Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-05-04, 17:31
koko Ο χρήστης koko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην koko
Προεπιλογή Μνήμη ψαριών

Καλημερα/καλησπέρα σε όλους,

Κάπου είχα διαβάσει ότι η μνήμη των ψαριών κρατάει μόλις ελάχιστα δευτερόλεπτα!

Κάπου αλλού όμως διάβασα ότι πρέπει να αλλάζουμε συχνά την διακόσμηση των ενυδρείων έτσι ώστε να μην βαριούνται τα ψάρια. Και ερωτώ γιατί να αλλάξω την διακόσμηση του ενυδρείου (εφόσον εμένα μου αρέσει έτσι) αφού έτσι κι αλλιώς τα ψάρια δεν την θυμούνται.

Επίσης εφόσον η μνήμη τους κρατάει μόλις ελάχιστα δευτερόλεπτα πως είναι δυνατόν να θυμούνται τις κρυψώνες τους.

Και τέλος πως γίνεται να θυμούνται τα ψάρια ότι ήρθε η ώρα του φαγητού αν κάποιος τα ταίζει κάθε μέρα την ίδια ώρα (και αν ίσως χτυπάει απαλά το τζάμι του ενυδρείου κάθε φορά που τα ταϊζει);

Οι απορίες αυτές μου δημιουργήθηκαν διαβάζοντας διάφορα sites μέχρι τώρα αλλά και ένα βιβλίο που έχω.

Τελικά ξέρει κανείς πόσο κρατάει η μνήμη των ψαριών και πως εξηγούνται τα παραπάνω; (και δεν μιλώ για ένστικτο, δηλ. μη μου απαντήσει κανείς ότι είναι φυσικό να γίνεται αυτό όπως και η αναπαραγωγή)
__________________
Ενυδρείο, ένας ζωντανός πίνακας που έχετε ζωγραφίσει μόνοι σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-05-04, 17:47
GC Ο χρήστης GC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-05-2004
Περιοχή: Pagrati Athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή


Κοίτα νομίζω πώς έχουν μνήμη απο προσωπική άποψη...!
Συγκεκριμένα τα δικά μου θυμούνται την κρυψώνα για ύπνο πχ.....
αλλάζω συνεχώς την διάταξη των στοίχειων του ενυδρίου μου και πάλι κάθε κατεργάρης στο πάγκο του
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-05-04, 21:33
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Κάποια είδη ψαριών έχουν μεγαλύτερη μνήμη από κάποια άλλα.
Έχουν γίνει πολλές έρευνες σχετικά με την μνήμη των ψαριών. Λεγόταν ότι τα χρυσόψαρα έχουν μνήμη μερικών μονάχα δευτερολέπτων αλλά βάσει πειραμάτων που έχουν γίνει έχει αποδειχθεί ότι μπορούν να μάθουν διάφορα κολπάκια τα οποία και θυμούνται για μερικές ημέρες! Πράγμα που αποδεικνύει ότι έχουν σαφώς μεγαλύτερη μνήμη απ'ότι πιστευόταν.
Υπάρχουν βέβαια κι άλλα είδη ψαριών που έχουν πολύ μεγαλύτερη μνήμη. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι οι κιχλίδες (Αμερικάνικες και Αφρικάνικες στις οποίες και έχουν γίνει ανάλογα πειράματα) που έχουν μνήμη που κρατάει μερικούς μήνες.
Δεν σε παραξενεύει που οι περισσότερες κιχλίδες προσέχουν τα μωρά τους για περίπου έναν μήνα ή και παραπάνω; Ή ότι υπάρχουν κάποιες κιχλίδες (lake Tanganyika) που δεν ενοχλούν τα άτομα της οικογένειας τους, ακόμη και αν το ενυδρείο είναι υπερβολικά γεμάτο. Ή ότι οι περισσότερες μεγάλες Αμερικάνικες κιχλίδες είναι μονογαμικά πλάσματα που συνήθως έχουν μόνο έναν σύντροφο για ολόκληρη τη ζωή τους;
Πως και θυμούνται λοιπόν;
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-04, 23:35
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Πως και θυμούνται λοιπόν;
Τους κρεμανε κουδούνια!!!!




Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-05-04, 02:09
koko Ο χρήστης koko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην koko
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Δεν σε παραξενεύει που οι περισσότερες κιχλίδες προσέχουν τα μωρά τους για περίπου έναν μήνα ή και παραπάνω; Ή ότι υπάρχουν κάποιες κιχλίδες (lake Tanganyika) που δεν ενοχλούν τα άτομα της οικογένειας τους, ακόμη και αν το ενυδρείο είναι υπερβολικά γεμάτο. Ή ότι οι περισσότερες μεγάλες Αμερικάνικες κιχλίδες είναι μονογαμικά πλάσματα που συνήθως έχουν μόνο έναν σύντροφο για ολόκληρη τη ζωή τους;
Πως και θυμούνται λοιπόν;
Αυτό μήπως είναι ένστικτο και όχι μνήμη;
__________________
Ενυδρείο, ένας ζωντανός πίνακας που έχετε ζωγραφίσει μόνοι σας!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-05-04, 22:11
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Εγω ( απ'οτι ξερω ) νομιζω οτι οι επιστημονικες ερευνες γυρω απο το θεμα ειναι πολυ πισω . Στην Ιταλια διαβασα οτι υπαρχει σ'ενα πανεπιστημιο μια ερευνητικη ομαδα που ασχολειται με την "ηθολογια των ψαριων'' και ψυχη αυτης της ομαδας ειναι ενας ανθρωπος ο οποιος περνα καθημερινα πολλες ωρες μεσα στην θαλασσα και ονομαζεται Dapiran ( επαγγελματιας ψαρας-ψαροκυνηγος ). Γενικα , σαν πρωτες παρατηρησεις , αναφερει οτι οι περισσοτερες λειτουργιες τους σχετιζονται με τα βασικα τους ενστικτα ( επαρκεια τροφης , αναπαραγωγη του ειδους , διατηρηση εδαφικης κυριαρχειας ) και η μνημη τους επικεντρωνεται εκει . Και η περιεργεια , που συχνα προσδιδεται στη συμπεριφορα των ψαριων , ειναι ουσιαστικα ενστικτωδες αντανακλαστικο σε καποιο εξωτερικο ερεθισμα που μεταφραζεται ως τροφη ή εισβολη . Σημαντικη επισης ειναι η δυνατοτητα που εχουν τα ψαρια να περνανε τετοιου ειδους πληροφοριες στα υπολοιπα μελη του κοπαδιου και επομενως και στις επομενες γενιες . Το κοπαδι θα συνδιασει το σπαρταρισμα του κακοχτυπημενου ψαριου με την θεα του ψαροντουφεκα και θα τον βαλει στην μνημη του ως ειδος που το απειλει και σε επομενη συναντηση ή θα εξαφανιστει ή θα κρατησει αποσταση ασφαλειας . Ακομη , το κοπαδι δεν θα << ξεχασει>> να ξαναεπισκεφθει εναν πλουσιο σε τροφη τοπο σε συγκεκριμενες χρονικες περιοδους γιατι απλα ειναι στις προδιαγραφες του απο Τον Κατασκευαστη του . Μονο ενα ον στον πλανητη λειτουργει εκτος προδιαγραφων...
Να σημειωσω εδω οτι δεν εχω τις ειδικες επιστημονικες γνωσεις και μπορει τα συμπερασματα μου απ'αυτα που διαβαζω και βιωνω να απεχουν απο την αληθεια .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-05-04, 12:38
koko Ο χρήστης koko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην koko
Προεπιλογή

Αν κατάλαβα καλά με τα παραπάνω βγάζω το συμπέρασμα ότι η μνήμη των ψαριών είναι επιλεκτική;

Δηλαδή τα ψάρια θυμούνται πράγματα , καταστάσεις και συνθήκες που το ένστικτο τους οδηγεί να τις θυμούνται;
__________________
Ενυδρείο, ένας ζωντανός πίνακας που έχετε ζωγραφίσει μόνοι σας!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-05-04, 16:26
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Καταλυτικό ρόλο πεζή η μεταβίβαση μνημών μέσο του DNA.
Γνώρισμα που δεν ισχύει μόνο στα ψαριά αλλά σχεδόν στα πιο πολλά ζωντανά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04315 seconds with 14 queries