Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-08-05, 19:09
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 163
Lightbulb Επαρκης φωτισμος ευδρειου?

Καλησπερα,θα ηθελα τα "φωτα σας" οσον αφορα την επαρκεια φωτισμου στο ευδρειο μου.Ειναι 400 λιτρων κοινωνικο,φυτεμενο με Ceratophyllum Demersum,Myriophyllum Spicatum,Hydroffila Corymbosa "Stricta",Egeria Densa,Vallisneria Spiralis,Echinodorus Cordifolious,Cryptocoryne "willisi",Anubias,Crinum Thaianum.Παροχη CO2.
-Χρησιμοποιω 2 λαμπες 30w, 90 cm,της Philips power compact,6300 K,και ο τυπος τους ειναι 54-765 TL - D 30,χρωματος του παγου (οπως μου ειπε ο καταστηματαρχης).Θεωρω οτι δεν ειναι αρκετος ο φωτισμος και σκεφτομαι να προσθεσω αλλες δυο λαμπες (δεν εχω περιθωριο χωρου για περισσοτερες),εχω Sylvania gro lux 30w,οπου μπορω να προσθεσω αμεσα (ξερω οχι με την μια,αλλα σταδιακα),ή συμβουλεψτε με τι λαμπες να παραγγειλω (μαλλον μεσω internet),για να καλυψω οσο το δυνατον περισσοτερο τις αναγκες του ενυδρειου μου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-09-05, 00:05
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Κοίτα φίλε Σπύρο, σίγουρα το 0,15w/lt που έχεις είναι λίγο για τα φυτά και ίσως και για όλο το ενυδρείο, με την έννοια ότι θα είναι σκοτεινό στον πυθμένα του. Τώρα για τις λάμπες συνήθως είναι θέμα γούστου το να παίξεις με τα kelvin και να φέρεις το φωτισμό εκεί που θες και σου αρέσει. PC δύσκολα θα βρεις Ελλάδα (αν και κάποια μαγαζιά έχουν φέρει) αλλά θα δυσκολευτείς πολύ περισσότερο για τα μπάλαστ. Εγώ θα πρότεινα κάτι σε Τ8 ή Τ5, κάποια flora ή αντίστοιχη για καλύτερη φωτοσύνθεση των φυτών και άλλη μία επιλογής δικής σου, πχ power glo για να αναδειχθεί όλο το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-09-05, 01:34
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpyrosK
Ειναι 400 λιτρων κοινωνικο,
Σπύρο τι μήκος έχει το ενυδρείο σου?
Δεν μπορείς να βάλεις μεγαλύτερου μήκους λάμπες?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpyrosK
Θεωρω οτι δεν ειναι αρκετος ο φωτισμος και σκεφτομαι να προσθεσω αλλες δυο λαμπες (δεν εχω περιθωριο χωρου για περισσοτερες),εχω Sylvania gro lux 30w,
Πρόσθεσέ τες
Η Sylvania gro lux ειναι μια χαρούλα όμως και πάλι ο φωτισμός θα είναι οριακός στα 0,3 w/l
Τουλάχιστο αν μπορείς πρόσθεσε ανακλαστήρες ή κάποια ανακλαστική επιφάνεια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-09-05, 08:25
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

lasal καλημερα,και καλο μηνα,το μηκος του ενυδρειου μου ειναι 1,80 γι΄αυτο χρησιμοποιω 2 λαμπες 0,90 cm σε ευθεια.Ανακλαστηρες εχω της arcadia,και τωρα τωρα εκανα ιδοκατασκευη με αλουμινιο και καθρεφτη για να χωρανε 2 παραλληλα + 2 =4
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-09-05, 08:55
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpyrosK
lasal καλημερα,και καλο μηνα,το μηκος του ενυδρειου μου ειναι 1,80 γι΄αυτο χρησιμοποιω 2 λαμπες 0,90 cm σε ευθεια.Ανακλαστηρες εχω της arcadia,και τωρα τωρα εκανα ιδοκατασκευη με αλουμινιο και καθρεφτη για να χωρανε 2 παραλληλα + 2 =4
Καλημέρα και καλό μήνα Σπύρο
Απότι είδα απο παλαιότερα ποστ εισαι ακόμη στην αρχή.
Αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να προσθέσεις κιάλλα ποιο απαιτητικά φυτά,
θα πρέπει να ξέρεις οτι θα χρειαστείς περισσότερο φωτισμό, λιπάσματα κλπ κλπ.
Φαντάζομαι οτι τις αγορές σου εισαι αναγκασμένος να τις κάνεις είτε στην Αθήνα είτε απο το ιντερνετ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-09-05, 10:06
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Ναι πραγματι παρ'ολο που ασχολουμαι περισσοτερο απο 8 χρονια με το spor μαλλον βρισκομαι ακομη στην αρχη,βλεπεις ελλειπης ή λαθος ενημερωση πολλες φορες.Παλι καλα που σας βρηκα....ποτε δεν ειναι αργα γι αυτο που σ'αρεσει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φωτισμος. kpanos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 14-06-05 15:16
Επαρκεια φωτισμου... Fighter Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 08-01-05 17:39
Λαμπες φωτισμου Makis M Γλυκό νερό - Γενικά 3 26-09-04 15:07
ΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΜΟΣ newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 16-03-03 14:55
ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 16-12-02 19:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03667 seconds with 13 queries