Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-09, 17:57
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή Εκανα μετρησεις!

Σημερα πηρα ολα τα τεστ (υγρα) για να κανω μετρησεις!εχουμε και λεμε λοιπον

PH:7,5-8
gH(γενικη σκληροτητα):12-13
KH(ανθρακικη σκληροτητα):7-8
NH4/Nh3(αμμωνια):0 mg/l
N02(Nιτρωδη):0 mg/l
N03(Νιτρικα):0 mg/l

Ειμαι ενταξει απο τις μετρησεις?To ενυδρειο το εστησα στις 29-12-08!Μεσα θα βαλω γκαπι!Το ενυδρειο μου ειναι 50 λιτρα καθαρα!Μεσα εχω κερατοφυλλο και ενα φυτο που αγορασα σημερα που δεν θυμαμαι πως λεγεται ειναι χαμηλο και ειναι σαν τριφυλλι! Επισης τα τεστ ειναι της sera!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-09, 20:59
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

με τι στρωνεις το ενυδρειο? λογικα δεν εχεις ξεκινισει η διαδικασια του στρωσηματος...
δες εδω για τον κυκλο του αζωτου
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
και εδω για το στρωσημο...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
και γενικα διαβασε εδω
http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-09, 07:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια χαρα ειναι το νερο σου για γκαπυ

Κοιτα και στις αγγελιες για κλαδεματα απο ευκολα φυτα και πεταξου και παρτα αν ειναι απο Αθηνα.

Για το στρωσιμο διαβασε τα αρθρα που σου εδωσε ο φιλος ο aaaooll και να θυμασαι το βασικο οτι δεν βαζουμε τα ψαρια ολα μαζι με τη μια, αλλα σταδιακα να προλαβαινει το φιλτρο να "φορτωνει" βιολογια.

Μαλλον δεν καταλαβες πως στρωνει το ενυδρειο και "τρεχει" χωρις να στρωνει ουσιαστικα απο 29/12.
Η βιολογια (βακτηρια που κατοικουν στα υλικα του φιλτρου ως επι των πλειστων) χρειαζεται "φαι".
Το φαι της ειναι οι "ρυποι" απο τα αποβλητα των ψαριων, τις αφαγωτες τροφες, τα σαπια φυλλαρακια απο τα φυτα.
Αν δεν υπηρχαν αυτα δεν εστρωνε το ενυδρειο και γι'αυτο δεν φαινονται στις μετρησεις σου, δειγματα απο αμμωνια, νιτρωδη ή νιτρικα.
Αν εριχνες λιγη τροφη μεσα στο νερο θα υπηρχε ρυπος για να ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου. (κοιτα κι αυτο)

Ξεκινα τωρα και παρε και βοηθημα ετοιμα "βακτηρια" του εμποριου μηπως και επιταχυνουν το στρωσιμο. (πχ tetra safe start μαζι με tetra bactozym).
Μη ξεχνας πρεπει να "ταιζεις" τη βιολογια παντα μεχρι να στρωσει και μετα να βαλεις ψαρια και αυτα ενα ενα σταδιακα.

Οι μετρησεις πρεπει να πανε καπως ετσι http://www.bestfish.com/newtank3.html
Να ανεβει δηλαδη η αμμωνια μετα τα νιτρωδη ενω ελλατωνεται η αμμωνια και μετα να ανεβουν τα νιτρικα ενω ελλατωνονται τα νιτρωδη.
Οταν εχεις μετρησεις : αμμωνια 0, νιτρωδη 0 και νιτρικα πανω απο το μηδεν εχει στρωσει.
Κανεις μια αλλαγη νερου τοση οσο να κατεβουν τα νιτρικα σε ασφαλη επιπεδα (5-20 ppm) και βαζεις το πρωτο ψαρι.
Μετα το στρωσιμο κρατα τις τιμες παντα : ΝΗ3 αμμωνια 0, ΝΟ2 νιτρωδη 0, ΝΟ3 νιτρικα 5-15 (25 μαξιμουμ).
Καλη τυχη.

ΥΓ τα γκαπυς πανε ή μονο αρσενικα (αν δεν θελεις να εχεις γεννες και δεν ξερεις τι να κανεις τα μωρα καθε φορα) ή 3 θυληκα για καθε 1 αρσενικο.
Αν ειναι πολλα τα αρσενικα και λιγα τα θηλυκα θα τα ψοφησουν στο κυνηγι, ενω με πιο πολλα θηλυκα θα μοιραζεται η πιεση
Μετα βαλε και κανενα applesnail που ειναι πολυ ομορφα και ταιριαζουν. (κανουν και τρομερη δουλεια απο καθαρισμα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-09, 15:11
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Για σαλιγκαρακια το σκεφτηκα κι εγω!Θα βαλω σιγουρα κανα δυο μεσα!Απο ψαρια θα βαλω 1 αρσενικο και 3 θηλυκα!Συνολο 4 ψαρια δηλαδη μιας και το ενυδρειο μου δεν ειναι για περισσοτερα!Ομως αν ολα πανε καλα σκεφτομαι να παρω ενα αρκετα μεγαλυτερο ενυδρειο!Αλλα θελω πρωτα να δω αν τα καταφερνω με το πιο μικρο και μετα βλεπουμε!Τροφη το διαβασα και σημερα ειναι η τριτη μερα που εριξα!Επισης κανα φυλλο που πεφτει απο τα φυτα το αφηνω και δεν το μαζευω για την αμμωνια!Επισης να ρωτησω και κατι αλλο?οταν πηγα στο πετ για να αγοραζω τι φιλτρο κλπ για να αρχισω το στησιμο ο πετσοπας μου δωσε αντιχλωριο, το sera nitrivec, και ενα ektozon!Αυτο τι ειναι?(ektozon)
Μου πε να βαλω ενα κουταλακι του γλυκου!Για βακτηριδια που αναφερατε πιο πανω να συνεχιζω να βαζω το nitrivec?Εβαζα μονο τις 3 πρωτες μερες!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-01-09, 02:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Για σαλιγκαρακια το σκεφτηκα κι εγω!Θα βαλω σιγουρα κανα δυο μεσα!Απο ψαρια θα βαλω 1 αρσενικο και 3 θηλυκα!Συνολο 4 ψαρια δηλαδη μιας και το ενυδρειο μου δεν ειναι για περισσοτερα! Αργοτερα και αν κανεις κανονικα τις αλλαγες νερου μπορεις να βαλεις μερικα ακομα και να τα διπλασιασεις.
Ομως αν ολα πανε καλα σκεφτομαι να παρω ενα αρκετα μεγαλυτερο ενυδρειο!Αλλα θελω πρωτα να δω αν τα καταφερνω με το πιο μικρο και μετα βλεπουμε! χεχε δεν τα ξερεις καλα, οσο πιο μικρο τοσο πιο δυσκολο το ενυδρειο. Στο μεγαλο απλα εχεις να κανεις με πολυ ποσοτητα νερου στις αλλαγες, αλλα ειναι πολυ πιο σταθερο, δεν εχει σκαμπαμεβασματα (λογο μεγαλης ποσοτητας νερου) και συγχωρει λαθη, Το μικρο, ΟΧΙ.
Τροφη το διαβασα και σημερα ειναι η τριτη μερα που εριξα!Επισης κανα φυλλο που πεφτει απο τα φυτα το αφηνω και δεν το μαζευω για την αμμωνια!Επισης να ρωτησω και κατι αλλο?οταν πηγα στο πετ για να αγοραζω τι φιλτρο κλπ για να αρχισω το στησιμο ο πετσοπας μου δωσε αντιχλωριο, το sera nitrivec, και ενα ektozon!Αυτο τι ειναι?(ektozon)
Μου πε να βαλω ενα κουταλακι του γλυκου!Για βακτηριδια που αναφερατε πιο πανω να συνεχιζω να βαζω το nitrivec?Εβαζα μονο τις 3 πρωτες μερες!
Ριχνε νιτριβεκ μεχρι να στρωσει, ισως βοηθησει, μετα δεν χρειαζεται.
Κρατα το ομως μπορει να ξαναχρειαστει.
Το εκτοζον ειναι πολυ καλο στην προληψη απο ασθενειες
http://www.dohse-aquaristik.com/EN/product/51391
Αλλα η καλυτερη προληψη ειναι οι σωστες συνθηκες του νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-01-09, 14:53
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ριχνε νιτριβεκ μεχρι να στρωσει, ισως βοηθησει, μετα δεν χρειαζεται.
Κρατα το ομως μπορει να ξαναχρειαστει.
Το εκτοζον ειναι πολυ καλο στην προληψη απο ασθενειες
http://www.dohse-aquaristik.com/EN/product/51391
Αλλα η καλυτερη προληψη ειναι οι σωστες συνθηκες του νερου.
ΟΚ!σ ευχαριστω!Δεν περνω μεγαλυτερο ενυδρειο γιατι αν ειναι να πληρωσω 100 ευρω(λεμε τωρα) για την γυαλα μονο και αλλα 300 για τα αξεσουαρ και εχω μετα αρρωστα ψαρια τοτε πανε χαμενα τα λεφτα!Μου ακουγεται λογικο αυτο που λες οτι οσο μικροτερο το ενυδρειο τοσο περισσοτερα και τα ''προβληματα''!Θα ακολουθαω τις συμβουλες σας και θα σας εχω ενημερους!Απο το nitrivec να βαζω καθε μερα?και ποσο?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-01-09, 16:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
....Απο το nitrivec να βαζω καθε μερα?και ποσο?
Βαζε για 10 μερες και βλεπουμε. (να μετρας ΝΗ3,ΝΟ2 και οταν μηδενισουν τα ΝΗ3 αρχισε να μετρας ΝΟ3)
Γραφει στο μπουκαλακι δοσολογια.
Τωρα που το θυμηθηκα....(σε περιπτωση που δεν το εχεις κανει)
Αυτο που θα πρεπει να ξερεις γενικα για δοσομετρησεις στα ενυδρεια ειναι τα πραγματικα λιτρα του ενυδρειου, γιατι η δοσολογια ειναι για τα λιτρα του νερου.
Τα λιτρα που αναφερονται απο πολλες εταιρειες ειναι ο ογκος του εξωτερικα ή ο χωρος μεσα αλλα χωρις χαλικια και διακοσμητικα.
Εσυ λοιπον πρεπει να μετρησεις τα παραγματικα λιτρα μονος σου.
Ειναι ευκολο,...
Μετρα τη στηλη του νερου απο εκει που τελειωνει το χαλικι ή η αμμος μεχρι την επιφανεια (αυτο θα ειναι το υψος).
Μετα κανεις τον πολλαπλασιασμο μηκος ενυδρειου σε εκατοστα Χ βαθος ενυδρειου σε εκατοστα Χ υψος νερου σε εκατοστα και διαιρεις το αποτελεσμα με το 1000.
Αφαιρεις και τον ογκο αλλων διακοσμητικων μεσα στο ενυδρειο (πετρες ξυλα εσ, φιλτρο)και εχεις τα πραγματικα λιτρα.
Παραδειγμα σε ενα ενυδρειο 55μηκοςΧ30βαθοςΧ35υψος, 58λιτρων, τα πραγματικα λιτρα μπορει να ειναι με υψος νερου 28εκ :
(55 Χ 30 Χ 28 ) : 1000 = 46
Μειον τον ογκο του εσ. φιλτρου, πετρες, ξυλα (ας πουμε 6 λιτρα) θα εχουμε 40 λιτρα καθαρα.

Επισης για να μετρας ακριβως τα ml παρε μια συρηγγα απο το φαρμακειο κολλα διαφανη ταινια (σελοτειπ) πανω στη διαγραμμιση γιατι σβηνουν με την τριβη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-01-09, 20:04
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Σημερα ξανακανα μετρησεις κι εχω τα εξης αποτελεσματα!

PH-->8-8,5
gH-->19
kH-->10
N02-->0
N03-->0
NH4/NH3-->0,5

Γιατι N03 μηδεν?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-01-09, 20:09
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

γιατι το φιλτρο σου ειναι αστρωτο ακομη ...δε γινεται να εχεις νιτρικα...
διαβασες παραπανω τα λινκ που σου δωσανε τα παιδια για τον κυκλο του αζωτου??

τωρα εχεις αμμωνια 0.5...θα πρεπει να συνεχισεις το στρωσιμο ωστε να αποδομηθει η αμμωνια σε νιτρωδη (ΝΟ2) και επειτα τα νιτρωδη σε νιτρικα (ΝΟ3) ...ωστε να εχεις νιτρικα....

με τι μετρας?? γιατι εμενα μου εκανε εντυπωση η μεγαλη αυξηση στη σκληροτητα και το πεχα μεσα σε μια βδομαδα....εχεις κατι ασβεστολιθικο στο ενυδρειο σου??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-01-09, 20:11
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Ναι τον εχω διαβασει απειρες φορες!Αρα να περιμενω ακομα?το αφηνω ετσι τωρα?να συνεχισω να ριχνω τροφη και nitrivec?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-01-09, 20:13
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

και βεβαια συνεχιζεις...το στρωσιμο χρειαζεται αρκετες μερες..μπορει και μηνα...
ριχνε παρπανω τροφη εφοσον δεν εχεις ψαρια...να εχεις μεγαλυτερη συγκεντρωση αμμωνιας...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-01-09, 20:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεν ειχες και φυτα θα μπορουσες να ανεβασεις και θερμοκρασια (29-30C) για επιταχυνση.

28C θα αντεχουν ομως
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-01-09, 00:52
Το avatar του χρήστη ANXRI
ANXRI Ο χρήστης ANXRI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 178
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα που το θυμηθηκα....(σε περιπτωση που δεν το εχεις κανει)
Αυτο που θα πρεπει να ξερεις γενικα για δοσομετρησεις στα ενυδρεια ειναι τα πραγματικα λιτρα του ενυδρειου, γιατι η δοσολογια ειναι για τα λιτρα του νερου.
Τα λιτρα που αναφερονται απο πολλες εταιρειες ειναι ο ογκος του εξωτερικα ή ο χωρος μεσα αλλα χωρις χαλικια και διακοσμητικα.
Εσυ λοιπον πρεπει να μετρησεις τα παραγματικα λιτρα μονος σου.
Ειναι ευκολο,...
Μετρα τη στηλη του νερου απο εκει που τελειωνει το χαλικι ή η αμμος μεχρι την επιφανεια (αυτο θα ειναι το υψος).
Μετα κανεις τον πολλαπλασιασμο μηκος ενυδρειου σε εκατοστα Χ βαθος ενυδρειου σε εκατοστα Χ υψος νερου σε εκατοστα και διαιρεις το αποτελεσμα με το 1000.
Αφαιρεις και τον ογκο αλλων διακοσμητικων μεσα στο ενυδρειο (πετρες ξυλα εσ, φιλτρο)και εχεις τα πραγματικα λιτρα.
Παραδειγμα σε ενα ενυδρειο 55μηκοςΧ30βαθοςΧ35υψος, 58λιτρων, τα πραγματικα λιτρα μπορει να ειναι με υψος νερου 28εκ :
(55 Χ 30 Χ 28 ) : 1000 = 46
Μειον τον ογκο του εσ. φιλτρου, πετρες, ξυλα (ας πουμε 6 λιτρα) θα εχουμε 40 λιτρα καθαρα.

Επισης για να μετρας ακριβως τα ml παρε μια συρηγγα απο το φαρμακειο κολλα διαφανη ταινια (σελοτειπ) πανω στη διαγραμμιση γιατι σβηνουν με την τριβη.

Δες το αρχείο που έχω φτιάξει.

LITRA ENYDREIOU.rar
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-01-09, 16:53
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Λοιπον οι νεες μετρησεις ειναι οι εξης.

PH-->8
gH-->17
kH-->11
N02-->δεν εκανα γιατι φανταζομαι οτι θα ναι 0!
N03-->10
NH4/NH3-->0,03

Τωρα τι κανω?περιμενω να φτασει 0 η αμωνια και σταματαω την τροφη?η κανω 50% αλλαγη και βαζω ενα δυο ψαρια?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-01-09, 17:52
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το οτι εχεις νιτρικα σημαινει οτι ο κυκλος του αζωτου εχει κλεισει...αλλα αυτο δε σημαινει οτι εισαι ετοιμος κιολας για ψαρια...

θα πρεπει οταν ριχνεις τροφη και αργοτερα μετρας αμμωνια οπως τωρα που εχεις λιγη...αυτη να μηδενιζεται αργοτερα....οταν εχεις αμμωνια και νιτρωδη (ΝΟ2) 0 και εχεις παραγωγη νιτρικων τοτε προσθετεις ψαρια....

εμπειρικα....ριξε σημερα τροφη ωστε να εχεις μετρησιμη αμμωνια....αν η αμμωνια αυτη μηδενιστει ωρες αργοτερα και μετρησεις και νιτρωδη 0 (οχι να φανταστεις ομως..να μετρησεις) κανε μια αλλαγη 50 % και βαλε τα πρωτα ψαρακια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-01-09, 13:41
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Πανο εκανα αυτο που μου πες χτες και εριξα τροφη και σημερα το πρωι εκανα μετρησεις!

NH4/NH3-->0.2
NO2-->2.0
NO3-->25
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-01-09, 14:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ωραια...οταν μηδενιστουν οι τιμες αμμωνιας και νιτρωδων ..κανε μια μεγαλη αλλαγη να κατεβασεις τα νιτρικα...και βαζεις τα πρωτα ψαρακια....με το καλο!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-01-09, 15:32
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Χτες εκανα 50% αλλαγη νερου μιας και οι μετρησεις ηταν μια χαρα!Ν02 0 και αμμωνια 0.Το απογευμα σκοπευα να παω να παρω τα πρωτα ψαρια και ειπα να κανω αλλη μια φορα μετρησεις και ειχα τα εξης δυσαρεστα αποτελεσματα!

PH-->8
gH-->17
NH4/Nh3-->0
N02-->0
N03-->0(τι συναιβει και το Ν03 βρεθηκε στο 0?)

Παω να σκασω απο την στεναχωρια μου..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-01-09, 16:19
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Χτες εκανα 50% αλλαγη νερου μιας και οι μετρησεις ηταν μια χαρα!Ν03 0 και αμμωνια 0.Το απογευμα σκοπευα να παω να παρω τα πρωτα ψαρια και ειπα να κανω αλλη μια φορα μετρησεις και ειχα τα εξης δυσαρεστα αποτελεσματα!

PH-->8
gH-->17
NH4/Nh3-->0
N02-->0(τι συναιβει και το Ν02 βρεθηκε στο 0?)
N03-->0

Παω να σκασω απο την στεναχωρια μου..
Φιλαρακο κατι νομιζω οτι δεν παει καλα με τις μετρησεις σου....βλεπω πολυ ασταθεια σε πολυ λιγο χρονικο διαστημα!!!Θα σου προτεινα να κοιταξεις μην εχουν ληξει τα τεστ που χρησιμοποιεις!!
Το ΝΟ2 πρεπει να ειναι 0 προς τι η στεναχωρια??Αν ειναι σωστη η μετρηση σου θα επρεπε να χαιρεσαι....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-01-09, 16:23
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Μπερδευτικα.Εννοουσα το Ν03 γιατι 0?Εχεις δικιο...εχω την αντυπωση οτι δεν ληγουν τα τεστ η ληγουν σ ενα χρονο.Εγω ουτε μηνα δεν τα χω.!Οι μετρησεις ισως ειναι λιγο ασταθης γιατι στην πορεια προσθεσα ξυλα.Επισης το νερο που εξατμιζεται πρεπει να το αντικαθιστω με απιονισμενο η παλι νερο βρυσης?

Επισης το Kh ειναι 11.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-01-09, 16:53
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπερδευτικα.Εννοουσα το Ν03 γιατι 0?Εχεις δικιο...εχω την αντυπωση οτι δεν ληγουν τα τεστ η ληγουν σ ενα χρονο.Εγω ουτε μηνα δεν τα χω.!Οι μετρησεις ισως ειναι λιγο ασταθης γιατι στην πορεια προσθεσα ξυλα.Επισης το νερο που εξατμιζεται πρεπει να το αντικαθιστω με απιονισμενο η παλι νερο βρυσης?

Επισης το Kh ειναι 11.
Τα τεστακια λογικα γραφουν επανω ημερομηνια ληξης...
Πολλες φορες δεν εχει σημασια ποτε πηραμε η χρησιμοποιησαμε κατι γιατι μπορει ηδη να εχει ληξει και να ειναι ακομα στο ραφι του καταστηματος!
Δεν νομιζω οτι ειναι αναγκη να χρησιμοποιησεις απιονισμενο νερο...βαλε νερο βρυσης αλλα με αντιχλωριο....
Δεν υπαρχει κανεις κοντα σου να σου "μπολιασει" το φιλτρο σου να εισαι σιγουρος?-βαλε αγγελια να δεις..
Ψαρακια μην παρεις πολλα αλλα λιγα για αρχη ωστε να προλαβαινει το φιλτρο σου να "προσαρμοζεται"...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-01-09, 16:53
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το νερο που εξατμιζεται με απιονισμενο...για να διατηρεις σταθερες τις σκληροτητες...(εκτος κι αν θες να τις ανεβασεις κι αλλο...)
κανεις το τεστ ακριβως οπως λενε οι οδηγιες?? αν μπορεις κανε τωρα 3 φορες τεστ για ΝΟ3 και πες μας τι τιμες σου εβγαλε και τις 3 φορες...αν τα αποτελεσματα ειναι διαφορετικα η κατι κανεις λαθος η τα τεστ ειναι για φουντο....

ααα..μηπως εχεις φυτα μεσα και σου καταναλωνουν τα νιτρικα??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-01-09, 16:55
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Ξανακανω μετρησεις να δω μηπως εκανα κατι λαθος.Γιατι κατι υποψιαζομαι.Περιμενω τωρα να περασουν τα 5 λεπτα για να κανω συγκριση με το χρωμα και θα σας πω.Ψαρια θα βαλω γκαπι οπως αναφερω παραπανω.Ποσα να βαλω για αρχη?εγω λεω να παω να παρω 2 θηλυκες.ε?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-01-09, 16:58
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
...για να διατηρεις σταθερες τις σκληροτητες...
Πανο καλησπερα!!!!
Με Gh 17 δεν νομιζω οτι θα χειροτερεψει αν χρησιμοποιει βρυσης...
Ας κανει τεστακι και στο νερο βρυσης για καλο και για κακο...
Αν ειναι παραπανω απο το 17 εχεις δικιο (θελει απιονισμενο) αλλιως δε πιστευω να εχει προβλημα....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-01-09, 17:01
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Καμια βλακει δεν ειχα κανει.0 ειναι το N03!
-------------------------
Πανο χτες το βραδυ προστεσα καμια φυτα μαζι με την αλλαγη νερου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fotis_k : 22-01-09 στις 17:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-01-09, 17:01
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεσα εχω κερατοφυλλο και ενα φυτο που αγορασα σημερα που δεν θυμαμαι πως λεγεται ειναι χαμηλο και ειναι σαν τριφυλλι! Επισης τα τεστ ειναι της sera!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ααα..μηπως εχεις φυτα μεσα και σου καταναλωνουν τα νιτρικα??

εχει κερατοφυλλο μηπως τα "ρουφηξε" ολα??
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-01-09, 17:04
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
εχει κερατοφυλλο μηπως τα "ρουφηξε" ολα??
Οταν ειχα ανοιξει ενα τοπικ μου παν οτι δεν ειναι κερατοφυλλο αυτο που εχω αλλα camboba caroliana.Οποτε δεν τα αποροφησε αυτο...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-01-09, 17:05
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Καμια βλακει δεν ειχα κανει.0 ειναι το N03!
-------------------------
Πανο χτες το βραδυ προστεσα καμια φυτα μαζι με την αλλαγη νερου.
Αν βαλεις ψαρακια και μετρας ΝΟ2,ΝΟ3,NH4/Nh3 = 0
τοτε θα εισαι τελειος!!!
Υπαρχει περιπτωση να τα καταναλωνουν τα φυτα σου τα ΝΟ3!!!
μετρα και ΝΟ2 παλι
και για αμμωνια.....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-01-09, 17:06
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βαλεις ψαρακια και μετρας ΝΟ2,ΝΟ3,NH4/Nh3 = 0
τοτε θα εισαι τελειος!!!
Υπαρχει περιπτωση να τα καταναλωνουν τα φυτα σου τα ΝΟ3!!!
μετρα και ΝΟ2 παλι
και για αμμωνια.....
Αρα ειναι καλες αυτες οι μετρησεις?Εγω νομιζα οτι το N03 πρεπει να ναι υρω στο 10...?

Δωσε μου κανα 10λεπτο και θα ξανακανω τις μετρησεις που θες...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-01-09, 17:08
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν ειχα ανοιξει ενα τοπικ μου παν οτι δεν ειναι κερατοφυλλο αυτο που εχω αλλα camboba caroliana.Οποτε δεν τα αποροφησε αυτο...
Τα ΝΟ3 ειναι η "τροφη" του κεραττοφυλλου και του camboba caroliana αλλα και ολων των φυτων...αρα οποιοδηποτε φυτο εχεις καταναλωνει ΝΟ3...Απλα το κερατοφυλλο φημιζεται για την "λαιμαργια" του αφου μεγαλωνει γρηγορα!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εκανα κοτσάνα??? panagiotis265 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 07-04-08 23:01
Εκανα πατάτα με κλαδέματα! gfdimopo Αρχάριοι γλυκού νερού 2 14-03-08 14:34
εκανα πατατα tasinio Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 17 14-03-08 09:33
εκανα μεγαλη βλακεια;;;;; μελινακι Αρχάριοι γλυκού νερού 7 27-02-08 10:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,41363 seconds with 16 queries