Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 20-05-08, 19:47
Το avatar του χρήστη NIKOL
NIKOL Ο χρήστης NIKOL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 153
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην NIKOL
Προεπιλογή

συγχωρεμενος τεκνον
__________________
  #92  
Παλιά 20-05-08, 20:19
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

καλα σοβαρα το εγραψες αυτο;
μια χαρα χιουμοριστικο ποστ εκανες τι ζητας συγνωμες;
επειδη εχεις χιουμορ;


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Iann_is Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλάκα έκανα και ζητώ ταπεινά συγνώμη...
  #93  
Παλιά 20-05-08, 20:21
Το avatar του χρήστη NIKOL
NIKOL Ο χρήστης NIKOL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 153
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην NIKOL
Προεπιλογή

εγω προσωπικα δεν καταλαβα οτι εκανε χιουμορ
__________________
  #94  
Παλιά 20-05-08, 22:05
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Δε μου απάντησες πόσο σου κοστίζει η μηνιαία συντήρηση για τα κατοικίδια σου?
Ειλικρινά το έχω απορία....
__________________
  #95  
Παλιά 20-05-08, 22:27
Το avatar του χρήστη NIKOL
NIKOL Ο χρήστης NIKOL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 153
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην NIKOL
Προεπιλογή

συνολο κανα 300αρι το μηνα
__________________
  #96  
Παλιά 20-05-08, 22:38
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Πάλι καλά γιατί φανταζόμουν πολύ παραπάνω....
__________________
  #97  
Παλιά 21-05-08, 03:27
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Γεια σου NIKOL ! Σου εύχομαι να χαίρεσαι τα ερπετά σου και όλα τα ασυνήθιστα ζωάκια , που έχεις στη κατοχή σου, πάντα με ασφάλεια. Είναι πολύ ωραία αλλά κι επικίνδυνα.
Κι εδώ στα Χανιά υπάρχει ένα παιδί λίγο μεγαλύτερο από εσένα που του αρέσει και διατηρεί σπίτι του, σαν κι εσένα, πολλά φίδια κι άλλα ερπετά καθώς και μαϊμούδες (νομίζω έχει ζευγάρι), Του είχε κάνει αφιέρωμα πέρυσι και η τοπική εφημερίδα με φωτογραφίες, βιογραφικό κ.λ.π
Δουλεύει σε πετ σοπ εδώ στα Χανιά και τον λένε Μπάμπη. Τον ξέρεις;
  #98  
Παλιά 21-05-08, 10:20
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

NIKOL μας έχεις γοητεύσει με τα ασυνήθηστα κατοικίδιά σου!!! Εύχομαι όλα να πηγαίνουν πάντα καλά!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
  #99  
Παλιά 21-05-08, 11:45
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

δεν μου λες ΝΙΚΟΛ
τι σου προσφερουν αυτα τα ζωα;
το κρεας τους, το μαλλι η το γαλα τους;
(ειναι μια καταπληκτικη ατακα απο μια σειρα οπου ενας πρωταγωνιστης ειχε ενα ιγκουανα)

επι της ουσια να πω οτι εχω την ιδια αποψη για αυτα τα ζωα οπως εχω και για το τσιρκο (φυλακη και ταλαιπωρια ειναι για τα φιδια ειδικα)

εκτος απο ολα αυτα με μερικα ειδη υπαρχει προβλημα υγιεινης π.χ σαλμονελωση κ.α
Δημιουργουν σοβαροτατα προβληματα στην ισορροπια της ντοπιας πανιδα, οταν διαφευγουν...επικρατωντας εναντι αλλων πληθυσμων εξαφανιζοντας τους.
Ας μεινει και κανενα ζωακι στην φυση
__________________
http://www.kanarini.net/
  #100  
Παλιά 21-05-08, 11:54
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Σωστά!
Ενώ τα καναρίνια και τις καρδερίνες ο Θεός τα έφτιαξε με το μεταλλικό δαχτυλίδι στο πόδι.....
  #101  
Παλιά 21-05-08, 12:03
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

εαν ειναι εκτροφης ναι , διαφορετικα απαγορευεται η συλληψη και κατοχη τους.
__________________
http://www.kanarini.net/
  #102  
Παλιά 21-05-08, 14:22
Το avatar του χρήστη NIKOL
NIKOL Ο χρήστης NIKOL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 153
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην NIKOL
Προεπιλογή

μα πιος μιλησε για ερπετα που συλλαμβανονται απο την φυση?ειναι ολα εκτροφειου!!!επισης απαγορευεται η συλληψη τους απο την φυση.
τωρα οσον αφορα το τι μου προσφερουνε εμενα,με γοητεουνε βλεπωντας τα να κυνηγανε και να φερονται οπως στην αγρια φυση(τα ενστικτα παντα ειναι ορατα)και εχω ενα κομματι της αγριας ζωης σπιτι μου,και ας μην κανουμε συγκρισεις με τα τσιρκα ρε παιδια.
δεν νομιζω πως οι συνθηκες που παρεχω στα ερπετα μου και οχι μονο ειναι οι ιδιες με των τσιρκων,δεν ειμαι δα και δολοφονος.
επισης ειναι πολυ λιγα τα ερπετα που εχουνε σαλμονελα και σε κανενα απο αυτα δεν ειναι μεσα το φιδι,οσο για το αν καταστρεφουνε την ελληνικη πανιδα,οπιος δε μπορει να τα κρατησει και αντι να τα δωσει τα αμολαει εξω κακο κανει αυτος κ μονο αυτος ,ουτε τα ζωα
__________________
  #103  
Παλιά 21-05-08, 15:05
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Νικολ σε πολλα εχεις δικιο, υπαρχουν ομως και πολλοι ασυνειδητοι που τα αμολουνε οπου βρουν, οταν τα βαρεθουν η οταν μεγαλωσουν αρκετα, η ακομα και η πιθανοτητα καποιου λαθους, μιλω για ολα τα φερετ.
Ηδη εχουμε πολλα προβληματα επικρατησης τους μεσα στην ελληνικη πανιδα.
__________________
http://www.kanarini.net/
  #104  
Παλιά 21-05-08, 15:21
Το avatar του χρήστη NIKOL
NIKOL Ο χρήστης NIKOL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 153
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην NIKOL
Προεπιλογή

ναι υπαρχουνε και τετοι απαραδεκτοι που αμολανε και ερπετα,και τρωκτικα,και ψαρια καθως και πουλια που δεν ανηκουνε στην ελλαδα.
__________________
  #105  
Παλιά 21-05-08, 15:32
Το avatar του χρήστη gwgw
gwgw Ο χρήστης gwgw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κέρκυρα....
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Πολυ ενδιαφερον! Εχω και γω μια ερωτηση

Εχεις καταφερει να αποκτησεις με καποιο απο αυτα τα ζωακια καποια ιδιαιτερη, στενοτερη σχέση ή καποια μορφης επικοινωνιας έστω και υποτυπωδης?

Εχεις διαπιστωσει να σε αναγνωριζουν, να σε αντιλαμβανονται, να αντιδρουν, ακομη και να σε προτιμουν απο αλλα ατομα που βλεπουν?

Με λιγα λογια αν εχεις δει κατι παραπανω απο το ενστικτο τον αγριων ζωων, κατι που να υποδηλωνει αντιληψη σε σχεση με το ανθρωπινο περιβαλλον
  #106  
Παλιά 21-05-08, 15:54
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NIKOL Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι υπαρχουνε και τετοι απαραδεκτοι που αμολανε και ερπετα,και τρωκτικα,και ψαρια καθως και πουλια που δεν ανηκουνε στην ελλαδα.

Χαρακτηριστικο παραδειγμα η αμερικανικη χελωνα με τα κοκκινα μαγουλα που επικρατει εναντι της ελληνικης...Εγω προσωπικα ελληνικη δεν εχω δει ποτε μου απο κοντα
__________________
~OPEL~
  #107  
Παλιά 21-05-08, 16:01
Το avatar του χρήστη NIKOL
NIKOL Ο χρήστης NIKOL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 153
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην NIKOL
Προεπιλογή

ναι gwgw υπαρχει ενας μικρος τυπος επικοινωνιας με λιγα ζωα και οχι στον βαθμο του σκυλου η των πουλιων,παρατηρω το ιγκουανα μου η καποια γκεκο μου.
σε μενα καθονται,οταν τα δινω σε αλλους κανουν σαν τρελα να φυγουνε,κ οταν τα ξαναπαιρνω παλι το ιδιο.
φυσικα τα πιο πολλα ζωα μου τρωνε απο το χερι μου.
Αλλα δεν με απασχολει και πολυ να με αναγνωριζουνε η οχι
__________________
  #108  
Παλιά 21-05-08, 16:27
samer Ο χρήστης samer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Απο την εμπειρια μου εχω παρατηρησει οτι τα ερπετα (οχι τα κροκοδιλα) ειδικα τα φιδια, μπορουν να μην συνηθισουν ενα συγκεκριμενο ατομο αλλα συνηθιζουν το περιβαλλον με τους ανθρωπους και συνηθιζουν την ιδεα να κρατιουνται απο τον ανθρωπο. Ολα τα φιδια που ειχα ηταν ετσι εκτος απο το African Rock Python. Για τα Ιγκουανα αυτο που εχω μαθει απο εναν φιλο μου που τα εχει τωρα και πολλα χρονια ειναι οτι μπορουν να συνηθισουν ενα συγκεκριμενο ατομο. Μονο στην αρχη βαρανε λιγο με την ουρα τους μεχρι να ηρεμισουν.

Τα φιδια ειδικα ειναι στις ακριβως ΙΔΙΕΣ συνθηκες με το φυσικο τους περιβαλλον. Και φυσικα εινια απολυτα ευτυχισμενα (εφ' οσον ζουν και μεγαλωνουν) ενω τα πουλακια ακόμα και αν γεννηθηκαν στην αιχμαλωσια ειναι φτιαγμενα για να πετανε, οχι να πηδανε απο ξύλακι σε ξυλάκι σε ενα κλουβί.
__________________
SAM
  #109  
Παλιά 21-05-08, 16:35
Το avatar του χρήστη NIKOL
NIKOL Ο χρήστης NIKOL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 153
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην NIKOL
Προεπιλογή

ακριβως συγνωμη παιδια που αργησα να απαντησω αλλα πηρα την καινουρια μου παραγγελια
__________________
  #110  
Παλιά 21-05-08, 16:37
Το avatar του χρήστη gohn1990
gohn1990 Ο χρήστης gohn1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

ανεβασε φωτο να τα δουμε.....
__________________
passive viewers.........
  #111  
Παλιά 21-05-08, 16:42
Το avatar του χρήστη NIKOL
NIKOL Ο χρήστης NIKOL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 153
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην NIKOL
Προεπιλογή

εγινε παιδια εβγαλα λιγες φωτο μισο να τις ανεβασω στο photobucket
__________________
  #112  
Παλιά 21-05-08, 18:14
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαρακτηριστικο παραδειγμα η αμερικανικη χελωνα με τα κοκκινα μαγουλα που επικρατει εναντι της ελληνικης...Εγω προσωπικα ελληνικη δεν εχω δει ποτε μου απο κοντα
σωστος
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από samer Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο την εμπειρια μου εχω παρατηρησει οτι τα ερπετα (οχι τα κροκοδιλα) ειδικα τα φιδια, μπορουν να μην συνηθισουν ενα συγκεκριμενο ατομο αλλα συνηθιζουν το περιβαλλον με τους ανθρωπους και συνηθιζουν την ιδεα να κρατιουνται απο τον ανθρωπο. Ολα τα φιδια που ειχα ηταν ετσι εκτος απο το African Rock Python. Για τα Ιγκουανα αυτο που εχω μαθει απο εναν φιλο μου που τα εχει τωρα και πολλα χρονια ειναι οτι μπορουν να συνηθισουν ενα συγκεκριμενο ατομο. Μονο στην αρχη βαρανε λιγο με την ουρα τους μεχρι να ηρεμισουν.

Τα φιδια ειδικα ειναι στις ακριβως ΙΔΙΕΣ συνθηκες με το φυσικο τους περιβαλλον. Και φυσικα εινια απολυτα ευτυχισμενα (εφ' οσον ζουν και μεγαλωνουν) ενω τα πουλακια ακόμα και αν γεννηθηκαν στην αιχμαλωσια ειναι φτιαγμενα για να πετανε, οχι να πηδανε απο ξύλακι σε ξυλάκι σε ενα κλουβί.
Sam αναλογα σε τι κλουβια τα διατηρεις τα πουλια, εαν τα εχεις σε μικρα βρωμικα κ.α ειναι απαραδεκτο, τα πιο κοινα ειδη που διατηρουμε στα κλουβια ειναι τουλαχιστον εδω 350 χρονια γεννημενα σε αιχμαλωτη κατασταση, τα φιδια; Οσο για τις συνθηκες διαβιωσεις εχουν να κανουν με το ατομο που τα διατηρει πιστευω. Το σαλονι σου δεν ειναι το ιδανικο φυσικο περιβαλλον για τα μεγαλα φιδακια...και αφου λες για τα πουλακια πες και για τα ψαρακια;Γιατι φερνεις σαν παραδειγμα τα πουλακια μονο...
__________________
http://www.kanarini.net/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kanarini : 21-05-08 στις 18:14 Αιτία: Automerged Doublepost
  #113  
Παλιά 21-05-08, 19:10
Το avatar του χρήστη NIKOL
NIKOL Ο χρήστης NIKOL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 153
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην NIKOL
Προεπιλογή

διοτι τα πουλακια πρεπει να πετανε και να απολαμβανουνε τον χωρο τους,λιγοι ειναι αυτοι που τα κατανε σε μεγαλα ευρυχωρα κλουβια.
εγω ας πουμε τον παπαγαλο μου παρα το οτι δεν ειναι πολυ μεγαλος,
του εχω μεγαλο κλουβι αλλα παει μεσα μονο οταν ειναι να κοιμηθει η να φαει,τον εχω εξω πανω σε μεγαλο ξυλο και χωρις αλυσιδα στο ποδι.
Τωρα αυτο για τα φιδια γιατι σου εχει κολλησει ντε και καλα?
τα ερπετα δεν ειναι απαιτητικα ζωα,χρειαζονται μονο αφθονη τροφη,ζεστη και αφθνες κρυψωνες σε εναν σεβαστο χωρο,απαξ και τα εχουνε αυτα ειναι ΑΠΟΛΥΤΩς ΕΥΤΙΧΙΣΜΕΝΑ,μεγαλωνουνε γρηγορα,αναπαραγωνται,και το κυριοτερο ζουνε υγιεστατα πολλα χρονια εως παρα πολλα.
ειναι σπανιο για ενα ερπετο και κυριως φιδι να μην νιωσει ομορφα εφοσον του παρεχεις το σωστο περιβαλλον.
Αν θελεις να το νιωσεις ισως θα επρεπε να αποκτησεις καπιο φιδι πρωτα.
και εγω προσωπικα πολλες αφορες αμολαω τον βοα μου και το ιγκουανα μου στο σαλονι και τα αφηνω να πανε και να κανουνε οτι θελουνε σε ολο το σπιτι,να βρουν τις αγαπημενες τους γωνιτσες κτλπ
-------------------------
και επισης για ριξε μια ματια και στα καινουρια μου σαυρακια στο διπλανο τοπικ να δεις πως τα εχω σε τι χωρο και μετα μου λες αν εχουν ιδανικο περιβαλλον
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NIKOL : 21-05-08 στις 19:10 Αιτία: Automerged Doublepost
  #114  
Παλιά 21-05-08, 19:30
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Νικολ δεν εχω τιποτα με τα φιδια και τα αλλα ερπετα τα αγαπω το ιδιο με τα αλλα ζωα, θα ανεβασω και εγω φωτογραφιες να δεις.
Στειλε μας κανενα λινκ απο ιστοσελιδες ,αναπαραγωγες να δουμε.
__________________
http://www.kanarini.net/
  #116  
Παλιά 21-05-08, 20:11
samer Ο χρήστης samer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Καναρινι:
Δεν εχει σχεσει αν το κλουβι αν ειναι βρωμικο η οχι. Να βαλεις πουλακια σε κλουβια ειναι σαν να τους εκοψες τα φτερα.
Εγω τα φιδια μου τα ειχα σε ενα terrarium που είναι ισοδυναμο με ενυδρειο 2000 λιτρων. Και να ηταν το φιδι μισo μετρο η 10 μετρα, παιρνει μια γωνια και καθεται για ωρες, μερες... Και ολο το χειμωνα κρυβεται και κοιματε (στη φυση). Σπιτι μου τρωει all year long.

Μου ειπες: "και αφου λες για τα πουλακια πες και για τα ψαρακια;"
Ειχα αγορασει τα φιδια οταν ηταν με αλλα 20 σε ενα γυαλινο κουτι για παπουτσια, πηρα 3 κλοουν που ηταν με αλλα 50 σε ενυδρειο 50 λιτρα, 11 καρδιναλια με αλλα 200 παλι σε 50 λιτρα ενυδρειο. Δεν λεω οτι τα αγορασα για να σωσω ζωες, ουτε που το σκεφτηκα, αλλα μου αρεσαν παρα πολυ και τους εκανα καλυτερο σπιτι.

Καναρινι ολα φιλικα τα λεω αυτα
Ειναι απλα μια συζητηση.
__________________
SAM
  #117  
Παλιά 21-05-08, 20:15
Το avatar του χρήστη NIKOL
NIKOL Ο χρήστης NIKOL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 153
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην NIKOL
Προεπιλογή

αλλωστε τα φορουμ για κουβεντα ειναι,ο καθενας λεει τις αποψεις του
__________________
  #118  
Παλιά 21-05-08, 20:32
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Sam εδω μεσα πιστευω οτι ολοι μας πρεπει να λεμε την γνωμη μας ελευθερα και καθαρα οποτε κανενα προβλημα, να σου πω κατι που δεν γνωριζεις τα οικοσιτα πτηνα διαχωριζονται στα καναρινια πανω απο 400 υποειδη που κανενα απο αυτα δεν υπαρχει σε ελευθερη κατασταση αρα περι ελευθεριας , τα ιθαγενες και τα εξωτικα.
Ο συλλογος μας ειναι αντιθετος με την συλληψη κατοχη ιθαγενων η εξωτικων πτηνων συντροφιας τα οποια δεν προερχονται απο εκτροφη.
Ακομα τα εξωτικα πτηνα που ερχονται , εισαγονται απο τριτες χωρες στην χωρα μας κατω περιεργο καθεστως (ελλειψη ελληνικης νομοθεσιας) εμεις δεν τα εκτρεφουμε ουτε τα διατηρουμε.
Αυτο συμβαινει και την εισαγωγη αλλων ειδων οπως τα ερπετα κ.α
Τωρα προσωπικα εμενα δεν μου αρεσει οτι υπαρχει στην φυση να το φερνουμε στην αυλη μας η στο σπιτι μας, μια (μοδα) στην Ελλαδα τα τελευταια χρονια ειναι τα ερπετα.
Ομως η κατοχη καποιου φερετ, ερπετου ειναι θεμα γουστου και προσωπικης ιδιοσυγκρασιας επομενως ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει τις επιλογες του.
__________________
http://www.kanarini.net/
  #119  
Παλιά 21-05-08, 21:02
Το avatar του χρήστη NIKOL
NIKOL Ο χρήστης NIKOL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 153
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην NIKOL
Προεπιλογή

δεν θα το αποκαλουσα τοσο μοδα,οσο χομπι,κατι το διαφορετικο,οπως και η κατοχη αρθροποδων(ταραντουλες,σκορπιοι,σκολοπενδρες,μυρια ποδα κ.α)
Απλα το χομπι με τα πτηνα συντροφιας,ενυδρεια,σκυλια,γατια κτλπ προυπηρχε.
το χομπι των ερπετων ξεκηνισε παλιοτερα απο αλλες χωρες και μετα ηρθε στην ελλαδα με πρωτα τα πανεμορφα ιγκουανα
__________________
  #120  
Παλιά 21-05-08, 21:13
Το avatar του χρήστη smernaros
smernaros Ο χρήστης smernaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

ο λαζαρος απο το εισαι το ταιρι μου φταιει και το ιγκουανακι του o μητσος .oι petshopades τριβαν τα χερια τους τοτε και οι ελλαδα γεμισε ταλαιπωρες ιγκουανες με mbd.
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
να και τα δικά μου... aristomenis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 18 29-05-08 09:22
Να και τα δικά μου malevizos Φωτογραφίες μελών 3 14-04-07 13:11
Αρχάριος αλλα και ερωτεθμενος με τα bettas!!! kefallinos Bettas 32 05-07-06 15:29
ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΟ ΧΟΜΠΥ ΤΩΝ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ ΑΛΛΑ... makisthess3 Γλυκό νερό - Γενικά 13 17-02-06 15:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08774 seconds with 15 queries