεις μας όταν ήσουν έτοιμος να φτιάξεις το θηρίο σου) διαφόρων διαστάσεων και χρησιμοποιώντας διάφορα πάχη τζαμιών (από 8 έως 15 mm)... πάντα ρονταρισμένα. Όλα τα ενυδρεία είναι σε λειτουργία αυτή τη στιγμή και κανένα δεν παρουσιάζει το παραμικρό πρόβλημα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-01-05, 19:32
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

καποιος εχει αστιγματισμο νομιζω !!!
αν η αριστερη επιφανεια ειναι μεγαλυτερη απο την δεξια ....

και σημειωτεον οτι δεξια το αποξω μερος δεν σιλικοναρεται !!!
αρα εινα φυρα !!!
τωρα η με το ματι θες η με το διαβητη θες, η με το μετρο θες, οτι και να πειτε η δεξια, να ειναι πιο μεγαλη επιφανεια συγκολλησης , αποκλειεται !!
εκτος και βγηκε νεα φυσικη οπου η μικροτερη λογιζεται ως μεγαλυτερη !!!

οσο για τα quotes που εβαλες γεωργιε, φυσικα και το ενα με το αλλο δεν εχει σχεση !!! αντιπαραθετεις 2 θεματα εντελως ασχετα μεταξυ τους , και εσυ τα συνεκρινες και τα εβγαλες... ασχετα !!! χαιρω πολυ !!
το ενα λεει περι θεωριας και πραξης ενω το αλλο μιλαει κατα ποσο η επιφανεια ειναι μικροτερη οταν ρονταρεται που ειναι φανερη ακομη και με ενα απειρο ματι !!!
οτι ειναι ασχετα, δεν χρειαζοταν να το επαναλαβεις ..ειναι απο την φυση τους...
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-01-05, 20:10
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Ε πως ρε γαυρε,αφου η σιλικονη θα τρεξει και απ'εξω στην αριστερη μερια, ε θα βαλεις το δαχτυλο μετα και θα τον στοκαρεις τον αρμο.αμα το κανεις αυτο στην αριστερη ειναι μεγαλυτερη η ποσοτητα της σιλικονης.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-02-05, 15:39
alfacom Ο χρήστης alfacom δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2003
Περιοχή: Ν Ερυθραία
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παιδια να ρωτησω κατι ?
Πρεπει να ρονταριστουν τα τζαμια απο ολες τις πλευρες?
Εαν ρονταρης τις εξωτερικες γωνιες και αυτο για λογους και ομορφιας αλλα και ασφαλειας δηλαδη για να μην χτυπησει η γωνια οπως λετε παραπανω ,και τα αλλα τζαμια που ενωνουν μεταξυ τους με σιλικονη μεινουν τετραγωνα τι πειραζει?

Λεω τωρα εγω.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-02-05, 17:16
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Πάντως επειδή πήγα χθες και ρώτησα τιμές για τζάμια και του είπα οτι τα θελω για ενυδρείο, μου είπε να μην το σκεφτώ καν να μην είναι ρονταρισμένα.Βέβαια λεφτά θα βγάλει απο εκει οπότε μπορεί να το είπε και έτσι, απλά το επισημαίνω.
Και επειδή μου έδειξε και κάποια ήδη ρονταρισμένα, η επιφάνεια που αφαιρείται είναι πραγματικά ελάχιστη.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-10-07, 15:49
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

μετα απο δυο χρονια που διαβαζω το θεμα παρατηρω το εξης
εχουν χαθει ολες οι εικονες που αναφερονται ολοι και εγω δεν καταλαβαινω τιποτα επι της ουσιας της συζητησης

μπορει να γινει κατι με τις εικονες; (το φαινομενο ειναι πολυ συχνο σε παλια θεματα, και ειδικα εμεις οι αρχιολογοι εχουμε προβλημα)
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-10-07, 16:04
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

εδώ αναφέρεσαι σε μερική τήξη μετάλλου...
αν μετρά κάτι υπέρ, είναι η προσαύξηση της επιφάνειας πρόσφυσης και μόνο..
δηλαδή για 45 μοίρες η τετραγωνική ρίζα της υποτείνουσας του ορθογώνιου που δημιουργείται (δηλαδή το μήκος της υποτείνουσας που είναι κατά τι μεγαλύτερο απο τις κάθετες, που μια εκ των οποίων χάνεται για να δημιουργηθεί η υποτείνουσα..
Να ρωτήσω καλύτερα, αν έχει παρτηρηθεί, και πιό ήταν αυτό, πρόβλημα που να οφείλεται στη μία απο τις δύο εκδοχές.. δηλαδή κάτι που θα είχε αποφευχθεί αν δεν...
ετοιμάζομαι να κολλήσω ένα..
εχω και ίδιον όφελος να μάθω! ευχαριστώ τους ειδικούς!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-10-07, 16:33
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
μετα απο δυο χρονια που διαβαζω το θεμα παρατηρω το εξης
εχουν χαθει ολες οι εικονες που αναφερονται ολοι και εγω δεν καταλαβαινω τιποτα επι της ουσιας της συζητησης

μπορει να γινει κατι με τις εικονες; (το φαινομενο ειναι πολυ συχνο σε παλια θεματα, και ειδικα εμεις οι αρχιολογοι εχουμε προβλημα)
ευχαριστω
Τα attachments πριν τον Ιουλιο του 2006 εχουν χαθει οριστικως...
Μονο οι συγγραφεις τους μπορουν να τα ξαναβαλλουν..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-10-07, 16:39
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

οκ sir ευχαριστω
μια αλλη ερωτηση τι ειναι το ροντε;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-10-07, 16:57
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ sir ευχαριστω
μια αλλη ερωτηση τι ειναι το ροντε;
το ροντέ προοκύπτει απο το round, διλαδή κομμένο στρογγυλά, σε τομή δηλαδή, αλλα μάλλον για φαλτσοκόψιμο θα το έλεγα, φάλτσο πάλι σημαίνει λάθος. Φαντάσου ένα Π που οι δύο γωνίες του έχουν λειανθεί..
περίπου
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-10-07, 19:57
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

οκ Βαγγελη ευχαριστω
υποθετω οτι η ολη κουβεντα γινεται για το αν θα ειναι ροντε οι πλευρες του γυαλιου που θα κοληθουν με σιλικονη σωστα;
οι πλευρες που θα φενονται και ειδικα οι επανω ΠΡΕΠΕΙ να ειναι ροντε για να μην κοβουν ετσι δεν ειναι;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βαγγέλης (Dearangelo) Εμφάνιση μηνυμάτων
το ροντέ προοκύπτει απο το round, διλαδή κομμένο στρογγυλά, σε τομή δηλαδή, αλλα μάλλον για φαλτσοκόψιμο θα το έλεγα, φάλτσο πάλι σημαίνει λάθος. Φαντάσου ένα Π που οι δύο γωνίες του έχουν λειανθεί..
περίπου
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-10-07, 19:42
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

νομίζω πως η όλη ιδέα από εκεί ξακινάει.. να γίνει λιγότρο επικίνδυνο στην αφή... ναι σαφώς και έιναι προτιμότερο σαν τελικό αποτέλεσμα η εξωτερική ακμή να είναι "σπασμένη"... ρονταρισμένη
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-10-07, 19:54
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

αμα θελουμε να μην κοβει το γυαλι το τριβουμε με ενα γυαλοχαρτο και δεν κοβει δεν εχει καμια σχεση με αυτο το ροντε<με το να μην κοπουμε>
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-10-07, 19:59
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

έχεις απόλυτο δίκιο, μόνο, που εγώ, για το δικό μου ριφάκι που θα ετοιμάσω, το προτιμώ ρονδέ... η καλύτερα beveled
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-10-07, 20:45
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

εσυ στο δικο σου ενυδρειο τι θα εκανες ροντε η γυαλοχαρτο; αναφερομαι στις πλευρες του γυαλιου που δεν κολανε πουθενα πχστις επανω μεριες η στην μερια της κοντρας που δεν κολιεται στο τζαμι

παντως ξαναδιαβαζοντας απο την αρχη το παρων θεμα αν με ρωτησει καποιος τι ειναι το πιο σωστο δεν ξερω να απαντησω


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
αμα θελουμε να μην κοβει το γυαλι το τριβουμε με ενα γυαλοχαρτο και δεν κοβει δεν εχει καμια σχεση με αυτο το ροντε<με το να μην κοπουμε>
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-10-07, 21:00
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

νομίζω πως έχει μονο αισθητική και πρακτική αξία..
οτι φαινεται, κάν'το ρονδε για ασφάλεια και για ομορφιά..
για οικονομία όμως, κάντο και με γυαλόχαρτο...
αν το αφήσεις ακατέργαστο, πρόσεχ τα δάχτυλά σου..
αυτή είναι η άποψη μου..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
αμα θελουμε να μην κοβει το γυαλι το τριβουμε με ενα γυαλοχαρτο και δεν κοβει δεν εχει καμια σχεση με αυτο το ροντε<με το να μην κοπουμε>
...όμως με τί έχει? κατ' εσέ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Βαγγέλης (Dearangelo) : 24-10-07 στις 21:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-10-07, 22:03
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
εσυ στο δικο σου ενυδρειο τι θα εκανες ροντε η γυαλοχαρτο; αναφερομαι στις πλευρες του γυαλιου που δεν κολανε πουθενα πχστις επανω μεριες η στην μερια της κοντρας που δεν κολιεται στο τζαμι

παντως ξαναδιαβαζοντας απο την αρχη το παρων θεμα αν με ρωτησει καποιος τι ειναι το πιο σωστο δεν ξερω να απαντησω
οι επανω μεριες του ενυδρειου ετσι και αλλιως δεν φαινονται τι σε πειραζει τοτε?
Παράθεση:
...όμως με τί έχει? κατ' εσέ?
δεν ειμαι ειδικος σε αυτο και δεν θα παρω θεση για το τι ειναι καλυτερο <δυο ενυδρεια εχω κολησει ενα ροντε και ενα οχι και τα δυο δεν ειχαν κανενα προβλημα>

ας προσπαθησουμε να μην βγαζουμε ευκολα συμπερασματα χωρις να ξερουμε και ιδιαιτερα σε ενα παλιο τοπικ που γραφουν τοσο εμπειρα ατομα κριμα ειναι να το κανιβαλισουμε...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-10-07, 09:46
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
οι επανω μεριες του ενυδρειου ετσι και αλλιως δεν φαινονται τι σε πειραζει τοτε?

δεν ειμαι ειδικος σε αυτο και δεν θα παρω θεση για το τι ειναι καλυτερο <δυο ενυδρεια εχω κολησει ενα ροντε και ενα οχι και τα δυο δεν ειχαν κανενα προβλημα>

ας προσπαθησουμε να μην βγαζουμε ευκολα συμπερασματα χωρις να ξερουμε και ιδιαιτερα σε ενα παλιο τοπικ που γραφουν τοσο εμπειρα ατομα κριμα ειναι να το κανιβαλισουμε...
Την επόμενη φορά που θα σκεφτώ καν να εκφέρω γνώμη η επικοινωνήσω τις όποιες ατελείς γνώσεις μου, μείνε σίγουρος, πως θα τις προ-υποβάλλω στην ευγενή σου κρίση... και θα αναμένω αγωνιωδώς την ευγενική τόσο όσο και ώριμη άποψη σου σοφέ μου φίλε.

ΥΓ κανίβαλος ιδεών άλλων, και ιδιαίτερα "παλιών άλλων" όπως το έθεσες, δεν υπήρξα ποτέ, Ομως, προβληματισμένος και σκεπτικός για αυτά που με περιβάλλουν ήμουν πολύ συχνά.

Παρεπιπτώντος, ΔΕΝ έχω καμία εμπειρεία σε κατασκευ'η ενυδρείων,
Ανάλυση των αναγραφομένων και μία κριτική επεξεργασία της προαναφερθείσας γνώσης επιχείρησα ΜΟΝΟΝ..
και όλα αυτά γιατί σκέφτομαι να τολμήσω και γω να κατασκευάσω αλλα μάλλον ήμουν σε λάθος topic.
εδώ βαράνε όσους διαφωνούν!


Καλή μέρα σε όλους! φίλιους και μή
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-10-07, 10:04
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παρακαλώ να μείνουμε εντός θέματος, χωρίς προσωπικές αντιπαραθέσεις.
Είναι κρίμα να αρχίσουμε να σβήνουμε και να κλειδώνουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-10-07, 12:08
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρακαλώ να μείνουμε εντός θέματος, χωρίς προσωπικές αντιπαραθέσεις.
Είναι κρίμα να αρχίσουμε να σβήνουμε και να κλειδώνουμε.
λυπάμαι, δεν θα ξανασυμβή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10063 seconds with 12 queries