Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-12-09, 22:45
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Unhappy Πρόβλημα Milwaukee SMS 122

Εγκατέστησα πρόσφατα ένα σύστημα παροχής CO2 με pH Controller (Milwaukee SMS 122).Η παροχή φαίνεται να γίνεται σωστά,αν εξαιρέσουμε ένα προβλημα που παρατήρησα σήμερα -ευτυχώς έγκαιρα- και ακόμα δεν έχω καταφέρει να λύσω.Ενώ,λοιπόν,το νερό έρχεται στο επιθυμητό pH και το alarm του controller σβήνει,η παροχή ρεύματος στην ηλεκτροβάνα δε σταματά!Για να διακοπεί η παροχή ρεύματος στην ηλεκτροβάνα πρέπει να την βγάλω από την μπρίζα.Τί μπορεί να συμβαίνει?Ευχαριστώ.

Υγ.Κάτι που μόλις διάβασα στο manual.The output power contact (sms 122 only) has no pretection fuse inside the meter.it is recommended to be protect it outside,against failure.Με αφορά αυτό ή είναι άσχετο?Γιατί εγώ καμιά εξωτερική ασφάλεια δεν έβαλα ούε πολύμπριζο ασφαλείας έχω.

Λοιπόν,έχω μερικά νεότερα.Το πρόβλημα είναι σίγουρα στον κοντρόλερ.Μέτρησα με βολτόμετρο το μαύρο κουτί του κοντρόλερ τη στιγμή που δεν έπρεπε να παρέχει ρεύμα και στο μαύρο κουτί πάνω στο οποίο συνδέεται η ηλεκτροβάνα υπήρχε κανονική ροή!Υπάρχει κάποιου είδους ασφάλεια στο μαύρο αυτό κουτί μήπως?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-12-09, 14:38
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγκατέστησα πρόσφατα ένα σύστημα παροχής CO2 με pH Controller (Milwaukee SMS 122).Η παροχή φαίνεται να γίνεται σωστά,αν εξαιρέσουμε ένα προβλημα που παρατήρησα σήμερα -ευτυχώς έγκαιρα- και ακόμα δεν έχω καταφέρει να λύσω.Ενώ,λοιπόν,το νερό έρχεται στο επιθυμητό pH και το alarm του controller σβήνει,η παροχή ρεύματος στην ηλεκτροβάνα δε σταματά!Για να διακοπεί η παροχή ρεύματος στην ηλεκτροβάνα πρέπει να την βγάλω από την μπρίζα.Τί μπορεί να συμβαίνει?Ευχαριστώ.
Τι εννοείς να βγάλεις την ηλεκροβάνα από την μπρίζα; Από την έξοδο του controller εννοείς; (Δεν πιστεύω να την έχεις συνδέσει σε μπρίζα)..


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Υγ.Κάτι που μόλις διάβασα στο manual.The output power contact (sms 122 only) has no pretection fuse inside the meter.it is recommended to be protect it outside,against failure.Με αφορά αυτό ή είναι άσχετο?Γιατί εγώ καμιά εξωτερική ασφάλεια δεν έβαλα ούε πολύμπριζο ασφαλείας έχω.
Το output του controller είναι 1Α στα 230V.Αν η ηλεκτροβάνα σου τραβήξει παραπάνω από 1Α (σε κανονικές συνθήκες δεν τραβάει, αλλά αν καεί θα βραχυκυκλώσει και θα τραβήξει) τότε θα καεί το όργανο γιατί δεν έχει εσωτερική ασφάλεια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν,έχω μερικά νεότερα.Το πρόβλημα είναι σίγουρα στον κοντρόλερ.Μέτρησα με βολτόμετρο το μαύρο κουτί του κοντρόλερ τη στιγμή που δεν έπρεπε να παρέχει ρεύμα και στο μαύρο κουτί πάνω στο οποίο συνδέεται η ηλεκτροβάνα υπήρχε κανονική ροή!Υπάρχει κάποιου είδους ασφάλεια στο μαύρο αυτό κουτί μήπως?
Αφού έχεις βολτόμετρο κάνε το εξής: βγάλε τον controller από την μπρίζα. Γύρνα το βολτόμετρο στο beep (εκεί που ελένχεις αν κάνουν επαφή 2 καλώδια) και συνέδεσέ το στο output του controller (εκεί που συνδέεται η ηλεκτροβάνα). Δεν θα πρέπει να κάνει ήχο γιατί το κύκλωμα κλείνει μόνο εαν το pH περάει το επίπεδο που έχεις σετάρει. Εαν κάνει, τότε έχεις πρόβλημα στο controller.

Όχι, δεν έχει ασφάλεια το κουτί.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ph controller temp controller απο fish-street!! Papas35 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 12-10-09 11:14
fan controller aris2 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 21 07-03-09 08:16
Πρόβλημα σε ph-controller basillis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 25 14-05-08 09:26
ph controller nikman Λοιπός εξοπλισμός 6 10-10-07 21:00
ph controller panousojet Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 30 16-11-06 18:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03706 seconds with 13 queries