Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-04-04, 19:05
moogy Ο χρήστης moogy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-03-2004
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή Πάει το στρώσιμο η θα το σώσουμε?

Παιδιά απογοητεύτικα!!! Αρχισα το στρώσιμο του ενυδρείο μου πριν από 19 μέρες ακριβώς. Μέσα στο ενυδρείο από την αρχή είχα ένα χρυσόψαρο που βοηθούσε στο στρώσιμο! Όλα πήγαιναν τέλεια, ήμουν στο τελευταίο στάδιο του στρωσίματος όπου μετά από την αύξηση του ΝΟ2 ακολούθησε αύξηση του ΝΟ3 και ήμουν λίγο πρίν την μερική αλλάγη νερού ώστε να αρχίσω να βάζω ψάρια. Την Μεγ. Δευτέρα αρρώστησε το χρυσόψαρο από ick και τελικά Μεγ. Τετάρτη πέθανε! Δυστυχώς μόλις τότε άρχισα και την χρήση του Costapour για να σώσω πλέον όχι το ψάρι (που είχε ήδη πεθάνει) από το ick αλλά το νερό. Μεγάλη Πέμπτη ήταν η δευτερη μέρα θεραπείας του νερού. ΟΜΩΣ!!!! Μεγ. Πεμπτη έφυγα για 4ήμερο γύρισα σήμερα Δευτέρα, πήρα μετρήσεις και... ΝΟ2=0, ΝΟ3=0. Είπα πως χάλασε το στρώσιμο λόγω των φαρμάκων ή λόγω του ότι δεν υπήρχε πηγή φαγητού για τα βακτήρια. Μέχρι εδώ λέω δεν βαριέσαι ας το ξανακάνω πάλι από την αρχή. Έλα όμως που έσκασε μύτη η ξαδέρφη μου (σαν εκπλήξη) με 5 τιγράκια δώρο για να τα βάλουμε σαν ξεκίνημα χωρίς φυσικά να ξέρει τι είχε γίνει με το νερό την τελευταία εβδομάδα! Επομένως, HELP!!! Τι κάνω? Θα αντέξουν αυτά τα 5 ένα νέο στρώσιμο? Θα χρειαστώ όντως νέο στρώσιμο ή η μέτρηση που πήρα και έδειξε ΝΟ2 και ΝΟ3 μηδέν σημαίνει κάτι άλλο? Υπάρχει κάτι να κάνω ώστε να σώσω λίγο την κατάσταση?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Note τα τιγράκια δεν μπορεί να τα πάρει πίσω η ξαδέρφη μου!
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-04-04, 20:31
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

έχει ολοκληρωθεί η θεραπεία ICK;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-04-04, 20:35
moogy Ο χρήστης moogy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-03-2004
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Μένουν ακόμα 2 ημέρες.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-04-04, 20:39
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

απο πλευράς στρωσίματος νομίζω ότι είσαι ο.κ.Οσο αφορά το ick αν έχεις ανεβάζει και θερμοκρασία σε 1-2 μέρες πρέπει να είσαι εντάξει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-04-04, 20:42
moogy Ο χρήστης moogy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-03-2004
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Γιατί όμως μηδενίστηκαν έτσι απότομα τα ΝΟ2 και ΝΟ3. Επηρεάζονται τόσο απο τα φάρμακα? Η εξαφανίστηκαν τελείως?Και αν ναι δεν θα έχει επιπτώσεις στο νερό?
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-04-04, 01:04
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή Re: Πάει το στρώσιμο η θα το σώσουμε?

Κατ'αρχάς όταν υπάρχει ICH και αδειάσει το ενυδρείο από ψάρια (όπως στην περίπτωσή σου, moogy) δεν υπάρχει λόγος να γίνει θεραπεία στο νερό. Το παράσιτο του ICH χρειάζεται ξενιστή, απ'όπου και τρέφεται, για να ζήσει και από αυτό εξαρτάται. Αν δεν υπάρχει ξενιστής για λίγες ημέρες, το παράσιτο παύει να υπάρχει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moogy
ήμουν στο τελευταίο στάδιο του στρωσίματος όπου μετά από την αύξηση του ΝΟ2 ακολούθησε αύξηση του ΝΟ3 και ήμουν λίγο πρίν την μερική αλλάγη νερού ώστε να αρχίσω να βάζω ψάρια
Εδώ λες ότι είχες ένδειξη νιτρικών αλάτων στις μετρήσεις σου.
Το ενυδρείο αυτή τη στιγμή έχει μείνει 5 μέρες χωρίς τροφή για τα όσα βακτηρίδια είχαν δημιουργηθεί. Δηλαδή δεν έχει στρώσει.
Θύμησέ μας πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου. 5 τιγράκια είναι πολλά για άστρωτο ενυδρείο. Αν τα έχεις ήδη βάλει στο ενυδρείο, κάνε μετρήσεις καθημερινά ή μέρα παρά μέρα. Όταν ξεφεύγουν τα ΝΗ3/ΝΟ2 να κάνεις μερική αλλαγή νερού.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-04-04, 10:12
moogy Ο χρήστης moogy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-03-2004
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι 60 λίτρα. Τελείως άστρωτο είναι το νερό? Πάει τόσων ημερών κόπος? Να ξαναρχίσω από την αρχή με τον ίδιο τρόπο το στρώσιμο ή υπάρχει κάποια διαφοροποίηση λόγω του προηγούμενου (έστω και αποτυχημένου) στρωσίματος?
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-04-04, 19:13
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Γνώμη μου είναι να συνεχίσεις με τον ίδιο τρόπο το στρώσιμο από εκεί που το άφησες. Βέβαια μπορείς και να συνεχίσεις χρησιμοποιώντας αμμωνία ή τροφή αντί ζωντανού ψαριού ή, αν μπορείς, να χρησιμοποιήσεις παλιά υλικά φίλτρου από κάποιον φίλο.
Η μόνη διαφοροποίηση που ίσως να υπάρχει είναι να ολοκληρωθεί το στρώσιμο γρηγορότερα (αν και εφόσον έχουν μείνει έστω και κάποια από τα ωφέλιμα βακτηρίδια).
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-04-04, 23:08
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το παράσιτο του ICH χρειάζεται ξενιστή, απ'όπου και τρέφεται, για να ζήσει και από αυτό εξαρτάται
Συμφωνω απολυτως. Δεν κινδυνευεις απο ick πια. Απο μη στρωσιμο του ενυδρειου σου ομως κινδυνευουν τα τιγρακια τα οποια ουτως η αλλως θα στρεσσαριστουν απο την διαδικασια. Θελει μεγαλη προσοχη και συνεχεις μετρησεις διοτι η αμμωνια ειναι ακομα και σε μικρες ποσοτητες δηλητηριωδης.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-04-04, 10:17
moogy Ο χρήστης moogy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-03-2004
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Θα προσέξω λοιπόν (με καθημερινές μετρήσεις) τα επίπεδα αμμωνίας να κυμαίνονται σε μηδενικά επίπεδα (αλλαγές νερού όποτε αυτό είναι αναγκαίο), ώστε μέχρι να αναπτυχθούν πάλι τα ωφέλιμα βακτήρια, να έχω το δυνατόν λιγότερα προβλήματα με τα τιγράκια. Σωστά?
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-04-04, 01:32
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αν και θεωρώ 5 τιγράκια σε άστρωτο (ή έστω ημιστρωμένο) ενυδρείο 80 λίτρων πολύ επικίνδυνο (ειδικά για αρχάριο), συνέχισε όπως είπαμε... και με τακτικές μετρήσεις.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04275 seconds with 12 queries