Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-01-13, 11:14
Το avatar του χρήστη ΝΙΚΟΣΠΕ
ΝΙΚΟΣΠΕ Ο χρήστης ΝΙΚΟΣΠΕ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2013
Περιοχή: Βριλησσια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή προβλημα ροης σε εξωτερικο φιλτρο jbl cristlprofi e 900

καλημερα,

εχω το παραπανω εξωτερικο φιλτρο εδω και μια εβδομαδα.Μετα την 4η ημερα,υπαρχει προβλημα στην ροη. καθαρισα καδο και καλαθακια (οχι την προπελα), και το προβλημα παραμενει

το ενυδρειο ειναι καινουργιο, και διαπιστωσα ''γλιτσα'' και ''χνουδια''

παρακαλω οπως με βοηθησετε για την λυση του προβληματος.

ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-01-13, 11:18
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Το φίλτρο σου είναι μεταχειρισμένο?
Το ενυδρείο πόσο καιρό λειτουργεί?
"Γλίτσα" κλπ που τα είδες?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-01-13, 11:26
Το avatar του χρήστη ΝΙΚΟΣΠΕ
ΝΙΚΟΣΠΕ Ο χρήστης ΝΙΚΟΣΠΕ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2013
Περιοχή: Βριλησσια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

το ενυδρειο και το φιλτρο ειναι ολα καινουργια.''τρεχουν'' 10 ημερες.. η ροη εχει μειωθει περιπου 50-60%

το φιλτρο εχει συνολικα 4 καλαθακια: στο κατω μερος εχω jbl clear mec (καραμικα με τρυπες), στα πανω 2 καλαθακια jbl micro mec ( βιολογικες μπαλες) και στο πανω καλαθακι τα σφουγγαρια που ειχε απο την ΄''μανα'' του

'την γλιτσα την διαπιστωσα στον καδο του φιλτρου και στα καλαθακια.. τα χνουδια (λιγοτερα απο την γλιτσα) φαινονται μεσα στο ενυδρειο..

υπαρχει περιπτωση να πρεπει να καθαρισω και τους σωληνες σε τοσο λιγο μικρο χρονικο διαστημα ? πρεπει να καθαρισω και την προπελα ? δεν ειναι πολυ νωρις για τις 2 αυτες δουλειες?

ευχαριστω για την βοηθεια σας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-01-13, 11:39
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣΠΕ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα,

εχω το παραπανω εξωτερικο φιλτρο εδω και μια εβδομαδα.Μετα την 4η ημερα,υπαρχει προβλημα στην ροη. καθαρισα καδο και καλαθακια (οχι την προπελα), και το προβλημα παραμενει

το ενυδρειο ειναι καινουργιο, και διαπιστωσα ''γλιτσα'' και ''χνουδια''

παρακαλω οπως με βοηθησετε για την λυση του προβληματος.

ευχαριστω
ξεκινα απο εκει αφου ειδες χνουδια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-01-13, 12:02
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

αν εχεις βαλει υαλοβαμβακα να τον βγαλεις να δεις αν θα αυξηθει.
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-01-13, 12:07
Το avatar του χρήστη ΝΙΚΟΣΠΕ
ΝΙΚΟΣΠΕ Ο χρήστης ΝΙΚΟΣΠΕ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2013
Περιοχή: Βριλησσια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Δεν εχω υαλοβαμβακα.. εχω χοντρα σφουγγαρακια που υπηρχαν στην αρχικη συσκευασια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-01-13, 12:13
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

καθάρισε και τους σωλήνες και το θάλαμο της φτερωτής μήπως έχουν πιάσει τίποτα (σκουπίδι, φυτό, σαλιγγάρι,...) που σου μειώνει τη ροή
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-01-13, 12:17
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

εχω το ιδιο φιλτρο 2-3 χρονια και δουλευει απροβληματιστα! Του πατερα μου ομως παρουσιασε πριν 10 μερες το ιδιο προβλημα αλλαξαμε σωληνες, φτερωτη και το προβλημα παραμενει Εγω λεω μιας και το φιλτρο ειναι καινουριο να το πας στο πετ σοπ που το πηρες να σου βρουνε λυση η να το αλλαξουνε.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-01-13, 13:34
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Γλίτσα σε 4 ημέρες δεν είναι φυσιολογικό βρε παιδιά!!!!
Είναι;;;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-01-13, 14:50
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Η γλιτσα ειναι λογικη τις πρωτες μερες θα φυγει με τον καιρο. Το χνουδι ειναι πιθανο να ειναι driftwood fungus. Αλλα θελει φωτοσ για ναναι σιγουρο. Εβαλες ριζα μεσα; Και ας την επλυνες καλα. Εμενα οταν γεμισε χνουδι ολο το ενυδρειο καθαριζα συχνα το φιλτρο, επεφτε και μενα η ροη και ειχαν πιασει ολα ενα ζελε. Μεσα σε μια βδομαδα εφυγε με την βοηθεια ενος πλεκο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-01-13, 15:03
Το avatar του χρήστη ΝΙΚΟΣΠΕ
ΝΙΚΟΣΠΕ Ο χρήστης ΝΙΚΟΣΠΕ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2013
Περιοχή: Βριλησσια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας..

εχω μια ριζα μεσα, την οποια την ειχα πλυνει πολυ καλα πριν την βαλω μεσα, χωρια οτι την ειχα αφησει περιπου 5 ημερες σε νερο

εχετε δικιο για την γλιτσα, σαν ζελε

εχω πλεκο μεσα , και μαλιστα σχετικα μεγαλο.. ηδη κανει δουλεια...

οποτε αν καταλαβα καλα, χρειαζεται συχνο καθαρισμα του φιλτρου και με το περασμα του χρονου θα εξαλειφθει το φαινομενο ?

την φτερωτη πρεπει να την καθαρισω οπωσδηποτε ?? επειδη δεν εχω εμπειρια, μηπως κανω καποια ζημια ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-01-13, 15:20
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αν ειναι αυτο που λεω τοτε ναι θα φυγει. Εμενα ο πλεκοστομος ετρωγε ολο το χνουδι σαν σκουπα με τα αναλογα αποτελεσματα...πολυ "μακαρονι" στο βυθο.
Εγω εχω το ενα eheim 2028 αλλα και το jbl e1500 οποτε λογικα ιδιος τροπος ειναι δεν ειναι τιποτα. Βγαζεις την κεφαλη και θα δεις στο κεντρο την φτερωτη, εχει μια γυριστη ασφαλεια την γυρνας μεχρι να απασφαλισει την βγαζεις. Επειδη η φτερωτη δουλευει με μαγνητισμο στην ουσια, τραβηξε την αλλα θα βρεις αντισταση στην αρχη. Αν το αφησεις κανα 5λεπτο θα απομαγνητισει και θα βγει πιο ευκολα αλλιως με μια πενσουλα πιασε ενα φτερο και τραβα. Το σωμα εχει 2 μαυρα πλαστικα που κεντραρουν τον μηχανισμο δεν χρειαζεται να λυσεις τιποτα, απλα βγαλτο οπως ειναι και αν εχει ζελε καθαρισε το λιγο και ξαναβαλτο, και απο πανω την ασφαλεια. Οχι με νερο βρυσησ προφανωσ ε;; Μακρια τα φιλτρα απο τρεχουμενο νερο βρυσης. Και εισαι κομπλε. Μπορει και να ειναι πεντακαθαρη απλα τωρα που ειναι αρχη κανε εναν ελεγχο να μαθεις και την διαδικασια να σου ειναι ευκολο μετα. Στρωμενο ειναι το ενυδρειο ε;

Αν ειναι ιδιο με το 1500 προσοχη στο τετραγωνο στεγανωτικο υληκο που καθεται στον πανω πανω καδο. Στην ουσια φροντιζει το φιλτρο να τραβαει απτον καδο και οχι απο γυρω γυρω. Βαλτο με προσοχη.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-01-13, 15:58
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

το ενυδρειο και το φιλτρο ειναι ολα καινουργια.''τρεχουν'' 10 ημερες.. η ροη εχει μειωθει περιπου 50-60% φιλε σε τοσο λιγο διαστημα δεν ειναι λογικο να σου εχει μειωθει η ροη 50-60% κατι αλλο παιζει, δεν ειναι η γλιτσα, και εμενα η σωληνες γεματη γλιτσα ειναι αλλα το φιλτρο σκοτωνει.Μηπως εχεις χαμηλωσει την ροη απο τους διακοπτες;αν οχι, σου ξαναλεω να πας στο μαγαζι κριμα ειναι καινουριο φιλτρο να μην δουλευει.φιλικα παντα στα λεω
-------------------------
Υσ
και ο πατερας μου οταν το καθαριζει του δουλευει για 3-4 μερες και μπουκωνει ξανα βεβαια αυτος το επαθε μετα απο 3-4 χρονια λειτουργιας εμενα δουλευει 3 χρονια απροβληματιστα και σωληνες καθαριοτητες και λοιπο παιζει να εχω κανει 3 φορες
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 22-01-13 στις 15:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-01-13, 21:30
Το avatar του χρήστη ΝΙΚΟΣΠΕ
ΝΙΚΟΣΠΕ Ο χρήστης ΝΙΚΟΣΠΕ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2013
Περιοχή: Βριλησσια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Καλησπερα,

τελικα το προβλημα λυθηκε ( ελπιζω οχι για τις επομενες 2-3 ημερες).. συγκεκριμενα εκανα τα εξης:

1)το καλαθι του εξωτερικου φιλτρου ειχε γεμισει γλιτσα.. το αδειασα ολο ,το επλυνα και εβαλα καινουργιο νερο μεσα
2)καθαρισα τους σωληνες με το ειδικο συρματοσχοινο βουρτσακι.. δυστυχως ειχαν αρκετη γλιτσα μεσα
3)η φτερωτη δεν ειχε βρωμια
4)ξανακαθαρισα τα καλαθακια

εννοειται οτι μετα απο ολα αυτα εβαλα αντιχλωριο και βακτηρια

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τον χρονο σας και την πολυτιμη βοηθεια σας..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μετρηση ροης σε εξωτερικο φιλτρο ilias13 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 06-07-11 18:18
??? ΠΡΟΒΛΗΜΑ Εξωτερικο Φιλτρο??? rocker70 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 18-12-10 21:33
Εξωτερικο φιλτρο Fluval 203 με προβλημα ροης. mikenuke Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 26-05-03 15:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09916 seconds with 15 queries