Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-01-14, 18:02
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή Να το τολμησω? κι αν ναι, πως???

Γεια χαρα σε ολους!!!!
μετα απο αρκετουτσικο διαβασμα, κι αφου εχω αρκετες αποριες θα ηθελα τις συμβουλες σας... λοιπον, επεσε στα χερια μου ενα πολυ ωραιο εξαγωνο ενυδρειακι γυρω στα 8-10 λιτρα... βλεπωντας τα pico reef που κατα καιρους ανεβαζετε εδω, αλλα και σε αλλα site, και βλεποντας την ομορφια τους, μου μπηκε κι εμενα το μικροβιο!!! θα ηθελα λοπον να ρωτησω τα εξης

α. μπορω να στησω ενα pico reef σ ενα τετοιο ενυδρειο?
β. απο εξοπλισμο εχω ενα φιλτρο το οποιο ειναι αρκετο για το ενυδρειο οσον αφορα τα λιτρα (νομιζω 200lt/h ειναι) και ανακινει αρκετα το νερο... μπορω να το βαλω (με αντιφοσφωρο κτλ)? εχω κι εναν θερμοστατη....
για φωτισμο δεν εχω σκεφτει, μαλλον με ledοταινιες θα γινει η δουλεια (αν προχωρησει δλδ)
γ. θα χρειαστω κατι αλλο εκτος του φιλτρου? απ οσο εχω διαβασει σε τοσα λιτρα δεν κρινεται απαραιτητο το σκιμερ..... (θα κανω εβδομαδιαιες αλλαγες)
δ. μπορω να φτιαχνω το νερο με νερο βρυσης ή πρεπει να βαζω απιονισμενο στις αλλαγες....?

αυτα προς το παρον, οποιος θελει βοηθαει...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-01-14, 22:39
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Είναι πολύ λίγα τα λίτρα σου!Θα μεταβάλλονται οι συνθήκες πολύ εύκολα!Νερό μπορείς με βρύσης. Ένα πρόβλημα που θα προκύψει είναι με την εξάτμιση!Για να κρατάς σταθερή την αλατότητα θα πρέπει να συμπληρώνεις με νερό από Α/Ο!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-01-14, 22:48
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gallos Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι πολύ λίγα τα λίτρα σου!Θα μεταβάλλονται οι συνθήκες πολύ εύκολα!Νερό μπορείς με βρύσης. Ένα πρόβλημα που θα προκύψει είναι με την εξάτμιση!Για να κρατάς σταθερή την αλατότητα θα πρέπει να συμπληρώνεις με νερό από Α/Ο!
ευχαριστώ για το ενδιαφέρον φίλε μου.... αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω κάτι.... αφού μπορώ να χρησιμοποιήσω νερό βρύσης γιατί να συμπληρώνω από Α/Ο και όχι χειροκίνητα με νερό βρύσης (+ οποία επεξεργασία χρειάζεται αυτό)? όσο για τα λιτρα, προφανώς και είναι λίγα και γι αυτό ρωτάω εάν μπορώ να το κάνω..... γιατί έχω δει πολλούς που το έχουν κάνει.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-01-14, 01:51
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Απτην εξατμιση αφαιρειται κυριωσ το στοιχειο του νερου,τα αλατα μενουν, σε μικρπτερη ποσοτητα νερου, και ετσι αυξανεται η σκληροτητα. Προσθετωντας και νερο βρυσης προσθετεις κιαλλα, ανεβαζοντας ακομα περισσοτερο την σκληροτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-01-14, 02:15
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Φιλε μου χωρις να θελω να σε απογοητευσω θα σου προτεινω να μην στησεις κατι τοσο μικρο λογο του οτι δεν θα μπορεις να φιλοξενησεις καποιο ζωντανο με ασφαλεια χωρις να χαροπαλευει καθε μερα ,θα σου προτεινω ομως να ψαξεις να βρεις ενα ωραιο κυβο γυρω στα 60-100λ και να κανεις κατι που θα το χαρεις και εσυ και τα ζωντανα σου . Θα ελεγα οτι τα πολυ μικρα συστηματα απευθυνονται σε πιο εμπειρους λογο της δυσκολιας που εχουν να κρατηθουν σταθερες παραμετροι ,εντελως φιλικα
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-01-14, 07:18
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν ειναι μονο για βραχο, χωρις ψαρι φυσικα (αμαρτια ειναι να μπαινει ενα ψαρι σε λιγοτερο απο 50 λιτρα, ποσο μαλλον θαλασσινο που εχει μαθει να κινειται σε τεραστιο χωρο) προσωπικα παροτι εντελως ασχετος με τα αλατια και χωρις αλλαγες νερου ειχα διατηρισει για αρκετους μηνες σε 25 λιτρα καθαρα, και μονο συμπληρωνα απο οσμωση, και μαλιστα εβγαλε αρκετη ζωη.
Τωρα αν κανεις και σωστες αλλαγες και βρεις φορμουλα να κρατησεις σωστα σταθερες θερμοκρασιες σε τοσο λιγο νερο ισως μπορεις να το κρατησεις και μονιμα (βεβαια θα στοιχισει μια περιουσια να μπορεσεις να εχεις σταθερες συνθηκες σε τοσο λιγο νερο και θα πρεπει να εισαι και καθε μερα με τα τεστ)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-01-14, 09:34
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

προφανως και δεν σκοπευω να βαλω ψαρι μεσα.... και συγνωμη αν δεν το διευκρινισα... το μονο ζωντανο που σκοπευω να βαλω ειναι ο βραχος (!) και κανα καβουρακι στη χειροτερη....
απο κει και περα, επειδη εχω μια ακρη για να παιρνω τζαμπα απιονισμενο νερο, μπορω να συμπληρωνω με απιονισμενο?

οσον αφορα τον εξοπλισμο τωρα, με ενα απλο φιλτρακι οπως προανεφερα, μπορω να κανω δουλεια?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-01-14, 14:20
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε μου.
Όπως ήδη σου προανέφεραν και τα παιδιά σε ένα τέτοιο σύστημα θα είναι δύσκολο να κρατάς σταθερές τιμές, αλλά όχι και ακατόρθωτο.
Μιας και τα έξοδα για να στηθεί δεν είναι σημαντικά, μπορείς να το επιχειρήσεις.
Κρατάς το φιλτράκι(καθαρά απο θέμα κυκλοφορίας και μόνο),
Απο φως με 2 3βατα power led, ένα άσπρο και ένα μπλέ και ένα μετασχηματιστή για να δουλέψουν κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.
Λίγος αραγωνίτης(2 κιλά) και λίγος βράχος(2 κιλά) είναι ότι πρέπει.
Αν μπορείς να παίρνεις απιονισμένο(1 ευρώ το 4λιτρο) θα είναι το ιδανικό ώστε να μπορείς να σπας το αλάτι σου και να βγάζει καλές τιμές(kh,ca,mg) αλλά και στο να μην το βαρύνεις με βαρέα μέταλα.
ένα μικρό θερμοστάτη.
Και είσαι κομπλέ απο εξοπλισμό. Επίσης αν το κρατήσεις ανοιχτό, έχε υπόψην σου ότι θα έχεις εξάτμιση και θα πρέπει να συμπληρώνεις ημερισίως κάποια ml.
Απο το θέμα των ζωντανών δυστυχώς κάποιο ψάρι δεν μπορεί να μπει, αλλά μπορείς να βάλλεις μια thor γαρίδα, και κάποια σαλιγκάρια.
Απο κοράλια μιας και τα λίτρα είναι λίγα μπορείς να βάλλεις κάποια πολύ εύκολα με εξαιρετικά χρώματα. Όπως:
Μανιτάρια, ρικόρδεες, zoanthus και διαφορους πολύποδες.
Απο αλλαγές νερού θα κάνεις εβδομαδιαίες 2 λίτρα και απο πρόσθετα μόνο λίγη τροφή(3,4 φλέικς) 2,3 φορές την βδομάδα.

Να 2 παραδείγματα 10λιτρου:




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-01-14, 14:34
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλε μου.
Όπως ήδη σου προανέφεραν και τα παιδιά σε ένα τέτοιο σύστημα θα είναι δύσκολο να κρατάς σταθερές τιμές, αλλά όχι και ακατόρθωτο.
Μιας και τα έξοδα για να στηθεί δεν είναι σημαντικά, μπορείς να το επιχειρήσεις.
Κρατάς το φιλτράκι(καθαρά απο θέμα κυκλοφορίας και μόνο),
Απο φως με 2 3βατα power led, ένα άσπρο και ένα μπλέ και ένα μετασχηματιστή για να δουλέψουν κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.
Λίγος αραγωνίτης(2 κιλά) και λίγος βράχος(2 κιλά) είναι ότι πρέπει.
Αν μπορείς να παίρνεις απιονισμένο(1 ευρώ το 4λιτρο) θα είναι το ιδανικό ώστε να μπορείς να σπας το αλάτι σου και να βγάζει καλές τιμές(kh,ca,mg) αλλά και στο να μην το βαρύνεις με βαρέα μέταλα.
ένα μικρό θερμοστάτη.
Και είσαι κομπλέ απο εξοπλισμό. Επίσης αν το κρατήσεις ανοιχτό, έχε υπόψην σου ότι θα έχεις εξάτμιση και θα πρέπει να συμπληρώνεις ημερισίως κάποια ml.
Απο το θέμα των ζωντανών δυστυχώς κάποιο ψάρι δεν μπορεί να μπει, αλλά μπορείς να βάλλεις μια thor γαρίδα, και κάποια σαλιγκάρια.
Απο κοράλια μιας και τα λίτρα είναι λίγα μπορείς να βάλλεις κάποια πολύ εύκολα με εξαιρετικά χρώματα. Όπως:
Μανιτάρια, ρικόρδεες, zoanthus και διαφορους πολύποδες.
Απο αλλαγές νερού θα κάνεις εβδομαδιαίες 2 λίτρα και απο πρόσθετα μόνο λίγη τροφή(3,4 φλέικς) 2,3 φορές την βδομάδα.


φιλε μου νομιζω οτι μου εδωσες τις καλυτερες και πιο επεξηγηματικες συμβουλες που μπορουσα να παρω....
για το απιονισμενο νερο, το λεω γιατι μπορω να βρισκω τζαμπα....
οσον αφορα το φιλτρο, θα πρεπει να του βαλω καποιο υλικο μεσα (αντιφοσφωρο κτλ) ή απλως να το εχω σαν κυκλοφορητη?
με καπακι θα το εχω μαλλον, οποτε η καθημερινη αναπληρωση υποθετω δεν θα ειναι αναγκαια...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-01-14, 15:00
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου νομιζω οτι μου εδωσες τις καλυτερες και πιο επεξηγηματικες συμβουλες που μπορουσα να παρω....
για το απιονισμενο νερο, το λεω γιατι μπορω να βρισκω τζαμπα....
οσον αφορα το φιλτρο, θα πρεπει να του βαλω καποιο υλικο μεσα (αντιφοσφωρο κτλ) ή απλως να το εχω σαν κυκλοφορητη?
με καπακι θα το εχω μαλλον, οποτε η καθημερινη αναπληρωση υποθετω δεν θα ειναι αναγκαια...
Το φίλτρο (ίσως) χρειαστεί να του βάλλεις άνθρακα καθαρά απο θέμα κοραλιών λόγω ότι τα μαλακά εκρίνουν ελάχιστη ποσότητα τοξινων, αλλά δεν είναι αναγκαίο. Επίσης πάλι(ίσως) να χρειαστεί περιστασιακά να βάλεις αντιφώσφορο αν τα επίπεδα φοσφωρικών σου ανεβούν(που είναι δύσκολο αν δεν έχεις ψάρια και δεν ρίχνεις πολύ τάσμα και συχνές αλλαγές). Κατα τα άλλα θα το έχεις καθαρά για θέμα κυκλοφορίας.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-01-14, 15:37
Το avatar του χρήστη gordon
gordon Ο χρήστης gordon δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2013
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 514
Προεπιλογή

με περίπου 20 ευρώ !! γιατι να μην το επιχειρήσεις ? προχώρησε το !! θέλω να κάνω και εγώ ένα αλλα γύρο στα 40 λτ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-01-14, 16:12
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gordon Εμφάνιση μηνυμάτων
με περίπου 20 ευρώ !! γιατι να μην το επιχειρήσεις ? προχώρησε το !! θέλω να κάνω και εγώ ένα αλλα γύρο στα 40 λτ.
Εσένα είναι 40χ40χ40 δηλαδή 64 λίτρα, 50 καθαρά.


Πάντως παιδιά να ξέρετε όσο περισσότερα λίτρα τόσο το καλύτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-01-14, 21:43
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

άρα για να συνοψίσουμε, στα 10 λίτρα περίπου που έχω θα χρειαστω περίπου 2 κιλά ζβ και 2 κιλά αραγωνιτη, σωστά? τα τεστ που έχω για το γλυκό για αμμωνιες ph κτλ υποθέτω ότι κάνουν, έτσι δεν είναι?
ποιος πουλάει ζβ και αραγωνιτη?????
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-01-14, 01:19
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
άρα για να συνοψίσουμε, στα 10 λίτρα περίπου που έχω θα χρειαστω περίπου 2 κιλά ζβ και 2 κιλά αραγωνιτη, σωστά? τα τεστ που έχω για το γλυκό για αμμωνιες ph κτλ υποθέτω ότι κάνουν, έτσι δεν είναι?
ποιος πουλάει ζβ και αραγωνιτη?????
Τα τεστ που έχεις πρέπει να λένε ότι κάνουν και για θαλασσινό(θα λένε απ'έξω). Αλλιώς πρέπει να πάρεις άλλα.
Βράχο αραγωνίτη περίπου 1-2 κιλά θα χρειαστείς. Πάρε 2 και αν δεις ότι είναι πολλύς αφαιρείς.
Απο χομπίστες αν θες να βρεις πρέπει να ψάξεις στις αγγελίες ή να βάλλεις αγγελία. Ειδάλως απο μαγαζί.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
discus να τολμησω???? ελενη Δίσκοι 125 19-08-08 18:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06034 seconds with 13 queries