Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Εξοπλισμός παροχής ιχνοστοιχείων

Εξοπλισμός παροχής ιχνοστοιχείων Αντιδραστήρες κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-10-15, 14:09
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Ωραιο το θεμα σας, θα προσθεσω και εγω τη γνωμη μου. Να πω οτι στο παρελθον δούλευα για χρονια calcium reactor. Οταν ξαναγύρισα ειπα να δοκιμασω και το περίφημο balling αλλα μετα απο 8 μηνες ξαναπήγα σε calcium reactor.

Οτι και να πει καποιος, αν εχεις δουλεψει και τους δυο τρόπους, απλα δεν υπαρχει το balling. Απο οποια πλευρα και αν το δεις. Δυσκολότερο, τα ιχνοστοιχεια απο τα μπουκαλάκια traces για όποιον μετραει ειναι για γέλια το τι προσθέτουν, μετράς τρεις τιμες ξεχωριστα τακτικότατα, ο calcium reactor ειναι κλειδωμένη η αναλογια του και ισως να θελει καποιες διωρθωσεις καθε ...μηνα.

Τα ιχνοστοιχεια του reactor που πρόσθετη ειναι πολλα και το ταμείο στο τελος ειναι αρνητικό για το balling λογο κόστους χημικών σε βαθος χρονου. Θα μου πει κανεις οτι περνούμε τα "φθηνα" χημικα. Σωστα εως εδω, αλλα με εξαίρεση τη σοδα, ουτε Χλωριουχο ασβεστιο ουτε Χλωριουχο μαγνησιο χύμα δεν ξαναβαζω. Μετα απο μετρησεις ειδα οτι πρόσθεταν νιτρικα και τα δυο. Οι Κινέζοι μαλλον δεν ανακάτεψαν καλα. Και αυτο ειναι κατι που μπορω και μετράω, υπαρχουν ποσα που δεν μπορω να μετρησεις.

Για όποιον εχει αμφιβολια, εχω ακομα ενα λίτρο διαλύματος με μαγνησιο ετοιμο για balling. Σε 850 λιτρα ενα λίτρο που προστέθηκε σταδιακα σε δυο ημερες μου ανέβασε τα νιτρικα στο 60+ απο 2. ΕΥΤΗΧΩΣ σε μια βδομαδα έπεσαν στο 10 αφου το ενυδρειο αντέδρασε ποιο καλα απο οτι περίμενα, ενω τα κοραλια δεν κατάλαβαν σχεδον τιποτα. Το ...σύντομο του θέματος βοήθησε.

Να μην μακρυγορω, σε θεμα απόδοσης ο ρεακτορ ειναι καλυτερος μακράν, οποίος υποστιριζει το αντίθετο ειτε δεν εχει δοκιμασει και τους δυο τρόπους ειτε εχει καποιο συμφέρον. Σε θεμα κόστους σε βαθος χρονου ο ρεακτορ παλι κερδίζει. Αφου τα τεστ που θα "φας" ειναι λιγότερα, οι πρωτες ύλες πολυ ποιο φθηνές αναλογικά και σε θεμα ασφαλείας για το ενυδρειο θεωρω οτι εχουν τον ιδιο βαθμό ρίσκου. Η μια μέθοδος βάζει στο νερο διαφορα και θελει τακτικές αλλαγες νερου μονο για αυτο. Ενω εγω θελω να κανω αλλαγες γιατι θελω εγω. Η αλλη μέθοδος του reactor εχει μονο το θεμα ph που πρεπει να εχεις το νου σου αν τα εχεις ολα κλειστά, αλλα με ενα αξιοπρεπες ΚΗ τιποτα λαθος δεν παει.

Τωρα για το θεμα του αρχικού κόστους, αν δεν υπηρχε η jebao θα ηταν ακομα σπορ για τους λίγους. Με 350-400 ¤ η περιστατικη και τα αυθεντικά fauna υλικα δεν το λες και φθηνό σπορ για να αρχίσεις. Περα του οτι για μικρες η μεσαίες καταναλώσεις η χρηση Kalkwasser κανει τελεια δουλειά!

Ο Κωστας τα λεει σωστα για εμενα, εχει απολυτο δικιο και στις ποσοτητες που ταΐζει η καθε μέθοδος το ενυδρειο και στο ποια ειναι ποιο "πλούσια". Ενα μονο θα αναφέρω, μόλις άλλαξα απο το φουλ balling, σε μια βδομαδα ειδα αλλα κοραλια, πραγματικα αλλα κοραλια. Σε τετοιο βαθμό που ειχα δει παλαιωτερα που έριχνα χερατα για μηνες μεχρι να ελθει η ωρα να βαλω τον reactor. Για εμενα δεν υπαρχει σύγκριση. Ειναι απλα αλλη κατηγορία.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-10-15, 16:49
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos Εμφάνιση μηνυμάτων

Να μην μακρυγορω, σε θεμα απόδοσης ο ρεακτορ ειναι καλυτερος μακράν, οποίος υποστιριζει το αντίθετο ειτε δεν εχει δοκιμασει και τους δυο τρόπους ειτε εχει καποιο συμφέρον.
Μαριε Διαφωνω σχεδόν σε όλα αυτά που γραφείς, το βράδυ θα μετρησω και για νιτρικά που το θεωρώ τελείως λάθος, και θα γράψω αναλυτικά γιατί Διαφωνω, αλλά θέλω να σταθώ στο παραπάνω που έγραψε! Επειδή εγώ ανεφερα τα όσα έγραψε ο Νέρβας, είναι κρίμα να τον κατηγορείς ότι έχει συμφέρον, και να μην μπορεί να επιχειρηματολογήσει γι αυτό! Καλό θα ήταν να αναιρέσεις και να γράψεις κάτι για τα 9 αρνητικά σημεία που αναφέρει εξηγώντας γιατί, ενώ εσύ όχι!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-15, 23:20
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαριε Διαφωνω σχεδόν σε όλα αυτά που γραφείς, το βράδυ θα μετρησω και για νιτρικά που το θεωρώ τελείως λάθος, και θα γράψω αναλυτικά γιατί Διαφωνω, αλλά θέλω να σταθώ στο παραπάνω που έγραψε! Επειδή εγώ ανεφερα τα όσα έγραψε ο Νέρβας, είναι κρίμα να τον κατηγορείς ότι έχει συμφέρον, και να μην μπορεί να επιχειρηματολογήσει γι αυτό! Καλό θα ήταν να αναιρέσεις και να γράψεις κάτι για τα 9 αρνητικά σημεία που αναφέρει εξηγώντας γιατί, ενώ εσύ όχι!
Επειδη διαβασα τι εγραψε το αλλο παιδι που αναφερεις, βλεπω εντελως λαθος την αναφορα σου οτι κατηγορω τον οποιοδηποτε. Δεν κανεις συζητηση αν διχνεις με το δαχτυλο ενω δεν εχεις προσεξει τι εχω πει. Αν δεν εχεις χρησιμοποιηση κατι και φαινεται τοτε απο που και ως που ειναι λαθος να πεις οτι ετσι ειναι? Κουβεντα κανουμε, δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να προκαλουμε.

Ενας λογος που δεν θελω (και το εχουμε συζητησει και στο παρελθον) να μπαινουν θεματα απο αλλα φορα σε αλλα φορα, ειναι αυτο ακριβως που ειπες. Δηλαδη δεν μπορω να πω τη γνωμη μου γιατι δεν μπορει καποιος να ξερει και να γραψει, η και να μην θελει ρε αδελφε, δικαιωμα του ειναι. Αλλα ετσι μου λες οτι εσυ βαζεις οτι θες, αλλα εγω δεν εχω το δικαιωμα να πω τη γνωμη μου γιατι καποιος δεν μπορει να απαντησει σε αυτο! Ε τοτε γιατι το βαζεις απο την αρχη? Οξυμωρο δεν ειναι?

Για χαρη της κουβεντας μας για το συγκεκριμενο θεμα, καταρχην δεν αναφερθηκες καν σε τι ανεφερα. Κατα δευτερο θεωρω οτι απαντησα στα ουσιωδη που ζητησες αλλα αφου δεν το προσεξες θα απαντησω ξεχωριστα .

"Στα αρνητικά που καταλογίζω στους ριάκτορες είναι τα εξής:
1) Αύξηση θερμοκρασίας του νερού λόγω λειτουργίας αντλιών.
2)Κατανάλωση ρεύματος
3)Αυξομειώσεις προσθήκης στοιχείων και ποτέ βάση καταναλώσεων ισόποσα.
4)Αστοχία και πιθανή κατάρρευση συστήματος αν δεν γίνει αντιληπτό.
5)Ανασφαλές αν βρίσκεται η μπουκάλα διοξειδίου μέσα στο σπίτι από πιθανή διαρροή.
6)Πτώση pH στο ενυδρείο
7)Προσθήκη φωσφορικών σε κάποιες περιπτώσεις από ''φορτωμένο'' υλικό.
8 )Μη διατήρηση NSW παραμέτρων σε ενυδρείο λόγω της παραπάνω αδυναμίας που ανέφερα παρά μόνο σε συνεργασία με Kalk wasser stirrer.
9)Πιθανή αύξηση του dKH σε συστήματα με προβιοτικές μεθόδους(προσθήκη βακτηρίων) μπορεί να αποβεί μοιραία για το σύστημα."

1. Για 10w συνολο, αντε 15w η αντλια ταισματος και η αντλια εσωτερικης κυκλοφοριας, το θεωρω αστειο να συζηταμε για καταναλωση.
2. Οπως πανω.
3. Αυξομειωσεις στοιχειων? Πως? Γνωριζεις οτι ο calcium reactor χρησιμοποιει τετοιο υλικο που βγαζει ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΈΝΑ ασβεστιο, αλκαλικοτητα ετσι? Το balling ειναι που μετρας ξεχωριστα.
4. Το ιδιο ακριβως μπορει να γινει και με το balling.
5. Αν η διαροη του co2 ειναι τοσο μεγαλη, νομιζω οτι μπορεις να το καταλαβεις αφου θα κανει θορυβο, τωρα αν υπαρχει ο κυνδινος σε σχεση με τον αλλο τροπο, ναι θεωρητικα υπαρχει.
6. Ναι ισχυει, κατι που οπως ειπα με ενα σωστο ΚΗ δεν σε νοιαζει. Αν εχεις χαμηλο ΚΗ ομως, τοτε φτοιαξε καλυτερα τις ροες σου, γιατι εκει ευθυνεσαι εσυ .
7. Τοτε αγορασε σωστο υλικο. Με 21 ευρω τα 7 κιλα σε ιντερνετικα μαγαζια, για μαρκα τετοιας δυναμικης και ασφαλειας οπως knop tunze η aquamedic, θεωρω οτι απλα δεν υπαρχει.
8. Τι ειναι το nsw? θεωρεις οτι το ΚΗ 7 ειναι natural sea water? Λαθος και μαλιστα γινεται θεμα σιγα σιγα στο εξωτερικο για αυτη την ορολογια που τη θεωρω λαθος. Στο θεμα παλι, γιατι ειναι δυσκολο? ευκολο ειναι. Πολυ ποιο δυσκολο ειναι το balling ειδικα αν εχεις δυνατες καταναλωσεις..
9. Αλλος ορος οπως η προβιοτικη οπως λες παλι δεν ισχυει. Ορισμος της προβιωτικης ειναι τα ζωντανα βακτηρια που η προσθεση της κανει την διαφορα. Απο γιαουρτια μεχρι οτι θες. Οποτε η προσθηκη πηγης οργανικου ανθρακα δεν ειναι προβιωτικη, ειναι κατι αλλο. τωρα στο θεμα του ΚΗ, απαντησα απο πανω στο 8. Τωρα στο θεμα kalkwasser ειναι μια αλλη τεραστια κουβεντα που ειναι εντελως εκτος θεματος. Απλα να αναφερω οτι και παλι χρησιμοποιω kalkwasser stirrer, οπως εκανα και παλαιωτερα για τους δικους μου λογους.


Τωρα στο θεμα οτι το θεωρεις τελειος λαθος για το θεμα νιτρικων σε καποια σκονη, δεν εχω να πω κατι. Μονο το οτι αφου το μετρησα, εγω, καποιοι φιλοι κτλ, μαλλον ολοι δεν εχουμε μετρησει σωστα για εσενα. Μπορω να σου στειλω βεβαια το τελευταιο λιτρο που μου εμεινε, ενδιαφερων θα εχει να δεις τι "λαθος" εκανα.

Ενα αλλο που δεν βλεπεις ειναι οτι μπορει να ετυχε στην παρτιδα που εχω εγω. Τουλαχιστον ομως το μετρησα, εσυ? Μπορεις να εγγυηθεις οτι δεν εχει κατι αλλο "ασχημο¨που δεν μετριεται με καποιο τεστ?

Οπως ειδες απαντησα σε οτι ρωτησες, κατι που σχεδον σε ολα που εγραψα πριν δεν μπηκες καν στο κοπο να αναφερεις. Θα ηθελα την επομενη φορα να απαντησεις με καλυτερο τροπο, οχι να δειχνεις με το δαχτυλο. Εισαι στα ορια της αγενειας και δεν ειναι ομορφο, αλλα δεν τρεχει τιποτα, καμια φορα γινονται και αυτα, μην γινονται συνεχεια ομως
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Discos : 27-10-15 στις 23:40
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-10-15, 00:19
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη διαβασα τι εγραψε το αλλο παιδι που αναφερεις, βλεπω εντελως λαθος την αναφορα σου οτι κατηγορω τον οποιοδηποτε. Δεν κανεις συζητηση αν διχνεις με το δαχτυλο ενω δεν εχεις προσεξει τι εχω πει. Αν δεν εχεις χρησιμοποιηση κατι και φαινεται τοτε απο που και ως που ειναι λαθος να πεις οτι ετσι ειναι? Κουβεντα κανουμε, δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να προκαλουμε.

Ενας λογος που δεν θελω (και το εχουμε συζητησει και στο παρελθον) να μπαινουν θεματα απο αλλα φορα σε αλλα φορα, ειναι αυτο ακριβως που ειπες. Δηλαδη δεν μπορω να πω τη γνωμη μου γιατι δεν μπορει καποιος να ξερει και να γραψει, η και να μην θελει ρε αδελφε, δικαιωμα του ειναι. Αλλα ετσι μου λες οτι εσυ βαζεις οτι θες, αλλα εγω δεν εχω το δικαιωμα να πω τη γνωμη μου γιατι καποιος δεν μπορει να απαντησει σε αυτο! Ε τοτε γιατι το βαζεις απο την αρχη? Οξυμωρο δεν ειναι?

Για χαρη της κουβεντας μας για το συγκεκριμενο θεμα, καταρχην δεν αναφερθηκες καν σε τι ανεφερα. Κατα δευτερο θεωρω οτι απαντησα στα ουσιωδη που ζητησες αλλα αφου δεν το προσεξες θα απαντησω ξεχωριστα .

"Στα αρνητικά που καταλογίζω στους ριάκτορες είναι τα εξής:
1) Αύξηση θερμοκρασίας του νερού λόγω λειτουργίας αντλιών.
2)Κατανάλωση ρεύματος
3)Αυξομειώσεις προσθήκης στοιχείων και ποτέ βάση καταναλώσεων ισόποσα.
4)Αστοχία και πιθανή κατάρρευση συστήματος αν δεν γίνει αντιληπτό.
5)Ανασφαλές αν βρίσκεται η μπουκάλα διοξειδίου μέσα στο σπίτι από πιθανή διαρροή.
6)Πτώση pH στο ενυδρείο
7)Προσθήκη φωσφορικών σε κάποιες περιπτώσεις από ''φορτωμένο'' υλικό.
8 )Μη διατήρηση NSW παραμέτρων σε ενυδρείο λόγω της παραπάνω αδυναμίας που ανέφερα παρά μόνο σε συνεργασία με Kalk wasser stirrer.
9)Πιθανή αύξηση του dKH σε συστήματα με προβιοτικές μεθόδους(προσθήκη βακτηρίων) μπορεί να αποβεί μοιραία για το σύστημα."

1. Για 10w συνολο, αντε 15w η αντλια ταισματος και η αντλια εσωτερικης κυκλοφοριας, το θεωρω αστειο να συζηταμε για καταναλωση.
2. Οπως πανω.
3. Αυξομειωσεις στοιχειων? Πως? Γνωριζεις οτι ο calcium reactor χρησιμοποιει τετοιο υλικο που βγαζει ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΈΝΑ ασβεστιο, αλκαλικοτητα ετσι? Το balling ειναι που μετρας ξεχωριστα.
4. Το ιδιο ακριβως μπορει να γινει και με το balling.
5. Αν η διαροη του co2 ειναι τοσο μεγαλη, νομιζω οτι μπορεις να το καταλαβεις αφου θα κανει θορυβο, τωρα αν υπαρχει ο κυνδινος σε σχεση με τον αλλο τροπο, ναι θεωρητικα υπαρχει.
6. Ναι ισχυει, κατι που οπως ειπα με ενα σωστο ΚΗ δεν σε νοιαζει. Αν εχεις χαμηλο ΚΗ ομως, τοτε φτοιαξε καλυτερα τις ροες σου, γιατι εκει ευθυνεσαι εσυ .
7. Τοτε αγορασε σωστο υλικο. Με 21 ευρω τα 7 κιλα σε ιντερνετικα μαγαζια, για μαρκα τετοιας δυναμικης και ασφαλειας οπως knop tunze η aquamedic, θεωρω οτι απλα δεν υπαρχει.
8. Τι ειναι το nsw? θεωρεις οτι το ΚΗ 7 ειναι natural sea water? Λαθος και μαλιστα γινεται θεμα σιγα σιγα στο εξωτερικο για αυτη την ορολογια που τη θεωρω λαθος. Στο θεμα παλι, γιατι ειναι δυσκολο? ευκολο ειναι. Πολυ ποιο δυσκολο ειναι το balling ειδικα αν εχεις δυνατες καταναλωσεις..
9. Αλλος ορος οπως η προβιοτικη οπως λες παλι δεν ισχυει. Ορισμος της προβιωτικης ειναι τα ζωντανα βακτηρια που η προσθεση της κανει την διαφορα. Απο γιαουρτια μεχρι οτι θες. Οποτε η προσθηκη πηγης οργανικου ανθρακα δεν ειναι προβιωτικη, ειναι κατι αλλο. τωρα στο θεμα του ΚΗ, απαντησα απο πανω στο 8. Τωρα στο θεμα kalkwasser ειναι μια αλλη τεραστια κουβεντα που ειναι εντελως εκτος θεματος. Απλα να αναφερω οτι και παλι χρησιμοποιω kalkwasser stirrer, οπως εκανα και παλαιωτερα για τους δικους μου λογους.


Τωρα στο θεμα οτι το θεωρεις τελειος λαθος για το θεμα νιτρικων σε καποια σκονη, δεν εχω να πω κατι. Μονο το οτι αφου το μετρησα, εγω, καποιοι φιλοι κτλ, μαλλον ολοι δεν εχουμε μετρησει σωστα για εσενα. Μπορω να σου στειλω βεβαια το τελευταιο λιτρο που μου εμεινε, ενδιαφερων θα εχει να δεις τι "λαθος" εκανα.

Ενα αλλο που δεν βλεπεις ειναι οτι μπορει να ετυχε στην παρτιδα που εχω εγω. Τουλαχιστον ομως το μετρησα, εσυ? Μπορεις να εγγυηθεις οτι δεν εχει κατι αλλο "ασχημο¨που δεν μετριεται με καποιο τεστ?

Οπως ειδες απαντησα σε οτι ρωτησες, κατι που σχεδον σε ολα που εγραψα πριν δεν μπηκες καν στο κοπο να αναφερεις. Θα ηθελα την επομενη φορα να απαντησεις με καλυτερο τροπο, οχι να δειχνεις με το δαχτυλο. Εισαι στα ορια της αγενειας και δεν ειναι ομορφο, αλλα δεν τρεχει τιποτα, καμια φορα γινονται και αυτα, μην γινονται συνεχεια ομως
Marie καλησπερα, ολα καλα, περασμενα-ξεχασμενα.

Το απογευματακι, απαντησα πολυ βιαστικα απο το κινητο. Λοιπον τιποτα απο τα παραπανω δεν ειναι δικια μου γνωμη! Ειναι του νερβα. Ο οποιος αν διαβασεις το μεγαλο κειμενο, απο CR πηγε σε bailing kai me poly analytiko τροπο αναλυει τα πελονεκτηματα της τελευταιας κατα την γνωμη του.

Εγραψες "οποίος υποστιριζει το αντίθετο ειτε δεν εχει δοκιμασει και τους δυο τρόπους ειτε εχει καποιο συμφέρον" , και επειδη ο Νερβας , χρησιμοποιησε και τις 2 μεθοδου, σου απαντησα να μην τον κατηγορεις αδικα, για συμφερον, γιατι δεν μπορει να υπερασπισθει τον ευατο του. παρενεβηκα, καπως αποτομα, γιατι ενιωσα υπαιτιος, επειδη εγω αντεγραψα εδω, τα οσα ειχε γραψει σε αλλο φορουμ!

Και για να πω μετα απο τοσο καιρο και την δικια μου γνωμη, αν και χρησιμοποιω δοσομετρικη, ο ριακτορ, μου φαινεται καλυτερος. Ο βασικοτερος λογος ειναι οτι χρησιμοποιει φυσικα υλικα για την διατηρηση των παραμετρων, ενω με την bailing oxi! Αρχικα δεν την προτιμησα, λογο της μπουκαλας διοξειδιου, σε συνδυασμο με το οτι το ενυδρεια θα το εστηνα διπλα σε υπνοδωματιο, αλλα εκει που τελικα το εστησα, η μπουκαλα δεν θα με απασχολουσε, αν και εξακολουθω να την θεωρω μειονεκτημα!

Βεβαια θα εβαζα ριακτορα, γνωριζοντας οτι εχει πολλα αρνητικα συγκρητικα με την bailing, αλλα ο φυσικοτερος τροπος λειτουργειας, που για εμενα ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας, υπερσκελιζει, τα οποια αρνητικα αναφερει ο νερβας, και τα οποια αντεγραψα για να κανουμε κουβεντα και να μην υπαρχουν αποψεις μονο υπερ του ριακτορα.

Για εμενα τα μειονεκτηματα του ριακτορα ειναι κατα σειρα σπουδιοτητας,
-μεγαλο αρχικο κοστος
-μεγαλυτερο κοστος λειτουργιας, σε σχεση με τα χυμα υλικα της bailing
-προσθετεις kh, ca μαζι και οχι ανεξαρτητα
-μπουκαλα co2
-περισσοτερα εξαρτηματα-μηχανηματα=μεγαλυτερες πιθανοτητες αστοχιας

Πλεονεκτημα τεραστιο

-προσθετεις με φυσικο τροπο τα βασικα στοιχεια, αλλα και ιχνοστοιχεια ( τα μουκαλακια της φαουνα , χωρις να τα εχω δοκιμασει, νομιζω οτι απλα προσθετουν κερδη στην φαουνα)

Διαφονω σε οσα εγραψες στο αρχικο ποστ, γιατι αυτο με τα νιτρικα δεν το προσεξα, ουετ στο νανο, ουτε στο μεγαλο, ειδικα στην αρχη που προσθετα μεγαλες ποσοτητες Mg.....στο νανο εβαζα χυμα aquario, τωρα χυμα καλογεροπουλο(κοστος πλεον μηδαμινο). Επειδη ομως με εβαλες σε σκεψεις πριν απο λιγο , πηρα 50 μλ νερο απο το ενυδρειο και προσθεσα 20 μλ απο το δυαλυμα Mg , που χρησιμοποιω..... τα νιτρικα του μιγματος ηταν 0! Οπως στο νερο του ενυδρειου, αρα ή ειχες παρει πολυ χαλια παρτιδα ( πες μας και απο που και ποτε) ή δν ξεωρ τι αλλο!

και θελω να μου πειτε και κατι ακομη που δεν εχω καταλαβει. γραφεις και εσυ και ο Κωστας, οτι με το CR δεν χρειαζονται τακτικες μετρησεις. Γιατι? μια δεδομενη καταναλωση, την συμπληρωνεις ειτε με σκονες ειτε λιωνοντας κοχυλι. Γιατι να μετρας λιγοτερο με CR apo οτι με bailing? και στις 2 περιπτωσεις δεν πρεπει να ελεγχεις αν αυτα που προσθετεις , ειναι αρκετα?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-10-15, 07:12
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Marie καλησπερα, ολα καλα, περασμενα-ξεχασμενα.

Το απογευματακι, απαντησα πολυ βιαστικα απο το κινητο. Λοιπον τιποτα απο τα παραπανω δεν ειναι δικια μου γνωμη! Ειναι του νερβα. Ο οποιος αν διαβασεις το μεγαλο κειμενο, απο CR πηγε σε bailing kai me poly analytiko τροπο αναλυει τα πελονεκτηματα της τελευταιας κατα την γνωμη του.

Εγραψες "οποίος υποστιριζει το αντίθετο ειτε δεν εχει δοκιμασει και τους δυο τρόπους ειτε εχει καποιο συμφέρον" , και επειδη ο Νερβας , χρησιμοποιησε και τις 2 μεθοδου, σου απαντησα να μην τον κατηγορεις αδικα, για συμφερον, γιατι δεν μπορει να υπερασπισθει τον ευατο του. παρενεβηκα, καπως αποτομα, γιατι ενιωσα υπαιτιος, επειδη εγω αντεγραψα εδω, τα οσα ειχε γραψει σε αλλο φορουμ!
Φιλος μερικές απορίες έχω ο νερβας τελευταία με τι δούλευε ????
Και για να πω μετα απο τοσο καιρο και την δικια μου γνωμη, αν και χρησιμοποιω δοσομετρικη, ο ριακτορ, μου φαινεται καλυτερος. Ο βασικοτερος λογος ειναι οτι χρησιμοποιει φυσικα υλικα για την διατηρηση των παραμετρων, ενω με την bailing oxi! Αρχικα δεν την προτιμησα, λογο της μπουκαλας διοξειδιου, σε συνδυασμο με το οτι το ενυδρεια θα το εστηνα διπλα σε υπνοδωματιο, αλλα εκει που τελικα το εστησα, η μπουκαλα δεν θα με απασχολουσε, αν και εξακολουθω να την θεωρω μειονεκτημα!
φιλος γιατί να έχεις διαρροή ??? αν έχεις πρέπει να το διορθώσεις .....
Βεβαια θα εβαζα ριακτορα, γνωριζοντας οτι εχει πολλα αρνητικα συγκρητικα με την bailing, αλλα ο φυσικοτερος τροπος λειτουργειας, που για εμενα ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας, υπερσκελιζει, τα οποια αρνητικα αναφερει ο νερβας, και τα οποια αντεγραψα για να κανουμε κουβεντα και να μην υπαρχουν αποψεις μονο υπερ του ριακτορα.

Για εμενα τα μειονεκτηματα του ριακτορα ειναι κατα σειρα σπουδιοτητας,
-μεγαλο αρχικο κοστος κανένας aquascper κανενας aquascper δεν έστησε ενυδρείο διαγωνισμού με did co2... Κάποια πράγματα έχουν και τα έξοδα τους.....
-μεγαλυτερο κοστος λειτουργιας, σε σχεση με τα χυμα υλικα της bailing ουτε για πλάκα.
-προσθετεις kh, ca μαζι και οχι ανεξαρτηταυπαρχουν υλικά που όταν έχεις θέμα συμπληρώνεις λίγο στο ριακτορα και στρώνει.
-μπουκαλα co2 δεν το βλέπω πρόβλημα.
-περισσοτερα εξαρτηματα-μηχανηματα=μεγαλυτερες πιθανοτητες αστοχιας
δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικό .
Πλεονεκτημα τεραστιο

-προσθετεις με φυσικο τροπο τα βασικα στοιχεια, αλλα και ιχνοστοιχεια ( τα μουκαλακια της φαουνα , χωρις να τα εχω δοκιμασει, νομιζω οτι απλα προσθετουν κερδη στην φαουνα)

Διαφονω σε οσα εγραψες στο αρχικο ποστ, γιατι αυτο με τα νιτρικα δεν το προσεξα, ουετ στο νανο, ουτε στο μεγαλο, ειδικα στην αρχη που προσθετα μεγαλες ποσοτητες Mg.....στο νανο εβαζα χυμα aquario, τωρα χυμα καλογεροπουλο(κοστος πλεον μηδαμινο). Επειδη ομως με εβαλες σε σκεψεις πριν απο λιγο , πηρα 50 μλ νερο απο το ενυδρειο και προσθεσα 20 μλ απο το δυαλυμα Mg , που χρησιμοποιω..... τα νιτρικα του μιγματος ηταν 0! Οπως στο νερο του ενυδρειου, αρα ή ειχες παρει πολυ χαλια παρτιδα ( πες μας και απο που και ποτε) ή δν ξεωρ τι αλλο!
φιλε θα σου πω κάτι εδώ που διαβάζοντας το θέμα μου λύθηκε μια απορία.
Εγώ δουλεύω με χαετο και από τότε που άλλαξα σε ριακτορα δεν μεγαλώνει σχεδόν καθόλου.στο ότι εσύ έβγαλε μηδέν μπορεί απλά να έπεσε σε καλή παρτίδα .

και θελω να μου πειτε και κατι ακομη που δεν εχω καταλαβει. γραφεις και εσυ και ο Κωστας, οτι με το CR δεν χρειαζονται τακτικες μετρησεις. Γιατι? μια δεδομενη καταναλωση, την συμπληρωνεις ειτε με σκονες ειτε λιωνοντας κοχυλι. Γιατι να μετρας λιγοτερο με CR apo οτι με bailing? και στις 2 περιπτωσεις δεν πρεπει να ελεγχεις αν αυτα που προσθετεις , ειναι αρκετα?
μεγαλο ερώτημα! Εγώ σταμάτησα να μετράω κάθε 3 μέρες. Είναι πολύ πιο σταθερό και δεν κάνει κρασαρισματα που πάθαινα με την δοσομετρικη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas82 : 28-10-15 στις 10:17
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-10-15, 10:54
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Προφανώς συμφέρον για την προώθηση της balling έχουν οι εταιρείες και τα μαγαζιά που πουλάνε τα αναλώσιμα , η ανάγκη για τόσο συχνές μετρήσεις νερού μειώνεται γιατί το υλικό που λειώνει είναι ενα οπότε η αναλογία των ιχνοστοιχείων είναι σταθερή , μια μέτρηση kh θα σου δώσει άμεσα την εικόνα και του ασβέστιου και του μαγνησίου εφόσον δουλεύουμε λιγο καιρό την μέθοδο ,
πιο αραιές μετρήσεις θα μας δείξουν αν είναι πεσμένο το μαγνήσιο πχ .
Η θερμοκρασία του νερού δεν επηρεάζεται από την αντλία του ριακτορα γιατί δεν είναι βυθισμένη μέσα στο νερό ,
Η μπουκάλα μπορεί να βγει εκτός σπιτιού όπως έκανε και ο Νίκος (voas).
Πλέον όπως και με τις δοσομετρικες έχουν κυκλοφορήσει και πιο φτηνοι ριακτορες ασβεστίου οπότε δεν ειναι τόσο τεράστιο το έξοδο οπως ήταν παλαιότερα .
Τα περισσότερα εξαρτήματα χμμμ δεν ξερω και με την δοσομετρικη ειχα πολλά σωληνακια και δοχεία που μπορεί να βουλωναν ή να είχαν καποια αστοχία και μάλλον έμεινε και καμποσος ελεύθερος χώρος όταν τα έβγαλα απο την βάση .
Η καθαρότητα των χημικών ήταν μεγάλος πονοκέφαλος όσο δούλευα την μέθοδο , μέσα απο συζητήσεις τότε και με ανθρώπους που τα πηγαίνουν πολύ καλά με την χημεία ότι υπάρχουν αρκετές διαβαθμίσεις στην καθαρότητα των χημικών πχ κατάλληλα μόνο για βιομηχανία έως κατάλληλα για ανθρώπινη κατανάλωση και ακόμα πιο καθαρά και πως μια πρόσμιξη μπορεί να ειναι και αλλά πράγματα πέρα από νιτρικά ..πχ αμμωνία το μαγνήσιο συνήθως ειναι το πιο "βρώμικο"
Και ενώ έψαχνα να βρω καθαρά και φτηνά υλικά γιατί οι καταλωσεις ειχαν φτάσει ψιλά τα κοράλλια μου την πλήρωσαν την νύφη ..
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-10-15, 11:01
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς συμφέρον για την προώθηση της balling έχουν οι εταιρείες και τα μαγαζιά που πουλάνε τα αναλώσιμα , η ανάγκη για τόσο συχνές μετρήσεις νερού μειώνεται γιατί το υλικό που λειώνει είναι ενα οπότε η αναλογία των ιχνοστοιχείων είναι σταθερή , μια μέτρηση kh θα σου δώσει άμεσα την εικόνα και του ασβέστιου και του μαγνησίου εφόσον δουλεύουμε λιγο καιρό την μέθοδο ,
πιο αραιές μετρήσεις θα μας δείξουν αν είναι πεσμένο το μαγνήσιο πχ .
Η θερμοκρασία του νερού δεν επηρεάζεται από την αντλία του ριακτορα γιατί δεν είναι βυθισμένη μέσα στο νερό ,
Η μπουκάλα μπορεί να βγει εκτός σπιτιού όπως έκανε και ο Νίκος (voas).
Πλέον όπως και με τις δοσομετρικες έχουν κυκλοφορήσει και πιο φτηνοι ριακτορες ασβεστίου οπότε δεν ειναι τόσο τεράστιο το έξοδο οπως ήταν παλαιότερα .
Τα περισσότερα εξαρτήματα χμμμ δεν ξερω και με την δοσομετρικη ειχα πολλά σωληνακια και δοχεία που μπορεί να βουλωναν ή να είχαν καποια αστοχία και μάλλον έμεινε και καμποσος ελεύθερος χώρος όταν τα έβγαλα απο την βάση .
Η καθαρότητα των χημικών ήταν μεγάλος πονοκέφαλος όσο δούλευα την μέθοδο , μέσα απο συζητήσεις τότε και με ανθρώπους που τα πηγαίνουν πολύ καλά με την χημεία ότι υπάρχουν αρκετές διαβαθμίσεις στην καθαρότητα των χημικών πχ κατάλληλα μόνο για βιομηχανία έως κατάλληλα για ανθρώπινη κατανάλωση και ακόμα πιο καθαρά και πως μια πρόσμιξη μπορεί να ειναι και αλλά πράγματα πέρα από νιτρικά ..πχ αμμωνία το μαγνήσιο συνήθως ειναι το πιο "βρώμικο"
Και ενώ έψαχνα να βρω καθαρά και φτηνά υλικά γιατί οι καταλωσεις ειχαν φτάσει ψιλά τα κοράλλια μου την πλήρωσαν την νύφη ..
Ρε Κώστα ..... τα γραφείς τόσο ωραία και ξεκάθαρα, που θα με βάλεις σε έξοδα πάλι! )))

Για πες μου έναν φθηνό και μικρό σε διαστασεις ριακτορα κατάλληλο για τα λίτρα μου, να μπορώ να τον βολεψω εύκολα κάτω από το ενυδρείο, μπας και αρχίσω να το σκέφτομαι σοβαρά!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-10-15, 11:12
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.640
Προεπιλογή

Ρε παιδια σορρυ που πετάγομαι εδω στα αλάτια,αλλα η μπουκαλα διοξειδίου αν εννοείται καμια πεντοκιλη σαν κι αυτη που εχουμε οι φυτεμένοι δεν υπαρχει περιπτωση έκρηξης καμία, σε περιπτωση υπερβολικής αύξησης της πίεσης πρώτα απο ολα θα πετάξει σωληνάκια κι αν η πίεση δεν πέσει υπαρχει η βαλβίδα εκτόνωσης,τωρα αν η μπουκαλα η πεντοκιλη αδειάσει απο διαροη η απο την βαλβίδα εκτόνωσης καπου ειχα διαβάσει την αναλογία σε αέριο και τετραγωνικά για να γινει επικυνδηνη και πρεπει να ηταν 30-35 λιτρα σε δωμάτιο 5 τετραγωνικά μη αεριζομενο.
Την δικιά μου την εχω βαρέσει με σφυρί,μου εχει πέσει απο 5 μετρα ύψος ,την εχω αφήσει με καύσωνα γεμάτη 10 μερες στην μπαγκαζιέρα της μηχανής εχω καταλήξει οτι για να σκάσει πρεπει να μας βομβαρδίσει ο Isis
Τα υπόλοιπα μου φαινονται γιαπωνέζικα αλλα την επικυνδηνοτητα τις μπουκάλας βγάλτε την απο την λίστα με τα μειονεκτήματα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Calcium reactor vs Δοσομετρικη magman Εξοπλισμός παροχής ιχνοστοιχείων 0 13-03-14 22:55
calcium reactor aponalto Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 09-08-10 19:14
Calcium Reactor chria Εξοπλισμός παροχής ιχνοστοιχείων 1 02-06-10 07:44
Επιλογη Calcium Reactor thanpapa Εξοπλισμός παροχής ιχνοστοιχείων 2 26-03-07 08:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09105 seconds with 14 queries