Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-05-11, 13:40
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή Ερωτηση για τα Πετ σοπ...

Καλησπερα σε ολους.

Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω. Βλεπω πολλα ειδη ψαριων στα προφιλ τους (μιας και ψαχνω για το τι ψαρια να βαλω στο ενυδρειο) οτι καποιο πχ. θελει ph 5,5-7 με ειδανικο το 6,5. Ενα παραδειγμα ειναι αυτο και αλλα διαφορα αναλογα με το ψαρι, οπως κατι κιχλιδες 8,2 κλπ. Τα πετ σοπ που μας τα πουλανε τα εχουνε σε τετοιες συνθηκες ή σε οτι ph βγαζει το νερο τους εκει? Αμφιβαλλω πολυ για το οτι κρατανε το καθε ψαρι στο ph που πρεπει να ειναι.

Και ακομα, εκεινοι που προμηθευουν τα ψαρια, τα εχουν σε αναλογο νερο με αυτο που θελει το καθε ψαρι μεχρι να ερθουν στην Ελλαδα?

Ολα αυτα τα ρωταω διοτι εχω μια απορεια. Αν πχ, ενα ψαρι δεν το κρατανε στις παραμετρους που χρειαζεται γενικος, εκεινο δεν συνηθιζει (αν μπορω να το πω ετσι) ή καλυτερα εκεινο δεν προσαρμοζεται στο νερο εκεινο? Δηλαδη γιατι καποιος που θελει να βαλει ενα oscar να μην το εχει σε 8 ph αν τοσο για παραδειγμα βγαζει η βρυση του, αλλα θα πρεπει να το ριξει στο 6,5-7,5 ?

Δημιουργουνται ετσι προβληματα στα ψαρια?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-05-11, 14:19
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

τι κάνει το κάθε πέτσοπ δεν γνωρίζω

το γεγονός είναι ότι στο πέτσοπ μένουν ,συνήθως,λίγο
στο ενυδρείο θα μείνουν πολύ καιρό

άλλα ψάρια την παλευουν εύκολα σε άλλο Ph
άλλα όμως καθόλου εύκολα

γενικά
το σωστό να λέγεται
όταν πήγα σε σωστό κατάστημα μου είπε ο άνθρωπος ότι τα έχει σε τάδε Ph και μήπως το δικό μου είναι πολύ διαφορετικό γιατί τότε θέλουν μεγαλύτερη περίοδο προσαρμογής

το θέμα είναι πάντως πως Ph πολύ πιο όξινο ή πολύ πιο αλκαλικό απο ότι το φυσικό του ψαριού είναι αρκετά δυσάρεστο
σκέψου ότι το 7 απο το 8 στην κλίμακα του Ph δεν είναι απλά μία μονάδα διάφορα ,αλλά 10πλάσια οξύτητα (αν δεν κάνω λάθος και δεν είναι 100πλάσια)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-05-11, 14:31
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
τι κάνει το κάθε πέτσοπ δεν γνωρίζω

το γεγονός είναι ότι στο πέτσοπ μένουν ,συνήθως,λίγο
στο ενυδρείο θα μείνουν πολύ καιρό

άλλα ψάρια την παλευουν εύκολα σε άλλο Ph
άλλα όμως καθόλου εύκολα

γενικά
το σωστό να λέγεται
όταν πήγα σε σωστό κατάστημα μου είπε ο άνθρωπος ότι τα έχει σε τάδε Ph και μήπως το δικό μου είναι πολύ διαφορετικό γιατί τότε θέλουν μεγαλύτερη περίοδο προσαρμογής

το θέμα είναι πάντως πως Ph πολύ πιο όξινο ή πολύ πιο αλκαλικό απο ότι το φυσικό του ψαριού είναι αρκετά δυσάρεστο
σκέψου ότι το 7 απο το 8 στην κλίμακα του Ph δεν είναι απλά μία μονάδα διάφορα ,αλλά 10πλάσια οξύτητα (αν δεν κάνω λάθος και δεν είναι 100πλάσια)
Καλα λες, απλα μιας και πολλα αν οχι τα περισσοτερα που βαζουμε στα ενυδρεια μας δεν ειναι ψαρια κατευθειαν απο τη φυση αλλα ειναι αναπαραγμενα σε ενυδρεια (χομπιστων ή παραγωγων αν το λεω σωστα), εκει ειχαν σωστο ph? Δηλαδη αν ενα ψαρι ειναι γεννημενο σε ph 7,5 και οι γονεις του το ιδιο κλπ κλπ ενω απο τη φυση του ηθελε 6,5 ας πουμε, εχει προβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-05-11, 14:43
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

ανάλογα και το είδος πάντα


εγώ πάντως τα δικά μου τα είχα σε 8,2 μέχρι που έβαλα διοξείδιο και τα πήγα σε 7,2
είναι αναπαραγωγής και όχι άγρια
και στην φύση τους ζούνε 6-7.5 τα μέν
και 5.0-7.5 τα δε
απο ότι βλέπεις ακόμα και στην φύση τους κάποια είδη ανέχονται γκάμα Ph
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-05-11, 14:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους.

Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω. Βλεπω πολλα ειδη ψαριων στα προφιλ τους (μιας και ψαχνω για το τι ψαρια να βαλω στο ενυδρειο) οτι καποιο πχ. θελει ph 5,5-7 με ειδανικο το 6,5. Ενα παραδειγμα ειναι αυτο και αλλα διαφορα αναλογα με το ψαρι, οπως κατι κιχλιδες 8,2 κλπ. Τα πετ σοπ που μας τα πουλανε τα εχουνε σε τετοιες συνθηκες ή σε οτι ph βγαζει το νερο τους εκει? Αμφιβαλλω πολυ για το οτι κρατανε το καθε ψαρι στο ph που πρεπει να ειναι.

Και ακομα, εκεινοι που προμηθευουν τα ψαρια, τα εχουν σε αναλογο νερο με αυτο που θελει το καθε ψαρι μεχρι να ερθουν στην Ελλαδα?

Ολα αυτα τα ρωταω διοτι εχω μια απορεια. Αν πχ, ενα ψαρι δεν το κρατανε στις παραμετρους που χρειαζεται γενικος, εκεινο δεν συνηθιζει (αν μπορω να το πω ετσι) ή καλυτερα εκεινο δεν προσαρμοζεται στο νερο εκεινο? Δηλαδη γιατι καποιος που θελει να βαλει ενα oscar να μην το εχει σε 8 ph αν τοσο για παραδειγμα βγαζει η βρυση του, αλλα θα πρεπει να το ριξει στο 6,5-7,5 ?

Δημιουργουνται ετσι προβληματα στα ψαρια?
Εχουμε να κανουμε με διαφορους παραγοντες που θα προσπαθησω να σου αναλυσω.

Καταρχην μη βαζεις ολα τα καταστηματα στο ιδιο τσουβαλι.
Υπαρχουν καποια που προσεχουν τις παραμετρους να ειναι σωστες εως ανεκτες.
Επισης υπαρχουν καποια ειδη που υποχρεωτικα ολα τα καταστηματα τα εχουν σε σωστο νερο αλλιως τα χανουν λογω ευαισθησιας.

Μετα παμε στο βασικο οτι τα ψαρια μενουν στα καταστηματα για λιγο καιρο.

Μετα παμε στο οτι με τις παραμετρους που αναγραφονται στα προφιλαδικα δεν σημαινει οτι αν ξεφυγουμε λιγο απο τα ορια, το ψαρι θα πεθανει αμεσα.
Αναλογα τη ευαισθησια του καθε ειδους και το χρονο παραμονης στο "λαθος" νερο, μπορει με την "καταπατηση" των οριων αυτων, να παρατηρησουμε απο μειωμενα χρωματα, αδιαφορια για αναπαραγωγη, οχι σωστες συμπεριφορες, μεχρι μειωμενο προσδοκιμο ζωης, μειωμενο ανοσοποιητικο και ως εκ τουτου ασθενειες κλπ

Το πιο σημαντικο για την επιβιωση τους κατα την παραμονη τους στα καταστηματα αλλα και κατεπεκτασιν στα ενυδρεια μας, ειναι η σχετικη σταθεροτητα των παραμετρων (ph gh kh θερμοκρασια) και το καθαρο νερο (απο αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα φωσφορικα κλπ).
(χωρις να αποκλειουμε την υπαρξη απαραδεκτων καταστηματων που ουτε αυτο δεν τους παρεχουν)

Για τη σωστη ομως διαβιωση των ψαριων και την ανταμοιβη μας με ωραιο χρωματισμο, σωστες συμπεριφορες, μεγαλο προσδοκιμο ζωης και φυσικα αναπαραγωγες, εμεις σαν χομπιστες κυνηγαμε και τις σωστες παραμετρους στο νερο, εκτος απο την σταθεροτητα τους και την καθαριοτητα του νερου.

Μετα εχουμε να κανουμε με τους εκτροφεις. Τα πιο "δυσκολα" ψαρια αναγκαστικα θελουν δεν θελουν θα τα διατηρησουν σε σωστο νερο για να αναπαραχθουν. Τα μικρα ωστοσο μπορουν να τα μεγαλωσουν οχι σε τοσο αυστηρα σωστο νερο απο παραμετρους.
(μη ξεχναμε οτι καποια ψαρια μπορει και να απαιτουν καπως διαφορετικες παραμετρους κατα την αναπτυξη σε σχεση με τα ενηλικα)

Μεσα σε ολα δεν ξεχναμε το σημαντικο οτι πολλα ειδη ψαριων, εχουν μαθει να ζουν καλα και σε παραμετρους πιο ουδετερες.

Μια προταση που κανω συχνα ειναι οταν στηνουμε ενα ενυδρειο να το εχουμε σε ουδετερες παραμετρους και αφου συμπληρωσουμε την συνθεση μας να αρχισουμε να βελτιωνουμε τις παραμετρους στις ιδανικες τιμες για τα ειδη του ενυδρειου μας.
Εκτος κι αν προμηθευομαστε ψαρια απο τα καταστηματα-εξαιρεσεις που ανεφερα πιο πανω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-05-11, 15:07
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

ο παλιός είναι αλλιώς !!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-05-11, 17:11
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

O delta66 απάντησε.

Δεν έχει καμία σχέση το pet shop με τον μέσο χομπίστα. Ο ένας κάνει εμπόριο και ο άλλος το κέφι του. Ο έμπορας που το κάνει προς το ζείν καμιά 20αρια χρόνια κοιτάει το κόστος και το κύρος του μαγαζιού. Μπορεί και αποκλίνει απο τις παραμέτρους γιατί ξέρει ακριβώς τι πρέπει να κάνει για να κρατάει το stock του εμπορεύσιμο(δεν έχουν συνήθως σκοπό την αναπαραγωγή ή το να φτάσει ένα ψάρι το προσδόκιμο της ζωής του και να αναδείξει τα καλύτερά του χρώματα και συμπεριφορές).

Γενικά έχεις πάρα πολλές επιλογές σε οτι νερό και να επιλέξεις , οπότε κατα την άποψή μου δεν συντρέχει λόγος να διατηρείς ψάρια σε ''λάθος'' παραμέτρους. Αν πάλι έχεις ερωτευτεί ένα συγκεκριμένο είδος θα κάνεις ότι και σε κάθε μεγάλο σου έρωτα. Θα πληρώσεις για να είσαι και εσύ και αυτό καλά.
Αλλα για να σου απαντήσει κάποιος πιο σωστά καλό θα ήταν να αναφέρεις τι ψαράκια σκέπτεσαι, γιατι αν π.χ. θές άγριους δίσκους σε νερό βρύσης μούτζωτα. Αν πάλι βλέπεις για μηλοσαλλίγκαρα μπορείς να κάνεις ένα σκόντο.
Δες τι σου αρέσει άνοιξε ένα θέμα στην κατάλληλη κατηγορία και τα παιδιά που έχουν ασχοληθεί με το είδος είμαι σίγουρος οτι θα προσπαθήσουν να σε κατευθύνουν κατάλληλα.

Να με συγχωρέσεται που επαναλαμβάνω κάποια θέματα που ήδη έχουν απαντηθεί.
Φιλικά και με εκτίμηση
Στέφανος
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-05-11, 17:40
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stefan0s Εμφάνιση μηνυμάτων
O delta66 απάντησε.

Δεν έχει καμία σχέση το pet shop με τον μέσο χομπίστα. Ο ένας κάνει εμπόριο και ο άλλος το κέφι του. Ο έμπορας που το κάνει προς το ζείν καμιά 20αρια χρόνια κοιτάει το κόστος και το κύρος του μαγαζιού. Μπορεί και αποκλίνει απο τις παραμέτρους γιατί ξέρει ακριβώς τι πρέπει να κάνει για να κρατάει το stock του εμπορεύσιμο(δεν έχουν συνήθως σκοπό την αναπαραγωγή ή το να φτάσει ένα ψάρι το προσδόκιμο της ζωής του και να αναδείξει τα καλύτερά του χρώματα και συμπεριφορές).

Γενικά έχεις πάρα πολλές επιλογές σε οτι νερό και να επιλέξεις , οπότε κατα την άποψή μου δεν συντρέχει λόγος να διατηρείς ψάρια σε ''λάθος'' παραμέτρους. Αν πάλι έχεις ερωτευτεί ένα συγκεκριμένο είδος θα κάνεις ότι και σε κάθε μεγάλο σου έρωτα. Θα πληρώσεις για να είσαι και εσύ και αυτό καλά.
Αλλα για να σου απαντήσει κάποιος πιο σωστά καλό θα ήταν να αναφέρεις τι ψαράκια σκέπτεσαι, γιατι αν π.χ. θές άγριους δίσκους σε νερό βρύσης μούτζωτα. Αν πάλι βλέπεις για μηλοσαλλίγκαρα μπορείς να κάνεις ένα σκόντο.
Δες τι σου αρέσει άνοιξε ένα θέμα στην κατάλληλη κατηγορία και τα παιδιά που έχουν ασχοληθεί με το είδος είμαι σίγουρος οτι θα προσπαθήσουν να σε κατευθύνουν κατάλληλα.

Να με συγχωρέσεται που επαναλαμβάνω κάποια θέματα που ήδη έχουν απαντηθεί.
Φιλικά και με εκτίμηση
Στέφανος
Καταλαβα. Να ειστε καλα για το χρονο σας. Εχω ανοιξει ηδη τετοιο θεμα με το να μου προτεινουν ψαρακια για τα λιτρα μου, το ph μου καθως και το μηκος του ενυδρειου μου. Αμα θες μπορεις να απαντησεις σε αυτο το θεμα εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread....105#post594105

Απλα μου εκανε εντυπωση πως μετα απο τοσες αναπαραγωγες μεσα σε ενυδρεια τα ψαρια θα πρεπει να ειναι (οχι τα πιο απαιτητικα οπως ειπε και ο delta66 αλλα τα λιγοτερο απαιτητικα) στις παραμετρους της φυσης τους, που στην ουσια δεν εζησαν ποτε...θα μου πειτε ομως γονιδια . Απλα γι'αυτο και ανοιξα το θεμα. Δεν εχω σκοπο να βαλω κατι εκτος των δυνατοτητων μου ψαρι στο ενυδρειο μου. Απλα ας πουμε μου αρεσουν οι αρλεκινοι αλλα θελουν ph 5.5-7 με ειδανικο το 6,5 με αποτελεσμα να μην μπορω να τα φιλοξενησω εγω που εχω ph 7,5 και δεν ξερω αν παιζει ρολο το μηκος που ειναι 50 εκατοστα αν θα ηθελαν παραπανω...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-05-11, 18:44
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

μα
είναι θέμα πως είναι κατασκευασμένο το ψάρι
το ότι αρέσκεται σε τάδε Ph δεν είναι θέμα γούστου αλλά κατασκευής όλου του ψαριού
κατασκευή που προέκυψε απο εξελικτικές διαδικασίες ίσως και χιλιάδων χρόνων

το Ph έχει να κάνει με την πηγή του νερού του κάθε βιότοπου και έχει άμεση συνάφεια με όλα τα υπόλοιπα φυσικοχημικά στοιχεία του νερού όπως Γενική και Ανθρακική Σκληρότητα κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-05-11, 19:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταλαβα. Να ειστε καλα για το χρονο σας. Εχω ανοιξει ηδη τετοιο θεμα με το να μου προτεινουν ψαρακια για τα λιτρα μου, το ph μου καθως και το μηκος του ενυδρειου μου. Αμα θες μπορεις να απαντησεις σε αυτο το θεμα εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread....105#post594105

Απλα μου εκανε εντυπωση πως μετα απο τοσες αναπαραγωγες μεσα σε ενυδρεια τα ψαρια θα πρεπει να ειναι (οχι τα πιο απαιτητικα οπως ειπε και ο delta66 αλλα τα λιγοτερο απαιτητικα) στις παραμετρους της φυσης τους, που στην ουσια δεν εζησαν ποτε...θα μου πειτε ομως γονιδια . Απλα γι'αυτο και ανοιξα το θεμα. Δεν εχω σκοπο να βαλω κατι εκτος των δυνατοτητων μου ψαρι στο ενυδρειο μου. Απλα ας πουμε μου αρεσουν οι αρλεκινοι αλλα θελουν ph 5.5-7 με ειδανικο το 6,5 με αποτελεσμα να μην μπορω να τα φιλοξενησω εγω που εχω ph 7,5 και δεν ξερω αν παιζει ρολο το μηκος που ειναι 50 εκατοστα αν θα ηθελαν παραπανω...

To ειδα το θεμα σου, αλλα με καλυψαν οι απαντησεις που εχουν δωθει ηδη.
Δεν ειχα να προσθεσω κατι.

Για τη χημεια του νερου τωρα ειναι λιγο πολυπλοκα τα πραγματα.
Καποια ειδη με τις εκτροφες σε αιχμαλωσια εχουν προσαρμοστει σε νεες παραμετρους νερου ιχθυοκαλλιεργειας και θα τους ηταν δυσκολο να επιστρεψουν στις "αγριες" παρα την φιλοσοφια του "δεν αλλαζει το γονιδιο".
Ενω αλλα ειδη δεν προσαρμοστηκαν τοσο.
Εδω εχει καποιες πιο "προχωρημενες" παραθεσεις του θεματος.
http://www.greekdiscus.com/test2000/...F%F5-Rio-Negro
http://www.greekdiscus.com/test2000/...075#post106075

Για τους αρλεκινους (που τους εχω διατηρησει για πολυ καιρο σε ενυδρειο μου) εχω να πω οτι δεν παιζει τοσο πολυ ρολο το τελειο σε παραμετρους νερο (αν και στο σωστο νερο γυαλισαν και πύρωσαν), οσο το καθαρο νερο ακομα και απο νιτρικα, η σωστη θερμοκρασια (25-27) αλλα και το μεγαλο μηκος του ενυδρειου αφου εκει δειχνουν την φυσικη τους συμπεριφορα που ειναι σφιχτο κινητικό κοπαδι.
Σε μικροτερο ενυδρειο (55 εκ) που τους διατηρησα για λιγο καιρο ηταν ενα ομορφο μεν ψαρακι αλλα δεν "ειδα" τιποτα. Καθοντουσταν μεσα στη μεση ακινητα. Οταν τα εβαλα σε ενα μετρο ενυδρειο και μεγαλωσα και το αριθμο της ομαδας απο 8 σε 18 ατομα, εγινε χαμος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-05-11, 19:18
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
μα
είναι θέμα πως είναι κατασκευασμένο το ψάρι
το ότι αρέσκεται σε τάδε Ph δεν είναι θέμα γούστου αλλά κατασκευής όλου του ψαριού
κατασκευή που προέκυψε απο εξελικτικές διαδικασίες ίσως και χιλιάδων χρόνων

το Ph έχει να κάνει με την πηγή του νερού του κάθε βιότοπου και έχει άμεση συνάφεια με όλα τα υπόλοιπα φυσικοχημικά στοιχεία του νερού όπως Γενική και Ανθρακική Σκληρότητα κλπ
Ναι καλα λες, γιαυτο και ανοιξα και το θεμα. Απλα να σου πω και κατι ακομα ας πουμε...διαβασα σε ενα site το οποιο λεει για τα oscar: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides..._ocellatus.htm στο οποιο λεει οτι:

''Αυτά τα ψάρια έχουν μεταφερθεί και αφεθεί ελεύθερα σε νερά των ΗΠΑ, στην Φλόριντα, στο Πουέρτο Ρίκο, στην Χαβάη, ακόμα και στην Αφρική, στην Ακτή του Ελεφαντοστού. Σε όλα αυτά τα μέρη πολλαπλασιάζονται με επιτυχία. Υπήρχαν σχέδια ακόμα και στην Ιταλία να γίνουν αναπαραγωγές του.''

Δεν λεμε αν ειναι σωστο ή οχι το οτι μετεφεραν καποιοι αυτο το ψαρι σε αλλα νερα περαν της περιοχης τους αλλα βλεπουμε οτι αναπαραχθηκαν με επιτυχια..

Τωρα αν εχουν την ιδια συμπεριφορα σε ολα τα μερη ή αν εχουν το ιδιο καλα χρωματα σε ολες τις περιοχες δεν το ξερω...Φυσικα ολα αυτα τα νερα δεν ειχαν ιδιο ph, σκληροτητες κλπ ετσι?

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
To ειδα το θεμα σου, αλλα με καλυψαν οι απαντησεις που εχουν δωθει ηδη.
Δεν ειχα να προσθεσω κατι.

Για τη χημεια του νερου τωρα ειναι λιγο πολυπλοκα τα πραγματα.
Καποια ειδη με τις εκτροφες σε αιχμαλωσια εχουν προσαρμοστει σε νεες παραμετρους νερου ιχθυοκαλλιεργειας και θα τους ηταν δυσκολο να επιστρεψουν στις "αγριες" παρα την φιλοσοφια του οτι "δεν αλλαζει το γονιδιο.
Ενω αλλα ειδη δεν προσαρμοστηκαν τοσο.
Εδω εχει καποιες πιο "προχωρημενες" παραθεσεις του θεματος.
http://www.greekdiscus.com/test2000/...F%F5-Rio-Negro
http://www.greekdiscus.com/test2000/...075#post106075

Για τους αρλεκινους (που τους εχω διατηρησει για πολυ καιρο σε ενυδρειο μου) εχω να πω οτι δεν παιζει τοσο πολυ ρολο το τελειο σε παραμετρους νερο (αν και στο σωτο νερο γυαλισαν και πύρωσαν), οσο το καθαρο νερο ακομα και απο νιτρικα αλλα και το μεγαλο μηκος του ενυδρειου αφου εκει δειχνουν την φυσικη τους συμπεριφορα που ειναι σφιχτο κινητικό κοπαδι.
Σε μικροτερο ενυδρειο (55 εκ) που τους διατηρησα για λιγο καιρο ηταν ενα ομορφο μεν ψαρακι αλλα δεν "ειδα" τιποτα. Καθοντουσταν μεσα στη μεση ακινητα. Οταν τα εβαλα σε ενα μετρο ενυδρειο και μεγαλωσα και το αριθμο της ομαδας απο 8 σε 18 ατομα, εγινε χαμος.
Ναι, το διαβασα για τους αρλεκινους σου, το ειχες γραψει και σε ενα αλλο θεμα και το βρισκω απολυτα λογικο να ειχαν μεγαλη διαφορα στη συμπεριφορα τους και στο κολυμπι τους. Αμα τα εβαζα εγω στο δικο μου θα τα ταλαιπωρουσα? Το ρωταω μιας και μου λες οτι αμα εχω καλα την αμμωνια, τα νο2 και τα νο3 και καθαρο νερο, που απο οτι νομιζω εχω καθαρο νερο, μιας και το ενυδρειο ειναι πολυ διαυγες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 30-05-11 στις 19:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-05-11, 19:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θα ελεγα να επιλεξεις αλλο ειδος πιο χαλαρο στην κινηση.
Αστους για αργοτερα στο μεγαλυτερο ενυδρειο
Αν και σε περιπτωση που τους βαλεις, θα πας αναγκαστικα σε μεγαλυτερο αφου θα το δεις και με τα ματια σου οτι δεν "τραβανε"
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-05-11, 19:27
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ελεγα να επιλεξεις αλλο ειδος πιο χαλαρο στην κινηση.
Αστους για αργοτερα στο μεγαλυτερο ενυδρειο
Αν και σε περιπτωση που τους βαλεις, θα πας αναγκαστικα σε μεγαλυτερο αφου θα το δεις και με τα ματια σου οτι δεν "τραβανε"
Θα το σκεφτω πολυ λοιπον...

Σε αυτο το video που ειναι σε ενυδρειο 40 λιτρων εχουν ψιλο κοπαδιασει: http://www.youtube.com/watch?v=oNhKGEkFzoc

Αν και σε αυτο εδω που ειναι παλι 40 λιτρα δεν ειναι τοσο κοπαδι...: http://www.youtube.com/watch?v=pEOuBp0rRgI
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-05-11, 19:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα το σκεφτω πολυ λοιπον...

Σε αυτο το video που ειναι σε ενυδρειο 40 λιτρων εχουν ψιλο κοπαδιασει: http://www.youtube.com/watch?v=oNhKGEkFzoc

Αν και σε αυτο εδω που ειναι παλι 40 λιτρα δεν ειναι τοσο κοπαδι...: http://www.youtube.com/watch?v=pEOuBp0rRgI
Δεν θελεις να σου βαλω βιντεο πως κοπαδιαζει ο αρλεκινος, γιατι θα απογοητευθεις με το βιντεακι που εβαλες που κουτουλανε στο τζαμι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-05-11, 19:50
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θελεις να σου βαλω βιντεο πως κοπαδιαζει ο αρλεκινος, γιατι θα απογοητευθεις με το βιντεακι που εβαλες που κουτουλανε στο τζαμι
ax0ax0ax0! Οχι δεν θελω......

Γι'αυτο και λεω ψιλοκοπαδιασει και οχι κοπαδιασει...εχω δει πως κανουν σε μακρυτερα ενυδρεια....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερωτηση co2 border Αρχάριοι γλυκού νερού 6 27-12-09 23:43
ερωτηση giorgos300 Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών 3 16-12-09 22:34
ερωτηση sos giorgos300 Θαλασσινό νερό - Γενικά 8 06-12-09 15:43
ερωτηση για ΝΟ3... aristomenis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 03-10-07 11:06
Ερωτηση!!!!!! ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 9 25-05-07 08:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15353 seconds with 15 queries