Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-12-13, 03:36
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Οκ, θα παω να ριξω μια ματια. Αν μπορεις, πες μου τι να τους ρωτησω ακριβως αμα δεν το βρισκω, μπας και μου το βρουν εκεινοι?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-12-13, 10:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ, θα παω να ριξω μια ματια. Αν μπορεις, πες μου τι να τους ρωτησω ακριβως αμα δεν το βρισκω, μπας και μου το βρουν εκεινοι?
Το λένε "Αντιγλυστρική επιφάνεια" Grip Liner έτσι γράφει επάνω και είναι 45 Χ 90 CM το κομμάτι και θα το βρεις μάλλν στα είδη οικιακής χρήσης
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 01-12-13, 11:33
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εγινε, ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-12-13, 16:12
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Μερικες ερωτησεις.

Σημερα ξεκινησα να τριβω τα τζαμια με γυαλοχαρτο (τα τριβω λιγο, ισα ισα να μην κοβουν και βελτιωση καποιων ορατων μικροατελειων). Εκανα πρωτα τα 2 πλαινα που ειναι πιο μικρα. Βλεπω ομως η μια γωνιτσα (θα δειτε στις φωτο) σε καθε ενα απο τα 2 αυτα πλαινα τζαμια, ειναι λιγο φαγωμενη. Ειναι προβλημα? Αυτη την πλευρα αμα ειναι την βαζω να ειναι το πανω μερος του ενυδρειου και οχι σε κολληση καλυτερα ή δεν εχει θεμα? Ακομα η μια μονο πλευρα τους (θα δειτε επισης σε φωτο) ειναι αρκετα αγρια. Οι αλλες 3 ειναι οκ, θελουν πολυ λιγο τριψημο απλα για να μην κοβουν. Αυτες τις αγριες (που εχουν και 2-3 ατελειες) τις ετριψα παραπανω, αλλα εχουν βαθουλοματακια που και που σε μερικα σημεια. Εκεινες τις μεριες τι τις κανω?

Αλμπουμ: http://imageshack.us/g/1/10432886/ Eδω και σε slideshow μηπως σας βολευει καλυτερα να μην ανοιγετε μια μια φωτο. http://img842.imageshack.us/slidesho...99433209y.smil

Ακομα, πηρα σημερα και τα τζαμακια για κοντρες κατω (2 τζαμια με διαστασεις 23.5x5 και αλλα 2 τζαμια με 78.5x5). Aυτα βα τα τριψω ή δεν χρειαζεται?

Ενα αφρολεξ που βρηκα (περιπου 2 ποντους, ασπρο) κανει για να μπει ενδιαμεσα σε επιπλο και ενυδρειο?

Και τελος, κυκλοφοριτη θα χρειαστει αυτο το ενυδρειο (80χ30χ30) με φιλτο το eheim liberty? Αν ναι, ενας τετοιος κανει ή ειναι πολυ δυνατος?
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-12-13, 16:19
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Τρίψε και τις κόντρες λίγο να μην σφαχτείς!Κυκλοφοριτή δεν νομίζω ότι θες!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-12-13, 16:21
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Οκ Λουκανθρωπε, παω να κανω και αυτες.

Ρωτησα για τον κυκλοφοριτη, μιας και θα ειναι καπως μακρυ και το φιλτρο θα μπει μονο απο τη μια πλευρα (κρεμαστο) και ισως να εχω νεκρα σημεια χωρις κυκλοφορια.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 02-12-13, 16:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μερικες ερωτησεις.

Σημερα ξεκινησα να τριβω τα τζαμια με γυαλοχαρτο (τα τριβω λιγο, ισα ισα να μην κοβουν και βελτιωση καποιων ορατων μικροατελειων). Εκανα πρωτα τα 2 πλαινα που ειναι πιο μικρα. Βλεπω ομως η μια γωνιτσα (θα δειτε στις φωτο) σε καθε ενα απο τα 2 αυτα πλαινα τζαμια, ειναι λιγο φαγωμενη. Ειναι προβλημα? Αυτη την πλευρα αμα ειναι την βαζω να ειναι το πανω μερος του ενυδρειου και οχι σε κολληση καλυτερα ή δεν εχει θεμα? Ακομα η μια μονο πλευρα τους (θα δειτε επισης σε φωτο) ειναι αρκετα αγρια. Οι αλλες 3 ειναι οκ, θελουν πολυ λιγο τριψημο απλα για να μην κοβουν. Αυτες τις αγριες (που εχουν και 2-3 ατελειες) τις ετριψα παραπανω, αλλα εχουν βαθουλοματακια που και που σε μερικα σημεια. Εκεινες τις μεριες τι τις κανω?

Αλμπουμ: http://imageshack.us/g/1/10432886/ Eδω και σε slideshow μηπως σας βολευει καλυτερα να μην ανοιγετε μια μια φωτο. http://img842.imageshack.us/slidesho...99433209y.smil

Ακομα, πηρα σημερα και τα τζαμακια για κοντρες κατω (2 τζαμια με διαστασεις 23.5x5 και αλλα 2 τζαμια με 78.5x5). Aυτα βα τα τριψω ή δεν χρειαζεται?

Ενα αφρολεξ που βρηκα (περιπου 2 ποντους, ασπρο) κανει για να μπει ενδιαμεσα σε επιπλο και ενυδρειο?

Και τελος, κυκλοφοριτη θα χρειαστει αυτο το ενυδρειο (80χ30χ30) με φιλτο το eheim liberty? Αν ναι, ενας τετοιος κανει ή ειναι πολυ δυνατος?
Προσωπικά πιστεύω πως δεν είναι πρόβλημα, αν είναι στη κορυφή του ενυδρείου δεν υπάρχει κανένα προβλημα, αν είναι στο πάτο θα υπάρχουν και οι κόντρες, επομένως ούτε και εκει υπάρχει θέμα. Ουτε τα βαθουλόματα είναι προβλημα, λένε μάλιστα πως με τα βαθουλόματα μεγαλώνει η επιφάνεια επαφής με τη σιλικόνη Αλλα μη τα τριβεις τοσο πολυ, απλο τρίψημο για να φυγουν οι κοφτερες γωνίες . Τους 2 πόντους αφρολέξ θα σου πρότεινα να μη το βάλεις, είναι πολύ χοντρο και θα δινει περιθώρειο για μεγάλες αυξομειώσεις με αποτέλεσμα να μπορουν δημιουργηθούν μεγάλες στρεβλώσεις στη κατασκευή και για το τζάμι δεν είναι ότι καλύτερο αυτό, είναι ακαμπτο υλικο. Θέλουμε κάτι που να αποροφήση τυχόν μικροανωμαλίες στην επιφάνεια αλλά τόσο που να μη δίνει το περιθώρειο να έχουμε μεγάλες μετακινήσεις, θα σου έλεγα να μη το βάλεις, αν ήταν 5 χιλιοστα ναι, δεν θες κάτι παραπάνω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 02-12-13, 16:37
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Οκ.

Ελεγα να τριψω λιγο παραπανω τις μεριες που θα μπουνε στο πανω μερος του ενυδρειου, ωστε να ειναι ακομα πιο λειες, αλλα δεν ξερω ποιες θα ειναι πανω και ποιες κατω ακομα. Μπορω οταν το κολλησω (και αφου το αφησω να στεγνωσει η σιλικονη 2-3 μερες) να τριψω τοτε λιγο παραπανω τις πανω μεριες?

Aυτο το τυπου dow που βαζουν απο κατω αναμεσα σε ενυδρειο και βαση, δεν ειναι πανω απο 1 εκατοστο?
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 02-12-13, 16:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ.

Ελεγα να τριψω λιγο παραπανω τις μεριες που θα μπουνε στο πανω μερος του ενυδρειου, ωστε να ειναι ακομα πιο λειες, αλλα δεν ξερω ποιες θα ειναι πανω και ποιες κατω ακομα. Μπορω οταν το κολλησω (και αφου το αφησω να στεγνωσει η σιλικονη 2-3 μερες) να τριψω τοτε λιγο παραπανω τις πανω μεριες?

Aυτο το τυπου dow που βαζουν απο κατω αναμεσα σε ενυδρειο και βαση, δεν ειναι πανω απο 1 εκατοστο?
Ειναι παχύ και αυτο, πάνω από 1 είναι, είναι λίγο πιο σκληρο απο το φελιζολ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 02-12-13, 22:43
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Ρε παιδιά γτ θα έχει πρόβλημα με το χοντρό;

Πάντως αν οπτικά θες του πόντου έχει και μάλιστα και σε μαύρο ένα μαγαζί με οικοδομικά υλικά λίγο μετά το metro mall απέναντι στην Βουλιαγμένης
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 03-12-13, 00:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οπωσδηποτε dow απο κατω, ή θερμομονωτικο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 03-12-13, 02:00
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

@delta

Nαι, θα βαλω κατι ενδιαμεσα σιγουρα.

@crazey_beaver.

Μαλλον θα παω και εκει να δω, αν οντως δεν κανει αυτο που εχω ή δεν βρω τιποτα πιο κοντα μου.

@all

Οπως ειπα, θα μου δωσει φιλος μια ενυδρειακη βαση που ειναι για ενυδρεια 60 εκατοστων σε μηκος και θα βαλω εγω ενα κοντρα πλακε θαλασσης 80 εκατοστων (οσο και το ενυδρειο δηλαδη θα ειναι, θα εξεχει 10 εκατοστα απο καθε μερια) για να πατησει πανω το ενυδρειο. Το ξυλο να ειναι ακριβως στο μεγεθος του ενυδρειου (80χ30) ή καπως αλλιως?
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 03-12-13, 10:08
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

80χ30 ναι!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 06-12-13, 19:08
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Αν καποιος εχει την ορεξη και την θεληση να κολλησουμε το ενυδρειο μεσα στο σαββατοκυριακο (μην το κανω μονος, γιατι δεν εχω εμπειρια), ας μου στειλει πμ, γιατι εχω τα τζαμια και καθονται, τα κοιταω, τους μιλαω, τα καθαριζω, αλλα ως εκει.

Να εχει γνωσεις ομως οποιος προσφερθει, μην κανουμε πειραματα.
-------------------------
Πανω που κοιταγα διαφορα βιντεακια που δειχνουν πως κολλανε τα ενυδρεια (δυστυχως δεν εχω πεσει πανω σε κανενα που να κολλαει τα τζαμια στο πλαι του πατου και οχι πανο του και δεν εχω δει κανενα να βαζει κοντρες κατω, αν εχει καποιος να βαλει κανενα με τις παραπανω ιδιαιτεροτητες ας το κανει) επεσα πανω σε μια ωραια δουλεια.

Bρηκα και το καπακι που θα φτιαξω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 06-12-13 στις 19:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 12-12-13, 14:30
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως αν οπτικά θες του πόντου έχει και μάλιστα και σε μαύρο ένα μαγαζί με οικοδομικά υλικά λίγο μετά το metro mall απέναντι στην Βουλιαγμένης
Προς ενημερωση να ξερουν και αλλοι που μπορει να θελουν, πηγα σημερα, το μαγαζι λεγεται Γαβαλας και ειχε μαυρο daw (ειχε και γαλαζιο, απλα το μαυρο εχει και ανθρακα) του ποντου, πολυ πιο σκληρο απο αφρολεξ/φελιζολ αλλα με δυναμη παιρνει βαθουλωματα (αρα και απο το βαρος του ενυδρειου θα κανει σωστα τη δουλεια του). Ειναι 1 (ή 1.20) x 40 (ή 50 ή 60) δεν θυμαμαι ακριβως, θα το δω μετα και θα κανω edit και κοστιζει 2.90 ευρω.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 12-12-13, 15:17
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Το φελιζολ η dow η οτιδήποτε κάτω από το ενυδρείο μπαίνει για την απορρόφηση των μικρών στρεβλώσεων του γυαλιού και για την ομαλότερη κατανομή του βάρους. Αν το βάρος πχ από μια πέτρα ασκείται μόνιμα σε ένα σημείο, το πιθανότερο είναι μετά από καιρό το σημείο αυτό να σπάσει. Ακραίο βεβαία αλλά υφίσταται και αυτό. Λειτούργει σαν το πέδιλο του σκι που φορούν στα χιόνια. Σκεφτείτε τι βάρος βάζουμε μέσα στο ενυδρείο. Χαλίκια βράχους κτλ. Όλα αυτά στηρίζοντα σε ένα τζάμι και αυτό με την σειρά του σε μια ξύλινη επιφάνια, που αν δεν είναι και αυτή τελείως επίπεδη, τα πράγματα γίνονται πολύ χειρότερα.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 13-12-13, 19:29
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προς ενημερωση να ξερουν και αλλοι που μπορει να θελουν, πηγα σημερα, το μαγαζι λεγεται Γαβαλας και ειχε μαυρο daw (ειχε και γαλαζιο, απλα το μαυρο εχει και ανθρακα) του ποντου, πολυ πιο σκληρο απο αφρολεξ/φελιζολ αλλα με δυναμη παιρνει βαθουλωματα (αρα και απο το βαρος του ενυδρειου θα κανει σωστα τη δουλεια του). Ειναι 1 (ή 1.20) x 40 (ή 50 ή 60) δεν θυμαμαι ακριβως, θα το δω μετα και θα κανω edit και κοστιζει 2.90 ευρω.
Eιναι 100x60.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πετρα απο βουνο... ARIS1983 Malawi 8 14-04-12 19:08
Πετρα κωστας-καζας Αρχάριοι γλυκού νερού 2 18-02-11 22:00
Αλουμινοχαρτο και φως mpoumpoula DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 10-02-11 20:05
Αλουμινόχαρτο στον ανακλαστήρα. qstavrosq Γλυκό νερό - Γενικά 2 13-03-05 17:39
Ασβεστολιθικη πετρα... Fighter Malawi 2 13-01-05 15:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06297 seconds with 16 queries