Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Διατροφή

Διατροφή Ζωντανές τροφές, κατεψυγμένες, συνταγές

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 13-11-16, 22:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή προσθετα στις ετοιμες τροφες και ποσο ασφαλεις ειναι αυτες?

ποσοι κοιταμε τα συστατικα στις ετοιμες τροφες που δινουμε στα ψαρια μας?
ρωταω γιατι προσφατα αγορασα μια τροφη της seachem(συγκεκριμενα αυτη http://www.seachem.com/nutridiet-discus.php)

η οποια γραφει στα συστατικα της πως περιεχει τις βαφες red #40 , yellow #6 ,blue #1.

αυτα τα γραφει πανω στη συσκευασια.
περιεργως,δεν τα γραφει στα συστατικα της τροφης στη σελιδα της ενω γραφει ολα τα αλλα.

κατα τα αλλα δεν μπορω να την κατηγορησω για τα υπολοιπα στοιχεια της τροφης,φαινεται να αρεσει στα ψαρια μου,και εχει καποια χαρακτηριστικα για τα οποια την προτιμησα οπως η χλορελα,η βιταμινη c και το οτι ειναι εμποτισμενη με Garlic guard.

αλλα ψαχνωντας λιγο τα συστατικα της, βρηκα πως οι βαφες που χρησιμοποιουν αν και ειναι ευρεως διαδεδομενες και τις τρωμε και εμεις,θεωρουνται τοξικες και μαλιστα εχει παρατηρηθει και δημιουργια ογκων σε ποντικια.
και μιλαω για ολες.
ουτε μια τους δεν θεωρειται ασφαλης.
ενα ενδεικτικο λινκ εδω http://articles.mercola.com/sites/ar...food-dyes.aspx αν και ολα οσα διαβασα τα ιδια λενε πανω κατω.
δυστυχως δεν εχω βρει καποια μελετη αντιστοιχη για ψαρια ακομα,αλλα αμφιβαλω πως θα ειναι καλο να τις τρωνε για μεγαλο διαστημα.

αντιθετα,δεν βρηκα κατι τετοιο στα συστατικα τις Ocean nutrition discus flakes.(http://www.oceannutrition.eu/product...scus-flakes)αν και το πιθανοτερο ειναι πως απλα δεν γραφουνε τα χρωματα που περιεχουν.

ισως εχω αρχισει εγω και γινομαι πολυ ευαισθητος με τα ψαρια που εχω τωρα,αλλα ειναι οντως υπερβολικο να ανησυχει καποιος η οχι?
αφου υπαρχουν αποδειξεις πως προκαλουν προβληματα.εστω και αν αυτες δεν αφορουν ψαρια,αλλα αφορουν ποντικια και κυριως ανθρωπους.

μηπως να αρχισουμε να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι στο τι ταιζουμε και να δουμε τι εναλλακτικες λυσεις υπαρχουν?
γιατι προσωπικα εχω αρχισει και δεν εμπιστευομαι καμια ψαροεταιρια...
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ετοιμες σκυλοτροφες-ντοκιμαντερ kgf12345 Άλλα ζώα 22 06-03-14 17:50
Τι προσθετα χρησιμοποιειτε? vasilakis Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 6 02-02-08 13:26
Εξοπλισμος-τεχνολογια-διατροφη-φαρμακα-προσθετα george Ιστοσελίδες στο Internet 0 10-09-05 23:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05068 seconds with 14 queries